„Pionieren, dat is er niet meer •'ij Project jonge werklozen Bij het afscheid van de hooggeleerde vos, prof. dr. A. Querido ///ff;/ Manifestaties Praten over eigen problemen Amnesty over Guatemala PAGINA 4 Lelden WOENSDAG 27 APRIL 1983 vv LEIDEN - Door de een wordt hij bewonderd, door de ander verguisd. Zo gaat dat met mensen die een be paalde kijk op de wereld hebben en dat op gezette tijden ook uitdragen. Professor dr. Andries Querido heeft zich op verschillende terreinen in de gezond heidszorg bekendheid verworven. Naast zijn wetenschappelijk werk heeft hij veel artikelen gepubliceerd en voordrachten gehouden over de opzet en or ganisatie van het medisch-we- tenschappelijk onderwijs en onderzoek in Nederland en in het buitenland. In opdracht van allerlei instellingen heeft Querido onder meer in India, Indonesië, Nieuw Guinea en Kenia onderzoek gedaan naar inheemse schildklierziekten. Hij is ere-doctor van het Albert Einstein College in New York en van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam Drie weken geleden heeft de thans 70-jarige hoogleraar in wendige geneeskunde af scheid genomen van de univer siteit en het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Dit bete kent niet dat de 'éminence gri se' nu voorgoed van het toneel zal verdwijnen. Zoals een staatsman die zijn sporen heeft verdiend naar de Eerste Kamer verhuist, zo wordt Querido nu raadsadviseur van het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen. Misschien dat hij op een goede dag nog een glansrol kan vervullen bij de beleids vorming van de Academische Ziekenhuizen. Een verhaal over een hooggeleer de vos, zijn leermeesters en het wetenschappelijk onderzoek. Én over de kansen van jonge medici. We doen even alsof we in een wachtkamer zitten. Het weer komt ter sprake. Querido ver telt het liefst in een land te ver toeven met bergen en een zacht klimaat. Toch denkt hij niet aan verhuizen, want hij wil zijn familie en vrienden in de buurt hebben. "Ja...en als daar aan niet kan worden voldaan, dan houdt alles op. Gelukkig voor mij wegen Oegstgeest en de aardige winkeliers v^j de Kempenaarstraat op tegen de Hollandse wind en guurheid". Het vorige maand uitgelekte ver trouwelijke werkdocument van de Raad van Advies voor Wetenschapsbeleid (RAWB) heeft Querido enigszins ver rast. De medische faculteit van Rotterdam bleek daarin met hun wetenschappelijke onder zoek zeer goed naar voren te komen; zelfs beter dan Leiden. Volgens kenners kan dit suc ces gedeeltelijk op het conto van Querido worden geschre ven. In 1966 verliet hij Leiden voor vijfjaar om als eerste de caan de nieuw gestichte medi sche faculteit in Rotterdam te helpen opbouwen. Querido zegt daarover: "De oude professor Snapper die inder tijd naar de Verenigde Staten is gegaan zei altijd: in de facul teiten zie je 'cycli'. Dan weer komt de één, dan weer komt de ander bovendrijven. En een jonge faculteit presteert vaak meer, omdat déér het verse bloed zit". Eigen kring "Een ander voordeel is geweest", vertelt Querido, "dat de Wet Universitaire Bestuurshervor- ming (WUB) nog niet was inge voerd. De samenstelling van het overgrote deel van het per soneel bij de Rotterdamse fa culteit is nog voor de WUB tot stand gekomen". door Saskia Stoelinga Hij benadrukt dit omdat hij vindt dat het ingewikkelde be noemingsproces na de invoe ring van de WUB een slechte invloed heeft gehad. "Omdat alles zo gecompliceerd is ge worden - vakgroepen zijn er nu nauw bij betrokken - is er een grotere neiging ontstaan om mensen uit eigen kring te be noemen. Als je vroeger het ge luk had tot een goede faculteit te behoren dan werd er voor el ke vacature een commissie sa mengesteld, die