EST Oranje zakt verder op hitlijst Olympisch elftal in rouw gedompeld West-Duitsland behoudt kansen op plaatsing EK Laffe Ieren na rust afgetroefd Doelman Van Ede in opspraak Wijnstekers: „Rennen en vliegen, meer was het niet "Laatste keer dat NOS ons dit flikt EK-stand DONDERDAG 28 APRIL 1983 WENEN (ANP) Het prestigeduel tussen Oostenrijk en West-Duitsland is gisteravond voor 60.000 toeschouwers in Wenen onbeslist en zonder doelpunten geëindigd. Het was een wedstrijd voor groep 6 van het Europees kam pioenschap. Het betekende het eerste verliespunt voor Oostenrijk en het derde voor West-Duitsland, dat niette min alle kansen op kwalificatie voor de eindronden in eigen hand hield. Oostenrijk en West-Duitsland voerden in Wenen een aanzien lijk betere vertoning op dan vo rig jaar tijdens het wereldkam pioenschap in Spanje toen dui delijk werd dat er afspraken wa ren gemaakt. In Wenen was dat niet het geval. West-Duitsland, goed in vorm en vol zelfvertrou wen na de winst met 3-0 in Izmir van vorige zaterdag, stuitte op een onverzettelijke tegenstan der. Na afloop waren de Duitsers kwaad dat de Schotse scheids rechter McGinlay in de 67ste mi nuut een rake kopbal van Rum- menigge wegens buitenspel af keurde. In dezelfde groep won Noord-Ier- land in Belfast met 1-0 van Al banië. Het enige doelpunt werd acht minuten na rust gemaakt door Ian Stewart. 1. Oostenrijk 4 3 1 0 7 11-0 5 3 117 4-3 4 2 115 5-2 4 10 3 2 2-9 5 0 14 1 1-9 2. N.-Ierland 3. W.-Duitsland 4. Turkije 5. Albanié België België, finalist van het vorige Eu ropese kampioenschap, staat met een been in de eindronde van 1984 in Frankrijk. De ploeg van trainer Guy Thijs behoeft na de 2-1 tegen Oost-Duitsland van gisteravond nog slechts een punt te halen uit de beide resterende uit-wedstrijden tegen Zwitser land en Schotland. De Belgen hadden voor 60.000 toe schouwers in het Heizelstadion meer moeite het spel te maken dan vier weken geleden in Leip zig, toen Oost-Duitsland door een nederlaag met 2-1 al goed deels kansloos was geworden. De Oostduitsers namen ditmaal via Streich zelfs de leiding. Daarna bepaalden de Belgen het spel. Zij konden echter niet over tuigen. Toch werd het al in de achttiende minuut 1—1, toen Jan Ceulemans uit een hoekschop van Frank Vercauteren inkopte. Door een afstandschot van Ludo Coeck werd het kort voor rust 2-1. De stand in groep 1 1. België 4 4 0 0 8 10-4 2. Zwitserland 3 1113 4-5 3. Schotland 4 1 1 2 3 6-5 4.0.-Duitsland 3 0 0 3 0 2-6 Engeland Engeland heeft goede uitzichten op de eindronden van het Euro pees kampioenschap behouden door een overwinning met 2—0 op 'angsttegenstander' Honga rije met 2-0. Francis opende de score in de 31ste minuut. In de 65ste minuut maakte White er 2-0. van. RIMNICU VILCEA (GPD) - Het echte tumult gisteravond in Rimnicu Vilcea ontstond pas toen het Nederlands Olympisch elftal de teleurstelling (3-0 nederlaag) tegen Roeme nië al lang en breed onder de douche had weggespoeld. Pas toen kwam bondscoach Ger Blok bij stukjes en beetjes achter de waarheid omtrent de heupblessure van zijn doel man, die Jan Willem van Ede voor hem zou hebben verzwegen. Tony Schumacher reikt zoals gewoonlijk hoog bij een Oostenrijkse aan val. Pezzey bewondert de actie van de Duitse doelverdediger, Krankl (9) staat gereed voor de rebound. In dezelfde groep 3 versloeg Dene marken gisteravond in Kopenha gen met 1-0 Griekenland. Het enige doelpunt werd in de 77ste minuut gescoord door Sören Busk. Er waren 33.700 toeschou- 1. Engeland 2. Denemarken 3. Hongarije 5 3 2 0 8 16-2 3 2 10 5 5-3 3 2 0 1 4 12-6 4 112 3 2-4 5 0 0 5 0 5-25 Sowjet-Unie heeft de leiding geno men in groep 2 van de voorron den van het Europees voetbal kampioenschap. In Moskou werd Portugal met 5-0 versla gen. 1. Swj.