Geen uitstel dubbel inkomen PvdA: 25-urige werkweek -C Woonruimte geweigerd om subisidie te houden ANWB bestaat 100 jaar Bezuinigingen op volkshuisvesting: ieder voor zich Wetje tegen duistere beleggingen Verdachte fraudezaak per ongeluk vrijgelaten Kabinet houdt vast aan 1 juli Lubbers: rente omlaag Wiegel speelt "landje pik" Op vakantie met je eigen huurauto van I \\Het Motorhuis2-^n Slavenburg's wil met nieuwe naam verlies terugdringen Ruzie top WVC over Medianota ZATERDAG 23 APRIL 1983 DEN HAAG (ANP) - De minister raad heeft gisteren ingestemd met een ontwerp van een tijdelij ke wet beleggingsobjecten, dat bedoeld is om de dubieuze han del in beleggingsobjecten onmo gelijk te maken. De wet zal maar vier jaar geldig zijn, omdat de be windslieden van financiën werken aan een algemene wetge ving voor het effecten- en beleg gingswezen. "Sedert enkele jaren valt in Neder land een ontwikkeling te bespeu ren waarbij het publiek veelvul dig wordt benaderd voor beleg gingen die een dubieus karakter dragen", zo licht het ministerie van financiën toe. Nu moet daar om bij verkoop van effecten een prospectus worden overlegd, die voldoet aan bepaalde eisen en die verkrijgbaar is voor iedereen. Binnenland DEN HAAG (ANP) - De hoofdverdachte van de mil joenenfraude met giro- en bankcheques, die de afgelo pen maand door de politie werd ontrafeld, is gisteren vrijgelaten wegens gebrek aan celruimte. Dit heeft de persofficier van justitie in Den Haag, mr. Suyver, gister avond bevestigd. Het gaat om een 45-jarige man uit Den Haag. De vrijlating berust mede op een administratieve fout. Het is bij plaatsgebrek in de hui zen van bewaring de bedoe ling dat de minst zware geval len worden weggezonden. ALMERE (ANP) - Een toene mend aantal woningbouwvereni gingen wordt sinds kort gecon fronteerd met een nieuw ver schijnsel: woningzoekenden weigeren steeds vaker de hen aangeboden woonruimte. De Na tionale Woningraad, Centrale Or ganisatie van enkele honderden woningcorporaties in het land, heeft dit gisteren bekendge maakt. Angst voor minder huursubsidie speelt een rol in de terughou dendheid van woningzoeken den, zegt de raad. Een tweede vaak genoemde reden voor wei gering van een flat of huis blijkt ingegeven door de vrees dat de huur in de toekomst eeheel zal ^moeten worden betaald van een bijstandsuitkering. Dat staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting overheveling van de individuele huursubsidie naar het ministerie van sociale zaken heeft ontkend, heeft de on rust ervover klaarblijkelijk niet kunnen wegnemen, aldus de Wo ningraad. In een brief aan minister Winse- mius van volkshuisvesting vraagt de Nationale Woningraad hem snel duidelijkheid te ver schaffen over zijn plannen met de individuele huursubsidie. Na de - ontzenuwde - geruchten in zake het afstoten van de subsidie naar sociale zaken, verschenen kranteberichten over een plan van de minister om haar aan de gemeenten te slijten. Ook die pu- blikaties hebben volgens de Na tionale Woningraad geleid tot weigeringen van woningzoeken den om aangeboden woonruimte te huren. Het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer ontkende gisteren dat minister Winsemius van plan is om de individuele huursubsidie af te stoten naar de gemeenten of naar een ander ministerie. De Nationale Woningraad zegt het onbegrijpelijk te vinden waarom de minister bij huurders dan klaarblijkelijk toch de indruk wekt dat hij in nadelige zin aan het subsidiestelsel wil sleutelen. Laat hij liever opschieten met het verankeren van de huursub sidie in een wet, zoals al herhaal de malen beloofd is. DEN HAAG (GPD) Het kabinet houdt vast aan 1 juli als ingangsdatum van de aangekondigde belastingverho-J ging voor gezinnen met meer inkomens. Volgens pre mier Lubbers zijn er goede argumenten aan te voeren om niet te tornen aan de ingangsdatum. Hij erkende overi gens dat de Raad van State sterk kritisch heeft gerea geerd op het voorstel. Lubbers gaf toe dat er bezwaren zijn aan te voeren tegen de ver schillen in behandeling tussen gehuwden, die per 1 juli extra be last worden, en de ongehuwd sa menwonenden. Voor deze groep wil het kabinet pas per 1 januari een maatregel