"Leidse" vijfling alweer bijna 6 Couveuse kan de feestroes erg verstoren Leidse kinderpsychiater: "Een risicogroep" ZATERDAG 30 APRIL 1983 Hoe uniek de geboorte van een vijfling ook moge zijn, ruim vijf jaar later gaan Mirella, Priscilla, Praticia, Ivo en Ramona als doodgewone kinderen door het leven. Miep Hoenson bracht een bezoekje aan de familie Nijssen, in Heemskerk, die destijds in het Leidse Academisch ziekenhuis zoveel opschudding wekte. door Miep Hoenson De vijfling op een rijtje. Van links naar rechts: Priscilla, Patricia, Ramona (op schoot bij moeder Corrie), Ivo en Mirella. ,Foto Henk Hon,n*) "Vraag maar gewoon waar de v vijfling woont", zo meldt de opgewekte stem aan de telefoon. "Ze weten het hier allemaal wel in het dorp". Heemskerk blijkt evenwel een grotere gemeenschap dan Corrie Nijssen, de moeder van het vijftal, denkt. Bij de benzinepomp, noch bij voorbijgangers is het adres van de vijfling bekend. Achteraf is het wel begrijpelijk dat de vijf in hun woonplaats niet echt opvallen. De argeloze passant die Mirella, Priscilla, Patricia, Ivo en Ramona ziet Verdriet, teleurstelling en angst. Dat zijn niet zelden de reacties die ouders vertonen wanneer blijkt dat hun pas geboren baby eerst een tijdje in het ziekenhuis moet wor den verzorgd. Deze zoge naamde couveusekinderen - ongeveer 10 op dé 100 gebore nen behoren daartoe - zijn nog niet sterk genoeg om al direct onder de ouderlijke hoede te kunnen worden ge nomen. Hetzij omdat ze te vroeg zijn geboren, hetzij om dat ze bij de geboorte te klein zijn. De couveusetijd, hoe noodzakelijk ook voor de baby om te overle ven, kan zeer schadelijk zijn voor de band tussen ouders en kind. Dat is de afgelopen jaren uit on derzoekingen gebleken. Onder zoekingen die op gang kwamen nadat aan het eind van de jaren zestig was vastgesteld dat het percentage couveusekinderen in de groep mishandelde kinderen opmerkelijk hoog was. Prof. dr. Ph. D.A. Treffers, me disch directeur van de in Oegst- geest gesitueerde kinderpsychia trische kliniek Curium en bui tengewoon hoogleraar kinder psychiatrie aan de Leidse univer siteit, houdt zich al geruime tijd met de problematiek rond cou veusekinderen bezig. Op 14 mei, wanneer de mede dankzij hem van de grond gekomen Vereni ging van Ouders.van Couveuse kinderen in Den Haag een sym posium organiseert over boven genoemde problematiek, zal hij de emotionele kant van de zaak belichten. Treffers: "En dat er heel wat emo ties aan te pas komen zal duide lijk zijn. De geboorte van een couveusekind is een hele belas ting voor de ouders. Ze hadden het zich zo anders voorgesteld, het kind mee naar huis willen ne men en trots aan iedereen willen laten zien. Er is angst of het kind wel in leven blijft. De moeder vraagt zich af als ze al die buizen en slangetjes ziet: zal ik de ver zorging ooit zelf aankunnen? Ook spelen gedachten door het hoofd over een mogelijke handi-- rondrennen - want de vijfling is inmiddels ook alweer bijna zes - zal alleen een vluchtige uiterlijke overeenkomst zien. De één is blond, de ander weer donker. Ze zijn allemaal verschillend van bouw en lengte. De één ontwikkelt zich vlugger dan de ander. Zelfs de behoefte aan slaap is bij alle vijf verschillend: Patricia lag destijds in de couveuse al uren wakker en is nu nog vaak moeilijk in slaap te krijgen; haar zusje vraagt soms 's middags of ze alsjeblieft naar bed mag. Nee, de vijf vrolijke kleuters mogen dan dezelfde geboortedatum hebben, ze ontwikkelen zich tot evenzovele verschillende persoonlijkheden. cap. De ouders voelen zich vaak schuldig en met name de moeder denkt dat ze iets fout heeft ge daan. Kórtom, in plaats van een feestelijke gebeurtenis is er spra ke van verdriet". Weinig begrip "Daar komt nog bij dat er in de om geving weinig begrip bestaat voor hoe akelig het is in zo'n si tuatie te verkeren. Alles tesamen kan het er in de meest extreme gevallen toe leiden dat ouders hun kind afwijzen, gaan mishan delen en verwaarlozen, bijvoor beeld door het te slaan of veel te weinig eten te geven. Met nadruk moet ik er wel direct aan toevoe Zowel uiterlijk als innerlijk is er van 'duplicaten', om het maar plastisch uit te drukken, totaal geen sprake. Verschillend Corrie en Siem Nijssen zoeken die uniformiteit ook beslist niet op. De vijfling wordt nooit identiek gekleed en zelden of nooit als "eenheid" gepresenteerd, zo meldt hun moeder tussen het geren en gevraag door, uitblazend bij de koffie. Want het is woensdagmiddag; drie van de vijf spelen in en om het huis. Om de haverklap worden Corrie de meest uiteenlopende vragen gen dat dit lang niet opgaat voor alle couveusekinderen. Maar het is een risicogroep". 