30 april weer de wijk in Veel schade door loslopende j honden in Noordwijkse duinen CDA vol zorgen over buurthuis Surinamers Die heb ik mooi de straat opgeschopt Weer brand en nu ook sloop oude school Winkelier vergeet zaak af te sluitien Leiden DINSDAG 26 APRIL 1983 DIN Boswachter Gielen: "Mensen moeten de waarde van de duinen inzien LEIDEN Het werkbezoek van het CDA aan de Meren wijk heeft ertoe geleid dat de partij het col lege van B en W een aantal schriftelijke vragen zullen stel len. Met name de positie van de bevolkingsgroep van Surinaam se afkomst heeft de belangstel ling van de christen-democraten gewekt. Het CDA brengt in dit verband drie problemen onder aandacht van het college. Ten eerste moe ten de Surinamers per 1 mei het huurcontract voor hun buurt huis tekenen, terwijl de financie ring nog onduidelijk is. Het CDA vraagt hierover duidelijkheid te verschaffen. Een tweede probleem is dat het buurthuis nog zonder inventaris zit. Kosten van tafels en stoelen en beveiliging bedragen 22.000 gulden. Voor de gemeente geen buitengewoon bedrag, meent het CDA. Ten slotte is er een sterke behoefte aan voetbalvelden voor een club van buitenlanders. Wellicht kan het Pomona-terrein (Vogelwijk) een oplossing bieden, oppert de fractie. Het CDA stelt voorts vragen over een weekmarkt in de wijk, waar aan grote behoefte zou bestaan. De partij vraagt in dit verband de ervaringen met de weekmarkt in Zuid- West te bespreken. De christen-democraten dringen verder aan op haast met nader onderzoek naar de verontreinig de grond aan de Broekweg. Dat onderzoek zou nog vóór de zo mer moeten worden gehouden. Ook pleit het CDA om voorlich ting over de onderzoeksresulta ten aan de omwonenden. Het CDA wil ook weten of Leiden van plan is een verbinding tot stand te brengen met het toe komstig Warmondse recreatiege bied en de Merenwijk. En ten slotte vraagt de partij naar de verzakkingen in de wijk en wie daarvoor aansprakelijk is. In hun openbare fractievergade ring gisteravond kwamen de christen-democraten tot het standpunt dat het plan voor een buurtwinkel en café in de Zijl- wijk ongewenst is. De partij zal voor woningbouw op die plek pleiten. NOORDWIJK - "Veel mensen zijn zich niet bewust van de schade die hun loslopende honden aanrichten in de duinen", zegt de Noordwijkse boswachter Mart Gielen. "Vooral voor broedende vogels kunnen loslopende hon den funest zijn, vindt Gielen. "Er zijn vogels die zeer dicht bij de paden broeden en zich betrekkelijk weinig aantrekken van de wandelaars en honden. Mits die wan delaars maar op de paden blijven en hun honden aan de riem houden. Gebeurt dat niet, dan worden de broeden de vogels gestoord". langs verschenen rapport van Staatsbosbeheer over het Noord wijkse duingebied. Die overlast wordt vólgens Gielen hoofdzake lijk veroorzaakt door niet-Noord- wijkers: dagjesmensen en vakan tiegangers. Volgens Gielen is er bij de meesten geen opzet in het spel. "Ik denk dat veel mensen er gewoon niet bij stil staan. Ze denken dat hun hond weinig schade kan aanrichten als hij los loopt. De meeste mensen zien ook niet dat er vogels op de grond broeden", vertelt Gielen. Doordat loslopende honden zich meestal niets van de wandelpa den aantrekken verstoren zij de vogels die op de grond, tussen het helmgras, losse takken of in de lage struiken broeden. "Als een