doorvoeren. Maar Lubbers wees erop dat aan het kabinetsvoorstel ook voorde len verbonden zijn. De maatregel moet dit jaar nog f 150 miljoen opleveren ten behoeve van een uitkering aan de echte minima. Ook acht het kabinet het wense lijk het verschil in draagkracht, tussen gezinnen met een en die met twee inkomens terug te brengen. Voorts wil het kabinet de maatregel zo snel mogelijk in voeren. Lubbers ontkende dat de bewinds- DEN HAAG (ANP) - Alles is er aan gelegen een klimaat te scheppen waarin de renteda ling, die nu gestopt is, zich kan doorzetten. Dit zei premier Lubbers giste ren na afloop van de weke lijkse kabinetsvergadering naar aanleiding van een eer ste bespreking in het kabinet van het Centraal Economisch Plan dat is opgesteld door het Centraal Planbureau. Lubbers wilde geen verdere mededelingen over het plan doen. Maar er kan volgens hem wel uit worden opge maakt dat de gulden een ster ke positie inneemt, onder meer als gevolg van de mate waarin de overschotten op de lopende rekening zich voor doen. Ook is er een spaar overschot. lieden van financiën een voorstel hadden gedaan om de behande ling van het wetsontwerp uit te stellen. De ministerraad heeft de bezwaren van de Raad van State besproken maar heeft gekozen voor een snelle invoering. De Raad van State maakt, net als de WD, bezwaar tegen de ongelij ke behandeling van gehuwden en ongehuwd samenwonenden. Schilderwerk Tijdens de wekelijkse ministerraad heeft het kabinet verder besloten het al ingediende wetsontwerp voor de tijdelijke aftrekbaarheid van het groot onderhoud, niet meer te wijzigen. Maar uit de woorden van premier Lubbers viel op te maken dat het kabinet wel zal accepteren indien de re geringsfracties CDA en WD met wijzigingsvoorstellen ko men. In dat geval zullen zij ech ter ook zelf nadere maatregelen moeten aangeven om het dan ontstane gat te financieren. Zoals bekend heeft het kabinet met de beide regeringsfracties overeenstemming bereikt over een uitbreiding van de aftrekre geling, zodat ook schilderwerk boven een bepaalde grens aftrek baar wordt. Verder wordt er daarbij van uitgegaan dat een deel van het schilderwerk be trekking heeft op het binnen- schilderwerk, dat niet aftrekbaar zal zijn. Vandaar dat de post schilderwerk met een bepaald percentage (ge noemd wordt 40 procent) ver minderd moet worden voordat beoordeeld wordt of de betrok ken huiseigenaar recht heeft op de aftrekpost. CDA en WD zijn het er overigens al over eens dat de nieuwe regeling het best gefi nancierd kan worden door het huurwaardeforfait opnieuw met 0,1 procent te verhogen. Honderd jaar later wordt het allemaal nog eens - in stijl - overgedaan. Twee fietsclubs ontmoetten elkaar vandaag in Bennebroek. Daarmee werd de oprichting van de Nederlandse Velocipedistenbond herdacht, die later zou leiden tot de ANWB. (Foto ANP) HILLEGOM (ANP) - Staatssecre taris Van Zeil van economische zaken heeft gisteren in het voor malige hotel De Koning in Hille- gom een gedenksteen onthuld ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de ANWB. Nadat op 22 april 1883 twee fietsclubs uit Den Haag en Haarlem gezamen lijk een fietstocht maakten rond de dreven van Bennebroek en Hillegom werd in hotel De Ko ning besloten tot oprichting van het Nederlandsch Velocipedis- tenverbond, later de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB genoemd. Gisteren werd deze historische fietstocht her haald. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan is in de hal van het i meentehuis van Bennebroek e ANWB-expositie geopend o> de ontwikkeling van de fiets. De bond is in honderd jaar tijd uit gegroeid tot een vereniging met 2,6 miljoen leden en 2300 werk nemers. SCHIERMONNIKOOG (ANP) - Het voltallige college van Gede puteerde Staten van Friesland onder aanvoering van "generaal" Hans Wiegel heeft gistermiddag op het Waddeneiland Schier monnikoog een stuk Friese grond heroverd op Groningen. Door de werking der getijden "wandelt" het eiland in de loop der jaren steeds verder naar het oosten en het is al zo ver dat een deel van Schiermonnikoog ei genlijk kadastraal in Groningen ligt. Met het planten van de Frie se vlag op het uiterste oostelijke puntje van