Vlissingen zonder De Schelde: niets meer Stijgende lijn doorbroken Economie Extra Auto van de zaak: fiscaal addertje Belasting -c Het ketelbouwdrama in beeld (slot) Wr rmmPi .TERDA*-; 30 APRIL lg83 Extra VLISSINGEN - Kort na de Tweede Wereldoorlog trokken twee verontruste Zeeuwse aca demici, een planoloog en een stedebouwkundige, aan de bel. Want het ging slecht met hun provincie. „Bloedloos, moe, oud, verward en ten slotte bij na doodgeslagen, dat is zo on geveer het beeld van Zeeland", schreven ze in een brochure waarin ze opriepen tot actie te gen de slechte economische toestand. Sindsdien ging het beter met Zeeland, vooral door de vesti ging van nogal wat industrie in het Sloegebied, ten oosten van Vlissingen. Pechiney, Hoechst, M and T International, Total, Heerema en de haven krikten de werkgelegenheid aardig op. Daarmee kwam ook de uit tocht van jongeren uit de pro vincie halverwege de jaren zes tig tot staan. Maar nu vreest Zeeland, en voor al de stad Vlissingen, een ramp voor het gebied. De inkrim ping van de Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissin gen, dochter van het Rijn- Schelde-Verolme-concern. De Schelde heeft vijf onderdelen: apparatenbouw, ketelbouw, machinebouw, scheepsnieuw- bouw (marineschepen), en een scheepsreparatiewerf. Volgens het scenario van minister Van Aardenne van economische za ken zouden zo'n 2250 van de ruim 4000 werknemers weg moeten. Ondernemingsraadlid Jan Swart: „Dat zou desastreus zijn voor onze regio, en voor Vlissingen betekent het zonder meer een sociale verpaupe ring". Hij haalt de cijfers van het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland er bij. Dat heeft berekend dat een inkrimping met 2250 mensen de werkloosheid van mannen in Vlissingen op 23 procent zal brengen, en op Walcheren op 20 procent. Voor beide geldt nu nog een werkloosheidsper centage van rond de tien. De Vlissingse wethouder van economische zaken, D. Brui- nooge, heeft nog een andere berekening in petto. Brui- nooge: „Stel dat we de aanvan kelijk voor '83 beloofde defen sie-orders voor de marinebouw niet voor 1986 krijgen, en dat we de ketelbouw hier in Vlis singen kunnen vergeten (over beide moet nog een beslissing vallen - red.), dan kun je geen reparatieafdeling met 200 300 mensen handhaven, en de ma chinebouw kan niet meer blij ven bestaan. Dan draait het uit op een volledige ontmanteling van KMS, waardoor de werk loosheid in Vlissingen zo'n 40 procent zal gaan bedragen. Vlissingen is een arbeiders- plaats. De mensen zitten niet alleen bij De Schelde, maar ook bij onderaannemers die voor een heel groot deel afhan kelijk zijn van de. orders van De Schelde. De Zeeuwse vak bonden hebben uitgerekend dat, partners en kinderen mee geteld, meer dan de helft van de Vlissingense bevolking af hankelijk is van KMS. Vlissin gen telt 46.800 inwoners. Ruggegraat Al bijna vanaf zijn ontstaan vormde De Schelde de rugge graat van het stadje. In de jubi leumuitgaven „De Koninklijke Weg" die in 1975 ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan werd gemaakt, is te lezen hoe veel behoefte Vlissingen in 1875 had aan een flinke werk gever in de scheepsbouw. „Er ging weinig om in hun stad, te weinig: er werd wat bier ge brouwen, er waren twee kaar semakerijen, een chocoladefa briek en een zeesleperijtje". De bevolking was zeer blij dat scheepsbouwer Arie Smit uit eindelijk de voormalige Vlis singse werf tot bedrijvigheid wilde brengen. De verweven heid van stad en bedrijf ging zelfs zover dat Smit in 1879 burgemeester werd. Vorige week: Stork als motor van Hengelo. Cultuur, wo ningbouw, sociale voorzieningen, werkgelegenheid zijn in