Alom twijfel aan dagboeken Hitier Celstraf geëist tegen leden Kale Kip "Avontuurlijke tocht" I ^ePor* LEKKER VERS IS ALTIJD VOORDELIG BIJ EDAH. Riod: geen uitspraak "Binnendringen ministerswoning was een ludieke actie" DINSDAG 26 APRIL 1983 Varia PAGINA 17 Hoewel Bernadette verreweg het mooiste, lieflijkste en meest melo dieuze liedje zong, won zij toch het Eurovisie Songfestival niet. Zij reikte niet hoger dan de zevende plaats. How come? De oorzaak wordt misschien verwoord in het telegram dat de heer G. J. van Reeuwijk aan de VARA stuurde: „Uw fictieve beinvloeding jury Eu- rosongfestival uitermate schade lijk voor puntentoekenning aan Nederland. Zeer laakbare praktijk van VARA-radio". Tussen 11 en 12 uur op zaterdag ochtend werd „Tussen Barend en Van Dorp" uitgezonden, het VA- RA-sportprogramma van Frits Ba rend en Henk van Dorp. Als sport programma is het anders dan an dere sportprogramma's. Je hoort zo vaak over afspraken en omkoping in de sport en de politiek, zeiden ze, daarom wilden we nu eens nagaan of de juryleden van het Eurovisie Songfestival ook beïnvloed, c.q. om gekocht kunnen worden. Zeventien van de twintig juryleden die zij te lefonisch benaderden weigerden („al dan niet door taalproblemen") met hen te praten, maar het Zweed se, het Spaanse en het Israëlische jurylid bleken wel bereid hen te woord te staan, en die gesprekken hoorden we. De vraag aan alle drie was: „Bent u bereid om „Sing me a song" van Bernadette meer punten te geven dan u van plan was? De kwestie is namelijk dat de NOS vol gend jaar veertig jaar bestaat en graag het Eurovisie Songfestival wil uitzenden. Als u hiertoe bereid bent, kunnen wij u, met uw hele ge zin, een week of tien dagen in Ne derland aanbieden, geheel ver zorgd uiteraard, met een auto bij Schiphol. Dat wordt betaald door de platenmaatschappij, maar ver telt u hier niets over aan anderen, het blijft strikt geheim tussen u en ons". De drie gesprekken gingen, na wat inleidende zinnen in de landstaal van de aangesprokene, in het En gels, en ik moet zeggen dat de na tuurgetrouwheid verbluffend was. Het Televisierechtbank-effect: je hebt geen acteurs nodig om een overtuigend naturel te krijgen, als je ze maar hun eigen gang laat gaan op een tevoren bekend stra mien. De Zweed was een in Stock holm wonende vriend van Frits Ba rend, een acteur overigens; de Spanjaard was eveneens een vriend van Frits Barend, de enige Spanjaard die hij kende die be hoorlijk Engels spreekt); en ook de Israëliër in Jeruzalem was een vriend van Frits Barend. Zo zie je maar weer hoe nuttig het is veel vrienden te hebben, all over the world. De gesprekken waren te voren niet gerepeteerd, natuurlijk was wel de bedoeling uiteengezet, en alle drie gesprekken waren met een raak en geloofwaardig. Een 'Kopenickiade', of nog beter ge zegd: een 'Orson Wellesiade', want die slaagde erin half Amerika in 1938 in paniek te brengen door het science fïction-verhaal „The war of the Worlds" van H. G. Wells op net- echte wijze als radiohoorspel te brengen. Nederland raakte in dit geval niet in paniek, maar Israël wél. Nog voor de uitzending van „Tussen Barend en Van Dorp" was afgelo pen, wisten ze in Israël al van dat omgekochte jurylid. In Dingen van de Dag sprak correspondente Inez Polak over de commotie en op schudding die de reportage in Is raël veroorzaakt had. De Israëli sche ambassadeur in Nederland werd ingeschakeld, om te weten te komen wie dat corrupte jurylid was. Want alle drie benaderdeju ryledenwaren na een eerste aar zeling overstag gegaan. Bij de VA RA