Op haring af, met of zonder toestemming Oudste fotomodel pas laat ontdekt Ongeduldige vissers staan op scherp Betty Hennis tussen koffie en repen ZATERDAG 23 APRIL 1983 Extra Niet één visser twijfelt er nog aan. Brussel zal, zo is hun rotsvaste overtuiging, toe stemming geven om op maatjesharing te vissen. Bio logen hebben het verlossen de woord gesproken: de ha ringstand in de Noordzee is hersteld. Na zeven jaar einde lijk weer échte Hollandse Nieuwe. De vloot wordt al in orde gebracht om eind mei op jacht te gaan. Nog vijf we ken geduld dus. Eén ding is intussen zeker: de haring- koorts heeft de Nederlandse vissers bevangen. Tradities zullen in ere worden her steld. Vlaggetjesdag (28 mei in Scheveningen) en de geheimzin nige haringrace komen terug. De koningin krijgt de eerste Hol landse Nieuwe. En het is dit jaar achthonderd jaar geleden dat Jan Willem Beukelszoon het ha ringkaken uitvond. Ook daar wil len de vissers niet geruisloos aan voorbijgaan. Toch is er nog één maar. De biolo gen hebben dan wel het verlos sende woord gesproken, maar aan de politiek, de Europese Commissie, is de uiteindelijke beslissing. De vraag is of zij op tijd een antwoord kan geven. Het advies moet eerst van een specia le visserij-commissie komen. Die vergadert pas half mei. Zet deze commissie het licht op groen, dan moet er nog overleg worden ge pleegd over welke hoeveelheden haring er mogen worden gevan gen. Hier wringt, wat de Neder landse vissers betreft, de schoen. Want de beste Hollandse Nieuwe wordt eind mei en begin juni naar boven gehaald. Frustraties Euro-parlementariër Eisso Woltjer (PvdA) wringt zich in allerlei bochten om die visserij-commis sie sneller om tafel te krijgen. In een open brief dringt hij aan op spoed. "Nu" stelt hij, "moet er een positief besluit worden geno men. Daar zal de geloofwaardig heid van het Europese visserijbe leid mee gediend zijn." Woltjer zegt in zijn brief dat het be grip 'Hollandse Nieuwe' de ge moederen in. Nederland al jaren bezighoudt. Nu de haringstand op peil is zijn alle ogen op Brus sel gericht. "Een te late of nega tieve beslissing zal frustraties te weegbrengen die niet mogen worden onderschat. Het bedrijfs leven is, op eigen risico, inmid dels al begonnen met de voorbe reidingen van de haringvangst. Een snel besluit is dan ook van het grootste belang", schrijft Woltjer. De Euro-parlementariër had min of meer de mondelinge toezeg ging al op zak dat het allemaal voor elkaar zou komen. "Die brief', licht de socialist toe, "moet je maar zien als een stok achter de deur. Men kan wel zo veel zeggen, maar ik wil zeker heid. Voor het eind van volgende maand moet er een beslissing zwart op wit staan. Dan haasten ze zich maar eens een beetje, 't Zou een schandaal zijn als de ambtenarij in feite de haring vangst dwarsboomt." Woltjer gunt de Nederlandse visser zijn maatjesharing en Vlaggetjes dag. "Laat ze maar eens wat ver dienen. Jaren hebben ze het ver schrikkelijk moeilijk gehad, had den ze nauwelijks te eten of moesten de strijd zelfs opgeven. Aan die Hollandse Nieuwe kun nen ze nu wat overhouden. En er zitten er genoeg in de Noordzee. Dus ik ben er praktisch honderd procent zeker van dat we in juni maatjesharing kunnen eten. Al is het er maar één." Met een haringstand van naar schatting 800.000 ton kan er volgens deskundigen weer moeiteloos in de Noordzee worden gevist. Alleen: Brussel laat nog weinig van zich horen. Maar dat zal een groot aantal vissers een zorg zijn. Alles is gereed om op te stomen. Alles wijst erop dat het na zeven jaar weer Vlaggetjesdag zal zijn. door Jan Westerlaken Op scherp s zelf staan op scherp. Zit ten als het ware op het puntje van hun stoel om bij het eerste sein erop uit te trekken. Dat sein kan, hoe klein de kans ook is, uit blijven. Wat dan? Ben Daalder, voorman van de Nederlandse kottervissers, kan niet duidelij ker zijn: "Wij gaan eind mei op haring vissen. Niemand kan ons nu nog tegenhouden. Ook als er geen goedkeuring uit Brussel komt gaan we Hollandse Nieuwe vangen. De vissers zijn gewoon niet meer te stuiten. Ze investe ren, maken alles in orde. Nee, als de Europese Commissie op nieuw zou zeggen: het gaat niet door, dat zou gewoon té gek zijn. Of we moeilijkheden