c ■JÉ** Steeds Universiteitsraad verzet zich tegen smannen Uitbreiding van Hema lijkt vrijwel zeker "Dit doet denken aan Joodse Raad" D Prof. Karei van het Reve over 'bezuinigingsclub': Opheffing vakgroepen verworpen Advocaat trekt zich terug na actie van Man '79 Dieveggen verwarren personeel reisbureau Raad van State wijst verzoek Maredorp af Politie-actie op 'winkelstraat' Sen idet tcclcnib btadbteeld DINSDAG 19 APRIL 1983 Leiden LEIDEN - Slavist prof. Karei van het Reve zei gisteravond tijdens de vergadering van de universiteitsraad over de taak verdelingscommissie, de club die moest aangeven hoe er door de universiteiten en hoge scholen 258 miljoen kan wor den bezuinigd: "Ik neem hun dit niet kwalijk: als je aan een groep mensen de opdracht geeft dat zij zelf mogen beslis sen wie er van hen voor de bijl gaat, dan ontstaan dit soort aanbevelingen vanzelf. De ou deren onder ons zullen zich de Joodse Raad herinneren, een instelling, zoals mijn leermees ter Presser het eens formuleer de, van joden boven een be paald inkomen met als doel het naar Polen deporteren van jo den beneden dat inkomen". Raadslid Kohlbeck verklaarde dat deze opmerking hem tegen de borst stuitte. •Verschillende sprekers hielden gisteravond tijdens de verga dering een pleidooi tegen be paalde bezuinigingen. Van het Reve pleitte tegen het ophef fen van Slavisch in Leiden. Een universiteit kan eigenlijk alleen maar bestaan als alle on derafdelingen eikaars recht op bestaan formeel erkennen en respecteren. En hij vervolgde dat de universitaire gemeen schap in dit opzicht op elke menselijke gemeenschap lijkt. "Als Nederlander erken en res pecteer ik het recht op bestaan van alle andere Nederlanders. Ik mag misschien denken dat sommige Nederlanders beter in de wieg gesmoord hadden kunnen worden, en als ik me kwaad maak zal ik dat mis schien ook soms zeggen, maar als ik uitgenodigd zou worden toe te treden tot een commissie die aanbevelingen moet doen over welke drieduizend Neder landers door wurging om het leven moeten worden ge bracht, dan zou ik zo'n uitnodi ging niet aannemen. Ik zou dat immoreel vinden. Dertien Ne derlandse academici hebben dat wel gedaan. Zij hebben de uitnodiging aanvaard om zit ting te nemen in een commis sie die moet aanwijzen wie van hun collega's wel en wie niet ontslagen gaan worden". Karei van het Reve te gast bij de universiteitsraad: Dat ik dat hier moet zeggen, bewijst hoe ver onder een intellectueel niveau ons universitair leven hier en daar is gekomen". (Foto Holvast) Volgens Van het Reve is voor op heffen van slavistiek in Leiden geen enkel argument aange voerd. "Dat laatste kan ook weer moeilijk omdat ik niet ge loof dat een der leden van de commissie iets van die Leidse slavistiek afweet". Van het Re ve wees erop dat de Leidse vakgroep de oudste in Neder land is en tevens de zuinigste vakgroep Slavisch in Neder land. Hij benadrukte ook nog eens dat in de Leidse universiteitsbi bliotheek een unieke collectie slavica aanwezig is, een collec tie die is verzameld door Van Wijk, een beroemd Slavist die in Leiden heeft gedoceerd. Op heffen van Slavisch zou bete kenen dat die collectie moet verhuizen,'maar dat is onzin nig, aldus Van het Reve. Die handelwijze zou in flagrante strijd zijn met het grondprinci pe van elke universiteitsbiblio theek, zo formuleerde Van het Reve, "met het beginsel zelve waaraan een universiteitsbi bliotheek zijn waarde ontleent, namelijk met de regel dat er wel boeken in zo'n bibliotheek gaan, maar dat er nooit, onder geen voorwendsel boeken uit gaan". In een tussenzin meld de de Slavist: "Dat ik dat hier moet zeggen bewijst hoe ver onder een intellectueel aan vaardbaar niveau ons universi taire leven hier en daar terecht gekomen is". Van het Reve zei ook dat de tien man tellende vakgroep meer publicaties op haar naam heeft dan enige an dere vakgroep in de subfacul teit. Ook Italiaans wordt met ophef fen bedreigd. Namens deze vakgroep voerde mevrouw prof. Heymans het woord. Ver dwijnt Italiaans uit Leiden, dan verdwijnt er een unieke specialisatie, zo begon zij. "Ita liaans wordt gehandhaafd in Utrecht en Amsterdam. Beide universiteiten hebben nage noeg dezelfde specialisatie. Al leen wij hebben een andere specialisatie: de Italiaanse let terkunde tot en met de Renais sance". Prof. Van Gent die kwam