stond de telefoon, zoals dat in socialistische kringen heet: roodgloeiend. Allemaal veront waardigde mensen. Niet zozeer verontwaardigd omdat die drie ju ryleden zich kennelijk hadden la ten omkopen, maar omdat Frits en Henk hun gesprekspartners steeds verzekerd hadden dat alles strikt geheim zou worden gehouden, en zij het toch hadden uitgezonden. Toen Frits Barend zondagochtend bij bakkerij Verdooner op het Gel derlandplein in Amsterdam vers brood kwam halen, werd hij door mevrouw Verdooner begroet met de woorden: „Wat heb je nou weer voor achterlijke dingen uitge haald! Israël wordt toch al door een vergrootglas bekeken!". De hele zondag door, vertelde ze mij, had den haar klanten er schande van gesproken. En die zaterdagavond had. ze met een huis vol mensen naar het Eurovisie Songfestival zit ten kijken, en iedereen had de adem ingehouden toen Israël de punten moest toekennen. „Ogotto- got, dachten we allemaal, als Ne derland nu maar geen twaalf pun ten krijgt! Gelukkig waren het er maar drie, dat was toen een hele opluchting!". Zelfs Frits Barends moeder, die haar lieveling toch beter zou moe ten kennen, had er heilig in geloofd. „Wat heb je daar nou aan om zoiets uit te zoeken, je weet toch dat het zo toegaat, hou daar nou toch eens mee op!", had ze tegen Frits gezegd. U merkt het, deze verlakkerij heeft zijn doel wel bereikt. Iedereen ge looft onmiddellijk dat juryleden omkoopbaar zijn, men weet al niet beter meer, en het enige wat nog verontwaardiging opwekt is, datje eerst zegt dat je het geheim zult houden en het dan toch uitzendt! Overigens schijnt de opwinding in Zweden en Spanje minder groot te zijn geweest dan in Nederland en Israël. Nog even te uwer geruststel ling: Nederland kreeg van Spanje O punten, van Zweden 6 punten en van Israël dus 3 punten. door Hans Amesz In het gisteren verschenen nummer van het weekblad Stern, dat overigens normaal pas op donderdag uitkomt, is min of meer weergege ven hoe de journalist Heidemann op het spoor van de dagboeken kwam. Een avontuurlijke geschiedenis. Heidemann had in 1973 de „Ca- rin II", het motoijacht dat ooit in het bezit van Hermann Goering was en daarna als „Prins Charles" gebruikt werd door de Engelse ko ninklijke familie (ook „de Nederlandse konin gin" was volgens Stern gast op dit schip), ge kocht van een drukker in Bonn. Die had het op zijn beurt verworven van de weduwe van Goering, Ennie, aan wie het jacht in 1970 was teruggegeven. Heidemann zegt in een drie kwartier durende film, die Stern over de ondekking van de dag boeken heeft gemaakt en die door de verschil lende televisiestations gekocht kan worden, dat hij het schip wilde opknappen om het, daarna aan een „verzamelaar van nazi-spul len" in Amerika te verkopen. Het liep anders. Ex-SS-generaals als Kurt Wolf toonde om wat voor reden ook belangstelling voor het Goe- ring-schip en maakten samen met Heidemann tochtjes. De journalist hoorde naar zijn zeggen op die manier veel over de laatste dagen van het zogenaamde Duizendjarige Rijk. Ook over het neergestorte vliegtuig met Hitiers mogelij ke privé-aantekeningen. Heidemann ging op onderzoek uit; in de DDR, de Bondsrepubliek, Oostenrijk, Zwitserland, Spanje en vooral Zuid-Amerika, waar hij met vele ex-nazi-groten sprak. Hij vertelde dat hij eigenlijk op zoek was naar Mengele en daar over onder anderen uitgebreid met Claus Bar bie heeft gesproken. Uiteindelijk kwam Hei demann niet alleen in het bezit van 60 dagboe ken van Adolf Hitler, maar kreeg ook talloze door de nazi-dictator gemaakte tekeningen en manuscripten