Een wethouder en een burgemeester samen in de ring "Patiënten niet de dupe worden Onenigheid over monumentenzorg Goed voorbeeld van restauratieperikelen Open Huis van KIK (K O) Word ik onderweg mooi even aangerand9 DINSDAG 19 APRIL 1983 LEIDEN - Burgemeester Goe- koop (WD) en PvdA-wethou- der Waal liggen met elkaar in de clinch over de monumen tenzorg. Goekoops pleidooi voor een ander subsidiesys teem is door Waal als "gevaar lijk" en "schadelijk voor de stadsvernieuwing" van de hand gewezen. De burgemees ter meent daarentegen dat Lei den flink zou kunnen profite ren van zo'n nieuw systeem. Goekoop ontvouwde zijn ideeën over het monumentenbeleid in een toespraak tijdens de Natio nale Monumentenstudiedag die onlangs in Amersfoort werd gehouden. Volgens de burgemeester zien veel "mo- numentenzorgers" door de bo men het bos niet meer in het oerwoud van restauratiesubsi dies. "Het is voor een particu lier vaak ondoenlijk om tevo ren zekerheid te krijgen met betrekking tot de hoogte en de uitbetaling van de subsidie", aldus een van de conclusies van Goekoop. Dit zou vooral komen door de grote hoeveel heid regels die gelden ten aan zien van de restauratie van woonhuismonumenten en doordat de verantwoordelijk heden naast die van de ge meentelijke en provinciale overheden op rijksniveau bij verschillende ministeries lig gen. Geen kennis "Het vereist een grote mate van kennis en deskundigheid om de juiste wijze van restaureren met name in relatie tot de sub sidiemogelijkheden te kiezen. Bij eigenaren, maar ook bij ve le architecten, ontbreekt deze kennis vaak", meent Goekoop. "Ik acht het daarom van groot belang dat de gemeentelijke overheid op het terrein van de monumentenzorg een goed functionerend bureau in het le ven roept waarop particulieren en particuliere instellingen als het ware dagelijks een beroep door Jan Rijsdam kunnen doen om hulp te krij gen bij het overwinnen van moeilijkheden. Een soort ser vicebureau dat als een spil in het restauratieproces fun geert". "Daarnaast is stroomlijning van de subsidiestromen geen over bodige luxe", meent Goekoop. "Hierbij kan zeker decentrali satie plaats vinden, maar wel via gerichte doeluitkeringen en niet via bijvoorbeeld alge mene uitkeringen aan de ge meenten via het gemeente fonds. Er zijn immers gemeen ten van gelijke grootte, waarbij de een duizenden monumen ten binnen de grenzen heeft en de ander niet meer dan een tiental". De doeluitkering dient, naar het oordeel van de burgemeester, gegeven te worden aan ge meenten op basis van een meeijarenbeleidsplan dat is gebaseerd op een totale restau ratie van het monumentenbe- zit in een periode van ongeveer dertig jaar. De gemeenten zou den vrij moeten zijn om binnen het raam van het goedgekeur de plan de ter beschikking staande gelden zo doelmatig mogelijk te verdelen ten be hoeve van restauratiewerk zaamheden. Volgens Goekoop zou de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg een centrale rol moeten spelen bij het toetsen van de gemeentelijke beleids plannen. Betere basis "Een dergelijk systeem, waarbij de basis ligt in een gemeente lijk meerjarenbeleidsplan dat elke vier jaar wordt aangepast, biedt een betere basis voor een nationaal monumentenbeleid dan het huidige centraal gedi rigeerde systeem waarbij voor elk monument apart een aan vraag moet worden ingediend bij de rijksdienst of het minis terie", aldus Goekoop. Wethouder Waal, die de monu mentenzorg in zijn portefeuille heeft, reageerde ongemeen fel op de uitlatingen van Goe koop. De opvattingen van de burgemeester zijn naar het oor deel van de wethouder "een bedreiging voor de stadsver nieuwing". Waal zegt wel voor stander te zijn van een doeluit kering aan gemeenten, maar wijst een meerjarenbeleids plan stellig van de hand. "Het gevolg daarvan