Gemeente staat voor meuwe en C 'Klein Babylon' in pand Pander Gezondheidscentrum in Stevenshof pas in '86 Universiteitsraad boos over optreden minister Deetman Winkelpassage van Breestraat naar Botermarkt Havo-scholiere spoorloos Ontpoldering van Merenwijk uitgesteld Proberen ontslagen te voorkomen fr*en nie-'t. /cv/omj btadbteefd DINSDAG 26 APRIL 1983 Leiden LEIDEN - Leiden krijgt binnen kort waarschijnlijk zijn eerste winkelpassage. Een doorgaande verbinding, in het voormalige pand van Pander, tussen de Breestraat en de Botermarkt. In de passage kunnen ongeveer tien winkeltjes en een restaurant worden ondergebracht. Gedacht wordt aan kleinschalige zaakjes zoals een sigarenwinkel tje, een delicatessenzaak, een tijdschriftenwinkel, een boetiek je en een koffieshop. De diversi teit is volgens de initiatiefnemers van groot belang. Op de begane grond kunnen ongeveer zeven winkeltjes komen en een klein pleintje in het midden van de Op het entresol (tussen- verdieping) of op de eerste ver dieping is plaats voor nog enkele winkeltjes en een klein restau rant dat uitkijkt op het pleintje en de winkeltjes beneden. Het geheel krijgt een speelse opzet met veel glazen wanden. Een "klein Babyion" moet het wor den volgens makelaar Smitsloo die gegadigden zoekt voor een plaatsje in de passage. "Er is al meer belangstelling dan er plaats is. Dus, er bestaat een grote kans dat de winkelpassage er komt. Als zestig procent van het pand is verhuurd gaat het zeker door. Momenteel hebben wij overeen stemming bereikt met ongeveer éénderde van de gegadigden. Ui LEIDEN - De politie verzoekt om inlichtingen omtrent de verblijfplaats van de 16-jarige Marlies van Pieterson. Het meisje, woonachtig in Lei den, is sinds maandag 18 april spoorloos. De Havo-scholiere was moge lijk in een depressieve stemming toe zij de ouderlijke woning verliet. Het signalement van het meisje luidt: lang, één meter zeventig: slank postuur; blond stijl haar en grijs-groene ogen. Zij is vermoedelijk ge kleed in een te grote, groene regenjas; een spijkerbroek; een grijs blauw gestreepte trui; een grof gebreid vest en nieuwe blauwe sport schoenen. Het meisje heeft vermoedelijk een grote nylon roltas en haar paspoort bij zich. Zij heeft geen geld van huis meegenomen. De politie verzoekt een ieder die inlichtingen kan verschaffen contact op te nemen met de kinderpolitie te Leiden, telefoonnummer: 071-149961, toestel llö. teraard onder voorbehoud. Waar het nu op aan komt is dat we tot een goede brancheverdeling kunnen komen", aldus Smitsloo. "De diversiteit van het winkelbe stand zal doorslaggevend zijn voor het al of niet doorgaan van het plan". Gesloten Het woninginrichtingsbedrijf Pan der heeft het filiaal in Leiden vo rig jaar gesloten. De financiële moeilijkheden bij Pander had den een jaar daarvoor al geleid tot een reorganisatieplan voor de Leidse vestiging. Het pand aan de Breestraat werd voor drie mil joen gulden verkocht aan de Kat- wijkse beleggingsmaatschappij Damso, die het korte tijd later weer doorverkocht aan de huidi ge eigenaar, Hopman. Pander huurde een deel van het pand, aan de Botermarktzijde, terug totdat het eind vorig jaar defini tief te winkeldeuren sloot. De karakteristieke gevel van het pand, aan de Breestraatzijde, wordt als zeer waardevol be schouwd. Het stamt uit het begin van deze eeuw en is één van de weinig voorkomende Jugendstil- gevels in Leiden. De jugendstil is een stromimg in de architectuur die wordt gekenmerkt door sier lijke gebogen lijnen. Het pand is echter nog te jong om op de rijks monumentenlijst te worden ge plaatst. De kans is groot dat het binnenkort wel op de gemeente lijke lijst van beschermde monu menten zal worden