LEIDSCH DAGBLAD F-16's botsen: piloten gedood j Veefokkers in Frankrijk woedend "Seveso-gif ligt bij Roumaziere Vu./ Straaljagers storten vlak naast Hoogeveense wijk neer Hydrazine in straaljagers dodelijk gif 'Het was net of ze aan 't spelen waren' Frans blad onthult: Bunkers doelwit van actiegroep On kruit BENNINK b.V. Toch winkels open op 30 april (Ml Het Motorhuis WOENSDAG 27 APRIL 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37072 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL.NRS ZIE COLOFON Barricades bij grens tegen Nederlands vlees? PARIJS/LUXEMBURG (GPD/ AP) - Franse veefokkers hebben gedreigd de grenzen te barrica deren, zodat vlees uit West- Duitsland en Nederland Frank rijk niet langer meer kan binnen komen. Zij spraken hun krasse taal giste ren in Parijs, waar rond de dui zend Franse veefokkers vanuit Bretagne met een konvooi van driehonderd vrachtwagens arri veerden om te protesteren tegen het landbouwbeleid van de Eu ropese Gemeenschap. De fokkers hebben geen goed woord over voor het Europese subsidiesys teem, dat volgens hen zeer ten Franse veeboeren koelden gisteren in Rennes hun woede op e de met dranghekken uit protest tegen de landbouwpolitiek. GRONINGEN (GPD) - Boven het Drentse Hoogeveen zijn gisteravond om kwart voor negen twee straaljagers van het type F-16 door nog onbekende oorzaak op elkaar gebotst en neergestort. De twee piloten, de 32-jarige kapitein J. B. Huisman uit Har- degarijp (getrouwd, één kind) en de 23-jarige oud-Leidenaar luitenant B. van Winkel uit Leeuwarden (ongehuwd), zijn om het leven gekomen. nadele van Frankrijk werkt, ter wijl landen als West-Duitsland en Nederland er grote voordelen van hebben. Hun acties zijn vooral gericht op de Europese ministers van land bouw die vanmiddag in Luxem burg hun beraad hervatten, dat na een mislukking vorige week werd opgeschort. Nederland zit in de traditionele strijd om de nieuwe landbouwprijzen voorlo pig op rozen. De Nederlandse po sitie is gekoppeld aan die van West-Duitsland en dit land spant zich zeer in om er meer voor zijn boeren uit te halen. Dat komt dus automatisch ook de Neder landse boeren ten goede. Maar Frankrijk ligt dwars. Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher heeft zijn Franse collega Cheysson er maandag in Luxemburg aan her innerd dat Bonn Parijs in maart jl. zeer ter wille is geweest bij de herziening van de Europese va lutawaarden. Frankrijk wilde toen om politieke redenen de frank niet genoeg in waarde la ten zakken. West-Duitsland was daarop bereid de mark extra in waarde te laten stijgen. Het grote probleem is toen ontstaan rond de zogenaamde 'monetair com penserende bedragen' (MCB). Dat zijn exportsubsidies of hef fingen die een te dure of e goedkope munt op de Europese markt moeten compenseren. Door de laatste Europese valuta wijzigingen van 21 maart, toen de Duitse mark ten gerieve van de Franse franc met 5,5 procent omhoog ging, verslechterde de Duitse en Nederlandse export positie en daarom steeg de Duit se MCB naar 13 procent en de Nederlandse naar 8,4. De vraag is nu of die exportsubsi dies onveranderd worden uitge keerd, of dat een compromis wordt gevonden dat ook reke ning houdt met de zwakkere lan den in de gemeenschap zoals Frankrijk en Italië. De twee straaljagers, afkomstig van de vliegbasis Leeuwarden, namen met andere F-16's deel aan een routine-avondvliegoefe- ning. Zij stortten op 1 kilometer van elkaar, even ten oosten van het zweefvliegveld van Hooge veen en dicht bij een woonwijk, neer. Brokstukken van de straal jagers kwamen terecht op land- bouwschuren, die in brand vlo gen. Koeien die in de schuren stonden, konden met grote moei- HOOGEVEEN (GPD) - Vol gens A. Twigt, voorzitter