Geen nieuw arbeidsbureau Uithoorn, Nieuwegein of de schollentheorie Eis tegen verkrachters: jaar en vijftien maanden Drommen bij rommelmarkt Geld voor bouw aan Langegracht ontbreekt Vitesse in Gehoorzaal Broers Verbouwen' flat onwillige vader Jongen (19) ontkent vrouw (76) te hebben verkracht Aardrijkskunde: accent op maatschappij VAKTAAL ZATERDAG 23 APRIL 1983 LEIDEN Drommen mensen stonden gistermiddag voor de deuren van de Groenoordhallen te wachten, totdat de rommel markt geopend zou worden. Om zes uur werden de deuren ge opend, nadat wethouder Tesse- laar (PvdA) van sportzaken enke le woorden had gericht aan de or ganisatoren Kwik, Menken en Van de Born. De rommelmarkt van de Leidse sportverenigingen is een jaar lijks evenement, dat dit jaar voor het eerst in de Groenoordhal wordt gehouden. Meer dan hon derd verenigingen doen mee. De Menkenhal, waar de markt tot nu toe werd gehouden, kon dit grote aantal 'kooplui' niet bergen. Vorig jaar bezochten 13.000 bezoe kers de rommelmarkt. De orga nisatoren verwachten dat dat aantal dit jaar wordt overschre den. De markt duurt tot zondag middag vijf uur. Kooplustigen stonden gistermiddag in de rij voor de sport-rommelmarkt. DEN HAAG/LEIDEN - "Mis schien was het wel heel onnozel van dat meisje om met jullie mee te gaan maar wat jullie vervol gens met haar hebben uitgehaald is een minne streek". Zo typeer de mevrouw Koningsveld, presi dente van de Haagse rechtbank, gisteren de verkrachting die twee Leidse jongens in januari van dit jaar bij een meisje uit Ha- zerswoude pleegden. De jongens, J.R. (22) en S.v.d.V. (21), hadden het meisje destijds niet zoals beloofd thuisgebracht maar waren met haar naar het in dustrieterrein bij Zoeterwoude gereden waar zij in de auto door beiden werd verkracht. Aan de verkrachting was een aanvanke lijk plezierig verlopende kennis making in de koffieshop van V en D in Leiden voorafgegaan. Op het aanbod van de jongens haar naar huis te brengen was het meisje ingegaan. Hoewel zij aan vankelijk tegen de politie ver klaarde in de auto te zijn ge sleurd gaf zij later toe vrijwillig bij de jongens te zijn ingestapt. Die reden met haar naar het Zoe- terwoudse industrieterrein waar J.R. de bank naar achteren klap te en het hevig tegenstribbelen de meisje bedreigde met een me talen kam die hij tegen haar hals drukte zeggende: Als je niet mee werkt snijd ik je strot door. Daar na was het de beurt aan v.d.V. die erkende dat het meisje erg huilde en er wanhopig uitzag. In de vroege ochtend werd ze in Ha- zerswoude in de buurt van enige kennissen afgezet. "Erg grof zoals dit tweetal tekeer is gegaan", merkte officier van jus titie Klein Breteler op. Hij noem de het gedrag van de jongens bij zonder laf. Tegen v.d.V. die nog niet eerder met justitie in aanra king was geweest eiste hij een gevangenisstraf van 12 maanden waarvan 3 voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. Bovendien eiste hij een onder toezichtstel- ling van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs omdat v.d.V. een groot drankgebruiker is. Tegen J.R. die behalve voor de ver krachting ook voor een aantal andere misdrijven terechtstond zoals mishandeling, diefstal, he ling, rijden zonder rijbewijs en het opgeven van een vals adres na een aanrijding eiste hij een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 15 maanden met aftrek. De raadslieden Voorberg en Lever beklemtoonden dat het meisje zich zowel in de koffieshop als tijdens de autorit niet afkerig had getoond van met name J.R. met wie ze had gevrijd. Een tij dens het begin van de autorit ontstane botsing had het meisje niet aangegrepen om bij het on geluk aanwezige politieagenten te vertellen dat er handelingen gebeurden die haar niet zinden, aldus de raadslieden die ook nog de moeilijke gezinsomstandighe den van hun cliënten naar voren brachten. Zij hielden een plei dooi voor voorwaardelijke ge vangenisstraffen opdat het twee tal snel zou kunnen worden be handeld door resp. het CAD (v.d.V.) en het psychiatrisch zie kenhuis in Bloemendaal (J.R.). De rechtbank