van boeken over Jezus Chris tus, Frederik de Grote en een aanvulling op het boek Mein Kampf. (De Engelse historicus Trevor-Roper zei maandag desgevraagd dat hij die niet had gezien.) Van wie, of van welke personen Heidemann dat alles heeft gekregen, wil hij niet zeggen. Ook niet via welke plaatsen de al dan niet vermeen de dagboeken zijn gegaan voordat ze in zijn bezit kwamen. En evenmin welke motieven ertoe geleid zouden kunnen hebben die dag boeken nu pas openbaar te maken. „Het gaat om een klein commando van de Wehrmacht, dat zijn geen journalisten", zei Heidemann. In aanwezigheid van chef-redacteur Peter Koch (links) en redacteur Thomas Walde (midden) toont Stern-verslaggever Gerard Heidemann op een persconferentie in Hamburg de documenten die het dag boek van Hitier zouden zijn. HAMBURG - „Ze kunnen echt zijn, maar er zijn nog veel vragen". Dat zei de Engelse historicus en Hitler-kenner Hugh Tre vor-Roper (zijn adellijke titel is Lord Dacre) giste ren op een persconferen tie in Hamburg die geor ganiseerd was door het weekblad Stern om de „echtheid" van de door een journalist van dit blad ontdekte dagboeken van Adolf Hitler aan te tonen. Trevor-Roper verklaarde dat hij aanvankelijk geen enkele twijfel koesterde aan die echtheid. Op uitnodiging van Stern had hij de niet minder dan 60 dagboeken van Hitler in een banksafe in het Zwitserse Zurich gedurende on geveer twee uur kunnen bekij ken. Ondanks grote scepsis was hij tot de conclusie gekomen dat het hier inderdaad om de „groot ste journalistieke scoop van na de oorlog" ging, zoals de hoofd redactie van het weekblad de ontdekking van de mogelijke Hitler-aantekeningen over de pe riode 1932-1945 noemt. Maar later was bij Trevor-Roper, die in feite als „kroongetuige" door Stern vanuit Londen naar Hamburg was gehaald, toch twij fel gerezen. De tegenwoordige Engelse Lord gaf gisteren toe dat hij in Zürich wellicht ten prooi was gevallen aan een misver stand. Hij meende zich te herinneren dat de ontdekker van de dagboeken, de Stern-journalist Gerd Heide mann (51), hem verzekerd had Drs. A. H. Paape, directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) in Amsterdam, zegt op dit mo ment geen uitspraak te kun nen doen over de vraag of de zogenoemde dagboeken van Hitier echt dan wel vervalst zijn. „De berichten over deze dagboeken zijn fascinerend en intrigerend. Als ze echt zouden blijken te zijn, dan vormen ze ongetwijfeld een belangwekkende historische bron met veel nieuwe gege vens. Ik hoop dat ze authen tiek zijn, maar voorlopig zal het nog wel een punt van dis cussie blijven", aldus Paape. Volgens de RIOD-directeur moet de wetenschap echter binnen niet al te lange tijd kunnen vaststellen of de dag boeken echt zijn. Hoewel Paape geen enkele zekerheid over de echtheid van de do cumenten heeft, meent hij dat de omvang ervan, zo'n 6000 pagina's, op zich een ar gument is tegen de opvatting dat het hier om een verval sing gaat. „Een vervalsing van een dergelijke omvang produceren, lijkt mij een bij zonder tijdrovende en ook gevaarlijke klus, omdat men dan gemakkelijk de plank mis kan slaan wat allerlei de tails betreft". De opvatting dat de „kletsma joor" Hitier er niet de man naar was om in het geheim zo'n dagboek bij te houden, acht Paape niet op voorhand bewezen. „Ik ben geen psy choloog, maar ik meen dat het op zich mogelijk was dat juist een figuur als Hitier de wens koesterde, een geheim dagboek bij te houden voor zichzelf'. Aan de andere kant leert de ervaring met de zoge heten dagboeken van Musso lini, die