de Twentse metaalstad sterk verweven met het con cern, dat desperaat vecht voor het alleenrecht als bouwer van industriële ketels. Vandaag: De Schelde, de even desperate concurrent. Wor stelend om boven te komen uit de poel van RSV-ellende. Is de Koninklijke Maatschappij De Schelde even belang rijk voor Vlissingen als Stork is voor Hengelo? Staat of valt de KMS ook met de ketelbouw? Het ketelbouwdrama in beeld, deel twee. "Als er één poot wegvalt, stort het hele bedrijf in elkaar". Stork versus De Schelde. Er zal geen winnaar zijn. Met wat geluk blijft het bij één verliezer. Den Haag moet bepalen wie dat zal zijn. In opleiding bij KMS: Eddy Davidse (links) en André Jasperse. Geen toekomst? In de geschiedenis van De Schel de komen veel herhalingen voor. Ook ten tijde van Smit hing het voortbestaan van de werf al af van de verwerving van defensie-orders. En spreekt de ondernemingsraad nu van een dreigende verpau pering van Vlissingen, Smit voorspelde dat de gemeente Vlissingen door opheffing van De Schelde „geheel zou wor den vernietigd". De Schelde nam een steeds be langrijker plaats in in het so ciale leven. Eind vorige eeuw richtte het bedrijf een zieken en ondersteuningsfonds op; het deed aan woningbouw voor de arbeiders en schiep op leidingsplaatsen. Enkele tien tallen jaren later besloot De Schelde tot de aanstelling van een fabrieksarts en een ver- bandmeester in verband met sterfgevallen ten gevolge van tuberculose. Zo ontstond de eerste bedrijfsgeneeskundige dienst. Daarnaast kreeg het be drijf meer aandacht voor de huisvesting van zijn arbeiders, en zorgde het dat er volkstuin tjes beschikbaar waren. Ook beschrijft het jubileumboek hoe een staking onder het Schelde-personeel heel Vlis singen in beroering bracht, en een diepe kloof veroorzaakte tussen stakers en werkwilli gen. Afhankelijker Langzaam en gestaag groeide De Schelde de stad in. De werf verdrong huizen en straten, en de bevolking op Walcheren raakte steeds afhankelijker door Nel van Bemmel van het bedrijf. De van ouds her agrarische provincie vond gemakkelijk afzet bij De Schel de voor de paar fabrieken die zij van de grond bracht. Ande re bedrijven dan De Schelde trok Zeeland niet, zodat de toe leveringsbedrijven binnen de regio weinig andere klanten vonden. Wethouder Bruinooge benadrukt bovendien dat de Zeeuwen zich daarover niet zo veel zorgen maakten, aange zien de KMS sinds 1975 steeds winst heeft gemaakt. Maar nu het mis dreigt te gaan, komt de klap des te harder aan. Ondernemingsraadslid Swart wijst erop dat er voor jongens die van school kwamen maar één bedrijf was: de KMS. Hele families werken er; vaders, broers, zoons. De kwestie leeft nu dan ook heftig bij de bevol king, het is hun bedrijf. Zelfs in de portalen van de zware protestantse kerken hangen de plakkaten die pleiten voor het voortbestaan van het bedrijf. Swart: „Je ontneemt met de in krimping van De Schelde de toekomst aan de jeugd. Wy hebben hier een bedrijfsschool met 200 leerlingen, dat aantal kun je niet handhaven. Daar naast zijn er in totaal meer dan 150 praktikanten, bedrijfscur- sisten en mensen van externe instituten in opleiding. Als de opleidingen terug moeten, ont neem je bovendien vakman schap aan de rest van Zeeland, want de hier opgeleide mensen bleven niet allemaal bij dit be drijf werken". De sleutels om uit de problemen te komen, leggen de betrokke nen uit, zijn de marinebouw en de ketelbouw. Wat betreft de marineschepen: die zou KMS dit jaar voor het ministerie van defensie kunnen gaan bouwen. Maar door bezuinigingen zijn de plannen voorlopig drie jaar opgeschoven, waardoor de ma rinewerf de komende drie