z> Geldcrisis bezworen C Met Slavenburg komt 't wel goed, alleen: wanneer? Minder rompslomp bij arbeidsbureau morktberichten Ned. Bank wil grotere rol IMF Snel beslissing klachtenregeling consumentenzaken Cao ziekenfondsen: werkweek van 38 uur Beurs Amsterdam DINSDAG 26 APRIL 1983 Cockerill De financiële middelen van het Belgische staatsstaalconcern Cockerill-Sambre reiken nog maar voor twee of drie maanden. Om te voorkomen dat de onder neming daarna moet sluiten zul len er nieuwe kapitaalbronnen moeten worden aangeboord, zo heeft de voorzitter van de raad van bestuur, Gerard Delruelle, gisteren verklaard op de jaarlijk se aandeelhoudersvergadering. Delruelle zei dat de belangrijkste aandeelhouder, de Belgische staat, „een aantal beslissingen zal moeten nemen". Hij opperde de mogelijkheid dat Cockerill- Sambre zich meer gaat richten op nieuwe technologie om een eind te maken aan het besteden van geld aan verouderde produk- ten. Detailhandel De komende jaren treedt er een verschuiving op in het consump tiepatroon die er toe zal leiden dat de bestedingen van de consu ment bij de detailhandel procen tueel sterk teruglopen. In 1990 zal de consument nog maar 33 procent van zijn uitgaven bij de detailhandel doen. Tweederde van zijn uitgaven, de zogenaam de consumptieve bestedingen, gaan „aan de winkeldeur voor bij" en komen bijvoorbeeld te recht bij de huisbaas of de bank (hypotheek), het energiebedrijf, de autohandel of de sportclub. Aldus blijkt uit ramingen van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). In 1960 werd 70 procent van de bestedingen nog in de winkel ge daan, in 1970 60 en in 1980 46 pro cent. Staalbankiers De nettowinst van Staal Bankiers NV (onderdeel van het Vroom en Dreesmann-concern) is in het op 31 januari 1983 afgesloten boek jaar ruim verdubbeld van f 2,4 min naar f 5,3 min. Dit kwam tot stand door een inkomstenstij ging van 31 pet tot f 27,2 min bij een kostenstijging van 13 pet tot f 15,1 min. Het brutoresultaat nam daardoor toe met 61 pet van f 7,5 min tot f 12,1 min, aldus de bank. Voor dit 'jaar verwacht de directie geen verdere stijging van de winst. Er zal voorrang worden gegeven aan een kostbare auto-' matisering om de dienstverle ning te verbeteren. Voor de daar opvolgende jaren verwacht de bank daarmee een goede uit gangspositie te hebben voor een verdere winstgroei. Op de markt van dinsdag 26 april werden 5546 dieren aange voerd (weekaanvoer: 6934 dieren); ge specificeerd als volgt: 288 slachtrunde- ren, 574 gebruiksvee, 116 graskalveren, 3145 nuchtere kalveren, 746 varkens, 48 biggen, 569 schapen/lammeren en 60 bokken/geiten. prijsnoteringen slachtvee: slachtrunderen: als gisteren, nuchtere slachtkalveren: van 1.20 tot 1.95 per kg. levend gewicht en slachtzeugen van 2.75 tot 2.85 per kg. levend gewicht, prijsnoteringen gebruiksvee: melk- en kalfkoeien: van 2000 tot 3050 per stuk, varekoeien van 1800 tot 2650, pinken van 1250 tot 1950, graskalveren van 750 tot 1250, nuchtere kalveren rood van 375 tot 520 en zwart van 100 tot 350, biggen van 110 tot 120, schapen van 180 tot 225, lammeren van 230 tot 340, geiten van 20 tot 105, fokscaahp met 1 lam van 275 tot 325 en met 2 lammeren van 400 tot 475. toelichtingen (achtereenvolgens aan voer, handel en prijzen): slachtrunderen, kalf- en melkkoeien, varekoeien, vaarzen en pinken en gras- kalveren: hoger, goed, stabiel, nuchtere kalveren: lager, redelijk, iets hoger, var kens: hoger, matig, lager, lopers en big gen: idem, schapen en lammeren: lager, vlot, stabiel en geiten: lager, rustig, sta biel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- veiling van 25 april 1983. Waspeen Al-per kist 8,00-12,00, AII-9,80- 15,80, CI-4,60-7,00. Aanvoer: 248 ton. Rabarber 