een voorstel uitwerkte en in het hele land uitkeek naar bekwame men sen voor de functie. Tegen woordig is men beducht voor een ambiteuze buitenstaander, die misschien wel niet in de groep past". Querido lijkt een druk bezet man. Tijd voor een interview is er nauwelijks. Als we een af spraak maken, somt hij even op wat hem nog allemaal te doen en te wachten staat in verband met zijn afscheid. Hij waarschuwt de verslaggever zich goed voor te bereiden. "Ik heb geen tijd om een hele mid dag uit te leggen waar ik alle maal mee bezig ben", zegt hij, als we het eens zijn geworden over datum en tijd. Op het moment suprème laat hij de verslaggever via zijn secre taresse weten dat er zich een "calamiteit" heeft voorgedaan, dat de afspraak niet kan door gaan. Een week later veront schuldigt hij zich. De professor heeft 's nachts een insluiper op bezoek gehad. Bij de nieuwe afspraak is Queri do inmiddels verdreven uit zijn grote kamer op de derde etage van gebouw 5 van het Academisch Ziekenhuis Lei den. Hij heeft nu een klein ka mertje toebedeeld gekregen, slechts vijf meter van zijn oude vertrek. Het staat er volgepakt met boeken en paperassen. Materiaal dat hij in de loop van de tijd zeker nog nodig zal heb ben, zo verzekert hij. Voor Querido begon zijn medi sche carrière direct na zijn kan didaatsexamen. Op advies van zijn leermeester Jansen, de man die in 1926 het vitamine BI had geïsoleerd en in kristal- lijne vorm had verkregen, deed de 20-jarige student mee aan een prijsvraag die de Universi teit van Amsterdam had uitge schreven. Voor zyn onderzoek :':Wr ■////Ml* v- JjjSffe. m V. Prof dr. A. Querido: Echte leermeesters, die hun leerlingen koesteren en begeleiden, zijn er haast niet meer. Het is nu een beroep geworden". (Foto Holvast) over de kalk- en fosfaatstofwis seling, waarop hij later is ge promoveerd, kreeg hij de aan de prijsvraag verbonden gou den medaille uitgereikt. Parijs Enkele jaren later - na zijn docto raal en semi-artsexamen te hebben behaald - werd hem een beurs aangeboden door de 'Netherlands-America Foun dation Fellowship': hij mocht zes maanden gaan studeren aan de beroemde Johns Hop kins Universiteit in Baltimore. Op eigen initiatief reisde hij daarna nog zes weken met de bus door Amerika en bezocht laboratoria. Terug in Amsterdam voltooide hij zijn studie. Vervolgens wer den hem twee assistentschap pen aangeboden. Hij koos voor farmacologie bij prof. S.E. de Jongh in Leiden. Toen hij an derhalf jaar later kon kiezen tussen een bevordering in Lei den en een fellowship in het Instituut Pasteur te Parijs, vroeg hij een dag bedenktijd. Hij ging naar Parijs en viel in handen van André Lwoff, de man die in de microbiologie beroemd is geworden door zijn werk over genetica, bacteriofa- gen en lysogenie, het inbou wen van virusdeeltjes in bacte- rieën. Onrustig op zijn stoel heen en weer schuivend vértelt de pro fessor: "Lwoff is werkelijk een grandioos leermeester ge weest. Hij was 36 jaar en heeft me van alles geleerd De eerste drie maanden moest hij naast hem aan de werktafel staan. Hij zei: Kijk precies wat ik doe en vraag alles wat je niet be grijpt". Querido denkt niet dat pas afge studeerde medici deze kansen nog krijgen. "Nee, de opleidin gen zijn daarvoor veel te veel geschematiseerd, pionieren, zoals ik heb gedaan is er niet meer bij. Jonge mensen wor den in een keurslijf gestopt. Nederland is niet bewust inge steld op het ontwikkelen van wetenschappelijk onderzoek". Romantisch "Ir» mijn tijd, toen ik met bio-me- disch onderzoek in aanraking kwam, was er naar schatting slechts een twintigste deel van het huidige aantal onderzoe kers bij betrokken. Het was een romantische periode, het