jaar met een groot gat zit Over de ketelbouw, het andere cruciale punt, houdt het kabinet zich nog in het vage. Behalve KMS heeft Nederland een andere ketelbouwer: Stork in Henge lo. Voor de gezamenlijke capa citeit is echter te weinig werk, dus ergens moeten klappen vallen. Hengelo beroept zich op de be lofte van ex-minister Terlouw: concentratie van de ketel bouw bij Stork. Maar Jan Swart benadrukt dat de Vlis singse ketelbouw nog steeds winst maakt, teiwijl Stork met verlies werkt. Hij vindt het on vermijdelijk dat alle ketel bouw naar Vlissingen komt „anders ga je allebei de pijp uit", meent Swart. De vijf poten van KMS, appara tenbouw, ketelbouw, machine bouw, marinebouw en de scheepsreparatie, zijn volgens hem volledig van elkaar afhan kelijk. „Als er een weg is, ver zuipt het hele bedrijf gewoon De kracht van KMS is boven dien de meervoudige inzet baarheid van het personeel; zo konden we pieken en dalen in de hoeveelheid werk bij elkaar opvangen". Om in dit land een "fiscaal verhaal" te houden, is in de meeste gevallen een lange aanloop nodig. Zo gaat deze uiteenzetting over werknemers, die een vrije "auto van de zaak" hebben en geen aanslag in de inkomstenbelasting ontvangen; de loonbelas ting is dan eindheffing. Deze personen hebben eigenlijk in fisca le zin niets met dat "Prive-gebruik auto" te maken en toch weer wel. Sterker nog: ze kunnen zelfs een naheffingsaanslag in de loonbelasting opgelegd krijgen. Zo zien zien we kans een op zich eenvoudige zaak toch weer ingewikkeld te maken. "Fiscaal loon" Als de werkgever aan de werknemer toestaat om een personenau to van het bedrijf zonder vergoeding ook te gebruiken voor pri- ve-doeleinden, dan is het aldus verkregen voordeel in beginsel als "fiscaal loon" te beschouwen. De wet verstaat onder loon "al hetgeen uit dienstbetrekking wordt genoten" en daaronder valt zowel het loon in geld als in natura. Omdat de fiscus ook niet precies weet in welke mate voor prive- ritten gebruik gemaakt wordt van de auto, gaat de wet uit van een fictie, een aanname, een wettelijk vermoeden van de om vang. Het voordeel wordt gesteld op 20% van de cataloguswaarde (dat is de nieuwprijs, inclusief b.t.w.) van de auto. Op dit percentage is nogal kritiek, maar op dit moment is het in ieder geval nog gel dend. Nu zou voor de hand liggen, dat bij de inhouding van loonbelas ting - welke in beginsel gelijk is aan de inkomenstenbelasting- ook met zo'n bijtelling "prive-gebruik auto" rekening wordt ge houden. Dat is echter niet het geval, want de minister van finan ciën heeft in een resolutie toegestaan, dat dit voordeel niet in de loonbelasting behoeft te worden betrokken. Een voordelige po sitie dus voor hen, die uitsluitend loonbelasting betalen. Fiscaal is een "vrije auto" voordeliger dan een loonsverhoging. Intussen is niemand duidelijk, waarom belastingplichtigen, die in de inkomensenbelasting vallen wel, en de loonbelastingklanten niet over de waarde van het "prive-gebruik auto" belasting be hoeven te betalen. Het is een raadsel, welke krachten hier werken. Vermindering Nu is er in de sfeer van de loonbelasting en premie AOW/AWW een mogelijkheid om vermindering van loonbelasting te krijgen, in- door J. Booy dien men - om de belangrijkste te noemen uitgaven heeft aan •giften, buitengewone lasten, persoonlijke verplichtingen en hy potheekrenten. De bedoeling van die regeling is om in de sfeer van de loonbelas ting tegemoet te komen aan de werknemer, die vermoedelijk door de aftrekposten meer loonbelasting gaat betalen dan hij of zij aan inkomensbelasting verschuldigd zou zijn, indien een aan slag in die belasting zou worden opgelegd. Zoals