doet op 6 i spraak. uit- LEIDEN - De bouw van een nieuw Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB), aan de Langegracht in Leiden, is van de baan. Het ministerie van financiën heeft een stokje gestoken voor de plannen van de rijksgebouwen dienst om een deel van het voor malige fabriekscomplex van Clos en Leembruggen van de ge meente Leiden te kopen. De ge meente heeft het voormalige fa briekscomplex vorig jaar voor één miljoen gulden gekocht met de bedoeling een deel van de grond door te verkopen aan de rijksgebouwendienst voor de nieuwbouw voor het GAB. Het fabriekcomplex aan de Lange gracht is vorig jaar enige tijd ge kraakt geweest door een groep jongeren die er woon- werkruim te wilde creëren. De krakers ver lieten het complex nadat ge meenteraad was gezwicht voor de eis van de rijksgebouwen dienst dat de grónd bouwrijp moest worden opgeleverd in ver band met de bouw van een nieuw arbeidsbureau. Aanvankelijk bestond een grote mate van overeenstemming met de rijksgebouwendienst over de aankoop van de grond voor het LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal treedt woensdag 27 april de pop groep Vitesse op. Bandleider en drummer Herman van Boeyen heeft na talloze formatiewisselin gen naar eigen zeggen eindelijk hét Vitesse gevonden. Bassist Rudy Englebert, gitarist Carl Carlton en toetsenist Otto Cooymans hebben er in elk geval in belangrijke mate toe bijgedra gen dat Van Boeyen de meest succesvolle periode uit zijn loop baan beleeft. Recente hits als 'Rosalynn' en 'Good Looking' hebben voor een landelijke door braak gezocht. 'Julia' is de titel van de jongste single die door Van Boeyen cs. is uitgebracht en lijkt eveneens op weg naar een fiitnotering. GAB. Ook het ministerie van so ciale zaken had ingestemd met de nieuwbouwplannen omdat het GAB al geruime tijd te kam pen heeft met ruimteproblemen. Het ministerie van financiën zou de plannen hebben tegengehou den omdat in het nieuwbouw- plan naast het GAB ook ruimte zou zijn voor andere rijksinstel lingen. Over de preciese redenen van het ministerie bestaat, noch bij de gemeente, noch bij het GAB, duidelijkheid. Het niet doorgaan van de plannen voor éen nieuw arbeidsbureau aan de Langegracht betekent volgens directeur Tibbe van het GAB geen definitief afstel. Het ministerie van sociale zaken zou de rijksgebouwendienst op dracht hebben gegeven om uit te zien'naar een andere locatie dat geschikt wordt geacht voor de bouw van een nieuw arbeidsbu- Te krap Het huidige gebouw van het GAB aan de Oosterkerkstraat is, hoe wel slechts vijftien jaar oud, veel te krap geworden. Vijftien perso neelsleden werken inmiddels in een bijgebouw van het arbeids bureau aan de Hogewoerd. Een situatie die, volgens directeur Tibbe, niet bevordelijk is voor de dienstverlening van het GAB. Daar komt nog bij dat het ge westelijk arbeidsbureau bezig is zich om te vormen van een klas siek bureau in een arbeidsbu reau nieuwe stijl. "De indeling van het huidige gebouw is volko men ongeschikt voor de dienst verlening die past bij een derge lijk experiment", aldus Tibbe. Nu de bouw van een nieuw ar beidsbureau aan de Langegracht van de baan is zit de gemeente enigszins in de maag met de be schikbare grond. Volgens het geldende bestemmingsplan zou den op het terrein van het voor malige fabriekscomplex wonin gen en kantoren moeten komen. Nu de aanspraak van de rijksge bouwendienst op het terrein is komen te vervallen moet de ge meente op zoek naar nieuwe ge gadigden voor de kantoorlocatie aan de Langegracht. DEN HAAG LEIDEN - Dat de liefde voor een meisje merkwaardige gevolgen kan hebben bleek gisteren voor de Haagse rechtbank waar drie Leidenaars terecht stonden voor geweld tegen personen en goede ren en bedreiging met doodslag. Het drietal, G.V. (27) en de broers S.K. (24) en A.K. (20), had op 4 januari van dit jaar stevig huisgehouden in een flat bij de toegangsweg naar de Leidse Merenwijk. En dat alles omdat de bewoner van de fiat had ge weigerd zijn dochter uit te laten gaan met G.V. en zijn moeder had gewaarschuwd dat haar