c van universiteit wist van niets Warmonders vrezen gevolgen van plan voor bebouwde kom t/llsc;/rk Snelle invoering "30 kilometer" afgewezen J Illegaal storten van afvalslakken Meer huurwoningen voor bejaarden in Leiderdorp }-eidse agenda Stad en rand DINSDAG 19 APRIL 1983 WARMOND - "Met dit plan stoppen we Warmond voor tien jaar in de diepvries en ie dereen weet dat alles wat je daarin stopt er in slechtere staat uit komt". WD-fractie- leider mevrouw Saris oogstte gisteravond in gebouw 'De Zon' met deze woorden het meeste applaus. Haar voor gangers hadden de handen ook al op elkaar gekregen maar Saris' uitspraak over bestemmingsplan bebouwde kom vatte al de woorden van de met meer dan honderd Warmonders gevulde zaal blijkbaar treffend samen. Duidelijk werd gisteravond dat de gemeente haar borst flink nat kan maken want vrijwel alle hoofdlijnen van het plan voor de Warmondse dorps kern werden fel bekritiseerd. En het overleg met de bevol king over het plan is nog maar net begonnen. Vooral de verdeling van de panden in de dorpskern in drie categorieën stuitte gis teravond op bezwaren. De plannenmakers hebben het Warmondse onroerend goed in de dorpskern verdeeld in A-, B- en C-panden. Een A- pand is een pand met een ho ge cultuur-historische waar de. De eigenaar of bewoner daarvan mag niets aan zijn onderkomen veranderen. Dak en gevelindeling moeten blijven zoals ze zijn. Volgens Saris is deze regel "een veel te ver doorgevoerde uitleg van de uit de inspraakfase ontstane doelstelling die luidt dat de karakteristieke bebouwing moet worden ge handhaafd". Volgens de libe raal zijn de meeste A-panden gezien hun ouderdom juist het hardst toe aan een op knapbeurt. Bovendien, zo be toogde Saris, maakt de ver plichting om A-panden in hun huidige staat te laten het voor de eigenaar extra moei lijk als hij zijn huis wil verko pen. Burgemeester Hendrickx, die evenals Van Konijnenburg (van het Historisch Genoot schap 'Warmelda') moeite had met het optreden van Sa ris omdat gisteravond be doeld was om burgers aan het woord te laten en Saris haar kritiek in de gemeente raad of de commissies had behoren te spuien, antwoord de op het een en ander dat uit de inspraakprocedure die in '79 heeft plaatsgevonden naar voren was gekomen dat "met Warmond conserverend dient te worden omgespron gen". Hendrickx voegde hier aan toe dat deze doelstelling in '80 door de gemeenteraad is onderschreven en het be stemmingsplan een vertaling is van door de insprekers geuite Ook kaarsenmaker Papot toon de zich weinig gelukkig met het bestemmingsplan waarin is vastgelegd dat de gemeen te haar best wil doen om Pa- pots bedrijfje uit de dorps kern naar elders te verplaat sen. Dit met het oog op het brandgevaar dat van de kaar senmakerij zou uitgaan. Pa- pot betoogde dat zijn kaar senmakerij aan de Dorps straat al 127 jaar zonder onge lukken heeft gedraaid en dat hij in samenwerking met de brandweer alle mogelijke voorzieningen heeft getrof fen om brand tegen te gaan. "Ik woon en werk niet op een vulkaan zoals het plan sugge reert", meldde hij. "Ik vind het ook schandalig dat ik uit de krant moet vernemen dat mijn bedrijf dat al meer dan een eeuw in Warmond is ge vestigd moet ophoepelen", aldus de emotionele kaarsen maker. Hendrickx betwistte het laatste ("De directeur gemeentewer ken heeft al eerder contact met u opgenomen") en be loofde Papot nog eens nader te zullen ondrzoeken hoe brandgevaarlijk de kaarsen makerij is. "We zullen niet over één nacht ijs gaan". Aannemer Kool brak een lans voor ondernemend War mond. Volgens Kool past de in het plan opgenomen bepa ling dat het vestigen van nieuwe bedrijven dient te worden tegengegaan niet meer in deze tijd. Hij pleitte voorts voor meer mogelijkhe den tot uitbreiding van be staande bedrijven die zich nu