vogel van zijn nest wordt ge jaagd, wacht hij meestal een half uur tot de kust vrij is en keert dan weer naar zijn nest terug. Jaarlijks bezoeken ongeveer 1,3 miljoen mensen de Noordwijkse duinen. Voor een duingebied als dat in Noordwijk is dat een be trekkelijk groot aantal. De bos- wachterij is één van de drukst bezochte duingebieden in de randstad. De grote toevloed van wandelaars en fietsers hoeft echter niet di rect gevolgen te hebben voor de natuur in de duinen. Volgens Gielen kunnen recreatie en na tuur best samengaan, mits de be zoekers zich maar aan de regels houden. En één van die regels is dat honden tussen 15 maart en 15 juli in de duinen moeten worden aangelijnd. "De meeste Noordwijkers weten dat wel", vertelt Gielen. "Zij la ten hun hond tijdens het broed seizoen niet loslopen. En vaak la ten zij zich tussen half maart en half juli zelfs niet eens met hun hond zien in de duinen. En ik ken mensen die, als ze merken dat er nog wordt gebroed, ook nog nó 15 juli de hond aangelijnd houden of uit de duinen wegblij ven", aldus Gielen. Overlast Toch veroorzaken loslopende hon den overlast in de duinen, zoals ook werd vastgesteld in een on- Worden vogels echter voortdu rend gestoord dan kan dat er toe leiden zij uitwijken naAr een an dere - en rustigere - broed plaats. Op die manier zijn vol gens Gielen al enkele vogelsoor- door Wim Wegman ten verdwenen uit de Noordwijk se duinen. "De laatste tijd is de vos flink in de publiciteit en hem wordt nogal vaak de schuld gegeven dat be paalde soorten grondbroeiers zijn verdwenen uit de duinen. Ik hou echter vol dat loslopende honden vogels veel meer versto ren dan de vos. Als de vos de schuldige zou zijn, dan zouden er al enkele duizenden jaren geen grondbroeders meer in de dui nen voorkomen", zegt Gielen. Oplossing Gielen zegt niet direct een oplos sing voor de problemen te weten, behalve dan dat bezoekers zich bewust moeten worden van de waarde van de duinen. "We zul len het gebied niet afsluiten voor wandelaars en fietsers. We moe ten proberen om de duinen, die hun waarde hebben als land schap en vogelgebied, drinkwa tergebied en zeewering, zo goed als mogelijk is in stand te hou den. Dat gebeurt echter wel met belastinggeld. Staatsbosbeheer - de beheerder van de duinen - j vindt dat de mensen daarvoor! iets terug moeten krijgen en er daarom moeten kunnen wande len en fietsen", zegt Gielen. In en langs de duinen zijn borden neergezet met de mededeling dat honden tussen half maart en half juli moeten worden aangelijnd. Gielen zegt dat het vrijwel niet te doen is om méér borden neer te zetten. "Ten eerste kosten die borden veel geld. Bovendien vindt Staatsbosbeheer dat de duinen niet moeten worden vol gehangen met borden". Wel worden de bezoekers via fol ders en door middel van excur sies gewezen op de waarde van de duinen en het belang van het j aanlijnen van honden. De Noordwijkse duinen zijn een I zogenaamd "vrij duingebied". Dat is een uitdrukking waarover veel misverstanden bestaan. Gie len: "Veel mensen denken dat "vrij" inhoudt dat overal, dus ook buiten de paden mag wor den gewandeld. Dat is dus niet zo. "Vrij" houdt in dat er geen entreegeld wordt geheven en het gebied altijd toegankelijk is", be sluit Gielen. door Wim Brands LEIDEN Wie niet gaat gieche len, vastberaden blijft kijken en zonder te stotteren ant