1,08, uien per kg 0,23-0,48, bloemkool 6 per bak 1 1,96, 8 1 1,66-1,72, 12 I 0,93. TERNEUZEN (GPD) - Werklozen in Zeeuws-Vlaanderen zijn met ingang van deze week bevrijd van heel wat papieren romps lomp. Met één formulier kunnen ze zich bij het Gewestelijk Ar- beids Bureau laten inschrijven als werkzoekende en een uitke ring aanvragen bij de bedrijfs vereniging GAK of gemeente. Deze voor ons land unieke proef geldt voor een jaar en wordt uit gevoerd onder verantwoordelijk heid van de zogenaamde regio nale coördinatiecommissie, een samenwerkingsverband van on der meer het Gewestèlijk Ar- beids Bureau, het GAK, de be drijfsverenigingen en de ge meenten. Economie Slaagt het experiment dan wordt het formulier landelijk inge voerd. Werklozen in Zeeuws- Vlaanderen vinden het bij het Gewestelijk Arbeids Bureau, de sociale diensten en de postkanto ren, inclusief de mobiele PTT- voorzieningen in het oostelijk deel van het gebied. Volgens de voorzitter van de regio nale coördinatiecommissie en di recteur van het Gewestelijk Ar beids Bureau in Terneuzen, de heer L. M. Uilenbroek, wordt er in Nederland sinds 1979 gewerkt aan een beperking van „de pa pierlawine" die mensen zonder baan op zich zien afkomen. Om dat alle instanties verschillende informatie nodig hebben is zoiets niet eenvoudig. In Zeeuws-Vlaanderen lukte het de regionale coördinatiecommis sie, die vorig jaar werd geïnstal leerd, om vrijwel alle bedrijfsver enigingen op een lijn te krijgen. Alleen de bedrijfsvereniging De- tam weigert medewerking. Het nieuwe formulier zou niet passen in de geautomatiseerde admini stratie en door het grote aantal inschrijvingen teveel overwerk veroorzaken. Het sociaal fonds bouwnijverheid wil bedenktijd tot 10 mei om voor- en nadelen af te wegen. (van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Een te verwachten olieprijsdaling van twintig procent zal vooral de niet-olieproducerende ont wikkelingslanden dwingen tot pijnlijke aanpassingen van hun economie aan de veranderde koopkrachtver houdingen. Er bestaat op dit moment geen acute drei ging voor een financiële crisis in de wereld, maar het is het wel noodzakelijk dat de rijke landen hun financie ringsinspanningen niet afknijpen maar eerder vergroten Ook het particuliere bankwezen moet bereid zijn de kraan open te houden. Dat zegt dr. W. Duisenberg, presi dent van de Nederlandsche Bank, in het vandaag verschenen jaarverslag. Dat de problemen op dit moment minder acuut zijn is volgens Duisenberg een gevolg van het feit dat de meeste van de landen met grote schulden in middels de besprekingen om tot schuldsanering te komen heb ben afgerond. Het was te danken aan de snelle en nog nimmer eerder beproefde acties van de centrale banken van de groep van tien rijkste lan den en de grootscheepse actie van het internationale bankwe zen dat een crisis in de loop van 1982 werd afgewend. Duizendjes erg in trek (van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De ver scherpte jacht op zwart geld is maar ten dele oorzaak van de door een Algemene Bank Nederland geconstateerde kapitaal vlucht in briefjes van duizend. "En die is niet zo spectaculair, dat we er wak ker van liggen", aldus presi dent W.J. Duisenberg van de Nederlandsche Bank in reac tie op recente uitlatingen van ABN-topman Batenburg. Volgens Batenburg dreigt dit jaar voor 2,5 tot 3 miljard gul den van de Nederlandse ban ken naar het buitenland te verdwijnen. Duisenberg wijst meer dan één oorzaak aan voor het ople vende verkeer in bankbiljet ten. "Ook in landen waar geen sprake is van verhoogde fiscale activiteiten is sprake van een forse groei van de geldcirculatie in grote coupu res", zo geeft Duisenberg een verklaring voor het feit dat bij de