krijgen of niet, dat zien we dan wel weer." Daalder heeft echter wel vertrou wen in Brussel. De politiek, denkt hij, zal wel op één lijn ko men. "Gekscherend wordt in België wel de opmerking ge maakt dat het vissen op maatjes haring niet meer is dan het in stand houden van folklore. Die gedachte moet nu maar eens een keertje uit de wereld worden ge holpen. De mensen die dit zeg gen moeten we maar eens aan hun verstand zien te brengen dat het om een historie van vele hon derden jaren gaat waar keiharde commerciële belangen mee ge moeid zijn. Vele miljoenen gul dens gaan er in die haringvisserij Alles lijken de vissers in kannen en kruiken te hebben. Zelfs vijftig werkloze haringkakers zijn aan getrokken. "Jaren hebben ze met hun duimen zitten draaien. Hun messen hebben ze geslepen, klaar voor de strijd. Hun 'slopie' (tas met spullen) staat al gepakt Haringkoorts Steunen de reders de kottervis sers? Gaan ook zij op haring vis sen als er nog geen toestemming is? Woordvoerder Schalkers van de Katwijkse rederij Ouwehand is wat bedaarder in zijn uitspra ken dan de voorman van de kot tervissers. "We moeten eerst maar even afwachten". "Kijk, de vissers hebben zich vele jaren achtereen keurig gedragen en geen harinkje gevangen. De ambtenaren in Brussel moeten uit." "De kleintjes, de kottervissers, zijn veel gauwer bereid hun hoofd uit te steken dan de grote vissers die met hektreilers de zee opgaan. De agressie bij hen is vele malen groter. Ik kan wel zeggen dat ie dere visser zo langzamerhand aan de haringkoorts begint te lij den. Ze weten dat er voldoende in de Noordzee zit, dus willen ze erop af. Je merkt dat vooral in de vissersplaatsen. Elke dag wordt erover gepraat. Iedereen die er mee te maken heeft leeft naar Vlaggetjesdag toe". Bioloog Ad Corten van het RIVO (Rijks Instituut voor Visserij On derzoek) in IJmuiden lijkt zijn zin te krijgen. Vorig jaar al riep hij uit dat er best een beperkte hoeveelheid haring uit de Noord zee kon worden gevist. Collega's uit andere belanghebbende lan den hielden toen de boot af. Nu zijn ze het uiteindelijk met elkaar eens: de haringstand is hersteld. De Noordzee is, na zeven jaar, weer open voor de haringvisserij. Een eenmalige zaak of voor goed? Gunstig Ad Corten: "Ik hoop definitief. De vooruitzichten voor de komende jaren zijn gunstig. Dit jaar is er een aanwas van 300.000 ton ha ring en in 1984, zo is de verwach ting, 400.000 ton." Het herstel van de haringstand heeft lang geduurd. Waar dat precies aan heeft gelegen weten ook de deskundigen niet te ver klaren. De biologen dachten dat er in 1980 alweer op beperkte schaal zou kunnen worden ge vist. Hun voorspelling kwam niet uit. Nog eens drie jaar moes ten de vissers geduld oefenen voor zij jacht konden gaan ma ken op Hollandse Nieuwe. "We denken dat die vertraging te maken heeft gehad met abnor male stromingen in de zee. Maar het kan net zo goed wat anders zijn geweest. Misschien heeft de sprot wel geprobeerd de plaats van de haring in de zee te verove ren. Of er is illegaal gevist. Wij biologen staan voor een myste- Wat Ad Corten betreft kunnen de vissers dit jaar zeker 150.000 ton haring vangen. Zonder dat de stand in gevaar komt. Alleen, toestemming hebben ze nog niet. "Ik ben daar goed kwaad over. Een klein clubje mensen maakt de dienst uit. De vissers of de Eu ropese Gemeenschap zelf moet nu maar eens zeggen: we pikken het niet langer. Misschien heb je dan de kans dat de International Council Exploration Sea zich aanpast aan de werkelijkheid en gaat het allemaal wat soepeler verlopen. Uit zichzelf zal zij dat nooit doen. Die ICES loopt altijd een jaar achter met haar advies. De beslissing voor dit jaar is nog niet eens genomen. Met andere woorden: volgend jaar zitten de vissers in hetzelfde schuitje als nu. Dat is toch een kwalijke zaak. Er wordt gesold met belangen die vele miljoenen omvatten." Regels Voorkomen moet worden dat er opnieuw een heksenjacht op de naar schatting 800.000 ton haring in de Noordzee zal worden ont ketend. Woltjer en Corten zijn het daar roerend over eens. Wol tjer "Ik vermoed dat de vissers nu wel eieren voor hun geld zul len kiezen en de toegestane vangsten zullen respecteren. Ze hebben hun les geleerd. Voor