later een vervalsing bleken te zijn, dat men bui tengewoon voorzichtig moet zijn met uitspraken over der gelijke documenten, aldus dat de „vondst van de eeuw" di rect afkomstig was van een in april 1945 in Bornersdorf in de huidige DDR neergestort vlieg tuig. Die machine zou met een deel van de privé-inboedel van de Fuhrer van Berlijn zijn opge stegen op weg naar het vliegveld Hinring bij Salzburg, teneinde de documenten in veiligheid te brengen op de Obersalzberg bij Berchtesgaden, destijds een oord waar de nazi-leiders veel vuldig vertoefden. Hoe Trevor-Roper, zoals hij zei, ook probeerde de journalist Hei demann te bewegen hem te de identiteit te vertellen van de Duitse officier die destijds of la ter de papieren uit het neerge storte vliegtuig had gekregen en opgeborgen, dat lukte niet. „Dat is inderdaad een leemte. We moeten afgaan op het woord van Heidemann. En hoewel ik ervan overtuigd ben dat die goed werk heeft geleverd, bestaat nog altijd de mogelijkheid dat een man al leen vergissingen kan maken of zich onbewust laat misleiden", aldus Trevor-Roper. Hij en zijn Amerikaanse collega Weinberge, die in ook in Ham burg aanwezig was, zijn nu van mening dat alle dagboeken aan een nauwgezet onderzoek moe ten worden onderworpen om vast te stellen of ze daadwerke lijk door Hitier zijn geschreven. Daarbij moet zowel het hand schrift als vooral ook de inhoud aan een diepgaande analyse wor den onderworpen. De beide his torici betreuren het dat Stern geen Duitse Hitler-deskundige van naam inzicht in althans een deel van de documenten had ge geven om de echtheid na te gaan. Maar Trevor-Roper en Weinberge verklaarde ook dat het gevonden materiaal wel degelijk echt kan zijn. Als het al om een vervalsing gaat, dan is die welhaast perfect, zei Trevor-Roper. De hoofdredactie van Stern en het uit drie man bestaande team dat zich intensief met het .journalis tieke bravourstuk a la Waterga te" heeft beziggehouden, keken raar op toen de twee als getuigen opgevoerde geleerden hun be denkingen uitten. Zij zijn er na melijk, op basis o.a. van drie rap porten van deskundigen, rots vast van overtuigd dat Adolf Hit- Ier de in het bezit van Stern zijn de dagboeken heeft geschreven. Als dat waar is, gaat het ook om een buitengewoon sensationele zaak, want in de hele omvangrij ke literatuur over Hitier en het Derde Rijk bevindt zich geen aanwijzing dat de Fuhrer gedu rende zijn heerschappij elke nacht in de slaapkamer van zijn verschillende bunkers persoon lijke dagboeknotities zou heb ben gemaakt. Maar, de twee „kroongetuigen" rie pen dat ze eigenlijk veel te wei nig tijd hadden gehad om de do cumenten goed te bestuderen. En hun eindconclusie was: nu moet de zaak echt worden onder zocht. De persconferentie in de modieus ingerichte kantine van de uitge verij Gruner en Jahr in Ham burg, duurde meer dan drie en een half uur. Aanwezig waren ruim 200 journalisten van kran- ten, radio en telvisie uit de hele wereld. Vooral Engelsen en Amerikanen waren massaal aan wezig. De hoofdredacteur van het week blad Stern, Peter Koch, zei in een korte verklaring dat zijn tijd schrift veel, zeer veel geld (ge sproken wordt over 8 miljoen mark) had geinvesteerd in het opsporen van de Hitler-dagboe- ken. Maar, riep Koch, ons iets niets te duur als het gaat om het informeren van de lezers. Een sa tanisch gelach van de aanwezi gen was daarop de reactie. Vervolgens zei de hoofdredacteur dat het eveneens tot een stelregel - net als het bedienen van de le zers tegen elke prijs - van Stern behoort de bronnen te bescher men. „U