zal zijn dat het rijk zich steeds meer met het gemeentelijk beleid gaat be moeien. Waarom dit niet eer der dan dat. Het werkt de cen tralisatie in de hand". Volgens Waal moet een doeluit kering worden gegeven op grond van algemene criteria zodat de gemeenten een eigen beleid kunnen voeren. De "welzijnsachtige aanpak" die Goekoop voorstaat leidt vol gens Waal alleen maar tot on zinnige procedures en een diri gistisch systeem. "Bovendien krijg je er geen cent meer door", meent de wethouder. Als voorbeeld mag gelden het volkshuisvestingsplan waar door de gemeente meer vrij heid heeft gekregen van het rijk om te beslissen over bouw kosten en de daarmee verbon den huurprijs maar aan de an dere kant wijst de praktijk uit dat Leiden minder woningen mag bouwen dan nodig is. Goekoop zegt met de wethouder eens te zijn dat een ander sub sidiesysteem er niet toe leidt dat meer geld beschikbaar komt voor restauraties. Maar de centen zouden beter wor den verdeeld. "En de gemeen te Leiden zou daarvan zeker profiteren", denkt Goekoop. "Bovendien zou Leiden, in het geval er meerjarenafspraken worden gemaakt, een voor sprong hebben op andere ge meenten omdat Leiden thans al meerjarenafspraken heeft met het rijk over de restauratie van woonhuismonumenten tot 'Gevaarlijk' In zijn toespraak voor de Natio nale Monumentenstudiedag zei Goekoop ook dat de stel ling thans is achterhaald dat de economische functie voor de binnenstad een sterke functie is en de woonfunctie een zwak ke. Een uitspraak, die zo moge lijk, nog meer de toorn van wethouder Waal opwekte. "Ge vaarlijk" en "een bedreiging voor de stadsvernieuwing" noemde Waal deze bewering van de burgemeester. "Met dit soort verhalen schep je een kli maat om tegen alle onzinnige eisen vanuit het bedrijfsleven ja te zeggen", aldus de wethou der. Goekoop laat desgevraagd weten met zijn uitspraak niet de be doeling gehad te hebben om zich tegen Waal af te zetten maar slechts te hebben willen pleiten voor een evenwichtige opbouw van de verschillende functies van de binnenstad. "Ik heb van zeer nabij situaties meegemaakt waarbij planolo gen en bestuurders de monu mentenzorg maar een lastige tegenpool vonden. Dat gold met name in de tijd van de groeiende economie waarbij het in de mode was om het wo- Twaalf huisjes, aan de voet van de Pieterskerk worden op dit moment gerestaureerd. Een goed voorbeeld, volgens burge meester Goekoop, van hoeinge- wikkeld de restauratieperike len zijn. Oorspronkelijk werd uitgegaan van de restauratie van de twaalf woninkjes met de nor male subsidie van monumen tenzorg. De huren zouden dan echter zo'n 2200 gulden per maand gaan bedragen. "Een onhaalbare kaart", meent Goe koop. Daarom werd in overleg met de gemeente een eenvoudi ger opzet gemaakt met toepas sing van een gecombineerde subsidie. Het blijkt dan niet eenvoudig om de huur, na res tauratie, te berekenen. Afhan kelijk van mogelijke provin ciale subsidies varieert de huurprijs voor de goedkoopste woning van 275 gulden tot 525 gulden per maand en voor een dure woning van 350 gulden tot 800 gulden per maand. Nu de restaratie een eind op streek is blijken de huren echter tus sen de 306 en 700 gulden per maand uit te komen. Daardoor kunnen de oorspronkelijke be woners in de huisjes terugke ren. Uit dit voorbeeld blijkt, volgens Goekoop, dat het eindresultaat bij het begin van de restauratie vaak moeilijk voorspelbaar is. nen in buitenwijken te bevor deren en in de binnenstad zo genaamde "cityfuncties" te creeëren. Het gevolg daarvan was dat de binnensteden als vulkanen groeiden en vervol gens als vulkanen ineenstort ten". "En dat moet voorkomen wor den. Ondermeer door een be nadering volgens welke een complex van monumenten met verschillende functies, in zijn geheel wordt gerestau reerd en