woord geeft, kan soms met succes een valse naam opge ven. Je hangt natuurlijk als de agenten er achterkomen dat ze voor de gek zijn gehouden. En goed ook, want de boete zal flink omhoog gaan. Een voor beeld. Op 1 april van het vorige jaar reed hij op zijn pas gekochte bromfiets. Hij werd aangehou den door een agent die het voertuig nauwkeurig besnuf felde. Niets aan de hand. Opgelucht haalde de jongeman adem. Te voorbarig, want de ij verige polietsie zag dat het riempje van zijn helm niet vastzat. "Die agent zei tegen mij: dit wordt een bekeuring, ja, je krijgt zeker een bon, per tinent, ik zweer het je. Ach, wierp ik tegen, meent u dat nou. En ik verzeker u: hij meende het". Op dit punt gekomen wilde de rechter graag weten waarom de verdachte een valse naam had opgegeven. "Ja, waarom doe je zoiets...ik zat zwaar in de schuld. Bij m'n ouders, m'n vrienden en nog een paar ande re gasten. Daarom heb ik maar een valse naam opgegeven. Ik heb niet veel geld. Ik moet rondkomen van m'n zakgeld, want ik ben nog scholier". De officier van justitie eiste een boete van 155 gulden. De rech ter verlaagde dat bedrag tot 110 gulden. Lager kon hij niet gaan, want, zo had hij al tijdens een vorige zaak gezegd, dan is de beer los. Er kwam op deze ochtend nog ie mand voor die ervan werd ver dacht een valse naam te heb ben opgegeven. De aanklacht klonk indrukwekkend: hij had te hard gereden, geweigerd zijn rijbewijs te laten zien en een valse naam opgegeven. "Daar klopt niets van", ant woordde de man die in de tijd van de overtreding bij een ga ragehouder had gewerkt. Vrij overtuigend vertelde hij dat hij op die dag ergens anders was geweest. "En ik kan dat bewijzen ook. Maar mijn toenmalige baas antwoordde op de vraag van de politie wie er in die bedrijfsau to kon hebben gezeten: o, dat zal hij wel geweest zijn". Deze zaak werd aangehouden. Op de vraag hoe lang hij nog bij die baas had gewerkt, antwoordde de verdachte: "Een dag na dat geval ben ik weggegaan". Schoppen De kleine, gezette man door spekte zijn taal met uitdruk kingen als: de straat opschop pen. Opdat iedereen maar vooral zou weten dat er met hem, dynamisch ondernemer, niet gesold kan worden. De aannemer kwam uit Heems kerk en vorig jaar moest hij wat bouwen in Noordwijk. Hij zou het met de veiligheid niet zo nauw hebben genomen. Zo waren de steigers niet goed ge noeg beveiligd. De arbeidsin spectie kwam langs op negen tien mei en constateerde dat een en ander niet in orde was, resultaat: bekeuring. De verdachte kreeg het woord: "Ja, ik weet dat er iemand langs is geweest van de inspec tie, zo'n timmerman. Maar luis ter nou eens even: ik ben niet verantwoordelijk voor die overtreding. Dat is m'n be drijfsleider; en die heb ik dan ook mooi de straat opge schopt". De rechter legde vriendelijk uit dat hij wel verantwoordelijk was. "U heeft namelijk nie mand schriftelijk de verant woording gegeven voor dat karwei. Als u dat wel had ge daan, dan had u nu bijvoor beeld kunnen zeggen: die man had het toezicht". Dat was Chinees voor de onder nemer: "Iedereen in m'n be drijf is verantwoordelijk, wat zullen we nu krijgen. Ik kan dat dan wel niet schriftelijk hebben geregeld, maar ieder een die bij mij werkt moet z'n plichten kennen. Hoewel het tegenwoordig natuurlijk wel zo is dat de werknemer meer rechten dan plichten heeft". Hij lachte