Timman onbetwist sterkste schaker (Schrijffout van Bakker Opnieuw zege voor Saronni Poloteam net langs Grieken McEnroe weer 'ouderwets' Kuiper in de aanval Twijfels over Boeve Van der Wiel: mooiste partij Partij Volle Bak start met winst Oranje kansloos tegen Noord-Korea NFS vraagt vrijstelling Arnoux snel in training Van Belkum in topvorm LUGDUNUM AFC'34 DeTegelhandel ZATERDAG 30 APRIL 1983 SORIA (ANP) Hennie Kuiper heeft gisteren de Ronde van Spanje spanning teruggegeven. De winnaar van Pa- rij s-Roubaix demarreerde veertig kilometer voor het ein- de. Het peloton had juist een geani meerde rit door heuvelachtig ter rein achter de rug. Op het laatste vlakke stuk naar finishplaats stond een harde wind tegen. Kui per opende daar het offensief. AMSTERDAM (GPD - De kans bestaat dat naast het geschorste duo Rijkaard-Molby een derde verdediger van Ajax zal ontbre ken in het duel tegen Feyenoord morgenmiddag in het Olympisch Stadion. Linksachter Peter Boe ve hield vrijdag aan een botsing met Molby een blessure aan het hoofd over. Vandaag zal worden bekeken of hij de wedstrijd kan meemaken. Trainer Aad de Mos gaat er vooralsnog van uit dat Boeve zal meespelen zodat Ajax in dezelfde opstelling zal aantre den als afgelopen zondag tegen FC Utrecht. Bij Feyenoord ontbreekt Ivan Niel sen. De verdediger heeft zoveel last van de voetblessure die hij een paar weken geleden over hield aan het duel met Willem II, dat hij tegen Ajax niet van de partij kan zijn. Het is ook nog niet zeker of Wim van Hanegem i mee kan doen in zijn laatste ere divisietopper. De Kromme heeft last van een spierblessure. Van daag wordt over zijn al dan niet meespelen beslist. Negen renners sloten aan bij de Nederlander. Niet de eersten de besten. Wereldkampioen Giuseppe Saron ni sloot aan met zijn Belgische ploegmakker Van Calster, Tour winnaar Bernard Hinault sleepte zelfs twee knechten mee naar vo ren: Le Guillox en de Luxembur ger Didier. Slechts vier Spanjaar den waren attent: Martinez-Here- dia, Alberto Fernandez, Recio en Julian Gorospe. De jonge tijdrij- der, al winnaar van de Ronde van het Baskenland, deed de beste zaken. Hij zou Marino Lejarreta onttronen al leider van het klas sement. De tien vooraan werkten voortreffelijk samen. De Span jaarden Marino Lejarreta, Pedro Munoz en Antonio Coll werden de grote verliezers. Ze liepen tweeenéenhalve minuut achter stand op. HILVERSUM (ANP) - Jan Timman heeft in de slotronde van de strijd om de Nederland se schaaktitel geen onheil meer over zich laten heen komen. Integendeel. Hij won zijn laatste partij tegen Hans Böhm en het was zonder meer een spektakelstuk. Uitgelokt overigens door Böhm, die een ingewikkelde variant van het Grüenfeld-Indisch op het bord bracht. Jan Timman laat dochtertje Delia drinken uit de kampioensbeker. DALLAS (ANP) - John McEnroe heeft in Dallas de weg terug gevonden. Na enige weken te hebben gesukkeld met een schouderblessure overtuigde de 24-jarige Amerikaan in de kwartfinale van het WCT-eindtoemooi in Dallas. In drie sets schakelde McEnroe de Tsjechoslowaak Tomas Smid uit: 6-1, 6-4, 6-3. In de halve finale ontmoet McEnroe zijn landgenoot Vitas Gerulaitas, die eveneens in drie sets (7-6, 6-4, 6-2) de als eerste geplaatste Argen tijn Guillermo Vilas elimineerde. McEnroe ging voor 10.000 toeschouwers in de Reu nion Arena de voor hem gebruikelijke discussie met arbiter aan. "McEnroe kan zich hier in Ameri ka alles permitteren", klaagde Smid na afloop. "Te gen zo'n man kun je je niet concentreren. De toer- nooibazen verschaffen hem de vryneia van ae nar, zonder wiens aanwezigheid het circus geen belang stelling trekt. "Smid, die ook wat tennis betreft een stuk minder is van McEnroe, probeerde zijn tegen stander met gelijke munt te betalen, hetgeen hem bijna op een waarschuwing kwam te staan. Al voor de partij tegen Gerulaitis had Vilas te ken nen gegeven niet de juiste vorm te hebben. In de twee en een half uur durende partij viel het spelni- veau van de Argentijn niet bijzonder tegen, al vormde Vilas slechts zelden een bedreiging voor de