Aad de Mos: "Dit was briljant" mm 5 D T "Met deze instelling moet Twente het nog kunnen redden" Eysvogel: "Drie goals in finale, daar kun je alleen van dromen" De Kromme: 'Vergeten' Feyenoord: de maat is vol en de kop is toe Ajax legt FC Utrecht het zwijgen op UTRECHT (GPD) FC Utrecht heeft de hande laren in zwarte kaartjes een slechte dienst be wezen. De illegale verkopers zagen een gouden kans in de briljante competitieplanning van Jan Huijbregts. Ajax-Feyenoord beslissend voor de landstitel, dan konden vette prijzen ge maakt worden, zeker als FC Utrecht in de eigen Galgenwaard de Amsterdammers van beide punten kon afhouden. „Ik heb ze met pakken kaartjes zien lopen. Ze zullen ze niet ge makkelijk kwijtraken. Ajax-ver- dediger Peter Boeve vertelde het met een lachend gezicht. Feye- noord verloor een punt en het te genvallende FC Utrecht kon ver rassend eenvoudig aan de kant gezet worden. Vier punten voor sprong en een positiever doelsal do, met nog drie wedstrijden voor de boeg voldoende voor het kampioenschap. Kan FC Utrecht de spanning in de competitie terugbrengen, dat was de kapitale vraag voorat Aad de Mos vreesde dat de for matie van Han Berger dat zou kunnen. Hij zag hoe Feyenoord een punt verloor in het Utrechtse stadion, hij aanschouwde twee weken terug hoe UEFA-cupkan- didaat Fortuna met 4-0 opzij ge schoven werd. Het eerste kwar tier goed doorkomen, daar ha merde De Mos in de voorberei ding op. „FC Utrecht moet het hebben van zijn kracht en instel ling. Loopt het niet naar wens ROTTERDAM Wim van Ha- negem is niet van plan ge hoor te geven aan de dagvaar ding van de officier van justi tie om voor de rechter te ver schijnen in verband met de behandeling van de „affaire- FC Utrecht, Niet alleen ko men de data waarop de zaak dient (2 en 3 juni) slecht uit, nu hij op 4 juni zijn afscheids- wedstrijd speelt, de Kromme meent bovendien dat het „he lemaal geen zin heeft om te gaan. Waarom dat geen zin heeft zei hij niet met zoveel woorden, maar liet wel doorschemeren hij in een betoogje over de bewuste affaire: „Ik heb al 110.000 gulden moeten beta len aan boetes en navorderin gen, sprak hij gisteren na Feyenoord—Go Ahead Eagles. „Je denkt toch niet dat ik mijn huis voor de lol heb verkocht? Het ging ook niet om zwart geld, het gaat erom dat ik een contract had waarin stond dat het om net to-bedragen ging. Ook die netto-bedragen moest, je op geven aan de belasting en dat ben ik een half jaar vergeten. I Of nou ja, vergeten... dan is er geen lijn meer in te ont dekken. Kracht en instelling, het tweede was er. „Tegen Ajax hoef je niet gemotiveerd te worden, sprak FC Utrecht-verdediger Gerard Tervoort. Het eerste ontbrak. FC Utrecht heeft geen grote A-selec tie, het kreeg deze competitie veelvuldig te doen met schorsin gen en ook blessures bleven de Domstedelijken niet bespaard. Ook nu nog ontbraken Ben Riet veld zn schorsing is voorbij en de buitenspelers Jan Monster en Gerard van der Lem. De ploeg moest zich na een slechte start terugknokken en kende in het vervolg meer inzinkingen. Stil Wisselmogelijkheden waren nau welijks aanwezig en voeg daarbij de energie verslindende speel wijze en verklaard is waarom de FC de mouwen niet echt op stroopte. Tegen Go Ahead Eagles was de accu leeg waar door de machine niet aan draaien toekwam, tegen Ajax kwam het apparaat niet verder dan wat ge pruttel. Simpel kwamen de Am sterdammers de openingsfase door. "Dit was briljant" zei De Mos. „FC Utrecht heeft achter ons aangelopen, we slaagden er in het publiek stil te krijgen en dat is hier erg belangrijk. Geen uitgespeelde kans kregen de Utrechters tegen het door Johan Cruijff slim geleide Ajax. „Spe lend als vandaag is Johan voor ons onmisbaar, complimenteer de De Mos zijn sluwe vedette die kort voor rust zelf de score open de en zes minuten voor het einde met een schitterende pass op Lerby aan de basis van de twee de treffer stond. Hand Scheidsrechter Henk van Etteko- ven hij leidde de partij in wan deltempo en mengde zich zelden in het strijdgewoel had FC Utrecht over het dode punt kun nen helpen en Ajax een moeilij ker middagje kunnen bezorgen. Hij