een beetje toen hij de uitspraak van de rechter hoor de: driehonderd gulden boete. Onopgehelderd bleef wie nou die twee gulden vijftig in plaats van 250 gulden, de aan vankelijke boete, had overge maakt. "Ik weet van niks", zei de verdachte. De sloop van de Hartebrugschool is in volle gang. Ook de brandstichters blijven trouwens druk bezig. LEIDEN - De Leidse brandweer moest gisteravond voor de zo veelste keer uitrukken om een beginnende brand te blussen in de Hartebrugschool aan de Haar lemmerstraat. In de afgelopen week was er ook al een aantal keren door baldadige jeugd brand gesticht in het leeg staande schoolgebouw. Door de gemeente is inmiddels een nood- sloopvergunning afgegeven. Gis- gemaakt. Op de plek van de Har tebrugschool zal een nieuwe in terconfessionele basisschool worden gebouwd. Aan de Timorstraat is gisteren de bovenverdieping van een reno vatiewoning volledig uitgebrand nadat ook daar door jeugd brand was gesticht. Ook hier moest de Leidse brandweer er aan te pas komen om het vuur te blussen. De 'schade is nog onbekend. Film In het kader van de maandelijk se vrouwenfilm in het LVC aan de Breestraat wordt vanavond 'De liefde van Immacolata en Concetta' vertoond. In deze films van de Italiaanse regis seur Piscicelli gaat het om een relatie tussen twee vrouwen die samen in een gevangeniscel be landen. Aanvang acht uur. Schrijfavonden Amnesty International houdt vanavond een schrijfavond voor gevangenen in de Bevrij dingskerk. Bruuntstraat 3, aanvang half acht. Ook kun nen briefschrijvers terecht in de Vredeskerk, Vollenhovenka- de 21, aanvang acht uur. Don derdag is er inde Ekklesia, Ra penburg 100, een schrijfavond. Aanvang acht uur. Geschreven kan worden voor een Viëtna- mees, een Zuidafrikaan en ie mand uit de Filippijnen. Duivensport (1) De PV Leiderdorp hield zaterdag haar eerste wedvlucht vanaf Duffel. Uitslag: 1. H. van Lar; 2 en 8. J. van Alphen; 3,4, 6 en 9. F. van Heus den; 5 en 10. comb. Reijka; 7. comb. B. en G. Duivensport (2) Ook De Rijnklievers vlogen met oude duiven vanaf Duffel. Ui- slag: 1. P. v.d. Wal; 2 en 6. S. van Goozen; 3, 9 en 10. gebr. Kok4en7.J. v.d. Wal; 5. J. v.d. Velde; 8. H. Sladek. 5 en 7. C. v.d. Nieuwendijk; 3,4, 6 en 9. J. de Jonge; 8. L. v.d. Meer; 10. L. Klein. Lopen Duivensport (3) De Vriendenclub vloog vanaf Duffel. Uitslag: 1. J. Brugman; 2. J. Dornik; 3. H. Wansink; 4. F. Jansen5, 8 en 9. W. v.d. Kooy; 6. Th. Dongel- mans; 7. L. Koopman; 10. Jac. v.d. Wiel. Duivensport 4) LPC vloog ook vanaf Duffel. Uit slag: 1 en 6. N. de Groot en zn.; 2 en 10. P. Koenen; 3. H. v.d. Wezel; 4 en 7. J. Staffelen; 5. W. Siera; 8. F. Gijsman; 9. A. Sin- geling. Duivensport (5) Uitslag van de Duffelse vlucht van Het Oosten is als volgt: 1,6. 8 en 9. T. van As en zn.; 2, 4 en 5. R. v.d. Nieuwendijk; 3. W. v.d. Nieuwendijk; 7. H. van Klaveren; 10. C. v.d. Berg. Duivensport (6) Clubhuis Matilo organiseert woensdag een prestatieloop. Afstanden variëren van twee tot elf kilometer en de start is bij Matilo in de Zaanstraat. In schrijven kan vanaf zes uur, aanvang is zeven uur. Film K O (Oude Vest 45) vertoont woensdagmiddag om half drie de film In het Ziekenhuis met het duo Laurel en Hardy. Daaraan voorafgaand staat een aantal tekenfilms ophet programma. Sicilië Mevrouw Friederich-Kuenen houdt woensdagavond haar tweede lezing met kleurendia's over Sicilië. Aanvang kwart over acht in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Geneesmiddelen De Nederlandse Vereniging van Anthroposofische Artsen geeft woensdag een informatie avond over de vraag 'Wat is een geneesmiddel?'