LEIDSCH Regering verhoogt aow-premie DAGBLAD succes Industrie aast op interferon Lagere huursubsidie en minder woningbouw Voorjaarsnota: zwaarste klappen voor middeninkomens Kabinet laat vakantiegeld ongemoeid Hypotheek duurder Afvalslakken illegaal gestort Leidse hoogleraar: "Onderzoek vaak geheim" Nieuwe Vietnamese aanval in Cambodja DINSDAG 19 APRIL 1983 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (GPD) - De huren goedkope vrije-sectorwoningen gaan volgend jaar juli met 4 pro- zal voortaan eenmalig een stimu- cent omhoog, één procent min- leringspremie van 5000 gulden der dan dit jaar. Tegelijkertijd worden verstrekt. Met name de zullen de huursubsidies aanzien- WD heeft aangedrongen op ver- lijk worden verlaagd, veel meer sterking van de vrije sector. De dan nu al per 1 juli het geval is. premies op koopwoningen wor- Dit schrijft staatssecretaris den onverkort gehandhaafd. Brokx (volkshuisvesting) in een De stadsvernieuwing is het enige toelichting op de bezuinigings- onderdeel op de begroting van maatregelen van de Vooijaarsno- volkshuisvesting dat de dans ta. ontspringt bij de nieuwste bezui- De gesubsidieerde nieuwbouwpro- nigingen. Voor de verbetering gramma's gaan fors omlaag. Dit van woningwetwoningen wordt jaar is nog subsidie beschikbaar volgend jaar 35 miljoen gulden voor 105.000 woningen. Volgend extra uitgetrokken en steeds 70 jaar wordt dat verlaagd tot 90.000 miljoen in de jaren daarna. Dat en in 1985 tot 85.000. De vrije sec- bedrag wordt over zoveel moge tor moet die getallen aanvullen lijk te verbeteren woningen uit- tot 100.000 woningen per jaar. Op gesmeerd. No. 37065 BEIROET De Amerikaanse am bassade in Beiroet is grotendeels verwoest door de bomaanslag van gistermiddag. Het aantal doden als gevolg daar van is inmiddels opgelopen tot 39. De hele nacht zijn reddingsploegen in de puinhopen op zoek geweest naar overlevenden, maar van morgen werd gezegd dat de hoop om die nog te vinden moet wor den opgegeven. Het aantal ge wonden bedraagt honderd. (Foto AP) Amerika dreigt met dumping zuiveloverschot CHICAGO (AP) - De Ameri kaanse minister van land bouw heeft gedreigd het Amerikaanse zuivelover schot op de Europese markt te dumpen "om te laten zien dat het ons ernst is met de eis dat de Europese overheids subsidies aan de landbouw moeten worden terugge schroefd". De Amerikaan zei op een pers conferentie dat de VS niet uit zijn op een handelsoorlog met het buitenland en derhal ve de Amerikaanse exporten niet zullen subsidiëren. De minister stelde vast dat de Amerikaanse landbouw zwaar in het nadeel is geko men door de Europese over heidssubsidies. Perioden met zon Perioden met zon, later op de dag van uit het zuiden meer bewolking en mogelijk regen. Minimumtempera tuur ongeveer 5 graden, middagtem- peratuur omstreeks 14 graden. Mati ge zuidwestelijke wind. 20 april 1983 Zon op: 06.34 uur, zon onder: 20.45 uur. uw°P: 1151 UUr' maan °°dcr: 03,55 Weerstanden Katwijk: hoogwater 17 09 uur1 57 UUr',aagwater 04,32 en ROTTERDAM (ANP) - Een snel onderzoek naar de bestrijding van kanker door het menselijk eiwit interferon wordt bemoei lijkt door de farmaceuti sche industrie. De grote geneesmiddelenconcerns investeren veel geld in de ontwikkeling en toepas sing van interferon en daardoor vindt onderzoek steeds meer achter geslo ten deuren plaats. Dat constateerde vanochtend de Leidse hoogleraar prof. dr. ir. A. Rörsch bij de opening van de tweede