banken veel geld is op genomen, om overigens on verklaarbare redenen. In de Verenigde Staten is de circu latie ten opzichte van een half jaar geleden ook met 12 pro cent toegenomen, in West- Duitsland met 11 procent. Dat vanuit Nederland .geld naar vooral België zou verhuizen, is volgens Duisenberg deels toe te schrijven uit aanpas singen van de wisselkoers. "Toen de gulden zich ver sterkte ten opzichte van de Belgische frank kwam er veel geld van Belgïe naar Neder land. Nu neemt men z'n winst en gaat het geld weer terug. Daarbij komt, dat de frank in de afgelopen ander half jaar drie keer is gedeva lueerd. Dat maakt kopen in België voordelig". In hoeverre de verhoogde acti viteiten van de belastingin spectie hebben geleid tot de 'duizendjesvlucht' is niet vast te stellen, aldus Duisenberg. "Het zal ongetwijfeld ook een rol spelen". Daarmee is het probleem nog lang niet opgelost. Alleen dit jaar heb ben de ontwikkelingslanden 200 miljard dollar nodig voor de fi nanciering van hun tekorten en de rente en aflossing van be staande schulden. Er is echter tijd gewonnen om te werken aan oplossingen, aldus Duisenberg, die er op wijst dat aflossing van de schulden slechts dan moge lijk is wanneer de geïndustriali seerde wereld weer een duurza me economische groei laat zien. Hoe ernstig de situatie is mag blij ken uit het feit dat de niet tot de OPEC behorende ontwikke lingslanden over tien jaar gere kend een tekort bereikten van 600 miljard dollar. Dat tekort werd voor 460 miljard dollar gefi nancierd door leningen waarvan 260 miljard dollar werd opge bracht door het internationale bankwezen. Het geld wel echter gestoken in ambitieuze program ma's, die uitgingen van voortge zette mondiale expansie en infla tie. De klad kwam erin met de recessie, die vorig jaar zorgde voor sterk tegenvallende export opbrengsten en hoge rentestan den dus minder inkomsten en hogere uitgaven (rente-aflos sing). Nu de ergste branden zijn geblust is het volgens Duisenberg hoog tijd de aandacht te richten op de wederopbouw en het voorkomen van herhalingen. Dat vraagt om een scherper toezicht op de kre dietverstrekkingen, waarbij de Nederlandsche Bank een belang rijker rol toedenkt aan het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF). "Te zoeken ware naar middelen om landen te bewegen zich tot het Fonds te wenden voor de om standigheden hen geen keus meer laten", aldus Duisenberg. De rijke landen op hun beurt moeten de banken zover krijgen, dat zij zich enerzijds niet terug trekken en anderzijds alleen kre diet verstrekken aan landen met een op evenwichtsherstel gericht beleid. DEN HAAG (GPD) - De huidige beleidskoers, gericht op herstel van financieel gezonde verhou dingen voor overheid en be drijfsleven, moet onverkort worden doorgezet. Dat consta teert het Nederlandse Christe lijk Werkgeversverbond (NCW) naar aanleiding van het jaarverslag van de Nederland sche Bank en de kanttekenin gen die president Duisenberg heeft geplaatst bij de sociaal- economische positie van ons land. Concessies die aan het ge noemde beleid worden gedaan, verergeren de problemen op langere termijn, aldus het NCW. Volgens het NCW is het opval lend dat de Nederlandse econo mie het in vergelijking met de overige westerse industrielan den slecht doet. De voornaam ste oorzaak daarvan ligt bij de zeer zwakke positie van de marktsector. Nu internationaal herstel in aantocht lijkt, zal ruim baan moeten worden ge maakt voor het bedrijfsleven, om weer zo goed mogelijk bij andere landen te kunnen aanha ken, aldus het NCW. Staatssecretaris Van Zeil(r) ontving gisteren de "Wegwijzer voor consu mentenklachten" uit handen van prof. W. Slagter, voorzitter van de SER- commissie voor consumentenaangelegenheden. Het