terrein was te overzien, en ie dereen kende elkaar. We geno ten enkele malen per jaar van voordrachten, wanneer één der groten, bij voorbeeld Szent- Györgi, Warburg of Peters, ons bezochten en alles over hun wetenschappelijk onderzoek vertelden. Met je leermeesters had je over al die zaken een in nig contact. Veel studenten van tegenwoor dig zullen daar nu vreemd te genaan kijken. Het is ook haast ondoenlijk om voor al die toe komstige medici een leermees ter te vinden. Het is allemaal te massaal geworden. Maar daar over staks meer. Je kunt rustig stellen: echte leermeesters, die hun leerlingen koesteren en bereid zijn ze te begeleiden, zijn er haast niet meer. Het is nu een beroep geworden. Luis ter goed er zijn natuurlijk uit zonderingen...". Alleen voor de opinievorming van de verslaggever noemt hij namen en vertelt een boeiend verhaal over zijn eigen optre den als leermeester. Querido heeft veel internisten opgeleid en meer dan dertig promotie onderzoeken begeleid. De oorlogsjaren zijn niet 2 aan Querido voorbij gegaan. Na het moment dat men werd gedwongen niet-jood verkla ringen af te geven, werkte hij als assistent op de tubercolose- afdeling van het Nederlands Israëlitisch Ziekenhuis. Zo lang dat in die jaren nog moge lijk was. Aan het eind van het gesprek zal hij op de oorlog te rugkomen door het laatste boek "De Aanslag" van Harry Mulisch ter sprake te brengen. Volgens hem een heel knap en zuiver geschreven werk. Schildklier Na de oorlog is Querido in 1948 begonnen met onderzoek op het gebied van de schildklier ziekten. Hij nam niet alleen medici in zijn team op, maar ook biochemici en zelfs een na tuurkundige. In 1962 toog hij naar het centrale bergland van Nieuw Guinea om onderzoek te doen naar een bepaalde schildklierziekte. Er kwam daar veel krop voor (schildklierzwelling door jo- diumgebrek) gecombineerd met verlammingsverschijnse len en gehoorstoornissen. De omstandigheden waaronder dit onderzoek moest worden en zeer primitief. Querido: "Al deze ervaringen hebben mij geleerd na te den ken over de wijze waarop de gezondheidszorg kan worden georganiseerd. We hebben hier niemand die erop toeziet hoe slecht of goed iemand is. Er is niemand die waarschuwt dat men met het onderzoek op de verkeerde weg is. In Neder land ontbreekt een onafhanke lijke instantie die de overheid adviseert en die via een contro lerende taak mede verantwoor delijk is voor het resultaat van de opleiding tot basisarts. Maar ja, aan bëwuste 'policy' heeft men in dit land nog wei nig gedaan; wat ze er hier op nahouden is een beleid met vroege vaste benoemingen, die tot vergrijzing leiden." "In Amerika gaat het er heel an ders aan toe. Ik denk hierbij aan 'Research Councils' die toezicht houden èn een beleid uitstippelen. Ook veelbeloven de jonge medici worden op alle mogelijke manieren onder steund en gestimuleerd. Men deelt predikaten uit: 'investi gator jr.' of 'investigator sr' en men probeert tot vernieuwing van bepaalde onderzoeksge bied te komen". Kappen in het woud van de ge zondheidszorg kan volgens Querido alleen als er een dui delijk beleid is. "Afslanking en taakverdeling kunnen pas goed worden geraliseerd als de overheid een basisvisie ont wikkelt over de samenwerking van de gezondheidszorg en het medisch onderwijs. Zo'n visie ontbreekt op dit moment. Oh, nee, er is beslist niet te weinig geld. Alleen het beschikbare geld moet anders worden ge bruikt". Ziekte "Je moet niet vergeten dat de taak van de universiteit vroe ger heel eenvoudig was; men leidde op voor drs. Tegenwoor dig heeft men te maken met veel gespecialiseerder onder wijs. Op het niveau van de me dische faculteit kan van een fa culteitsbestuur