-c Tientallen doden bij bomaanslag Kohl weigert Oostduitser te spreken Walesa gearresteerd en na negen uur weer vrij Proces Seveso giframp verdaagd Boycot medicijnen inzet discussie Na dood Westduitser in politiecel DDR Ambassade in VS in Beiroet Actievoerders Greenpeace in testgebied kernwapens Marathonberaad van EG over landbouw Westduitse artsen DINSDAG 19 APRIL 1983 Buitenland BONN (GPD) - De raadselachtige dood van een Westduitser in een Oostduitse politiecel heeft bondskanselier Helmut Kohl er van weerhouden de Oostduitse partijfunctionaris en econoom Gunter Mittag tijdens diens kor te bezoek aan Bonn te ontvan gen. Mittag, die lid is van het Po litbureau van de Socialistische Eenheidspartij, geldt als mogelij ke opvolger van partijchef Ho- necker. Hij was in West-Duits- land in verband met de Han nover Messe. Twee verzoeken aan de Oostduitse autoriteiten om opheldering bleven onbeant woord. De Westduitse hotelhouder Rudolf Burkert stierf op 10 april bij de grensovergang Drewitz bij Ber lijn na door de Oostduitse politie te zijn verhoord. Volgens de DDR is Burkert overleden aan een hartinfarct. Dat is na een lijk schouwing in West-Duitsland be vestigd. Maar bij de autopsie werden ook talrijke verwondin gen vastgesteld. In hoeverre die hebben bijgedragen tot de dood soorzaak, is nog niet opgehel derd. De familie van de overlede ne beweert dat er sprake is ge weest van ernstige mishande ling. Rudolf Burkert was met een vriend vanuit zijn woonplaats in Nedersachsen via de transitweg door Oost-Duitsland op weg naar West-Berlijn. Tijdens een stop bij een wegrestaurant zou hy een pakje met snoep en stickers van de voetbalclub HSV hebben overhandigd aan een in de DDR wonend familielid. Dit is kenne lijk opgemerkt door de Oostduit se politie, met het gevolg dat Burkert bij de grensovergang uit zijn auto werd gehaald en mee moest voor verhoor. Burkerts wachtende metgezel kreeg enke le uren later te horen dat zijn me dereiziger aan een hartinfarct was overleden. De bondsregering heeft inmiddels officieel geprotesteerd tegen het „ernstigste incident op een door gangsweg" sinds het bestaan van het transit-verdrag tussen de DDR en de Bondsrepubliek Duitsland. Kanselier Kohl telefo neerde gisteren met de Oostduit se staats- en partijleider Honec- ker en eiste een volledige ophel dering van de gang van zaken. Honecker heeft dit toegezegd. BEIROET/WASHINGTON (AFP/Reuter) Tientallen personen zijn gisteren gedood en ongeveer honderd gewond bij een bomaanslag op de Amerikaanse ambassade in Bei roet. Volgens officiële Libanese bronnen zijn tenminste 39 mensen omgekomen, maar gevreesd wordt dat het dodental nog zal stijgen. Onder de doden zijn zeven Amerika nen. Als gevolg van de reusachtige explosie is het ambassadegebouw voor een deel ingestort. Een organisatie zich noemende "Islamitische heilige oorlog" heeft zich verantwoordelijk ge steld voor de aanslag. De Ameri kaanse regering heeft de bom aanslag veroordeeld als een "tra gische en verachtelijke terroristi sche daad". De politie neemt aan dat de explo sie, die even na een uur (Ned. tijd) plaats had, is veroorzaakt door een zware bom die was ge plaatst in een voor de ambassade geparkeerde auto. De gehele voorkant van het zeven verdie pingen tellende ambassadege bouw stortte in elkaar. De Amerikaanse ambassadeur, Ro bert Dillon, die in het gebouw was ten tijde van de ontploffing, kon zich ongedeerd uit het puin bevrijden. De speciale Ameri kaanse afgezanten voor het Mid den-Oosten, Philip Habib en Morris Draper, waren tijdens de aanslag niet in de ambassade. Amerikaanse mariniers, rTanse militairen van de vredesmacht dat de aanslag geen invloed zal hebben op de vastberadenheid van de VS een vredesregeling te zoeken voor het Midden-Oosten. De Libanese president Gemayel, die zich ter plekke op de hoogte kwam stellen, heeft zijn medele ven uitgesproken aan de Ameri kaanse ambassadeur. "De aan slag komt op een moment dat de Verenigde Staten en Libanon zij aan zij in een bijzoner moeilijke omgeving werken om de inspan ningen van de VS en anderen te ondersteunen de vrede in Liba non en het Midden-Oosten terug te