wy zagen, valt het "prive-gebruik auto" bij de inkomensten- belasting onder het belastbaar inkomen. Vandaar dat op het aanvraagformulier, dat moet leiden tot de verlangde verminde ring van loonbelasting en premie, de vraag wordt gesteld of men in een auto van de'zaak rijdt en welke cataloguswaarde geldt. Dit positief inkomensbestanddeel vermindert door saldering weer de gepresenteerde aftrekpost. Naheffing En als dat "prive-gebruik van de personenauto" door de aanvrager nu niet op het formulier werd vermeld? Dan ontstaat er bij ont dekking een vervelende situatie, omdat zo blijkt uit een recen te uitspraak van het Gerechtshof te Amsterdam - dan een na heffingsaanslag loonbelasting (al dan niet meer verhoging) ten name van de werknemer kan worden opgelegd. Dit als gevolg van de regel, dat als door het verstrekken van on juiste of onvolledige gegevens een te hoge vermindering is ver leend, de fiscus verhaal kan halen bij de dader: de werknemer. De hierboven uiteengezette kaken zijn weliswaar in wets-artikelen verankerd, maar nieuw is, dat de belastingdienst, daarin ge sterkt door het Gerechtshof, bij de loonbelasting-betalers het te weinig afgedragene alsnog daadwerkelijk komt ophalen. Dat is dan een geduchte tegenvaller voor de vele honderdduizenden aanvragers om vermindering van loonbelasting en premie, die het voordeel, opgeroepen door b.v. hypotheekrente, weer zien verkleind voor de onafgebroken bediscussieerde factor "prive- gebruik auto". De vraag rijst, of dit nu redelijk is. Uiteraard moeten de juiste gegevens worden vermeld, maar kan er sprake zijn van een ver wijtbaar handelen als geen melding wordt gemaakt van de "vrije auto", omdat men dacht daarmede als loonbelasting-betaler niets van doen te hebben? Om aan al die merkwaardige situaties een eind te maken, is er maar een oplossing: een gelijke behandeling voor iedereen. Dat betekent in de praktijk, dat elke belastingplichtige, of hij nu voor een aanslag inkomstenbelasting in aanmerking komt of niet, over het prive-gebruik van een personenauto belasting be taalt. Nu is het zo, dat slechts de personen, die geen aanslag inkomsten belasting ontvangen, en ook geen andere aftrekposten (via ver minder van loonbelasting) kunnen opvoeren, nog de belasting vrijdom genieten. Rpi i nMBjb «Fis! Jlj vlx W L v/ xv door C. Wagenaar Opnieuw stal Wall Street de show in de beurswereld en op nieuw werd het kille klimaat in Amsterdam erdoor opgevro lijkt. Elders zoals in Tokio, ge raakten de koersen door het fraaie voorbeeld in New York ook op kookhitte, maar bij ons bleef het overwegend een toe zien op afstand. Het algemeen beursgemiddelde bleef dan ook rond het slotniveau van vorige week schommelen en daarmee rond vijf punten be neden de eerder in april be reikte historische top. Maar de Newyorkse effecten beurs doorbrak met enorme dagomzetten zonder veel moei te de barrière van de 1200 na dat het er aanvankelijk maan dag naar uitzag dat het een even harde strijd zou worden als enkele maanden geleden bij de barrière van de 1100. Toen duurde het tien dagen voor Wall Street zich langer dan een paar uur boven die magische streep van 1100 wist te handhaven. Deze week ge schiedde dat dinsdag al met een schot van 22 punten en kon het gewonnen terrein woensdag uitstekend worden geconsolideerd. Opnieuw gold goede hoop op en gunstige verwachtingen vobr verder economisch herstel als de belangrijkste krachten die de hausse onverminderd in stand hielden. Ook het sterk af nemen van. de geldsomloop was reden voor optimisme in zake de rente-ontwikkeling, te meer nu een kleinere bank de rente al tot 10 procent heeft verlaagd. Voor