uitleg gen waarom andragologie niet mag worden opgeheven zei dat hij zich voelde als een Chinese vrouw: "Jarenlang heb ik te horen gekregen dat ik kleine voeten moet houden door nauw schoeisel te dragen en dan zeggen ze op een dag tegen je: je leeft op te kleine voet, weg". LEIDEN De universi teitsraad is gisteravond niet akkoord gegaan met de opheffing van de stu dierichtingen andragolo gie, Italiaans en Slavische Talen. Opheffing daarvan was voorgesteld in het eindrapport van de Taak verdelingscommissie, een overlegorgaan van alle universiteiten en hoge scholen over het invullen van de bezuinigingen. De Progressieve Partij diende gis teren een voorstel in om dat te verwerpen, de raad nam dat met een minieme meerderheid aan. Voornaamste reden daarvoor is volgens de raad dat de door mi nister Deetman gestelde vereis ten voor opheffing ontbreken. Een van de letterenfaculteit af komstig alternatief bezuingings- plan werd vooralsnog niet door de raad bij de besluitvorming be trokken. Tijdens de discussie over het eind rapport van de Taakverdelings- LEIDEN - Een 22-jarige Leide- naar is gistermorgen aangehou den omdat hij brand had gesticht aan de Opaalstraat. In beschon ken toestand had de man grof vuil aangestoken en daar nog eens twee fietsen opgegooid. Ook egn luifel van een flatge bouw liep brandschade op. commissie wees mr. K.J. Cath, voorzitter van het dagelijks be stuur van de universiteit, er op dat ondanks alle mogelijke be zwaren tegen het voorstel van de commissie dat toch verre te ver kiezen viel boven een door de minister op te leggen plan. Hij verweet Deetman in dat ver band dat deze probeert de zelf standigheid van de universitei ten in te perken. Volgens hem is het niet nodig en gevaarlijk als minister Deetman zelf "snel gaat koekhakken in het wetenschap pelijk onderwijs". De verwijten van Cath komen naar aanleiding van een door de minister van on derwijs en wetenschappen inge diend wetsontwerp. Daarin wor den de bevoegdheden van de be leidsorganen van de universitei ten in het kader van de taakver delingscommissie aanzienlijk beperkt. Ten aanzien van de voorgestelde opheffing van andragologie, Ita liaans en Slavistiek sprak fractie voorzitter K. Buikstra van de Progressieve Partij de vrees uit dat toestemming in opheffen de kans op meer opheffingen ver groot. Hij verwees daarbij naar mogelijke plannen van de minis ter om fiscaal recht te laten ver dwijnen. Het alternatieve plan van de lette renfaculteit werd, zoals gezegd, Universiteitsbestuurder Cath: ac tie minister niet nodig en gevaar lijk. (Foto Holvast) gisteren niet betrokken bij de be sluiten. Dit plan-Smeets voorziet in een herindeling van letteren in zes grote instituten en zou zon der gedwongen ontslagen gerea liseerd kunnen worden. Verantwoordelijk universiteitsbe stuurder M.J. Koornstra vond het plan onzorgvuldig en stelde de raad voor een "politieke keu ze, voor of tegen opheffing". Met dat laatste zou volgens hem Lei den op de verkeerde weg zijn. LEIDEN De Leidse advocaat, mr. V.C, Groenendijk, tegen wie Man '79, de ver eniging voor gescheiden mannen een aanklacht had ingediend, heeft zich uit de' zaak-in-kwestie teruggetrokken. Man '79 had twee maanden bij de deken van de Orde van Advocaten om een tuchtrech- terlijke vervolging tegen Groenendijk ge vraagd. De advocaat heeft zich nu terug getrokken opdat "de zaak in rustiger vaarwater" komt, zo laat hij weten. "Meer commentaar geef ik niet". Man '79 kwam tot de klacht omdat Groe nendijk een omgangsregeling zou heb ben gesaboteerd. Eén van haar cliënten was een dergelijke regeling toegekend bij Volgens de klacht zou hij de vrouw van ad vies hebben gediend bij het blokkeren van een door de kinderrechter opgelegde omgangsregeling. "Uit zijn handelwijze blijkt minachting voor de rechterlijke au toriteiten", aldus Man '79 in de brief des tijds. Voorzitter Peter Prinsen van de vereniging zegt er overigens niet over te denken de aanklacht tegen Groenendijk in te trek ken. "In het verweer dat hij heeft ge schreven, gaat hij onvoldoende in op de door ons ingediende klacht". LEIDEN - Een reisbureau aan de Breestraat is zaterdagmiddag door twee vrouwen bestolen van 3500 gulden. Een vrouw was vlak voor sluitingstijd de winkel binnengekomen om een reis naar Londen te boeken. Even later betrad een ander het