onthield FC Utrecht na ze ventien minuten een strafschop toen Edo Ophof binnen het straf schopgebied met zijn hand naar een voorzet van Willy Carbo sloeg. Problemen kende de Ajax- defensie waarin Leo van Veen goed speelde verder niet. Halfweg waarschuwde De Mos zijn ploeg opnieuw voor het eerste kwartier, ook ditmaal was het een overbodige waarschuwing. FC Utrecht kon de kracht niet meer opbrengen en devalueerde daarmee de competitietopper van volgende week. 9? ROTTERDAM Geprolon geerd Songfestival in de Kuip. Winnend nummer: andermaal: Slaap kindje slaap. Me ligheid ook daar dus troef, zelfs toen de pun ten aan het slot van het abominabele voetbal- rendez-vous werden verdeeld: Feyenoord één, Go Ahead Eagles één. Te veel eer nog voor de Rotter dammers, die de Belgische in zending van Munchen giste ren tot hun lijflied maakten. Ze demonstreerden in elk ge val hoe het gaat als „de maat vol en je kop toe is. Er werd niet bewogen, maar geschol den. Er werd. niet gewerkt, maar geknoeid. Feyenoord produceerde zóveel valse no ten, dat het matige Eagles ei genlijk fluitend had moeten winnen. Het gebeurde net niet. Hoe dan ook: de strijd om de Nederlandse voetbaltitel kan verder schriftelijk worden af gehandeld. Eén week voor de voorjaarsklassieker tegen Ajax heeft Feyenoord de hoop definitief opgegeven; de klap van Sittard. is te hard aange komen. Gastdirigent Ab Fa- fié: „Daar hebben we de com petitie verloren en dat werkte nu nog door. Het was werkelijk abominabel. Er werd niet eens gewerkt. Slechts drie man gaven zich voor de volle honderd pro cent. En André Stafleu, één van die drie: „Het was leeg bij ons. Er was geen overtui ging meer, geen bereidheid om voor elkaar te werken. Wassen beeld Het was gebleken. Na twee, drie goede acties (Troost) was het gedaan. Matheid overviel Feyenoord begonnen zonder Van Hanegem al in de begin- fase. Stafleu, Valke en Van Deinsen bleven werken, de rest haakte af. Houtman, Je- liazkov, en in iets mindere mate Vermeulen, studeerden voor wassen beeld, Gullit waande zich aan het strand. De geblesseerd aan het duel begonnen Nielsen kon Small niet aan. Dus konden de Eagles aan alle kanten langs- vliegen om ten slotte te lan den, dank zij Small (de aan gever) en Voskamp (de maker van het doelpunt). Frustratie Zelfs de 01 zorgde niet voor de prikkel. Wel voor frustratie. Nielsen zag geel na een char ge op Ten Gate, verderop in de wedstrijd werd ook Troost bekeurd, nadat hij Small (die zelf trouwens eveneens het boek van Van Swieten in ging) onderuit had gehaald. Typerende uitingen van on macht, in de hand gewerkt door Oude Wesselink, Schnei der en Jongbloed, 107 jaar oud samen, maar spelend als jonge honden in het hart van de Eagles-defensie. Klasse wat de veteranen deden. Een voorbeeld voor veel jonge ren. Bijvoorbeeld voor Gullit, die na de pauzewissel Niel- senHoekstra speciaal werd teruggehaald naar de voor- stoppersplek „om hem te dwingen mee te voetballen, aldus Fafié. Het hielp weinig. Feyenoord was in de tweede rondgang wèl voortdurend lijfelijk aanwezig op de De venter helft, maar doolde daar rond zonder inzicht. Niet vreemd dus, dat Vos kamp aan de andere kant twee kansen op de beslissing aangeboden kreeg. Hij faal de, maar dcct leek geen conse quenties te zullen krijgen. Feyenoord zat zo vast, dat Fafié ook niet meer wist wat hij ermee aan moest. Van Ha negem inzetten als pinchhit- ter, hoe verzin je het. Tevreden Niettemin gebeurde het en „toe vallig kopte Houtman in de slotfase ook nog de 11 in. De mazzel van de hooggeplaat ste; de pech van de bedreigde ploeg. Eagles-trainer Wul- lems: Natuurlijk ben ik te vreden met het punt, maar gezien het wedstrijdbeeld hadden het er twee moeten zijn. Nou ja, we hebben in elk geval weer een brok vertrou wen opgedaan." Feyenoord is dat volledig kwijt: dat moet een toontje lager zingen. PAUL DE TOMBE. i Ede gaat de bal pakken. Ton de Kruyk (l) staat klaar om assistentie KOEALA LOEMPOER (ANP) - De naam van Maijolein Eysvogel zal voor altijd verbon den blijven aan het toernooi om de eerste echte wereldbeker voor dameshockeyteams in Koeala Loempoer. Als de