c 3 IKON als splijtzwam of injectie Kerkdiensten Van Oeveren: niet tot heil - Schoch: telkens weer een worsteling Diakonaal 'potten' uit den boze )3 ZATERDAG 23 APRIL 1983 Geestelijk leven De Rijnsburgse gereformeerde dominee dr. B. van Oeveren (58) heeft nóg spijt als haren op zijn hoofd, dat hij negen jaar geleden heeft geholpen om de Gereformeerde Kerken de IKON (Interkerkelijke Omroep Nederland) binnen te loodsen. Hij was toen voorzitter van de commissie die het desbetreffende sy nodebesluit moest voorbereiden. De meerderheid van die commissie gaf aan in terkerkelijke samenwerking in de omroep- sector de voorkeur. Als kerk zélf zendtijd verzorgen zou een te zware opgave zijn. Een minderheid meende echter, dat je kerkelijke zendtijd voornamelijk moet gebruiken voor directe evangelieverkondiging en dat de ge reformeerden dat best zelf konden doen. Dr. Van Oeveren schaarde zich toen bij de meerderheid. Dus: meedoen. Maar wel onder voorwaarden. Nü vindt hij, dat aan die voorwaar den niet is voldaan. Achteraf ge zien had de minderheid toch ge lijk. "De IKON-programma's zijn afbrekend, norm-vervlakkend en gezagsondermijnend", zegt de Rijnsburgse predikant - die bin nenkort naar Leek (Gr.) vertrekt - in het eerste nummer van de 'IKON-krant'. "Huwelijk en gezin staan bij de IKON onder voortdurende ver achting". Ook ergert Van Oeve ren zich aan het soms meer dan grove taalgebruik in bepaalde programma's. "Weliswaar zijn niet alle uitzendingen verkeerd, maar enige leiding vanuit een kerkelijke of evangelische ach tergrond wordt in het algemeen niet geboden". "Géén mening is ook een mening. Zo komen juist veel gezinnen en jongeren in de kou te staan". "Men schermt nu wel zoveel met de buitenkerkelijken, op wie de programma's gericht zouden moeten zijn, maar naar ik hoor, zeggen ook veel buitenkerkelij ken verbaasd: er zit geen bood schap in. Het staat trouwens ner gens, dat de programma's van de kerken specifiek op buitenker kelijken moeten worden gericht. Nee, wat de IKON brengt, is in het algemeen niet tot heil van on ze kerken en ook niet tot heil van de buitenkerkelijken". Als er belangstelling voor is, is de IKON stellig van plan, vaker met zo'n eigen krant voor het voet- lichtte komen. (Men kan die aan vragen bij de administratie, ant woordnummer 839, 3800 VB Amersfoort, telefoon 033-754868). "Er is behoefte aan informatie over de IKON. In de ze krant hebben wij de ruimte om eens wat meer over onszelf te vertellen, over onze relatie met de kerken en over de ontwikke lingen in de media en de rol van de kerken daarbij", zegt het be stuur in een toelichting. Dat ook de kritische toon daarin mag worden gehoord, blijkt wel uit het gesprek met dr. Van Oe veren, dat in dit eerste nummer een halve pagina beslaat. Kritiek in de kerkelijke wereld op de IKON is er te over. Nog on langs verliet een gereformeerde dominee teleurgesteld het IKON-bestuur. Wie de reacties op bepaalde radio- en tv-pro- gramma's in synode- en kerke- raadsvergaderingen ook maar een beetje in de gaten houdt, moet wel tot de conclusie ko men, dat de verstandhouding tussen de aangesloten kerken en hun zendgemachtigde onder voortdurende spanning staat. De IKON lijkt in kerkelijk Neder land een even grote splijtzwam als het IKV. Net als met het IKV roepen sommigen om het hardst, dat hun kerk ook met de IKON moet breken. Behulpzaam Een heel ander geluid dan van dr. Van Oeveren komt van drs. W. Jansen (Heemstede), die vijfjaar lid van de hervormde synode is geweest. Hij vindt de IKON hele maal niet zo 'taboe-doorbreke- rig'. "Er zijn mensen die de waarheid van het evangelie zien als een af gerond geheel, waarvan je alleen maar hoeft te getuigen om ande ren ervan te óvertuigen. Op die manier zijn er maar twee soorten mensen: zij die niét overtuigd zijn en zy die dat wél zijn. Alles wat je nog te doen hebt is, men sen van het ene naar het andere over te brengen". Maar het geloof heeft ook te maken met beweging en actie. "Actie niet als einddoel, maar als lo gisch gevolg van bezinning en vormgeving van je eigen mens zijn". Jansen meent, dat de IKON erg behulpzaam kan zijn bij het vertalen van wat het evangelie vandddg zou kunnen betekenen. "Ik heb zelf voor mijn handelen vrij regelmatig behoef te aan een injectie in die rich ting". Volgens diakan Jansen maken wij in deze tijd de overgang mee van een samenleving waarin men zich moest houden aan de regels van de omgeving, naar een sa menleving waarin meer belang wordt gehecht aan persoonlijke ontplooiing en die ook veel meer DR. VAN OEVEREN ...de minderheid had tóch gelijk.... (eigen foto) mogelijkheden biedt om je eigen ontwildceling te volgen. "Dan is het de vraag, hoe je evangelische waarden aan die vrijere mensen