LEIDSCH DAGBLAD Steun voor bedrijfsleven Kabinet negeert nota boycot Zuid-Afrika In textiel nog 2000 banen weg Weglopen, mag dat? Smetteloos bezoek van koningin PvdA: „Economisch herstel bittere noodzaak" Dagboeken van Hitier terecht? Strengere controle illegale visvangst Moord Voorschotense: zes jaar en tbr geëist UTERDAG 23 APRIL 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37069 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIOEN VOOR TEL NRS ZIE COLOFON 30 PAGINA'S Ruim twee jaar na de staatsgreep vinden in Turkije nog vrijwel dagelijks massaprocessen plaats. Onze correspondent Frans van Hasselt bezocht een aantal zittingen, onder meer die van een proces waarbij maar liefst 816 beklaagden in groepjes uit de gevangenissen moeten opdraven. Veel verweer is niet mogelijk vanwege een nijpend gebrek aan advocaten. En wie zichzelf wat al te luidruchtig verdedigt, wordt radicaal afgevoerd. Het al of niet verbergen van weggelopen minderjarigen geeft weer eens aanleiding tot tumult tussen ouders en hulpverlenende instanties. Ouders nemen opnieuw JAC en kinderbescherming op de korrel. En ditmaal verenigd. PAGINA 17 malaise op PAGINA 19 Haring in het land Dokter aan de kant. Voor het eerst sinds 1977 zal het dit jaar weer Vlaggetjesdag zijn. Het wachten is nog op officiële toestemming van de Europese Commissie, maar ook als die niet komt gaan de vissers de zee op. Het wachten king van de duin- en bollen streek is gisteren massaal uitge lopen om een glimp op te vangen van koningin Beatrix tijdens haar bliksembezoek aan tien dor pen in de streek. Een bezoek dat ondanks het overvolle program ma zonder noemenswaardige in cidenten is verlopen. In acht uur tijd bezocht de konin gin achtereenvolgens Warmond, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Noord wij kerhout, Noordwijk, Voorhout, Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg. De bijzonder grote belangstelling leidde in sommige plaatsen voor chaotische tafere len. Zo werden in Sassenheim, waar de koningin een rondgang maakte langs een braderie, kleine kinde ren bijna onder de voet gelopen. In Hillegom gingen enige toe schouwers op de vuist om het beste plaatsje te bemachtigen. In de overige dorpen was de sfeer hartelijker en kreeg de bevolking uitgebreid de kans meegebrach- te bloemen aan de koningin te overhandigen. Aan het slot van de dag maakte de I koningin in de Rijnsburgse vei ling Flora kennis met vertegen woordigers van het bedrijfsle ven, maatschappelijke en so ciaal-culturele instellingen. Het koninklijk bezoek aan deze re gio was het eerste na 22 jaar. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - Het kabi net zal een nota van het ministe rie van buitenlandse zaken, waarin een eenzijdige economi sche boycot tegen Zuid-Afrika wordt afgewezen, vrijwel zeker naast zich neerleggen. Aanvankelijk zou de nota gisteren in de ministerraad worden be sproken, maar daarvan is alsnog afgezien onder druk van het CDA, dat grote moeite heeft met de strekking van het stuk. Goed ingelichte bronnen in Den Haag verwachten dat er nu een nieuwe nota zal worden geschre ven, waarin delen van de nota van Buitenlandse Zaken zullen worden verwerkt. In de ambtelij ke nota, die vorige week uitlekte, worden eenzijdige economische sancties tegen Zuid-Afrika op ju ridische en praktische gronden afgewezen. Volgens de ambtena ren van Buitenlandse Zaken is een eenzijdige olieboycot, een importbeperking of een verbod van nieuwe Nederlandse investe ringen in Zuid-Afrika strijdig met een aantal internationale verdragen. Dat geldt bijvoor beeld de Algemene overeen komst voor tarieven en handel (GATT), het EG-verdrag en het Benelux-verdrag. Ook wordt in de nota melding ge maakt van het Nederlands-Zuid- afrikaanse handels- en scheep vaartverdrag van 1935, dat met eenzijdige Nederlandse sancties in feite zou worden opgezegd. Buitenlandse Zaken vreest dat dit zal leiden tot Zuidafrikaanse tegenmaatregelen op econo misch gebied, die ons land ern stig zouden kunnen schaden. In juni 1980 leidde een voorstel tot een eenzijdige olieboycot tegen Zuid-Afrika bijna tot de val van het kabinet-Van Agt/Wiegel (CDA/WD). De oppositie, die vóór eenzijdige sancties is, ver kreeg toen de steun van een deel van de CDA-fractie, onder aan voering van de christen-demo craat Jan Nico Scholten. Deze wilde gisteren overigens niet na der op de nota van Buitenlandse Zaken ingaan, omdat zij officieel nog