geplaatst. Via deze gemeentelijke lijst kunnen ook jonge monumenten, uit de 19e en begin 20e eeuw, voor sloop worden behoed. Koning Het PvdA-raadslid mevrouw Ko ning heeft al eens haar zorg uit gesproken over een aantasting van de karakteristieke gevel wanneer het pand zou worden verbouwd. Makelaar Smitsloo laat desgevraagd weten dat er geen ingrijpende verbouwing zal plaatsvinden en dat de voorgevel niet zal worden gewijzigd. De be doeling is juist dat zich, achter de gevel op de eerste etage, een res taurant zal vestigen omdat de sierlijke stalen bogen en de grote ramen een passende ambiance zijn voor een restaurant. Volgens makelaar Smitsloo heeft de gemeente geen problemen met het plan om een winkelpas sage te maken in de voormalige Pandervestiging. Begin deze maand is een bouwvergunning aangevraagd. Vooruitlopend, op het verlenen van die vergunning, is aannemer Huurman al begon nen met een kleine verbouwing waarvoor al eerder een vergun ning was verstrekt. De tweede ling van het pand is inmiddels weer opgeheven en de pui op de begane grond gewijzigd. Een woordvoerder van bouw- en De fraaie voorgevel van het pand waar vroeger Pander zat. Als alles doorgaat, komt nu daarachter een winkelpassage. (foto Holvast) woningtoezicht laat weten dat er nog wat problemen zijn ten aan zien van de brandveiligheid maar dat men er na streeft zo snel mogelijk een bouwvergun ning voor de winkelpassage af te geven. Het "Leidse Babyion" zou, als alles naar wens verloopt, over enkele maanden gereed kunnen zijn. LEIDEN - De minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft het besluit van provinciale staten om de Leidse Merenwijk te ontpolderen nog niet goedge keurd. De beslissing is voor ten hoogste zes maanden verdaagd. Vorig jaar nam provinciale staten het besluit dat het waterschap De Oude Veenen geen water schapslasten mag innen in de Merenwijk, omdat de waterstaat kundige werkzaamheden wor den verricht door de gemeente Leiden. En het waterschap dus ten onrechte geld vraagt van de huizenbezitters in de Merenwijk. De secretaris van het waterschap, De Blaey, zegt dat hij er nog steeds van uitgaat dat verkeer en waterstaat het besluit van de pro vincie niet zal goedkeuren. "Anders hadden wij natuurlijk ook geen bezwaar gemaakt. Ze zullen de beslissing in dit stadium wel hebben uitgesteld, omdat ze alle adviezen nog niet binnen heb ben". LEIDEN - 'Defensiespecialisten over bom en de kelder'. Dat is het onderwerp dat een forum, met daarin enkele kamerleden, donderdagavond bespreekt bij SSR, Hogewoerd 108. De over heid trekt honderd miljoen uit om gemeenten schuilkelders te laten bouwen. Diverse specialisten op het gebied van defensie praten over de be doelingen van deze subsidie van de overheid. Aanvang acht uur. j j LEIDEN - Voor het derde achtereenvolgende jaar staat de gemeente Leiden voor de noodzaak van ingrijpende bezuinigingen. Door de bezuinigingen die de regering de gemeenten heeft opgelegd en door de stijgende kosten van de sociale dienst heeft de gemeente de komende jaren een tekort van twaalf miljoen gulden. t Bordewijk: "Zuur v •,en, maar het kan niet anders". (Foto Dijkm LEIDEN - De universiteitsraad heeft gisteravond de manier waarop minister Deetman (on derwijs) handelt in verband met de bezuinigingen sterk afge keurd. De raad protesteerde ook krachtig tegen het voornemen van de minister om alle bevoegd heden in handen van de colleges van bestuur te leggen tot 1 janua ri 1988. De Leidse studentenbond en de Centrum Groepering Leiden lie ten weten uit de raad te stappen als dit voorstel door het parle ment wordt aangenomen; een voorstel dat overigens inmiddels door de Academische Raad als ver beneden de maat is gety