Bewindsman lapt motie aan laars Dubbelrol in verzet en in Duitse dienst Intelligent sparen. Met unieke voorwaarden. De Meesrente -rekening. C "Alert, levendig en sociaal voelend" CDA-belastingplan "gezin-vriendelijk" Leerlingen nieuwe school van prins Willem-Alexander inWales: Van Aardenne: KMS moet kleiner Politieke activiteit op Aruba verboden Verdachte ontkent beschuldigingen Bank Mees Hope nv DINSDAG 26 APRIL 1983 Binnenland Prins Willem-Alexander LONDEN - Enige kilometers ten westen van het nietige dorpje Llantwit Major, dat zelf weer aan de westkant ligt van Cardiff, de hoofdstad van Wales, bevindt zich St. Donat's Castle, de school waar kroonprins Willem-Alexan der volgend seizoen naar toe zal gaan. Men kan zich minder aangename plekken voorstellen dan dit 14e- eeuwse kasteel, de vestigings plaats van de school die de weid se naam „United World College of the Atlantic" draagt. Het ligt op rotsen langs de kust, te mid den van uitgebreide landerijen waar zich onder meer ook een ei gen boerderij bevindt. „Hoe groot het landgoed precies is? Dat weet ik niet, maar het is in ieder geval een heel aardig be zit", zegt de woordvoerster van de school, een minzaam klinken de dame die niet met haar naam in de krant wil maar wel met haar functie: secretaresse van de rector, of, zoals dat in Wales nog gewoon heet: de bovenmeester. Ze legt uit dat de school in Wales, kortweg Atlantic College ge noemd, een van zes vergelijkbare scholen in de wereld is. Die in Wales, gesticht in 1962, is de oud ste. Andere colleges zijn daarna verrezen in Singapore, Canada, Zuid-Afrika, de Verenigde Sta ten en Italië. De organisatie achter al deze scho len is de stichting United World College, een idealistisch, interna tionaal genootschap dat na de Tweede Wereldoorlog werd op gericht door dr. Kurt Hahn. De leidende gedachte achter het ge nootschap is, dat oorlogen kun nen worden voorkomen door jongeren uit verschillende lan den en culturen gezamenlijk on derwijs te laten volgen. 300 pupillen Aan jongens en meisjes uit ver schillende culturen is op St. Do nat's Castle geen gebrek. De woordvoerster van de school schat dat de 300 pupillen (gemid deld in de leeftijd van 16 tot 18 jaar oud) uit 60 verschillende lan- door Henk Dam den komen, van puissant rijke tot straatarme naties. Hun opleiding wordt door de stich ting betaald. Er is geen school geld, geen inschrijfgeld, niets van dat alles. Dat heeft als ach tergrond het uitgangspunt van de stichting United World Colle ge, dat haar scholen voor alle la gen van alle bevolkingen open moet zijn. Hoe komen deze jongeren op de school? De woordvoerster: „Dat is een zaak voor de verschillende nationale commissies van de stichting. Zij dragen leerlingen vóór nadat in het eigen land is gebleken, dat deze leerlingen aan een aantal selectiecriteria, ik mag zeggen strenge criteria, vol doen." Wat voor criteria precies? Intelli gentie? Kennis? Wordt de slim ste van alle jongeren die zich aanmelden uiteindelijk voorge dragen? De secretaresse, voor zichtig: „Dat bepalen de nationa le commissies individueel' Maar wat hebben de jongeren die op uw school komen dan ge meen? De woordvoerster: „He zijn zonder uitzondering alerte, levendige en sociaal voelende jongens en meisjes". Lesprogramma Het idealisme van de mensen ach ter de stichting United World College - een kennelijk zeer in vloedrijke beweging; de woord voerster omschrijft de financiële bronnen van de scholen althans als: „grote bedrijven en regerin gen" - spreekt duidelijk uit het lesprogramma. Vooropgesteld moet worden dat het een zwaar programma is. De leerlingen beginnen 's morgens om acht uur met lessen, houden zich 's middags bezig met wat wordt genoemd „diensten aan de gemeenschap", en hebben dan 's avonds weer lessen. De tweejarige opleiding