Amerikaan. Evenals Smid had Vilas last van con centratiestoornissen. Hij beklaagde zich in de tweede set bij de scheidsrechter over twee toe schouwers, die elkaar op luide wijze moppen ver telden. Er werd zes uur gestreden en daar na kwam Timman als winnaar uit het moeilijke eindspel. De ze vende overwinning van Neder lands 'eerste' grootmeester in het toernooi van Hilversum beteken de ook zijn zevende nationale ti- De eindstand is: 1. Timman 9 punten; 2. Van der Sterren 7,5; 3. Ree, Langeweg en Van der Wiel 7 6. Cuijpers 5,5; 7. Van Wijgerden 5; 8. Böhm; 9. Van Scheltinga 4; 10. Ligte- rink 3,5; 11. Van der Vliet en Timmer- tel. Dit keer werd zijn prestatie- lijst door geen vlekje ontsierd, negen uit elf, zeven winstpartij en, vier remises. De slotronde bracht nog een schit terende partij. Meester Fred van der Vliet, die een verdienstelijke boek over de Poloegajevski-va- riant van het Siciliaans op zijn naam heeft, zag kans die variant tegen grootmeester John van der Wiel op het bord te krijgen. Van der Wiel ging echter actief in de strijd met de huisvlijt van Van der Vliet en won met een fraaie combinatie. Van Scheltinga, die in de loop van het toernooi meer en meer naar zijn oude vorm groeide, was niet opgewassen tegen oud-kam pioen Hans Ree, die zijn kansen in het eindspel zorgvuldig waar nam. Langeweg en Van der Ster ren deelden het punt zonder eni ge opwinding. Langeweg bleef daardoor de tweede man in het toernooi, die in elf ronden geen verlies leed en Van der Sterren en dat telt zeker zo zwaar - werd in de eindstand tweede. Daar mee kreeg hij de beloning voor het rijpingsproces dat hem in de loop van een aantal jaren op het pad heeft gezet dat aankomende grootmeesters bewandelen. Van Wijgerden en Ligterink kwa men ook niet verder dan het hal ve pond. Beiden waren daarmee feitelijk ontevreden. Van bonds- trainer Van Wijgerden werd ver wacht dat hij toch zeker een sco re van vijftig procent zou halen, Ligterink miste op de laatste dag het succesje dat voor hem toch nog iets had kunnen redden van de serie waarin hij door werkelijk iedere mogelijke vorm van tegenslag werd achtervolgd. LEIDEN - Het damesteam van softbalvereniging Volle Bak won gister avond de eerste competitiewedstrijd. Het Haagse Kokolishi werd na een 0-6 achterstand met 16-9 bedwongen. Beste speelsters aan Leidse zijde waren Yolanda Verstraaten en Hennie van Zanten. TOKIO (ANP) Op de tweede speeldag van de wereldkampioenschappen tafeltennis r. zijn de oranjevrouwen vreemd genoeg beter voor de dag gekomen dan hun coach Theo Bakker. De vrouwen zorgden voor een opzienbarende triomf met 3-1 op regerend Euro- pees kampioen Hongarije. Daar tegenover stelde coach Bakker een hilarische blunder door op het wedstrijdformulier tegen Noord-Korea een foutieve dubbelrol (Bakker in plaats van Kloppenburg) op te geven als gevolg waarvan het duel bijna twee uur werd onderbroken. Dat door verlies van Vriesekoop de I nederlaag toch al onafwendbaar was en bij nader inzien de regie- menten Bakker toch toestonden Perfekt alsnog de opstelling te wijzigen, nam niet weg dat de Leidenaar een voor dit niveau niet te verte ren fout maakte. De mannen kwamen slechts een keer in aktie en dan nog slechts voor korte duur, want Hongkong toonde zich weinig vrijgevig getuige de 1-5 eindstand. Voor het treffen met Hongarije le ken de kansen voor de Neder landse dames niet groot. Bettine Vriesekoop speelt in de vroege ochtend (9.00 uur) altijd moei zaam en zag zich bovendien ge confronteerd met Suzsa Olah en Gabrielle Szabo, twee speelsters van wie ze eerder dit jaar tijdens de top-twaalf nóg verloor. Mis schien had de Hazerswoudse nu voordeel van het feit dat ze door het tijdsverschil van zeven uur met Nederland iedere dag nog steeds zeer vroeg wakker wordt, DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse Sport Federatie heeft de gemeenten verzocht de sportaccommodaties vrij te stellen van onroerend- goedbelasting. De nieuwe be rekeningswijze betekent een zware forse kostenverzwa- ring voor de sportverenigin gen. In het verleden was een groot