-Unie 2. Portugal 3. Polen 4. Finland Jeremy Charles was in Wrexham de matchwinner voor Wales te gen Bulgarije in een wedstrijd voor groep 4: 1-0. Het was de bondscoach tijdens die zo teleurstellend verlopen kwali ficatiewedstrijd voor „Los Ange les" weliswaar niet bekend dat de doelman van FC Utrecht ge remd werd in zijn bewegingen, de details zou hij pas ver na af loop ervaren. Met ogen, die bol stonden van verbazing en onbe grip, kreeg Blok te horen dat Van Ede al wekenlang met pijnstil lers speelt en zondag tegen Ajax de uittrappen over liet aan Ter- voort en Flight. „Maar de bondscoach", zo ver weerde de Utrechtse doelman zich naderhand, „moet toch heb ben geweten wat ik mankeerde. Ik ben in de afgelopen dagen no ta bene drie keer behandeld door de fysiotherapeut. Ger Blok wist echter van niets, net zo min als 1. Wales 2. Noorwegen 3. Joegoslavië 4. Bulgarije 3 2 10 5 6-4 3 1113 5-4 3 1113 6-7 3 0 12 12-4 hem tijdens de trainingen de blessure was opgevallen. „In dat geval", stamelde Blok vol onbe- grip, „zou ik hem toch nooit heb ben opgesteld. Zeker niet als je een prima tweede doelman ais Storm achter de hand hebt". Tot overmaat van ramp ging de ambitieuze opvolger van Hans van Breukelen bij FC Utrecht al na een kwartier geenszins vrijuit bij de openingstreffer van Vae- tus. Van Ede verzuimde pal daar voor uit zijn doel te komen bij een voorzet vanaf de achterlijn van de zwervende centrumspits Gingu, die de bal keurig op het hoofd deponeerde van Vaetus. Met Van Ede keken vier verdedi gers stoicijns toe hoe het olym pisch elftal in rouw werd gedom peld. Stoppen „Dat doelpunt", zo oordeelde Blok naderhand met bewogen stem, „heeft ons de nek gebroken. Vanaf dat moment werden alle opdrachten vergeten en sloegen bij ons de stoppen volledig door. Vooral individueel werden er enorme fouten gemaakt en dat gaf zijn weerslag op het collec tief. In feite kregen we toen ook de rekening gepresenteerd voor het gemis aan internationale er- UTRECHT (GPD) Doelman Hans van Breukelen, door Rijvers in het praatje achteraf de enige meevaller genoemd, sprak woorden die precies twee jaar terug ook gesproken werden. „We hinken op twee gedachten, we willen ons kwalificeren en een team opbouwen. We moeten bouwen, met jonge spelers, ouderen hoeven niet te ontbreken. Laat het drie jaar duren, maar dan staat er een team". Simpel is hetzelfde citaat uit het recente voetbalverleden te diepen. Vier en twintig maanden terug toen de plaatsing voor het wereldkampioenschap aan een zijden draad hing. Na de afgang gisteravond in Gal genwaard tegen Zweden (0-3) als vervolg op de schandelijke ne derlaag in november van het vo rig jaar tegen de Fransen, dringt de vraag zich op of we met ons nationale team sindsdien een stap verder gekomen zijn. We weten dat het ons ontbreekt aan goede spitsen, dat de coach ge dwarsboomd wordt door clubbe langen, dat de jonge garde de in breng van de oudjes nog niet kan missen en dat we op de hitlijst van het voetballen afgezakt zijn tot ver onder de middenmoot. De vriendschappelijke interland tegen Zweden heeft bepaald geen lichtpuntjes niet gebracht. Hans van Breukelen bood na af loop zijn excuses aan voor de wanprestatie en wanneer een speler dat doet, dan moet het wel heel slecht geweest zijn. Hij rea geerde daarmee reëler dan Kees Rijvers, die de constatering dat de eerste helft heel zwak ge speeld was liet volgen door posi tieve geluiden over het begin van de tweede helft. !