c VS: vredesplan moet worden gered Soares vecht zich terug in regering Aantrekkingskracht Kreisky vermindert Weer staaleonflict in EG Kopstukken oliezwendel gepakt Italiaanse regering op sterven na dood? Verkiezingen in Portugal en Oostenrijk Inflatie in Engeland daalt Nieuw treffen Israël en Syrië Walesa mag weer aan het werk 3X PER DAG SCHEVENINGEN GREAT YARMOUTH NORFOLK LINE Russische kosmonauten veilig terug Lenin-herdenking zonder rivaal ZATERDAG 23 APRIL 1983 Buitenland BRUSSEL (GPD) Tussen de Europese lidstaten en de Euro pese commissie dreigt een be langrijk conflict over de in krimping van de Europese staalindustrie. Omdat de vraag naar staal door de economische crisis drastisch is afgenomen, wil de Europese commissie de 150 miljoen ton produktiecapa- citeit in Europa met zon 30 tot 35 miljoen ton verminderen. De lidstaten hebben deze doelstel ling echter nooit officieel aan vaard. Van Nederlandse zijde in Brussel werd gisteren opge merkt: „De commissie kan zo veel vertellen. Commissaris Andriessen die direct verantwoordelijk is voor de inkrimpingen in de staalin dustrie, meldde gisteren in Brussel dat de lidstaten tot nu toe slechts plannen hebben in gediend die een totale produk- tievermindering van slechts de helft, zon 17 miljoen ton, inhou den. Medewerkers van Andriessen in Brussel onderhandelen zo ook al weken lang met het Ne derlandse Hoogovensconcern over inkrimpingen. Hoogovens heeft tot nu toe 500.000 ton in krimping aangeboden, maar dit vindt Andriessen nog niet ge noeg. ROME (GPD) De gigantische petroleumzwendel, waardoor de Italiaanse staat in de jaren 70 iets van 2000 miljard lire (4 miljard gulden) aan accijnzen derfde, is dezer dagen een flinke stap dichter bij de ontknoping gekomen door de arrestatie in Spanje van twee van de hoofdverdachten. Het zijn de 61-jarige Donato Lo Prete, generaal van de Guardie di Finanza, de gemilitariseer de financiële politie, en de 54-jarige industrieel Bruno Musselli, volgens de onderzoekers het brein achter de hele kolossale ope ratie. Tegelijkertijd werd in Italië Sereno Freato gearresteerd, vroeger administratief directeur van de christen-democratische partij en rechterhand van partijleider Aldo Moro. De gearresteerden vertegenwoordigen de drie pijlers waarop de zwendelconstructie rustte: de petroleumindustrie, de financiële politie en de politiek. Voor de valse papieren moesten diegenen zorgen, die met de in spectie waren belast, dus de financiële politie, en om een gewilli ge politiefunctionaris op iedere sleutelpositie te krijgen was een politicus nodig die toegang had tot de juiste personen op het ministerie. De zaak liep mis toen in Venetië per ongeluk korte tijd een kolonel van de Guardie di Finanza gestationeerd was. die de fraude op het spoor kwam en niet ontvankelijk bleek voor corruptie. Hij werd hals over kop overgeplaatst, maar niet dan nadat hij een gedetailleerde aanklacht bij de justitie had ingediend. Daardoor kwam in heel Italië een diepgaand onderzoek op gang, dat uit- liep op tientallen arrestatiebevelen. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George P. Shultz reist morgen naar het Midden Oosten. Het is een na drukkelijke poging met inzet van zijn persoonlijk prestige Reagans vre desplan van de ondergang te redden, op een ogenblik dat het gevaar van een nieuw treffen tussen Israël en Syrië allerminst denkbeeldig is. Hij zal mogelijk tot 9 mei in het In kringen van buitenlandse zaken Midden-Oosten^ blijven, de dag verluidt, dat Shultz zich niet zon der aarzeling heeft laten overha len, omdat hij vond dat zon reis pas moest worden gemaakt wan neer een redelijke kans op resul taat tevoren kon worden be paald. Anderzijds is zijn aanwe zigheid daar nu nodig, omdat de Sowjet Unie zich via Syrië weer ruimer toegang tot het Midden- Oosten poogt te verschaffen, dan zij de afgelopen tien jaar hebben gehad. Naar schatting zijn daar nu 5000 Russische specialisten werkzaam aan een nieuw lucht verdedigingssysteem Blijkbaar heeft het Kremlin beslo ten in het Midden Oosten agres siever