c Reg< tegen ;ermg gratis heroïne Bezuinigingen op een rijtje Over verzekeringen spreekt u toch liever in uw eigen taal? Provincie-ambtenaren niet in zichzelf geïnteresseerd Vrouw zou bij aanslag op man zijn betrokken Eigenaars pas gewassen auto's bellen KNMI Sahara-zand bestuift ons land Van der Reijden: 'Onverantwoord' Actie tegen gebruik bestrijdingsmiddelen >1 I II Ex-directeur Slavenburg in Dordrecht aangehouden Proef met beveiligde taxi bepleit Deetman stelt letteren en sociale vakken ter discussie Ij De Centrale, duideujk in verzekeringen. DeCentrale Belgen verliezen 8 miljoen in projecten van Rienk Kamer DINSDAG 19 APRIL 1983 Binnenland DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft 25.000 gul den besteed aan een onderzoek naar de arbeidsbeleving van de ambtenaren op het provinciehuis in Den Haag. Het provinciale ambtenarencorps toonde echter zo weinig belangstelling voor vragen over dit onderwerp, dat het onderzoek is mislukt. Gede puteerde Staten hebben Provinciale Staten gisteren voorgesteld het hele onderzoeksproject verder af te gelasten. Vorig jaar al, tijdens een enquête die aan het eigenlijke onderzoek vooraf ging, bleek dat de belangstelling van het personeel op het provinciehuis minimaal was. Desondanks werd het onderzoek doorgezet. Bij de provinciale griffie was men het minst geïnteresseerd in de eigen arbeidsbeleving. Planologische Dienst en Waterstaat toon den nog enige belangstelling, maar de resultaten waren al met al te mager om er conclusies aan te verbinden, aldus een woord voerder van de provincie. AMSTERDAM (ANP) - De vrouw van de vermoorde Castricummer L.J. Snijders wordt ervan ver wacht medeplichtig te zijn ge weest aan de moord of op de hoogte te zijn geweest van het feit dat hij zou worden doodge schoten. Zij gisteren op last van de Alkmaarse hoofdofficier in haar woonplaats Castricum aan gehouden. Dit heeft een woord voerder van Amsterdamse rijks politie gisteravond meegedeeld. Snijders (34) werd op 21 januari doodgeschoten voor zijn huis aan de Ravelstraat in Castricum. Enkele mannen belden daar aan en op het moment dat hij de deur opende werd hij met kogels doorzeefd. Hij overleed ter plaat- Twee mannen, van 19 en 20 jaar, uit Amsterdam hebben inmiddels bekend Snijders te hebben dood geschoten. Het motief van de moord bleek een liefdesrelatie te zijn tussen de vrouw van de ver moorde en een Castricummer die de huurmoordenaars volgens de politie een flink bedrag in het vooruitzicht had gesteld. DE BILT (GPD) - Het geelgrijze stof dat tijdens de regen van af gelopen zondag op verscheide ne plaatsen in Nederland is neergekomen, is vrijwel zeker afkomstig uit de Marokkaanse Sahara en uit Spanje. Dit ver klaart meteoroloog P. W. Ro sier van het KNMI in De Bilt, waar gisteren 20 tot 25 meldin gen van dit vreemde stof zijn binnengekomen. „De meldin gen kwamen allemaal van mensen die net hun auto had den gewassen", aldus Rosier. Volgens de berekeningen van het KNMI is het zand tijdens de storm of door grote hitte op gezogen tot een hoogte van on geveer 1'2 kilometer. Vervol gens zakte het tot 10 kilometer, waar het werd meegevoerd in de bovenstroom van de krach tige zuidenwind die zondag Nederland en Duitsland be reikte. Op die hoogte bereikte de wind snelheden van onge veer 1100 kilometer per uur, waaruit Rosier afleidt dat het Sahara-zand er 24 tot 30 uur over heeft gedaan om Neder land te bereiken. Nederlandse meldingen kwa- DEN HAAG (GPD) - Het kabinet denkt er niet over om een vrije verstrekking van heroï ne mogelijk te maken. In een brief aan de Tweede Kamer noemt staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) een dergelijke maatregel "onverantwoord". Voorstanders van het vrijgeven van deze hard-drug betogen dat de verslaafde uit de criminele sfeer gehaald kan worden. De be windsman betwijfelt dat en ver wijst daarbij naar een onderzoek van