brengen", aldus Witte-Huis- woordvoerder Larry Speakes. Hij voegde eraan toe dat de aan slag de VS er niet van zal afhou den de vredesinspanningen voort te zetten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft een speciale staf ge vormd in verband met de aan- President Reagan verklaarde dat zijn Libanese ambtgenoot, Amin Gemayel, hem had gebeld om zijn medeleven te betuigen. "Hij gaf ook uitdrukking aan zijn vastbeslotenheid het zoeken naar vrede voort te zetten", aldus Reagan. "Ik heb president Ge mayel gezegd dat ik deze gevoe lens met hem deel". en Libanese soldaten grendelden Minister V£U1 defensie het gebouw af en maakten een begin met het opruimen van de Salvador treedt af puinhopen. Het gebouw zag er uit alsof er een bom op was ge vallen. Er waren branden en rook steeg omhoog. Overleven den op de bovenste verdiepingen van de ambassade lieten koffers met belangrijk materiaal zakken naar de mariniers die te hulp wa ren gesneld. De ambassade ligt aan een boulevard in West-Bei- roet, naast de ambassade van Oost-Duitsland. In het gebouw zijn behalve de ambassade ook het Amerikaanse consulaat en een bibliotheek gevestigd. Am bassadeur Dillon deelde Was hington mee dat de hele consu laire afdeling van de ambassade is vernield. Vredesproces Dillon zei tegenover verslaggevers Lichte straf De "koningin" van de Indiase bandieten, Phoolan Devi,, die verantwoordelijk wordt geacht voor zeker 70 moor den, is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens verboden wapenbezit. De bandietenleidster heeft zich op 12 februari op spectaculai re wijze overgegeven na van de politie de zekerheid te hebben gekregen dat zij een relatief lichtere straf zou krij gen. Phoolan Devi werd be rucht om de terreur die zij en haar bende uitoefende in de noordelijke staat Uttar Pra desh. Zij wordt met name be schuldigd van moord op 21 dorpelingen die zij ervan ver dacht een van haar minnaars aan de politie te hebben ver raden. Songfestival Een roomsKatholiek pastoraal centrum in Rome heeft be kendgemaakt dat het in ver band met het onlangs ge opende buitengewoon heilig jaar een internationaal reli gieus songfestival organi seert, waarop frivoliteit en overmatig geluid taboe zul len zijn. Liefdestelex De directeur van het postkan toor in Lacco Ameno op het Italiaanse vankantie-eiland Ischia is aangehouden omdat hij van de diensttelex ge bruik maakte om "liefdes boodschappen" te sturen aan een vrouw in het noorden van Italië. De man die hem heeft aange bracht is Italo Balzamo, die elke dag de afschriften van de - zijns inziens "galante" - liefdesboodschappen van zijn baas aan de vrouwelijke PTT-beambte in Friuli uit diens prullenmand haalde, gladstreek, op papier plakte en vervolgens aanbood aan de politie. Balzamo telde zelfs het aantal woorden dat zijn baas nodig had om zijn liefde te betuigen: 18.781. SAN SALVADOR (AFP) - De Sal- vadoriaanse minister van defen sie, generaal Jose Guillermo Gar cia, heeft president Alvaro Maga- na zijn ontslag aangeboden. Magana heeft zijn ontslag aan vaard. Generaal Eugenio Vides Casanova, nu bevelhebber van de nationale garde, zou Garcia opvolgen, al dus dezelfde bron. Garcia heeft zijn ontslag al twee dagen geleden aangeboden. Pas gisteren aanvaardde de regering het. Al geruime tijd gaan er geruchten dat generaal Garcia, een omstre den figuur binnen het Salvado- riaanse leger, zou opstappen als minister van defensie. Zijn posi tie binnen het leger werd steeds zwakker. Eerder deze maand eis te de bevelhebber van de Salva- doriaanse luchtmacht het gezag van Garcia niet langer te erken nen. In een interview met de "New York Times" zei de bevel hebber, kolonel Bustillo, dat Garcia zou moeten vertrekken, wil de regering een eind kunnen maken aan de al drie jaar duren de guerrilla. Ook de Verenigde Staten hadden kritiek op Garcia. De Amerikaanse regering gaf hem, aldus de New York Times, de schuld van de "kritieke" mili taire situatie in El Salvador. DEN HAAG (ANP) - Vier ac tievoerders van de milieu-or ganisatie Greenpeace bevin den zich sinds het afgelopen weekeinde in het proefge bied voor Amerikaanse en Britse kernwapens in de Amerikaanse