of van een fa culteitsraad niet worden ver wacht dat dezelfde mensen be leid kunnen voeren in het stu- dentenonderwijs, in gestructu reerde opleidingen van specia listen, in wetenschappelijk on derzoek en in de nacholing. Eenheid van tijd en plaats is een feit, maar regisseurs en ac teurs dienen te wisselen". "Kijk", en weer volgt er uiteen zetting: "Een Academisch Zie kenhuis vërleent zijn diensten aan een klein percentage pa tiënten, voortkomend uit een regio van ongeveer twee mil joen inwoners. Voor die dien sten moeten er natuurlijk be kwame mensen aanwezig zijn. Een Academisch Ziekenhuis heeft 20.000 opnames, meer dan 30 specialismen en een po- libezoek van twee- tot driehon derdduizend man. Om de pa tiëntenzorg te waarborgen - en dat is toch de taak van het AZL - zijn vermoedelijk 200 specia listen 'in full-time-dienstver- band' nodig. Daarnaast moe ten er nog eens 150 tot 200 as sistenten in opleiding zijn. Die getallen hebben alleen betrek king op de werkbelasting van het ziekenhuis. Echter, wat is het geval? Het grootste deel van de mensen dat aan patiën tenzorg doet, wordt betaald door de universiteit. Dus als je het ziekenhuis zou loskoppe len van de medische faculteit, zou het ziekenhuis niet meer kunnen functioneren. Dat is waar ons probleem ligt en in wezen alles om draait. Er blijft daardoor te weinig tijd over voor onderwijs en onderzoek". Met alle risico's van dien, stelt de verslaggever nu toch maar de vraag welke vernieuwingen de professor in de gezondheids zorg het meest bewondert? Er volgt voor dit gesprek een on gewoon lange stilte. "Ja ik be grijp het", zegt Querido als. de verslaggever de vraag probeert te verduidelijken. "Maar.... u moet ook vragen hoe het in de geneeskunde staat. Voor de structuur van de gezondheids zorg in Nederland heb ik geen bewondering. Die loopt min stens tien tot vijftien jaar ach ter bij de Angelsaksische en Scandinavische landen. En dat komt omdat de reorganisatie maar uitblijft". LEIDEN - Twee kastanjes die stonden aan de Korevaarstraat bij het Sanderscomplex hebben gisteren het veld moeten ruimen. Met een grote kraanwagen werden de twee afgevoerd: voor de ene werd een plaatsje gevonden op de Steenstraat, de ander staat nu op de Witte Singel, in het verlengde 1 J~ 1 de Kaiserstraat. LEIDEN - Voor jonge werkloze mensen die geen oplossing kun nen vinden voor hun problemen, begint het maatschappelijk werk in Leiden een groepsproject. Be doeling is dat jongeren van 16 tot ongeveer 25 jaar als groep weke lijks bij elkaar komen. Redenen voor jongeren om aan de praat groep mee te doen kunnen zijn het ontbreken van toekomstper spectief, gebrek aan zelfvertrou wen, eenzaamheid of moeilijkhe den bij het solliciteren. De praat groep, een uitvloeisel van de no ta Zicht op Werk, kan over een kleine maand beginnen. Het project is in handen van de af deling maatschappelijk werk van de sociale dienst en het bu reau voor maatschappelijk werk. Marjan Hoes en Nico van Rijn van de GSD gaan de praatgroep leiden: "Wij kunnen de werk loosheid natuurlijk niet oplos sen, maar wel proberen om men sen meer inzicht te geven in hun eigen mogelijkheden. Mensen worden extra kwetsbaar door werkloosheid. Ze kunnen zich onnuttig gaan voelen, hebben geen contact meer met collega's en gaan er financieel op achter uit. Bovendien hebben ze alle tijd om in te zitten over bestaan de problemen'. Bij de praatgroep kunnen mini maal zes, maximaal dertien men sen terecht. Daarnaast kan ieder een. jong of oud, natuurlijk altijd op de spreekuren van het maat schappelijk werk komen om in dividueel geholpen te worden. "Maar juist voor jongeren kan een praatgroep belangrijk zijn. Zij hebben eerder het idee dat ze Discussie Het comité Leiden tegen fascisme organiseert morgenavond een discussie-avond waarop Harry v.d. Bergh (PvdA-kamerlid) zal spreken over de vraag 'Be strijding van fascisme... maar welk fascisme?'