Gemeentefinanciën Wassenaar minder slecht dan gedacht Engelse voedseldroppers weer terug in Valkenburg IJsclub stelt hard ultimatum [Le/cfee agenda Geen ontslagen in 1984 Over hek rond schaatsbaan Komst meubelboulevard Zoeterwoude onzeker Agrariër Van Leeuwen put uit zijn herinnering VALKENBURG - "Ik zou die gasten toch nog wel eens een keertje willen zien", zegt J.J. van Leeuwen uit de Zonneveldslaan in Valkenburg. "Ik krijg er nog steeds kippevel van als ik aan die voedseldroppings aan het eind van de oorlog boven het vliegveld denk". Eind april krijgt boer Van Leeuwen, zoals hij op het Marine Vliegkamp wordt genoemd, daarvoor de kans. Na bijna veertig jaar komen 55 be manningsleden van de bommen werpers, die op zondag 29 april 1945 in Valkenburg voedsel heb ben gedropt en daarmee weer hoop brachten naar de uitgemer gelde randstad dit weekeinde, te rug op de plek waar ze hun "ge schenk uit de hemel" boven het uitgehongerde Nederland drop ten. Ze zullen dit keer geen magere lij ven over het vliegveld zien ren nen die de zakken met voedsel bü elkaar schrapen om ze onder de hongerende bevolking uit te delen. Alleen de erbarmenlijke toestand van de Hoofdstraat kan voor de oorlogsveteranen nog een herkenningspunt in het Rijn dorp zijn. Vlak voor de herdenking van de bevrijding op 5 mei brengen de inzittenden van de Lancaster bommenwerpers Van de Britse koninklijke luchtmacht (RAF) een bezoek aan het Marine Vliegkamp Valkenburg. Het be zoek maakt deel uit van een reis door Nederland, waarbij onder meer een aantal andere vliegvel den wordt aangedaan. Bovendien bezoeken de vijftig Royal Air Force-veteranen aan staande zondag de Wassenaarse renbaan Duindigt, één van de be langrijkste locaties voor de voed seldroppings in het laatste oor- Een van de mensen die deze pilo ten tijdens hun werk in het laat ste oorlogsjaar "bijna kon aanra ken" is J.J. van Leeuwen. Hij woonde met zijn ouders aan de rand van het Valkenburgse vlieg veld aan de Achterweg. Hij was bijna zeventien jaar toen de om geving te hoop liep om maar wat van het voedsel te kunnen be machtigen. Ontroerend "Ik weet niet hoe ik het moet ver tellen", zegt hij, "het was echt ontroerend. Ik kreeg er zefs kou de rillingen van". Van Leeuwen herinnert zich nog als de dag van gisteren dat de vliegtuigen het voedsel rond Valkenburg drop ten. 'Tegen een uur of twaalf op die zondagmiddag zagen we heel hoog in de lucht een vliegtuig die rookbommen uitwierp om het veld te markeren. Ik dacht eerst dat het fosforbommen waren en rende hals over kop naar huis. Daar was schoolmeester Zwart al komen vertellen wat er aan de hand was. Hij zei dat ze over een uur met pakketten zouden ko men. Hoe hij dat wist is me nog steeds een raadsel". Uit de richting van Wassenaar za gen we daarna de vliegtuigen laag over de bomen naar Valken burg komen. "We waren er toen nog niet zo zeker van wat ze zou den doen. Ik zag de bommenlui- ken opengaan en tot mijn op luchting werden wat later de eer ste pakketten naar buiten ge- door Thijs Jansen gooid. Er zat van alles in; vlees, meel, sigaretten, chocolade etc. Dat duurde zo een half uur". "Ze vlogen daarbij zo laag over dat we de piloten zagen zitten. Ze zwaaiden naar ons. En de Duit sers deden niets. Dat is iets wat ik me ook nog heel goed herin ner. Toen de vliegtuigen wegwa ren liepen we naar de pakketten om ze te verzamelen. Er waren er veel kapotgevallen. Uitgehon gerde mensen uit de stad zaten gewoon van de grond het voed sel op te eten". "Ze werden allemaal weggejaagd. Later begreep ik dat het voor hun eigen bestwil was, want te veel voedel ineens zou gevaarlijk kunnen zijn". Boer Van Leeuwen wijst in de richting waar bijna veertig jaar geleden de levenreddende vliegtuigen vandaan kwamen. Vijf uur Om vijf uur 's middags vond er een incident plaats, dat Van Leeu wen nooit zal vergeten. "We