'Bij kernraketten niet dwarsliggen' WD als redder van "objectieve" omroepen Kabinet: openbaarheid in wet moet verbeterd PvdA-fractie over acties van burgerlijke ongehoorzaamheid: Docenten weigeren 2e correctie examenwerk Directeuren vrezen chip Ontvoerde vrouw door echtgenoot vermoord P Groeneveld en Zn. Tei oio 739755 Chin A Sen niet naar Nes Minister dreigt EO zendtijd te ontnemen Besluit over Breguet pas dit najaar ZATERDAG 30 APRIL 1983 DEN HAAG (ANP) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt de 'zeer specifieke aktievorm' als die van de burgerlijke ongehoorzaamheid 'geen begaanbare weg' om de mogelijke plaatsing van nieuwe kernraketten in ons land tegen te gaan. Die conclusie ligt opgesloten in een vertrouwelijk rapport van de fractie over het verschijnsel van de burgerlijke ongehoorzaamheid. Het rapport is de tweede versie van een uitvoerige discussienota, op- gesteld door het PvdA-kamerlid Van Thijn, de vroegere minister van binnenlandse zaken. Voor acties van burgerlijke ongehoor- zaamheid tegen plaatsing van kernwapens zou alleen dan be- grip kunnen worden opgebracht wanneer een kamermeerderheid haar besluit 'op tyrannieke wijze zou hebben doorgedrukt in strijd met de regels van zorgvuldigheid en zonder respect voor de opvat tingen van de minderheid', aldus de nota. 'Alleen onder die omstandigheden kan voor dergelijke acties begrip worden getoond, mits duidelijk vaststaat dat deze niet in het te ken staan van obstructie van het DEN HAAG (ANP) - Ruim tweederde van de docenten van een meao-school in Zwolle voert de tweede correctie van examenwerk niet uit. De 22 le raren hebben dit minister Deetman (onderwijs en weten schappen) geschreven. Ze overwegen voorts naar de rechter te stappen omdat ze menen dat de bewindsman hun niet eenzijdig kan opleg gen voor een andere school te gaan wrken dan die waaraan zij zijn verbonden. Ze verwachten dat - gezien de protesten die in kringen van meao-docenten zijn gehoord hun actie zich over het hele land uitbreidt. Een afschrift van hun brief is ook aan de 66 andere meao-scholen ge stuurd. De leraren J. la Roi en A. Zandvliet van de christelij ke scholengemeenschap voor middelbaar economisch en ad ministratie onderwijs (meao) "De Factor" hebben dit giste ren meegedeeld. Ze zeggen er stomverbaasd over te zijn dat de minister wille keurige maatregelen neemt voor de examenregeling. Deze vindt kennelijk, dat de docen ten slordig werken. Daarom moet een tweede docent van een andere school het examen werk controleren, terwijl ook volgens de vereniging van do centen bij het meao een steek proef voldoende garanties biedt. Om zijn doel te bereiken wil Deetman zelf gauw even het rechtspositiebesluit wijzi gen, aldus de leerkrachten. j LET OP!!!!! N Laat U niet misleiden met lagere prijzen voor ont dooide of mindere kwaliteit kip- en kipspecialitei ten. WIJ VERKOPEN UITSLUITEND SLACHTVERSE KIP UIT EIGEN UITSNIJDERIJ. PROFITEER ER VAN! Koop uw verse kipspecialiteiten rechtstreeks van de groothandel. Uw voordeel: - Uitsluitend kersvers -De beste kwaliteit - Natuurlijk de laagste prijs IEDERE DINSDAG VANAF 8 UUR TOT 13.00 UUR IN DE GROENOORDHALLEN. Dit zijn onze VASTE LAGE BODEMPRIJZEN Kippepoten per s kg 25.- Braad-grill kuikens (plm. 950 gr.) per stuk 5.50 Kiprollade per kg 13.- Gehakt mager gekruid - per 500 gr. 3." T.V. Hapjes heerlijk gekruid per kg Drumsticks per kg 8.- Kipkarbonade per kg 7.- Kipsaté heerlijk gemarineerd per 3 porties 6.