is qua zwaarte vergelijkbaar met de laatste twee jaar van een middel bare school. De bedoeling is dat alle leerlingen, als zij hun tijd in Wales erop hebben zitten, direct door kunnen naar een universi taire opleiding in hun eigen land. Alle scholieren moeten zes vakken uit een zeer uitgebreid keuzepak ket volgen, drie bij- en drie hoofdvakken. Gebruikelijk is dat een van de drie hoofdvakken de moedertaal van de leerling is. In het geval van prins Willem-Ale- xander is daarvoor een leraar Ne derlands beschikbaar, de heer Nico Lens. Reddingboot Wat de „diensten aan de gemeen schap" betreft: de scholieren kunnen kiezen uit een reeks acti viteiten die de bevolking in de buurt van St. Donat's Castle ten goede komt. Zo heeft de bij de kust gelegen school een eigen reddingboot. De woordvoerster: „Die heeftin het verleden al heel wat mensenlevens gered". Een andere groep leerlingen houdt zich bezig met het redden van roekeloze klimmers die vast zijn komen te zitten op de rotsen in de buurt. Weer anderen bezoe- Een luchtfoto van het Atlantic College in Llantwit Major, Wales. Een 14e-eeuws kasteel als kostschool voor Willem-Alexander. (Foto ANPl ken oude, blinde of mentaal ge handicapte mensen in Llantwit Major en omgeving. Artistiek be gaafde leerlingen geven kunst klassen aan dorpelingen. Op de school zelf staat ook niet al les in het teken van kennisver meerdering. Er kan aan sport worden gedaan (naar het schijnt wordt er op Atlantic College heel redelijk gevoetbald), er worden creatieve vakken gegeven en me nige leerling beleeft grote vol doening aan werk op de boerde rij die bij het landgoed hoort. De woordvoerster: „Ze kunnen ei genlijk alles doen wat ze willen." De jongeren slapen met vier op een kamer. Als prins Willem-Alexan der aan het leerlingenbestand wordt toegevoegd, zal voor hem geen uitzondering worden ge maakt. Wie zijn „slapies" wor den, is nog onbekend, maar het zijn, aldus de woordvoerster, in ieder geval geen Nederlanders. „We proberen nationale getto's te voorkomen", lacht ze. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) weigert in te gaan op de nadrukkelijke wens van de Tweede Kamer om de marinebouw-poot van de Konink lijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen op peil te houden. Hij blijft uitgaan van een maximum-capaciteit van een miljoen manuur per jaar, terwijl de bijna voltallige Kamer een bezetting van 1,235 miljoen uur eist, op basis van het overlevingsplan van De Schelde zelf. Van Aardenne negeert met zijn op stelling een zowat "kamerbreed" aanvaarde motie, afkomstig van de regeringspartijen, waarin die 1,235 miljoen uur als eis werd vastgelegd. De bewindsman is niet van plan de motie uit te voe ren, zo blijkt uit een brief die hij gisteravond bij de Tweede Ka mer heeft laten bezorgen. Uit de brief wordt duidelijk dat Van Aardenne De Schelde de duimschroeven aandraait. De minister wil de surseance van be taling waarin de KMS verkeert, alleen beëindigen wanneer De Schelde met zijn uitgangspunten akkoord gaat. Dan kan de beëin diging van die surseance vlug een feit zijn, zo valt in de brief te lezen. De minister verwacht dat de KMS -onder druk van zijn de partement- ook op korte termijn eieren voor haar geld zal kiezen, en die een miljoen uur zal accep teren. In feite betekent dit dat De Schelde globaal 200 man meer zal moeten ontslaan. Volgens het overlevingsplan van de KMS- groep zelf verdwijnen er 520 ar beidsplaatsen. "Slikken of stikken" KMS-groepsdirecteur ir B.C.G Propper, die nog wat terughou- Na schietpartij op Betico Croes ORANJESTAD (ANP) - De politie van Aruba is een grondig onder zoek begonnen naar de toedracht van de schietpartij van afgelopen zondagmiddag waarbij Betico Croes, leider van de Arubaanse onafhankelijkheidspartij MEP, levensgevaarlijk in de