>r> UTRECHT (GPD) - De televisiekijker heeft gisteravond slechts een twee minuten durend beeldverslag gezien van de eerste helft van Nederland-Zweden. De tweede helft was niet gelimi teerd aan de 120 seconden, die vallen onder het recht van vrije nieuwsgaring; Oorzaak van de inkrimping was de houding van de NOS, die zich per sé wenste te houden aan de reclameregels van het ministerie van WVC. De Scandinaviërs speelden met shirts waarop aan zowel voor- als achterkant de naam van de sponsor voorkwam. „De shirtreclame van de Zweden voldeed niet aan de normen, die het ministerie van WVC ons stelt", aldus de chef van Studio Sport Kees Boerhout, die in de rust KNVB-secretaris Jan Huij- bregts bij zijn jasje pakte en deze om maatregelen vroeg. „Niet alleen maakte dat team reclame aan voor- en achterkant van het shirt, bovendien waren de letters groter dan de toegestane hoog te van tien centimeter. Ik heb pas gedonder gehad met het mi nisterie. Na 11 maart is de tweede rij reclameborden weer toege staan, maar WVC volgt ons vanaf die datum nauwkeuriger dan ooit in ons doen en laten. Ik moest de bond wel waarschuwen, want op deze manier konden we niet uitzenden", aldus Boer hout. De pauze duurde dan ook veel langer dan een kwartier, omdat Huijbregts de Zweden verzocht andere shirts aan te trekken. De Noordeuropeanen weigerden echter in FC Utrecht-shirts te spe len, omdat die van een ander merk waren, terwijl scheidsrechter Roth zich niet kon vinden in de reserveshirts van Oranje. „Dat zijn rode tricots en het Verschil met oranje is te gering", besliste Roth. Wervingstekst Besloten werd de wervingstekst (een Zweedse spaarbank) af te plakken met tape, maar al kort na de hervatting liepen de mees te spelers er weer bij zoals voor rust. „Dit kan alleen in Neder land gebeuren", mompelde Hans van Breukelen, terwijl hij het veld betrad voor de tweede helft. En Kees van den Berg, waarne mend sectievoorzitter nu Vilé alle taken van zich heeft afge schud: „Dit is de laatste keer, dat Boerhout ons zoiets flikt". Jan Huijbregts: „Een merkwaardige zaak. Het betreft hier buiten landse reclame, terwijl de wedstrijd alleen in Nederland werd uitgezonden. We wisten heus wel dat die Zweden in vriend schappelijke interlands met reclame voetballen, maar niet dat het zulke plakkaten zijn". Boerhout, die het zwaar te verduren kreeg van de KNVB-officials, haalde kort na de wedstrijd opgelucht adem toen de heer Reij- nolts van het ministerie hem tegemoet kwam met een compro mis. Het NOS-programma Studio Sport zou slechts twee minu ten mogen uitzenden van de eerste helft, terwijl de tweede in een normale samenvatting mocht worden vertoond. Een periode waarin Oranje er even in slaagde de Zweedse opponent onder druk te zetten, tot een en kel gericht schot kwam, maar waarin treffers uitbleven. De op leving waar Rijvers zich aan vast klampte eindigde toen Dan Cor- neliusson 3-0 aantekende. Hij deed afgelopen zondag de ploeg van Jan Mak, Halmstad BK, de das om en trok ook de strop om de nek van Rijvers iets strakker. Steun De bondscoach krijgt binnen enke-- le weken nieuwe bazen en het is nog maar de vraag of zij de tech nische leider dezelfde steun zul len geven als het „kabinet-Vile" deed. De naam van Ajax-voorzit- ter Ton Harmsen is genoemd als kandidaat voor het sectiebestuur en hij heeft geen hoge pet op van Rijvers. De kwaliteiten van de nieuwe lich ting komen minder snel boven drijven dan verwacht, dat bleek gisteravond tegen Zweden. Rij vers' zestiende interland, het bij zondere tintje zat in het feit dat hij zijn vijftigste speler gebruik te: Hofkens 49, Erwin en Ronald Koeman 50e en 51e. Afspraak Voor de jongste Koeman zijn de fensie ook maar een beetje geor ganiseerd had stond het Neder lands elftal met 2-0 achter. Een gebrek aan discipline lag ten grondslag aan die ontnuchteren de minuten. In de openingsminuten zag aan voerder Ben Wijnstekers op de rechterkant zoveel ruimte dat hij, gewend als hij dat is bij Feye- noord, op