peerd. Gelaakt werd de vroegtijdige reac tie van de minister op het rap port van de taakverdelingscom missie. De raad liet verder weten dat de noodzakelijke vertrou wensbasis voor verder overleg met de minister niet aanwezig is en niet mee te zullen werken aan eenzijdig door de minister opge- legde vormen van taakverdeling, samenvoeging en opheffing van studierichtingen. Op 29 april blijkt er nog beraad te zullen zijn tussen vertegenwoor digers van universiteitsbesturen en het ministerie, ondanks het feit dat over het TVC-rapport niet meer met de minister zou worden onderhandeld op diverse Universiteitsbestuurder Koornstra het echter uitdrukkelijk weten dat het hier gaat om het uitwisse len van argumenten en niet om overleg. "We willen de minister slechts informatie verschaffen, zodat we als instelling sterker komen te staan". Dat hebben B en W gisteren aan de gemeenteraad meegedeeld. Bij de vorige bezuinigingsmaatrege len gingen meer dan honderd ar beidsplaatsen verloren. Het col lege zal bij de komende ingrepen de werkgelegenheid het zwaarst laten wegen en gedwongen ont slagen trachten te voorkomen. B en W hebben immers, zo legde wethouder Bordewijk (PvdA) uit, onlangs een arbeidsplaatsen overeenkomst met het personeel gesloten. Bovendien heeft het rijk de gemeenten bezuinigingen opgelegd met de bewering dat de gemeenten meer het profijtbe ginsel (wie gebruik maakt van de dienst, betaalt daar ook voor) kunnen toepassen. De komende bezuinigingen zullen dan ook voor een belangrijk deel in lastenverhoging voor de bur gers en vermindering van de dienstverlening komen te liggen. Bordewijk noemde het "zuur om in deze tijd bij de mensen aan te komen met hogere lasten", maar zag tegelijk geen andere uitweg. Het geraamde tekort van twaalf miljoen gulden betreft de perio de tot en met 1987. Het gaat om een bijstelling van de eerder vastgestelde meerjarenbegro ting, die de hele zittingsperiode van de gemeenteraad beslaat. Het tekort bij de sociale dienst is dus eigenlijk een flinke tegenval ler, veroorzaakt door werkloos heid die sterker toeneemt dan werd verwacht. De raming is ge baseerd op prognoses van het Centraal Plan Bureau. Er wordt vanuit gegaan dat het aantal werklozen (wwv en rww- trekkers) in Leiden toeneemt van 4.700 tot 7.400 personen in 1987. Dat is 21 procent van de be roepsbevolking. In totaal zullen er in 1987 naar verwacht meer dan tienduizend mensen zijn aangewezen op de sociale dienst. Hoewel B en W nog geen concrete maatregelen hebben voorge steld, zijn wel al diverse moge lijkheden opgesomd die wellicht in aanmerking komen. Veel van die maatregelen moeten eerst nog nader worden onderzocht. De toepassing van het profijtbegin sel speelt echter een belangrijke rol. Een van de maatregelen waaraan wordt gedacht is verho ging van het lozingsrecht, de hef fing die waarschijnlijk per 1 juli wordt ingevoerd en huiseigena ren twintig gulden per half jaar kost. Maar ook de reinigingsrechten en de parkeertarieven worden mo gelijk verhoogd, terwijl de ge meente overweegt om de kosten van gemeentegarantie voortaan in rekening ie brengen. Van de ongeveer dertig genoemde maat regelen, waaronder een aantal boekhoudkundige ingrepen en - toch inkrimping van het perso neelsbestand, vallen onder meer op: één maal per week ophalen van huisvuil en invoering van minicontainers, inschakelen van vrijwilligers bij de brandweer en het onderhoud van sportvelden in beheer brengen bij de vereni gingen. LEIDEN De toekomstige bewo ners van de Stevenshofpolder zullen al snel de beschikking krijgen over in elk geval een arts. Het is de bedoeling dat er in sep tember een wisselwoning in de wijk staat die voorlopig dienst doet als gezondheidscentrum. Al