slechts mogen vergroten als ze dat op hun erf doen. "Be drijven moeten ook in de breedte kunnen uitbreiden ook al heeft een belendend perceel een woonbestem ming gekregen" aldus Kool. Ambtenaar P. Maat had tussen de bedrijven door handen te kort om de vele Warmonders die gebruik willen maken van de speciaal voor indivi duele problemen ingelaste spreekuren te noteren. Die waren dan ook binnen de kortste keren volgeboekt. "Weigeren van subsidie aan muziekschool Otto Wolthuis is redelijk" DEN HAAG/V OORSCHOTEN - Het gemeentebestuur van Voor schoten heeft niet onredelijk ge handeld door de muziekschool Otto Wolthuis Stichting subsidie te weigeren. Die uitspraak heeft de Raad van State gedaan in het geschil dat tussen bovenge noemde partijen was ontstaan. De stichting wilde subsidie heb ben om gekwalificeerde onder wijskrachten te kunnen aantrek ken. Dergelijke krachten zijn vereist om ministeriële erken ning te krijgen en zo'n erkenning is weer voorwaarde voor het in aanmerking komen voor subsi die. Het gemeentebestuur van Voor schoten had de aanvrage van de Otto Wolthuis Stichting afgewe zen met het argument dat er ge zien de beperkte financiële mid delen op het ogenblik geen ruim te is om nieuwe sociaal-culturele activiteiten geldelijk te steunen. Volgens staatsraad Boukema geen onredelijke daad, temeer daar de gemeenteraad ten aan zien van subsidieverzoeken een grote mate van beleidsvrijheid toekomt. Sexualiteit Het Oegstgeestse vrouwentref punt "Aletta" houdt woensdag 21 april een avond met als the ma "De vrouw en sexualiteit". Zijn vrouwen echt vrijer sexua liteit op hun manier gaan bele ven na de invoering van betere anti-conceptiemiddelen en de doorbreking van de taboe's, zijn de centrale vragen. Het thema wordt ingeleid door een spreek ster. De thema-avond begin om half negen. Kanovaren In het voorjaar organiseren de stichting Watersport met ge handicapten en de Nederlandse Kanobond in samenwerking met de Leiderdorpse kanover eniging Rijnland en de stichting Jespa een kennismakingscursus kanovaren voor lichamelijk ge handicapten. Vooruitlopend daarop is er woensdag 21 april een voorlichtingsavond, waar duidelijk wordt gemaakt dat kanovaren bij uitstek een sport is die gehandicapten kunnen doen. De avond wordt gehouden in het activiteitencentrum "Ga ding" aan de Hoogmadeseweg. Aanvang acht uur. Disco In de Fuik (Julianalaan 1, Oegst- geest) wordt vrijdag 22 april een disco-avond gehouden. Aan vang negen uur. (Vervolg van pagina 1) REGIO - De illegale stortingen van afvalslakken in de regio kwamen gisteravond boven water toen het Leiderdorpse PPR- raadslid Van der Zande vragen stelde in de commissie ruimte lijke ordening, verkeer en milieu. Van der Zande vroeg zich af of wethouder Meerburg op de hoogte was van de activiteiten van het Haagse transportbedrijf. Wethouder Meerburg ant woordde bevestigend en zei dat er verhoogd toezicht was van de milieu-ambtenaren in Leiderdorp. De personeelsvereniging van de Leidse universiteit TAS heeft te gen de provincie verklaard niet op de hoogte te zijn geweest van de illegale stort. Met het Haagse transportbedrijf was afgespro ken dat er puin zou worden ge stort om het parkeerterrein van het volkstuinencomplex aan de Oegstgeestse Rhijnhoflaan te verharden. De personeelsvereniging heeft ge vraagd de provinciale lastgeving uit te stellen, die begin april werd verstrekt, omdat ze niet wist dat ze in overtreding was. Eerst wil de vereniging de moge lijkheid krijgen de Haagse ver voerder via de rechtbank aan te spreken, omdat die zich niet aan de afspraak heeft gehouden. Woordvoerder Passchier van de personeelsvereniging vertelt dat zij in de herfst fijn puin hebben besteld. Dat was niet voorhan den, wel afvalslakken. "Dat leek ons ook wel goed. Bo vendien moesten wij snel