internationale TNO-con- ferentie over interferon in Rot terdam. Volgens prof. Rörsch is de belangstelling van de indus trie weliswaar verheugend, maar belemmert het een vrije uitwis seling van gegevens tussen de onderzoekers. Verkiezingen De drie partijen van de regerings coalitie van de Thailandse pre mier Prem Tinsulanonda hebben bij de algemene verkiezingen een grote zege behaald. De radio maakte vandaag bekend, dat de coalitie 221 van de 324 zetels in het parlement in de wacht heeft gesleept. Op basis van deze uitslag is het waarschijnlijk, dat zittend pre mier Prem zal aanblijven. Door de verregaande bezuinigin gen op de individuele huursubsi die heeft het kabinet het regee- rakkooord op dit punt al verla ten. Dat is noodzakelijk omdat de uitgaven voor huursubsidie door dalende inkomens en door een toenemend aantal werklozen veel sneller steeg dan aanvanke- De hoogleraar, die ook bestuurslid van TNO is, signaleerde dat de ontwikkelingen rond interferon veelbelovend zijn. Er zijn nu drie typen bekend, waaronder het zeer actieve gamma-interferon. Dat laatste zal mogelijk een krachtig anti-kankermiddel wor den. Bovendien is gebleken dat dit interferon nog meer effect heeft wanneer het samen met de andere typen wordt toegediend. Een doorbraak in de toepassing is dat men via genetische manipu- latie(DNA) nu kleine hoeveelhe den interferon kan produceren. Tot dusver was voor één milli gram ongeveer duizend liter bloed nodig. Het opent de moge lijkheid de komende jaren inter feron op ruimere schaal in zie kenhuizen uit te proberen. OPGERICHT 1 MAART 1860 lijk was geschat, aldus de staats- secretaris. De maatregelen op het gebied van de huursubsidie zijn o.m.: - Er wordt meer dan voorheen re kening gehouden met de werkelijke draagkracht van al leenstaande volwassenen die DEN HAAG (GPD) - Het kabi net zal geen loonmaatregel treffen om het vakantiegeld in het bedrijfsleven alsnog met een half procent te ver lagen en af te toppen tot f5200. Minister De Koning betreurde aan een kant dat cao-part ners in het bedrijfsleven het vakantiegeld niet hebben gebruikt voor werktijdver- kortende maatregelen. Aan de andere kant zei hij zich te realiseren dat alsnog zou worden ingegrepen in het vakantiegeld de overheid enkele honderden miljoenen guldens aan loon- en inkom stenbelasting zou derven. Minister De Koning erkende dat er nu een ongelijkheid is ontstaan met de werkne mers in de collectieve sec tor, waar door een over heidsingrijpen wel het vakantiegeld is gekort en af getopt. De minister toonde zich erg te vreden met de bereikte re sultaten ten aanzien van de arbeidstijdverkorting. „Nu zijn voor 800.000 werkne mers arbeidstijdverkorten- de maatregelen getroffen die op de lange termijn verder doorwerken. Deze eerste stap is erg belangrijk voor de toekomst". ENSCHEDE (GPD) - Hypotheken worden weer duurder. De le vensverzekeringsmaatschappij en hebben vandaag de basisrente verhoogd tot 8,5 procent. De ba sisrente geldt voor leningen met gemeentégarantie. Een woordvoerster van de Vereni ging Eigen Huis vreest, dat bin nenkort ook de handelsbanken en spaarbanken hun tarieven zullen verhogen. Volgens haar zou het evenwel kunnen gaan om een tijdelijke ontwikkeling. "Het is niet gezegd, dat de hypo theekrente blijvend op een hoger niveau komt". subsidie aanvragen. Daarvoor zal voor deze groep een nieuwe tabel worden gemaakt. Inkomens achter één huisdeur worden opgeteld. Waar twee in komens