Verklaren belangrijker dan sommen maken Puntensysteem op komst voor verdeling woningen VAKTAAL Natuurkunde en scheikunde: veel practikum Toegangsprijs van De Valk gaat omhoog Dr. M. Jacobs (53) overleden Eerste paal voor woningen op voormalig Sjardinterrein Singelloop groot succes Wot heeft er zich na de invoering von de mammoetwet in 1968 op de scholengemeenschappen voor mavo/havo en vwo afgespeeld? De vakkenpaketten zijn ingevoerd, de leerstof is veranderd en de schoolboeken zijn mooier gewor den. In deze serie 'vaktaal' komen docenten van Leidse middelbare scholen oon het woord, die kri tisch zullen vertellen over leerlin gen, schoolboeken en de ontwik kelingen binnen hun eigen vak. klassikaal lesgeven. De leerlin gen willen dat niet meer" Bewijzen Natuurkunde wordt in het middel baar onderwijs wel een moeilijk 'De LEIDEN - Er komen nieuwe i gels voor de verdeling van woon- ruimte in Leiden, die sterk ver- ■um schillen van de huidige regels i 10 van bureau huisvesting. Het col lege heeft deze week de nieuwe verordening woonruimteverde ling vastgesteld, die overigens pas van kracht wordt na goed- t za- keuring door de gemeenteraad. om De nieuwe regels houden een pun- tenstelsel in voor woningzoeken- den. De woningzoekende met de tel. meeste punten komt het eerst aan bod. Tot nu toe werd vrijwel ord-i alleen gekeken naar de datum :uur van inschrijving. Iedereen werd I gewoon 'op zijn beurt' geholpen. De duur van inschrijving blijft een van belangrijk gegeven bij het bepa- 334, len van de urgentie. Elke maand dat men is ingeschreven verza- e L. melt een urgent woningzoeken- B66, de één punt. Het verschil zit hem vooral in de fase, voordat men 111 'urgent' wordt genoemd. Dat wil zeggen, voordat men over 120 jekJ punten beschikt. Zo wordt iemand die in Leiden tel. werkt, maar in Voorschoten over (zelfstandige) woonruimte be- v- schikt ingeschreven met één v' punt. Zo duurt het duurt tien jaar J90 voordat deze woningzoekende in aa^ Leiden urgent is. Maar de minister heeft nu eenmaal >fd- bepaald dat zogeheten econo- uur misch gebondenen recht op regi- stratie hebben. Of men van de gemeente dan ook een woning krijgt is een tweede. De verorde- •er. ning is er in elk geval op gericht r.F. om vooral de Leidse woningzoe- tel. kenden te helpen. Er zijn maar twee soorten econo- sh' misch gebondenen, die meteen bij inschrijving 120 punten krij gen. Dat zijn zij, die in Leiden werken en niet zelfstandig wo nen, dus inwonend zijn of zy, die in een huurwoning op een af stand van meer dan zestig kilo meter van Leiden wonen. Leidse ingezetenen worden wel onmiddellijk urgent. Tenminste als zij al vijfjaar staan ingeschre ven in het Leidse bevolkingsre gister. Staat men korter inge schreven, dan wordt begonnen met minder punten en krijgt men er maandelijks twee punten bij. Zodanig dat men dan in vijf jaar urgent is. Voor hen die bij hun ouders inwo nen is een wachttijd van twee jaar voldoende om als urgent te worden ingeschreven. Abolute voorrang krijgen nog altijd dege nen, die uit oogpunt van stads vernieuwing hun woning moe ten verlaten. Stadsvernieuwings- urgenten krijgen meteen 200 nunten en staan bovenaan. Woongroepen Nieuw in de verordening is ook dat doorstromers worden geregi streerd. Doorstromers zijn huur ders, die van een goedkope naar een duurdere woning willen, naar een kleinere woning, van een eensgezinshuis naar een bo venwoning of die te klein gehuis vest zijn. Te klein (benard) gehuisvest is bij voorbeeld een huishouden van vijf personen in een driekamer flat of een alleenstaande van 27 jaar of ouder in een éénkamer woning. Wat ook opvalt in de nieuwe veror dening is de gelijkstelling van gezinnen, samenwonenden en woongroepen. Alle vormen van samenwonen worden gerang schikt onder de term van meer- persoonshuishouden. "Een over winning in de strijd van woon groepen voor gelijke behande ling", zegt Ted van der Valk, chef van bureau huisvesting. Met deze kanttekening: een van de voorwaarden voor registratie is dat het inkomen van een huis houden niet meer bedraagt dan bruto 5950.