. Aanlei ding hiervoor is het voornemen, van staatssecretaris Van der Reyden om anthroposofische geneesmiddelen uit het zieken fondspakket te halen.Volgens de vereniging "ontoelaat baar". M. van Tol legt dat uit. Om acht uur in de Vredeskerk. LEIDEN - Een klant van een winkel aan de Haarlemmer straat kon gisterochtend wachten totdat hij een ons woog. Al een tijdje was hij binnen, maar de winkelier liet zich in geen velden of we gen zien. De klant belde verontrust de politie die, na op onderzoek te zijn uitge weest, moest vaststellen dat er inderdaad niemand in de zaak aanwezig was. Zelfs na vijftien telefoontjes lukte het niet de bedrijfsleider op het spoor te komen. Wel kwam de politie er achter dat de deur van de winkel met een hangslot kon worden afgeslo ten. Dus dat gebeurde. Tot dat de winkelier zich zou melden. Pas in de namiddag verscheen de man op het politiebureau. Daar bleek dat de winkelier inderdaad vergeten was de deur op slot te doen. Van de politie kreeg de bedrijfsleider het sleuteltje, maar moest daarvoor wel het slot betalen. LEIDEN - De vereniging Koninginnedag Leiden ontving dit jaar een 12.30 gemeentelijke subsidie van 4700 gulden, vorig jaar was dat nog 9000 12.30 gulden. "Desondanks is het programma dit jaar uitgebreider dan in 13.00- vorige jaren", aldus het bestuur. 13.00- Volgens het bestuur gebeurt er weinig in het centrum. "In de wijken 13.00- daarentegen gebeurt er veel. De overzichtelijkheid hebben we echter 13.00 niet uit het oog verloren". 13.00 13.00 Zaterdag 30 april 13-00 8.30-9.30 Carillonmuziek Stadhuisbeiaard 13-00 8.30-9.30 Muzikale rondgang Juwelenwijk 13.00 9.00 Vlaghijsing op het bordes van het Stadhuis 13-30 9.00 Kinderoptocht Morskwartier/Muiderslot 13.30 9.30-10.15 Rondgang door de wijk Meerburg door drumband en majoret 14.00- tenpeloton "Matilo" 14.00- 9.30 Kinderoptocht Burg./Prof./Rijndijkwijk 14.00- 9.45 Majorettenshow Kooikwartier 14.00- 10.00-11.00 Verklede optocht Merenwijk (Zijlwijk) 14.00- 10.00-11.30 Kinderspelen Juwelenwijk 14.00- 10.00-12.00 Fotospeurtocht Tuinstad/Staal wijk 14.00- 10.00-12.30 Ouderen feestochtend Burg./Prof./Rijndijkwijk 14.00 10.00 Fietsoptocht buurthuis Het Mierennest (Morsweg) 14.00 10.15-12.00 Stuivertjeskermis. Jeugd t/m 12 jr. (Klubhuis Matilo) 14.15- 10.15-11.15 Kinderoptocht Burg./Prof./Rijndijkwijk 14-15 10.15 Opening festiviteiten Speeltuin Beatrix (Schubertlaan) 14.15 10.30-13.00 Spelparcours Kooikwartier 14.30- 10.30 Judo demonstraties Tuinstad/Staalwijk 14.30 10.30 Kinderkermis Kooikwartier 15.00- 10.30 Kindertheater Morskwartier/Muiderslot 13-00 10.30 Kinderspelen Speeltuin Beatrix (Schubertlaan) 15.00 10.30 Verklede kinderoptocht Vreewijk (Oud Hortuszicht) 15.10- 10.30 Optocht versierde fietsen en steppen Merendroom (Op eigen wie 15.30- ken) 15.30- 11.00-11.30 Sportdemonstraties Z.W. Aktief 15-30 11.00-12.00 Fietsversierwedstrijd Noord Rijnevest (Oranjegracht) 16.00- 11.00-13.00 Kinderspelen Buurtcomite Leedewijk (Merenwijk) 16.00- 11.00-17.00 Binnen- en buiten aktiviteiten in Het Mierennest (Morsweg) 16.00 11.00-18.00 Moonwalk voor de jeugd