aantal gemeentelijke sportaccommodaties vrijge steld, zo niet dan was de eco nomische waarde van de ac commodaties zodanig, dat geen heffing plaat vond. De heffing wordt berekend op basis van de zogenoemde vervangingswaarde. Tegen Olah werd de taktiek per fekt uitgevoerd. Geen tempo ma ken na het slaan van een back hand, juist wel na een fore-hand. Dat ontregelde het spel van de Hongaarse volkomen. In de tweede partij had Miijam Klop penburg tegen Szabo geen kans. De sloom ogende aanvalster va rieerde de effekten met haar met twee soorten rubbers beplakte bat. In het dubbel pakten de Ne derlandse tafeltennisters op nieuw tegen de verwachting in de winst op basis van een sterke mentaliteit. Ondanks regelmati ge achterstanden overvleugelde het duo het koppel Szabo/Urban in de slotfase. Bij de voorsprong van 2-1 was aan Vriesekoop de taak dit keer Sza bo wel voor te blijven. De eerste game lukte dat slecht (16-21), maar een snelle voorsprong le verde met gelijke cijfers de twee de reeks tot de 21 op. In de derde game leek bij 8-13 verlies onaf wendbaar. Op dat moment beet de Hazerswoudse zich nog stevi ger in het duel vast en kroop dichterbij. Door al het Hongaar se gegoochel met rubbers waren de rallyes kort en lelijk. De span ning echter vergoedde veel. Bij 16-16 kwam Vriesekoop langszij en bij 18-16 leek zij direkt door te lopen naar winst. Een serie van vier fouten deed de kansen weer keren. Omdat Szabo zo vriende lijk was bij 20-19 fout te serveren kwam de verlenging van twee punten. Het geluk was even met Nederland toen Vriesekoop een bij 21-20 metershoge bal angstig afstopte en via het net op tafel zag caramboleren. De triomf was daarmee een feit. Vreemd 's Middags om vier uur stond de strijd met Noord-Korea op het programma. Omdat Vriesekoop verdedigers moeilijk bestrijdt waren aan Koreaanse zijde Kim en Chang ingezet, beiden goo chelaars met vreemd rubber. Bij de eerstgenoemde verloor de de buterende Ellen Bakker met 21- 13, 21-12. Een snelle afloop leek op hand toen Vriesekoop inder daad niet bij machte bleek de verdediging van Chang uit te spelen. Toen echter volgde alle commotie over de foutieve dub- belopstelling van coach Theo Bakker. De lange Leidenaar bleef de rust zelve, besefte dat hij een blunder had gemaakt, maar vroeg de umpire toch maar wat de reglementen in zo'n geval voorschrijven. Vreemd genoeg stonden die een wissel op het laatste moment toe, ook al had Bakker het wedstrijdformulier al van een handtekening voorzien. Het Oranjevrouwenkorps bleef toen op zijn recht staan, waarna de hoofdscheidsrechter bijna twee uur nodig had om de begrij pelijk boze Koreanen alles uit te leggen. Dat Bakker aan zijn ge lukkig verworven rechten vast hield liet zich verklaren. Omdat Noord-Korea nog kan verliezen van Hongarije, had Oranje er alle baat bij om het verlies te beper ken tot 3-1 of 3-2. Dat kwam er niet van. Met 21-17, 21-18 zege vierde het duo Kim-Chang. Ne derland had het dubbel zonder te spelen op moeten geven als de umpire de Koreanen toch in het gelijk had gesteld. Door het lan ge oponthoud was Ellen Bakker, zijnde diabeet, inmiddels naar het hotel vertrokken. Heren De herenploeg i De partij tussen Van der Wiel (wit) en Van der Vliet (zwart) had het volgende verloop: 1. e2-e4 c7-c5 2. Pgl-f3 d7-d6 3. d2-d4 c5xds4 4. Pf3xd4 Pg8-f6 5. Pbl-c3 a7-a6 6. Lcl-g5 e7-d6 7. f2-f4 b7-"b5 8. e4- e5 d6xe5 9. f4xe5 Dd8-c7 10. e5xf6 Dc7- xe5+ 11. Lfl-e2 De5xg5 12. Ddl-d2 Dg5xf6 13. Thl-fl Df6-e5 14. Tal-dl Ta8- a7 15. Pd4-f3 De5-c7 16. Pf3-g5 Dc7-b6 17. Dd3-h3 h7-h5 18. Le2xh5 g7-g6 19. Pc3-d5 Db6-a5* 20. c2-c3 LfB-e7 21. TflxH g6xh5 22. Pd5xe7 Ta7xe7 23. Tf7- xe7+ Ke8xe7 24. Dh3-h4 Pb8-d7 25. Pg5- e4+ Ke7-f8 28. Dh4-f4+ Kf8-e8 27. Pe4- d6+ zwart geeft het op. Timmerman betaalde tegen de 21- jarige Cuijpers de tol voor zijn geheel eigen speelwijze. Cuijpers scoorde daardoor precies de helft van het aantal punten en kwam in het bezit van de zesde prijs. De extra-beloning voor de beste partij werd gedeeld door Van der Wiel en Ligterink voor hun overwinningen op Van der Vliet en