-c D 'Dallas' in schaaldand. Roulette in Spaans voetbal Doe mee en trakteer je moeder op gratis diners uit De Smulpot Goede start Hans Vultink I NABI I Dit toernooi is mede mogelijk gemaakt door HOEVELAKEN het Nederlands Advies- en Bemiddelingsinstituut Penalties om Dusée-bokaal Drama voor Valencia Het Leidsch Dagblad organiseert een Moederdag-Wedstrijd voor de jeugd Doe mee en win Wat moet je doen? Wedstrijdbon ZATERDAG 30 APRIL 1983 Sport Dat ook het organiseren van een schaaktoernooi tegen woordig heel wat voeten in de aarde kan hebben, hebben de schaakverenigingen Zwarte Pion uit Lisse en Paul Keres uit Utrecht de afgelopen weken ondervonden. Bei de clubs meenden op dezelfde datum (het weekeinde van 28 en 29 mei) een groot weekendtoernooi te moeten orga niseren. Niet zonder reden, want met deze toernooivorm is de laatste jaren succes verzekerd. Hoge prijzengelden en de inbreng van sponsors maakt van die toernooiopzet een serieuze aangelegenheid, met grote belangen. Zodra dan ook aan het licht kwam dat de beide happenings op een zelfde datum zouden vallen, was Leiden in last. Twee van dergelij ke evenementen op één dag is te veel van het goede en met name bij Paul Keres, dat het met een lager prijzengeld moet doen, zet te dat kwaad bloed. De vereni ging had immers vorig jaar netjes via zijn onderbond de plaatsing van het toernooi (het open kampioenschap van Utrecht) op de wedstrijdkalen der van de Koninklijke Neder landse Schaakbond aange vraagd. Het fiat kwam in novem ber, waarna Paul Keres er van uitging dat het geen concurren tie van andere toernooien meer te duchten zou hebben. Welis waar stonden voor de vrijdag nacht en de zaterdag eveneens de Kamper-schaaknacht en het Rapid-toernooi van Philidor ge pland, maar dat was overkome lijk. Groot was daarom de verbazing bij de Utrechtenaren, toen men in het aprilnummer van het bonds orgaan "Schakend Nederland" door Ruud Dobbelaar een halve paginagrote adverten tie zag voor een weekeind-toer- nooi in Lisse, op dezelfde data als die van het eigen toernooi. Paul Keres vreesde tenminste een financieel debacle van het Utrechtse open kampioenschap en ging direkt tot actie over. De basis voor een aantal perikelen die in de tv-serie Dallas niet zou den misstaan, was gelegd. Een gerechtelijke procedure dreigt... Foutje UITGEEST (ANP) - Hans Vultink is het toernooi om het Neder lands kampioenschap anker ka der 47/1 goed begonnen. De oud- wereldkampioen in deze spel- soort won zijn partijen tegen Van Deventer en Velthuis. Het toernooi in Uitgeest is overi gens behoorlijk gedevalueerd. Vlak voor het begin meldden Piet Vet en Louis Havermans zich wegens prive-omstandighe- den af. Vervangers konden niet tijdig worden gevonden en daar om bekampen nu slechts zes spe lers elkaar volgens het aloude Ave-systeem. Vultink startte nogal stroef tegen Wim van Deventer. De veelvou dig kampioen uit Neede had maar liefst 24 beurten nodig voor de 300 caramboles. Tegen Ben Velthuis herstelde hij zich even wel direct. De avondpartij werk te hij in 10 beurten af. Ook Jos Bongers en Jan Arnouts zijn nog ongeslagen. Bron van de ellende een organisa torisch foutje van de Zwarte Pion. De club vroeg in januari de mondelinge toestemming van de Leidse Bond (LSB) tot het orga niseren van een weekend- en ra- pidtoernooi, dit naar aanleiding van het 40-jarig bestaan van de vereniging. Men vergat echter op de overvolle KNSB-wedstrijdka- lender te kijken en zag daardoor de diverse samenvallende toer nooien over het hoofd. De LSB werd zich die omissie ten dele gewaar. De bond attendeerde Lisse erop dat het rapid-toernooi van Philidor zich reeds van een plaats op die kalender had verze kerd. Geen probleem voor de Zwarte Pion, want Philidor bleek na overleg wel