van de Vereniging van Militair Technisch Beroepspersoneel (VMTB), beseft "bijna nie mand" de gevaren van de ui terst giftige hydrazine die straaljagers, zoals de F-16, met zich meevoeren. Het spul dient voor het opstarten van het noodaggregaat als de elek tronische apparatuur uitvalt. Dat de hydrazine bij het neer storten van beide straaljagers niet is vrijgekomen, is ver moedelijk een geluk geweest voor omwonenden. Twigt, elektronicus op de vlieg basis Soesterberg, vertelt dat het vervangen van de 26 liter tankjes met hydrazine op de vliegvelden met de grootst mogelijke veiligheidsmaatre gelen wordt omkleed. Vol gens hem kan hydrazine do delijk zijn als het spul vrij komt en vervluchtigt. Overigens wijt Twigt het onge luk niet aan een vliegfout maar aan een technisch man kement. Hij meent verder dat de F-16 straaljagers te lang aan de grond staan, waardoor de piloten te weinig vliegu ren maken en dus te weinig ervaring opdoen. De luchtmachtvoorlichting van het ministerie van defensie zei vanochtend weinig waar de te hechten aan de lezing van omwonenden dat de twee F-16's op een hoogte van niet meer dan 150 meter met elkaar in botsing zijn ge komen. 'De toestellen moe ten op drie tot vijf kilometer hoogte hebben gevlogen. Er is wel sprake geweest van een botsing", aldus de voor lichtingsdienst. Zonnige perioden Zonnige perioden. Middagtempera- tuur 14 graden. In de loop van de middag enige bewolking. De wind draait nog verder en wordt zuidelijk. 28 april 1983 te worden gered. Onder de bevol king zijn geen slachtoffers geval- Paniek Kort na het neerstorten van de straaljagers was er sprake van paniek omdat mogelijk een van de hydrazinetanks van de F-16's was beschadigd, waardoor de zeer gevaarlijk gifstof hydrazine - bestemd voor het noodaggregaat - zou zijn vrijgekomen. In verband met het gifgevaar werden de mensen in het betrokken gebied geëvacueerd. Velen lieten zich gisteravond al bij het Hooge veense ziekenhuis onderzoeken. Later op de avond werden de twee hydrazinetanks echter on beschadigd gevonden. De twee F-16's maakten deel uit van een veel grotere formatie, die aan een laagvliegoefening deel nam en vlak over boomtoppen scheerde. Ooggetuigen hoorden op een gegeven moment een har de klap, zagen vervolgens een vuurbol en een fractie daarna stortten de toestellen neer. Eén piloot heeft nog tevergeefs ge probeerd zich met de schietstoel te redden. Tussen de wrakstukken troffen politie en brandweer in een sloot het stoffelijk overschot van een van de piloten aan. Het andere lag een eindje verderop. Direct na het ongeluk scheerden de an dere toestellen laag over het ge bied heen, vermoedelijk om poolshoogte te nemen. De vlieg tuigen waren voorzien van oefen raketten, die tussen de brokstuk ken zijn teruggevonden. Groot materieel Brandweer en politie rukten on middellijk na de eerste melding van het ongeval met groot mate rieel uit. Het toestromende pu bliek uit de wijde omgeving be zorgde de politie aanvankelijk veel problemen. Al snel werd de gehele omgeving door eenheden van de ME afgezet. Driehonderd militairen uit Assen werden eveneens naar het terrein gediri geerd om behulpzaam te zijn bij het afzetten. Sinds 1979, toen de F-16's in Ne derland in gebruik werden geno men, is dit het zesde ongeval met een dergelijk toestel. De lucht macht heeft hierbij in totaal nu zeven vliegtuigen verloren. Een van de omgekomen vliegers, de Premies hoger voor werknemer DEN HAAG (ANP) De wao-premie (arbeidsongeschiktheid) voor werknemers gaat per 1 juli met bijna een procent omhoog: van 17,25 naar 18,2 procent. De werk geverspremie blijft staan op 2,95 procent. De totale premie gaat daarmee van 20,9 naar 21,15 pro cent. De premievrije voet be draagt 94 gulden. Dat schrijft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) in een ad viesaanvraag aan de Sociaal-Eco nomische Raad. Ook de aww-premie en de kin derbijslag gaan daardoor om hoog met 0,1 en 0,15 procent. 