boek moet een lei draad zijn voor consument en hulpverlenende instanties. (Foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Nog voor het zomerreces van de Tweede Kamer zal minister Korthals Altes van justitie een beslissing nemen over de vraag of er een vereenvoudigde rechtsgang moet komen voor consumenten die klachten hebben over leveranciers. Staatssecretaris Van Zeil van economische zaken deed die mededeling gisteren bij de overhandiging van de "Wegwijzer bij consumentenklachten" van de Sociaal Economi sche Raad (SER), een boekje waarin alle organisaties staan waar consu menten kunnen klagen. De voorzitter van de commissie voor consumentenaangelegenheden van de SER, prof. mr. W.J. Slagter, deed een dringend beroep op Van Zeil om te bevorderen dat er een vereenvoudigde kantongerechtsprocedure voor de consument komt. Een rechterlijke apparaat, aldus Slagter, dat wel beschikbaar is voor een vereenvoudigde rechtsgang voor de leve rancier (een vereenvoudigde incasso-procedure), maar niet voor een zelfde procedure voor de consument, is toch eigenlijk in deze tijd niet meer aanvaardbaar. Slagter ziet een vereenvoudigde kantongerechtsprocedure als een sluit stuk op een stelsel van geschillencommissies. Dat is volgens hem nodig omdat geschillencommissies alleen hun diensten kunnen bewijzen als een leverancier over wie een klacht wordt gedeponeerd zich vrijwillig aan zo'n commissie heeft onderworpen. Voor de kantonrechter zouden de consumenten ook hun recht kunnen halen als de leverancier ongeor ganiseerd is. Van Zeil wees erop dat de kosten van een vereenvoudigde kantongerechtsprocedure en de belasting van het justitiële apparaat nog andere bestudering vergen. UTRECHT (ANP) - De Vereni ging Nederlandse Ziekenfond sen en de vakbonden hebben gis teren de onderhandelingen over een nieuwe cao afgesloten. De 8.500 medewerkers van de zie kenfondsen zullen, als de achter bannen van werkgevers en werk nemers met het onderhande lingsresultaat akkoord gaan, tot januari 1985 geen prijscompen satie ontvangen. In ruil daarvoor wordt nog dit jaar een arbeids tijdverkorting van drie rooster- vrije dagen een feit. Op 1 april volgend jaar zal vervolgens de 38-urige werkweek worden inge voerd. Dat heeft de Diensten bond FNV gisteren bekenge- maakt. De vut-leeftijd zal op 1 januari vol gend jaar permanent verlaagd worden naar 61 jaar. De werkge vers hebben toegezegd dat zij het effect van de maatregelen op de werkgelegenheid zullen becijfe ren, maar hoeveel banen de ar beidstijdverkorting zal opleve ren, is nog niet bekend. De Dien stenbond FNV legt het cao-resul taat deze week aan zijn leden voor. Volgens de Vereniging Nederland se Ziekenfondsen was het giste ren nog te vroeg om over een on derhandelingsresultaat te spre ken. Het weekeinde was er een vol misverstanden, maar gisteren sloten de rijen weer als van ouds. Wim Duisenberg, presi dent van de Nederlandsche Bank sprak bij de presentatie van zijn jaarverslag het "volste vertrouwen" uit in de leiding van Crédit Lyonnais. Onteken- de niet dat er "moeilijke jaren zullen volgen", maar toonde zich zeker van een "goed eind resultaat". Jean Deflassieux, president-di recteur van Crédit Lyonnais, wees tegelijkertijd alle sugges ties van de hand dat zijn bank zich met de "Nederlandse maf fia" zou hebben ingelaten en noemde tegenover verslagge vers van Agence France Presse de deelneming in Slavenburgs' Bank "een nuttige transactie voor de Franse economie". Maar hoe innig de beide heren el kaar gisteren ook in de armen drukten, de ruzie van afgelo pen vrijdag laat zich moeilijk naar de achtergrond dringen. Het Waterloo van de meest om streden aller Nederlandse Ban ken is per slot geen alledaagse gebeurtenis. Over