LEIDSCH DAGBLAD 'Niet korter werken' FNV weigert verder gesprek met kabinet I I I Honderden doden in Afghanistan Bedrijf verdacht van illegale afvaldumping Fransen alles over Slavenburgs verteld President Nederlandsche Bank Duisenberg waarschuwt tegen "verdelen van armoede" Zweden roept ambassadeur in S owj et- Unie terug Korter werken INSDAG 26 APRIL 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37071 IIRECTEUR: G. KOOPMAN VND:-HOOFDREDACTEUR: R. D. PAAUW HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL.NRS. ZIE COLOFON KWOLLE (ANP) - In opdracht I van de officier van justitie in As- J sen heeft de politie vanmorgen bij de vestigingen van het che misch bedrijf Scado in Zwolle en Schoonebeek de administratie in I beslag genomen. Justitie ver- denkt Scado ervan betrokken te zijn bij het illegaal dumpen van I chemisch afval. Aanleiding voor die verdenking vormen verklaringen van getui gen. Deze hebben gezegd dat af valstoffen op diverse plekken zijn gestort, waar het niet is toe gestaan. De politie is op het spoor van Scado gekomen via een onderzoek tegen een trans portbedrijf dat het afval zou heb ben vervoerd. Dit onderzoek is bijna afgerond. Om welke afvalstoffen het gaat en waar het werd gestort houdt jus titie nog geheim. Morgen zal op een persconferentie in Emmen nadere informatie worden ver strekt. Bij het onderzoek naar het milieuschandaal zijn betrok ken: de rijkspolitie in Drenthe, de gemeentepolitie van Emmen, de arbeidsinspectie, de provin ciale waterstaat van Drenthe en het zuiveringsschap in deze pro vincie. Op 5 mei zijn meeste post kantoren dicht DEN HAAG (ANP) - Behalve voor „vitale diensten" is 5 mei voor de PTT een vrije dag, aldus heeft de regering besloten. Voor de post houdt dat in dat behalve een vier honderdtal grote kantoren, alle andere postkantoren ge sloten blijven. Volgens de PTT wordt de postbestelling echter zodanig uitgevoerd dat nadelen voor het bedrijfs leven worden voorkomen. Bij de telefoondienst en de postgiro/rijkspostspaarbank wordt een minimale bezet ting gehandhaafd voor "spoedgevallen". (van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - President W.J. Duisenberg van de Nederland sche Bank ontkent dat hij de Franse staatsbank Credit Lyon- nais twee jaar geleden negatieve informatie over Slavenburgs Bank heeft onthouden. "Wij heb ben tijdens de intensieve bespre kingen rond Slavenburgs in de afgelopen tijd geen verwijten in die richting ontvangen", zo rea geert Duisenberg op in de pers verschenen uitlatingen van Cré dit Lyonnais. "En als die er ooit zouden komen, zouden we die bestrijden". De directeur van de centrale bank zegt intussen de grootste waar dering te hebben voor de pogin gen van het Franse concern om Slavenburgs weer in het reine te krijgen. Er is onvoorwaardelij ke steun in financiële én organi satorische zin. Ik heb alle ver trouwen in de operatie, al zal het zonder twijfel enige tijd duren voor Slavenburgs Bank weer een gezonde onderneming is. Wij hebben geen zorgen meer om trent Crédit Lyonnais-Neder- land". Slavenburgs, dat vorig jaar 203 mil joen gulden verlies leed en in op spraak kwam door een onlangs ontdekte fraude, is voor 78 pro cent in handen van de Franse bank. (zie ook pagina 11) (foto Frits Gerritsen) (van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Arbeidstijdverkorting dreigt het gezond- maken van de bedrijven te doorkruisen, waardoor het scheppen van echte werkgelegenheid in gevaar komt. De Nederlandsche Bank wijst daarom herverdeling van ar beid op dit ogenblik af, ondanks de enorme maatschap- pelijk-sociale problemen die dat met zich mee zal bren gen. "Anders komen dezelfde problemen later nog veel groter naar voren", aldus bankpresident dr. W.F. Duisen berg in een toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag. Hij is tevens van mening dat voor de overheid verlaging van het be grotingstekort voorop moet blij ven staan. Dat laat geen ruimte voor het pompen van geld in de economie om investeringen aan te moedigen. "Alle beschikbare ruimte moet worden benut voor het herstel van de economische groei op langere termijn", meent Duisenberg, die een toenemende ombuigingsmoeheid signaleert in Nederland. ken. Een lichtpuntje vormen de verhoudingsgewijs lage inflatie en rente. Zij verschaffen het Ne derlandse bedrijfsleven een gun stige uitgangspositie. "De voor waarden om te profiteren van een internationale opleving zijn gunstig, we staan in de startblok ken", aldus Duisenberg. 