zou moeten overbrengen". Aan standaard-antwoorden van vroe ger heb je dan niet zoveel. "Die weetje al". De IKON probeert zo min mogelijk van het 'burgerlijk gangbare' af te wijken, meent Jansen. "Toch is het evangelie zelf ontzettend radicaal. Ik vrees, dat als Jezus nü leefde er dingen op tafel zou den komen die ook de IKON niet graag zou willen uitzenden. Hoe kun je nu het verschil tussen wat het evangelie zegt en de dagelijk se praktijk zo presenteren, dat mensen er wakker van worden en er toch niet wakker van blij ven liggen? In dat opzicht doet de IKON toch wel heel goed werk". Tekenen Het IKON-beleid vindt zijn uit gangspunt in de prediking van Jezus in de synagoge van Naza reth (Lukas 4): de armen wordt het evangelie gepredikt, aan ge vangenen loslating, aan blinden het gezicht en aan gebrokenen de vrijheid. IKON-voorzitter ds. M. L. W. Schoch: "Dat betekent concreet: stemmelozen stem ge ven, opkomen voor ontrechten, voor de underdogs, solidair zijn met de uitzichtlozen, zo mogelijk tekenen geven van het Rijk van God dat wij verwachten, vragen stellen, dialogen op gang bren gen en mensen als 'beminden van God' tegemoet treden". De moeilijkheid is steeds, hoé je het geheim van het evangelie onder woorden en in beeld moet bren gen. "Dat is elke keer weer een worsteling. Soms denk ik wel: het is een onmogelijke zaak". Keuze De gereformeerde godsdienstso cioloog professor Gerard Dekker ziet voor de IKON een actieve rol weggelegd bij het zoeken naar nieuwe vormen van godsdien stoverdracht, aangepast aan de eisen van deze tijd. De traditio nele kerkdienst boet aan beteke nis in. "De kerk zou een platform moeten worden, waar veel duidelijker dan tot nu toe geluiden zowel uit de samenleving als uit de gods dienst te horen zijn. Er zou dan binnen de kerken een confronta tie moeten plaats hebben tussen Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot DRS. GREVEN ....wolkbreuk dreigt... de moderne samenleving en de christelijke godsdienst. Die twee zouden elkaar moeten corrige ren. Maar wil dat goed gaan, dan zullen de kerken naar ande re vormen moeten zoeken voor de communicatie met hun gemeente leden". Dr. Dekker gelooft, dat de IKON als massamedium uitstekend ge schikt is om voor gesprekskrin- gen, leerhuizen en dergelijke the ma's aan te dragen. "De IKON staat voor de keuze: uit- (foto GPD) gaan van de traditie, alle nadruk leggen op de samenleving óf een 'derde weg' volgen, die van de 'confrontatie'. Nü kiest deze om roep in feite voor de samenle ving, maar dat geeft spanningen met de kerken. Hij zou in nauw overleg met de kerken meer moeten inspelen op die nieuwe vormen". De kerkdienst is, vol gens Dekker, niet de geschikte plaats om die 'derde weg' - noodzakelijk om de leegloop een halt toe te roepen duidelijk naar voren te laten komen. Gezien de nood in de samenleving dichtbij en ver weg is het 'potten' van diakonale gelden uit den bo ze. Op plaatsen waar diakonaal vermogen is dient een voortdu rende bezinning te zijn op de in houd van het bijbelse begrip 'rentmeesterschap' als leidraad voor het handelen in concrete si tuaties. Dat stelt de hervormde diakonale consulent P. Lootsma in zijn zo juist verschenen brochure 'En zij hadden alles gemeenschappe- lijk....' De brochure is een handvol vui stregels voor de besteding van het diakonale geld. Het boekje is uitgegeven door de hervormde provinciale diakonale commissie en de hervormde Stichting voor Maatschappelijk Welzijn in Zuid- Holland, waar de heer Lootsma staffunctionaris is voor samenle vingsvraagstukken. Jaarlijks blijven over het hele land gezien - grote sommen dia konaal geld onbesteed, zegt Jan Fieggen, staffunctionaris van de hervormde Generale Diakonale Raad, in een inleiding tot de bro chure. "Dat moet ons een grote zorg zijn. Want wij handelen daarmee niet naar de bedoeling van de gevers, en in de tweede plaats leidt het beheren van de kapitalen ons af van ander nood zakelijk diakonaal werk". Zeven regels geeft Lootsma voor het ten nutte maken van diako naal geld. Zijn brochure - die twee gulden kost - is te bestel len bij de hervormde Stichting voor Maatschappelijk Welzijn in Zuid-Holland, TXunlaan 18, 3111 AT Schiedam. Het gironummer van de stichting is 105425 en het telefoonnummer 010-264500. De uitdaging voor de IKON is: zich nog meer dan tot nu toe toeleg gen op programma's die andere omroepen niet maken, erop ge spitst dat de kerken dit blijven herkennen als hun eigen werk. Bundelen Om het met IKON-directeur drs. Jan Greven te zeggen: "Kerken en IKON moeten hun krachten bundelen". Als er sprake is van wantrouwen tussen de IKON en de negen aangesloten kerken, "dan kunnen we ons dat, met het oog op de nieuwe ontwikkelin gen in de wereld van