te werk te gaan dan voor heen. De VS hebben niet alleen geen bruikbare relatie met Syrië kunnen opbouwen, maar boven- waarop hij in Parijs een bijeen komst van de OESO gaat bijwo nen. Shultz zal naar verwachting Ma rokko, Egypte, Israël, Jordanië, Libanon, Saoedi Arabië en wel licht nog andere landen aandoen. Een dergelijke reis werd al enige tijd voorspeld. Gegeven de voortdurende vertraging bij het bereiken van overeenstemming over terugtrekking van de vreemde troepen uit Libanon en het mislukken van de pogingen om de Jordaanse koning Hoes sein mede namens de Palestij- nen bij vredesbesprekingen te betrekken, vreest het Witte Huis voor een volledige mislukking, als Shultz niet zelf ingrijpt. ADVERTENTIE Door Henk Kolb) dien blijkt vrijwel dagelijks dat zij ook nauwelijks nog greep hebben op het Israëlische beleid. Amerika kortom is minder dan voorheen in de positie om over de vredesplannen aarzelende Arabische landen geloofwaardi ge garanties te geven. De Iraëlische regering is gisteren onder grotere binnenlandse en internationale druk gekomen in elk geval de voorste Israëlische troepen in Libanon terug te trek ken. Reden voor de druk zijn de stijgende Iraëlische verliezen in Libanon en het ontbreken van werkelijke voouitgang in de on derhandelingen met de Libanese regering. WARSCHAU (AFP/AP) - Lech Walesa gaat volgende week weer aan het werk als electricien op de Lenin-scheepswerf in Gdansk. De leider van de verboden vak bond Solidariteit kreeg gisteren van de dienst personeelszaken te horen dat hij zich maandag moet melden voor een medische keu ring en hervatting van het werk. Sinds januari heeft Walesa zelf steeds geëist dat hij zijn baan op de werf terug zou krijgen. Giste ren liet Walesa weten dat hij erg blij is dat hij nu weer aan het werk kan. Op de vraag of hij dacht dat de Poolse regering had besloten hem terug te laten keren naar de scheepswerf teneinde zijn con tacten met ondergedoken vak bondsleiders te beperken in ver band met voor de eerste mei ge plande betogingen van Solidari teit, antwoordde hij: "Jazeker. Het heeft tevens te maken met het bezoek van de paus (van 16 tot 22 juni). BERN Wat je met een oude auto zoal niet kunt doen. De 70- jarige Walter Kneubühler en zijn Fiat uit 1924 vormen een ij- zersterk en bij de boeren in en om Bern gewaardeerd koppel. Met zijn mobiele houtzagerij trekt de Zwitser sinds jaar en dag rond om de kost te verdie nen met het handzaam maken van hout. (Foto: ANP). (ALS U WILT MAG U MEE V.A. 80.) Kranenburg weg 271. Scheveningen. Tel.: 070-57.46.01 MEEVAREN MET NORFOLK ÜNÊ MOETJE BELEEFD HEBBEN LONDEN De inflatie in Enge land, in februari nog 5,3 procent, is de vorige maand opnieuw ge daald en bedraagt nu nog i 4,6 procent. Dat is het 1 fer dat sinds april 1968 haald. Het sterk gedaalde tempo van geldontwaarding betekent een succes voor de politiek van de re- gering-Thatcher, die de strijd te gen de inflatie die aan het be gin van de regeerperiode van het huidige kabinet nog meer dan 20 procent bedroeg tot hoeksteen van het economische beleid heeft gemaakt. De verwachting is, dat de inflatie de komende twee a drie maan den nog iets zal dalen, om daarna geleidelijk te stijgen tot ongeveer 6 procent. Dat is een gevolg van het dalen van de koers van het pond sterling de afgelopen maanden, waardoor in dollars berekende grondstoffen als olie duurder zijn geworden. Als het inflatiecijfer over het afge- lopen jaar verder wordt uitge splitst, dan blijkt dat vooral voedsel in het Verenigd Konink rijk nauwelijks duurder is ge worden. Over de 12 maanden tot en met maart gaat het om een ge middelde prijsverhoging van minder dan 1 procent. De lage inflatie is goed nieuws voor premier Margaret Thatcher die, naar algemeen wordt ver wacht, nog dit jaar algemene ver kiezingen zal uitschrijven. De rooskleurige cijfers, niet alleen waar het inflatie betreft maar ook waar het gaat om andere eco nomische indicatoren, zullen de aandrang sterk bij haar verhogen om al in juni verkiezingen te houden. Vrijwel alle deskundigen zijn het erover