snel kan de Stichting Interkruis daar een wijkverpleegkundige aan toevoegen, terwijl er voor de medicijnverstrekking aan een uitleenpost wordt gedacht. Pas wanneer er genoeg patiënten zijn, over ongeveer drie jaar, zal er een definitief gezondheidscen trum worden gebouwd. Het aantal onderwijsfuncties van het toekomstig wijkgezond heidscentrum is minder gewor den dan in vorige plannen. Er komt wel een huisartsenoplei ding, maar opleidingsmogelijk heden voor vakken als fysio-the- rapie en maatschappelijk werk worden pas later onderzocht. Dat bleek gisteravond uit een nieuwe nota van de gemeente waarin wensen en aanwijzingen zijn op genomen die raadsleden vorige week maakten. De PvdA vond het naar aanleiding van deze no ta niet meer nodig een alternatief plan voor te stellen. (Foto Dijkman). Een projectgroep zal nu alle moge lijkheden op een rijtje zetten en moet in september een voorstel aan de gemeenteraad doen. Uit gangspunten zijn dat het beleid van het centrum bepaald wordt door werkers en gebruikers sa men en dat de werkers in loon dienst komen. In het centrum werken in elk geval artsen, wijk verpleegkundigen, maatschap pelijk werkers, fysiotherapeu ten en apothekers samen, maar ook mag het centrum niet te grootschalig worden. Met uitzon dering van de aanloopfase wordt het centrum kostendekkend geëxploiteerd. De raadsleden toonden zich giste ren tevreden met de huidige plannen. Hoekema (D'66): "Het centrum mag geen onderwijsfa briek worden. Daarom ben ik blij dat er voorlopig alleen een huisartsenopleiding komt. Je moet het de patiënten echter ook mogelijk maken een arts in het centrum te bezoeken zonder met het onderwijs geconfronteerd te worden". De huidige plannen voorzien ook in een vrij gevestig de huisarts in de Stevenshof. Volgens vertegenwoordiger Smit van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging kan via een enquête de behoefte daar voor worden gepeild. De financiële mogelijkheden voor een wijkgezondheidscentrum zijn pas over een maand of drie bekend. Wethouder Schoute gis teravond: "Het centrum moet in principe kostendekkend zijn. Gezien de uiterst slechte finan ciële positie van de gemeente is eigenlijk geen enkel aanloopver lies aanvaardbaar. Veel hangt af van de subsidies en de zieken fondsen". Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Opgeschroefd (1) 'Oproerkraaier' Ben Apeldoorn mocht vanmiddag de eerste van 21 heipalen de grond in schroeven op het braakliggen de hoekje Koningstraat/Molen straat (op de grens van de wij ken Groenoord en Noorder kwartier). Binnen een jaar moeten daar negen wooneen heden staan voor werkende jongeren. Apeldoorn en een aantal buren hadden tegen de voorbereiding van de bouw be zwaar gemaakt omdat zij bang zijn dat door het heien hun hui zen in stukken uiteen zullen vallen. De bewoners van de vier panden Koningstraat 30, 30A, 35 en 35A kregen uiteindelijk gehoor bij de gemeente want gister middag kwam er geen 'ordinai re' heimachine de Konings traat inrijden maar een meters hoge, gemotoriseerde 'schroe vendraaier' die de heipalen op beschaafde wijze de grond in schroeft. Het kost een paar centen extra (ruim twintigdui zend gulden) maar voor het be waren van de lieve vrede had den ze dat er op het stads- bouwhuis wel voor over. Daar leek het aanvankelijk niet op omdat deze luxe manier van heien het budget voor het bouwplan Koningstraat/Mo lenstraat ver te boven ging. Daardoor zouden de huurprij zen veel te hoog uitvallen. Maar wijs geworden door erva ringen uit het recente verleden besloten de gemeentelijke sub sidieverdelers toch maar een of ander reservepotje open te trekken om zo de bijkomende heikosten uit 'eigen zak' te be talen. Apeldoorn