zijn zal dus minder of geen subsidie worden verleend. De huurgrens die nu op 700 ligt en 1 juli wordt opgetrokken tot 735 gaat 1 juli 1984 omlaag naar 600 gulden. Is de huur hoger dan dat bedrag dan is er geen recht meer op subsidie. Er geldt een over gangsmaatregel voor huurders die nu in een woning zitten met een huurprijs tussen 600 en 670 gulden. Pas als deze verhuizen geldt de nieuwe grens ook voor hen. Blijkens cijfers van het ministerie van sociale zaken zullen de zwaarste klappen gaan vallen in de inkomensgroepen tussen 40.000 en 70.000 gulden. De 'ech te' minima (gezinnen die van één minimuminkomen moeten rond komen) zullen er niet op achter uitgaan, ómdat zij in december weer een eenmalige uitkering krijgen. De bezuinigingsmaatregelen per 1 juli zullen worden gevolgd door een maatregel per 1 oktober, die alleen zal gelden voor de collec tieve sector (ambtenaren, perso neel in dienst van instellingen die door de overheid worden ge financierd, en uitkeringstrek kers). Deze inkomensdaling komt bovenop de verslechtering waarmee al in de begroting voor 1983 rekening was gehouden.. Wao-premie De grootste bijdrage aan de inko mensachteruitgang wordt gele verd via een verhoging van de wao-premie. Deze maatregel leidt tot een daling van de koop kracht die op het niveau van het minimumloon nog weliswaar te verwaarlozen is maar bij inko mens van 70.000 gulden een da ling van een half procent teweeg brengt. De voorgestelde verhoging van de benzine-accijns met 10 cent per liter (11,8 cent inclusief de btw) betekent een inkomensverlies van 0,15 procent. Verder zal een verlaging van de kinderbijslag tot een vermindering van de koopkracht met 0,1 procent lei den. Deze maatregel hangt sa men met het besluit van de Tweede Kamer om voor in het buitenland wonende kinderen geen korting op de byslag toe te passen. Driekwart Als de ambtenaren bereid zijn per 1 oktober 2 procent salaris in te leveren in ruil voor arbeidstijd verkorting, zullen per die datum ook de sociale uitkeringen en het minimumloon met 2 procent worden gekort. Zijn ze daartoe niet bereid, dan zal op alle inko mens in de collectieve sector worden bezuinigd. Dat zou een gemiddelde inkomensdaling be tekenen van driekwart procent In de berekeningen die waren op genomen in de begroting voor 1983 kwamen de salarissen van 140.000 gulden er, net als nu, ook al het beste af. Uitgaande van een werknemersgezin met één Door invoering van een schy ven tarief wordt minder subsidie uit gekeerd als de woning kwalita tief goed is en omgekeerd. Ook de bovenstaande maatregelen gelden pas per 1 juli volgend jaar. Ze komen bovenop eerder aangekondigde bezuinigingen die al per 1 juli van dit jaar in gaan. Andere bezuinigingsmaatregelen op woningbouwgebied zijn: - Korten op de speciale subsidie voor aanpassing woningen ge handicapten. - Geen integrale invoering leeg- standwet. inkomen en twee kinderen kwam men toen tot het volgende lijstje: minimumloon min 3 procent iets boven minimum min 2 tot min 2,5 modaal 36.000) min 3,5 2 x modaal min 4,5 to min 5 4 x modaal min 0,5 (Zie ook pagina 7) De ministers Van Aardenne van economische zaken en De Koning van sociale zaken rechtsvanoch tend tijdens de persconferentie in Nieuwpoort. (f0to anp) ARANYAPRATHET (UPI/DPA) - Vietnamese troepen hebben van ochtend Cambodjaanse guerril lastrijders aangevallen in de buurt van het vluchtelingen kamp Nong Samet in de buurt van de Thailandse grensstad