- per maand. Meer dere inkomens worden in één huishouden worden bij elkaar opgeteld.Een andere beperking voor woongroepen is dat de helft van het aantal personen, waaruit de groep bestaat, moet voldoen aan de vereisten voor inschrij ving. Gunstig voor woongroepen is wel dat het huishouden de ur gentie krijgt van de meest urgen te persoon. Executie De nieuwe verordening bevat ook regels voor de registratie van mensen die hun koopwoning niet meer kunnen betalen en er gedwongen verkoop plaats vindt, voor mensen, die als ge volg van echtscheiding in de huisvestingsproblemen komen, en voor vrouwen in opvangtehui zen. Om de ingewikkelde wirwar van regels bij de burger begrijpelijk te laten overkomen wordt - ver telt Van der Valk een mooi voorlichtingsboekje gemaakt. De uitvoering van de verorde ning is echter nog een groot pro bleem. Van der Valk verwacht dat door de ruimere inschrij el. LEIDEN - De vakken natuurkun- de en scheikunde hebben in de jaren nadat de mammoetwet werd ingevoerd een belangrijke uitbreiding ondergaan. Het prac- ticumonderwijs heeft een vol- »r- waardige plaats in het lespro- l°- gramma gekregen. Leraar de Vries, die scheikunde- onderricht geeft op de scholen- ëi' gemeenschap 'De Vlietschans': "Op de HBS werden de prakti sche zaken op geen enkele ma- el. nier getoetst". el- Voor de leerlingen van nu betekent dit dat ze, willen ze de practi- [j" cumproeven naar behoren uit voeren en begrijpen, een goed in- il. zicht moeten hebben in de moge- 3- lijkheden van het vak moeten hebben. En dat kan alleen door ïL ze zelf alles te laten doen. De Vries: "Scheikunde was vroe- n' ger een stampvak, waar ontzet tend veel rekenwerk aan te pas kwam. Nu ligt het accent niet zo- j zeer meer op het berekenen, maar op het verklaren en uitleg gen. De nieuwste methode van de Stichting Leerplan Ontwikke ling sectie scheikunde, gaat daar in zelfs heel ver. De theorie is in deze methode afgeleid van het practicum. Als ze uit de proeven geen conclusie hebben getrok ken, kunnen ze niet verder. Dit jaar gebruiken we deze metho de voor het eerst op de mavo. Het is een groot succes. Na elke les komt er een paragraaf met vra gen, waardoor ze kunnen toetsen of ze de stof beheersen. Hierdoor kun je ze ook zelfstandig laten werken. We moeten af van het benzine, tekort aan aardolie of de mogelijkheid om waterstof als brandstof te gaan gebruiken. Terwijl bij natuurkunde onder werpen als warmtegeleiding en electriciteit ter sprake komen om de energiekosten in het 'eigen' huis zo laag mogelijk te houden. Er kan by voorbeeld worden ge vraagd wat de invloed is van dubbele beglazing op de gasre- kening of hoe zonnepanelen zo efficiënt mogelijk kunnen wor den aangebracht en gebruikt. Accuzuur Omdat de leerlingen pas in de der de klas met scheikunde kennis maken, betekent dit, dat veel leerlingen maar voor een jaar in dit vak onderwijs krijgen. Im mers, in de vierde klas wordt er in de verschillende onderwijs- richtingen gekozen voor een be perkt aantal vakken. Bij meer dan de helft van de leerlingen valt scheikunde er dan uit. G. van Eendenburg, ook scheikun- de-docent aan de 'Vlietschans', streeft er naar in die