Verklaring junta immoreel" C Minister Shnltz blijft voorlopig in M-Oosten Weerstand Midden- Amerika tegen betutteling Reagan OKEPOST ■ANBIEDING» "Bevolking Nicaragua in grote meerderheid achter revolutie" Rapport over vermisten in Argentinië gekraakt Oud-premier Engeland wil voorrang in verkeer Belastingverhoging verwacht in Suriname Veel vet eten, toch vermageren ZATERDAG 30 APRIL 1983 DEN HAAG - De rede die de Ame rikaanse president Reagan woensdag voor Senaat en Huis van Afgevaardigden hield over zijn beleid ten aanzien van Mid- den-Amerika, is een regelrechte ramp voor het naar onafhanke lijkheid strevende Nicaragua. Dat zei de internationaal secreta ris van het Interkerkelijk Vre desberaad, Wim Bartels, gisteren in Den Haag. Bartels maakte deel uit van een delegatie van Westeuropese en Amerikaanse door Marien van den Bos vredesbewegingen die tijdens het festival van het politieke lied het land bezocht. Naast gesprekken met onder ande ren de leider van de revolutionai rejunta, Daniel Ortega, en minis ter van buitenlandse zaken Mi guel D' Escoto zegt Bartels een zeer intensief contact gehad te hebben met een groot aantal we tenschappelijke instellingen en Buitenland Latijns-Amerikaanse vredesbe wegingen. Bartels constateerde in Nicaragua een enorme toewij ding aan het revolutionaire pro ces en zei niet te kunnen begrij pen dat president Reagan hier een burgeroorlog verwacht. Hoewel de ongeveer 3600 somozis- ten in Honduras (Somoza was de rechtse dictator die door de san- dinistische revolutionairen werd verdreven) en de paar honderd guerrillastrijders van de voorma lige Sandinist Eden Pastora op de lange duur voor problemen kunnen zorgen, betexeni aat geen direct gevaar voor het be wind, aldus Bartels. Ook bestaat er angst dat de vrij krachtige luchtmacht van Hon duras op korte termijn recht streekse aanvallen gaat onderne men op de nog zwakke infra structuur. Maar van een omwen teling van binnenuit lijkt geen sprake: alleen in de sloppenwij ken heerst enige kritiek op het regime, voornamelijk omdat en kele schaarse goederen nog steeds op de bon zijn. Wanneer de isolering van de Nicaraguaan se revolutie nog drie of vier jaar doorgaat en er tekorten blijven, zou dat misschien politiek ver taald kunnen gaan worden. Met een aantal geestverwanten in Nicaragua is afgesproken dat er een permanente uitwisseling plaats zal gaan vinden tussen de vredesbewegingen in de Ver enigde Staten, West-Europa en Latijns-Amerika. De Nederland se vredesbeweging kant zich na melijk niet alleen tegen kernoor logen, maar tegen welke soort oorlog dan ook. De junta-leider Ortega benadrukte nogmaals dat zijn regering er be slist niet over denkt Russische SS-20 raketten te plaatsen wan neer de NAVO-modernisering in West-Europa doorgaat. Zonder Nicaragua of Cuba met name te noemen heeft Moskou hiervoor gewaarschuwd. Ons volk bewa pent zich met geweren en niet met raketten, aldus Ortega, die zijn best heeft gedaan duidelijk te maken dat de revolutie in Ni caragua alleen gebaat is bij niet- gebondenheid, zowel militair als economisch. Bartels is ervan overtuigd dat de revolutie in Nicaragua op haar ei gen merites beoordeeld moet worden als emancipatie-proces. En niet, zoals Reagan wü doen geloven, als onderdeel van het Oost-West-conflict. Overigens is het juist de basiskerk in het land, die zich enorm inzet voor de pro gramma's van alfabetisering en gezondsheidszorg. BUENOS AIRES (Reuter) Politici, kerkleiders en ij ve raars voor de burgerrechten in Argentinië hebben giste ren krachtige kritiek geleverd op de verklaring van de militaire regering dat duizenden mensen die verdwenen zijn in de burgeroorlog van de jaren zeventig als dood moeten worden beschouwd. De verklaring maakte deel uit van een officieel rapport over de ge nadeloze aktie van de krijgs macht tegen linkse guerrilleros in de jaren zeventig, donderdag avond voorgelezen voor radio en televisie. Het document had de bedoeling openbare eisen te beantwoorden dat een verklaring werd gegeven voor wat er gebeurde met tussen de 6.000 en 30.000 mensen die tij dens