het parkeerterrein bij het tuincom plex verharden. Daardoor heb ben wij niet bureau veiligheid van de universiteit gevraagd of je wel afvalslakken mag gebruiken. Dom van ons, want als we dat wel hadden gedaan hadden we te horen gekregen dat je een ver gunning nodig hebt voor het storten van afvalslakken. De aan nemer heeft ons overigens niet op de hoogte gesteld van dit Kort geding Passchier vervolgt met te zeggen dat de universiteit de aannemer al een paar keer heeft benaderd en gevraagd heeft de slakken weg te halen of het terrein te as falteren. Passchier: "Daar heb ben ze nog niet op gereageerd. Blijven ze zwijgen dan zal er een kort geding tegen de aannemer worden aangespannen". In Wassenaar ligt het geval duide lijk anders. De veehouder aan de Papeweg heeft bewust volgens Provinciale Waterstaat meege werkt aan het storten van de af valslakken. De man verbrandde daar ook allerlei zaken zonder toestemming. Op het terrein van de veehouder is tweeduizend kubieke meter af valslakken gestort. De provincie gaf de veehouder in januari op dracht de slakken te verwijde ren, maar daartegen is de man in beroep gegaan. De beroepspro cedure loopt nog. De Wassenaar- se veehouder was niet bereik baar voor commentaar. Niet duidelijk is nog of de afvals lakken, die afkomstig zijn van de i de foto te zien. Hier is tweeduizend (foto Holvast) Haagse vuilverbrandingsinstal latie, gevaar opleveren voor de volksgezondheid. Bij een eerste onderzoek heeft de provincie ge constateerd dat er zware metalen in de slakken zitten. Als de slak- ken in aanraking komen niet het grondwater kunnen die metalen zich verder vespreiden. Daarom stelt de provincie als voorwaar den bij stort van slakken dat ze minimaal een halve meter boven het grondwater blijven en dat ze afgedekt worden zodat regenwa ter geen verdere verspreiding kan veroorzaken. Aan die voor waarden is in Wassenaar en Oegstgeest in ieder geval niet voldaan. VOORSCHOTEN - Het Voor- schotense instructiebad kan bin nenkort worden omgebouwd tot sportschool annex fitnesscen trum. De gemeente heeft na lang durige onderhandelingen een huurcontract afgesloten met de twee belangstellenden, sport school Goederaad en gymnas tiekvereniging Avanti. Goederaad gaat per jaar 19.000 gul den huur betalen voor de ruimte waar zich vroeger het zwembas sin bevond. In deze ruime legt ze dp eigen kosten een sportschool annex fitnesscentrum aan. De gymnastiekvereniging moet 2000 gulden betalen voor de voormali ge toegangshal. Deze ruimte wil zij omtoveren tot ontmoetings ruimte. Het braakliggende terrein op de hoek VoorhoflaanJGallaslaan wordt de plaats waar 33 gestapelde huurwoningen voor bejaarden worden ge- LEIDERDORP - De vereniging Algemene Bejaardenzorg kan als alles meezit over vijf maanden beginnen met de bouw van 33 gestapelde bejaardenwoningen naast Huis ter Does. Het nu nog braakliggende terrein op de hoek Gallaslaan/Voorhoflaan is te koop aangeboden door de gemeente aan de vereniging voor 360.000 gulden (exclusief btw). De raadscommissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu ging gister avond akkoord met de bouw. In het bestemmingsplan wordt het terrein nu nog aangewezen als toe komstige plaats voor een sporthal. Die ballon is door de slechte finan ciële omstandigheden echter al geruime tijd uitelkaar geklapt. De commissie ontving het plan goed. "De uitbreiding van Huis ter Does zal zeker voldoen in een behoefte", vertolkte WD-raadslid Kruidenier de gevoelens van de commissie. "Zeker gezien de vergrijzing van ons dorp". De bouwvergunning kan echter op z'n vroegst over vijf maanden worden afgegeven. Eerst moet het bestemmingsplan worden gewijzigd en als er geen bezwaren komen kan voor het eind van dit jaar de eerste paal de grond in worden geheid. LEIDERDORP - De dertig kilo