derde klas de leerlingen met de chemie ver trouwd te maken, zonder dat ze onmiddellijk allerlei ingewikkel de formules krijgen voorgescho teld. "Wat hebben ze aan de for mule van zwavelzuur (H2S04) als ze niet eens verbanden kun nen leggen? Het is beter dat ze weten dat dit zuur (in de volks mond accuzuur) in accu's wordt gebruikt. In de nieuwe methode spreken ze ook gewoon over azijn en zoutzuur in plaats van formules. En ik durf te beweren dat de kennis nu, ondanks het weglaten van de 'exacte gege vens', op een veel hoger niveau is komen te liggen". Bij de exacte vakken is hard werken en veel oefenen nog steeds het parool. Vooral in de twee laatste klassen voor het ein dexamen moet de verplichte stof er doorheen worden gejaagd. Tijd voor projectonderwijs is er dan beslist niet meer. Van Een denburg vergelijkt het examen met een wurgende strik. "Eén keer hebben we in vier havo ge durende een maand een energie project gedaan; dat hebben we de rest van het jaar moeten bezu ren". Project Van Stek past het projectonder wijs om die reden in de derde klas toe. Hij toont zich een groot voorstander van samenwerking met andere vakken. Als experi ment is hij begin dit jaar een sa menwerkingsverband aange gaan met zijn collega van ge schiedenis. "Omdat in de natuur kunde veel geschiedenis komt kijken - ik noem zo maar wat: het toestel van Musschenbroek, de Maagdenburger halve bollen - zijn we met die derde klas de ge schiedenis van de natuurweten schappen gaan bekijken. Acht lesuren geschiedenis en 12 lesuren natuurkunde zijn erin gaan zitten. Het is een succes ge worden, zowel voor mij en mijn collega als voor de leerlingen". En het bewijs kan hij leveren. In de lerarenkamer van 'Visser 't Hooft' liggen de fraaie werkstuk ken voor iedereen ter inzage. "Als afsluiting zijn we naar het museum 'Boerhaave' geweest voor een rondleiding. In plaats van een half uur geboeid luiste ren en kijken, hingen ze nu na een uur nog aan de lippen van de rondleider. Zoiets had deze me dewerker van het museum nog nooit meegemaakt". Zeer ontevreden zijn Van Stek, De Vries en Eendenburg over het onderwijs- en examenprogram ma van het havo. Van Stek: "Ze hebben het programma van het vwo voor zich genomen en daar enkele onderwerpen uitge schrapt. Daarbij heeft men ver geten dat het havo een jaar min der heeft dan het vwo". De Vries: "Voor de havo is er dus geen 'eigen' programma. Het ge volg is dat je je in deze leergang niets kan permitteren. Eigenlijk kom je nauwelijks klaar met de voorgeschreven stof. Daarnaast ben je als leraar voortdurend be zig eigen stencils op de markt te brengen, want die boeken zyn voor het havo gewoon te moei lijk". Zelfwerkzaam Uit deze stelling mag overigens niet de conclusie worden getrok ken dat het niveau van het vwo te laag zou zijn. Van Stek krijgt de indruk - o.a. uit verhalen van oud-leerlingen die op de Techni sche Hogeschool in Delft zyn gaan studeren - dat het natuur- kunde-onderwys heel goed aan sluit by wat de universiteit heeft te bieden. De Vries plaatst hier een kanttekening bij: "Veel leer lingen, die scheikunde als ver plicht vak moeten hebben, om dat ze bij voorbeeld medicijnen gaan studeren, krijgen een enor me brok theoretische scheikun de. Theorie, die ze bij de vervolg studie beslist niet meer van pas komt. Voor dat soort mensen zou er een verlichting van het pro gramma moeten komen". De leerling van nu is zelfwerk zaam, zo stellen de drie leer krachten. Van Eendenburg: "Als je ze goed begeleidt en een pro gramma opstelt dat ze kunnen overzien, dan kun je ervan over tuigd zyn dat je na drie weken een goed verslag