vertrouwelijk is. U weet toch dat de waarde ran uw dagblad rele malen groter is dan de prijs die u daarvoor betaalt. Voor de suksesvolle verkoop van uw huis. Perioden met zon De Bilt verwacht voor morgen perio den met zon en slechts een kleine kans op een bui. Minimumtempera tuur rond 14 graden. Matige zuiden Zon op: 6.26; onder: 20.52 uur. Maan op: 17.18; onder: 5.55 uur. Hoogwater in Katwijk om 1.58 en 14.24 uur, laagwater om 9.51 en 22.46 uur. Zon op: 6.24; onder: 20.53 uur. Maan op: 18.38; onder: 6.13 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.52 en 15.16 uur, laagwater om 10.50 en 23.32 uur. RAALTE (ANP) - Als gevolg van het regeringsbeleid gaat de ontluiste ring van de Twentse textiel- en kledingindustrie in hoog tempo verder. Van de 5.000 Twentenaren - die nu nog in deze sector werkzaam zijn - verliezen er tot 1985 nog ongeveer 2.000 hun baan. Het herstructureringsprogramma voor de textiel- en kledingindustrie - waar de Tweede Kamer zich recent achter heeft geschaard - is volgens Dijkema veel te beperkt. Naar zijn mening zou de overheid zich actief moeten bezighouden met de ontwikkeling van de textiel- en kledingin dustrie. „Nu wordt elk regionaal initiatief aan de branche overgelaten. Een onver kort liberaal beleid, dat neerkomt op een voortgang van de koude sane ring", aldus Dijkema. BOLLENSTREEK - De bonte stoet; oftwel het bloembollen corso rijdt vandaag weer door de streek. Twintig praal- en 25 personen auto's vertrokken vanmorgen uit Haarlem voor de lange tocht naar Noordwijk. Voor het zover was werden de praalwagens gisteren in de Lissese Hobaho-hallen door vele nieuwsgierigen bewon derd. Op de foto de wagen van de ANWB, die juist giste ren het 100-jarig bestaan vierde. (Folo Holvast» BONN (GPD) - Het Westduit- se weekblad Stern beweert de dagboeken van Adolf Hit- Ier te hebben gevonden. Dit zou sensationeel zijn, want tot nu toe is er in de buiten gewoon omvangrijke litera tuur over Hitier en het Der de Rijk nooit een aanwijzing gevonden dat de dictator een dagboek zou hebben bij gehouden. Stern zegt te be schikken over 60 met de hand geschreven boeken, die de Führer tussen 22 juli 1932 en zijn dood midden april 1945 zou hebben vervaar digd. Het weekblad verklaarde dat handschriftendeskundigen en historici de echtheid van de dagboeken hebben vast gesteld. Een Britse autori teit op het gebied van het le ven van Hitler, Lord Dacre, zegt overtuigt te zijn van de authentiteit van de boeken. De dagboeken zijn opgespoord nadat verslaggevers van Stern drie jaar hebben ge zocht in vele landen. Volgens Stern bevatten de dagboeken minstens twee mededelingen die tot nu toe niet bekend waren. Ten eer ste zou Hitier afkeurend hebben geschreven dat de jodenvervolgingen door Himmler en Eichmann hand over hand toenamen. Ten tweede zou Rudolf Hess op 10 mei 1941 met toestem ming van de Führer met een parachute boven Engeland zijn afgesprongen om te on derhandelen met Churchill over een vrede. De Engelsen hebben dat nooit geloofd. DEN HAAG (GPD) De PvdA gaat op de bres staan voor het bedrijfsleven en herstel van de winsten van onderne mingen. Dit blijkt uit twee studies van werkgroepen uit het partijbestuur over de toekomst van de verzorgings staat. Zonder economisch herstel is het voortbestaan van de verzorgingsstaat onzeker, aldus de PvdA. De twee rapporten zijn gisteroch tend gepubliceerd tijdens het congres van de PvdA in Den Haag. Het zijn deelstudies voor een omvangrijker rapport dat de socialisten opstellen over de toe komst van de verzorgingsstaat. Ze handelen over de economie en de sociale zekerheid. Economisch herstel is bittere noodzaak, zo luidt een van de conclusies. Daarvoor is meer winst nodig in het bedrijfsleven. De PvdA vindt wel dat de werk nemers bij het herstelbeleid nauw betrokken moeten wor den. Om het economisch herstel mogelijk te maken, zal de over heid moeten bezuinigen, erkent de PvdA. Daarbij keert ze zich wel tegen het alleen maar korten op de begrotingen. De overheid moet aanvaarden dat het aantal dat afhankelijk is van de rijkskas nog toeneemt. De PvdA denkt aan het vervangen van overheidssubsidies door be lastingvoordelen, aan het over hevelen van taken naar het be drijfsleven, het vragen van een eigen bijdrage van gébruikers van collectieve voorzieningen, en verhoging van andere belas tingen zoals de btw. Op die ma nier wil de PvdA de collectieve sector in stand houden zonder de belastingdruk