S T "In feite hebben we elkaar afgemaakt".. "Deze Cruijff is niet te missen' Supporter: hand kwijt Ronald Koeman: "Als je zo'n kans krijgt, pak je die toch aan" Sparta en Roda: niets opgeschoten MAANDAG 2 MEI 1983 AMSTERDAM (ANP) - De band tussen Johan Cruijff en Ajax, an derhalf jaar geleden hersteld, is nog niet definitief gebroken, maar wel uiterst dun. Als het Ajax-bestuur vrijdag onderhan delt met de zaakwaarnemers van Cruijff, zal de club zich zeker niet al te gretig opstellen. De situatie is eigenlijk vergelijkbaar met die van november 1981, toen ten slotte een financieel compromis werd gevonden via een beta lingssysteem, waarin de recettes een belangrijke rol speelden. Ajax stelt zich nu op het standpunt dat de financiële eisen van Cruijff een te zware aanslag op het budget betekenen en dat de werkelijke waarde van de 36-jari- ge moeilijk vast te stellen is. Cruijff zelf onthoudt zich de laat ste tijd nadrukkelijk van com mentaar, nadat hij duidelijk had gemaakt nog een seizoen te wil len voetballen. Trainer De Mos is echter zijn pleit bezorger uit eigen kring. De Mos na Ajax-Feyenoord: "Ik heb al tijd gesteld dat Cruijff zijn waar de voor de ploeg moest bewijzen, omdat wij ook zonder hem goede wedstrijden hebben gespeeld. Aan die voorwaarde heeft hij de laatste weken en ook in belang rijke wedstrijden nadrukkelijk voldaan. Dus deze Cruijff is nau welijks te missen, zeker omdat wij in Schrijvers, Van Veen en Lerby veel routine kwijtraken. AMSTERDAM - Hoewel niemand van de betrokkenen achteraf ontevre den kon zijn met de deling, voelden de spelers van Feyenoord zich na de voorjaarsklassieker toch 'geflikt'. "We zijn beentje gelicht", morde week- endcoach Ab Fafié aan het slot van de vreemde voetbaltopper met Ajax en zijn spelers zeiden het hem in heel wat krachtiger termen na. De nazeurende irritatie gold scheidsrechter Charles Corver, die bij de derde Amsterdamse treffer het vlagsignaal van de grensrechter had weggewuifd en zijn goedkeuring had gehecht aan de treffer van Wim Kieft, die in de voorbereiding van de aan val in het centrum buitenspel had gestaan. Niet hinderlijk, naar het oordeel van de spellei der, die er naderhand op wees dat het aan de scheidsrechter is om uit te maken of een andere speler voordeel trekt uit zo'n si- tuatië. Dat voordeel was er vol gens Corver dus niet voor Mole naar, die aan de zijkant was gede marreerd op aangeven van Cruijff. Een constatering die volstrekt on juist was, vonden de Rotterdam mers. Als de positie van Kieft al niet hinderlijk was, dan was het vlagsignaal van de lijnman dat wel. Onder het motto "buiten spel is buitenspel" bleven de Rotterdamse verdedigers staan, waarna de 3-2 uiteraard moeite loos werd gevonden. Omdat ook Feyenoords tweede goal omstreden was en het ten slotte nog gelijk was geworden, AMSTERDAM - Twee Feye- Doord-supporters uit Spijke- nisse zijn gisteren gewond geraakt Tijdens ongeregeld heden op het Damrak, waar ongeveer vierhonderd Feye noord-fans zich gisteroch tend fvermaaktenin af wachting van de voetbaltop per, ontploften drie bom men. Eén van de gooiers raakte daarbij ernstig ge wond, omdat de bom te vroeg ontplofte. De 24-jarige R.M. uit Spijkenisse zal als gevolg daarvan vermoede lijk een hand moeten mis sen, een ander, de 20-jarige R.d.G. eveneens uit Spijke nisse), raakte gewond aan borst, hals en gezicht, aldus de politie. Tijdens en na de wedstrijd de den zich geen moeilijkheden meer voor met supporters. Onder begeleiding van ME- agenten werden de Rotter damse fans na afloop van het duel naar station Zuid gevoerd. Daar werd door de politie een spandoek in be slag genomen met de tekst: "Holland blank". werd er niet echt een punt van gemaakt, maar het voorval was in alle opzichten typerend nu het de top-arbiter betrof. Het peil van de Nederlandse arbitrage houdt