een jaar of vijf zal het er vast heel mooi uitzien: "Crédit Lyonnais Bank Nederland" in plaats van "Slavenburgs' Bank" met als het meezit negentig vestigin gen, en tweeduizend medewer kers, stelt de aandeelhouders na enige "zorgelijke jaren" een dividend van vijf gulden in het vooruitzicht. Voorlopig is het nog rampspoed alom. Een verliespositie van tweehonderd miljoen, een aan delenkoers die sinds gisteren weer de weg omlaag is ingesla gen, topmanagers in afwach ting van een fraudeproces en als olie op het vuur: een gela den nieuwe eigenaresse, die voorzover ze dat al niet was, nu vast besloten is grof in de rotte apel te snijden, zonder aanzien des persoons. door Ton van Brussel Jean Deflassieux, sedert een jaar de topman van Crédit Lyon nais bevestigde het afgelopen donderdag in een kennelijk overmoedige bui. "Slaven burg, het is een bende boeven. Als we het tevoren hadden ge weten, waren we er nooit aan begonnen", aldus het verslag van een redacteur van het dag blad Libération, dat vrijdag in Frankrijk voor grote opschud ding zorgde. Onrust die 's avonds op de televisie nog eens werd vérsterkt toen het derde net een in opdracht ver vaardigde documentaire uit zond van het Nederlandse pro ductieduo Ben Eikerbout en Ludi Boeken. In dat programma werd bondig samengevat, wat de meeste Nederlanders al lang wisten: het management van Slaven burgs' Bank heeft niet alleen grove beleidsfouten gemaakt, maar staat ook onder verden king van medeplichtigheid aan frauduleuze praktijken. Voor Crédit Lyonnais was er na de verwerving van de helft van de aandelen Slavenburg geen weg meer terug. Het concern pompte eind '81 nog eens hon derdvijftig miljoen extra in het bedrijf om de verliezen op te vangen. Daarmee kreeg het de zeggenschap over 78% van de aandelen Slavenburg, naar toen al te verwachten viel en nu wel vaststaat, een twijfel achtig genoegen. Pieter Lake- man, het geweten van onder nemend Nederland, sprak in de uitzending zonder een spier te vertrekken de stellige over tuiging uit dat Crédit Lyonnais inmiddels 750 miljoen gulden aan Slavenburg is kwijt ge raakt. Libération had daar al cynisch over opgemerkt dat dat bedrag exact de helft is van wat het Franse kabinet met zijn recente deviezenmaatrege- len hoopt te bezuinigen. En bij al die treurnis is er voor Slavenburg een toekomst die vrijwel alleen maar nieuwe on zekerheden biedt. Ingewijden wijzen er desgevraagd op dat nog lang niet alle tegenslagen in het kredietbedrijf boven wa ter zijn. Daarom is het ook al lerminst duidelijk in welke (af geslankte) vorm de bank straks als Crédit Lyonnais Bank Nederland zal functione ren. Ook is niet duidelijk hoe de procesgang rond de (top- )medewerkers van Slaven burgs' zal verlopen. En het meest ongewis is bij dat al hoe de klanten van Slavenburg zul len reageren en met welk marktaandeel de wederop bouw straks ter hand zal moe ten worden genomen. Bij Slavenburg verliep alles tot ver in de jaren zeventig ogen schijnlijk probleemloos. Bui tenstaanders maakten zich wel zorgen over het gemak waar mee de bank kredieten uitdeel de aan mensen die bij andere banken de deur was gewezen. Ook vroeg men zich af hoe lang de bank nog op de oude voet, zonder automatisering, verder kon. Maar de cijfers waren gunstig. Pas in 1980 merkte de buitenwereld iets van proble men. In krantenpublikaties over onroerend-goed-specu- lanten in de grote steden dook steevast de naam van Slaven burg als financier op. De half jaarcijfers vielen wat tegen, de geruchtenstroon won aan kracht en leidde in oktober 1981 tot een voorlopig diepte punt in de notering op de Am sterdamse effectenbeurs. In december kwam uiteindelijk de mededeling dat Slavenburg aansluiting had gezocht bij Crédit