'Het feit dat er in de eerste levens weken geen goede band is ge groeid tussen ouders en kind maakt de situatie voor het kind onveilig. Temeer daar te vroeg geborenen erg prikkelbaar zijn, ze huilen veel, reageren snel op geluiden. Het zijn moeilijke kinderen die hoge eisen stellen aan de verzorgers. Moeders hebben bovendien dikwijls nare fantasieën, bijvoorbeeld overeen mogelijke verwisseling van baby's in het ziekenhuis". 'Ook ontwikkelen te vroeg gebore nen zich trager dan andere kin gesteld, waarna ze de tuin weer inrennen. De vijf spelen vanzelfsprekend met elkaar, maar ze hebben daarnaast ieder hun eigen bezigheden. Zo is Ivo een "echte jongen": bezig met auto's, een oude radio. Zijn moeder kenmerkt hem als een rustig kind, dat het lang niet altijd zo gemakkelijk heeft met vier van die bijdehante zusjes. De oudste, Priscilla, is een blonde ondeugd. Ze doet haar 'eerstgeboorterecht' alle eer aan: maar al te graag wil ze de boel regelen en haar willetje doordrijven. "En vaak met succes", volgens haar moeder. Priscilla is tevens de deren. Neem het voorbeeld maar van moeders die met kinderen van dezelfde leeftijd in de spreekkamer op het consultatie bureau zitten. Het ene kind kan al van alles, het andere kan nog niets. Over een aantal jaren trekt dat bij, dan zie je geen verschil len meer. Maar voor veel mensen is het moeilijk voorstelbaar dat door Bert Paauw een paar maanden verschil qua geboorte jarenlange consequen ties kunnen hebben. De ouders van het couveusekind gaan hun kind vaak overdreven stimule ren, zeg maar trainen. Willen het kind dingen leren waar het op dat moment nog niet aan toe is." Eenvoudiger Problemen dus te over in en na de couveusetijd. De onderkenning van die problemen heeft er in middels toe geleid dat het tegen woordig heel anders toegaat op de couveuseafdelingen. Een ont wikkeling die is begonnen in het Amsterdamse Wilhelmina Gast huis, spoedig gevolgd door het Academisch Ziekenhuis in Lei den terwijl vooral ook onder in meest leergierige van het stel. De vijfling gaat pas in september naar de lagere school, maar Priscilla zit nu al ijverig letters na te tekenen. Mirella, de donkerharige, is volgens haar moeder "een sodemieter". Wil alles tegelijk en is helemaal stapel op honden. Ramona is de jonge onderzoeker van het vijftal. "Een doordenkertje", zegt Corrie Nijssen. "Altijd komt ze met opmerkingen waarvan je denkt hoe kómt dat kind erop. En wat ze ook heeft: dat laconieke. Ze aanvaardt alles zoals het is. Als ik heb beloofd dat we er op uitgaan en het gaat niet door omdat het regent, dan zitten er vier heel sip te kijken, vloed van de actieve Vereniging van Ouders van Couveusekinde ren nu overal in den lande de nieuwe inzichten ingang vinden. Treffers: "Het contact tussen ou ders en kind is eenvoudiger ge worden vergeleken bij een aantal jaren geleden. Toen lagen de kin deren achter glas en zei de zus ter: kijk, dit is uw kind. Die cou veuses waren natuurlijk niet zon der reden zo gesloten. Er be stond een reële angst voor infec ties. Ouders worden nu sneller betrokken bij de verzorging, mo maar Ramona zegt opgewekt: dan gaan we volgende week toch?" Doorschuiven Komen we tenslotte bij Patricia, de tengere van het vijftal en tevens de meest speelse. 'Patries' heeft niemand nodig; ze vermaakt zichzelf uitstekend. Corrie Nijssen: "Dat hebben ze ook allemaal hoor. Ze zitten natuurlijk bij elkaar in de klas, maar allemaal in andere groepjes. Alleen als één van de vijf iets overkomt zoeken ze elkaar bewust op. Zo werd er één onlangs ziek op school. Dat gaf gen het kind ook aanraken. Dat is heel belangrijk. Gebleken is dat ouders meestal zo blij zijn dat ze bij het kind mogen, dat ze graag de tijdrovende aanwijzin gen van de verpleegkundigen opvolgen om infecties te voorko men. Ze staan soms wel een half uur te poetsen". 