waarbij de functies zo veel mogelijk op elkaar wor den afgestemd hetgeen een be langrijke bijdrage levert aan het functioneren van de bin nenstad als geheel. Als een goed voorbeeld van een derge lijke benadering noemde Goe koop de restauratie van het Burchtcomplex in Leiden waarin gevestigd zijn: een par ticulier geëxploiteerd restau rant, een openbare bibliotheek met cafe en expositiezalen, een aantal aan particulieren ver kochte' woonhuizen en een' aantal woonhuizen die in de sfeer van sociale woningbouw worden verhuurd. "Mijn con clusie is", aldus Goekoop, "dat het voor het beheer van monu menten in de toekomst van be lang is om de functies zorgvul dig uit te kiezen en zoveel mo gelijk op elkaar af te stemmen. Waal meent dat van de uitlatin gen van Goekoop de suggestie uitgaat dat de woonfunctie in de binnenstad het sterkst is en bijdraagt aan de gedachte dat een verschuiving in het bin- nenstadsbeleid nodig is ten be hoeve van het economische ge beuren. Volgens de wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer neemt het bedrijfsle ven nog steeds een sterke posi tie in maar doet men expres alsof dat niet het geval is. "Het is een van de slimmigheden uit de trucendoos van het bedrijfs leven om zichzelf als een van de zwakste groepen in de bin nenstad voor te stellen", aldus Waal. PvdA over onderwijsfunctie gezondheidscentrum Stevenshof LEIDEN KIK, het kreativiteits- centrum van K O houdt op za terdagochtend 23 april tussen 10.00 uur en 13.00 uur open huis. In het gebouw aan de Oude Vest 45 kan men dan kennismaken met alle mogelijkheden die een modern kreativiteitscentrum te worden gedoceerd, worden in al le werkruimten demonstraties gegeven. Exposities van werk stukken van de cursisten vindt men in de wandelgangen. Cursis ten mode-ontwerpen geven onder leiding van docente Nan van Mil- ligen een modeshow. LEIDEN Een wijkgezondheids centrum in de Stevenshof mét onderwijsfaciliteiten is op zich geen slecht idee. Een zodanige aanpak moet echter voorop staan dat de patiënten nooit de dupe worden van onderwijsexperi menten. Dat is in het kort de strekking van de kritiek die in een discussiestuk van de PvdA- fractie wordt verwoord. Het stuk reageert daarmee op de nota 'Mo gelijkheden voor een universitair gezondheidscentrum in de Ste venshof van de Vakgroep Huis artsgeneeskunde en de Plaatse lijke Huisartsen Vereniging. De gemeente wil de haalbaarheid van zo'n universitair gezond heidscentrum onderzoeken. Naast artsen, fysio-therapeuten en wijkverpleging zouden ook studenten in die vakken een plaats in het centrum kunnen krijgen. De PvdA-fractie wil eerst echter nog een alternatief plan bespreken dat de Stichting Algemene Gezondheidsvoorzie ningen (STAG) heeft opgesteld. De PvdA-fractie heeft namelijk nog wat kritiek op de nota van de universiteit en de huisartsenver eniging. Zo zou de nota te arts-gericht zijn. 'Het geheel lijkt geschreven van uit de behoefte om onderwijsfa ciliteiten te creëren. Niet met de bedoeling om een geïntegreerde patiënt- en wijkgerichte, demo cratische gezondheidszorg in de wijk op te zetten'. Ook zou de no ta er te makkelijk vanuit gaan dat alle opleidingen behoefte hebben aan een dergelijk cen trum. 'Huisartsen hebben een opleidingscentrum nodig, van de anderen is dat nog niet bekend'. Volgens het discussiestuk van de PvdA wordt de privacy van de patiënt ook bedreigd door de aanwezigheid van teveel studen ten. Er zijn wel plannen voor een solo-arts in de wijk, maar voorlo pig zijn er nooit genoeg bewo ners om zo'n tweede arts haal baar te maken. Door het inzetten van part-timers in het centrum 'is bovendien de belangrijke ver trouwensrelatie tussen patiënt en arts geheel zoek. Ook samen werking tussen de artsen en an dere werkers is zeer moeilijk bij part-time