23-jarige B. van Winkel, was bij na twee jaar geleden ook al be trokken bij een ongeval met een F-16. Op 3 juni 1981 zag hij zich gedwongen zijn toestel boven het Lauwersmeer te verlaten. HOOGEVEEN (GPD) - Arend Mulderij van de Achteronsedijk in Hoogeveen is zijn schuur kwijt, maar zijn vrouw en drie kinderen leven. Een van de F 16- straaljagers vloog dwars door die schuur heen, die nog geen tien meter achter het huis stond. Me vrouw Mulderij was met haar drie kinderen, van twee, vier en zeven jaar oud, thuis. De kinde ren lagen al boven in bed. Mulde rij heeft alles vanaf zijn bouw land zien gebeuren. „Ik was een eindje verderop bieten aan het zaaien. De twee straalja gers hebben eerst wel een kwar tier achter elkaar aangezeten. Het leek wel alsof ze met elkaar aan het spelen waren. Ze krulden om elkaar heen, vlogen heel laag met hun na-verbranders in wer king. Plotseling hoorde ik een knal, en zag een vuurbal van wel honderd meter hoog. Het kon wel compleet oorlog we- „Die ene straaljager heeft vlak vóór mijn schuur de grond geraakt, is dwars door de schuur gevlogen en is vervolgens wel een paar honderd meter verder gestui terd. Het hele land... het was alle- (foto ANP) maal vuur. Zo ver je kijken kon. Ik ben daarna van mijn trekker afgestapt en heb me eerst eens twee keer afgevraagd of ik nu droomde of dat het werkelijk heid was wat me voor de ogen afspeelde. Mijn vrouw is zo snel ze kon met de kinderen het huis uitgevlucht. Stukken van de schuur waren door het raam in één van de slaapkamers terecht gekomen. Gelukkig is niemand geraakt". Net als Mulderij zeggen ook andere inwoners van Noordscheschut, dat de twee straaljagers aan het spelen waren. „Of vangertje aan het doen, net als kleine kinderen. Het is flauwekul dat die krengen zo laag vliegen. Altijd hier boven het vliegveld van Hoogeveen vliegen ze zo verhipte laag", zo werd gezegd. 24 PAGINA'S Symbolische eis voor euthanasie Draait burger op voor bezuiniging? PAGINA 11 Van Breukelen bekent schuld PAGINA 13 twee straaljagers. KATWIJK - De antimilitaristische actiegroep "Onkruit" heeft de af gelopen nacht een commando bunker verbindingen van de landmacht in de Katwijkse dui nen opengesneden. Volgens de woordvoerder van de politie van Katwijk hebben zij daarbij in de bunker "een ware ravage aange richt". Toen de politie arriveerde waren de daders reeds vertrok ken. De leden van "Onkruit" hebben bij het "inbreken" in de bunker ge bruik gemaakt van lasappara- tuur. De actiegroep zelf verklaarde van morgen dat zij de actie heeft uit gevoerd om erachter te komen wat zich in de bunker bevindt. "De bunker in Katwijk is een zeer geheime commandobunker, zo geheim dat zelfs "Onkruit" er na maanden van onderzoek niet achter kon komen wat zich daar in afspeelt. De woordvoerder van defensie ver klaarde tegen het middaguur dat het om een verbindingsbunker van het nationaal territoriaal commando in de Katwijkse zuid duinen gaat. De bunker is uitge rust met zend- en verbindingsap- paratuur en is in vredestijd niet bemand, aldus de woordvoerder. "Onkruit" meldde verder dat leden van deze groep in dezelfde nacht ook een bunker van de bescher ming bevolking in Noordwijk hebben opengebroken. Grlndplaten 50x50 Bielzen 2.60 M' 13.95 129.