bereid naar een andere datum te verhuizen. Met ondertussen het fiat van Phili dor en de LSB op zak ging de Zwarte Pion tot verdere actie over. De club vroeg schriftelijk bij de KNSB toestemming aan tot plaatsing van het toernooi op de wedstrijdkalender. Een spon sor was er al, bij hotel-restaurant De Nachtegaal huurde men voor het laatste weekeinde in mei de benodigde zaalruimte. In maart volgde bij verrassing de weige ring van de KNSB om het evene ment op de kalender te plaatsen. NABI - SCHAAKTOERNOOI 27, 28 EN 29 MEI 1983 Schaakclub "De Zwarte Pion" te Lisse organiseert t.b.v. haar 40-jarig bestaan: EEN ENGELS-WEEKENDTOERNOOI 1e prijs f 2250,- één groep 2e prijs f 1200.,-- zes ronden Zwitsers 3e prijs f 700,-- speeltempo 40 zetten in 1 u, 4e prijs f 400,-- waarna uitvluggeren 5e prijs f 250,- inschrijfgeld f 40,- 6e prijs f 150,- spelers met ELO-rating boven 2400 gratis Opening op vrijdag 27 mei om 19.45 uur, aanvang 1e partij om 19.30 uur. Gelijktijdig wordt er op zaterdag 28 mei vanaf 9.45 uur EEN RAPID-TOERNOOI georganiseerd. groepen van 6 deelnemers, speeltijd 30 min. per persoon per partij inschrijfgeld f 10,-- per groep Ie prijs f 50,--, 2e prijs f 25,-- aparte jeugdgroepen Door overschrijving van het verschuldigde inschrijfgeld, met opgave van speelsterkte, op giro 2816916 t.n.v. penningmeester S.C. De Zwarte Pion te Lisse, kunt u zich tot uiterlijk 11 mei a.s. opgeven. U ontvangt een bevestiging van deelname. Speellokaliteit: Hotel Restaurant "De Nachtegaal". Heereweg 10 te Lisse Nadere inlichtingen: M. den Boer, tel. 02521-10310; J. v. Dijk. tel. 02521-12236 De gewraakte advertentie in Schakend Nederland": inzet van een gerechtelijke procedure? De bond besefte plots dat buiten Philidor ook Paul Keres en Kam pen de datum allang hadden ge claimd. Geen nood bij de Zwarte Pion, want het had ondertussen ook al de advertentie bij de druk ker van Schakend Nederland ge regeld. Via die weg leek publici teit bij de potentiële deelnemers verzekerd. Vervelend voor die andere toernooien, maar dan maar zonder de KNSB verder. Niet meer terug Daarna bleef het stil tot het ver schijnen van het aprilnummer van Schakend Nederland. De KNSB wenste geen maatregelen nemen, terwijl de Zwarte Pion vanwege het contract met de sponsor en de Nachtegaal niet meer terug kon. Het zal wel loslo pen, dactit men. Men verkeek zich echter op Paul Keres, dat bij het verschijnen van de adverten tie hard van leer trok. Organisa tor Hans Pos greep onmiddellijk naar de telefoon. John van Dijk van de Zwarte Pion: "Terwijl wij in de mening ver keerden dat alles rond was, kreeg ik plots een boze Pos aan de lijn. Ik heb hem de ongelukki ge situatie verduidelijkt en ge zegd dat wij er helaas niets meer aan konden doen. Pos maakte op zijn beurt kenbaar dat hij een klacht tegen ons zou indienen. Daarmee leek de kous af. Een paar dagen later werden we ech ter opgebeld door een verontrus te sponsor. Pos had hem allerlei onvriendelijkheden over ons ver teld. Bovendien vertelde hij dat het evenement geboycot en ge censureerd zou worden door de KNSB. Het heeft ons heel wat moeite gekost om onze sponsor gerust te stellen en uit te leggen dat er niets aan de hand was. Hetzelfde overkwam een paar dagen later de Nachtegaal, dat met een kort geding werd be dreigd". Pos heeft geen spijt van zijn hande len: "Door dat geintje van de Zwarte Pion dreigde ons toer nooi getorpedeerd te worden. Ik heb me eerst bij Lisse beklaagd, vooral omdat het allang contact met ons hadden kunnen opne- Niet thuis men. Daarna heb ik me tot LSB- voorzitter Koppenaal gewend. Die schrok behoorlijk, hij bleek van niets te weten. Vervolgens nam ik contact op met de spon sor van het Lisser toernooi. Ik heb hem uitgelegd wat er aan de hand