reisbu reau om een briefje van honderd te wisselen. Het personeel haal de het geldkistje tevoorschijn en zette dat even op de balie neer. Toen de vrouwen even later waren verdwenen, werd er 3500 gulden vermist. Waarschijnlijk leidde de ene vrouw het perso neel af, terwijl de ander haar slag sloeg. LEIDEN - De uitbreiding van de Hema in Leiden is weer een stap dichterbij gekomen. Een verzoek van de buurtvereniging Mare dorp om het besluit van het pro vinciebestuur, om met de nieuw bouw akkoord te gaan, te schor sen is vandaag door de Raad van State afgewezen. LEIDEN De politie is gister avond en vannacht streng opge treden tegen automobilisten die over de Haarlemmerstraat reden of er geparkeerd stonden. Ook in de zijstegen werd gecontroleerd. Elf geparkeerde auto's kregen een bon, terwijl acht automobi listen een verbaal kregen omdat ze over de Haarlemmerstraat re den. De politie wil er de komen de tijd streng op toezien dat de Haarlemmerstraat autovrij blijft. Daarmee is de weg vrij voor het ge meentebestuur om een bouwver gunning af te geven voor uitbrei ding van het Hemafiliaal in de richting van de Janvossensteeg. De mogelijkheid bestaat dat de buurtvereninging, als men de zaak verder wil ophouden, op nieuw in beroep gaat tegen het verlenen van de bouwvergun ning maar in dat geval zal het provinciebestuur een verklaring van geen bezwaar afgeven zodat de bouw kan beginnen. De buurtvereniging kan de Raad van State nog vragen die verkla ring van geen bezwaar te schor sen maar dat lijkt, gezien de uit spraak van vandaag, zeer on waarschijnlijk. Volgens een woordvoerder van de gemeente is in feite de laatste hindernis uit de weg geruimd die de nieuwbouw van de Hema in de weg staat. Een woordvoerder van de Hema verklaarde vrijdag, tijdens een zitting van de Raad van State, dat het bedrijf zo snel mogelijk met het uitbreidings plan wil beginnen. Die plannen behelsen een aanzienlijke ver groting van de verkoopruimte op de parterre en de vestiging van een lunch-koffieshop of een klein restaurant op de eerste eta ge. Voor de nieuwbouw moeten een aantal oude panden aan de Jan vossensteeg worden gesloopt. De buurtvereniging meent dat het karakteristieke straatbeeld van Maredorp daardoor ernstig wordt geschaadt. Zij verzetten zich daarom met hand en tand te gen de sloop- en bouwplannen. De kwestie sleept zich al voort sinds 1978. Zowel de gemeente als het provin ciebestuur achtten een uitbrei ding van de Hema gewenst. De Hema is in de ogen van het ge meentebestuur een belangrijke trekker voor de Leidse binnen stad en daarom van groot belang voor het goed functioneren van het kernwinkelgebied in Leiden. Sterke jongens Terugkomend van een partijtje squash kwam Cees Hugens in de nacht van vrijdag op zater dag langs zijn kantoor op het Stationsplein. "Ze zaten er toen net gezellig voor de deur een eitje te bakken". Toen hij de volgende ochtend rond kwart over acht daar weer arri veerde, stonden ze tot voorbij de hoek van de Stationsweg. "Zeker een paar honderd". Afgelopen zaterdag begon de voorverkoop voor de twee con certen die popster David Bo wie in juni in de Rotterdamse Kuip geeft. Enkele tientallen installeerden zich vrijdag avond al voor de deur van het VW-kantoor. Kennelijk niet helemaal op de hoogte van de capaciteit van het Maasstede- lijke stadion. Het VW-terrein bleek in elk geval niet bere kend op de honderden die za terdag in alle vroegte voor de deuren dromden. "Maar we hadden wel onze maatregelen genomen", zegt VW-directeur Hugens. "De voorspelling dat het drukker zou zijn dan bij de Rolling Stones kwam ook uit. We hadden dranghekken neer gezet, twee sterke jongens in gehuurd en de politie gewaar schuwd. Alleen waren we ver geten de reiniging in te seinen, het was een pestzooi na af loop". Tweemaal, om half negen en tien uur, moesten agenten dan ook regelend optreden. Toch is Hu gens best tevreden over de ma nier waarop het zaterdag ver liep. "Vreselijk druk geweest, maar het is allemaal soepeitjes verlopen", vindt hij. Berichten in de krant van giste ren lijken in tegenspraak met zijn goede stemming. Eén van de ordebewaarders vond het nodig een 26-jarige Alphenaar flink toe te takelen. Met een ge broken neus en een blauw oog diende hij een aanklacht in we gens mishandeling. "En die wordt door ons zeker serieus genomen", aldus