de universiteit van Gronin gen dat heeft uitgewezen dat het merendeel van de verslaafden al vóór het druggebruik een crimi neel gedrag vertoonde. De illegaliteit speelt een rol, maar de afwijkende levensstijl van de verslaafden is belangrijker. Het is daarom de vraag of bij legalise ring van heroïne de verslaafden hun crimineel gedrag zullen ver anderen, aldus de brief van de staatssecretaris. Van der Reijden gelooft niet dat de illegale handel door legalisering van heroïne niet zal verdwijnen. De handel zal inspelen op een mogelijke prijsdaling van de he roïne door het vinden van nieu we klanten, meent de bewinds man. De staatssecretaris is ook beducht voor de aantrekkings kracht die een vrije verstrekking op buitenlandse verslaafden zal hebben en vreest mede daarom internationale protesten. Begeleiding Van der Reijden ziet meer in een andere opzet van de hulpverle ning. Tot nu toe was hulp aan verslaafden teveel gericht op stoppen met heroine, los van de achtergronden van de verslaaf de. Dit heeft niet voldoende ge werkt en daarom moet het ac cent worden gelegd op hulp die is gericht op het verbeteren van Staatssecretaris Van der Reijden: andere hulpverlening. (Foto AP) AMSTERDAM (GPD) - Vrijwel al le gemeenten in Nederland ge bruiken in de woonomgeving on kruidbestrijdingsmiddelen die ook schadelijk zijn voor mens en milieu. Om die reden is de Ver eniging Milieudefensie gisteren een actie begonnen tegen het spuiten met chemicaliën in par ken, perken, speeltuinen en an dere groenvoorzieningen. Voor het onkruidvrij houden van het openbare groen spuiten de gemeentelijke plantsoenendien sten jaarlijks miljoenen liters be strijdingsmiddelen met tezamen 113.000 kilo giftige bestanddelen. De meest gebruikte stoffen zijn simazin, dichlobenil en para quat. Tegen deze middelen heeft Milieudefensie grote bezwaren. WEERRAPPORTEN Q. a u E Amsterdam regen 19 8 3 De Bilt 20 10 0 Deelen half bew. 21 8 Eelde regen 21 10 01 Eindhoven regenbui 22 11 01 Den Helder regen 18 8 2 Rotterdam 19 7 2 Twente licht bew. 21 13 03 Vlissingen 15 7 6 Zd. Limburg geheel bew. 21 11 0 Aberdeen geheel bew. 8 2 0 Athene onbewolkt 16 11 0 Barcelona onbewolkt 17 9 0 onbewolkt 19 9 0 Bordeaux 12 2 7 Brussel motregen 21 8 1 Frankfort 22 12 05 Genève 20 12 0 Helsinki 12 -1 0 Innsbruck half bew. 17 9 0 Klagenfurt half bew. 17 11 0 Kopenhagen 11 7 0 Lissabon half bew. 15 7 3 Locarno 14 8 12 Londen 5 3 16 Luxemburg 19 10 2 Madrid licht bew. 12 5 0 Malaga 20 9 08 Mallorca half bew. 19 10 0 München half bew. 19 6 0 half bew. 17 15 04 Oslo geheel bew. 8 7 01 Parijs half bew. 15 6 11 Rome 21 15 08 Split 16 11 04 Stockholm 10 4 0 licht bew. 16 6 0 Zürich onbewolkt 20 8 0 Casa Blanca 19 10 14 Istanbul licht bew. 12 8 04 Las Palmas licht bew. 22 16 06 Beiroet 17 13 3 Tel-Aviv half bew. 18 12 Tunis zwaar bew. 22 11 0 Het is nodig dat er een andere kijk op onkruid komt, vindt Milieu defensie. Een paardebloem bij een lantaarnpaal of een veld met madeliefjes hoeft helemaal niet storend te zijn. Eventueel lastig groen kan geschoffeld, afgesne den of uit de grond gerukt wor den. Wethouder Rebel van Huizen kreeg gisteren van Milieudefen sie een bloeiend appelboompje als compliment voor zijn vooruit strevend beleid. Zijn collega Heerma van Amsterdam ontving echter een platgespoten en dus dode plant, omdat hij ieder jaar zeker 10.000 kilogram gif op het openbaar groen laat spuiten. Heerma zei dat Amsterdam het wel anders wil doen, maar dat een daarmee gepaard gaand ver lies van 120 arbeidsplaatsen, als mede technische en financiële aspecten dat tot nu toe hebben verhinderd. Milieudefensie schonk beide wet houders tevens het eerste exem plaar van het boekje „Spuiten kan niet meer". (Zie ook elders in deze krant). het maatschappelijk en lichame lijk functioneren van de verslaaf den. Deze begeleiding kan be staan uit opvang, verstrekking van