op je bureau hebt liggen". Dat begeleiden houdt in, dat de docenten tijdens de les bekijken hoever ze zijn gevorderd en waar nodig aanwij zingen geven. Zo'n vastgestelde periode wordt veelal afgesloten met een toets (vroeger heette dat een proefwerk). Voor de leraren betekent deze aanpak veel extra werk. De Vries: "Je moet je les verschrik kelijk goed voorbereiden en in delen. Je bent op allerlei ver schillende niveau's bezig. De één doet practikum, terwijl de ander een vraagstuk probeert op te los sen, dat is een hele omschake ling". De slotconclusie voor beide vak ken luidt: "Door de practikum- lessen is het onderwijs leuker en beter geworden. Het abstracte van vroeger is er af en de actuali teit is erin gebracht. Het is nu meer een totaalvak geworden". LEIDEN - De toegangsprijs voor molen De Valk zal met ingang van 1 juli worden verhoogd. Vol wassenen betalen nu 1,50 gul den, vanaf juli zullen ze 1,75 beta len. De entree voor kinderen wordt verhoogd van vijfenzeven tig cent tot negentig. Volgend jaar zullen de prijzen weer omhoog gaan. Vanaf 1 april '84 gaan volwassenen twee gulden betalen en kinderen één. "Nog schappelijk", volgens directeur Wurfbain. "Voor andere musea moet je meer entree betalen. De ze pnjzen gelden overigens al voor de Lakenhal". LEIDEN - Dr. Marius Jacobs is af gelopen donderdag op 53-jarige leeftijd overleden. Jacobs was wetenschappelijk hoofdmede werker bij het Rijksherbarium. Dr. Jacobs was na vele tochten door de Tropen een groot kenner van de natuur aldaar. Twee jaar geleden schreef hij er ook een boek over: Het Tropisch Regen woud. Als secretaris van de groep ecologie en ontwikkeling ijverde Jacobs bovendien voor op dat gebied verantwoorde ont wikkelingsprojecten, die door Nederland waren gefinancierd. vingsnormen een verdubbeling mogelijk is van het aantal geregi streerde woningzoekenden. Zonder automatisering van het be stand aan woningzoekenden en woonvergunningen zal het bu reau huisvesting overstelpt wor den met het werk. Voor die auto matisering ontbreekt tot nu toe het geld. En dat terwijl de ge meente opnieuw zich voor een bezuinigingsoperatie van twaalf mihoen gulden ziet geplaatst. Van der Valk dent overigens dat die automatisering er komt. Oranjetocht Swifttoer organiseert zondag een Oranjetocht voor fietsers. Te kiezen valt uit de afstanden 25 en 50 kilometer. Start en in schrijving zijn in het clubhuis aan de Admiraal Banckert- weg. Tussen half en twaalf uur is het begin. door Saskia Stoelinga L.S. Sjardin slaat eerste paal woningen op voormalig Sjardinterrein Hypnose 'Hypnose in de dagelijkse prak tijk'. Dat is thema van een le zing die psychiater Oyen maandag geeft bij K O (Ou de Vest 45). De lezing is bedoeld om misverstanden weg te ne men en inzicht te geven in de mogelijkheden van hypnose in de dagelijkse praktijk. Aan vang 20.15 uur. Vakantie Het Fiom-bureau leiden organi seert maandag om acht uur op Noordeinde 40b een thema avond. Aan alleenstaande ou ders wordt verteld over goedko pe vakantiemogelijkheden met de kinderen. Belangstellenden kunnen zich opgeven tot uiter lijk maandag 13.00 uur (tel. 144715). LEIDEN - Op het voormalige Sjardinterrein, tussen de Middelstegracht en de Uiterstegracht, is gistermiddag de eerste paal geslagen voor 37 woningwetwoningen. Aan de Middelstegracht komen, in vier verdiepingen, zes vierkamerwo- ningen, zeven driekamerwoningen, en vijf woningen voor éénper soonshuishoudens. Aan de Uiterstegracht komen tussen de bestaande bebouwing vier vierkamerwoningen voor gezinnen. Op het binnenter rein, dat de naam Rozenhof krijgt, worden vijftien vierkamerwoningen