Z.W. Aktief 16.30 11.00-18.00 Diverse attracties Z.W. Aktief 17.00- 11.00 Ballonnen oplaten Pieters/Academiewijk 17.00- 11.00 Bouw van speelobjekt Pieters/Academiewijk 17-00 11.15 Prijsuitreiking Burg./Prof./Rijndijkwijk 17.30 11.15 Straattekenen Vreewijk (Oud Hortuszicht) 19.00- 11.30-13.00 Kinderspelen Merenwijk (Zijlwijk) 19-°0 11.30 Tekenwedstrijd Pieters/Academiewijk 19.00 11.30 Oudhollandse spelen Vreewijk (Oud Hortuszicht) 19.00 11.30 Prijsuitreiking Merendroom (Valkenpad) 19.30- 11.45-12.15 Touwtjestrek voor peuters Burg./Prof./Rijndijkwijk 20.00- 11.45.12.15 Damesvoetbal Z.W. Aküef 20.00 11.45-16.00 Kwartjes kermis Merendroom Valkenpad 20.00 11.45 Playbackwedstrijd Pieters/Academiewijk 20.00 12.00-12.30 Majoretten showgoepen Juwelenwijk 20.00 12.00 Ballonoplating Morskwartier/Muiderslot 20.00 12.00 Prijsuitreiking Speeltuin Beatrix (Schubertlaan) 20.30 12.15 Verkoop lunchpakketten Pieters/Academiewijk 20.45 12.30-13.00 Paardendressuur Juwelenwijk 22.00 Kinderspelen Morskwartier/Muiderslot Optreden goochelaar Vreewijk (Oud Hortuszicht) 16.00 Zeskamp Juwelenwijk 16.00 Popfestival in de Meerburg (Klubhuis Matilo) 18.00 Bloemschikdemonstraties Z.W. Aktief Prijsuitreiking Kooikwartier Poppenkast Pieters/Academiewijk Oplaten ballonnen Buurtvereniging Maredorp Start Wielerwedstrijden speeltuin Beatrix (Schubertlaan) Prijsuitreiking straattekenen Vreewijk (Oud Hortuszicht) Poppenkast Merendroom Valkenpad Start kinderspelen Pieters/Academiewijk Drie wielerrondes Buurtvereniging Maredorp 15.00 Ringsteken op de fiets Noord Rijnevest •15.30 Kinderspelen Burg./Prof./Rijndijkwijk ■15.30 Ballonnenwedstrijd Burg./Prof./Rijndijkwijk -16.00 Boerenkapel Z.W. Aktief ■16.00 Filmvoorstelling Tuinstad/Staal wijk -16.00 Tienerstraatvoetbal Burg./Prof./Rijndijkwijk ■17.00 Ballonnenwedstrijd Burg./Prof./Rijndijkwijk Zeskamp Speeltuinvereniging Oosterkwartier Optreden clown Merendroom Valkenpad ■15.00 Touwtrekwedstrijden Z.W. Aktief Kompetitie buurtteams Buurtvereniging Maredorp Prijsuitreiking wielerwedstrijd Speeltuin Beatrix -15.30 Poppenkast Speeltuin Beatrix Poppenkast Pieters/Academiewijk ■16.00 Zaklopen Noord Rijnevest (Oranjegracht) Rolschaatswedstrijden Morskwartier/Muiderslot Poppenkast Merendroom Valkenpad -16.50 Majorettenshow Z.W. Aktief -16.30 Poppenkast Burg./Prof./Rijndijkwijk -17.00 Discomuziek Speeltuin Beatrix Straattoneel "Laat maar" Pieters/Academiewijk -16.50 Muzikale show "De Burcht" Z.W. Aktief -17.00 Rad van Avontuur Juwelenwijk Prijsuitreiking Merendroom Valkenpad Folkmuziek Pieters/Academiewijk -17.25 Parachute springen Z.W. Aktief -18.00 Straatloop Juwelenwijk Touwtrekwedstrijden Morskwartier/Muiderslot Live-muziek Pieters/Academiewijk 20.30 Rad van Avontuur Burg./Prof./Rijndijkwijk Trekking loterij Burg./Prof./Rijndijkwijk Kindersongfestival Leidse Volkshuis (Maredorp) Kinderbingo Klubhuis Matilo (Meerburg) •22.30 Pop concert Pieters/Academiewijk •23.00 Discomuziek Juwelenwijk Disco-avond in Het Mierennest (Morsweg) Oranjebal Tuinstad/Staal wijk Oranjebal en spelen Kooikwartier Familie bingo Morskwartier/Muiderslot Optreden Leidse Smartlappenkoor in het Volkshuis (Maredorp) Bingo-dansant Klubhuis Matilo (Meerburg) Muziek/dansavond Leids Volkshuis (Maredorp) Disco dansen Augustinus (Pieters/Academiewijk)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4