had den nog lang niet alle voedsel pakketten opgehaald toen een aantal mensen zei dat ze wilden stoppen. Ze vonden het tijd, want het was vijf uur. Ik geloof de mijn oren niet. We zijn toch doorgegaan en waren om een uur of negen 's avonds klaar". De volgende dag kwam er weer een golf vliegtuigen met voedsel. "Dat waren Amerikanen in vliegende forten. Ik weet nog goed dat Teun de Mooy uit Val kenburg éen zak uit een vliegtuig zag vallen en er naar toe liep. Op dat moment liet een ander vlieg tuig zijn hele lading daar vallen. Wat heeft De Mooy gerend. Hij liep alle kanten op". Er is bij de voedseldroppings veel kapotgevallen, zegt Van Leeu wen. "Jaren later vonden we nog blikken in de sloten. De inhoud daarvan was nog goed. Er werd in het begin ook veel gestolen. De Duitsers hadden toen een dief gepakt. Ze wilden hem doodschieten. De politie heeft dat kunnen voorkomen, maar de man heeft een dag langs de weg gestaan met een bord, "Ik heb gestolen". De piloten van de voedseltranspor- ten brachten niet alleen eten naar het westen van Nederland. "Er werd ook post gedropt voor mensen in Valkenburg van fami lie in Engeland". Van Leeuwen was een van de eer sten die hier met de oorlog werd geconfronteerd. Hij werd op die bewuste morgen in mei vroeg wakker omdat hij hoorde schie ten. "We gingen naar beneden om te kijken wat er aan de hand "We dachten eerst aan een oefe ning. Mijn vader was op dat mo ment de koeien aan het melken. Die beesten waren nog eerder thuis dan hij. Inmiddels zagen we parachutisten naar beneden komen. Mijn moeder zei: Kijk al lemaal paraplu's. Wist zij veel. Ze had nog nooit van parachutisten gehoord. Een van de eerste die landde kwam bovenop het pun tje van het dak van een hangar terecht. Hij werd er snel vanaf geschoten". "Inmiddels sloegen de kogels links en rechts by ons in de grond. On ze geit werd bijna geraakt, maar de kogel sloeg vlak naast het dier in de grond. Het was heel gek, je had geen idee dat je geraakt kon worden". "We zyn toen naar een schuilkel der in het dorp gegaan. Daar moesten we weg. Toen zijn we naar Katwijk gelopen. Onderweg zagen we een dode liggen. We lie pen er met een wijde boog om heen. Wat verderop lag weer een dode. Daar liepen we gewoon langs. Gek hé". WASSENAAR - "De toestand is minder slecht dan we dachten. Er behoeft tot 1987 slechts vier miljoen gulden bezuinigd te worden in plaats van zeven miljoen". Met deze verrassende onthulling opende de Wassenaarse raadswethouder Greep (PvdA) gister avond de raadscommissievergadering onderwijs en personeel. VOORSCHOTEN - Vanmorgen zijn de werkzaamheden begonnen voor de eerste officiële fietscrossbaan in Voorschoten. De plaatselijke club van deze snel groeiende sport, The Cross Caters, hoopt vanaf half mei de beschikking over de baan te hebben voor wedstrijden. De fietscrossbaan wordt 275 meter lang en voldoet daarmee aan de eisen die de Koninklijke Nedcrlandsche Wielren Unie (KNWU) aan dergelijke wedstrijdbanen stelt. Voor de aanleg van de baan heeft de gemeente Voorschoten een eenmalige subsidie van 10.000 gulden aan de vereniging ter beschikking gesteld. De leden van de fietscrossclub zullen door zelfwerkzaamheid een groot deel van het karwei in eigen beheer klaren. Hierdoor kon op de totale aanlegkosten, die anders tot zo'n 20.000 gulden zouden zijn opgelopen, aanzienlijk worden bespaard. VOORSCHOTEN - Het bestuur van de ijsclub Voorschoten stapt op wanneer de gemeente weigert om binnen een maand akkoord te gaan met de plaatsing van een hek rondom de ijsbaan. Be stuurslid A. Robbertsen heeft gisteravond dit ultimatum ge steld tijdens de vergadering van de commissie voor sport en re creatie. Volgens de vereniging is het nood zakelijk dat dit hek wordt ge plaatst. Dit om in volgende jaren te voorkomen dat, net zoals het afgeslopen winterseizoen, de ijs vloer wordt