staat Nevada, waar nog slechts enkele da gen geleden dergelijke wa pens zijn getest. Hun actie is, zo meldt Green peace Nederland in een pers bericht bedoeld als een pro test tegen proefnemingen met kernwapens over de hele wereld. De vier actievoerders, twee Amerikanen, een Westduit ser en een Brit, zijn gekleed in zogenoemde overlevings- pakken om zich te bescher men tegen het barre woes tijnklimaat. Zij hebben stra lingsmeters bij zich om radioactieve straling te kun nen ontdekken. De actie maakt deel uit van een internationale campagne van Greenpeace voor een onmid dellijke stopzetting van alle atoomproeven en voor her vatting van de onderhande lingen voor een algeheel kernstopverdrag. In Nevada zijn tot dusver zes honderd atmosferische en ondergrondse kernproeven verricht. Daardoor hebben zich volgens Greenpeace ab normaal veel gevallen van kanker voorgedaan onder het personeel in het proefgebied en bij de bewoners van de be nedenwindse streken. Amerikaanse mariniers hebben de wacht betrokken voor de Amerikaan se ambassade in Beiroet, die gisteren door een bomaanslag grotendeels in puin werd gelegd. (Foto ANP) LUXEMBURG (GPD) - Onder een somber gesternte zijn de Europe se landbouwministers gisteren in Luxemburg de eerste dag van hun landbouwmarathon inge gaan. De bedoeling is net zo lang door te vergaderen tot het pak ket nieuwe landbouwprijzen, voor het in april begonnen sei zoen, vast ligt. In Luxemburgse wandelgangen betwijfelt men echter of dit in één grote verga dering bereikt zal kunnen wor den, gezien de grote problemen die er zijn. De prijsverhoging van gemiddeld 5,5 procent die de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap, heeft voorgesteld, blijkt namelijk veel meer te gaan kos ten dan aanvankelijk was voor zien. In plaats van 889 miljoen gulden zal er zeker zo'n 4 5 mil jard gulden meer nodig zijn op het totale landbouwbudget van ruim 37 miljard gulden. De totale Europese begroting zal in dat ge val alle financiële ruimte die er nog is nodig hebben voor de landbouw en dat is niet de be doeling. Dat de landbouwkosten de pan uit rijzen, komt door een veel hogere produktie die dit jaar door het goede weer bereikt werd. De Ne derlandse zuivelproduktie is bij voorbeeld met 8,5 procent geste gen in de eerste twee maanden van 1983. De botervoorraden in Europa zijn door die groei geste gen van 27.000 ton in april 1982 tot 345.000 ton deze maand. In dezelfde periode steeg de voor raad magere melkpoeder van 277.000 ton naar 700.000 ton. Gezien deze situatie is het volgens minister Braks van landbouw noodzakelijk de prijsstijging zeer te matigen. Dat kan ook volgens hem, omdat de landbouwinko mens zich de afgelopen jaren po sitief hebben ontwikkeld en, vol gens Commissie-cijfers, zelfs met 9 procent zijn gestegen. Het Commissie-voorstel van 5,5 pro cent prijsstijging noemde Braks gisteren in Luxemburg „een ma ximum", ondanks het feit dat de boerenorganisaties 7 procent hebben geëist. Voor de Nederlandse landbouwers blijft er van die 5,5 procent overi gens gemiddeld slechts 1,5 pro cent over, na aftrek van onder andere een verlaging van de ex portsubsidies. Voor de zuivel blijft er zelfs niet meer dan 0,1 procent over, omdat er dan ook nog eens de heffingen voor te ho ge produktie van moeten worden afgetrokken. ROME Het lang verwachte proces naar aanleiding van de dioxineramp in het Ita liaanse Seveso is gisteren na de eerste zitting verdaagd tot 11 mei. De vijf verdachten, directeuren van Icmesa en Givaudan-Hoffmann-la Ro che, waren niet aanwezig in de rechtszaal van Monza. Het uitstel was gevraagd door de verdedigers van Givaudan en van de gemeente Seveso om de twee partijen gelegenheid te geven tot een vergelijk te komen over de uit te keren schadevergoeding. De gemeente zou 50 miljard lire (100 miljoen gulden) hebben door Hein Ten Kortenaar gevraagd en Givaudan zou 15 miljard hebben aangeboden. Tegelijk heeft de gemeente twee civiele processen in Zwitserland aangespannen tegen de Hoffmann-la Roche- dochter, een in Bazel en een in Genève, met een eis van 100 miljoen Zwitserse francs. De zitting van gistermorgen werd grotendeels besteed aan