Aranyaprathet. De beschietingen vormen vermoe delijk de inleiding tot een aanval op het kamp waar ongeveer 70.000 Cambodjaanse vluchtelin- POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL.NRS ZIE COLOFON 18 PAGINA'S Eric Vilé, voorzitter sectiebestuur betaald voetbal (foto anp» "Kabinet-Vilé" staat op springen PAGINA 11 Regering tegen gratis heroïne PAGINA 7 Reparatiewed RDM op losse schroeven PAGINA 8 Kohl wil niet met Oostduitser praten PAGINA 9 Eén miljard voor werkgelegenheid DEN HAAG (ANP) - Voor bevorde ring van de werkgelegenheid is in de Voorjaarsnota een miljard gulden uitgetrokken. Voor een deel betreft dat "onvermijdelij ke uitgaven" (bijv. de Stopera, lopende milieuprojecten e.d.) en maatregelen voor scholing en arbeidsvoorziening (kort mid delbaar beroepsonderwijs en arbeidsvoorzieningenbeleid). Het grootste deel bestaat uit "nieuwe" werkgelegenheids projecten, waarvan de stadsver nieuwing met ƒ200 miljoen de grootste portie opeist. Verder zijn er projecten in opgenomen voor bosbouw, landinrichting, dijkverzwaring en industriebe leid (defensie-orders). gen wonen. Ongeveer 4.000 slecht bewapende guerrillastrij ders verdedigen het kamp. Thailand versterkte intussen zijn grenstroepen om een mogelijk uitbreiden van de strijd tot zijn grondgebied te voorkomen. Voor de vierde achtereenvolgende dag heeft ook Chinese artillerie vandaag Vietnamese stellingen beschoten. (Van één onzer verslaggevers) WASSENAAR/OEGSTGEEST - Afvalslakken afkomstig van de Haagse vuilverbranding zijn door een Haags transportbedrijf illegaal gestort in Oegstgeest en Wassenaar. Op het volkstuinencomplex van de personeelsvereniging van de Leidse universiteit nabij de Rhijnhofweg werd 250 kubieke meter gedumpt, in Wassenaar werd bij een veehouder aan de Papeweg bijna tien keer zoveel gestort Volgens een medewerker van Pro vinciale Waterstaat zijn voor het storten geen vergunningen afge geven en is ook niet voldaan aan de voorwaarden die de provincie stelt. De provincie Zuid-Holland heeft de eigenaren van de terrei nen dan ook opdracht gegeven de afvalslakken te verwijderen. Verscheidene vuilverbrandingsbe- drijven (ook het Leidse) hebben in het verleden moeite gehad de afvalslakken kwijt te raken. Vol gens de bedrijven zouden de slakken, die overblijven nadat het vuil is verbrand, heel goed kunnen worden verwerkt in bouwprodukten. De provincie heeft dat echter altijd verboden omdat er geen duidelijkheid was over de vraag of de afvalslakken later gevaar zouden kunnen op leveren. In de afvalslakken op de twee ille gale stortplaatsen zijn sporen van zware metalen aangetroffen. De provincie is nog aan het on derzoeken of het stort gevaar op levert voor de volksgezondheid. Twee Nieuws van J Stuur mij uw krant vier weken op proet voor t 9,50. Oaama beslis ik. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (I 61,25) Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken gratis. LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG (GPD/ANP) - Per 1 juli zal iedereen een nieu we aanslag op de portemonnee te verwerken krijgen. Behalve de al eerder aangekondigde bezuinigingsmaatrege len heeft het kabinet op de valreep besloten de aow-pre- mie met 0,4 procent te verhogen. De ww-premie zal iets omlaag gaan. Dit zei minister De Koning (sociale zaken) in een toelichting op de vanochtend gepresenteerde Voorjaarsnota van het kabinet.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1