de aktie verdwenen. De meeste politieke partijen ver oordeelden het rapport gisteren als ontoereikend en enkele kerk leiders noemden de inhoud on verenigbaar met de christelijke De Peronistische leider Italo Lu- rechten van de mens wezen het zonder meer af. Een van deze laatste, de "perma nente assemblee voor mensen rechten", wees er op dat in 80 procent van de gerapporteerde verdwijningen, de slachtoffers in het bijzijn van ooggetuigen le vend werden opgepakt. De junta zei dat de regering geen enkele gevangene in het geheim vasthield. Alle vermisten die zich niet schuilhielden of in balling schap waren moesten als dood worden beschouwd, verklaarde ethiek. Organisaties voor de LONDEN (AP) In Groot- Brittannië is een discussie ontbrand over de vraag of vertegenwoordigers van het koninklijk huis in het ver keer voorrang dienen te heb ben op leden van het parle ment. De discussie werd aangezwen geld door de gewezen conser vatieve premier Heath die nu zitting heeft in het Lagerhuis. Heath werd woensdag inder haast opgetrommeld voor een stemming in het Lager huis. De Britse koningin- moeder bevond zich echter op dat moment ook op de weg en haar auto met gevolg kreeg van de Londense poli tie voorrang, waardoor Heath niet op tijd was voor een be langrijke stemming. Heath deed gisteren uitgebreid zijn beklag over het voorval. "Het is een duidelijke zaak, dat leden van het parlement voorrang hebben boven de monarchie", was zijn reactie. Heath kreeg bijval van het Lagerhuis. "Het parlement is het hoogste gezagsorgaan en niet de monarch", zo betoog de een woordvoerder. De Londense politie liet weten, dat hun eerste zorg de veilig heid van het koninklijk huis is. Heath heeft nu voorge steld, dat de politie rond de parlementsgebouwen in Westminster ervan op de hoogte wordt gesteld wan neer er stemmingen en be langrijke zaken in het parle ment aan de orde zijn. Parle mentsleden moeten dan ab solute voorrang krijgen in het verkeer, vindt het conserva tieve Lagerhuislid. der, een man die kans maakt op het presidentschap van Argenti nië waarvoor volgens een belofte van het leger op 30 oktober ver kiezingen zullen worden gehou den, noemde het rapport onbe vredigend. "Het komt niet tegemoet aan de verwachtingen van het publiek wat opheldering aangaat van de feiten die als schendingen van de wet aan de kaak zijn gesteld", zei hij tegen verslaggevers. Antonio Troccoli, een leider van de radicale partij, op een na Argen- tinië's grootste politieke bewe ging, zei dat het rapport niet op helderde waarom het gedrag van de staat was afgeweken van de ethiek en beginselen van de Ar gentijnse samenleving. De rooms-katholieke bisschop van Viedma, mgr. Miguel Hesayne, betitelde het rapport als immo reel. Hij beschuldigde het leger van een poging om het gebruik van mis daadmethoden bij de onderdruk king van de guerrilla te rechtvaardigen. Het document zweeg over de voorwaarden die nodig zijn voor nationale verzoe ning, voegde hij hieraan toe. MOSKOU - Ter gelegenheid van 1 mei zijn in Moskou weer de bekende jeugdige af fiches verschenen met de beel tenissen van de merendeels bejaarde Russische leiders. Op een van die affiches stond Tsjernenko afgebeeld en hier uit kan worden afgeleid dat ziekte de oorzaak is geweest dat hij de laatse tijd niet in het openbaar is verschenen. Tsjernenko ontbrak op drie achtereenvolgende bijeen komsten van de communisti sche partij. Zijn afwezigheid leidde tot speculaties dat hij ziek was, of politiek uit de gratie was gevallen. Nu zijn beeltenis op straat is versche nen, geloven westerse waar nemers dat zijn afwezigheid te wijten was aan ziekte. (Foto ANP) PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse rege ring heeft gisteren het concept van de regeringsverklaring vol tooid. Geschillen tussen een ge matigde en een radicale stro ming zijn bijgelegd. Dat is gister avond vernomen in welingelich te kringen in Paramaribo. De re geringsverklaring zal nu volgens plan op 1 mei door premier Ali- bux worden afgelegd. Eerder was rekening gehouden met uit- ZWARE STRAF - Het Oostduits hoog militair gerechtshof heeft gisteren een Westduitser wegens spionage veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf. Het Oostduitse persagentschap ADN deelde mee dat Georg Sra- ma, sergeant in de Westduitse landmacht, stelselmatig geheime informatie over de Oostduitse defensie had ingewonnen. De informatie die de Westduitser had verzameld was van nut voor de Navo en schadelijk voor de Oostduitse veiligheid, aldus het persbureau. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Het is niet uitgesloten dat de Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken Shultz enige weken in het Mid den-Oosten zal doorbren gen, totdat een akkoord tussen Israël en Libanon over de ontruiming van Libanon rond is. Shultz kan het zich nauwelijks veroorloven zonder een dergelijk akkoord naar Washington terug te ke ren. Maar na drie dagen verblijf in Jeruzalem en Beiroet heeft, hij al ver klaard dat deze opgave „moeilijker is dan hij had verwacht". Moeilijk, maar niet onmogelijk, zo wordt in Jeruzalem en in Beiroet algemeen aangenomen. Want bij na een jaar na de Israëlische in vasie zijn er tekenen dat Israël bijna tot iedere prijs bereid is Li banon te verlaten, als het daartoe in staat gesteld wordt zonder al te veel gezichtsverlies. De obstakels lijken nog enorm te zijn. De positie van majoor Had- dad in Zuid-Libanon, waar Israël aan vasthoudt en die voor Liba non onaanvaardbaar blijft; de positie van Unifil en de veilig heidsgaranties voor Israëls noor delijke grens; de toekomstige bi laterale Libanees-Israëlische be trekkingen; allemaal zaken die eigenlijk van het begin van de onderhandelingen al spelen. Het is de tactiek van Shultz, alles wat met Israëls veiligheid te ma ken heeft op te lossen door Ame rikaanse garanties: Amerikaanse wapenleveranties aan Israël, sta tionering van Amerikaanse troe pen in Zuid-Libanon. En daar naast moet aan formules gewerkt worden die zo ingewikkeld en voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn, dat zowel Israël als Libanon kunnen roepen dat ze gewonnen hebben. Op de achtergrond speelt de veel belangrijker vraag of ook Syrië zijn troepen uit Libanon terug zal trekken na het bereiken van een akkoord tussen Israël, Liba non en Amerika. En daarover be staat enige twijfel, ondanks de herhaalde verzekeringen van president Gemayel dat hij plech tige Syrische beloftes heeft ge kregen. Veel waarschijnlijker is het dat Sy rië helemaal niet zo gebrand is op een snelle Israëlische aftocht. Israël heeft in Libanon met grote moeilijkheden te kampen. Er gaat geen dag voorbij of een Is raëlische soldaat wordt onder vuur genomen. De verliezen ne men toe, zonder dat de regering voor het thuisfront waar kan ma ken dat Israëls veiligheid en voortbestaan daarmee gediend is. Waarom zou Syrië het Israël gemakkelijk maken? stel vanwege onenigheid binnen de regering. De geschillen tussen radicalen en gematigden hadden onder meer betrekking op de houding tegen over het recente Braziliaanse hulpaanbod en het al dan niet zoeken van toenadering tot Ne derland en de Verenigde Staten. Het hulpaanbod van Brazilië kwam nadat het bewind-Bouter- se een Braziliaanse delegatie had verzekerd dat Suriname niet on der invloed van Cuba zal komen. Met name radicalen in kringen van de invloedrijke partijen Palu en RVP zouden het hulpaanbod ervaren als een politiek "dic taat". Volgens welingelichte kringen in de Surinaamse hoofdstad heeft de gematigde stroming waartoe ook legerleider Bouterse zou be horen, de overhand gekregen. De afgelopen week is in Paramaribo druk overleg geweest tussen Bouterse en politici en tussen politici onderling. De Surinaamse regering heeft ge werkt aan de bijstelling van het overheidsbudget, dat ernstige te korten vertoont nu ontwikke lingsprojecten vanwege opschor ting van de Nederlandse hulp uit de staatkas zijn betaald. Ver wacht wordt dat belastingen zul len worden verhoogd om zo de overheidsinkomsten te vergro ten. Voorts wordt in Paramaribo rekening gehouden met verder gaande importbeperkingen die nodig zijn nu de deviezenvoor raad niet langer