en de zijnen hadden hen er namelijk op ge wezen dat een heikarwei in de achter de Koningstraat gele gen Bronkhorststraat in de zo mer 1981 flinke scheuren in hun woningen tot gevolg had gehad. Opgeschroefd (2) Toch waren de bezwaarmakers uit de Koningstraat nog niet helemaal gerustgesteld toen zij van de gemeente de toezegging kregen dat "het aanbrengen van de fundering op absoluut trillingsvrije wijze zal geschie den". Vandaar dat Ben Apeldoorn op eerste paasdag zijn fototoestel Dirk van der Zeeuw, M. Oudshoorn, José Wilderink, R.J. Veldhuy- zen-Van SantenBen Apeldoorn en Peter Ouwerkerk (van links naar rechts) roken de vredespijp terwijl op de achtergrond de 'schroevendraaier' wordt neergezet. Vanmiddag mocht Apeldoorn daarmee de eerste heipaal de drassige bodem op de hoek van de Koningstraat en de Molenstraat inschroeven. (Foto Holvast» voor de dag haalde om de be dreigde panden op de gevoeli ge plaat vast te leggen. Maar toen hij met zijn prenten naar het stadsbouwhuis stapte, kreeg Apeldoorn naar eigen zeggen te maken met "welwil lend onwillige ambtenaren". In tegenstelling tot bewoners uit de Hansenstraat zou Apel doorn zijn foto's niet kunnen laten waarmerken om eventu eel later een schadebedrag van de aannemer te kunnen clai men. Eind vorige week slaagde hij er evenwel in om door te dringen tot de invloedrijke stadsbouwhuis-ambtenaar R.J. Veldhuyzen-Van Santen. Deze beloofde gistermiddag de vredespijp te komen roken in de Koningstraat. De gemeenteman hield woord en werd door de verheugde 'dwarsliggers' onthaald op kof fie met appelgebak. Volgens Veldhuyzen was Apeldoorn in het stadsbouwhuis niet gestuit op onwillige ambtenaren maar was er slechts sprake van "eni ge begripsverwarring" en kon den er Wat hem en de aanne mer betrof afspraken over het waarmerken van de foto's wor- dan gemaakt. Nadat'en bewoners, ambtenaar Veldhuyzen en aannemer-afge zant Oudshoorn hun gebak hadden opgepeuzeld en de kof fie naar binnen hadden gego ten, werd op het bouwterrein de vredespijp opgestoken. Ver volgens boog het gezelschap zich gezamenlijk over de kiek jes van Ben Apeldoorn. En nu maar hopen dat dit ritueel zich niet herhaald wanneer de 21 schroefpalen in de grond zit ten. Want in dat geval zal het appelgebak stellig ontbreken. J.V. Gedonder (2) De Merenwijk kan opgelucht ademhalen: drogist Maasdam mag over acht maanden vuur werk verkopen. Dat mocht aanvankelijk niet van een paar omwonenden en vervolgens mocht het ook niet van de ge meentelijke commissie voor beroep- en bezwaarschriften. Maar het mag wel van de Raad van State en die is de baas. Een maand of twee geleden be landde deze zaak op het bu reau van de Raad. Waar een voetzoeker al niet terecht kan komen. Maasdam wilde graag in zijn zaak in winkelcentrum De Ko permolen knal- en vliegwerk verkopen. Hij vertimmerde zijn magazijn volgens veilig heidseisen en met toestem ming van het gemeentebestuur leken de Chinezen hun waar te kunnen voorrijden. Maar nee. Twee Meren wijkbewo ners vonden het maar een ge vaarlijk en onwelriekend idee, dus stapten zij naar de be roepscommissie. Die gaf ze groot gelijk, want vuurwerk verkopen in de overdekte Ko permolen: dat kon niet. "Maar", sputterde Maasdam te gen: "ik verkoop helemaal niet in de Kopermolen. Voor het vuurwerk komt een speciaal loket, vijfenzeventig meter buiten het winkelcentrum". Daar had de Raad van State wel oren naar. "De gemeente Lei den heeft ten onrechte het be roep van de twee bewoners toegekend", oordeelde de Staatsraad uiteindelijk ondub belzinnig. Voor Maasdam is dat maar goed ook, want z'n bestellingen zijn al de deur uit. De Chinezen kunnen komen. B.J.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3