politievoor- lichter Dick Graveland. "Ja, er gingen wat mensen verve lend doen", herinnert Hugens zich het incident. "Maar bij die jongen waren echt alle stoppen doorgeslagen, ik stond er toe vallig bij. Die knul begon op de ruiten te rammen, terwijl hij al lang kaartjes had. Dat wekte onrust bij de anderen, die dachten dat de zaak uitver- Cees Hugens: "Alleen vergeten de reiniging te. waarschuwen. Het was een pestzooi 's morgens". kocht was. Die ordebewaar ders hebben hem toen inder daad een paar klappen gege- Overigens is van de oorspronke lijke voorraad van 2300 kaarten nog een bescheiden aantal ver krijgbaar. De dranghekken zijn weg. En de sterke jongens ook. B.J. Billen bloot (1) Het bestuur van de Protestants Christelijke Woningbouwver eniging (PCW) moet met de bil len bloot. Precies een jaar gele den riep voorzitter J. de Geus op deze plek uit dat de PCW geen cent van de over de perio de '78-'80 berekende service kosten zou terugbetalen. Vol gens De Geus miste het advies van de huurcommissie (de PCW zou veel te hoge rekenin gen hebben verstuurd) elke grond van waarheid. Kanton rechter mr. J.I. van Dijke denkt daar kennelijk anders over en heeft de PCW in een 'proefproces' in het ongelijk gesteld. De woningbouwver eniging zal nu diep in haar bui del moeten tasten. Fenna Vergeer van de hulp- en informatiedienst van de Socia- David Bowie zorgde voor heel wat opschudding zaterdagmor gen op het Stationsplein. listische Partij (SP) diende in 1981 op naam van een Haviks- horstbewoner een klacht in bij de huurcommissie over de ho ge kosten die de PCW had be rekend over de periode '78-'80. De 'buitendienst' van de huur commissie sloeg aan het reke nen en kwam uiteindelijk tot de conclusie dat voorzitter De Geus en de zijnen voor alle 484 flatwoningen die de Horsten in de Merenwijk rijk zijn, onge veer 75 gulden te veel aan ser vicekosten hadden berekend. Een rekenfoutje van ongeveer 35.000 gulden. Maar het bestuur van de PCW weigerde z'n portemonnee te trekken. Integendeel; een (ex- )bewoner van de Milanenhorst kreeg een dagvaarding in de bus omdat hij van de in reke ning gebrachte servicekosten met betrekking tot de periode september '78 tot en met janua ri '80 een bedrag van 74 gulden en vier cent weigerde te beta len. Maar kantonrechter Van Dijke kwam, met het advies van de huurcommissie op zijn bureau, tot de conclusie dat de PCW dit bedrag ten onrechte in rekening had gebracht. Achteraf had de PCW dit be drag dan ook niet meer mogen vorderen, aldus de kanton rechter in zijn vonnis. Billen bloot (2) Met deze uitspraak van de kan tonrechter in de hand kunnen de overige 483 Horsten-bewo ners nu aanspraak maken op een bedrag van 74 gulden en vier cent. Een kostbare nederlaag dus voor de PCW. De zoveelste, want door acties van bewoners werd de PCW nog niet zo lang gele den gedwongen om voor zo'n drie ton te repareren aan de da ken van de flats en latere acties van bewoners leidden tot ge dwongen isolatie van de ver warmingsbuizen. De voormali ge huismeester Hennie Pikaar werd ontslagen omdat hij zich achter de actievoerende bewo ners opstelde. Voor het uit de laan vliegen van Pikaar moest de PCW een schadevergoeding van 20.000 gulden ophoesten. En nu dus een nieuwe strop van 35.000 gulden. Toch wil PCW-voorzitter De Geus nog niet van betalen we ten. "Ik weet nog niets van een uitspraak van de kantonrech ter en ik wil eerst met mijn me debestuurders overleggen voordat ik verder op deze zaak inga". Overleggen gaat 'winnares' Fen na Vergeer ook. Zij wil samen met een jurist een standaard- bezwaarschrift opstellen die de overige 483 Horsten-bewoners gemakkelijk kunnen invullen en bij het PCW-secretariaat in de bus kunnen deponeren. Ook wil Vergeer bekijken hoe de door de PCW gedagvaarde (ex- )bewoner van de Milanenhorst hel deel van de proceskosten kan terugkrijgen dat hij als 'veroorzaker van de procedure' moet betalen. Het gaat om een bedrag van 235 gulden en vijf tien cent. Vergeer denkt er over om van alle Horsten-be woners twee kwartjes solidari- teitshefflng te vragen. Een andere mogelijkheid is dat het koppige PCW-bestuur met een sportief gebaar deze 235 guldens op rekening van de kantonrechter stort. Zo zou het bestuur kunnen meehelpen aan z'n eigen eerherstel. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3