™ Niet ontoelaatbaar In de nota-Van Thijn wordt burger lijke ongehoorzaamheid 'zeker niet' onder alle omstandigheden ontoelaatbaar genoemd. Daaraan wordt wel de conclusie verbon den, dat deze actievorm 'een ui terste middel is, slechts ge rechtvaardigd in uitzonderlijke omstandigheden'. Een dergelijk uiterste middel kan pas met recht en reden worden gebruikt als alle legale middelen hebben gefaald of wanneer van meet af aan duidelijk is dat zij niet tot re sultaat zullen leiden, aldus de no ta. Verder wordt benadrukt dat er wel zeer dringende omstandigheden moeten zijn om het actiemiddel van burgerlijke ongehoorzaam heid te kunnen rechtvaardigen. Het verschijnsel van burgerlijke ongehoorzaamheid wordt in de nota-Van Thijn omschreven als 'een in beginsel geweldloze, wel bewuste wetsovertreding, in alle openheid gericht op het wijzigen van een bepaalde wettelijke re geling of een door de overheid gevoerd beleid'. Van Thijn neemt duidelijk afstand van het toepassen van geweld bij dergelijke acties. 'Zodra een ac tie van burgerlijke ongehoor zaamheid een gewelddadig ka rakter aanneemt, houdt zij op een actie van burgerlijke onge hoorzaamheid te zijn', zo schrijft hÜ- he' Prijs 6rSpe/JS ^erl n<t Per W ROTTERDAM (ANP) - Een verdoving, een zak over de kop en razendsnel de poten aan elkaar vastgebonden. Dat overkwam de giraffe Evelien in Rotterdam, wier hoeven gisteren moesten worden gekapt. Tijdens de opera tie brak er even paniek uit toen de verdoving na een uur de voorgeschreven tijd - nog niet bleek te zijn uitgewerkt. Pas na anderhalf uur kwam de giraffe weer bij kennis. Het was al eens eerder voorgekomen dat een giraffe in de narcose bleef, vandaar dat aanvankelijk voor het leven van het dier werd gevreesd. AMSTERDAM (ANP) - Van de Nederlandse bedrijfsdi recteuren is ongeveer de helft een beetje angstig voor de op mars van de automatisering. Die angst is gebaseerd op ei gen ondeskundigheid op dit gebied. Maar tegelijkertijd voelen de directeuren zich wel verantwoordelijk voor de noodzakelijke automatise ring omdat deze in veel geval len nog zijn beslag moet krij gen in de periode dat zij di recteur zijn. Deze conclusies zijn afkomstig van een onderzoek dat onder leiding van drs. Bert de Vries is uitgevoerd door het Insti tuut voor Sociale Kommuni- katie en het Instituut voor Telefonisch Marktonderzoek ter gelegenheid van het 30-ja- rig bestaan van het Neder lands Centrum voor Direc teuren (NCD). Het onder zoeksrapport werd gisteren gepubliceerd tijdens een bij eenkomst van het NCD in Amsterdam. MAASTRICHT (ANP) - De 34-ja- rige fysiotherapeute Marie Na- rinx-Otten (34) uit Maastricht, die op 28 maart werd ontvoerd, blijkt nog dezelfde dag door haar 36-jarige man, met wie zij niet meer samenwoonde, te zijn ver moord. Zij werd in een bos in het Belgisch- Limburgse As op 20 kilometer afstand van Maastricht gewurgd en daar begraven in een kuil, die al veertien dagen eerder door haar man met hulp van twee sa men met hem gearresteerde 18- jarige jongens uit Maastricht werd gegraven. De leider van een speciaal ge vormd rechercheteam, hoofdin specteur P. Brugman, heeft dat gisteren op een persconferentie in Maastricht bekend gemaakt. De twee jongste verdachten, bei den scholieren, hebben hun aan deel in de ontvoeringszaak en in het doden van de vrouw, donder dag al bekend. De echtgenoot van de vrouw legde gistermor gen bij zijn voorgeleiding aan de officier van justitie mr. J. Frans- sen een volledige bekentis af. Het drietal wordt, aldus de officier van justitie, verdacht van weder rechtelijke vrijheidsberoving en medeplichtigheid aan moord. Het lijk van de vrouw is donderdag gevonden. Sectie door een ge rechtelijk geneeskundige uit België heeft uitgewezen dat zij door wurging om het leven is ge komen. De zaak is volgens de politie mede opgelost dank zij de grote mede werking van de politie in Bel gisch Limburg die er achter kwam dat bij een verhuurbedrijf in Hasselt het witte busje was ge huurd waarmee het slachtoffer op de dag van haar verdwijning werd ontvoerd. De man die het busje