het eiland onder schreef de Commissaris der Ko ningin dat Schiermonnikoog van de Friezen is en van de Friezen blijft. "Onze volgende zet is mis schien Workum", aldus de strijd lustige liberaal. DEN HAAG (ANP) - Het congres van de PvdA heeft zich gisteren uitgesproken voor verkorting van de werkweek tot 25 uur. In afwijking van het voorstel van het partijbestuur, dat voorkeur had voor een werkdag van vijf uur, nam het congres het stand punt in dat afhankelijk van de omstandigheden ook gekozen kan worden voor het terugbren gen van de werkweek tot twee en een halve dag. Met grote meerderheid volgde het congres het voorstel van het be stuur de instelling van een basis inkomen, waarbij de verplich ting tot het verrichten van werk komt te vervallen, om principiële redenen van de hand te wijzen. De voorstanders van een basisin komen onder de afgevaardigden voerden onder meer aan dat een dergelijke garantie de afhanke lijkheid van vrouwen jegens mannen en kinderen teeenover ouders wegneemt. Bovendien vergroot een basisinkomen de mobiliteit op de arbeidsmarkt, zo stelden zij. Vrijwel alle pleiters voor een basisinkomen realiseer den zich echter dat dit niet van de ene op de andere dag te ver wezenlijken is, zeker niet onder de huidige slechte economische omstandigheden. Het voorstel van het bestuur geen basisinkomen na te streven kreeg de steun van de Rooie Vrouwen en de vertegenwoordi gers van de vakbeweging in de partij. Zij voerden onder andere als argu menten aan dat zo'n inkomen de overheid een vrijbrief geeft af te zien van de herverdeling van werk en dat de kloof tussen werkenden en mensen zonder baan worden vergroot als de laat ste groep de hand moet ophou den voor een „schaamteloze fooi". Uitkeringen ADVERTENTIE All-risk verzekerd. I Sjflif* Gratis inzittendenverzekering. l^eek* rc urii Bovag standaard bepalingen. wle nHoiwter^^ zorgeloos op vakantie met je eigen uay^onaei huurauto van bestelwagens en busie» Het Motorhuis. Het Motorhute vondellaan 80,2332 AH Leiden, Tel.: 071-769313. Bij de herziening van het sociale zekerheidsstelsel moet voorop staan dat het risico van loonder ving door ziekte, werkloosheid of arbeidsongeschiktheid volle dig kan worden verzekerd, zoals nu het geval is. Plannen om men sen alleen verplicht te verzeke ren voor een minimumuitkering verwijst een PvdA-werkgroep die gisteren op het PvdA-con- gres verslag uitbracht over het sociale zekerheidsstelsel, rigou reus van de hand. Dat laat onverlet dat aan het „wille keurige" percentage van tachtig procent van het laatst genoten loon bij uitkeringen krachtens de ww, wao of ziektewet wel ge tornd mag worden uit bezuini gingsoverwegingen. Een lager verplicht verzekeringspercenta ge van doorbetaling van het loon voor een „hoger" inkomen moet mogelijk zijn, zo concludeert de werkgroep waarin onder ande ren zitting hebben Hedy d'Anco- na, ex-staatssecretaris voor emancipatiezaken, en J.Th. van den Berg, directeur van de Wiar- di Beekman Stichting, het we tenschappelijk bureau van de PvdA. bestuur van zijn partij. Hetzelfde gèbeurde met de Amsterdamse wethouder Jan Schaefer. Bij de verkiezing voor de resteren de veertien bestuurszetels kreeg Roethof de meeste stemmen. Hij had zich ook kandidaat gesteld voor het eerste en tweede-vice- voorzitterschap, maar moest het in de stemming voor deze functie afleggen tegen zijn partijgenoten Poppe en Dales. Als er één woord i Vooijaarsnota getypeerd kan worden dan is dat, behalve na tuurlijk „bezuiniging het woord privatisering. De over heid bezuinigt op haar uitga ven en verwijst iedere burger naar de vrije markt om de ei gen behoeften te verwezenlij ken. De regering neemt aan dat bezui niging en privatisering in el- kaars verlengde liggen. Door iedere burger terug te wijzen naar het particulier initiatief en te rekenen op onderlinge hulp en eigen verantwoordelijk heidsbesef, is de overheid min der geld kwijt, neemt de be drijvigheid toe en volgt het economisch herstel vanzelf. door José Smits Privatisering is een bekend libe raal beginsel en ook christen democraten verwijzen graag naar het begrip, maar dan on der de noemer „onderlinge so lidariteit en „eigen verant woordelijkheid. Nu de rege