Lyonnais. Deze 115-jaar oude Franse staats bank nam weliswaar toen al de vijfde plaats op de wereldrang lijst in, maar beschikte niet over filialen in Nederland. Cp papier zag de zaak er voor Cré dit Lyonnais gunstig uit. Met een investering van honderd vijftig miljoen kreeg het de helft van de aandelen Slaven burg, dat met zijn bijna hon derd Nederlandse filialen een aantrekkelijk entree op de Ne derlandse markt te bieden had. Beide partijen toonden zich ui termate tevreden en ook de Nederlandsche Bank, die bij de onderhandelingen was be trokken, bleek ingenomen. Natuurlijk wist ook Crédit Lyon nais toen al dat er in de toe komst verliezen te nemen vie len, maar wat de bank niet ver moedde en ook de Nederland sche Bank niet wist, was de mate waarin Slavenburg zich op dat moment al in de risco's had begraven. In dit verband zijn de bittere uitspraken van Crédit-topman Deflassieux wel te verklaren. Nadat eerst Nederland zich aan het Rotter damse tranendal heeft mogen vergapen, is nu ook een Frans publiek verzekerd. De komen de weken zal de kwestie zeker de aandacht van het Franse parlement krijgen, hoewel voor een echte rel het gegeven dat zowei het regime van Gis- card d 'Estaing als dat van Mit terrand boter op hun hoofd hebben, een complicerende factor is. Veel partijpolitieke successen zullen er niet aan te behalen zijn. Deflassieux is weliswaar pas na aankomst be noemd in de plaats van Gis- cards vriend C. Pierre-Brosso- lette, maar onder diens verant woordelijkheid voerde Defflas- sieux destijds als directeur in ternationale zaken de onder handelingen met Slavenburg. Noteringen van dinsdag 26 april 1983 (tot 12:32 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 2 perioden 282.50 129.50 275.00 190.70 216.50 Si 46.00B 48.00+ 120.00 115.00 970.00 950.00+ 88.10 88.00 137.80 138.00 186.80 15.40 341.00 127.00 62,50 265.00 125.00 61.00 260.00 beleggingsinst. leveraged 416.00 416.00 nwyork ind 3260.00 3260.00 249.00 250.00 OBLIGATIES staatsleningen nl 12% 81-91 130.30 130.00 hl HVfe 81-92 115.50 115.00 bng bg 10% 82-07 r Si O'/fe 82-87 119.00 nmb s 7V5> 78 143.80 1 80-88 106.30 100.60 100.40 wuh9Vt>79-87 wuh 8% 78-87 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) oblJndex/eff.rend.(c.b.8.) Index .102.0 Staatsleningen 8.08 0NG leningen 8.20 Bankleningen 8.36 Pandbrieven 8.71 goud en zilver Goud: 38140-38940. Zilver: 1045-1115 (notering dinsdag 26 april 9 buitenlands geld VERKLARING DER TEKENS NG offoéle nol geschorst a achtergestelde lening Beursoverzicht VEEL KOERSEN GEDAALD Zowel in de aandelensector als op de obligatiemarkt gingen de koersen naar beneden. De noteringen van de obligaties gingen begin beurs verder omlaag met verliezen uiteenlopend tot ca. t 0.50. Deze achteruitgang en de tegenvallende koersontwikkeling op de Amerikaanse markt hadden tot gevolg dat de aandelenkoersen nog wat inzakten. Zwak in de markt lag o m Unilever en er werd een verlies geleden van 12,60. Kon. Olie moest biina f 2 achteruit. De andere hootdfondsen gaven verliezen te zien uiteenlo pend tot krap 11 Oce was vrijwel onveranderd en morgen begint de handel in de claims, waarmee op dinsdag 10 mei tegen de koers van f 158 een nieuw aandeel kan worden ge kocht. Nu Oce geld nodig heeft, ziet de prognose er veel gunstiger uit dan enkele weken geleden bij de publicatie van het jaarverslag, zo werd op de beurs gezegd De banken waren zwak en de ABN verloor f 3. Van de verzekeringsfondsen was Nat. Nederlanden f 2,50 lager en de hypotheekbanken waren ver deeld. De uitgevers waren zwak, waarbij Elsevier-NDU f 5 terug moest Van de scheepvaart stond Nedl- loyd onder druk en er werd een verlies geleden van f 2,50

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11