'Daarnaast zijn kinderartsen en verpleegkundigen niet alleen meer gericht op het kind maar zijn ook attent gemaakt op de emotionele problemen van de ouders. En voorts worden er te PAGINA 21 consternatie, ze werd op de grond neergelegd en dan kloekt de rest wat angstig bij elkaar". Het maakt de opvoeding er alleen maar leuker op dat ze zo verschillend zijn. Praktischer voor de ouders is het ook. Geen mens zal ontkennen dat het grootbrengen van een vijftallige kinderschare handen vol geld kost. Als het er dan ook nog vijf zijn, die allen op dezelfde gezette tijden grote uitgaven vergen valt het helemaal niet mee. Maar zie, ook in grootte verschilt de vijfling. Zodoende kunnen kleertjes worden doorgeschoven. De gedachte dat ouders van een vijfling van alle kanten allerlei moois krijgen toegestopt blijkt een illusie. Corrie Nijssen: "Nee hoor, wij krijgen niets meer dan andere ouders. Ja, destijds luiers en voeding voor de eerste tijd, dat scheelde al een heleboel, maar verder viel het wel mee. Ach, met zo'n stel word je wel handig hoor. Ik koop een heleboel in de uitverkoop" Voor het echtpaar Nijssen vliegen de dagen. Vroeg op ("want voordatje ze naar school brengt heb je natuurlijk wel het één en ander gedaan"), 's middags en 's avonds wordt er een heel programma afgewerkt, waarbij de vaderrol allerminst beperkt blijft tot het geven van nachtkusjes. Niet afgedraaid "Ik zou me zonder Siem geen raad weten", zegt Corrie. "We doen zoveel samen. Nee, ik voel me 's avonds echt niet afgedraaid, maar als ik overal alleen voor zou staan waarschijnlijk wel". Natuurlijk zijn de adempauzes langer geworden: de vijfling zit nu op de kleuterschool; nog even en ze gaan naar de 'grote school'. Afgezien van het vier keer per dag halen en brengen blijft er voor hun moeder wat meer tijd over. Daarnaast wordt de ouderlijke taak verlicht doordat het stel elkaar "opvoedt". Corrie Nijssen: "Als er één een woordje verkeerd zegt wordt dat meteen gecorrigeerd door een ander. En als iemand iets doet wat niet mag, worden er van alle kanten direct aanmerkingen op gemaakt. En ze doen elkaar natuurlijk constant na". Maar ook de ouders zelf houden hun vijftal op een nuchtere manier in toom. Met flauwekul hebben ze weinig op. De vijfling wordt niet anders behandeld dan 'gewone' kinderen. Corrie Nijssen: "We laten ze nooit merken dat ze iets bijzonders zijn. Natuurlijk krijgen ze op school één en ander te horen, waarna ze met vragen thuiskomen. Maar we gaan daar nooit op in. We houden niet van ophemelen, laten we maar lekker gewoon blijven". genwoordig speciale avonden voor ouders met couveusekinde ren georganiseerd waarop alle problemen aan de orde komen. Het is voor de ouders vaak een hele steun en opluchting om te merken dat anderen dezelfde er varingen hebben". Overplaatsing "En de werkers op een couveuseaf deling kunnen ook leren van die avonden. Om een voorbeeld te geven. Vroeger werden ouders niet van tevoren ingelicht als hun kind van de couveuse naar een andere afdeling werd overge plaatst. Als ze dan in het zieken huis kwamen en een lege cou veuse zagen, schrokken ze enorm en dachten meteen het ergste. Terwijl hun kind dikwijls juist naar een minder ernstige af deling was overgeplaatst. Op de ouderavonden bleek zo'n erva ring een geweldige indruk te hebben achtergelaten. Daarom worden ouders nu wel vooraf geinformeerd bij een overplaat sing". "Uit de ouderavonden is trouwens de Vereniging van Ouders van Couveusekinderen ontstaan, die ook een afdeling in Leiden heeft. Die vereniging is een hele zinvol le aangelegenheid. Op het ogen blik houdt men zich erg bezig met het tekort aan couveuseafde lingen. Het gebeurt momenteel dat een kind uit Zeeland in Am sterdam moet worden opgeno men". Een situatie die behalve enorm be lastend voor de ouders ook ge zien de huidige inzichten geen verkieslijke zaak is. Treffers:"De contacten in de eerste weken tus sen ouders en kind zijn heel erg belangrijk, daar is men nu wel in, brede kring van overtuigd. Het' klinkt misschien gek, maar pro blemen bij een kind van acht negen jaar zijn soms te herleiden tot de couveuseperiode. Ouders zeggen vaak dat ze met een cou veusekind nooit zo'n band heb ben gevoeld dan met een ander 'normaal' geboren kind. Maar al is die band dan misschien min der hecht, via allerlei maatrege len op een couveuseafdeling kan wellicht een duurzame ontwrich ting worden voorkomen". Informatie over contactgroepen Ver eniging ouders van Couveusekinde ren: Oranje Nassaulaan 58, 1075 AS Amsterdam, tel. 020-793742. De couveuse: voor velen de normaalste zaak van de wereld maar bij nader inzien toch een mogelijke valkuil voor onvermoede emoties. Onder de titel "Hoe anders het ook begon" organiseert de Vereniging van Ouders van Couveusekinderen op 14 mei een symposium over de medische en psychosociale aspecten rond dit overlevingsmiddel. De Leidse kinderpsychiater prof. dr. Treffers zal daar over zijn eigen ervaringen vertellen. Bert Paauw sprak met hem. Prof. Treffers: "De ouders hadden het zich

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21