zoon beter uit de buurt van zijn dochter kon blijven. Volgens G.V. had de man via het telefoontje naar zijn moeder gedreigd een knokploeg op hem af te zullen sturen en dat had hem en de broers S. en A.K. in woede doen ontsteken. Vanuit een café, waar ze flink wat hadden gedronken, waren ze naar de bewuste flat gegaan. Vooral de twee broers hadden een ravage aangericht in het interieur. Ook waren de hoofdbewoner van het huis en één van zijn kinderen gewond geraakt. Later hadden S.K. en A.K. ook nog eens gevochten met de gealarmeerde politie. Officier van justitie Klein Breteler die al eerder op gewelddadigheden van de twee broers was gestuit, eiste 6 maanden gevangenisstraf waar van 2 maanden voorwaardelijk. Voor G.V. die niet mee had 'verbouwd' en geen straflijst had was hij mild: 500 gulden boete plus één maand voorwaardelijk. De raadslieden plaatsten enkele kanttekeningen bij de vernielpartij en schetsten de perspectieven van het werkloze drietal van wie er één uitzicht heeft op een betrekking...bij een sloper. Zij vroegen aan een eventuele gevangenisstraf zo veel mogelijk een voorwaardelijk karak ter te geven. Op vrijdag 6 mei doet de rechtbank uitspraak. LEIDEN - Leerlingen van de British School brachten gistermiddag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat een Aziatisch liedje ten gehore. Dit optreden van de Nederlandse Britjes (zie foto) omlijstte de opening van de tentoonstelling 'Bhoetan, het land van de vreedzame draak'. Drs. J. van Schaik van buitenlandse zaken verrichtte de officiële opening van deze tentoonstelling die handelt over het land Bhoetan, één van de drie armste landen ter wereld en een project van Unicef. De opening van de tentoonstelling betekende tevens het startschot voor de landelijke Uni- cef-actie 'Kans voor een Kind', die in het teken van Bhoetan zal staan. Van Schaik kon gistermiddag bekend maken dat de Nederlandse rege ring 600.000 dollar zal bijdragen aan het project van Unicef. Daarvoor worden onder meer veldwerkers opgeleid voor de gezondheidszorg, een school voor gezondheidszorg gesteund en wordt er een kinderafdeling bij een ziekenhuis gebouwd. Bhoetan ligt hoog in de Himalaya en telt ongeveer een miljoen inwoners. De tentoonstelling in het museum voor volkenkunde wil nu laten zien hoe de mensen in het land leven en welke cultuur zij hebben. De tentoonstelling is te zien op de eerste verdieping van het museum aan de Steenstraat en duurt nog tot 21 augustus. De openingstijden zijn dins dag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en op zon- en feestdagen van één tot vijf uur. DEN HAAG/LEIDEN - Wel of geen verkrachting. Dat was gis teren voor de Haagse rechtbank het voornaamste strijdpunt tij dens de behandeling van de dief stal met geweld door een 19-jari- ge Leidse jongen, in januari van dit jaar bij een bejaarde vrouw gepleegd. De jongen, R.M., hield hardnekkig vol dat de politie hem bij de ver horen het woord verkrachting in de mond had gelegd, maar aan wezige rechercheurs verklaar den juist heel nadrukkelijk dat de jongen uit zichzelf over de verkrachting was begonnen en allerlei details had verstrekt. Niet omstreden was dat de Leide- naar in de nacht van 13 op 14 ja nuari de woning van een 76-jari- ge vrouw in het Leidse bejaar dentehuis Rijn en Vliet via het balkon was binnengedrongen. Daarna lopen de verklaringen uit een. Volgens de dader had hij de woning doorzocht en was er met enkele sieraden vandoor gegaan. De vrouw daarentegen vertelde dat zij door de jongen was mis bruikt alvorens hij de benen had genomen. Officier van justitie Klein Breteler had geen goed woord voor R.M. over en eiste 30 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. In de eis nam hij ook de straffen mee voor een aantal door R.M. op andere tijdstippen begane inbraken en diefstallen. Raadsman Voorberg vond dat de verkrachting niet was bewezen, ook al omdat de bejaarde vrouw niet onder ede was gehoord en zij haar belastende verklaringen niet had ondertekend. Volgens een medisch rapport had R.M. geen psychische afwijkingen