- Betonnen en Houten schuttingen Schaarbekken en Kinderhoofdjes Nu ook Verf, Kwasten, Schuurpapier enz. Hoofdstraat 130 Leiderdorp, tel. 895420. Ook Zat. van 9.00-16.00 uur PARIJS (GPD) - Het Franse regio nale dagblad 'La Charente Libre' heeft vanochtend onthuld dat de vaten dioxine afval van de gif ramp in het Italiaanse Seveso zich bevinden op een stortplaats in Roumaziere. Dit dorpje in de Charente kwam al eerder in het nieuws als officieel 'vuilnisvat' voor alle mogelijke industrieën. Het terrein waar zich de geheim zinnige vaten bevinden is in han den van de heer Roche, die tot nu toe heeft geweigerd de autoritei ten te voorzien van een platte grond van zijn etablissement. Sinds de vaten in maart zijn gear riveerd is er een analyse van de inhoud gemaakt waarvan de uit slag nog niet bekend is gemaakt. Pas als de analyse gunstig uitvalt zullen de vaten in Roumaziere definitief kunnen worden opge slagen. De vaten zijn in Roumaziere gearri veerd - alles volgens de speur neuzen van de 'Charente Libre' - via de bemoeienis van Mannes- mann-Italiana en in opdracht van de Zwitserse firma Hoff mann la Roche. Het blad merkt daarbij op dat de onduidelijke Bernard Paringaux, directeur van het vervoersbedrijf Spelidec, ooit de directie heeft gevoerd over de afvalhopen van Rouma ziere. Paringaux zit al enige we ken gevangen. Algemeen wordt aangenomen dat hij de enige is die kan zeggen waar zich de 41 vaten met dioxine-afval van de ramp van Seveso in 1976 bevin den. Hij weigert tot nu toe echter een mond open te doen. Op 10 september 1982 arriveerden de vaten in Frankrijk en doken ze op in het Noordfranse St. Quentin, vanwaaruit ze zeven da gen later spoorloos verdwenen. Volgens de 'Charente Libre' arri veerden ze een half jaar later in Roumaziere, een dorp dat de ruim 3000 inwoners als 'een groot vuilnisvat' bestempelen. De 'sous-préfecture' heeft tegen over het regionale dagblad de aanwezigheid van de vaten dio xine-afval bevestigd. „Ze zijn voorlopig in transito", aldus de autoriteiten. Of het werkelijk de 'vaten van Seveso' zijn is echter nog niet waterdicht bewezen. DEN HAAG/LEIDEN - De ver plichte winkelsluiting op Konin ginnedag -zaterdag 30 april- is sommige winkeliers in het ver keerde keelgat geschoten. Het ministerie van economische za ken heeft gisteren laten weten, dat slechts ontheffing kan wor den verleend als "specifiek plaat- Vondellaan 80. Lelden Tel 071-769313 selijke omstandigheden" hiertoe aanleiding geven. Omdat Koninginnedag dit keer op de koopintensieve zaterdag valt, hebben sommige Leidse winke liers vooral rondom de markt- route aangekondigd zich niets van de verplichte winkelsluiting te zullen aantrekken. De waren markt gaat namelijk normaal door. Het Leids City Centrum (LCC) heeft de afgelopen dagen nog getracht een ontheffing te krijgen. Het resultaat was echter negatief. Voorzitter van het LCC, A.J. Ver berg, zegt desgevraagd dat het niet in de lijn van het LCC ligt om burgerlijke ongehoorzaam heid te prediken. Dientengevol ge geeft zij haar leden dan ook het advies zich te houden aan de ze wettelijke maatregel. Hoe de Leidse politie zich zal op stellen tegen "ontduikers" is nog punt van overleg met het open baar ministerie. Op veel plaatsen in het land zyn protesten gerezen van winkeliers die concurrentie voorzien van vooral de markten en braderieën. Voor deze handel gelden in het algemeen ruimere ontheffings mogelijkheden. In de Amsterdamse Albert Cuyp- straat hebben de winkeliers eveneens aangekondigd zich niets van de verplichte winkel sluiting te zullen aantrekken. De Dienstenbond FNV heeft aan gekondigd de politie te attende ren op winkeliers die de ver plichte winkelsluiting negeren. Ik neem een abonnement op het Leidsch Dagblad en ontvang 'm gratis tot 15 mei 1983 Kaam: Wies: Postcode: Plaats: Telefoon: Daarna betaal ik: per jaar per kwartaal per maand met machti ging tot automatische overschrijving. h Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1