gelijke tred met het niveau van het vaderlandse voetbal. Meer dan iets anders toonde de botsing van de Grote Twee aan hoe droevig het daarmee gesteld is. Natuurlijk, de toestand van het veld liet echt goed voetbal niet toe, maar dat was geen ex cuus voor de tactische en techni sche poverheid die werd gede monstreerd. Het spektakel werd gered door het scoreverloop dat een geheel eigen leven leidde, tot de slotfase waarin de verveling toesloeg. Daarin hoefde de één niet zo nodig meer en de ander kon gewoon niet meer. Op 3-3 bevroor Ajax, hooghartig als altijd, de wed strijd, terwijl het toch voor de laatste theoretische kans vech tende Feyenoord niet eens in staat was pressie te ontwikkelen. "Het leek wel of ze vrede hadden met die stand", verbaasde ook Ab Fafié zich later. "Ik had ze ook toen nog graag op de winst willen zien spelen, daarom wis selde ik met Troost nog een ver dediger voor een aanvaller". Dat die "aanvaller" toevallig Van Ha- negem heette, mocht opnieuw kenmerkend heten... Hoe dan ook, de 27ste editie van Ajax-Feyenoord sinds de invoe ring van het betaalde voetbal ontleende de attractiviteit aan twee zaken. Ten eerste aan de wilskracht, voortgesproten uit dat ene allesoverheersende idee dat André Stafleu onder woor den bracht: "Zij wilden hier graag kampioen worden; wij wil den dat vandaag persé nog niet laten gebeuren". En in het ver lengde daarvan lag het scorever loop, dat geheel los leek te staan van de wedstrijd. Alleen de 0-1 van Houtman uit een vrije trap -"Ik dacht, laat ik maar eens lel len"- en de 2-1 van Vanenburg kwamen op normale wijze tot stand. De overige goals waren omgeven met een 'luchtje' of wa ren het gevolg van vreemde fou ten, van voetballers van wie je die niet zou verwachten. Zoals de 1-1 van Lerby, tot stand gekomen na de terugspeelbal van Wijnstekers en het misver stand tussen Hiele en Stafleu (Hiele: "Ik had de bal al in mijn handen, maar Stafleu liep 'm er uit"); de 2-2 die Houtman inkop te "via de arm van Jeliazkov", de 3-2 van Kieft en tenslotte de 3-3 van Jeliazkov, "nadat ik Schrij vers heel vreemd zijn doel uit had zien komen". "Het hoorde allemaal bij deze pot", zou Fafié later zeggen. Een duel dat hem van Feyenoord-kant niet was tegengevallen. "Ik denk dat het van ons éen van de betere wedstrijden was. Vooral in de eerste helft speelden we het goed". "Losse stoppers" Beducht voor "de spelhervattin gen en de counters van Feye noord, dat op die punten een kracht heeft waar weinig tegen te doen is", aldus coach De Mos, ging Ajax van start in wat de Cel tic-variant heet, sinds op die ma nier tegen die Schotse club werd gevoetbald. Dus: zonder echte centrumspits, met Cruijff in een vrije middenveldrol. De rivaal had erop gerekend. Om het ge bied tussen de twee backs af te grendelen voor JC, begon Feye noord met twee "losse stoppers" naast laatste man Gullit. En dat werkte", keek Stafleu als één van die (de ander was Van Deinsen) achterom. "Voor rust vond ik ons ook beter. Maar daarna moesten we nog drie keer van systeem wisselen, toen eerst Kieft en later Van Basten erin kwam en we in de slofase zonder laatste man gingen spelen. Dat was het nog niet eens. Het uitval len van Vermeulen was voor ons de doodsteek. Hij* en Valke draai den zo goed dat we steeds twee aanspeelpunten hadden. Die wa ren we vanaf dat moment kwijt". Dat bleek fataal. Vooral in de eer ste fase na de rust, waarin Ver meulen (vervangen door Niel sen) met een vleeswond aan het scheenbeen naar het ziekenhuis was vervoerd, uitgeschakeld door een trap van Ophof. "Er lag aanvankelijk teveel spanning op de spelers", verklaarde Cruijff de mindere eerste helft van zijn team. "Daardoor waren er teveel perioden dat het niet liep. We kenden één echt goede fase, vlak na de rust. Daarin hadden we drie goals kunnen en moeten ma ken". Hoewel dat