en daarom was het volgens Voor berg niet aannemelijk dat zo'n 19-jarige jongen zich aan een vrouw van 76 jaar zou vergrijpen. Ten aanzien van de verkrachting vroeg hij derhalve vrijspraak ter wijl hij voor de diefstallen een voorwaardelijke gevangenisstraf vroeg R.M. te laten behandelen. De rechtbank doet op 6 mei uit spraak. LEIDEN - "Als je in Leiden woont, zit je als aardrijkskundeleraar heel goed", constateert A. Rid der, aardrijkskundedocent van de Louise de Coligny Scholenge meenschap. "Het westen van Ne derland is immers een bijzonder interessant gebied voor het aan schouwelijk onderwijs. Jazeker, we hebben hier verschillende grondsoorten, veengebieden, jonge duinen, oude duinen.... en musea. Dat laatste mag weieens nadrukkelijk worden vermeld. De educatieve diensten van het museum voor Volkenkunde en Geologie verzorgen namelijk uit stekende tentoonstellingen. Ten toonstellingen die niet alleen heel goed inspelen op verschil lende onderwerpen die bij het vak aardrijkskunde ter sprake komen, maar die ook in begrijpe lijke en duidelijke taal worden begeleid. En dat maakt het voor de leerlingen zo boeiend". Zijn collega Prins ondersteunt dit betoog door zijn ervaringen uit een te zetten. "Steeds weer blijkt, dat de stof veel beter wordt verwerkt als je de leerlin gen zelf iets laat zien of onderne men. Je merkt dat ze dan ten minste weten waarover ze pra ten. En dat is toch het doel van lesgeven?", zegt hij naar zijn col lega kijkend. Deze knikt heftig. Nadat een jaar of tien geleden aard rijkskunde werd betrokken bij het centraal schriftelijk examen, zijn er duidelijke wijzigingen op getreden. Ridder: "Vöör die tijd Wat heeft er zich na de invoering van de mammoetwet in 1968 op de scholengemeenschappen voor movo/hovo en vwo afgespeeld? De vakkenpaketten zijn ingevoerd, de leerstof is veranderd en de schoolboeken zijn mooier gewor den. In deze serie 'voktaal' komen docenten van Leidse middelbare scholen aan het woord, die kri tisch zullen vertellen over leerlin gen, schoolboeken en de ontwik kelingen binnen hun eigen vak. had de leerstof een erg inventari serend karakter. Elk land in Eu ropa behandelde je apart. Eerst kwam de topografie aan de beurt door Saskia Stoelinga en vervolgens het bekende lijstje bodem, klimaat, delfstoffen enz. Als je dat rijtje helemaal had af gewerkt was je met het onder werp klaar". Ook zijn beide do centen van mening dat van de leerling geen encyclopedische kennis hoeft te worden ver wacht. Ze moeten de grote lijnen Thematisch De Ridder: "Het gëeigende pa troon van vroeger hebben we he lemaal losgelatan. Nu pakken we bij voorbeeld de grote steden van Europa tesamen en het alpenge bied in plaats van Zwitserland. In de brugklas hebben we ook gekozen voor een thematische aanpak. We beginnen dicht bij huis. Eerst bekijken we de wijk, daarna de gemeente en langza merhand wordt dat gebied gro ter. Daarbij betrekken we om maar eens wat te noemen, de be volkingsopbouw, het geboorte- en sterftecijfer en industrieën in relatie tot de delfstoffen. Deze methode is helemaal gericht op zelfwerkzaamhei d Prins: "Het is ook haast onmoge lijk om aan brugklassers klassi kaal les te geven. Ze komen van verschillende lagere scholen waar ze allemaal een ander aard rijkskunde- programma hebben gehad. Op deze manier kunnen ze hun eigen werktempo bepa len, terwijl ze aan het eind van een maand toch allemaal de zelf de stof beheersen". Nieuwegein Prins: "We hebben het al eerder ge zegd: het aardrijkunde-onder- wijs is veranderd. Naar mijn me ning lag vroeger de aandacht veel te veel op de topografie. Na tuurlijk moeten ze weten waar de Flevopolders liggen, anders praat je over de hoofden heen. En we besteden er ook zeker vol doende aandacht aan. We heb ben voor de klassen 1, 2 en 3 een apart topografieprogramma: waar de grote rivieren, steden en gebieden van Europa, de wereld delen en Nederland ter sprake komen. Maar als ze langs Uithoorn rijden en ze weten dat plaatsje niet pre cies te lokaliseren.... ach, daar kan ik mij niet al te druk om ma ken. Nu leren ze