werkers'. Verder voorziet de PvdA in dit plan moeilijkheden bij het in loondienst nemen van alle werkers, hoewel de partij wel po sitief tegenover het principe loondienst staat Bij apothekers is loondienst echter haast onmo gelijk. Ook de financiering en de bewonersinvloed in het cen- trumbestuur is voor de PvdA nog te vaag in het plan van de vakgroep huisartsgeneeskunde en huisartsenvereniging. Het plan van de STAG, dat de PvdA-fractie als alternatief wil voorstellen aan de gemeente raad, gaat van vier principes uit. Alle werkers, dus ook apotheker moeten in dienstverband, bewo ners worden sterk betrokken bij het bestuur, de exploitatie moet na een aanloopfase kostendek kend zijn, en een kleinschalige aanpak. Dat kan bijvoorbeeld door het centrum in twee kleine buurtposten te vestigen. Expositie van Milieudefensie in bibliotheek LEIDEN - De Vereniging Milieu defensie voert deze week actie tegen het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in het openbaar groen. Binnen deze landelijke actie is ook de kern groep Leiden en omstreken ac tief. Maar omdat "de situatie hier relatief tamelijk gunstig is" (al dus contactman Pieter van Diep en) blijven de activiteiten in Lei den beperkt. Deze en ook ko mende week is er in de biblio theek aan de Nieuwstraat een in formatietafel over het onderwerp ingericht. Volgens Van Diepen is het overi gens vrij moeilijk om na te gaan hoe de situatie precies ligt. "Je krijgt de informatie erg versnip perd." De Leidse afdeling van Milieude fensie vreest wel dat bezuinigin gen bij de gemeente "roet in het eten kunnen gooien". Naar haar informatie wordt bij de directie Groen niet uitgesloten dat als ge volg van de bezuinigingen toch weer naar de gifspuit wordt ge grepen. Gezondheid. De WEMCS (werkgroep medische ontwikkelingssamenwerking) organiseert morgen een avond over het thema 'Hulp uit de hoogte'. Projecten in het kader van ontwikkelingssamenwer king blijken in de praktijk vaak niet te werken omdat het bij de bevolking niet aanslaat. Op deze bijeenkomst wordt be sproken of er bruggen kunnen worden geslagen tussen de twee uiteenlopende culturen. Een cultureel antropologe en een arts die werkt in het Pri mal Health Care-project pra ten er over. Dat gebeurt in het gebouw van Verbum Dei, Plan tage 16. Aanvang acht uur. Freek de Jonge De Leidse Studenten Ekklesia zendt morgenavond nogmaals het programma 'De Mars' van Freek de Jonge uit. Aanvang is 20.00, plaats: Rapenburg 100. Bloemschikken Voorschotenaar L. van der Zwan praat morgenavond in het Rijksherbarium over de bezig heid bloemschikken. De bloem- sierkunstenaar zal dat omlij sten met enkele demonstraties. De door de Koninklijke Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde georganiseerde avond begint om acht uur en heeft plaats aan Schelpenkade 6. Film Een serie tekenfilms en een komi sche film staan gepland voor de kinderfilmmiddag van K&O morgenmiddag om half drie in het K&O-gebouw aan de Oude Vest. Stripfiguren als Supermuis en Popeye zullen het witte doek bevolken. In de komische film figureert het jon getje Spanky, die de "gekste avonturen" beleeft. Zomerzegels Vanaf morgen zijn de zomerpost- zegels van dit jaar weer ver krijgbaar. De serie is ontwik keld door Walter Nikkels en is gewijd aan de Nederlandse cultuur en geschiedenis uit de zeventiende eeuw. Elk postkan toor en de plaatselijk comités zijn in het bezit van de zegels. Talrijke instellingen zullen -vol gens de initiatiefnemers profi teren van de opbrengst. Het Leidse comité is te bereiken on der tel. nummer 765838. Spoor Smalspoorlijnen in Nederland is het thema van een bijeenkomst morgenavond van de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellen den in het Spoor- en Tramweg wezen in café Eigenzorg (Sta tionsweg). De meeste aandacht