was en hem op de fouten van de Zwarte Pion gewezen. Bovendien heb ik hem verteld dat hij, bijvoorbeeld voor wat de publiciteit betreft, niet op mede werking van de KNSB behoefde te rekenen". Niet snor Daarna ging het Paul Keres-be- stuur zich bezinnen op verdere stappen. Het gokte daarbij op maatregelen van de zijde van de KNSB en LSB. De Zwarte Pion zou immers onreglementair heb ben gehandeld. Pos:"Van de KNSB hebben we een rectifica tie van die advertentie geëist. Die bleek er niet te kunnen komen. De bond verschool zich achter het contract met de drukker, die autonoom zou zijn in het adver tentiebeleid. Dat is echter rela tief, als zij echt wilde had de KNSB best wat kunnen doen. Daarbuiten had de bond allang op andere wijze stappen tegen Lisse kunnen ondernemen. De Zwarte Pion had het toernooi no- tabene al in januari aangevraagd De KNSB deed dus geruime tijd niets". KNSB-voorzitter Wille schuift de verantwoordelijkheid af naar de Leidse Schaakbond: "Die bond is zelfstandig en moet dus ook maar zelf beslissen of er stappen tegen Lisse worden onderno men. Wel zullen wij ons over het contract met de drukker en de rechtskracht van de kalender be raden. Dat het met het toernooi in Lisse niet snor zat, kregen we overigens pas in maart in de ga ten. Toen was het sowieso al te laat om er nog wat tegen te doen". Zo kwam Pos weer bij LSB-voor- zitter Jan Koppenaal terecht. Die bleek echter ook niet van plan om sancties tegen de Zwarte Pion te treffen. Koppenaal: "Het was mij ondertussen duidelijk geworden hoe de situatie lag. Lisse heeft een fout gemaakt, maar handelde te goeder trouw. Vanwege het contract met de sponsor en de hotelleiding kan de club bovendien niet meer te rug. Als Paul Keres van tevoren netjes contact met Lisse had op genomen was er misschien nog te praten geweest. Met al dat ge wroet bij de sponsor en de KNSB hebben ze de zaak echter grondig verpest en krijgen ze bij mij nu nul op het rekest". bondsraadvergadering van de KNSB. Ook daar boekte de ver eniging, hoog oplopende emoties ten spijt, weinig succes. Pos: "Het enige dat die vergadering opleverde was dat de LSB erken de dat er fouten zijn gemaakt. De KNSB gaf verder niet thuis. Die konden we tijdens die vergade ring niet aanpakken, omdat de bond zo sluw is geweest het offi ciële, schriftelijke, antwoord tot na de bondsraadvergadering op te houden. Een schandalige ma nier van handelen". De KNSB gaat op 2 mei nog met beide partijen rond de tafel zit ten. Gezien de onwrikbare stand punten lijkt een oplossing ver weg. Pos heeft er in elk geval een hard hoofd in: "We nemen onze advocaat alvast maar mee. Komt er geen oplossing, en dat ziet er wel naar uit nu de Zwarte Pion aan zijn datum vasthoudt, dan spannen we een gerechtelijke procedure aan tegen zowel Lisse als de LSB. als de KNSB. We gaan vermoedelijk een verlies van duizenden guldens lijden en eisen daarom schadevergoe ding". Van Dijk ziet het ook niet zitten: "Koppenaal heeft ons aangera den niet meer met Paul Keres te praten. Hopelijk geeft de LSB ons, als het tot een kort geding komt, wel een steuntje in de rug. Van dat soort zaken hebben wij namelijk geen kaas gegeten". Dallas in schakersland, de laatste aflevering laat nog op zich wach ten. RUUD DOBBELAAR LEIDEN - De NKS-afdeling Lei den vond in januari de inmid dels overleden oud-voorzitter van zowel de KNVB- als NKS- afdeling Leiden Ad Dusée be reid zijn naam te geven aan een penalty-competitie voor junio ren van de 22 verenigingen die bij de 'Leidse' NKS zijn aange sloten. In drie voorronden (op 3, 9 en 10 mei) mag van elke NKS-vereni- ging één A-, één B-, één C-, één D-, een E-, één F-junior en één meisje drie strafschoppen ne men op Haarlem-doelman Ed ward Metgod. De specialisten strijden