de indiening van eisen tot schadevergoeding van al degenen die nog niet door Gi vaudan zijn afgekocht en het voorlezen van de acte van be schuldiging. De verdachten, twee Zwitsers, twee Duitsers en een Italiaan (een tweede Italiaanse verdachte werd drie jaar geleden het slachtof fer van politieke moorde naars) werden vertegenwoor digd door hun verdedigers. Twee verdachten, de Duitse di recteur van de rampfabriek, Herwig von Zwehl, en de Ita liaanse bedrijfsleider Giovan ni Radice, waren al in juli 1976, kort na de ramp, gear resteerd en in december van dat jaar in voorlopige vrijheid gesteld. De beschuldigingen luiden: het veroorzaken van een ramp (gevangenisstraf van een tot tien jaar), licha melijk letsel (een tot zes maanden of een boete tot 1 miljoen lire) en verwaarlo zing van de voorgeschreven veiligheidsmaatregelen (drie tot tien jaar). Een vertegenwoordiger van de benadeelde partyen, de Mila nese advocaat Giuseppe Mel- zi, veroorzaakte sensatie door aan te kondingen dat hij in de eerstvolgende zitting de rechtbank zou verzoeken be slag te leggen op het corpus delicti, namelijk de 41 vaten met dioxine vergiftigde grond die op 10 september van het vorig jaar over de Franse grens werden ge bracht en sindsdien spoor loos zijn. Om aan dat verzoek te voldoen, zou de Italiaanse rechter voor elkaar moeten krijgen wat tot nu toe alle Westeuropese regeringen niet is gelukt: uitvinden waar het gevaarlijke gif uiteinde lijk terecht is gekomen. HAMBURG (DPA) - In West-Duitsland is een heftige politieke discussie ontbrand over het vraagstuk van een boycot van het Zwitserse farma ceutische concern Hoffmann-La Roche. Gisteren sloten zich bij de boy cot weer enige artsen aan, al is het kennelijk een uiterst kleine minder heid die daarmee begint. De president van de overkoepelende Westduitse Bundesarztekammer in Keulen, Karsten Vilmar, waarschuwde voor het nemen van maatrege len 'over de rug van de patiënt heen' en zei, dat het bij de artsen die gehoor geven aan de oproep tot een boycot of daar zelf openlijk toe oproepen om 'betrekkelijk kleine groepen' gaat en om 'spontane ac ties'. Maar volgens een woordvoerder van het verbond van gevestigde Artsen (NAV) in West-Duitsland schrijft een aantal artsen eenvoudigweg en zonder dit aan de grote klok te hangen geen medicamenten van Hoff- mann-La Roche meer voor. De boycot, aldus de woordvoerder, is een legale vorm van protest en een particuliere aangelegenheid van vrije artsen zolang de behoeften van de patiënt niet worden geschaad. Onder artsen in de Bondsrepubliek bestaat duidelijk onbehagen over de houding van het concern bij het nagaan waar 41 verdwenen vaten met dioxine-afval zijn gebleven. Tot een boycot van zijn produkten is opge roepen door 150 artsen in Lübeck en door een zichzelf gezondheidsfrac tie noemende organisatie die 2300 Berlijnse artsen zegt te vertegen woordigen. De artsen in Lübeck bij wie zich een apotheek aansloot zeiden, dat het onmogelijk is 'met rustig geweten' preparaten van het concern voor te schrijven zolang het zich in zwijgen hult over de plaats waar het gif zich bevindt. Politiek De zaak van de boycot begint ook een politieke kant te krijgen. Aan de gemeenteraden van grote steden, zoals eerst in Wiesbaden en in het weekeinde door de SPD-fractie en die van de Groenen in Stuttgart, zijn voorstellen gedaan om gemeentelijke ziekenhuizen geen produk ten van het Zwitserse concern meer te laten voorschrijven. In West- Berlijn hebben de Groenen aangekondigd een dergelijk voorstel te zul len doen in het stadsparlement. In Wiesbaden werd zo'n aanbeveling aan de ziekenhuizen gedaan door de SPD-functionaris Achim Exner, maar de CDU-burgemeester van de stad Hans-Joachim Jentsch keerde zich daartegen en noemde het geen geëigend middel om de firma tot nalevering van milieubepalingen te dwingen. Regionale artsenverenigingen in de Bondsrepubliek stellen zich tot dus verre terughoudend op en verwijzen naar de individuele verantwoorde lijkheid van de medicus. Een van deze verenigingen pleitte ervoor thans niet te reageren. Wie nu, waar schuld aan de kant van het Zwitser se concern nog geenszins is vastgesteld