huurde, bleek van niets te weten, waarna het spoor leidde naar de echtgenoot van de vrouw. DEN HAAG (GPD) - De regering gaat in principe akkoord met een verscherping van de Wet Open baarheid van Bestuur, zodat af wijzingen van verzoeken om in formatie niet om „politieke op portuniteit" kunnen worden af gewezen. Wel wijst het kabinet op de technische problemen die een aanpassing van de wet mee kunnen brengen. Mocht het te ingewikkeld worden, dan zal de regering afzien van het indienen wetswijziging. Dit staat in de reactie van de rege ring op het eindrapport van de evaluatiecommissie, dat gisteren naar de Tweede Kamer is verzon den. De commissie, die de wer king van de WOB sinds de tot standkoming van de wet heeft onderzocht, heeft twee weken geleden dat rapport uitgebracht. Het kabinet is het met de commis- sie eens, dat de wet in essentie De examenrubriek verschijnt maandag heeft voldaan aan het doel de openbaarheid te verbeteren. Er is dan ook geen aanleiding de wet in te trekken, meent het ka binet in navolging van de com missie. Toch kan niet worden ontkend dat de wet op bepaalde punten kan worden verbeterd, aldus de brief van premier Lubbers en minister Rietkerk (binnenlandse zaken) aan de Tweede Kamer. Vooral de actieve openbaarheid door de overheid - het ongevraagd vrijge ven van informatie - verdient de aandacht, vindt het kabinet. „Openbaarheid is geen luxe", schreef de evaluatiecommissie en het kabinet is het daarmee eens. De voorlichting komt niet als eerste in aanmerking voor be zuinigingen. Maar wel moet vol gens de regering de uitgaven voor openbaarheid gewogen worden tegen andere overheids uitgaven. Daarom betreurt de re gering het dat de commissie geen onderzoek heeft gedaan naar de kosten van de openbaar heid. AMSTELVEEN (ANP) Oud-president Chin A Sen van Suriname heeft afgezien van zijn voorgenomen vestiging in Nes aan de Amstel (ge meente Amstelveen). Dit heeft een woordvoerder van de gemeente Am stelveen gistermiddag meegedeeld na een onderhoud van burgemees ter W.H.D. Quarles van Ufford van deze gemeente met Chin A Sen. De burgemeester heeft tijdens het gesprek de oud-president van Surina me op de hoogte gesteld van de onrust die was ontstaan in Nes aan de Amstel nadat enkele dorpsbewoners naar hun zeggen telefonisch wa ren bedreigd als zij zouden toestaan dat Chin A Sen zich in hun dorp zou vestigen. DEN HAAG (GPD) - Als de Evan gelische Omroep vóór 15 mei a.s. geen afdoende verklaring kan geven voor de grote hoeveelheid propaganda die voor de eigen omroep is gemaakt met name in de programma's van 29 maart en 5 april jl., is het niet onwaar schijnlijk dat minister Brinkman (WVC) de EO tijdelijk zendtijd zal ontnemen. Intrekking van zendtijd is moge lijk op grond van artikel 61 van de Omroepwet, maar pas na ad vies van de Omroepraad. De straf is nog niet eerder in de historie van het Nederlandse omroepbe stel toegepast. De bewindsman wijst de EO erop dat deze omroeporganisatie de richtlijnen over eigen reclame (werven van leden, e.d.) van 15 juli 1976 voortdurend overtreedt. Dit jaar gebeurde dat op 11 fe bruari jl. De EO kreeg daarvoor op 22 maart jl. een officiële beris ping. Opnieuw heeft de rapportage van de kijkdienst van het ministerie van WVC de bewindsman aanlei ding gegeven de EO op het matje te roepen. Met name het volledi ge avondprogramma op 29 maart en een 4-tal programma-onder delen van het programma „Haalt de EO 1984?" op 5 april, heeft mi nister Brinkman tot de conclusie gebracht dat de EO wederom in strijd met de richtlijnen (30 se conden per boodschap; maxi maal 2 minuten per avond) heeft gehandeld. Volgens de bewinds man heeft de EO veel te veel aan dacht aan haar ledenwerfcam pagne besteed. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-VALKENBURG - Minister De Ruiter (defensie) wil wachten tot na de presentatie van de Defensienota, dit najaar, om een beslissing te nemen over de Breguet Atlantic. De Atlantic* is een verkenningsvliegtuig van* de marine, dat op het vliegkamp Valkenburg is gestationeerd. Op de vliegbasis is onder het per soneel ongerustheid ontstaan omdat de toegezegde aanpassin gen die het vliegtuig veiliger moeten maken, tot nu toe zijn uitgebleven. Naar aanleiding daarvan stelde de vaste commis sie voor defensie in de Tweede Kamer vragen aan de bewinds in een brief aan deze commissie zegt de minister van defensie nu dat er geen reden is voor onge rustheid over het niet gestand doen van eerder gedane toezeg gingen. Na een ongeval met een Atlantic in 1981, waarbij een aantal leden van de bemanning omkwam, zijn er maatregelen op korte termijn getroffen om het toestel veiliger te maken. Tevens deed de toen malige minister van defensie de toezegging dat ook op langere termijn aan de veiligheid van de Atlantic zou worden gewerkt. Dit laatste houdt in dat er een dub bele besturing van het hoogte roer wordt aangebracht voor wat geval het hoofdsysteem uitvalt. Volgens de minister kan deze verbetering elk moment worden aangebracht, maar de beslissing daartoe is aangehouden. WD-leider Nijpels twee weken geleden op het congres van zijn partij in Amersfoort: "Het gaat in feite om de vraag: hoe veel burgers willen naar een bepaalde omroep kijken? Al- leeahet gestalscriterium geeft een eerlijke afweging voor ver deling van de zendtijd". Het is waar: Dallas en Dynasty scoren hoog, TROS en AVRO zijn de grootsten, en Veronica is bezig de hitladder van de po pulairste omroepen met een weergaloze snelheid te bestij gen. Je bent jong en je wilt wat: meer leden, meer zend tijd, meer Falcon Crest. De drie eerdergenoemde om roepverenigingen blijken de visie van Nijpels uitdrukkelijk kelijks bozer, want in de poli tiek blijkt niemand, behalve de WD, van hem te willen aanne men dat minister Brinkman met zijn concept-medianota een regelrechte aanslag pleegt op het voortbestaan van TROS, AVRO en Veronica, no ta bene de omroepverenigin gen die als geen ander de stem des volks in hun boeiende pro gramma's laten doorklinken. Helaas is de zendtijd beperkt, waardoor de kijker de historie bespaard moet blijven. Maar gelukkig hebben we nog een schrijvende pers. Omroepwet door Wim Wirtz te delen: de macht van het ge tal, een uiting van modern libe ralisme, dient doorslaggevend te zijn. En de argeloze tv-kijker zal dat weten. Sinds enkele we ken wordt de toegestane zend tijd bij de drie omroepen op een originele manier benut. CDA-minister Brinkman, ver antwoordelijk voor het media beleid, wordt met luide "jingles" om de oren geslagen. En Wibo van der Linde, immer op zoek naar zijn waarheid, klimt deemoedig op de schoot van TROS-voorzitter "mees ter" Minderop, die zijn veront waardiging niet op kan. De kri tische vraagstelling van Wibo leidt tot een onthullend beeld: meester Minderop wordt we- Tot drie jaar geleden bevatte de omroepwet een aantal bepalin gen waaraan zendgemachtig den moesten voldoen, zoals: een vastgesteld aantal leden, en representatief zijn voor een bepaalde maatschappelijke, culturele of godsdienstige overtuiging. De toetreding van Veronica tot de ether leidde in direct tot een wetswijziging, die werd voorafgegaan door een discussie over de waarde van dit soort populistische om roepen. De toenmalige minister van CRM, mevrouw Gardeniers, toonde nogal wat bedenkingen tegen de VOO. Maar haar twij fel vermocht niet Icing te du ren. Via een beroepsprocedure bij de Raad van State kreeg Veronica alsnog haar zin: het aantal opgevoerde, potentiële leden bleek toereikend voor een plaatsje in de ether. Rege ring en