eens dat Groot-Brittannië de afgelopen maanden een perio de van economisch herstel heeft doorgemaakt. Voor dit jaar wordt een economische groei van 2,5 tot 3 procent verwacht, en dat is beter dan sinds 1979 is gerealiseerd. Oppositieleider Michael Foot heeft gisteren evenwel gezegd, dat er sprake is van een door mevrouw Thatcher, haar minister van fi nanciën, Geoffrey Howe, en het werkgeversverbond CBI „voor gewende economische opleving met het oog op de naderende ver kiezingen. ROME (GPD) De lang verwach te rede van de Italiaanse socia listenleider Bettino Craxi voor het centraal comité van zijn partij, heeft nog geen definitie ve opheldering gebracht over de vraag of er nu wel of niet een regeringscrisis is ontstaan. Als hij, zoals vorig jaar augustus, de terugtrekking van de socialis tische ministers uit het kabinet zou hebben aangekondigd, had er voor premier Fanfani weinig anders opgezeten dan zijn ont slag in te dienen. Voor president Pertini was er dan maar een con clusie mogelijk geweest: andere coalitiemogelijkheden zijn er niet, dus dienen de Kamers ont bonden te worden en moeten er nieuwe verkiezingen worden uit geschreven. Dit alles is nog niet gebeurd: Craxi heeft zich ertoe beperkt te con stateren dat de taak van het kabi- net-Fanfani is volbracht, aan te kondigen dat zijn partij hem voortaan de parlementaire steun zal onthouden en vervolgens te eisen dat er vervroegde verkie zingen worden gehouden op 26 juni, de dag waarop in een deel van het land al plaatselijke ver kiezingen zijn uitgeschreven. Als er al van een crisis sprake is, gaat deze tot nu toe volkomen buiten het parlement en zelfs buiten de regering om. President Pertini, die altijd heeft verkondigd dat een crisis uitslui tend in het parlement kan ont staan, kan uit de buitenparle mentaire verklaring van een par tijleider moeilijk de conclusie trekken dat het met het huidige parlement is gedaan. Hij zal min stens moeten eisen, dat het parle ment zich uitspreekt over een motie van wantrouwen. Niet dat er over de uitslag van zon motie veel twijfpl kan bestaan. Bij hun vorige pogingen vroegde verkiezingen af te dwin gen, bleken de socialisten volsla gen alleen te slaan. Nu hebben zij ook de communisten aan hun kant: ook PCI-leider Enrico Ber- linguer is van mening dat de coa litie van christen-democraten en socialisten zijn tijd heeft gehad en dat het tijd is voor verande ring. Maar in ruil voor hun steun eisen de communisten een socia listische verzekering dat ze sa men zullen werken voor een links alternatief, waarbij de christen-democraten eindelijk in de oppositie worden gedrongen. Dat is een verzekering die de so cialisten niet bereid zijn te ge- De christen-democraten hebben al laten weten, dat ze tegen ver vroegde verkiezingen zijn, en dat de socialisten de volle verant woordelijkheid op zich laden voor een eventuele kamerontbin ding en vervroegde verkiezin gen. Intussen heeft een opiniepeiling uitgewezen dat 81 procent van de kiezers tegen vervroegde verkie zingen is en wijzen andere onder zoeken op een enorme toename van onthoudingen en blanco stemmen. MOSKOU (UPI) - De drie Sowjetrussische kosmonau ten zijn gisteren in het woes tijngebied van Kazakstan, 200 kilometer ten noorden van de gebruikelijke lan dingsplaats voor bemande ruimtevluchten voortijdig met een lichte smak terugge keerd op aarde. Sojoez had donderdagmiddag een koppeling tot stand moe ten brengen met het om de aarde draaiende ruimtelabo ratorium Saljoet, maar de drie speelden het niet klaar en zetten zo als het ware een traditie van koppelingsmis lukkingen voort. Volgens Tass bleken de drie kosmonauten het avontuur goed doorstaan te hebben, wat de leden van het Politbu ro van de Sowjetrussische communistische partij die in Moskou de 113de verjaardag van de geboorte van Lenin aan het herdenken waren, naar het persbureau mee deelde een zucht van verlich ting deed slaken dat althans de landing een goed verloop had gehad. MOSKOU (AP) Konstantin Tsjernenko, die wordt be schouwd als de grootste politie ke rivaal van de