vernield doordat mensen de ijsvloer betreden voordat het bestuur hiertoe toe stemming heeft gegeven. "Daar naast biedt een hek de leden be scherming tegen rellenschop- pers", voert het bestuurlid aan. Alternatieven zijn er volgens hem niet. Hij voelt niets voor het voorstel van de gemeente om de sloot langs de ijsbaan open te houden. Daarnaast heeft hij eveens bezwaren tegen het voor stel van raadslid Bremmer (CDA) om "een kleine ijsbaan te maken door een hek te plaatsen in het midden van de baan en slechts een gedeelte van het ter rein vol te laten lopen". De commissie voelde evenmin wat voor de twee laatste voorstellen. Een hek vindt ze echter te duur. De aanschafprijs bedraagt 32.000 gulden. Ambtenaren hebben uit gerekend dat dit neerkomt op een jaarlijkse last van 7.500 gul den. Bovendien biedt het vol gens de commissie geen garantie dat vandalen niet alsnog de ijs vloer betreden. Dit omdat het volgens hen eenvoudig is om over het hek te klimmen. Wiebelen De ijsclub veegde beide bezwaren van tafel. Het bestuur meent dat wanneer een glasfiber hek wordt geplaatst rond de ijsbaan het bij na onmogelijk is om er overheen te klimmen: "Het hek wiebelt na melijk heel erg", voerde een be stuurslid aan. Ook het argument dat het hek te duur is, klonk hem vreemd in de oren. Wethouder Marselis heeft toege zegd om binnen enkele weken rond de tafel te gaan zitten met het bestuur van de ijsclub. Voor uitlopend op dit gesprek legde hij gisteravond reeds het mes op tafel door te verklaren dat de ge meente overweegt om zelf de baan te laten onderlopen wan neer ze niet tot overeenstem ming kan komen met de club. Het bestuurslid noemde dit voor stel een lachertje: "Wie moet dat betalen?", vroeg hij zich af. "Wij van de ijsclub zijn tijdens de pe riode dat het vriest met acht mensen dag en nacht bezig. "Ik vind het triest dat het zo moet lopen", zegt hij. "We bestaan 27 jaar en hebben duizend betalen de leden. Zodra het vriest staan 3000 Voorschotenaren op het ijs. In feite zijn we de grootste ver eniging van Voorschoten. Maar er kan bij de gemeente geen cent subsidie vanaf. Onbegrijpelijk". LEZERS SCHRIJVEN MED Margriet Met grote belangstelling las ik in uw krant van zaterdag jl het arti kel over het kleuterdagverblijf Margriet. Een heel goed stuk. maar naar mijn mening had het wat genuanceerder gekund. Ik vond namelijk, dat het te veel ge richt was op die kinderen van wie de ouders in de knoei zitten en in welke gezinnen geen goede ouder-kind relatie kan worden opgebouwd. De uitzondering waarvoor ik op wil komen is die van mijn eigen kleindochter De- nise. Zij heeft ouders, met wie ze wel degelijk een goede band heeft. Maar ze heeft een spier ziekte, die bij kinderen zelden voorkomt en waardoor zij geeste lijk en lichamelijk een achter stand heeft opgelopen. Door de buitenkliniek van het Aca demisch Ziekenhuis is ze naar Margriet verwezen en sinds 1981 brengt zij haar dagen daar door. Voor wat het personeel daar met haar bereikt heeft en voor hun inzet niets dan lof! Al zijn de meeste kinderen daar dan wel door huiselijke omstandigheden, Denise is daarop een uitzonde ring. En voor haar, maar ook voor mijn zoon en schoondoch ter wil ik opkomen! Vandaar mijn reactie op het - het zij nog maals met nadruk gezegd ver der uitstekende artikel. Met vriendelijke groet en hoogach ting, Willy Harmsen-Visser Brederostraat 36 Leiden DEN HAAG/LEIDERDORP - Het Sint Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp wil het dialysecen trum (voor het spoelen van nier patiënten) uitbreiden. Het zie kenhuis beschikt thans over acht bedden voor 22 patiënten, maar in de praktijk worden er 26 pa tiënten geholpen. Elisabeth ver wacht dat er in de toekomst 32 patiënten zuilen moeten worden geholpen. De commissieleden waren zeer verbaasd. De cijfers blijken niet te kloppen, dus de bezuinigings