buik werd gewond. Er zijn nog geen arresta ties verricht. Alle politieke acti viteit is tot na de verkiezingen van a.s. vrijdag verboden. Dat hebben de Arubaanse gezagheb ber Pedro Bislip en politie-in- specteur Peterson gisteravond verklaard op een persconferen tie. WEERRAPPORTEN het incident betrokken was, naar Curagao is gestuurd voor "vakantie". Gezaghebber Bislip voegde er aan toe dat de betrok ken agent niet als schuldige of als verdachte kan worden aange wezen. De toestand van Betico Croes is nog kritiek maar wel stabiel, zo heeft de behandelend genees heer bekendgemaakt. De MEP, de partij van Croes, heeft veront waardigd gereageerd op de ge beurtenis, waarvan de juiste toe dracht nog niet geheel duidelijk is. dend op de brief van de ministei reageert aangezien hij de precie ze inhoud niet kent, geeft toe dal de bewindsman nog steeds een 'slikken of stikken-scenario' han teert. „Het begint daar wel op te lijken. Wij hadden gehoopt dat we via de motie een steun in de rug zouden hebben en dat die motie de heren in Den Haag tot andere uitgangspunten zou bren gen. Als de overheid bij die af bouw tot een miljoen uur blijft, dan komen we in een dwangsi tuatie terecht". Het grote verschil van mening be treft de exportkansen, die door Van Aardenne c.s. laag en door de KMS en de Kamer aanmerke lijk hoger worden geschat. Vol gens Propper zijn de verschillen de modellen in de afgelopen we ken doorgerekend en is er over leg met de Koninklijke Marine geweest, aangezien Van Aarden ne zijn een-miljoen-eis baseert op de uit die hoek te verwachten orders. Er is volgens Propper nu een objectieve vergelijking van cijfers mogelijk, maar ondanks de gesprekken in de afgelopen dagen ligt de een-miljoen-eis op nieuw -en zoals uit het voorgaan de blijkt absoluut- op tafel. De Kamer wil de KMS via de motie Jacobse-Van Iersel overigens niet onbeperkt op een hoog ni veau houden. De KMS moet vol gens de Kamer dit jaar de kans krijgen om exportorders te ver wezenlijken; lukt dat niet, dan zou de Schelde begin volgend jaar alsnog moeten afslanken tot het niveau van Van Aardenne. DEN HAAG RMS-leider ir. J,A. Manusama (midden) en zijn volgelin gen hielden gisteren in de Haagse Houtrusthallen een manifestatie ter gelegenheid van de 33ste gedenkdag van de proclamatie van de Repu bliek Zuid-Molukken. Manusama greep daarbij zijn toespraak voor de Verenigde Naties op 10 november j.l. aan om te illustreren dat het RMS- ideaal niet langer onbereikbaar zou zijn. De manifestatie, die werd opge luisterd door het optreden van jonge zwaarddansers, werd bezocht door zo'n 7000 belangstellenden. Bakkies mogen over de grens DEN HAAG (ANP) - Eige- naars van CB-radioappara- tuur (de zogenoemde bak kies) in een auto, hoeven deze apparatuur voortaan niet meer te demonteren als zij de grenzen tussen de tien lidsta ten van de EG over willen. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, heeft vastgesteld dat bepaal de straffen die tot nu toe bij grensoverschrijding werden uitgedeeld omdat apparatuur niet aan de nationale normen voldeed, in strijd zijn met het ;rdrag. NIJMEGEN (GPD/ANP) - Nog dit jaar verlangt CDA-fractieleider De Vries plannen van het kabi net voor een ingrijpende veran dering van het belastingsysteem. Daarin moet de ongelijke belas ting van gehuwden, samenwo nenden, kostwinners en zoge naamde tweeverdieners worden opgeheven. Op een CDA-bijeen- komst in Nijmegen bepleitte De Vries gisteravond „een fiscaal systeem dat veel vriendelijker is voor gezinnen". In het nieuwe belastingstelsel zou het per huishouden verdiende inkomen gelijkelijk worden toe gerekend aan de beide partners. Vervolgens zouden beiden indi vidueel belasting moeten beta len. Zo zou de fiscus gehuwden en ongehuwden gelijk berechti- gen, aldus De Vries. „Mensen die