onaanvaardbaar op te schroeven. Bij een herstelde economische groei van 2 tot 3 procent, zal het aantal banen in het bedrijfsleven niet groeien maar hooguit gelijk blijven, stelt de PvdA vast. Meer banen kunnen er alleen komen door drastische herverdeling van arbeid. Een andere werkgroep van de PvdA meent dat het risico van loonderving door ziekte, werk loosheid of arbeidsongeschikt heid volledig kan worden verze- Reagan wil graangesprek WASHINGTON (ANP) - Presi dent Reagan heeft Moskou voor gesteld de onderhandelingen te heropenen over een nieuw lang lopend contract voor de levering van Amerikaans graan aan Rus land. Reagan "bevroor" dat gesprek in december 1980 na de afkondi ging van de staat van beleg in Po len. Zijn aanbod betekent vol gens Washington niet dat de pre sident nu tevreden is over de si tuatie in Polen, maar hij zou "de betrouwbaarheid van Amerika als graanleverancier weer tot uit drukking willen brengen". Het bestaande contract loopt eind september af. Jeugdwerkeloosheid iii Europa dalend BRUSSEL (GPD) - De werkloos heid onder jongeren in de Euro pese gemeenschap is van decem ber 1982 tot maart 1983 licht ge daald van 38,9 naar 37,0 procent. Die gunstige ontwikkeling vindt volgens de Europese statistische dienst in alle landen plaats, maar het sterkst in België en Luxem burg, waar tot nu toe het grootste aantal werklozen gemiddeld aan wezig was. Overigens blijft de totale werkloos heid in Europa nog toenemen, zij het dat de stijging minder snel gaat dan in voorgaande maan den. Eind maart waren er 12,1 miljoen mensen in de tien Europese lid staten als werkloos geregi streerd. Daarvan waren ruim 4,5 miljoen jonger dan 25 jaar. kerd, zoals nu het geval is. Een minimum-uitkering voor ieder een wordt van de hand gewezen. Wel noemt de commissie de tachtig procent "willekeurig". De hoogste uitkeringen kunnen beperkt omlaag. (Zie verder pag. 7) Weer executie in Ver. Staten ATMORE (ANP) In de strafge vangenis van Atmore in de Ame rikaanse staat Alabama is giste ren de doodstraf door de elektri sche stoel voltrokken aan John Lewis Evans (33). Er waren twee stroomstoten nodig. Evans was ter dood veroordeeld wegens de moord op een pand jesbaas bij een poging tot bero ving in Mobile in Alabama in 1977. Het was de zevende terechtstelling in de VS i nadat door een uit spraak van het Amerikaanse hooggerechtshof in 1976 de doodstraf opnieuw kon worden toegepast. ZIERIKZEE (ANP) - Minister Braks heeft de vissers in ons land vandaag nog weer eens een strengere controle op ille gale vangsten in het vooruit zicht gesteld. Tevens kondigde hij aan dat hard opgetreden zal worden tegen vissers die gehoor ge ven aan een oproep om na 30 mei toch op haringvisserij te gaan, ook als daarover in Brussel nog geen besluit is genomen. De bewindsman benadrukte geen activiteiten te kunnen en zullen toestaan die in strijd zijn met de inter nationale afspraken. De minister stelde dit in een toespraak, die namens hem werd uitgesproken op de jaarvergadering van de Ver eniging Zeeuwse Visserijbe- langen in Zierikzee. Volgens de minister is de con trole de afgelopen jaren door diverse oorzaken matig ge weest. Zo was er bijvoor beeld onzekerheid over een gelijkwaardige controle in de lidstaten. Nu is er echter een gemeen schappelijk beleid, zijn er re gels afgesproken en is de rou te naar een gereguleerde vis serij in de wateren van de EG-lidstaten uitgezet. Het is een illusie, aldus Braks, dat wij buiten die boeienroute zouden kunnen vissen. DEN HAAG/VOORSCHOTEN Zes jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Die eis formu leerde de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren tegen de 24-jarige J.K. De man heeft vorig jaar november een 57-jarige vrouw uit Voorschoten verkracht en van het leven beroofd. De Voorschotense liep in het park Rozenburg te wandelen met haar hondje. J.K. was in Voorscho ten op bezoek en liep bewust in het park rond om een vrouw aan te randen. Toen hij door het gegil van het slachtoffer in paniek raakte had hij haar gewurgd. Eind november werd J.K. voor een diefstal in Rotterdam gepakt, waar na zijn betrokkenheid bij de Voorschotense wurging aan het licht kwam. In een psychiatrisch rapport wordt J.K. afgeschilderd als een gevaar lijk en agressief mens, bij wie de kans op herhaling van een seksueel of ander delict groot wordt geschat. (zje verder Pagina 2 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1