hoort niet van ons hoe en waar wij de dagboeken heb ben gevonden", aldus Koch. La ter zou hij zeggen dat het kennen van de bron eigenlijk helemaal niet zo belangrijk is. „Deep Throat", de tipgever in de door de Washington Post ontdekte Watergate-schandalen, was en is immers ook nooit bekendge maakt. Koch probeerde twijfels op de persconferentie uit de weg te weg te ruimen door te wijzen op de „buitengewone journalistieke prestaties" van zijn redacteur in het verleden. Nog nooit had ie mand Heidemann ervan beticht de onwaarheid te hebben ge schreven. Op de vraag waarom de informan ten van de Stern-journalist be schermd moeten worden, bleef Heidemann het antwoord schul dig. „Ik heb dat afgesproken en hou me aan mijn woord. Van mij hoort u niets". De Stern-mensen die op de pers conferentie het woord voerden, wilden ook niet ingaan op de be weringen van de omstreden ama teur-historicus David Irving uit Engeland, die de dagboeken als zwendel betitelde. Irving, die be weert dat Hitier zelf niet op de hoogte was van de jodenvervol gingen, was, zoals hij zei, „in op dracht van de Bildzeitung" op de persconferentie aanwezig. Zijn provocerende optreden leidde tot een regelrecht handgemeen, omdat de man als het ware zijn eigen persconferentie wilde ge- Tot siot. Wat staat dan wel in de dagboeken die volgens Stern door Hitier zijn geschreven en het«nodig maken dat de biogra- (Foto ANP/UPI) fie van de dictator en aldus de ge schiedenis van de nazi-staat in grote delen opnieuw moet 1 den geschreven". We weten het niet, want pas volgende week komt het Westduitse weekblad met authentieke uittreksels. Twee zaken zijn niettemin open baar gemaakt en daar wordt voortdurend de nadruk op ge legd. Ten eerste dat Rudolf Hess met toestemming van Hitler met een parachute boven Engeland is afgesprongen om te onderhande len over een bilateraal vredesver drag. Ten tweede dat Hitier de „vrouwenaffaires" van Josef Goebbels afkeurde, zijn Wehr- macht-generaals soms idioten noemde, Himmler als een „ach terbakse fokker van huisdieren" omschreef en degenen die op 20 juli 1944 een aanslag op zyn le ven pleegden als „stumpers" in zijn dagboek noteerde. „Ha, ha, ha, ha, laat me net lachen", aldus Adolf Hitler. ADVERTENTIE Hollandse tomaten soo^ 169 Golden Delicious 229 Haas/ribkarbonade 998 Schouderkarbonade iooo^ 698 Melkbrood 176 Volkoren grof 176 Vanille vla n» 159 Jonge kaas 738 Bij Edah kopen geeft u het prettige gevoel dat u écht iets bespaard heeft. 1 DEN HAAG/V OORSCHOTEN - De zeven actievoerders van 'De kale kip' die enkele weken terug het huis van minister De Koning in Voorschoten binnendrongen, de koelkast leegroofden en leu zen met verf kliederden op de ga rage van de bewindsman, heb ben allen een gevangenisstraf van vijf weken, waarvan drie we ken voorwaardelijk en een proef tijd van twee jaar horen eisen. De Haagse politierechter Reisig doet over twee weken (9 mei) op verzoek van de verdachten schriftelijk uitspraak. "Gelijke monniken, gelijke kap pen", zei officier van justitie Klein Bredeler, die vier van hen diefstal met inbraak ten laste leg de, één medeplichtigheid en twee vernieling. "Ze zijn collec tief verantwoordelijk voor deze daad, daarom één strafmaat." Hoewel mr. Reisig zich had voor genomen de politiek zoveel mo gelijk buiten de rechtzaal te hou den, lukte dat niet. Het ontlokte de officier van justitie de opmer king, dat hij het idee had zich in een raadzaal in plaats van in een rechtzaal te bevinden. De rechter vergeleek de daad van de zeven met een terreuractie. Maar de jongens