ring het begrip werkelijk wil omzetten in beleid wordt dui delijk dat vooral de christen democraten het er toch moei lijk mee zullen krijgen. In het vrije spel van vraag en aanbod vallen de allerzwaksten dik wijls tussen wal en schip. Koopmarkt Dat blijkt vooral bij de volks huisvesting. In de Voorjaars nota wordt het nieuwe woning bouwbeleid voor de komende jaren uiteengezet. De vrije- marktbeginselen zijn daar in optima forma doorgevoerd: (orse bezuinigingen op de tra ditioneel door de overheid zwaar gesteunde en geleide huursector en het steeds vrijer laten van de koopmarkt. Het CDA krijgt langzamerhand twijfels, juist nu de gevolgen van de privatisering op wo ningbouwgebied duidelijk worden. Is het aan de kiezers te verkopen dat op de huursubsi die stevig wordt bezuinigd ter wijl in de vrije sector een nieuw cadeau wordt uitge deeld in de vorm van een een malige premie van 5000 gulden voor mensen die zich een huis van 180.000 guden kunnen ver oorloven? Voordat de Voorjaarsnota werd gepubliceerd heeft GDA-frac- tieleider Bert de Vries gepoogd alvast mogelijke onvrede weg te nemen. Hij maakte duidelijk dat de voorgenomen maatrege len hard, maar onontkoombaar zullen zijn. Het CDA zou ech ter de laagstbetaalden sparen, zei hij. Als voorbeeld noemde hij in het partijblad CD-Actueel:„ Zo wordt er dit jaar maar heel wei nig bezuinigd op individuele huursubsidie. Hij had hier met evenveel recht kunnen zeggen: „Zo worden dit jaar maar heel weinig cadeaus in de vrije sec tor weggegeven. Dissident geluid Voordat dit CDA-WD kabinet aantrad, klonk er binnén de CDA-fractie een stevig dissi dent geluid. Kamerlid Stef Dijkman voorspelde tijdens de formatie dat CDA en WD ge- zamelijk fors zouden bezuini gen op de huursubsidie en hij achtte dat een gevaarlijke ont wikkeling. Toen het door hem gevreesde kabinet er eenmaal was, heeft hij sindsdien loyaal zijn mond gehouden terwille van de eenheid in de partij. Nu de door hem voorspelde be zuinigingsmaatregelen in de huursector zich per 1 juli echt laten voelen laat hij weer van zich horen, ook al is zijn com mentaar voorzichtig van toon. Stef Dijkman waarschuwt dit kabinet dat het veel te veel leunt op het vrije-marktmecha- nisme. Hij vreest dat de bouw- produktie verder zal inzakken met als gevolg meer bouw vakkers zonder werk omdat volstaan wordt met bezuinigin gen op de huursector zonder waterdichte garanties dat wo ningzoekenden straks massaal naar de koopmarkt trekken. Lage rente alleen is niet genoeg. Woningzoekenden moeten ook nog vertrouwen in hun eigen inkomensontwikkeling heb ben voor ze kunnen besluiten tot het aangaan van hoge schulden. Niet onbeduidend Dijkman vindt bovendien dat de bezuinigingen op de huursub sidie helemaal niet zo laag en onbeduidend zijn als zijn frac tieleider wil doen geloven. In derdaad zullen de grootste klappen in de huursubsidie pas in 1984 vallen maar al per 1 juli gaan andere bezuinigigen in zoals de maatregel om voor taan alle inkomens achter één huisdeur bij elkaar op te tellen voordat het subsidiebedrag wordt bepaald. Een werkloze vader met een uit kering en een inwonend kind of bijwerkende vrouw ziet zijn huursubsidie dan verdwijnen. Die vader kan, Dijkman gaf het voorbeeld zelf, voortaan zijn huur helemaal zelf betalen, ter wijl hij het in die situatie toch al niet gemakkelijk heeft. Niet alleen zijn huur wordt hoger. Ook zijn uitkering gaat per 1 oktober omlaag. Daar komt nog bij dat zijn kinderen een lager jeugdloon krijgen of werkloos zijn zonder uitkering terwijl de man, indien zijn vrouw werkt, als dubbelver- diener straks ook nog meer be lasting moet gaan betalen. Zo hier en daar komen de bezui nigingen niet dubbel, niet tweedubbel, maar drie- of vier dubbel aan. Dat is een van de gevolgen van de privatisering van dit kabinet. Loyalisten De rol van de dissidente Dijk- mart binnen de CDA-fractie is trouwens niet helemaal duide lijk. Hij behoorde ooit tot de omstreden groep loyalisten die na de laatste verkiezingen trouw moest beloven aan het fractiebeleid. De partij wilde niet langer de vrije geluiden van afwijkende meningen. Moet de kritiek van Dijkman nu worden gezien als het begin van weer openlijke discussie