de media, niet zo goed veroorloven", er kent Greven. "Wanneer er een wolkbreuk dreigt, is het niet ver standig, met elkaar te blijven twisten over de manier waarop een tent moet worden opgezet". De IKON zal er inderdaad alles aan moeten doen om niet van zijn achterban te vervreemden, al moet daarbij wel worden gezegd, dat de diepe tegenstellingen in dat kerkelijke achterland juist by actuele kwesties het vrijwel onmogelijk maken, zich in om roepland als stem van 'de' ker ken te presenteren. Veel kerkelij ke kritiek op de IKON slaat terug op de kerken zelf. Die liggen soms nog meer met zichzelf dan met elkaar overhoop. Toch zal de kerkelijke omroep zijn doel missen, als het conflict met de kerken hem ertoe zou brengen, min of meer een eigen leven te gaan leiden. Wederzijdse infor matie zal moeten bijdragen tot correctie en tot inspiratie van el kaar. Daarom is zo'n IKON-krant geen aardigheidje maar een noodzaak. Voor verbetering van de relatie tussen de kerken en hun zendge machtigde is het niet-uitzenden van een riskant programma, zo als pas is gebeurd met vier afle veringen over jeugd en sexuali- teit, niet voldoende. Het tegen deel kan zelfs het geval zijn, om dat er ook mensen zijn die zo'n besluit onmiddellijk aanvechten en toeschrijven aan een beleid dat de kool en de geit wil sparen. Wie opereert op de grens van kerk en wereld, blijft aan alle kanten kwetsbaar. Basisbeweging. Van 11 tot 15 mei zullen een paar honderd vrouwen en mannen uit Europa die lid zijn van christelijke basis groepen de gast zijn van de Ne derlandse Basisbeweging voor een congres over 'Bevrijdend ge loven in Europa'. Er komen ook mensen uit Oost-Europa en gas ten uit Nicaragua en Mexico Doel van het congres is, de beteke nis van het christelijk geloof voor 'bevrijdingsprocessen' in Europa na te gaan. "Het gaat", volgens het opinieblad voor kerk en samenleving 'De Bazuin', "om een radikaal nee tegen het idee van een christelijk Europa, waar in het christendom fungeert als ondersteuning van louter Euro pees en westers denken, als buf fer tegen communisme". Het congres zal zich, naar wordt verwacht, keren tegen allen die menen, dat het christendom kan worden gebruikt als rechtvaardi ging van belangen, "die soms vanuit Westduitse CDU-kringen en nu en dan ook door paus Jo hannes Paulus 2 naar voren wor den gebracht". Collecte. Morgen wordt in de hervormde kerken gecollecteerd voor het fonds 'algemene diako nale doeleinden'. Dit fonds is er in de eerste plaats om diako- nieën die voor hun werk geld te kort komen financieel te steu nen. Daarnaast wordt steun ge geven aan landelijke instellingen op het gebied van dienstverle ning en maatschappeUjk en cul tureel werk (Bijlmermeer, vakantiewerk voor gehandicap ten, hospitaal-kerkschip 'De Hoop', luchthavenpastoraat Schiphol en persoonlijke hulp aan vluchtelingen en andere vreemdelingen). Moskee. In Malmö (Zweden) komt de grootste moskee van Europa. Die zal plaats bieden aan 1000 mensen. Het geld komt voornamelijk van Saoedi-Arabiè en Libië, maar ook moslims uit de Scandinavische landen en West-Duitsland dragen eraan by. In Scandinavië wonen nu onge veer 50.000 islamieten, van wie 15.000 in Zuid-Zweden. De isla mitische groepering in Malmö telt zo'n 7000 gelovigen. Geweld. De bisschoppen van Zimbabwe het vroegere Rho- desië - veroordelen in een 'her derlijk schrijven' geweld ter be reiking van een politiek doel. Zij geven toe, dat de regering het recht en de plicht heeft, de bevol king van het land, desnoods met wapengeweld, te behoeden voor pogingen tot revolutie, maar toe passing van 'willekeurig geweld' moet onder alle omstandigheden worden veroordeeld. De kerk heeft, volgens de bisschoppen, de plicht, zich over politieke vra gen uit te spreken als daarbij de grondrechten van de mens in het geding zyn. Prior Roger Schütz van de oecu menische kloostergemeenschap van Taize (Frankrijk) zal volgen de maand een bezoek brengen aan Hongarije. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl- kerk 10 ds. De Mey, 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 kand. De Boo, Koudekerk, 5 ds. De Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Recenboog (Merenwijk) 9.30 ds. v. Leeuwen en pastoor v. Well, 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 9 dr. v.d. Zwaan, 10.30 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk.(Burggravenl.) 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. 'Diakonessenhuis 10.30 ds. Driebergen, Katwijk aan Zee, 30 april 10.30 rk. dienst, H. Delemarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 dr. Vlijm; Petrak. (Surinamestr.) 