wordt besteed aan de bedreig de toekomst van de smalspoor- lijn door het Leidse leidingwa ter-duingebied. Aanvang is acht uur. Oppas Wie een oppas nodig heeft, kan daarvoor terecht bij de Vrij willig erscentrale. Tussen ne gen en vijf uur kan daarover gebeld worden. Tel. 149064. LEIDEN - Voor de rechter een Leidenaar op leeftijd. Vorig jaar zomer had hij een bot sing veroorzaakt. Niet gehin derd door verlegenheid of plankenkoorts vertelde hij zijn verhaal. "Goed, ik steek die kruising by de Rijnsburgersingel over. U weet wel waar dat is, neem ik aan. Met de fiets aan de hand loop ik daar. En opeens...bot ste ik dus tegen een auto. Mijn schuld, inderdaad me neer de rechter, ik weet er al les van. Maar ja, viel allemaal wel mee met de schade, dacht ik, dus wat doe ik: ik loop door. Word ik onderweg toch mooi even aangerand door een paar lui. Ja, aange rand, dat hoort u goed. Nou ja, ik werd dus aangehouden. Die lui zeiden dat ik maar eens even mee moest komen. Wat is er aan de hand dan, wilde ik weten. Bleek dat ik die auto had beschadigd met m'n fiets. Begreep ik eerst niets van, van die aanklacht. Want zelf had ik niets ge voeld van die botsing. Sterke man? Dat zal dan wel. Enfin, na wat heen en weer praten zijn we tot een overeenkomst gekomen. Ze wilden eerst dat ik meer dan duizend gulden zou betalen, maar na wat handjeklap heb ik het voor mekaar gekregen dat dat be drag werd verlaagd tot dui zend gulden. Wat u zegt: nog een aardig bedrag. Maar goed, weet u wat nou het ver velende is: twee weken later wordt m'n fiets ook nog ge stolen. Heb je alles gehad krijg je dat ook nog. En toen. was de pret nog niet voorbij. Krijg je na dat alles ook nog een papiertje thuis waarop staat datje vijftig gulden boe te moet betalen. Soms vraag je je af..." Vrijspraak. door Wim Brands Honderdtien, honderdtwintig, honderddertig, honderdveer- tig...en nog steeds reed die Porsche achter hem aan. Meer gas: honderd vijftig, honderdzestig, honderdze- ventig..nog even doorbijten nu...honderdtachtig..en weg waren ze. Even later dook hij met z'n motor Leiden binnen. Thuisgekomen stalde hij het snelle loeder en betrad z'n woning. Tijdje later ging de bel. Zes agenten voor z'n neus. "Ik dacht dat ze u onderweg al hadden aangehouden", zei de rechter gistermorgen vra gend. "Vergeet dat maar", antwoordde de verdachte, een monteur. "Op een gege ven moment vlogen ze met die Porsche de bocht uit". Gelach in de zaal. "Nou, nou"; nam de rechter het woord. "In het verbaal staat: door ons werd een bermpaal tje geraakt, daar had verdach te geen schuld aan. Dat zeg gen de agenten dus". "Dat is ze geraden ook", stelde de monteur triomfantelijk vast. Begrijpelijk, want hij had be wezen over stuurmanskun sten te beschikken. Hij bleek al meer snelheids overtredingen te hebben be gaan. Kon hij wat over dit ge val zeggen? "Ach ja, je hebt zo'n motor pas, je sleutelt er wat aan, en dan wil je wei eens proefrijden. De motor even uittesten". De officier vond dat het om een kwalijke zaak ging. "Ik snap niet waarom er zo lacherig werd gereageerd toen werd verteld dat de Porsche de bocht uitging". Weer lachte iemand in de zaal. "Kijk, u heeft die avond niet ge reden, u heeft gemikt op weg". Hij zei het alsof hij achterop de motor had geze ten en bij het sluiten van de ogen zo weer de doodsang sten kon oproepen, die hij had uitgestaan.Eis: tweehon derdtachtig gulden boete en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. "Ik kan niet zonder m'n rijbewijs, want ik ben monteur", was het commentaar van de ver dachte. De rechter had daar begrip voor: "Nog een keer. Dus rijdt u vooral niet meer te hard. Doet u dat wel, dan bent u uw rijbewijs kwijt". De monteur kreeg een boete van duizend gulden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4