weergaloze 21-jarige Amsterdamse za terdag in de tweede helft van de finale tegen Canada geen opmerkelijke bevlieging had gekregen, zou het er somber hebben uitge zien voor Oranje, dat op onverwachte tegen stand stuitte. De overigens lang niet slechte Canadese doelverdedigster Zoe Mackinnon zal nog lang met afgrijzen terugdenken aan die Nederlandse nummer vijf, die een onver valste hattrick produceerde. Daardoor won Nederland met 4-2 en kwam de wereldbeker terecht bij de ploeg, die er in de slopende omstandigheden de meeste aan spraken op mocht maken. Toen het karwei, dat zo ontzettend veel inspanning had ge kost, erop zat stortten de speelsters zich in het magnifieke Tun Razakstadion in een be vrijdende, feestelijke roes, waarin uitputting plaats maakte voor intens genot. Nederland mag zich houder eerste wereldbeker sinds de internationale dames hockey associatie is opgeheven en in de internationale hockey federatie is opge gaan. Maar wat kostte het een moeite tegen dit felle Canada, dat volslagen verrassend in de eindstrijd was gekomen en niets te verlie zen had. Met gemengde gevoelens had Gijs van Heumen in de eerste helft gezien, dat er eigenlijk maar een ploeg speelde: Canada. Ondanks de voorsprong die Oranje (Sandra le Poole) even nam. "Ik moet toegeven dat ik 'm heb geknepen", aldus de bondscoach, die na afloop trots als een pauw rondstapte tussen zijn dollende speelsters en zich de champagne goed liet smaken. "Bij het begin van de wedstrijd stond de zon weer verschrikkelijk te bran den. Er was 48 graden gemeten. Daarom had ik de speelsters gezegd, dat ze zich nog even moesten inhouden. Toch waren een stuk of drie speelsters in de rust totaal op. Ze kon den werkelijk niet meer. De hitte had zijn werk gedaan. Ik geloof ook dat een eventue le verlenging in ons nadeel zou zijn geweest. Daar mochten we het niet op laten aanko men. Gelukkig kwamen de wolken ons na de rust te hulp". Aanvankelijk hielp het niet veel: Canada kwam op 1-2. "Dat werd toch echt te gek", zei Irene Hendriks later, "we dachten: die beker naar Canada? Dat nooit. Daarom heb ben we ons helemaal leeg geknokt en ieder een heeft gezien wat vechtlust kan opleve- De wereldbeker dus, dankzij Marjolein Eysvo gel, die zich, volgens Van Heumen "schitte rend" van haar taak kweet. "Fieke Boek horst moest bij de strafcorners op de keep- ster richten, waarna Eysvogel klaar zou staan voor de rebound. Dat deed ze perfect". "Natuurlijk ben ik ontzettend blij dat het ge lukt is", aldus de bescheiden Marjolein Eys vogel. "Dat ik in de andere wedstrijden niet scoorde, deed er niet toe. Zolang de ploeg maar won. Drie doelpunten in een finale is natuurlijk fantastisch. Daar kun je alleen maar van dromen". Het scoreverloop in de finale was: 26. Sandra le Poole 1-0; 26. Sheila Forshaw 1-1; 45. Sharon Creelman 1-2; 47. Marjolein Eysvogel 2-2; 56. Marjolein Eys vogel 3-2; 67. Marjolein Eysvogel 4-2. MAANDAG 25 APRIL 1983 f Sport ENSCHEDE De cijferaars hadden het zaterdagavond in het stadion Diekman voor het zeggen. Want niet de ruimschoots verdiende overwinning (31) van een ontketend FC Twente op het sjofele PSV, maar de resultaten èn het restantprogramma van de andere degradatiekandidaten stonden na afloop centraal. Zo leerde een simpel rekensom metje manager Ton van Dalen, dat Helmond Sport in de reste rende drie duels naar de punten mag fluiten en derhalve wel eens het kind van de rekening kan worden. Maar wat is wijsheid in een pun- tencarrousel waarin de totospe lers door de jaren heen op het einde van de rit van de ene ver bazing in de andere vielen. De realiteit wil bovendien, dat niet één maar drie clubs over drie we ken moeten afdalen naar de eer ste divisie. En tot die bedreigde ploegen behoort FC Twente nog wis en zeker. In een ambiance die herinneringen opriep aan betere tijden is de mi neurstemming van twee weken geleden zaterdagavond echter ra dicaal omgeslagen. Na de winst partijen tegen Sparta en PSV, welke ontmoetingen bijna net zoveel treffers opleverden als de tien daaraan voorafgaande duels, gloort er ineens weer hoop aan de Twentse horizon. Maar die kan ook weer even