aandringt op een boycot, volgt de lijn van de Groenen, zo werd gezegd. Bij het Bundesverband van de Westduitse farmaceutische industrie in Frankfort zei men zelfs, dat de actie van de artsen in Lübeck aan 'lynch- justitie' doet denken. Nog voordat is vastgesteld of het concern ergens schuldig aan kan worden geacht worden maatregelen genomen die niet te verantwoorden zijn, zo zei een woordvoerder. Een woordvoerder van een apothekersorganisatie in een Westduitse deelstaat wees evenals vertegenwoordigers van andere organisaties op de onvervangbaarheid van enige medicamenten van het concern, dat 'op hele terreinen een absolute monopoliepositie heeft in de wereld'. WARSCHAU - Lech Walesa, de lei der van de ontbonden vrije Pool se vakbond Solidariteit, is gister morgen gearresteerd en na een verhoor van negen uur op het po litiebureau van Olsztyn weer vrijgelaten. Hij moest zich van morgen om 11 uur weer melden op het hoofdbureau van politie in Gdansk. Aangenomen wordt dat de Poolse autoriteiten door Walesa op te pakken wilden ver hinderen dat hij een krans legde bij het monument ter herden king van de opstand in het jood se ghetto van Warschau, veertig jaar geleden. Walesa was onderweg van zijn woonplaats Gdansk naar War schau toen de auto waarin hij sa men met zijn biechtvader Hen- ryk Jakowski, een tolk en de chauffeur reisde, tot stoppen werd gedwongen. De vier wer den overgebracht naar het poli tiebureau van Olsztyn op 200 km van de hoofdstad. Ook pater Ja kowski, de tolk (Walesa spreekt alleen Pools) en de chauffeur zijn weer vrijgelaten. Walesa's arres tatie werd later bevestigd door een tv-ploeg van de Amerikaanse omroepmaatschappij CBS die met hun auto achter die van Wa lesa reden. Ook de Amerikanen werden gearresteerd, maar na twee uur vrijgelaten. Het is de tweede keer binnen zeven dagen dat Walesa wordt opge pakt. Een week geleden werd hij verhoord na een ontmoeting met de ondergedoken leiders van So lidariteit. Na die ontmoeting werd opgeroepen tot actie tij dens de viering van 1 mei. Eerder werd Walesa in Gdansk negen uur rondgereden in een politie auto om te voorkomen dat hij een toespraak hield bij het mo nument dat is opgericht bij de Leninscheepswerf in Gdansk, de geboorteplaats van Solidariteit door Anton Koene Inmiddels stond een legertje bui tenlandse correspondenten in Warschau al urenlang te wachten bij het ghetto-monument. Toen op een gegeven moment het massale pohtiecordon rond het monument zich terugtrok, roken de correspondenten lont en kwam door mededelingen van het CBS-team een einde aan tal rijke geruchten. Alle publiciteit rondom Lech Walesa heeft de re ligieuze plechtigheden rond de herdenking van de ghetto-op- stand sterk naar de achtergrond gedrongen. De gerenoveerde en enige synago ge in Warschau - kosten vier mil joen gulden voor rekening van de Poolse staat - is gisteren over gedragen aan de joodse gemeen te. Na de overdracht hield rab bijn Moshe Rosen, de hoogste joodse geestelijke in Roemenië, een toespraak waarin hij zei dat de Poolse leider Jaruzelski giste ren joodse leiders uit Israël heeft ontvangen. De generaal zou daarbij hebben toegezegd het an- ti-semitisme in Polen te zullen bestrijden. De officiële media maakten geen melding van de ontmoeting. De veiligheidsmaatregelen rond al lerlei plechtige bijeenkomsten ter herinnering aan de opstand in het ghetto zijn uiterst streng. Ve len hebben de indruk dat ze de laatste dagen nog verder zijn op gevoerd. De beveiliging wordt uitgelegd als een voorzorg om aanslagen op bezoekers uit Israël en de Verenigde Staten tegen te gaan. De angst dat zoiets ge beurt, is bij de Poolse autoritei ten kennelijk erg groot. AUCKLAND - De Britse kroonprins Charles en zijn vrouw prinses Diana hadden gisteren te kampen met autopech. De Rolls Royce die het prinselijk paar op zijn rondreis door Nieuw-Zeeland moet vervoeren, wilde niet starten. Terwijl een monteur verwoede pogingen in het werk stelde om het automobiel weer aan de praat te krijgen, liepen Charles en Diana in de stromende regen weg op zoek naar een ander vervoermiddel. (Foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9