lief, leed en inkomen delen be hoeven van mij niet langer fis caal benadeeld te worden", zei hij. Ten opzichte van de bestaande toe stand betekent de wijziging in veel gevallen een voordeel om dat de progressie van de tarieven wordt afgezwakt, aldus De Vries. Hij noemde het „niet meer dan redelijk" om de tarieven voor mensen met een gezamenlijke huishouding steiler te laten oplo pen dan voor alleenstaanden. „Ik vind dat het kabinet-Lubbers het zich een eer zou moeten rekenen om deze hervorming tot stand te brengen". De Vries toonde zich erover ver heugd dat het kabinet vasthoudt aan de voorstellen om per 1 juli gezinnen met dubbele inkomens zwaarder te belasten. „Het is een stapje op weg naar een rechtvaardiger verdeling van de lasten, waarvan ik me niet kan voorstellen dat het straks in het parlement zal worden wegge stemd", zei hij. Zoals bekend is de WD er tegen. De Emancipatieraad, adviesorgaan van de regering voor het emanci patiebeleid, is principieel tegen de invoering van de belasting maatregel voor gehuwde man nen en vrouwen, die beiden be taalde arbeid verrichten. Dit schrijft de raad in zijn advies over het desbetreffende wetsont werp. De raad zegt het onjuist te vinden dat de regering uit bezui nigingsmotieven wel met deze maatregel komt, maar andere voor de vrouw discriminerende fiscale wetgeving niet aanpakt. De regering laadt daarmee de verdenking op zich emancipatie te gebruiken als noemer voor be zuinigingen. DEN HAAG (ANP) - Een NF-5 straaljager van de luchtmacht is gistermiddag tijdens een na- vigatievlucht boven de Belgi sche Ardennen neergestort. Een woordvoerder van de lucht macht deelde later op de avond mee dat het toestel neerkwam in een bosgebied op 50 kilome ter ten zuiden van Luik. Van het toestel zijn wrakstukken gevon den. De vlieger van de NF-5, de 25-jarige tweede luitenant W. Timmer uit Goor (Ov), werd nog vermist. ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich onbewolkt 14 6 0 mist 15 6 onbewolkt - 7 mist 16 7 onbewolkt 13 8 zwaar bew. 13 6 mist 8 5 onbewolkt 21 12 licht bew. 18 9_ half bew. 18 7 zwaar bew. 14 6 onbewolkt 20 9 zwaar bew. - 7 zwaar bew. 19 7 half bew. 5 onbewolkt 21 5 mist 11 7 licht bew. 17 geheel bew. - 9 licht bew. 14 6 mist 15 4 licht bew. 14 4 onbewolkt 19 9 half bew. 20 8 zwaar bew. 22 14 half bew. 20 6 regen 17 12 licht bew. 11 5 zwaar bew 15 7 zwaar bew. 21 10 onbewolkt 20 8 geheel bew. 14 6 De Meesrente-rekening combineert een hoge rente met ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken HOGE VRIJE OPNAME. U kunt elke maand tot f 3.000,- opnemen. In de dure december maand zelfs tot f 6.000,-. MEERGELD NODIG. Dan geldt een opzeg termijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opna mekosten over het bedrag boven de vrije opname. 6% RENTE. Het percentage wordt maandelijks vooraf vast gesteld. In april 1983 bedraagt het 6%. ON ROEREND GOED Zonder opzegtermijn of opnamekosten kunt U bij aanschaf van onroerend goed vrij over het gehele tegoed beschikken r Wij durven elke veigelijkingaan. VGravenhage, Kneuterdijk 13; (070) 92 40 31Ruyehrocklaan 171; (070) 24 40 MAASTRICHT (GPD) - In het le vensverhaal van Bert T. (63) uit Westendorf in Oostenrijk is in belangrijke perioden sprake ge weest van een dubbelrol. Ener zijds infiltreerde hij na de capitu latie van het Nederlandse leger in 1940 in het verzet tegen de vij and; anderzijds is hij te boek ge steld als een bruikbaar man in Duitse dienst. Wat later werd hij als „Nacht und NebeP'-gevange- ne naar verschillende concentra tiekampen gedeporteerd waar hij in bepaalde functies weer hand- en spandiensten verrichtte voor de SS-commando's. Onbeweeglijk en onbewogen luis terde Bert T. gistermorgen in de grote zittingzaal van de Maas trichtse arrondissementsrecht bank naar de beschuldigingen