Russische leidei Andropov is gisteren voor de tweede maal deze week niet ver schenen op een bijeenkomst van de top van het Kremlin. Westerse waarnemers speculeren over ziekte of politieke ongenade. De 71-jarige Tsjernenko was een protege van de vorig jaar overle den president Leonid Brezjnev. Hij verscheen gisteren niet op het Rode Plein waar de Politbu reauleden de 113de geboortedag van Lenin vierden. Na drie jaar bestuurd te zijn ge weest door een rechtse coalitie lijkt Portugal na de verkiezin gen van morgen af te stevenen op een regering waar in ieder geval de socialisten aan deel nemen. Uit alle opiniepeilin gen komt de partij van Mario Soares als de sterkste naar vo ren. Maar ondanks zijn ver moedelijke verkiezingsover winning belooft Soares de kie zers geen populaire maatrege len. Het centrale thema in de verkiezingscampagne is de economische crisis die ook in Portugal een hoge tol eist. Bij na alle grote politieke partijen benadrukken dat een streng bezuinigingsprogramma na de stemuitslag onvermijdelijk zal zijn. De dolenthousiaste verkiezings campagnes kort na de Anjerre volutie van 25 april 1974, die de oudste Westeuropese dictatuur ten val bracht, lijken al tot een ver verleden te behoren. Ne gen jaar en tien verkiezingen later zijn vele Portugezen moe van de zoveelste campagne met propaganda, nieuwe belof ten en popsterren, die hen moeten verleiden de gang naar de stembus te maken. Weinig politieke twijfelen eraan dat de lige premier Mario Soares en zijn Socialistische Partij (PS) na drie jaar de macht zullen overnemen van de democrati- sche alliantie (AD), een rechtse coalitie van sociaal-democra ten (PSD), christen-democra ten (CDS) en monarchisten (PPM). De enige vraag is of de Soares hoopt dat Portugal het voorbeeld van Spanje zal vol gen, waar de socialisten achter de regeringstafel konden plaatsnemen doordat de rege rende centrum-rechtse partij door onderling geruzie hun aantrekkingskracht op de kie zers hadden verloren. In Portu gal viel de regerende Democra tische Alliantie in december vorig jaar uiteen. De drie voormalige coalitiepart ners voeren nu elk hun eigen campagne en zij hebben allen nieuwe leiders gekregen in de afgelopen drie maanden. Des ondanks hebben de nieuwe ge zichten niet het enthousiasme voor hun politiek kunnen op wekken waarop men had ge hoopt. Het rechtse coalitieka binet was zelf verantwoorde lijk voor de crisis die in de re gering ontstond en die leidde tot het aftreden van premier Francisco Pinto Balsemao vo rig jaar december. President generaal Ramalho Eanes be sloot op 23 januari vervroegde verkiezingen uit te schrijven, anderhalf jaar voor de ver wachte datum. De enige andere partij, buiten de voormalige AD-partners en de PS, die van belang is in het po litieke krachtenveld is de com munistische partij (PCP) onder leiding van Alvaro Cunhal, die bij vorige verkiezingen kon re kenen op een aanhang van meer dan 15 procent. De partij is zeer Moskou-gezind en heeft haar machtsbasis in de vak bonden. De PCP bevindt zich echter in een zeer geïsoleerde positie. Het bondgenootschap dat de PCP is aangegaan met uiterst linkse splinterpartijen in de Verenigde Volksalliantie APU) zal volgens opiniepeilin gen tot 18 procent stijgen. Cunhal heeft herhaaldelijk aan gedrongen op een volksfront naar Franse snit, maar dit maakt geen enkele kans omdat Soares een "rode coalitie" cate gorisch afwijst met het argu ment dat de communistische partij niet democratisch is. De traditionele vijandschap tusen beide linkse partijen is er niet minder op geworden nadat de socialisten hun voornemen be kendmaakten de na 1974 gena tionaliseerde industriële on dernemingen en banken weer aan particulieren over te doen. Voor een-absolute meerderheid in het parlement hebben de so cialisten slechts 43 procent van de stemmen nodig. Het hoog ste percentage dat zij ooit haal den was 38 procent in 1976. De strategie van de socialisten mikt duidelijk op het aantrek ken van stemmen uit het rechtse deel van het electoraat. Met dat doel voor ogen zijn alle