meterlimiet zal niet op korte ter mijn worden ingevoerd in Lei derdorp. Dat werd gisteravond duidelijk toen in de raadscom missie ruimtelijke ordening, ver keer en milieu schriftelijke vra gen van het PPR-raadslid Van der Zande werden besproken. De meerderheid van de commis- steld. Volgens D'66-raadsüd Stam is de Voorhoflaan een doorgaande weg en kan daar dus geen dertig kilometer limiet wor den ingesteld. "Het biedt overi gens geen enkel soelaas, want wie rijdt af en toe niet harder dan vijftig? En dan zal men zeker harder dan dertig rijden", aldus Stam. sie voelde er niets voor om zon- PvdA-burgerlid Molkenboer ver der een gedegen onderzoek de zette zich heftig tegen die me ning. Volgens hem zal een deel van de automobilisten zich niet houden aan de snelheidsbeper king, maar het overgrote deel wel. Molkenboer: "Het is net als snelheidslimiet in te Het PPR-raadslid Van der Zande stelde twee weken geleden vra gen aan B en W over de invoering van een snelheidslimiet van der tig kilometer per uur in Leider dorp. In zijn vragen gaf hij de Voorhoftaan, de Hoogmadese weg en straten in woonwijken als voorbeelden van wegen waar die snelheidsbeperking zou moeten worden ingesteld. B en W heb ben zich voorlopig op het stand punt gesteld dat er eerst een on derzoek moet komen. De derheid van de commissie (uitge zonderd de PvdA-leden en Van der Zande) stelde zich achter dat standpunt op. Duidelijk werd in ieder geval wel dat op de Voorhoflaan waar schijnlijk helemaal geen verdere snelheidsbeperking wordt inge- bij een oversteekplaats voor schoolkinderen. Sommige auto mobilisten zullen als ze zo'n bord zien gewoon doorrijden, maar de meesten zullen hun snelheid ver minderen". De discussie spitste zich daarna tot ongenoegen van PPR-raadslid Van der Zande toe op de Voor hoflaan waar omwonenden al ja renlang actie voeren voor meer veiligheid. Stam noemde de laan een "planologische miskleun" en stelde dat er verwachtingen wa ren gewekt bij de actievoerders. Volgens hem moet er wat gebeu ren. Opnieuw rolde de halve r hem heen. Wet houder Meerburg zei dat niet al tijd de gemeente moet opdraaien voor de oplossing van proble men. "Het is veel effectiever als mensen daar autonummers gaan noteren en die automobilisten die te hard rijden eens gaan aan spreken", aldus Meerburg. En over de actievoerders: "Mensen ondertekenen een manifest dat er te hard wordt gereden, maar als je dan vraagt wie dat zijn en dan zeggen de actievoerders: die ondertekenaars rijden ook te hard". En ook Molkenboer: "Als meneer Stam zegt dat de Voorhoflaan een planologische miskleun is dan moeten daar maatregelen worden getroffen. Maar niemand wil dat financieel vertalen". Vol gens Molkenboer zou de plaat sing van borden een gebaar van de gemeente zijn "om de wil en de bereidheid te tonen dat we er alles aan willen doen om de Voorhoflaan veiliger te maken". Voorlopig zal met de invoering van de snelheidsbepeWhg echter worden gewacht totdat de nota verkeersknelpunten is gemaakt. In die nota, die voor de zomer moet verschijnen, zal ook de in voering van de dertig kilometer- limiet worden meegenomen. DINSDAG Leiden - Lokhorstkerk, Pieterskerk straat 1, lezing ver. Ned. Protestan tenbond 'Hoe staat ons geloof tegen over het Palestijnse vraagstuk?', 20 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Tout une Nuit'van Chantal Akerman Belgie, din en woe om 20 en 22.15 uur. K&O-gebouw - film 'Aan mij de wraak' van de Japanse regisseur Shohei Ima- mura, 20 uur. Dons vlinder 31 - avond in het teken van de borstvoeding, 20 uur. voormalige Marinecomplex - Noordein de. zomerkledingbeurs, 19-21 uur, woe van 10-12.30 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, Volkshuis houdt themamiddag over huiswerkbegeleiding, 13.30-15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur; aan sluitend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. WOENSDAG Leiden - Clubhuis Noorderkwartier, An na van Saksenstraat, ledenvergade ring Druk en Papier FNV, 20 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, 'Sicilië een kunsthistorische reis' is de titel van een tweetal lezingen met kleuren dia's door mevrouw Friederich, van avond en volgende week woensdag om 20.15 uur, inl. 141141. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Storm ovef Azië' van Pudovkin, woe en don om 20 en 22.15 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, voor lichtingsbijeenkomst Stichting Dien stencentrum over concept-beleids plan, 14 uur. Gebouw van Verbum Dei - Plantage 16, avond WEMCS over het thema 'Hulp uit de hoogte', 20 uur. Rapenburg100 - Leidse Studenten Ekklesia zendt het programma 'De Mars' van Freek de Jonge uit, 20 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade 6, L. van der Zwan praakt over de bezig heid Bloemschikken, 20 uur. K&O-Gebouw - Oude Vest 45, kinder filmmiddag, 14.30 uur. Café Eigenzorg - Stationsweg, bijeen komst van de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tram wegwezen met als thema 'Smalspoor- lijnen in Nederland', 20 uur. Caeciliastraat 18 - discussie over de lan delijke homodemonstratie die 25 juni in Leiden wordt gehouden, 20 uur. Centraal Rekeninstituut van de Leidse Universiteit - Wassenaarseweg 80, open huis, 14 uur. Schouwburg - Oude Vest 45, Freek de Jonge met 'De Mythe', 20.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie-program- Koudehoorn, 16.45 u Wassenaar - bij raadhuis, opening fiets route landgoederen door Burgemees ter Staab, 18.45 uur. DONDERDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homosek sualiteit, soos, 21-1 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Storm over Azië' van Pudovkin, 20 en 22.15 uur. DIVERSEN Dinsdag NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins dags van 20-21 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, ma't/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, be reikbaar óp werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerder jarigen (vanaf 18 jaar), die door pro blemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, WerklozeVi Belangen Ver eniging Leiden, adviesbureau, woe van 10-12 uur. Beweging van werkende en werkloze jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. Telefonische Hulpdienst Leiden: 125202, dag en nacht. Woensdag Volkshuis - huiswerkhulp voor volwas senen, 15 uur. inl 130701. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Buizerdhorst 17 - inl over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Kinder- en Jongerentelefoon: 120611, APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 15 april tot 22 april door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Meisje (12) licht gewond LEIDERDORP - Een twaalfjarig meisje is gistermiddag even voor vier uur licht gewond geraakt toen zij op haar fiets de Vronken- laan in Leiderdorp overstak zon der uit te kijken. Een automobi list kon haar niet meer ontwij ken. Het meisje liep enkele lichte verwondingen aan haar been op. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH s££: DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Post uitsluitend Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Dam.ate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61.25 Maandabonneme (machtiging per incassogiro) it 20,59 Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) Directie: G. Koopman Wnd -hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw. H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) J. Ruygrok-Hoogeveen Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairc Rome. Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2