snel de bo dem worden ingeslagen, wan neer FC Twente zaterdagavond in Nijmegen de kous op de kop krijgt. „Maar wanneer de ploeg, over peinsde Ton van Dalen, „tegen NEC, FC Groningen en PEC Zwolle dezelfde instelling aan de dag legt als vanavond, moeten wij het kunnen redden. Heel wat afwachtender is de houding van interim-trainer Spitz Kohn, die stevig met beide benen op de grond bleef en zaterdagavond met weemoed refereerde aan de verloren thuisduels met Haarlem en Excelsior. Ook Kohn weet dat FC Twente het lot nog steeds in eigen hand heeft, maar beseft tegelijk dat de ploeg zich geen misser meer kan veroorloven. „Want als we zater dag van NEC verliezen, zijn we nog geen steek verder. Aan PSV zal het in elk geval niet hebben gelegen wanneer FC Twente als nog de aftocht zal moeten blazen. De Brabanders gedroegen zich zaterdagavond zo mak, dat zij ten minste de verdenking op zich laadden medelijden te hebben met de benarde positie waarin de subtopper van weleer zich nu be vindt. Behoudens een korte opleving na de rust wekte PSV ook nimmer de indruk nog serieus te geloven in de theoretische kans op de landstitel. De loomheid en desin teresse, waarmee de miljoenen ploeg FC Twente aanvankelijk tegemoet trad, zal PSV (derde nederlaag) in het Brabantse land ook niet in dank worden afgeno men. FC Twente daarentegen pakte vanaf het begin de zaken zó energiek aan, dat het storm achtige begin binnen een kwar tier twee keer tot succes leidde. Beide treffers kwamen van de voet van Vreijsen, die prima voorbe reidend werk van Bleuming en Sanchez Torres koelbloedig af rondde. Daarmee mocht de Bra bander na geruime tijd weer eens applaus in ontvangst nemen en Verbijstering in de defensie van PSV. Hoe kon dit nou gebeuren, gebaar Rob Landsbergen naar Piet Wildschut (5). Martin Vreysen (midden) trekt zich er niets van aan en viert een feestje na zijn tweede treffer. stapte een kwartier voor afloop met een spierblessure als de ge vierde held van de grasmat. Aan het begin van de aanvoerlijn stond echter Sorensen, die eens te meer aantoonde over welke kwaliteiten hij beschikt door FC Twente met schitterende passes DEN HAAG Johan Neeskens en Wim Rijsbergen hebben van New York Cosmos vrij gekregen om op 4 juni in Rotterdam mee te spelen in de afscheidswedstrijd van Willem van Hanegem. Het is de bedoeling dat Van Hane gem het voetbal vaarwel zegt met een duel tussen het Neder lands elftal anno 1974 en Feye noord in de Kuip. Van de ploeg die negen jaar gele den in West-Duitsland tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap tweede werd, heeft alleen Jan Jongbloed nog niet zijn medewerking toegezegd. Hij wordt eventueel vervangen door Piet Schrijvers. de weg naar het succes te wijzen. „Maar als ik Doesburg was ge weest, zo legde André van Ger- ven naderhand de zwakte bij PSV bloot, „zou ik mijn verdedi ging rot hebben gescholden". Hoe groot de afstand ook was, de door een liesblessure niet eens half fitte doelman was het niet ontgaan hoe ongedisciplineerd PSV verdedigend te werk ging. Het razendsnelle duo Sanchez Torres-Bleuming waande zich in een paradijs en deed met het boomlange maar trage centrale duo Landsbergen-Brandts wat het wilde. Terecht weigerde Thijs Libregts echter naderhand de schuld te leggen bij dit tweetal, „omdat ik de ploeg geen excuus in handen wil spelen voor het collectieve fa len. Maar, zo voegde hij er fijn tjes aan toe, „de afwezigheid van Stevens kwam de organisatie achterin natuurlijk niet ten goe de. Net toen de dreiging van een te gentreffer steeds meer voelbaar werd, sloeg FC Twente een kwar tier voor rust via Rutten voor de derde keer toe. Met het vertrek van Rutten (geblesseerd geraakt aan de knie) knakte ook het zelf vertrouwen bij FC Twente. De rust verdween totaal, toen inval ler Piasmans na een kwartier de bal onnodig met de hand weg sloeg en Thoresen vanaf elf me ter geen fout maakte: 3—1. Voor al toen bewees Ashcroft zijn waarde als puinruimer achterin. Dank zij hem bleef FC Twente o ereind en veerde aanvallend weer op toen PSV het hoofd in de schoot legde.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11