Nieuwegein, een groeikern die is uitgegroeid tot een behoorlijke plaats. Ga maar eens aan de ouders vragen of ze dat wel weten te liggen". Het is al bij andere vakken aan de orde geweest: de eisen van het vervolgonderwijs bepalen de keuze van de vakken. Ridder wil daar beslist niet omheen draaien. De gevolgen daarvan zijn dat aardrijkskunde duidelijk minder wordt gekozen dan wiskunde. "Laten we er niet een al te mooie voorstelling van maken, het is voor een aantal leerlingen ge woon een vluchtvak: aardrijks kunde kiezen of geen een diplo ma behalen". Hoewel Ridder zelf ook weet dat zijn vak makkelij ker is dan wiskunde of natuur kunde komt het toch voor dat leerlingen een onvoldoende ha len. Prins: "Het leren van de lessen le vert niet meer automatisch een zeven of een acht. Doordat het een keuzevak is, wordt er op sommige zaken dieper ingegaan. Ze moeten inzicht tonen en plau sibele verklaringen kunnen ge ven. En dat blijkt voor velen nog een hele opgave te zijn. Met na me het interpreteren van statisti sche gegevens levert veel moei lijkheden op". Bijhouden De beide docenten merken dat het lesgeven de laatste jaren zwaar der is geworden. Niet omdat de leerlingen lastiger zijn gewor den, maar omdat de eindexa- menonderwerpen elke drie jaar veranderen. Ridder: "Anders we ten ze op het centraal schriftelijk niet meer wat ze moeten vragen. Aan de ene kant is die verande ring van stof een welkome afwis seling, aan de andere kant bete kent dit, dat wij ons vak heel goed moeten bijhouden. Tot voor een paar jaar geleden wist geen geograaf iets van het milieu in relatie met zijn vak. Dat moest men zich in een hele korte tijd toch eigen maken". Een andere verandering is, dat met name de laatste jaren het accent vooral is komen te liggen op maatschappelijke vraagstukken. Het rassenprobleem in de Ver enigde Staten is, volgens beide docenten, echt een nieuw onder werp, evenals het milieu en de kwestie rond de energie. Als wordt opgeworpen dat vakken als biologie en scheikunde daar ook al aandacht aan besteden, zegt Ridder: "Alle inbreng zowel van biologische als chemische aard, wordt in de geografie ruim telijk bekeken". Met een voorbeeld hoopt Prins duidelijk te maken dat de leerlin gen in zyn les in elk geval niet met ingewikkelde formules wor den geconfronteerd. "Rijnmond heeft industrie en is tevens woongebied. Dat moet samen gaan. Als probleem kan dan wor den gesteld: op welke manier kan de industrie behouden blij ven en de bevolking op een aan gename manier blijven leven?" Schollen Hoewel Ridder deze vraagstukken ongelofelijk boeiend vindt, meent hij dat we ook niet moeten doorslaan. Enkele jaren geleden heerste er onder een aantal aard- rijkskunde-docenten de mening dat de fysische geografie maar niet meer moest worden behan deld. Ridder was het daar vol strekt niet mee eens. "Het is ge lukkig niet doorgegaan. Geolo gie, bodemkunde, Idimaat en de onderwerpen die hierbij ter spra ke komen, zijn voor mijn gevoel heel interessant en boeiend. Ook als je het milieu gaat behandelen zijn dit soort zaken zelfs van het grootste belang. En ik spreek nu niet alleen namens mijzelf, maar ook namens de leerlingen, dacht ik". Enthousiast komt er achteraan: "De nieuwste ontwikkelingen in dit vakgebied - zoals bij voor beeld de schollentheorie - wor den door mij op de voet ge volgd!" Omdat hij gefronste wenkbrauwen ziet, krijgt Ridder de gelegenheid om in het kort uit te leggen wat de leerlingen van tegenwoordig al niet weten. "De aardkorst bestaat uit losse delen, schollen of platen. Met deze theorie, die pas de laatste jaren opgeld doet, kunnen allerlei geo logische verschijnselen (vulka nisme, aardbevingen) worden verklaard". Het is bij de heren bekend: ouders mogen graag klagen over het huidige onderwijs. Een geregeld terugkerend onderwerp bij die gesprekken is dat de topografi sche kennis van die kinderen zo slecht is geworden. Zou in plaats van de schollentheorie niet beter kunnen worden geleerd, waar het plaatsje Uithoorn ligt?

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3