in de finale op donder dag 12 mei (Hemelvaartsdag) bij WSB, na afloop van het NKS-A-juniorentoernooi (17.00 uur), om de Ad Dusée Penalty Bokaal. De voorronden worden gehouden bij Alkmania in Oude Wetering (3 mei), Foreholte in Voorhout (9 mei) en bij Bernardus in Hazers- woude (10 mei). Aanvang is steeds om 19.00 uur. (van onze correspondent) MADRID (GPD) - De Spaanse Liga bereikt aanstaande zondag zijn absolute climax. Zo langzamerhand is het een vaste traditie geworden, dat pas op de laatste speeldag de beslissing valt welke club zich landskampioen mag noemen. Twee jaar geleden voerde de regerende kampioen Real Sociedad de spanning ten top door pas 27 seconden voor het laatste fluitsignaal de titel veilig te stellen. Maar dit jaar is het ook in de onderste regionen een gedrang en spanning van jewelste. Maar liefst vijf ploegen moeten in de laatste competitiewedstrijd uitmaken, welke drie clubs naar de tweede divisie degrade ren. ADVERTENTIE Na twee jaar lang de Spaanse titel op een haar na gemist te hebben, is Real Madrid de meest gerede titelkandidaat, dankzij een punt voorsprong op de naaste concur rent Athletic de Bilbao. Onder de leiding van de altijd omstreden Afredo di Stefano, vaak bekriti seerd om zijn stugge en norse op treden, blijken voor de Madrilen de gouden tijden van weleer te zijn aangebroken. Want ook op andere fronten is Real Madrid nog volop in de strijd: volgende maand treden de Madrilen tegen Aberdeen aan in de Europap- Cup-II-finale, terwijl de „Ko ninklijke" eveneens hoog geno teerd staat om de Spaanse beker finale te bereiken. Aan een gelijkspel tegen Valencia heeft Real Madrid overigens al voldoende om de nationale titel voor zich op te eisen. Immers, in dien Real gelijk zou eindigen met de Baskische equipe zouden ze alsnog kampioen zijn, dankzij betere onderlinge resultaten te gen Bilbao (overwinningen van 4-2 en 2-0). Revelatie Voor Athletic ae Bilbao, de revela tie van dit seizoen, louter bereikt met eigen kweek, is het in de laatste wedstrijd alles of niets. Alleen in het geval dat de Basken Las Palmas verslaan en Real Ma drid de beide punten aan Valen cia zou laten, zou Athletic de Bil bao de felbegeerde titel van de regionale aartsrivaal Real Socie dad kunnen overnemen. Maar het zwakke punt van de Baski- sche ploeg is juist, dat het op be slissende momenten aan een te grote nervositeit ten onder gaat. De laatste speeldag is een volledige roulette, temeer daar beide titel- pretendenten uit moeten komen tegen clubs die in degradatiege vaar verkeren: zowel Valencia (foto ANP) als Las Palmas strijden samen met Celta, Osasuna en Santander voor hun allerlaatste kans om de gradatie te ontkomen. Vooral de situatie van Valencia is dramatisch. Ondanks dat de club vedetten telt als Mario Kempes, Kurt Welzl, ex-internationals als Saura, Roberto, Arias, Tendillo en Solsona is Valencia niet in staat gebleken tijdig uit de geva renzone te ontsnappen. Teke nend voor het bizar slechte sei zoen is dat de club, die samen met Barcelona, Athletic de Bil bao en Real Madrid beschouwd wordt als een van de historische grootheden van het Spaanse voetbal, in 17 uitwedstrijden zeg ge en schrijve twee punten wist te vergaren. Al vanaf de eerste fase van de com petitie, toen Valencia afzakte naar de onderste regionen, heerst er een absolute paniek binnen de club. Maar liefst drie trainers versleet Valencia in dit seizoen. Vorig jaar moest Mestre baan maken voor de Joegoslaaf Miljanic, die op zijn beurt we gens uitblijven van succes in maart van dit jaar de laan uit werd gestuurd. Koldo Aguirre, befaamd om clubs in nood te redden, faalde echter net als zijn twee voorgangers. Ook op bestuurlijk niveau heerste dit seizoen absolute chaos. Voor zitter Ramos Costa