met Nederlands ontwikkelingsgeld wordt aange vuld. „Offensief en vernederend voor onze nationale waardigheid", zo luidde de reactie van de Sal- vadoriaanse Kamer van Koop handel op de officiële aankon diging van de Amerikaanse president Reagan om een spe ciale ambassadeur te benoe men die vrede in Midden-Ame- rika moet brengen. Inmiddels is Richard Stone tot die functie uitverkoren, een ex-senator die tot nog maar amper een jaar geleden nauwe banden onder hield met het ultra-rechtse re gime in Guatemala. Dank zij Stone kon Reagan tijdens zijn verkiezingscampagne eind 1980 zelf rekenen op één mil joen dollar van de Guatemal teekse militairen. Wellicht hoopt Reagan door de benoeming van de in rechtse Middenamerikaanse zaken- kringen overbekende Stone de weerstand en het wantrouwen weg te nemen. Maar toch kan het paternalisme, de opdringe righeid die de Noordameri- kaanse president bij zijn ge ruchtmakende Midden-Ameri- kaspeech van woensdag aan de dag legde, hem zwaar op de maag komen te liggen. De koe handel van militaire hulp in ruil voor een presenteerbare democratie en sociale hervor- door Rob Sprenkels mingen ligt de goed boerende Middenamerikaanse zakenlie den bepaald niet. De hervor mingen tasten immers hun ei gendommen aan. De militaire hulp kan best ergens anders vandaan komen, zo re deneren zij, slechts denkend aan het feit dat het Guatemal teekse leger van 1979 tot 1983 sneller is gegroeid en gemoder niseerd dan de jaren die er aan voorafgingen, ondanks dat er in die periode een Amerikaans wapenembargo van kracht In El Salvador is de afgelopen anderhalf jaar duidelijk geble ken dat de greep die de Ameri kaanse regering op de gang van zaken heeft ondanks al haar bemoeienissen toch be perkt is. De verkiezingen van vorig jaar maart liepen Was hington totaal uit de hand. Ro berto d'Aubuisson, financieel gesteund door ultra-rechtse groepen uit El Salvador, Gua temala en zelfs de Verenigde Staten, veegde de vloer aan met het petekind van Washing ton, de christen-democraat Jo se Napoleon Duarte. Reagan kwam voor het blok te staan. d'Aubuisson, voorzitter van de Grondwetgevende Raad, liet weten de sociale hervormin gen hoe dan ook terug te zullen draaien en niet te zullen zwich ten voor Amerikaanse dreige menten om de militaire hulp- kraan dicht te draaien. Zwarte schaap Vrij recent bleek opnieuw dat ul tra-rechts in El Salvador slechts naar de Amerikanen luistert als zij zelf vindt dat dat van pas komt. De 'vriendelijke oorlog', het gebruik van zo wei nig mogelijk zwaar materieel in de door de guerrilla beheer ste terreinen, moest afgelopen zijn. En zelfs werd er besloten om de man die aan dergelijke wensen van Washington ge volg gaf te wippen, generaal Jose Guillermo Garcia, de bij na almachtig lijkende minister van defensie. Washington sputterde tegen, een militaire opstand in januari van dit jaar werd nog opgelost. Maar van wege de voortdurende druk van d'Aubuisson en zijn kame raden zag de Reagan-regering vorige maand in dat Garcia on houdbaar was geworden. Om geen gezichtsverlies te lijden, werd Garcia ineens ook door Washington aangewezen als het zwarte schaap en nu zit de para-militaire politie-chef Vi des Casanova op zijn stoel. Vides Casanova heeft er net als d'Aubuisson nooit een geheim van gemaakt voorstander te zijn van de zogenoemde 'vrede van een half miljoen doden'. En dat is nog altijd precies waar ultra-rechts in El Salva dor naar toe wil: slechts een uitgeholde democratie en geen hervormingen, precies zoals in de 'rustige jaren vijftig en zes tig'. Medewerking van die kant om tot een politieke vrede te komen, sociale hervormingen en een werkelijke democratise ring, kan Reagan dus eigenlijk wel vergeten. Ook in Honduras kan de Ameri kaanse president op het meest onverwachte ogenblik een koude douche krijgen. Op het ogenblik houdt de stafchef van het leger, generaal Gustavo Al varez Martinez, president Ro berto Suazo Cordoba onder de duim. Maar ook de overmacht van het leger op de regering lijkt in gevaar. De stijgende so ciale onrust, ingegeven door een verpletterende