parlement namen dit niet en besloten tot een wijzi ging van de omroepwet, die per 1 februari 1980 van kracht werd: de representativiteit voor een bepaalde stroming werd nog iets aangedikt en de zendgemachtigden zouden voortaan niet meer uitsluitend bij hun toelating tot etherland (maar ook daarna) op de bepa lingen van de wet worden ge toetst. Ontevreden Voor omroepen die zich nieuw aanmeldden, was de gewijzig de wet helder als glas, maar sommige bestaande zendge machtigden toonden zich bui tengewoon ontevreden. Daar om stelde de wetgever zich coulant op: de bestaande zend gemachtigden kregen vijf jaar de tijd (tot 1 februari 1985) om aan te tonen in hoeverre zij een maatschappelijke, culturele of godsdienstige stroming verte genwoordigden. Het gemopper van TROS, AVRO en Veronica ebde weg, maar keerde terug, kort nadat de concept-medianota van minis ter Brinkman was uitgelekt. Enkele zinsneden in deze nota, die officieel nog moet worden gepubliceerd, zijn gewijd aan de gewraakte bepalingen in de omroepwet over de representa tiviteit. Maar Brinkman gaat daarbij niet verder dan waar toe hij als minister is gehou den, namelijk erop toezien dat de wet wordt nageleefd. Met andere woorden: TROS, AVRO en Veronica hebben, nog steeds, tot 1985 de tijd om aan te tonen voor welke stro ming zij staan. Wallis de Vries Maar Brinkman treft het niet: de last van een in liberale kring slecht gevallen wetswijziging wordt hem alsnog op de schou ders gelegd. TROS, AVRO en Veronica bundelen zich tot een pressiegroep, die met haar schreeuwende boodschappen - o toeval - de vonk doet over slaan naar het WD-congres, waar de jonge fractieleider Nij pels van zich doet spreken: "In de nota wordt het criterium ge hanteerd dat de omroepvereni gingen maatschappelijke, reli gieuze of culturele stromingen moeten vertegenwoordigen. Dat is voor de WD onaan vaardbaar". Onaanvaardbaar? Toen de wets wijziging tot stand kwam was de huidige voorzitter van de AVRO, Wallis de Vries, staats secretaris van CRM. Als WD- bewindsman was hij medeve rantwoordelijk voor de wetge vende arbeid van het toenmali ge kabinet, ook al behoorden de omroepzaken niet tot zijn beleidsterrein. Wallis de Vries was falikant tegen de wetswij ziging, maar trok daaruit niet de consequentie die een be windsman in dat geval nor maal gesproken zou hebben gevolgd: hij bleef zitten. Duvelstoejager Mijn tijd komt wel, moet hij heb ben gedacht. En ziedaar: plotsklaps verschijnt de ex- staatssecretaris als AVRO- voorzitter op de buis, in welke hoedanigheid hij het Neder landse volk ernstig toespreekt. Minister Brinkman deugt niet, zijn concept-medianota is on democratisch, want dëmos be tekent volk, het volk wil ons en geen politieke of godsdienstige stroming. Zijn collega's van TROS en Veronica kwaken hem na en werpen de vermeen de objectiviteit en onafhanke lijkheid van hun omroepver eniging in het strijdperk om die "verpolitiekte" duvelstoe jager van een minister aan de schandpaal te nagelen. Maar Wibo van der Linde zal de zendtijd van de TROS niet lang meer neuzelend hoeven door te brengen op de schoot van voorzitter Minderop. Zijn om roepvereniging, de AVRO en Veronica hebben - ver vóór 1985 - hun maatschappelijke stroming inmiddels gevonden. Zy worden gesteund door de VVD en dat is, zoals minister Brinkman deze week in het CDA-partijblad fijntjes op merkte, "een club die we toch rustig de representant van de liberale stroming in het Neder landse volk mogen noemen. En omgekeerd leek deze drie omroepen juist die steun nogal welkom te zijn. Dat wekt de in druk dat het begrip onafhanke lijk een bepaalde kleur heeft. Ik ben daar niet helemaal uit, maar er zit naar mijn mening wel iets tegenstrijdigs in".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7