avontuur trok. Net te ruggekeerd van een aanvallende actie kreeg hij het leer moeilijk aangespeeld van Ronald Spel- bos, verspeelde de bal en moest vervolgens constateren dat de dekking voor het hok van Hans van Breukelen door meerdere personen verwaarloosd was. 1-0 na twaalf minuten, 2-0 na 24 mi nuten dbor een strafschop toege kend door arbiter Roth. Wijnste kers trok Corneliusson tegen de grond en de elf meter was te recht. Het Oranje was bedroevend, slechts Pierre Vermeulen kon af en toe de handen op elkaar krij gen. „Rennen en vliegen, meer was het niet", sprak Wijnstekers. In de laatste kwalificatiewedstrijd stuurde de bondscoach een elftal binnen de lijnen zonder een spel- bepalende voetballer. Tegen Zweden ontbrak die figuur op nieuw. Op het middenveld ope reerde de redelijk spelende Frank Rijkaard en Erwin Koe man aan de buitenkanten. Er was dus een centrale positie in geruimd voor Wim Hofkens. Bij Anderlecht rechter verdediger, in de Belgische hoofdstad een ra dertje in een ingespeelde machi ne. In Oranje op een voor hem vreemde plaats tussen jongens die hij eigenlijk alleen van de beeldbuis en twee dagen trai ningskamp kende, maakte Hof kens er niets van. Als excuus voor hem mag gelden dat nie mand er iets van bakte. Blessure Wijnstekers mocht halverwege in de kleedkamer blijven. Een lich te blessure, maar ook ontevre denheid bij de bondscoach over (Foto ANP). zijn weinig gedisciplineerde spel. Edo Ophof nam zijn plaats in, Dick Schoenaker kwam voor Kees van Kooten. De uitwerking leek positief, Frank Rijkaard en Wim Hofkens knalden centime ters naast en heel even kwamen de Zweden in de problemen. Tot in de 22e minuut Dan Cornelius son uit een doorgekopte hoek schop voor Edo Ophof opdook en behendig 0-3 aantekende. vanng in deze ploeg, omdat de Nederlandse clubs ai zo vroeg zijn uitgeschakeld in de Europe se bekertoernooien". De Roemenen voelden dat haar scherp aan en amper een kwar tier later was het andermaal raak. Bij een van de weinig vloeiend uitgevoerde aanvallen stonden vijf spelers aan de aanvoerlijn die tot de tweede doeltreffende kopstoot van Vaetus leidde. Ook dat doelpunt kwam deels op het conto van Van Ede, die er niet in slaagde snel uit zijn doel te ko men en daardoor slechts een slappe vuist kon zetten tegen de door Bogdan verzonden bal. Traag De op de eigen helft uiterst traag opererende Roemenen, die met slaapverwekkend voetbal pro beerden de tegenstander in slaap te sussen, kozen gisteravond de goede momenten om toe te slaan. Maar tegelijk onderstreep ten zij daarmee het ongelijk van de Nederlandse bondscoach, die met zijn opstelling van een niet- fitte doelman, drie verdedigers, zes middenvelders en slechts één aanvaller (Holverda) eigenlijk al bij voorbaat het faillissement had aangevraagd. Maar ondanks het feit, dat Blok bo vendien twee spelers (Woudsma als verdediger en Koevermans als vleugelspits) op voor hen on eigenlijke posities liet spelen, weigerde hij na afloop halsstar rig de hand in eigen boezem te steken. „Maar je kunt een coach toch niet aansprakelijk stellen", zo verweerde hij zich, „voor din gen die zelfs in de eredivisie vol strekt onmogelijk zijn. Ik geef toe, dat een coach deelgenoot is van een ploeg, maar het gaat mij te ver om te concluderen dat de coach en de spelers hebben ge faald door deze opstelling. Net zo min als ik de bedoeling heb ge had hier op 0-0 te spelen". Lichtpuntje Een van de schaarse lichtpuntjes in het olympisch elftal vormde Suvrijn, maar de middenvelder van Fortuna Sittard kwam aan zijn eigenlijke taak niet toe, om dat hij vrijwel voortdurend de fa lende verdediging te hulp moest schieten. Daardoor slaagde Oranje er ook nimmer in de ro buuste en geniepige Roemenen op de eigen helft