economi sche crisis, de toenemende ge welddadige onderdrukking en de oorlogsdreiging uit Nicara gua, is volgens enkele diplo maten in de Hondurese hoofd stad Tegucigalpa reeds overge waaid naar de officiersbarak ken van het leger. Coup En ondertussen blijkt ook de li berale partij van president Suazo Cordoba steeds minder achter de regering te staan, hetgeen wellicht tot een parle mentaire coup zou kunnen lei den, bijvoorbeeld als de parle mentsleden in de loop van dit jaar wordt gevraagd om de trai ning van Salvadoriaanse solda ten in Honduras goed te keu- Wat dat betreft zijn de uitspra ken van de officiële regerings woordvoerder, Amilca Santa- maria, opmerkelijk. Ik vroeg hem afgelopen dinsdag naar de toenemende Amerikaanse aan wezigheid in Honduras, naar de plannen voor de installatie van een gigantisch radarsta tion, dat alleen door Amerika nen zal kunnen worden be diend, en naar de voornemens om Amerikaanse instructeurs deze zomer 1400 Salvadoriaan se soldaten in Honduras te la ten opleiden. „Wij zijn een klein land", zo ant woordde hij, „maar we hebben toch onze nationale waardig heid. Als Washington bepaalde ideeën heeft, worden die on middellijk de wereld inge stuurd, maar officieel weten we voorlopig van niets. Onze regering staat echter op het standpunt dat de zaken die u opnoemde schadelijk zijn om dat ze niet zullen bijdragen aan ons streven naar vrede". San tam ana ging zelfs nog een stapje verder, refererend aan de deels door Washington op gedrongen oorlogsdreiging met Nicaragua. „Wij geloven dat we op de een of andere ma nier toch moeten kunnen sa menleven met Nicaragua. Wat er in feite nodig is, is een soort van 'real'-politiek". ADVERTENTIE Echt genieten krachtige motormaaier Want zonnetje op een grastapijt AMSTERDAM (ANP) - Aan de universiteit van Cincinnati in Amerika worden op het ogenblik uitgebreide proeven gedaan met een kunstvet dat door een Ame rikaanse onderneming is ontwik keld. De eerste resultaten zijn veelbelovend, aldus de konink lijke akademie van wetenchap- pen in Amsterdam. Het kunstvet maakt niet dik. Integendeel, zelfs bij een flinke consumptie vallen mensen af. De smaakt valt niet te onderscheiden van die van plantaardig of dierlijk vet. stof, die de vetten in het eten vervangt, heet sacharose- polyester. Het is een vettige, eet bare olie die geen calorieën le vert. Tijdens een experiment met tien veel te dikke mensen- werd een besparing van gemiddeld 540 kcal per dag bereikt. De proefpersonen raakten in ruim een maand tijd tussen de vijf en zeven kilo kwijt, zonder zich ex tra hongerig te hebben gevoeld. De werking van het kunstvet be rust op het feit dat het üchaam alleen gebouwd is op het afbre ken van kleine verbindingen, waaruit natuurlijke vetten be staan. Het sacharose-polyester is een verbinding van suiker met een groot aantal vetzuren. Het kunstvet verlaat het lichaam on afgebroken en levert derhalve geen calorieën. Een onverwacht bijverschijnsel van het kunstvet is dat de stof cholesterol opneemt, waardoor het cholesterolgehalte in het bloed vermindert. De mate waar in dit gebeurt zal nog nader on derzocht moeten worden. gazon is nu mogelijk met deze OkéPosI snijdt in de p ligte biljartlaken royale smjbreedte ast. De 3 PK tr dan voldoende veertje in minder dan Dat wordt berei van de 48 cm brede stalen ASPERA 4-taktmotor heeft licht 8eze K'YNAST krachtpatsei verstelbaar. Hij wordt bij u thuisbezorgd in een luxe oranje uitvoering en neemt dan met weinig parkeer ruimte genoegen De duwstang is bovendien dat hij op normale bezme draait én nig omspringt is hij in het gebruik gebruikersvriendelijk. U krijgt er een vol jaar volledige garantie op Kynast staat borg in krijgen BELLEN fl 010-78047C morgens 8.00 avonds 22.00 u (ook in het weekend) Grijp daarom deze buitenkans. Voor 1599. - (zolang de voorraad strekt) is deze krachtige motormaaier in luxe oranje ultvoeringe v u. Bestel hem meteen. (Bestelnr. 7000421) met de bon. Of telefonisch tussen 8.00 en 22.00 uur (Oók in het weekend). POSTORDERS

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9