methadon, materiële onder steuning en mogelijkheden voor maatschappelijk herstel. Bij het voorkomen van verslaving moet de voorlichting niet wor den overschat, waarschuwt Van der Reijden. Hij wil ernaar stre ven dat drugsvoorlichting geheel wordt opgenomen in de lespro gramma's van de scholen. Verder kan worden nagegaan wat de gevolgen kunnen zijn van me- thadonverstrekking voor het he roïnegebruik. Methadon is het aanvaarde vervangende middel dat wel vrijelijk voor zwaar ver slaafden op recept te verkrijgen ROTTERDAM (ANP) - In het on derzoek naar zwart-geldactivitei- ten van Slavenburgs Bank heeft de politie gistermorgen een ar restatie verricht. Een justitie- woordvoerder in Rotterdam liet weten dat het speciale opspo ringsteam een 42-jarige man heeft aangehouden, die in de pe riode 1979-1982 directeur was van het kantoor in Dordrecht. De arrestatie werd verricht op grond van het administratieve mate riaal, dat Justitie op 18 februari bij invallen in kantoren van de bank in Rotterdam, Dordrecht en Den Haag in beslag nam. Volgens de justitiewoordvoerder wordt de man verdacht van vals heid in geschrifte en van belas tingontduiking. Een woordvoerder van Slaven burgs Bank zei gisteren dat de verdachte in verband met zijn aanhouding door de raad van be stuur is geschorst. De man werd in de loop van de 1981, na twee jaar directeur van het kantoor in Dordrecht te zijn geweest, gepromoveerd tot re gio-directeur zuid-west van de bank. Na de invallen in de kantoren van de bank op 18 februari, verklaar de de Rotterdamse officier van justitie Schoonaard, dat de actie werd uitgevoerd omdat men over aanwijzingen beschikte dat topfiguren van de bank klanten jarenlang in staat hadden gesteld om onder valse naam rekeningen te openen. J.C. van der Doef, PvdA-kamerlid en voorzitter van de commissie taxibeveiliging, bood minister Smit-Kroes gistermiddag het eindrapport van zijn commissie aan over de speciaal beveiligde taxi, de CR-6, opvolger van de (Foto ANP) Londense taxi, die op een drietal prentjes staat afgebeeld. DEN HAAG (ANP) Door het ge hele land moet een experiment met een nieuw type taxi worden gehouden, die er min of meer uit ziet als een Range Rover. Het is een speciaal beveiligd type dat als model CR-6 ontwikkeld wordt als de opvolger van de hui dige Londense taxi. Tot deze conclusie is de commissie taxibeveiliging gekomen, die gis teren haar rapport met conclu sies heeft aangeboden aan minis ter Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat). De minister liet weten mee te willen werken aan enkele experimenten door financiële bijdragen te verlenen aan gega digden uit de bedrijfstak die met een dergelijke taxi willen experi menteren. De aanschafkosten van deze spe ciale taxi bedragen ongeveer 40.000 gulden. In februari 1984 kan het eerste prototype op de Nederlandse markt komen. Minister Smit-Kroes zei bij de overhandiging van het rapport dat de mogelijkheid van rolstoel vervoer met deze taxi haar aan spreekt, los van het feit dat de nieuwe taxi een goed en betaal- baar alternatief is gebleken. De rolstoelpassagier komt naast de chauffeur te zitten, een plaats die normaal niet beschikbaar is voor De commissie taxibeveiliging is in september 1982 ingesteld naar aanleiding van enkele moorden op taxichauffeurs. Doel was het onderzoeken van invoering van een speciaal beveiligde taxi. In het eindrapport stelt de commis sie dat een veilige taxi niet alleen voorzien moet zijn van een alarminstallatie en een mobilo foon met stil alarm, maar ook aan inrichtingseisen moet voldoen die de chauffeur meer directe be scherming bieden. Exploitatie van een dergelijke taxi hoeft nauwelijks duurder te zijn dan die van een bestaande taxi, aldus de commissie. Over verplichtstelling van de spe ciale nieuwe taxi heeft de com missie geen unaniem standpunt kunnen innemen. Indien het ex periment uitwijst dat invoering