niet gebeurde en alleen Kieft zijn omstreden goal scoor de, zat de angst er toch goed in bij de partner. Ondanks de intus sen gevallen gelijkmaker, weer uit een spelhervatting (corner Valke). We waren in die eerste fase heel goed weggekomen", beaamde Fafié "maar mentaal hadden we zo'n tik gekregen van die kansen voor Olsen en Silooy, dat we er daarna niet meer uit durfden. We bleven op de zes tienmeterlijn staan, met twee eenzame spitsen en negen men sen achter de bal". Schrijvers pakt Lerby in plaats van de bal en Jeliazkov kan de 3-3 binnenkoppen. Achteraf-gepraat natuurlijk, al was Sparta na de pauze ondanks de weelde van de 2-0 zichtbaar be hept met twijfel over de goede af loop van de sub top-tweekamp. Types als Lengkeek en Van den Berg, de laatste weken toch al in minder goede doen, hadden dik wijls last van een 'vastloper'; George en Van Tiggelen gros sierden in terugspeelballen. Een zwaktebod van de Rotterdam mers of zoals Barry Hughes het later uitdrukte: "Een teken van angst". Als zo vaak bleek ook nu angst een slechte raadgever. In de defensie van de locale equipe viel de dis cipline weg. Van Tiggelen en Blind lieten het altijd op doel punten loerende tweetal Eriksen en Raeven meer vrijheid, kortom Sparta stak Roda de helpende hand toe, waar de Limburgers voor de doelwisseling de thuis club een zetje hadden gegeven. Zodat het kon gebeuren dat de door Van Tiggelen ongemoeid gelaten Raeven na 67 minuten de 2-1 inknikte en diezelfde speler vier minuten voor tijd na een fout van de overigens goed kee pende Formannoy ook de 2-2 verzorgde. Verdiend "Verdiend", spraken De Visser en Hughes in koor, al bracht die laatste terecht in herinnering dat Holverda en Lengkeek in het tweede deel van het laatste be drijf bijkans niet te missen kan sen om zeep hadden geholpen. Zei Piet de Visser tenslotte: "Ik ben blij dat we nog een punt heb ben gepakt. Maar met het oog op Europees voetbal moet ik wel zeggen dat we met dit gelijkspel niets zijn opgeschoten. En dat geldt ook voor Sparta natuurlijk, feitelijk hebben we elkaar afge maakt". GERARD VAN PUTTEN Superieur zit, ook niemand die de rest op sleeptouw nam. Bij Ajax wel. Cruijff uiteraard. Hij gaf nadruk kelijk het antwoord op de vraag of hij nog wel zoveel waarde heeft voor de ploeg. "Zo spelend is hij nauwelijks te missen", loof de De Mos. Waar zijn matige op treden van de eerste helft was be nadrukt door een gele kaart (zijn derde..) na zijn charge op Ver meulen en een sollicitatie naar een rode kaart toen hij Valke om armde, herstelde JC zich supe rieur na de pauze. In de slotfase dicteerde hij als laat ste man dwingend de pas op de plaats. "Op dat moment ontbra ken er drie verdedigers", zei hij er zelf van. "Mölby en Rijkaard waren er sowieso al niet en Van Veen ging er al snel uit. In die situatie kwamen we bij elke hoge bal in de problemen en zou het eerder 3-4 dan 4-3 geworden zijn. Dan moet je moet niet verder proberen te springen dan de polsstok lang is. Er zat niet meer in en dan moetje het inzicht heb ben geen risico meer te nemen". Dat nam Ajax dan ook niet meer (Cruijff waarderend: "Ze hebben er veel bijgeleerd") en Feye noord kon niet meer, 'dus' koers te de partij melig aan op het ein de. Het onderstreepte nog eens dat de klasse en het avontuur verdwenen zijn uit het vader landse voetbal dat in Ajax straks, voor de 21ste maal, de enig juiste kampioen kan kronen. Dat beseften ook de Feyenoorders. Stafleu: "In zijn totaliteit heeft Ajax echt meer individuele kwa liteit". En Fafié: "Dit keer was het verschil niet zo groot, maar het is bij Ajax allemaal wat speel ser. Wij hebben onze kans in Sit- tard al weggegeven. Op de juiste momenten hadden we niet deze instelling. We komen misschien nog op 52, 53 punten en daarmee word je overal kampioen, maar wij moeten toevallig tegen Ajax