. Aanvang is acht uur, plaats Breehuys- (Breestraat 19). Bingo (1) Showband Con Fuoco houdt vrij dagavond een bingo-avond. Dat gebeurt aan de Roosevelt- straat 8, aanvang acht uur. Bingo (2) Ook de majorettevereniging The Little Stars houdt vrijdag een bingo. Ook hier is de aanvang acht uur, plaats van handeling de aula van de openbare school aan het Valkenpad. Foto's In het open café van het Leids Vrijetijdscentrum Breestraat 66) worden zaterdagmiddag foto's gemaakt.- Ze worden al leen op verzoek gemaakt en zijn direct klaar. Het café is van twee tot vijf uur open. Nasmak Ook in het LVC is vrijdagavond een optreden van de Brabantse groep Nasmak. Op de laatst uitgekomen elpee van Nasmak ligt de nadruk op percussie en zijn Oosterse invloeden merk baar. De zaal gaat om negen uur open. New Holland. Een dag later treedt in hetzelfde LVC de Amsterdamse groep New Holland op. "De muziek heeft een sterk emotionele in slag die in gevarieerde compo sities tot uitdrukking komt", weet het LVC over deze groep te melden. Ook zaterdag gaat de zaal om negen uur open. de enige zijn die in een rot situa tie zitten, dat zijzelf schuldig zijn aan die situatie. Wanneer ze dan praten met mensen die hetzelfde doormaken, kunnen er ideeën worden uitgewisseld en is er kans op meer begrip". De praatgroep zelf zal uitmaken welke onderwerpen aangesne den zullen worden. Te denken valt bijvoorbeeld aan het naspe len van een sollicitatiegesprek, waardoor mensen meer inzicht krijgen in de manier waarop ze doorgaans te werk gaan. "Al moet je het project zeker niet zien als een sollicitatie-training. Het is meer de bedoeling de apa thie van sommige mensen te doorbreken. Want sommigen hebben al zo vaak hun kop gesto ten, dat ze denken dat niets ze meer kan lukken. Nieuwe con tacten en nieuwe inzichten in de eigen mogelijkheden kunnen het isolement weer doorbreken". Het project Werkloosheid en Maat schappelijk Werk, dat tien tot vijftien bijeenkomsten zal heb ben, kan nog deelnemers gebrui ken. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de afde ling maatschappelijk werk van de GSD, Marjan Hoes of Nico van Rijn. Maandag of donderdag tussen negen en half elf, telefoon 766600, toestel 12 of 15. Nu is de afdeling nog gevestigd aan de Apollolaan, binnen niet al te lan ge tijd wordt er verhuisd naar de Breestraat. LEIDEN - De afdeling Leiden van Amnesty International organi seert de komende maand een aantal manifestaties. Deze wor den gehouden in verband met de landelijke politieke-moordenma- nifestatie van deze mensenrech- tenvereniging. Nog niet zeker is of een fietstocht naar Brussel, waar een ambassa de van Guatemala is gevestigd, wordt georganiseerd. Als er ge noeg belangstelling voor is zou deze tocht eind juni worden ge houden met als doel een petitie aan te bieden op de ambassade in Brussel. Een en ander valt praktisch samen met een nieuwe publikatie van Amnesty. Onder de titel 'Om niet te zwijgen' verscheen dit boek over politieke moorden door overheden. De Leidse evenementen zullen ge heel in het teken van het Midde- namerikaanse land Guatemala staan. Op 19 mei zal er een stille tocht voor Guatemala worden gehouden. Deze begint en ein digt op het Stadhuisplein. Ver der staan schrijfavonden voor politieke gevangenen in Guate mala op het programma. In de bi bliotheek is een tentoonstelling aan Guatemala gewijd en tevens wordt daar een diaserie ver toond.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4