24 PAGINA'S Alom twijfel aan dagboeken Hitier PAGINA 17 Van Aardenne lapt motie aan laars PAGINA 7 Onzekere toekomst van Slavenburg's PAGINA 11 Breuk betaald voetbal met rijk? PAGINA 13 LISSABON - Juichende aanhangers van de Portugese socialistische partij kwamen gisteravond samen voor het partijbureau. Hun leider Mario Soares is na vijfjaar oppositie weer terug in het centrum van de macht. Aan hem de moeilijke taak een coalitiepartner te zoeken, want een absolute meerderheid kreeg hij bij de verkiezingen van gisteren zoals verwacht werd, niet. (Zie ook pagina 9) <foto anp/upï) Kok: "Minima 6,75 procent achteruit" DEN HAAG (GPD) - FNV-voorzit- ter Wim Kok weigert nog langer met het kabinet te praten. De voorgenomen extra korting van 2 procent op alle uitkeringen en het minimumloon per 1 oktober, is er de oorzaak van, dat van nacht een daverende ruzie ont stond tussen het kabinet en de vakbeweging. "Het is duidelijk geworden, dat de minima er dit jaar 6,75 procent op achteruit zul len gaan. Uitkeringstrekkers worden dubbel gepakt omdat de inlevering van de prijscompen satie voor arbeidstijdverkorting ook niet wordt uitbetaald aan de uitkeringstrekkers", aldus Kok. CNV-voorzitter Harm van der Meulen wil op dit ogenblik nog geen breuk met het kabinet. Hij heeft wel aangekondigd binnen zijn organisatie aan de orde te zullen stellen of nog nog zinnig is verder te praten met het kabinet. MHP-voozitter Henk van der Schalie zei dat hij met het ge- Bewolking Veranderlijke bewolking met af en toe een kans op een bui. Minimumtem.pe-, ratuur omstreek 6 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 14 graden. Matige zuidoosten wind, kracht 3. 27 APRIL 1983 Zon op: 06.20 uur, zon onder: 20.57 uur. Maan op: 21.15 uur, maan onder: 06.49 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.19 en 16.40 uur, laagwater 00.10 en 12.35 uur. sprek tussen Stichting van de Arbeid en kabinet voor de zo veelste maal zijn tijd had zitten verdoen. Fel gebeten was Wim Kok op het beleid van het kabinet dat er vol gens hem naar streeft de solidari teit tussen werkenden en niet- werkenden te doorbreken. Harm van der Meulen voegde daar aan toe, dat het kabinet met het uit voeren van de kortingsplannen „op voorwaarde dat het bedrijfs leven dan wel volgt", reeds afge sloten meeijarige cao's tracht open te breken. „We gaan met de leden de komende weken praten. Die hebben al veel ingeleverd dit jaar. Ik zie haast geen kans om hen de aangekondigde extra kor tingen door te strot te persen". De vakbeweging stelt zich op het standpunt dat met dit kabinets beleid de cao-onderhandelingen met als inzet inlevering van de prijscompensatie gedurende een aantal jaren om te zetten in ar beidstijdverkorting, zwaar onder druk komen te staan. Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid ontkende dit na afloop niet. De vakbeweging had gehoopt dat zowel kabinet als werkgevers met de vakbeweging één lijn zouden trekken om de vele pro blemen die optreden met de in voering van de arbeidstijdver korting te lijf te gaan. Na afloop van het beraad in de Stichting van de Arbeid bleek, dat de werkgevers meer op de lijn van (foto ANP) het kabinet zaten dan dat van de vakbeweging. Werkgeversvoorzitter Van Veen zei het kabinet te hebben ge vraagd om lastenverlichting van 2 miljard gulden in 1984. Voor een miljard zouden er belasting maatregelen genomen moeten worden en voor een miljard zou den de werkgeverspremies naar de werknemers verschoven moe ten worden. De werkgevers von den wel, dat er niet gekort moest worden op de aow-uitkeringen omdat dit de werkgevers extra pensioenlasten