opboksen. En natuurlijk tegen de beste speler van het westelijk halfrond. Want dat toonde Cruijff zich toch weer in de twee de helft". Spel Vandaar dat Feyenoord hem graag zou willen inlijven; die club wil ook tegemoet komen aan zijn ei sen. Ajax, dat vrijdag met hem praat, wil dat nog niet en schermt met alternatieven (Ro nald Koeman, Laudrup, Arne- sen, v.d. Korput). De leiding zou er goed aan doen voor zekerheid te kiezen en hem te houden nu zoveel routiniers uit De Meer verdwijnen. "Ajax blijft altijd de eerste", speelde Cruijff de aarts rivalen uit, "maar op mijn leef tijd moet de liefde wel van twee kanten komen. Andere clubs zijn inderdaad al verder en hoe vager Ajax is, hoe meer hoop die ande ren krijgen. Feyenoord is één van die anderen". PAUL DE TOMBE GRONINGEN (GPD) FC Groningen heeft zich neergelegd bij het vertrek van Ronald Koeman naar Ajax. De financiële voor delen die aan een transfer vastzitten zijn voor de kersverse inter national én FC Groningen zo groot dat zijn komst naar de lands kampioen nagenoeg vaststaat. De enige die de transactie nog kan bemoeilijken is Erwin Koeman. FC Groningen wil in elk geval één van beide broers behouden en is bereid Ronald te laten gaan zodra Erwin zijn handtekening onder het hem aange boden contract plaatst. De voorzitters van Ajax (Harmsen) en FC Groningen (De Vries) zijn het dit weekeinde eens geworden over het bedrag waarmee de Amsterdammers het nog lopende contract van Ronald Koe man kunnen afkopen. FC Groningen zal 1,4 miljoen gulden ont vangen voor de 20-jarige middenvelder, die zelf inmiddels een zeer riante aanbieding van Ajax op zak heeft. Ronald Koeman: „Ik kan in feite kiezen uit verschillende meerja rige contracten. Het ziet er allemaal aantrekkelijk uit. Zelf zie ik het wel zitten. Er moeten alleen nog een paar puntjes op de i worden gezet, maar ik wil graag naar Ajax. Als je zo'n kans krijgt is het toch begrijpelijk dat je die aanpakt. Het woord is nu aan zijn broer Erwin. Van hem wordt verlangd dat hij FC Groningen verkiest boven PSV, waarvan hij nog eigen dom is. Binnen enkele dagen zal de beslissing vallen, waarna de bankoverschrijvingen kunnen beginnen. FC Groningen kan dan 1,4 miljoen gulden tegemoet zien van Ajax en de helft van deze som wordt overgeboekt naar PSV, zijnde de transfersom voor Erwin Koeman. Sport PAGINAn ROTTERDAM - De magische aantrekkingskracht van een al dan niet kortstondige trip door Europa beklemde gisteren zowel Sparta als Roda JC. In de topper van de subtop pers holden de op UEFA-voetbal azende kemphanen van hoogtepunt naar dieptepunt. Met daarbij de aantekening dat het beter geschoolde Roda in de eerste periode op een 2-0 achterstand werd gezet, waar de Limburgers toen de fundamenten hadden kunnen leggen voor een fikse overwinning. Roger Raeven, in Kerkrade afwisselend geroemd en verguisd, boog diep in de tweede helft de voor rust kromgetrokken score recht: 2-2. In het magnetisch veld van de op Europees voetbal rechtgevende vijfde plaats leed Sparta op het vertrouwde Kasteel aan een kwaal, vergelijkbaar met metaal moeheid. Het uitverdedigen ver liep als regel stroef, balverlies was aan de orde van de dag, van af de flanken konden de spitsen Holverda en Heale slechts spora disch een bruikbare voorzet ver wachten. Ofschoon gehandicapt door de ab sentie van de geblesseerde Eugè- ne Marijnissen, voor wie Harry Klein als mandekker van Sparta- spits Gary Heale in de ploeg was ingepast, presenteerde Roda zich op Spangen als het met meer pu re voetbalcapaciteiten gezegen de collectief. Aangejaagd door uitblinker Martin van Geel heten de Limburgers de bal bedreven binnen de ploeg circuleren, maar in de buurt van Sparta-doelman Jan Formannoy componeerde Roda voor rust telkens een on voltooide voetbalsymfonie. De Deense sluipschutter John Erik sen trof na negen minuten met een kopbal de paal, Sparta's vrije verdediger Douglas George moest tweemaal op de lijn red ding brengen na inzetten van Jimmy Calderwood en Roger Raeven, terwijl Formannoy met een reflexachtige reactie Eriksen nog eens van een goal afhield. Vlak voor rust lepelde Raeven de knikker voor een gapend doel- vlak bovendien nog eens over de lat. 