Cuijpers, de premie voor het beste eindspel ging naar Tim man en Van Wijgerden voor hun onderlinge duel. IMOLA (ANP) - De Fransman Rene Arnoux heeft gisteren in de eerste officiële training voor de Grote Prijs van San Marino voor formule 1-wa gens, die morgen wordt ge houden, de beste tijd ge maakt. Arnoux stuurde de Ferrari turbo met een gemid delde snelheid van 194,221 ki lometer per uur over het cir cuit. De Braziliaan Nelson Pi quet was met de Brabham ruim eentiende seconde lang zamer. BRUGGE (ANP) De vijfde en laatste treffer van Stan van Belkum was goud waard in het kwalificatietoernooi in Brugge, waar twee startbewijzen voor de A-groep van het Europese kampioenschap in Rome te verdienen zijn. i Tokio voor opschudding. Resultaat: Dank zij de intikbal uit de pass van Anton Heiden, drie seconden voor tijd, won Nederland gister avond in het fraaie tropische Olympiabad van Brugge met 9-8 van Griekenland, nadat de Grie ken tien seconden tevoren erin geslaagd waren een voortduren de achterstand ongedaan te ma ken. Een alleszins gelukkige ontkno ping van een wedstrijd, die ge kenmerkt werd door de produk- tiviteit van Stan van Belkum en de vreemde taktiek van coach Denes Pocsik. Van Belkum die bij het vorige toernooi in Palma op Mcóorca afwezig was, had zich pas op het allerlaatste moment bij de ploeg kunnen voegen na het afleggen van een tentamen. i Milan Stenzei wilde tegen Hongkong graag voor een verrassing zorgen, maar dat zat er totaal niet in. Henk van Spanje kon de eer redden. Winst kansen waren er totaal niet. Al leen als Stenzei zijn ploeg langs Australië kan loodsen en dezelf de Austaliërs India verslaan kan er nog een promotieduel worden afgedwongen. De vrouwenploeg kan ondanks de sterke start nog steeds degraderen. Wordt er za terdag echter gewonnen van Frankrijk, dan ligt er ook nog een voor Nederlandse tafelten- nisbegrippen hoge klassering in het verschiet. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur U.V.S.—R.K.D.E.O. Deze advertentie is aangeboden door Mentink mode ADVERTENTIE TIP VAN DE WEEK!! A.S. ZONDAG 14.00 UUR Na Brugge is de derdejaars-stu dent farmacie weer in het exa menlokaal te vinden alvorens hij met de ploeg afreist naar de vol gende klus: de FINA-cup in Los Angeles. Naast Van Belkum vertolkte Ton Buunk een hoofdrol. Hij was be last met het afstoppen van de twee meter lange Aronis, die zelfs onder voortdurende bewa king gevaarlijker bleek dan de zes andere Grieken bij elkaar. Denes Pocsik deed van zich spre ken door al na anderhalve mi nuut af te stappen van de uitge stippelde taktiek: het spelen met een vaste middenvoor. Johan Aantjes, die daarvoor was aange wezen, schoot in die periode drie keer, maar raakte het doel niet, waarna hij tot diep in de derde periode op de kant mocht blijven zitten. Eenmaal terug maakte hij de bedoelingen van Pocsik wel waar, maar dat was kennelijk niet goed genoeg. Want in de cru ciale vierde periode stond hij er weer naast. Daarin gebeurden nog meer vreemde dingen. Hans Bliksla ger, die bij het uitzwemmen de Grieken steeds te snel was afge weest en daarvoor diverse man- minder-situaties had gered, werd op dat moment vervangen door Dick Nonnekes, die meteen het gevecht om de bal verloor. De Rotterdammer revancheerde zich en scoorde met een man minder. Pocsik was kennelijk bang voor de getructe Grieken. Hij wisselde dikwijls, maar zelden goed. Het was dat de Grieken zich enkele malen met een man-meer-situa- tie geen raad wisten en Nico Lan- deweert eenmaal bij het nemen van een strafworp de bal onge zien voor de lankmoedig fluiten de Belgische scheidsrechter van de hand van een Griek wegtrap te, anders was Nederland de laat ste periode niet met een voor sprong begonnen. Ook nu ging het nog bijna mis. In de laatste minuut scoorden de Grieken nog twee keer en een allerminst flo rissant gelijkspel leek de uitslag te worden, totdat drie seconden voor tijd Anton Heiden de hand van de schietklare Van Belkum vond en Nederland op deze wijze alsnog de volle winst greep.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13