verplicht moet worden, is een meerderheid uit de commissie voor een landelijke verplichting. De FNOP, de Nederlandse organi satie voor het personenvervoer, betreurt dat de taxicentrales uit de vier grootste steden en de vakbonden hun voorkeur heb ben uitgesproken voor een lan delijke verplichting om taxi's te beveiligen. Volgens de FNOP heeft zo'n ver plichting vergaande financiële gevolgen. Bovendien kan een ta xi dan niet meer voor andere doeleinden worden gebruikt (bruiloften). Dit heeft de organisatie gisteren gesteld in reactie op het stand punt van de vertegenwoordigers van werknemersverenigingen en de grote taxicentrales binnen de commissie taxibeveiliging. men vooral uit het midden van het land (Amerongen, Leer- sum, Zaltbommel, Veenen- daal, maar ook uit Sneek, Delf zijl, Zwolle, Enschede en Den Haag. Ook in Duitsland is het Marokkaans/Spaanse stof neergekomen. Enkele jaren geleden kwam in Londen rood stof neer. Dit was afkomstig uit Spanje. Stoffen zand kunnen gevaarlijk zijn voor de straalmotoren van vliegtuigen, die gewoonlijk ook op 10 tot 13 kilometer hoogte vliegen. DEN HAAG (ANP) Waarom heeft de taakverdelingscommis sie (tvc) voor het wetenschappe lijk onderwijs (wo) niet voorge steld zwaartepunten te vormen bij de letterenfaculteiten en so ciale wetenschappen, met name bij de studierichtingen Frans, Duits en Spaans, die in het plan van de tvc niet eens worden ge noemd, en bij psychologie. Dit zijn twee van de 32 kritische vragen die minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) de colleges van bestuur van de universiteiten en hogescholen heeft gesteld. Deetman doet dit in het derde en laatste deel van zijn reactie op het plan, dat de colleges van be stuur hebben laten opstellen. De bewindsman zal uiteindelijk vaststellen om met ingang van 1987 ruim een kwart miljard gul den per jaar te bezuinigen, wat rond drieduizend volledige ar beidsplaatsen kost, terwijl de kwaliteit van zowel het onder wijs als het onderzoek zou wor den vergroot. De minister zei in het eerste deel van zijn reactie dat het tvc-plan niet ver genoeg gaat en onvolle dig is. Hij ging op tal van onder delen in. In het tweede deel kwam hij met suggesties voor ge neeskunde, waar de tvc nog niet aan toe kon komen. Nu reageert hij op onduidelijkheden en on volkomenheden in de voorstel len voor letteren, aardweten schappen, sociale wetenschap pen, planologie, wijsbegeerte, de interuniversitaire instituten en de algemene diensten van de universiteiten en hogescholen. De hoofdmoot van vragen van de bewindsman betreft de letteren en sociale wetenschappen. Daar uit blijkt onder meer dat Deet man vindt, dat in de voorgestel de besparingen op letteren meer structuur en samenhang kan worden gebracht. Hij denkt on der meer aan zwaartepunten voor algemene taalwetenschap en algemene literatuurweten schappen. (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG (GPD) - Een bezuini gingspakket van 2 miljard gul den is niet alleen nodig om het financieringstekort in toom te houden, maar evenzeer om de voorgenomen versterking van het bedrijfsleven en de herverde ling van arbeid waar te kunnen maken. Minister Ruding (finan ciën) schrijft dit in zijn inleiding bij de Voorjaarsnota van het ka binet. In grote trekken heeft pre mier Lubbers de inhoud daarvan al eerder bekend gemaakt. Dit jaar leveren de maatregelen uit de Voorjaarsnota f2 miljard op, maar in 1984 zorgt hetzelfde pak ket al voor een opbrengst van f 3,5 miljard. Dat komt het kabi net van pas bij de opstelling van de begroting voor volgend jaar, waarin voor vele miljarden meer aan ombuigingen gezocht moet worden. De Vooijaarsnota, die vandaag naar de Tweede Kamer is ge gaan, bevat o.m. de volgende maatregelen: - een verhoging van de accijns op benzine met tien cent op 1 juli (opbrengst f225 miljoen in '83, daarna 450 min per jaar); - een verhoging van de