10 prof. Rothui zen, Kampen; Oude Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds. v. Loe- nen, L.dorp; Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver- Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 dr. Arntzen. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 lees- Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 mevr. ds. Westera. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 mevr. E. de Clercq, A.dam. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld, 7.30 zendingsavond, zo. 9 bijbel- school, wo. en do. 8 bybelschool. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 evang. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. v. Duuren Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra, vr. 8 jeugdsam. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamen- Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij- belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Soefi-stichting: 11 L. A. Rooke over: 'Waarom bidden wy nog?' (Steen- schuur 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl 9.3Q. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 Haarl.s 12.15; H. Ryndyk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Waarde, Hoofddorp, 7 ds. Hane- maayer. Geref. Kerk: 10 dr. Fernhout, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 5 ds. Kok, ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 kand. Smit, 6.30 ds. Bogers; Kruiskerk 10 ds. De Jonge; Opst.kerk 10 hr. Taselaar, 6.30 ds. v.d. Heiden, cantatedienst; Nabij 10 ds. Bogers; G. Herderk. 10 hr. J. H. Bui- kema, 6.30 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9, 10.30 en 6.15 (zangdienst) ds. Ver heul; Albanianae (Diamantstr.) 10 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 mevr. ds. v. Everdingen, Leiden; Driehoorne 7 nam.; Oudsh.kerk 10 ds. v.d. Heiden; Sionskerk (Planetensin- gel) 9.30 ds. Wiegeraad, De Bilt, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Schuring, Haulerwijk, 6.30 dr. Fernhout; Salv- .kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Schuring. Spijker, 7 ds. Breen. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 en 4.30 ds. Plooy, Ede. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Slag- Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Koekkoek in Bo- nifaciusk., mmv Credo Singers. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork, welkomstdienst, mmv de groep 'Hymne', 6.30 drs. v. Barneveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): hr. H. de Jong. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zot 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9.30 en 11. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Quak, Vianen, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 evang. v. Gaaien, Wierin- gerwaard, 6.30 ds. Richter, jeugd dienst; Bethl.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 evang. v Gaaien. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg.: 9.30 ds. Sliggers, 4 ds. Kooij. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Veenstra, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. El derman. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Lang broek, Veenendaal. Geref. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Vogelaar. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7. zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 10 ds. Cziria, 5 ds. Baayen, beiden Rijnsburg. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 7 ds. Germans, S.heim, interk. opendeurdienst. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Biesma, 7 zie herv. gem. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Hoo- gendijk, Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Gebraad, 6 hr. Binnendijk, jeugddienst; Ontm.kerk 10 prof. dr. v.d. Beek, Val kenburg, 6.30 ds. Gebraad. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. Swierts, Maassluis, 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 kand. v. Meyeren, 6 ds. Drie bergen: O. Kerk 10 ds. Smaling, Rynsburg, 6 ds. Hovius, Apeldoorn; Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Vroe- gindewey; Pnièlk. 9.30 ds.Hovius, 6 ds. v. Roon; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Groenendijk, Scheveningen; Overduin 2.15 ds. Baas; De Hoeksteen 10 hr. v.d. Bos, met doven. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. v. 't Hof, Noordwijkerhout. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Kersten, 5 ds. De Moor, Wadd.veen; Triumfatork. 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kersten. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesd., 3.30 ds. Heida. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 leesdienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst. Volle-evang.gem. (Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. Geraf. Kerk: 10 dr. Bade, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Does burg; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Bom; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries, opdrachtdienst. Elisabeth-ziekenhuis: 10 rector Vyftig- LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 en 5 (jeugddienst) ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Snel, Rynsburg, 7 LISSE. Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Hanemaayer, Alphen; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. Zie ook ge- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 11 ds. v. Leeuwen, 3 ds. Koers. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 er 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9. 10.30 en 5.45. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Noote- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v.d. Sluys, Kerkwerve. Remonstr. Gem.: 10 prof. dr. Kuiper, O.geest. Rk Kerk: - 7, z 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, 6.30 kand. De Bruin. Geref. Kerk: 9.30 ds. Den Heeten, 6.30 Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 6.30 ds. Wyn- NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Har ten, 7 kand. Bakker, Haastrecht. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 hr. Knot- ters, 7 hr. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr .(Binnen) 10 ds. Mackaay, Leiden, 5 ds. Verwelius, Wadd.veen; Vinkenl. 5 ds. Keuning, ha; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, gezins- dienst, 5 ds. Kuiper; Sole Mio 9 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Verwelius. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui per; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma. ha; Stichtingskerk 11 ds. Wolthuis, Heem stede. Zie ook herv. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. De Gelder, Lisse. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. Zee; Pauluskerk 9.30 ds. Sierat; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Bal- kesteyn, Sliedrecht, 7 ds. Heemskerk. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Zie ook herv. Geref. Kerk Vryg.: 10.30 en 4.30 lees dienst Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wyckerslooth: 4 dr. Bakker. Endegeest: 9.30 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Hoegee, 7 ds. Stelwagen, Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Romein, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 en 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Romein, 5 dr. v. Oeveren; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9 Damsma. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- VOORHOUT: Herv. Gem. 10 gastpredi- Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 zie geref.. De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Blanken; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 jeugd- Geref. K. Vrijg.: 10 en 5 ds. Houwen. Spakenburg. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 gebeds- en gespreksdienst. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zal 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Jongebreur, Hoeksteen 9.30 dienst 6.30 ds. Maas land; Bethelk. 9.30 ds. v. Itterzon, Gouda, 5 ds. Kievit, Gouda; Imm.kerk 9.30 ds. De Haan, O.geest, 7 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. De Moor, 5 ds. v.d. Berg; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, H.gom. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters, 7 mu ziekdienst; Kievietk. 10 ds. v. Bruggen. Messiask. 10 ds. v. Waasbergen, SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. v. Achterberg, oe cum. jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas. Zie ook herv Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slofstra. Rk Kerk: zat 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Streef- land, Nijkerk. 6.30 ds. Klein Kranen burg Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Aal- Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. v Achterberg. Leiden, 6 30 ds. Vermeu len, jeugddienst, mmv Trumpets of Oeveren, 5 ds. Dorpscentrum 9.30 kand. Paul. Zoeter - Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Meulen; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 prof. dr. Faber, Maarn WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. Zonneberg, Willi ge Langerak. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Broer, Ter Aar, jeugddienst. Ned. Prot Bond (De Wijk): 7 nam. dr Meyering. O.geest. Rk Kerk: zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Klem Kranenburg, 7 zie geref. Geref. Kerk: 9.30 hr. Koenes, 7 ds. Schalk. Leimuiden. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Ryndyk zat. 7. zo. 9.30 en 11.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11