een tweede keer zo'n kapitale fout maken, daar zullen ze wel voor oppassen. Als er geen vis meer zit is de koek op". Corten denkt er precies hetzelfde over. "Na zeven jaar krijgen de vissers de kans opnieuw haring te vangen. Benutten ze die kans goed, dan blijft de Noordzee open. Dat betekent dat zij zich gewoon aan de regels moeten houden. Doen ze het niet, dan zijn we binnen twee jaar terug bij af en moet de zee weer voor vijf of zes jaar dicht". "Het is altijd gezellig. Goed van eten en drinken, het wordt prima betaald en ze bedanken je ook nog vriendelijk als het afgelopen is". Zeker weet ze het niet, maar Betty Hennis zal met haar 87 jaar stellig het oudste fotomodel van Nederland zijn. Al ruim dertien jaar is ze regelmatig in reclame-spotjes op de televisie en in advertenties in weekbladen als omaatje te zien. Gaat het over koffie, champagne, repen of een ander artikel en vinden de reclamejongens dat er een oudere dame op de foto of de film moet staan, dan wordt Betty via een modellenbureau opgetrommeld. Betty Hennis (87): te druk om eenzaam te zijn. Pas na het overlijden van haar man is ze ermee begonnen. „De dochter van een vriendin van mij was fotomodel. Zij wist dat Rudi Carrell voor een televisie-show deftig uitziende mensen nodig had en vroeg of ik daar zin in had. Dat had ik en Rudi Carrell vond mij deftig genoeg, dus ik mocht meedoen. Daarna is het eigenlijk vanzelf gegaan. Ik werd steeds vaker als fotomodel of figurante gevraagd. Nu nog steeds, ik zou erg veel werk kunnen krijgen, maar ik pak niet alles meer aan. Laatst nog, toen wilden ze dat ik mijn haar zou verven voor een foto. Daar heb ik geen zin in. Dan maar niet, voor het geld hoef ik het niet te doen en trouwens, ik heb er vaak geen tijd voor. Ik heb het veel te druk met mijn cabaretgezelschapje. We treden op voor zieken en bejaarden". Ze woont in een pension in Amsterdam-Zuid. Haar kleine kamer staat mudvol. De vleugel domineert. Overal tierelantijntjes, beeldjes en oude foto's. Kleden en schilderijen tegen de wanden. Een boudoirachtig sfeertje. Pas na haar zeventigste is ze als fotomodel ontdekt, maar al in de jaren twintig zag een fotograaf hoe fotogeniek Betty was. „Ik was bij hem in de zaak voor een foto van mijn zoon. Hij bekeek mij en vroeg of hij ook een foto van mij mocht maken. Gratis, als hij met mijn portret mee mocht doen aan een fotowedstrijd van weekblad Het Leven. Iedere keer was daar „De bloem van Nederland" in te zien, een foto van de een of andere goed uitziende jongedame. Ik dacht „wat kan mij het schelen, die foto wint het toch niet". Maar ja hoor, een tijdje later stond ik in Het Leven. „Ik had mijn man niets verteld. Toen hij het blad inkeek wist hij niet wat hij zag. „Dat lijk jij wel!". Toen hij begreep dat ik het echt was werd hij kwaad. „Wat moeten onze klanten daar wel van denken?" We hadden in die tijd drie goedlopende restaurants in Amsterdam. Toch hebben we van die foto in Het Leven juist voordeel gehad. Daardoor kwam veel publiek op de zaak af: Laten we naar het bloemetje gaan kijken, zeiden ze dan". Ze heeft geen familie meer. „Maar ik heb het te druk om eenzaam te zijn. Met ons groepje treden we regelmatig op in ziekenhuizen en verpleeginrichtingen en voor het Rode Kruis. We zijn met z'n zessen. Ik speel piano. Ons repertoire bestaat uit stukken uit operettes, liedjes en sketches. In die bejaardentehuizen spelen we vaak voor mensen die jonger zijn dan ik ben. Laatst kwam er een mevrouw op me af die zei: ik ben al zo oud, ik ben negenenzentig". „Dan ben ik acht jaar ouder dan u. zei ik toen. De meesten schatten me veel jonger dan ik ben, meestal een jaar of zeventig. Dat komt misschien ook omdat ik heel mooie kleren draag als ik optreed". Ze staat al vanaf haar achttiende als amateur op het toneel. Daardoor is ze er aan gewend om in de publieke belangstelling te staan. Het doet haar weinig dat zoveel mensen haar van de televisie of uit de bladen kennen. „Ach er zijn altijd mensen die me op straat aanspreken. Laatst kwamen er twee jongens op me af. Ze hadden met elkaar gewed of ik nou wel of niet die mevrouw van de televisie was. Ik vind dat wel leuk allemaal". (GPD)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21