wao-pre- mies voor de werknemers met gemiddeld 0,35 procent (op brengst f380 miljoen, in '84 f760 min.); - beperking van de vakantie-uitke ring voor ambtenaren en trend volgers tot 7,5 pet. met een maxi mum van 5600 gulden (op brengst f210 miljoen in '83, vol gend jaar f 485 min.); - een korting met twee procent op alle sociale uitkeringen per 1 ok tober, in samenhang met een te verwachten akkoord over ar beidstijdverkorting voor ambte- ADVERTENTIE Moeilijke woorden, ingewikkelde voorwaarden.de meeste verzeke ringen zijn lastige dingen. Daarom nemen de adviseurs van De Centrale de tijd om u alles duidelijk uit te leggen in begrijpelijke taal. Of het nu gaat om uw huis, uw auto, uw aan- sprakelijkheid, uw pensioenvoorziening en noem maar op. j I f Bel ons gerust als we u kunnen helpen: afdeling 1 1 Klantenservice, 070-710888, Rijnstraat 28, 's Gravenhage. naren (opbrengst f225 miljoen, volgend jaar f 900 min.). Bij uit blijven van een akkoord met de ambtenaren zal deze maatregel over de hele collectieve sector worden uitgesmeerd; - vervroeging met een half jaar (naar 1 juli) van de belastinghef fing op het werkgeversaandeel in de ziekenfondspremies voor wwv-gerechtigden (opbrengst f50 min.). Deze maatregel was eerder voor 1 januari '84 aange kondigd om verzachtende maat regelen voor het zogenaamde „opeten eigen huis" in de bij stand te bekostigen; - een meevaller van f 40 miljoen door een eerdere korting op inva liditeitspensioenen - bezuinigingen tot een bedrag van f 900 miljoen op de departemen tale begrotingen, waarbij volks huisvesting het grootste aandeel heeft met f 665 min. aan bezuini gingen op het woningbouwpro gramma en de huursubsidies. Over de overige departementen zijn de bezuinigingen als volgt verdeeld: - alie departementen zullen voor taan portokosten moeten betalen voor de dienstpost, waarbij wordt gerekend op matiging en een bezuiniging van f 5 min. dit jaar, oplopend tot f 100 min. in la tere jaren; - verlaging van de hoogste studie beurzen voor studenten beneden 21 jaar tot het niveau van de bij standsuitkeringen RWW met in gang van het komende cursus jaar (opbrengst f 18 min, volgen de jaren f 54 min.); - bevriezing van de studietoelagen en tegemoetkomingen in de stu diekosten, waarbij de inkomens- normen slechts gedeeltelijk aan de prijsstijging worden aange past (opbrengst f35 miljoen, op lopend tot f260 min. in 1987); - beperking bouwkosten rijks dienst IJsselmeerpolders (f 10 min.); - verlaging uitgaven sociale zaken voor arbeidsduurverkorting (f 20 min.); - bouwstop in de gezondheidszorg (f 35 miljoen); - minder uitgaven voor milieube heer (f 50 miljoen). De voorgenomen korting op de so ciale uitkeringen zal langs een omweg effect hebben op de hoogte van de werknemers-pre mies. Hoe dat precies zal uitpak ken, laat het kabinet binnenkort weten. In juni zal de Tweede Ka mer opnieuw een nota krijgen over de stand van zaken met de begroting van het lopende jaar, zo kondigt Ruding aan. BRUSSEL (ANP) - Belgische beleggers hebben zo goed als zeker een bedrag van bijna acht miljoen gulden verspeeld in projecten van de Nederlander Rienk Kamer. Ze staken dat geld in het vastgoedproject "Antilope Valley" in de Amerikaanse staat Californië. De \haamse libe rale krant "Het Laatste Nieuws" meldde gisteren dat een vijftiental Belgische beleggers afgelopen zaterdag een vergadering heeft gehou den, waarvoor men Rienk Kamer had uitgenodigd om uitleg te ver schaffen. Deze heeft echter verstek laten gaan. In totaal hebben Belgische beleggers een bedrag van 12,5 miljoen gulden in het project gestoken. Een viertal beleggers bracht ruim drie miljoen gulden bijeen en nog eens een twaalftal zorgde voor ruim 4,6 miljoen gulden. Een groot aantal (240) kleine beleggers kwam met nog eens ruim 4,7 miljoen gulden op de proppen. (Zie verder pagina 15)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7