'In die eerste helft hadden wij moeten scoren", vond Roda-trai- ner Piet de Visser. Hij kreeg bij val van Barry Hughes. "We zijn toen heel goed weggekomen. Ro da kreeg acht scoringskansen, was sterker aan de bal", erkende naderhand de Brit, die zijn man schappen voor rust tot eigen ver bazing niettemin een 2-0 voor sprong had zien verzamelen. Medewerking Begeleid door een hevige onweers bui meldde Wout Holverda al na acht minuten zijn achttiende sei zoengoal aan. Hij kreeg de on vrijwillige medewerking van Harry Klein, die een door Leng keek verlengde vrije schop van Blind voor de voeten van de Lei- denaar deponeerde. Aan de fa bricage van de 2-0 hoefde Sparta zelfs niet eens de laatste hand te leggen, nu de ditmaal als linker middenvelder optredende Eugè- ne Hanssen zich in paniek het brengen door de aanstormende Danny Blind en vervolgens zijn eigen doelman Jos Smits pas seerde. Het moet gezegd dat Sparta zich in die fase enigszins uit de omklem ming van de tegenstander had weten te bevrijden onder de im pulsen van de weer hard werkende Geert Meyer en Louis van Gaal, die voordien voorna melijk de hielen van bijna-naam- genoot Van Geel had gezien. "Toch zag ik het ondanks die 2-0 achterstand niet somber in", ver klaarde Piet de Visser later. Na een gruwelijk misverstand in de Feyenoord-defensie knalt Lerby (tussen Troost e binnen. Op de achtergrond "waakt" Cruijff. i Van Deinsen) de 1-1 Er zal ervaring bij moeten ko men in het elftal, hoewel uit de eigen groep spelers als Ophof, Boeve en Molenaar dit seizoen zeker hebben aangetoond ge groeid te zijn". Hoe zwaar zal het advies van de trainer wegen voor het bestuur? Voor De Mos zelf is dat moeilijk meetbaar. "Naar mijn adviezen wordt geluisterd en daarna krijg ik een cijfermatig antwoord, waaruit dus bhjkt wat gezien het budget haalbaar is in de sfeer van salaris en transfersom. Ajax is met een aantal spelers bezig, maar een van mijn kandidaten, middenvelder Berndt Patzke van Bochum, is afgevallen. Mi- chel van de Korput nog niet, maar dat betekent natuurlijk niet dat hij naar Ajax zal komen. Naar mijn mening hebben wij een ty pe speler als Van de Korput, die zowel sterk in de lucht als langs de grond is, in de verdediging nodig. Bovendien vind ik hem een speler, die zich zal kunnen aanpassen aan de stijl van Ajax. Dat is ook een voorwaarde". "De ploeg heeft in de loop van het seizoen bewezen een stuk rijper geworden te zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat wij, wanneer wij niet in de eerste ronde ongeluk kig van Celtic hadden verloren, een paar weken geleden de halve finales van de Europacup-I had den gespeeld. Je zult dus moeten zorgen dat je, waar je ervaring verliest, je juist op dat punt ver sterking binnen brengt". Het al of niet aanblijven van Johan Cruijff is geen zaak tussen uit sluitend de speler en de club. In de verhouding die te taxeren is als een situatie waarbij men ei genlijk niet zonder elkaar kan, staat volgens zijn zakelijk advi seur Hans Muller het bestuur op het standpunt dat men eigenlijk liever niet met elkaar wil. "Voor mij een onbegrijpelijke toe stand", lichtte Muller toe. "Zake lijk is het voor Cruijff belangrijk dat hij nog een jaar doorgaat, maar het is geen absolute nood zaak. Voor mijn gevoel spelen er in de hele benadering andere za ken mee dan alleen financiële en daarmee zijn wij in feite terug op het punt van voor zijn terugkeer in december 1981".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11