en kritiek op het CDA-WD- beleid of is Dijkman niet meer dan een naar voren geschoven bliksemafleider. Het CDA kan zo met WD de harde maatre gelen nemen terwijl het ieder een die getroffen wordt laat uithuilen aan de borst van een van zijn fractieleden. Roethof Het oud-Tweede-Kamerlid voor de PvdA Hein Roethof is gisteren gekozen als „gewoon" lid in het ROTTERDAM (GPD) De meerderheids-aandeelhouder van de in op spraak gekomen NV Slavenburgs Bank, de Franse bankinstelling Cré dit Lyonnais, heeft in overleg met de Nederlandsche Bank een aantal maatregelen genomen om het verlies van 203 miljoen gulden dat Sla venburgs vorig jaar leed te kunnen verwerken en herstel te verzekeren. Een van die maatregelen is een nieuwe naam voor de omstreden bank: Crédit Lyonnais Bank Nederland NV. Behalve deze naamsverandering zal de raad van bestuur worden ver sterkt. Tot voorzitter van deze raad zal worden benoemd de heer G. Vigon, thans vice-voorzitter. De moedermaatschappij Crédit Lyonnais garandeert dat de bank haar risicos in de huidige kredietportefeuille zal kunnen dragen. DEN HAAG (GPD) Spanningen binnen de afdeling Radio, Televi sie en Pers (RTP) van het minis terie van welzijn, volksgezond heid en cultuur (WVC) hebben ertoe geleid dat begin deze maand zes hoge beleidsambtena ren in een brief aan het hoofd van de afdeling, ing. J. W. Rei- nold, hebben meegedeeld hun medewerking aan de verdere voltooiing van de concept-Me dianota, niet meer te willen ver lenen. In antwoord op dit schrij ven heeft de secretaris-generaal van het departement het zestal inmiddels bevolen hun werk weer te hervatten, hetgeen ge beurd is. Oorzaak van de spanningen en de daarop volgende ruzies is een ernstig verschil van inzicht over de tot stand koming van de ver schillende versies van de nota, waarvan er nu reeds zes zijn ge realiseerd. Ook over sommige hoofdpunten van de nota liggen de meningen lijnrecht tegenover elkaar. De Groep van Zes verwijt de ambtelijke top van het depar tement dat deze de verschillende versies van de nota heeft vol tooid buiten hen om. De Zes ver tegenwoordigen belangrijke be leidsafdelingen, zoals de finan ciële en de juridische sector, de afdeling die de zendtijdindeling behandelt en de sector beleids voorbereiding. De zes ondertekenaars van de brief vinden dat er met de nota niet te werken valt. Aan de laatste ver sie van de nota zouden veel tech nische bezwaren kleven. Ook stellen zij de ambtelijke top van WVC ervoor verantwoordelijk dat het kabinet, met name de Mi nisteriële Commissie voor het In formatiebeleid (MCI) door minis ter Brinkman onjuist en onvolle dig is ingelicht over tal van voor stellen met betrekking tot een sa menhangend mediabeleid. Een ernstig verwijt dat in de brief wordt uitgesproken is ook dat bewust een aantal opmerkingen en wensen van de bewindsman door de top van WVC niet of on juist in de nota is uitgevoerd. Ongelukkig zijn de zes ambtenaren ook met het feit dat in de laatste versie van de nota veel minder aandacht wordt besteed aan het zogenaamde „representativi- teitscriterium. In 1980 is in vrij strenge regels in de Omroepwet vastgelegd dat omroeporganisa ties tot 1985 de tijd krijgen om aan te tonen dat zij een geestelij ke, culturele danwel maatschap pelijke stroming in het volk ver tegenwoordigen. Dit heeft vooral de laatste anderhalve week bij zendgemachtigden als AVRO, TROS en Veronica geleid tot de vrees dat zij zullen worden opge heven. Niet alleen de voorzitters van deze omroepen hebben onder meer via het schrijven van een brief aan minister Brinkman aan deze vrees uiting gegeven, maar ook de politiek leider van de WD, Nijpels, heeft krachtig ge protesteerd tegen de mogelijk heid dat een dergelijk voorne men zou worden uitgevoerd. In het laatste concept van de nota wordt nu de gehele problematiek van de representativiteit plotse ling omzeild en als het ware doorgeschoven naar een nog tot stand te komen Mediaraad, die eveneens in de nota wordt ge noemd. Het negeren van de pro blemen die met het aanscherpen van de representativiteits-eis sa menhangen, acht de Groep van Zes onbegrijpelijk en onverant woordelijk.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7