die officier van justitie mr. J. Nabben veertig jaar later tegen hem inbracht. De definitieve ver sie van de aanklacht houdt mis daad in tegen de menselijkheid gebaseerd op een vijftal gevallen van moord op medegevangenen in het concentratiekamp Rieder- loh. Moord door doodknuppelen in de wasruimte van het kamp, door dodelijke slagen met een zweep, door tot uitputting toe opjagen en door langdurige blootstelling aan kou. Precieze aantallen slachtoffers zijn daar bij niet aangegeven. Bert T. ontkende al die beschuldi gingen. Toch zou hij later op de dag uitleggen: „Wat je opgedra gen kreeg als kampoudste moest je uitvoeren, anders was het met een met je afgelopen. Ik was lang genoeg in gevangenschap ge weest om te weten hoe het toe ging". Van die taak als kampoudste heb ben vele andere gevangenen ge tuigd: „Het was een uitermate netelige taak. Een verkeerde man op die plaats betekende een catastrofe voor heel het kamp. Ze werden met wacht bekleed door de SS en waren als instru ment van de SS voor de destruc tie meester over leven en dood". Pro-Duits Bert T. werd in Haren in Gronin gen geboren. Hij volgde daar la ger onderwijs en mocht ten koste van veel inspanningen van het gezin de HBS volgen. Hij maakte die niet af, ging in militaire dienst en bracht het er tot ser geant-instructeur bij de lucht doelartillerie. Enthousiast vertelt hij over zijn inzet bij het begin van de Tweede Wereldoorlog. Hij trok met Franse troepen richting Duinkerken, werd gewond en keerde terug naar Nederland. Naar Amsterdam waar hij bij de opbouwdienst terecht kwam. Om zijn pro-Duitse baas in op dracht van de illegaliteit te kun nen liquideren zegt hij een pro- Duitse houding te hebben aange nomen. Hij werd te klein bevon den voor de dienst bij de SS- Standard Westland. Zijn dubbelrol bracht hem voor een SA-politierechter en wat la ter voor een Duitse marinekrijgs raad. Wegens wapenbezit werd hij gedeporteerd. Via een verblijf in Amersfoort, het kamp in Vught, een concentratiekamp in Natzweiler in de Vogezen en een kort verblijf in het kamp Dachau kwam hij ten slotte terecht in het werkkamp Riederloh bij Kauf- beuren. Het kamp Riederloh heeft een paar maanden bestaan. Ongeveer 800 mensen zijn er heengestuurd. In januari 1945 keerden er van hen 364 naar Da chau terug. De sluiting van het kampje, dat werkkrachten lever de aan de munitiefabriek Dyna- mite-Nobel, werd gesloten we gens een herhaalde vlektyphus- epidemie. Verzetspremie De bijzondere strafkamer bij de Maastrichtse rechtbank - voorge zeten door mr. N. Pijls - had er gisteren een hele dag voor nodig om het leven van Bert T. bloot te leggen. Daarbij werd duidelijk dat de man in talloze geschriften, rapporten en lijsten van Duitse diensten staat vermeld. In 1949 heeft Bert. T. zijn oorlogsverhaal zelf al te boek gesteld en aange boden aan de toenmalige burge meester van Eelde. Het is later door rechercheurs van de Stich ting 40-45 gevonden bij het mi nisterie van binnenlandse zaken in Den Haag. De Stichting 40-45 spoorde hem in het begin van de jaren zeventig zelf aan een bijzonder verzets- pensioen aan te vragen. Tot 1973 heeft Bert T. ongestoord in Nederland kunnen leven. Van af dat jaar dreef hij een vakantie pension in Westendorf. Hoewel hij wist dat hij in Nederland in het opsporingsboekje van de speciale officier van justitie voor de vervolging van oorlogsmisda digers terecht was gekomen, kwam hij in september 1982 naar Heerlen om pensioenzaken te re gelen. Hij werd bij het binnenko men van ons land aangehouden. Een aantal van die getuigen zal la ter in het strafproces nog per soonlijk verklaringen komen af leggen. Een strafproces dat nog een dag of tien in beslag zal ne men eer de rechtbank een oor deel zal kunnen vellen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7