zag zich ge noodzaakt af te treden onder druk van de boze supporters- schare. En een ongeluk komt nooit alleen. Bij de miserabele sportieve toekomst van Valencia komt nog dat de club bijna fail liet is vanwege een schuldenlast van meer dan 20 miljoen gulden. Degradatiespook het degradatiespook nauwelijks meer te ontlopen lijkt, is het inte rim-bestuur druk doende voor bereidingen te treffen om de pe perdure selectie in de uitverkoop te doen. Kempes is al aangebo den voor 1 miljoen dollar aan de Canadese club Whitecaps uit Vancouver. Ook Sporting Lissa bon is geinteresseerd in de (ove rigens gedevalueerde en uit vorm zijnde) Argentijnse inter national. Eveneens zijn er stap pen ondernomen om Kurt Welzl aan een Bundesliga-club te slij ten. De rest van de selectiespe lers zal wellicht voor het blok ge steld worden: of verkoop of een sterke reductie van hun vorstelij ke salarissen. Morgen valt naar alle waarschijn lijkheid het doek voor de club, die in 1970 nog landskampioen was en in 1980 zowaar de Euro- pa-Cup-II in de wacht sleepte, beide successen onder supervi sie (o noodlot) van Alfredo di Stefano. Statistische berekenin gen hebben namelijk uitgewezen dat Valencia slechts vier procent kans heeft om het verblijf in de hoogste divisie veilig te stellen. De verloedering van een voorma lige topclub is dus niet alleen FC Twente beschoren. Er is een dag waarop moeder extra verwend wordt. Een dag waarop ze het ontbijt op bed krijgt, ze niet hoeft te koken en niets hoeft te ,doen. Natuurlijk hebben we het over Moederdag, die dit jaar op zon dag 8 mei valt en dat is al volgende week zondag. Misschien heb je al iets voor je moeder gemaakt of ben je er thuis of op school nog mee bezig. Want natuurlijk doe je iets extraas voor de liefste van allemaal: je moeder. Ik vind dat moeder op Moederdag niet hoeft te koken omdat: het voor haar feest is die dag. Of: omdat ze dan veel te moe is van het uitpakken van alle kadootjes. Of: omdat we dan bij oma eten. Natuurlijk moet je dit niet overschrij ven, maar zelf iets aardigs verzinnen. Alle lezers en lezeressen van het Leidsch Dagblad, die jonger zijn dan 14 jaar, kunnen meedoen aan de Moederdag-Wedstrijd. Een wedstrijd die echt niet moeilijk is en waarmee je altijd een prijs wint. Want ieder kind dat de wedstrijdbon opstuurt, krijgt volgende week al een aardige surprise thuisgestuurd. Bovendien kun je met een leuke in zending een van de 10 hoofdprijzen winnen. De 10 winnaars ontvangen voor Moederdag 4 bonnen voor gratis diners naar keuze uit het lekkerste meeneem-restaurant van Nederland: De Smulpot, aangeboden door het/ uw Leidsch Dagblad. Dat betekent dat moeder op Moeder dag niet hoeft te koken want als je wint, trakteer jij die dag op heerlijke Smulpot-diners! Meedoen is heel makkelijk. Op de wedstrijdbon schrijf je waarom vol gens jou moeder op Moederdag niet hoeft te koken. Dat mag leuk zijn, of serieus en ook origineel. Dat is alles. Moeilijk? Hier volgen een paar voor beelden. O ja, vergeet vooral niet je naam en adres op de bon te zetten, anders we ten we niet naar wie wij de surprise of - als je tot de winnaars behoort - de prijs moeten sturen. Je wedstrijdbon moet voor woensdag 4 mei bij ons binnen zijn. Het adres staat op de bon. Doe je best! De uitslag wordt be kendgemaakt in het Leidsch Dagblad van volgende week zaterdag (7 mei). Doe deze bon in een envelop, je hoeft er geen postzegel op te plakken, en schrijf op je envelop: Leidsch Dagblad Moederdag-Wedstrijd Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden Een kijkje in meeneem-restaurant De Smulpot, naast het AC Restaurant Leiderdorp. Moederdag-Wedstrijd van het Leidsch Dagblad Postcode en plaats Leeftijd:

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15