voorstellen komen op losse groe ven te staan, waren zij van me ning. "We kunnen dus wel naar huis gaan", stelde raadslid Wens- veen (CDA) vast namens de com missie. Alleen zijn collega Nieu- wenhoven (D'66) maakte hierbij een aantekening. "Ik ben zeer droef over de weinig systemati sche omgang met gegevens", luidde zijn kritiek. "Maar dat neemt niet weg dat we toch over minder geld beschikken dan voorheen. In ieder geval kan de onzinnige bezuinigingspost 'mi nimaliseren personeelsbestand' afgevoerd worden". Greep zei daarop dat over 1984 geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Over de daaropvol gende jaren kon hij bij gebrek aan volledige informatie nog niets zeggen. Woensdag ontvan gen de raadsleden middels een brief informatie over het een en ander. Meevaller Na de vergadering zei hij desge vraagd dat de oorzaak van deze meevaller is dat men te hoge kos ten heeft berekend. "Er is in de becijfering bijvoorbeeld geen re kening gehouden met de in de af gelopen jaren gelijk gebleven loonkosten voor ambtenaren en andere niet gestegen kosten". De wethouder zei dat de bal aan het rollen was gegaan naar aanlei ding van een artikel in deze krant over de onvrede van de ambtena renbonden met de plannen. Dat artikel vonden de commisiele- den op de vergadertafel, begeleid door de leus van het gemeente- personeel 'Zo bezuinigen is geen werk', die het ook verspreid had. Aptroot (WD), zei dat de gedaal de rentestand en de verlate in gangsdatum van de financiële verhoudingswet ook invloed hebben op de cijfers. Volgens wethouder Greep komt er nu niet een hele vernieuwde be zuinigingsvoorstel op tafel om dat men in tijdnood zit. Dit be zuinigingsvoorstel is gemaakt door een speciaal daarvoor in het leven geroepen stuurgroep. Greep stelde voor om toch te ver gaderen op basis van het achter haalde voorstel. Directeur Timmermans van het zwembad pleitte voor het be houd van het schoolzwemmen. Het college stelt voor om het schoolzwemmen te beperken tot de eerste twee lagere schoolja ren. Volgens Timmermans heeft dat ernstige gevolgen voor het zwembad, en is de bezuiniging ook helemaal niet nodig. Hij wees erop dat het zwembad op eigen initiatief de afgelopen ja ren al meer heeft bespaard dan het bezuinigingsvoorstel. De commissieleden wilden dan ook een heroverweging van dit voorstel. De streekmuziekschool vonden de partijen, behalve het CDA, een te grote uitgave met zich meebren gen. Maar men wilde op voorstel van de wethouder met een oor deel wachten op het jaarverslag van de streekmuziekschool dat binnenkort verschijnt. Provincie houdt boot af DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De komst van een meubelboule vard aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude is niet zeker. Het gemeentebestuur van het dorp wil het bestemmingsplan aan de wensen van de plannenmakers (Casba, Leski en Niersman) aan passen, maar de provincie waar schuwt ervoor dat er niet aan voorbij mag worden gegaan of zij zich wel met die aanpassing kan verenigen. Gedeputeerde Staten, het bestuur van de provincie, hebben overi gens in 1981 al laten weten dat zij, bij wijze van uitzondering, geen bezwaar hebben om het be stemmingsplan te herzien zodat De Kastenspecialist kon uitbrei den. Casba, Leski en Niersman willen langs de Hoge Rijndijk (naast 313) een meubelboulevard reali- DINSDAG 26 APRIL 19831 Di DINSDAG Leiden - schrijfavond Amnesty Interna tional: Bevrijdingskerk, Bruunstraat 3. 19.30 uur; Vredeskerk, Vollénho- venkade 21, 20 uur. Aula BTS - Vondellaan 35, bijeenkomst Leidsche Vereeniging van Postzegel verzamelaars, 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest 45, Turkse film 'Yol' van Yilmaz Güney, 20 uur. Hotel Nieuw Minerva - Vrouwesteeg 11, lezing Rozekruisers Genootschap met als onderwerp 'Is naastenliefde mogelijk', 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'The State of Things' van Wim Wenders, di en woe om 20 en 22.15 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor tenlandse jongeren, 19-20.30 uur; sluitend soos, muziek fo film; soos en sport, 15-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Wassenaar - gemeentehuis, vergadering van de raadscommissie voor welzijns- - zaken, 19.30 uur. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; dond soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Buurthuis Groenoord - rommelmarkt voor kinderen van 4-12 jaar, 14 uur. Vredeskerk - informatie-avond Ned. Ver. van Anthroposofische Artsen over de vraag 'Wat is een geneesmid del'. 20 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - pro gramma over Mexico voor kinderen loop, inschrijven vanaf 18 uur, start 19 20.15 uur. Schouwburg - Oude Vest, 'Goed' van de Haagse Comedie, 20.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Ok tober' van Sergei Eisenstein, woe en don om 20 en 22.15 uur. Clubhuis De Tamboerijn - Valerius- straat 73, voorlichtingsbijeenkomst Stichting Dienstencentrum over con cept-beleidsplan, don om 10 uur. Wassenaar - gemeentehuis, vergadering seren. Volgens de bedrijven is die noodzakelijk, omdat in Al phen en Leiderdorp plannen be staan om grote meubelverkoop- centra (20.000 tot 25.000 vierkan te meter) tot stand te brengen. Uitbreiding van hun bedrijven betekent het voorkomen van eventueel klantenverlies aan een komende meubelgigant in Lei derdorp. Een verzoek van de gemeente Lei derdorp om over ontwikkeling van meubelzaken in Rijnland met de provincie van gedachte te wisselen, hebben Gedeputeerde Staten vooralsnog van de hand gewezen, omdat zij nog geen standpunt hebben bepaald. Pas als zij de inhoud kennen van een rapport van het Centraal Insti tuut voor het Midden- en Klein bedrijf (CIMK) over deze mate rie, zal het provinciebestuur zich nader beraden. 19.30euur.n Voorschoten - Moeder Godskerk, Baron S. v.d. Oyelaan, jaarlijkse concert Chr. Vocaal Ensemble. 20 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, i wordt waargenomen van: vrijdag 22 J tot 29 april door: Apotheek Aloè, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIVERSEN i Dinsdag NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20-21 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasseringsvereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, be reikbaar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerder jarigen (vanaf 18 jaar), die door pro blemen in conflict zyn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Ver eniging Leiden, adviesbureau, woe 10-12 uur. Beweging van werkende en werkloze jongeren KJW - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe-ochtend. Telefonische Hulpdienst Leiden: 125202, dag en nacht. Woensdag Leidse Volkshuis, huiswerkhulp voor volwassengn, 15 uur, tel. 130701. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur,t el. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Kinder- en Jongerentelefoon: 120611, 14-18 uur. Donderdag Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos, advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. 216180/149324. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, i spreekuur Comité Gasprijsverboging 1 NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver eniging Milieudefensie - Zonneveld- straat 2, 18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ook 'gillijn'). Leidse Volkshuis - rechtsspreekuur n, vrijdag 9.30-11.30 uur. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) s 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Plv. Alg. redactiechef: Commentaren: R D Paauw, W F J. Wirlz en A. A van Brussel Rubriekchels: J Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst mei eigen correspondenten o

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2