neergezet, in drie blokjes van drie woningen en een blok van zes wonin gen. Het binnenterrein wordt bereikbaar via een poort aan de Middelstegracht en aan de Uiterstegracht. Binnen het plan is parkeerruimte gecreëerd om te parkeren. Het binnenhof wordt voornamelijk het domein van voetgangers en fietsers. In het plan zitten ook enkele groen- en speel- plekjes voor kinderen. De gemiddelde huur van de woningen bedraagt 390 gulden per maand. Het nieuwbouwplan is ontworpen door het architectenbureau Schippers uit Den Haag. De woningen worden neergezet door Van Mareis Bouw bedrijf uit Katwijk in opdracht van de woningbouwvereniging Ons Doel. De eerste paal werd gisteren geslagen door L.S. Sjardin, be stuurslid van de woningbouwvereniging. Verwacht wordt dat de eerste woningen omstreeks april 1984 worden opgeleverd. vak genoemd. Van Stek, leraar natuurkunde van de scholenge meenschap Visser 't Hooft, denkt dat dit komt omdat er zo veel verschillende onderwerpen moeten worden beheerst. Slechts een selecte groep leerlin gen is daartoe in staat. "Als ze voor de eerste keer een natuur- kunde-examen zien, kunnen ze er geen touw aan vastknopen. Ze moeten de dingen wel drie keer lezen, voordat ze in de gaten heb ben wat er nu precies wordt be doeld. Dat vereist een enorme training". Ook bij natuurkunde heeft in het verleden het zwaartepunt gele gen op het becijferen. De geijkte sommen daarbij waren: bereken de brandpuntsafstand bij lenzen of de snelheid waarmee een ko gel op de grond terecht komt. Van Stek: "Nu begint een som, zoals ik hiervoor al vertelde, met veel leeswerk en wordt er vaak een hele nieuwe situatie beschre ven, zelfs nieuwe formules aan gedragen. Zo'n stukje tekst .ein digt meestal met vragen als: be wijs maar, leg uit of beredeneer waarom....". Beide vakken proberen ook zoveel mogelijk aan te sluiten bij de he dendaagse problemen in de sa menleving. Bij scheikunde gaan de onderwerpen steeds meer in de richting van vervuiling door 19!%.ATERDAG 30 APRIL 1983 Leiden LEIDEN - De vissen in de Oude Rijn keken gisteren raar op toen er in het begin van de middag opeens een immense, vrolijk gekleurde dobber in het water belandde. Die dobber hoorde bij een hengel van een meter of tien die op de Stille Mare ter hoogte van galerie De Oude Rijn is geïnstalleerd. Kunstenaar Bert Meinen vervaardigde dit object in het kader van een tentoonstelling die volgende maand in het Waaggebouw wordt geopend. (foto Holvast) JLEIDEN Ruim tweeduizend deel nemers, een record volgens de or ganisatoren, en veel belangstel- r-fai^ lenden op de stoep. De negende rdus Singelloop gisteravond kon een succes worden genoemd. Zeker voor Club '58, de vereniging voor geestelijk gehandicapten, die met kert- de opbrengst mocht strijken. Uit handen van LeidschtAlphens Dagblad-directeur G. Koopman ontving vertegenwoordiger Van Remundt een bedrag van 4.500 gulden. "Waar we het aan gaan 10-12 mens de organiserende Leidse Politie Sport Vereniging, van Van Remundt twee kloeke bekers. Voor Joop Riethoven, die zich zeer inzet voor Club '58, had hij een doos bonbons meegenomen. Een primeur voor de Singelloop was de aanwezigheid van de GG en GD en het Sport Medisch Ad viescentrum. Zij begeleidden de lopers per auto, maar hun aan wezigheid bleek ditmaal niet echt noodzakelijk. Op de foto (Hol vast): de start van de Singelloop. besteden, weten we nog niet. Er is nog een hoop te doen", hield Van Remundt de aanwezigen op de inmiddels de al even traditionele receptie na afloop in het onzeke re. Als dank kreeg Joop Westbroek, na-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3