verwijzingen naar de marxisti sche beginselen uit de partij statuten geschrapt. Het sym bool van de partij is nog steeds de gebalde vuist en de partij- vlag is nog steeds vuurrood, maar de campagneleiders van de PS doen hun uiterste best een zo gematigd mogelijk ima go te tonen. De regerende Oostenrijkse socia listische partij (Spoe) gaat moeilijke verkiezingen tege moet. Morgen zullen de kiezers uitmaken of zij weer een abso lute meerderheid behaalt en bondskanselier dr. Bruno Kreisky voor de vijfde achter eenvolgende maal regerings leider wordt. De 72-jarige Kreisky die nu de steun heeft van 95 van de 183 afgevaardigden in de nationale raad, heeft al laten weten dat hij nimmer de leiding op zich zal nemen van een coalitieka binet en dat hij zich uit de poli tiek zal terugtrekken, als de Spoe niet de absolute meerder heid krijgt. Wel zou hij een minderheidsregering willen leiden, als zijn partij een vol strekte meerderheid net niet zou halen en er in de herfst nieuwe verkiezingen worden gehouden. De socialistische leider staat sinds 1970 aan het hoofd van de regering. Na minister van buitenlandse zaken te zijn ge weest, werd hij in maart van dat jaar hoofd van een minder heidskabinet, nadat de Spoe wel de grootste partij was ge worden maar niet de absoiute meerderheid had gekregen. Bij de verkiezingen van 1971, 1975 en 1979 behaalde zijn partij wel een dergelijke meerderheid. In mei 1979 was haar percentage ruim 51. Gezien de resultaten van recente opiniepeilingen is het bepaald niet zeker dat dit nu weer het geval zal zijn. Kreisky houdt zelf de kiezers voor dat "de toe komst van Oostenrijk op het spel staat". De christen-demo cratische oppositie, de Oosten rijkse volkspartij (Oevp), die nu - met bijna 42 procent van de stemmen in 1979 - over 77 zetels beschikt, stelt op haar beurt dat het hoog tijd is voor verandering. Zij verwijt de re gering eigenmachtig optreden, corruptie, geschipper en wan beheer. De oppositie heeft het niet ge makkelijk: met een werkeloos heid en een inflatie die ruim onder de vijf procent liggen, en een sterke munt is Oostenrijk in een benijdenswaardig gun stige economische situatie. Voorts kan de regering wijzen op een evenwichtige handels balans en een relatief hoge openbare veiligheid. Ook spe len er geen gevoelige interna tionale kwesties, zoals de even tuele plaatsing van raketten. Een andere handicap voor de oppositie vormen het charisma en het internationale aanzien van Kreisky. Wel zijn er enige omstreden bin nenlandse kwesties die de ge moederen bezig houden. De belangrijkste betreft de bouw van een conferentiecentrum dat ongeveer 12,25 miljoen moet kosten. Ondanks vage fi nanciële regelingen en een pe titie om van de bouw af te zien, ondertekend door 1.360.000 van de ciruca 7,5 miljoen Oos tenrijkers, heeft de bondskan- Een ander strijdpunt betreft de kerncentrale in Zwentendorf, op 30 km ten noordwesten van Wenen, die in 1977 voor 1,45 miljard werd gebouwd maar nooit in gebruik is genomen, omdat in een nationaal referen dum in 1978 een meerderheid te kennen gaf dat eerst het vraagstuk van de kernafval zou moeten worden opgelost. Hoe wel nog steeds geen oplossing voor dit probleem is gevonden, besteedt de regering jaarlijks miljoenen om dit "nucleair museum" in stand te houden. Kreisky wil de centrale tezij- nertijd in gebruik stellen, hoe wel in oktober 1980 nog een motie daartoe in de Nationale Raad werd verworpen. De voornaamste troef van de so cialisten is nog steeds Kreisky zelf. Hij heeft tot dusver per soonlijk de steun van naar schatting vijf procent van de kiezers gekregen, die zonder socialist te zijn via hem wilden stemmen voor continuïteit, stabiliteit en veiligheid. Het is echter de vraag of de bonds kanselier nog zoveel aantrek kingskracht heeft voor deze kiezers. De gezondheid van de bejaarde Kreisky laat veel te wensen over. Hij heeft ernstige oogklachten en moet als ge volg van een nierziekte twee maal per week zijn bloed door een dialyse-apparaat laten zui veren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9