zou bezorgen. Lagere groei Studies wijzen volgens de Neder landsche Bank uit dat verdeling van arbeid dreigt uit te monden in een lagere groei van produktie en reële werkgelegenheid, zelfs bij evenredige inlevering van loon. Het baart de centrale bank grote zorgen, dat de aandacht "veeleer lijkt uit te gaan naar het verdelen van de armoede dan naar het opnieuw verwerven van rijkdom". Duisenberg wijst er op, dat de ver mogenspositie van het bedrijfs leven al verder uitgehold is dan die in de omliggende landen. Dat weerspiegelt zich in een langza mer groei. De ruimte voor inves teringen is dermate klein, dat de die groei, met naar verwachting een half procent, zal achterblij ven bij die in de Verenigde Sta ten (4 procent), West-Duitsland (2 tot 3 procent), Engeland en Frankrijk (2 procent). Meer nog dan de ontwikkelingen op de nationale arbeidsmarkt blijven de internationale over heidstekorten Duisenberg zor gen baren. De groeicijfers voor dit jaar, afkomstig van de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO), wijzen wel op conjunc tureel herstel. Maar er is voor het bedrijfsleven weinig ruimte om daarvan te profiteren. Bij herstel van de kredietvraag vanuit het bedrijfsleven zal het plafond snel zijn bereikt. Dit zal er toe leiden dat de economische groei slechts langzaam tot stand zal komen. Gevaar Het gevaar is zelfs dat een steeds groter beroep op de kapitaal markt door met tekorten kam pende overheden de opleving weer in de kiem zal smoren. Dui senberg wijst in dit verband op niet afnemende en zelfs oplopen de tekorten in de Verenigde Sta ten en ook Nederland, dat nu weer met lagere aardgasinkom sten moet rekenen. In Nederland slokken rijk en lagere overheden dit jaar tachtig procent van het beschikbare kapitaal op. Dat is tien procent meer dan vorig jaar. Het financieringstekort zal toe nemen tot meer dan 40 miljard, 12 procent meer dan vorig jaar. Actieve stimulering van de econo mie door de overheid acht de Bank om die reden uit den boze: het zal de ruimte voor het be drijfsleven slechts verder beper- Russisch bombardement: ISLAMABAD (AFP/AP) - Tenmin ste 500 burgers zijn gisteren ge dood bij Russische bombarde menten op de Westafghaanse stad Herat. Sommige bronnen in de Pakistaanse hoofdstad spre ken echter van 1500 en zelfs van 3000 doden. Naar verluidt is de stad Herat, waar ongeveer 100.000 mensen wonen, voor de helft verwoest door de bombardementen. Westerse di plomaten maakten vorige week dinsdag al gewag van een groot scheeps militair offensief van ge combineerde Russisch-Afghaan- se troepen tegen het verzet in He rat en de omliggende dorpen, in de buurt van de Iraanse grens. Een Afghaanse opstandelingenlei der heeft gisteren in Genève ge zegd dat de gewapende strijd te gen het Russisch -Afghaanse in- terventieleger en zijn aanhangers in Kaboel zal worden voortgezet Na pubükatie duikbootrapport STOCKHOLM (AP) - Zweden heeft zijn ambassadeur in Moskou voor overleg terug geroepen, nadat vanochtend een officieel regeringsrap port was uitgebracht met de beschuldiging dat zes Russi sche onderzeeërs afgelopen oktober de Zweedse wateren zijn binnengedrongen. Nu officieel onderzoek de Rus sische aanwezigheid heeft aangetoond, is de regering Palme vast van plan een scherp protest te laten horen. Aanvankelijk werd nog ge dacht dat althans een deel van de onbekend gebleven onderzeeërs uit NAVO-lan- den afkomstig zou zijn, maar die suggestie wijst het onder zoek af, zo bleek vanmorgen. "tot de laatste soldaat Afghanis tan heeft verlaten". Verzetsstrijders hebben in het noorden van Aghanistan een re geringsvliegtuig neergeschoten. Daarbij kwam de bemanning om het leven. Voorts zouden tien Russische soldaten zijn gedood bij een aanval op een legerpost in Kandahar. Premier van Thailand Prem treedt terug BANGKOK (Reuter/AFP) - Pre mier Prem Tinsulanonda Thailand stelt zich niet herkies baar als premier. Dit heeft hij vandaag in Bangkok bekendge maakt. De mededeling kwam volslagen onverwacht. De twee politieke partijen die bij de verkiezingen van