te storen en het spel te verplaatsen naar de helft van de tegenstander. Werkelyk uitgespeelde scoringskansen kreeg de olympische ploeg dan ook slechts sporadisch. Uiteindelijk mocht Ger Blok zich zelfs gelukkig prijzen, dat de Roemeense produktie tot drie treffers beperkt bleef. De Roe menen kregen een serie opgeleg de kansen, maar hadden de hulp van Van Tiggelen nodig om een kwartier voor afloop de voor sprong tot 3-0 op te voeren. Een hoofdstuk appart vormde de Oostenrijkse scheidsrechter Ma- thias, die drie gele kaarten uit deelde (aan Van de Berg en de Roemenen Movila en Barbules- cu) voor de meest onnozele za ken, maar probleemloos toe stond hoe Movila. de Spartaan Holverda bijna scalpeerde en evenmin oog had voor het hang en trekwerk van de Roemenen. 2. Nederland 3. Ierland 4. Malta 5. IJsland 4 3 1 0 7 7-3 4 2 1 1 5 9-3 5 2 12 5 7-7 3 1 0 2 2 2-8 4 0 13 12-6 ZARAGOZA (ANP) - De kans van Oranje op de eindronde van het Euro pees kampioenschap voor landenploegen is tot het minimum geslonken. Spanje won gisteravond in Zaragoza ook zijn derde thuiswedstrijd zonder een doelpunt tegen, 2-0 tegen Ierland. De Ierse bondscoach Eion Hand had zijn les van Dublin geleerd. De blunders in de verdediging die toen uitmondden in gelijk spel van 3-3, moesten tot iedere prijs worden voorkomen. Hij dwong zijn spelers tot een tot in het belachelijke doorgevoerde vertragingstaktiek en had daar mee een helft succes. Feitelijk echter waren de Ieren net zo Beter Na rust bleek dat het betere elftal van Spanje, dat slechts inciden teel "schoffelde" door Juan Jose, Maceda en Gordillo, ook met al leen op behoud en verdedigend spelende tegenstanders raad weet. Er werd versneld, er werd risico genomen, de ruimte werd gebruikt en er volgden lange pas ses. Munoz had zijn spelers er kennelijk in de pauze van kun nen overtuigen dat een verloren bal geen ramp betekende omdat deze door hun eigen coach ge muilkorfde Ieren toch niet kon den bijten. Het letterlijk en figuurlijk doelloos geschuifel van twee elftallen werd na een goed half uur even onderbroken. Camacho raakte van afstand de lat en Maceda kopte de bal daarna naast. Mar cos deed hetzelfde een paar mi nuten later op een goede voorzet van Santillana. De opleving was- slechts kort, maar het geweld van Dublin (zes gele kaarten) bleef achterwege. Gallego Miguel Munoz zag natuurlijk waar het aan schortte. Daarom stuur de hij na de rust de agressieve middenvelder Gallego in voor de besluiteloze Victor en liet zijn elftal bovendien dieper en vooral vlugger spelen. Het hielp vrijwel op slag. De Spapjaarden bekom merden zich niet om een verlo ren bal in de aanval omdat ook na de rust de Ieren geen enkele offensieve drang uitten. Zes minuten na de hervatting was de eerste opening gevonden en snel gebruikt door Santillana, die de bal uit een lange voorzet van Juan Jose langs de te passie ve doelman McDonagh kopte. Hand deed het enige dat een coach in deze situatie kan doen. Hij wisselde Grimes, een zwakke middenvelder, in voor aanvaller Kevin O'Callaghan. Ierland wil de ook echt meedoen aan een voetbalwedstrijd en probeerde met kracht, maar ook met weinig anders dan dat, het verloren ter rein terug te winnen. Simpel Dat simpele middel was niet toe reikend omdat Spanje zich nu de momenten kon uitkiezen waarop het begeerde te voetballen. De Spanjaarden deden dat zeker, met de voorsprong van 1-0 op zak, duidelijk beter dan de Ieren, die Whelan nog vervingen door Brenden O'Callaghan. In de laat ste minuut werd het zelfs - en te recht - 2-0 voor Spanje dat zijn tegenstander in anderhalf uur niet een echte doelkans had ge gund. Ricoh nam de tweede Spaanse treffer voor z'n reke ning.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13