de komende meimaand wordt dan ook op een algemene rentedaling in de Verenigde Staten gerekend en in de aanstaande voorzomer zelfs tot beneden de 10 pro cent. Heel anders bleef de stemming op onze beurs. Daar moesten deze week een paar pijnlijke tegenvallers woiden verwerkt. Op de eerste plaats de nare ver rassing die de Franse bank Crédit Lyonnais als eigenaar van rond 80 procent van het aandelenkapitaal van Slaven- burg's Bank de beurs bereid de. Vorige week vrijdag werd er nog op gespeculeerd dat de Franse moeder op de nog in omloop zijnde aandelen Sla venburg een bod van ongeveer f 100 zou uitbrengen. In werkelijkheid zullen deze aan delen echter tot f 50 worden af gestempeld om zo de weg vrij te maken voor het plaatsen van 200 miljoen gulden aan nieuwe aandelen. Hiermee kan dan het gat dat het verlies over 1982 van eveneens ruim 200 miljoen gulden in de reserves heeft ge hakt weer worden gedicht. Een totaal onthutste beurs rea geerde navenant en liet het aandeel van f 85 tot f 50 inzak ken, precies de prijs die het aandeel binnenkort als nomi nale waarde gaat krijgen. Maar daarna trad een flink herstel in. Want alle nog bestaande pro blemen worden zowel door de Franse moederbank als de Ne- derlandsche Bank gedekt, zo dat zowel de rekening- als de aandeelhouder gerust kan zijn. Het drukkend effect dat de Sla venburg-affaire de beurs ver leende werd nog versterkt door de terughoudende teneur die president Duisenberg aan het deze week verschenen jaarverslag van de Nederland- sche Bank ten grondslag had gelegd. Vooral de toenemende neiging tot overtrokken werk tijdverkorting blijkt de presi dent zorgen te baren omdat daardoor de lasten voor het be drijfsleven op onevenredige wijze kunnen worden ver hoogd. Dr. Duisenberg blijkt zich hier mee te plaatsen in de rijen die zich afzetten tegen de nood zaak van stimuleringsmaatre gelen. Volgens hem dient de klemtoon in het economische beleid gericht te blijven op las tenverlichting en winstverbe tering voor het bedrijfsleven opdat daarmee nieuwe investe ringen in het leven kunnen worden geroepen die arbeids plaatsen scheppen. Bovendien wil de rente de stij ging nog steeds niet beëindi gen. Ook deze week brokkelde de obligatiemarkt verder af. Donderdag was er zelfs sprake van een ineenstorting en moest de handel enige uren worden gestopt om het vooral omvang rijke buitenlandse aanbod op te vangen. De obligatie-index kwam er zelfs door beneden de 100, wat sedert eind november vorig jaar niet meer is gebeurd. De versnelde daling op de obli gatiemarkt was het gevolg van de flauwe stemming voor de gulden die onder druk kwam te staan door de herziene schatting van het Centraal Planbureau van het overschot op onze betalingsbalans in 1983. Vorig jaar was dat nog op 19 miljard gulden gesteld, maar nu verwacht het Centraal Planbureau niet meer dan 10 miljard gulden. Onder invloed hiervan liep de dollar tot tegen de f2,80 op. De aandelenmarkt kwam door al deze factoren niet van de grond, ondanks de indrukwek kende hausse in Wall Street Gelukkig konden aandelen Koninklijke Petroleum enige steun ontlenen aan de vaste stemming voor oliewaarden op de Newyorkse effectenbeurs, maar per saldo was de koers- lijn ook deze week weer om laag gericht. De internationals hielden zich overwegend zeer goed. Goed bedrijfsnieuws met of flinke winststijgingen over 1982 of goede perspectie ven voor '83 leverden aan BAM Hoek en Wolters Samson f3,- tot f5,- meer op. Daarentegen waren Ahold, Ennia, Ballast- Nedam, Audet en Heineken rond f 5,- lager. Verenigde Glas verloor f10,-, evenals Macin tosh.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27