wilden daar niets van weten. "Het was een lu dieke actie", zeiden ze in koor, "die als een signaal aan de poli tiek moet worden gezien. We hebben een ruit ingedrukt om binnen te kunnen komen. Eerst hebben we gebeld, maar toen niemand opendeed, hebben we naar dit middel gegrepen. Onze actie moest slagen." Aanval Hoe moeilijk het voor veel jonge ren ook is, rechter Reisig kon voor de daad van de zeven geen begrip opbrengen. "Ik had ge hoopt dat u zou zeggen we zien in dat dit niet kan. Wat u hebt gedaan is een inbreuk op de pri vacy. Je kunt niet in het privé- leven van een bewindsman drin gen. Bij hem niet en bij niemand. Zoiets doen we niet, daar blijven we van af. Doet u dit toch, dan bent u op het verkeerde pad en zou het wel eens een keertje ver keerd kunnen aflopen. Zo erg, dat er zelfs doden kunnen val len." Afkerig Geweld, de zeven zeiden er afkerig van te zijn. Wat zij nu hadden ge daan, was voor hen de grens. Verder zouden zij nooit gaan, be weerden ze. "Vergelijk deze actie maar met de Tweede Wereldoor log. Toen werden er distributie kantoren overvallen, omdat de mensen geen eten hadden. Het eten dat wij bij De Koning uit de koelkast wilden halen, wilden we verdelen onder die mensen "We hebben", zo zei één van de verdachten, "alles geprobeerd om aandacht voor onze penibele situatie te krijgen. Gedemon streerd en noem maar op. Maar de staat toont alleen minachting. Je moet alles slikken. En doe je dat niet, dan krijg je de ME ach ter je aan of de BVD houd je in de gaten. Knuppels en traangas gebruiken ze tegen mensen die laten blijken dat ze het niet eens zijn met de regering. Wat de poli tiek in Den Haag doet kan niet meer. Er worden dingen doorge drukt waar de bevolking het in het geheel niet mee eens is. Het enige dat wij willen is een mens waardig bestaan, een huis en werk. Maar in de ogen van de ge vestigde orde zijn we een stel raddraaiers." Een draai om de oren was er ook voor de politiekorpsen waar de zeven jongelui vier dagen in hechtenis hebben gezeten. Ach ter gesloten deuren, geïsoleerd van iedereen en 's nachts bleef het licht branden. Slapen kon den ze hierdoor niet. "Dat noem ik nou geweld", aldus één van de verdachten. "Je bent net een pa ria waar men maar wat mee doet." Geen criminelen Wat de zeven leden van 'De kale kip' vooral wilden doen uitko men was, dat de rechtbank hen beslist niet mag zien als crimine len. "Want dat zijn we absoluut niet", zeiden ze. "Die actie was er alleen maar om de ogen van de politiek eens te openen." De jongens waren, zei mr. Reisig, nog nooit met justitie in aanra king geweest. Twee van hen zul len echter binnen niet al te lange tijd opnieuw voor het hekje moe ten verschijnen. Zij waren in de cember van het vorig jaar betrok ken bij de bezetting van het mi nisterie van sociale zaken. "De jongens vinden dat de staat een wanprestatie heeft gele verd", zei verdediger mr. Thom- low. "Daar hebben ze grote pro blemen mee. Stuk voor stuk heb ben ze in het vakbondswerk of in werkgroepen gezeten. Maar al tijd weer kregen ze op hun ver zoeken nul op het request. De opmerking terreur vind ik niet van toepassing." De verdediger benadrukte dat zij bepaald geen binding hebben met het facisme. "Ze zijn niet stiekem bezig, maar komen er rond voor uit waarmee ze bezig zijn. Zij zijn binnen de grenzen van een democratische structuur gebleven. Daarom vind ik die vier dagen dat ze in hechtenis hebben doorgebracht voldoende straf. De rest moet in de voor waardelijke sfeer blijven."

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17