verleden week de meeste stemmen behaalden, de sociale actiepartij (SAP) en de Chart Thai (Thailandse volk), waren vóór een volgende ambtstermijn van generaal Prem. De 62-jarige Prem, een gepensio neerde generaal, werd be schouwd als de enige kandidaat die zowel voor het machtige le ger als voor de politici aanvaard baar zou zijn als regeringleider. Prem verklaarde dat het in het be lang van de democratie is, dat de volgende premier uit het parle ment komt, iets wat volgens de Thaise grondwet niet hoeft. De leider van een politieke partij moet de volgende regering gaan leiden, zo meende Prem. Hij voegde er aan toe dat het leger iedere goede regering zou steu- "Duizenden Russen vast in klinieken" GENÈVE (AFP) „Duizenden" Sowjet-burgers zijn om politieke redenen in psychiatrische klinie ken geïnterneerd. Dit heeft het internationaal genootschap dat zich bezig houdt met politiek ge bruik van de psychiatrie, Iapup, aan het slot van een conferentie in Genève meegedeeld. Het zei over gedocumenteerd bewijs voor ca. 500 gevallen te beschik ken. Het jaarverslag van de Nederlandsche Bank wijkt in weinig af van wat in voorgaande jaren aan ver langlijstjes is verschenen: de over heidstekorten nog verder omlaag (minder staatsleningen), een lagere rente en - het resultaat - een ople ving van de economische bedrijvig heid. Nu echter de sociaal-maatschappelij ke problemen door de economi sche teruggang een stuk klemmen der zijn geworden, is het de vraag of met dit soort strakke scenario's kan blijven worden volstaan. De Nederlandsche Bank behoeft zich uit de aard van haar a-politieke functie weliswaar niet te verdiepen in de maatschappelijke effecten van een financieel-economische koers. Maar de waarde van haar adviezen wordt wel betrekkelijk als blijkt dat ze volledig indruisen tegen wat de politiek, door alle partijen heen, wil. Dat geldt speciaal de herverdeling van arbeid, waarover de president van de Nederlandsche Bank dr. W. Duisenberg in de marge enkele op merkingen heeft gemaakt. Hij wijst arbeidstijdverkorting "op dit mo ment" af omdat het de aandacht zou afleiden van het beoogde fi- nancieel-economisch herstel. Ver deling van arbeid dreigt uit te mon den in een lagere groei van produk tie en reële werkgelegenheid, zo betoogt hij. Een dergelijk geluid is temeer opmer kelijk omdat de herverdeling van arbeid een jarenlange evolutie heeft doorgemaakt en inmiddels op een breed politiek niveau wordt er kend. Zelfs het kabinet-Lubbers, toch een drastisch bezuinigende regeringsploeg, aanvaardt de ar beidstijdverkorting als een concept van maatschappelijke solidariteit waardoor meer mensen aan het werk kunnen. Het is natuurlijk nuttig als voortdurend de vinger wordt gelegd op de effec ten die herverdeling van arbeid te weeg kan brengen. Maar de Neder landsche Bank heeft niet onomsto telijk aangetoond dat werktijdver korting een rechtstreekse bedrei ging kan gaan vormen voor de pro- duktiegroei en de reële werkgele genheid. De bank baseert zich slechts op "de reuk" van enkele studies en gaat uit van de status quo zonder daarin nieuwe initiatie ven van het bedrijfsleven te betrek ken. Dat kan de bank weliswaar niet worden aangewreven, maar het duidt er wel op dat haar advie zen op dit punt eenzijdig zijn. Het is op deze plaats al eerder ge zegd: financieel-economisch beleid is geen louter monetair gegeven. Drastisch bezuinigen is een kwes tie van politieke wil, waarbij met meer dan alleen droge cijfers reke ning moet worden gehouden. Er is tenslotte ook nog zoiets als maat schappelijke aanvaardbaarheid. In dat kader moet ook de keuze voor werktijdverkorting worden gezien, die niet plotsklaps kan worden te ruggedraaid vanwege mogelijke negatieve effecten. Kunt u uók even bellen (071-144941) Ik neem een abonnement op het Leidsch Dagblad en ontvang 'm gratis tot 15 mei 1983 Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Daarna betaal ik: O per jaar Q per kwartaal 0 per maand met machtiging tot automatische overschrijving. h Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1