American Program: Land iet om de cenl ten Moeilijk jaar voor Zimbabwe -c ALS U VERDER KIJKT DAN UW Gedupeerde beleggers: dure advocaten nodig Interview WniYlt KTIffc rkfm WUIU.I IVllUJ tViVvli HYPOTHf"hKRFNTF 10 IA AP \MQT Met delO jaar RenteVast Hypotheek van het Bouwfonds. Een hypotheek voor I DË KÜAAR"FËNTE~VASfHYPOTHEEK VAN HET BOUWFONDS. Politieke onrust en economische achteruitgang DINSDAG 19 APRIL 1983 Varia Dick Dolman, de voorzitter van de Tweede Kamer, vindt dat er te wei nig humor in de Tweede Kamer is. Ik citeer: „Wie er vroeger heel sterk in waren, waren Wiegel en Bakker. Wiegel be reidde, net als Bakker, zijn speech altijd voor en onderstreepte dan met drie verschillende kleuren, be paalde woorden of passages. Het geheim zat in die drie kleuren streepjes. Een soort code die nie mand ooit heeft kunnen ontcijfe ren. Bakker werkte zijn speech ook altijd helemaal van tevoren uit. Woord voor woord en op hele kleine stukjes papier. Met grappen en al. En als hij het voorlas leek het net echt. Net alsof hij het uit zijn hoofd deed. Heel spontaan. Ontzettend knap vond ik dat". Dolman zegt dit in het meinummer van de Nederlandse Playboy, dat gisteren na twee aanloopnummers in het Lido in Amsterdam geïntro duceerd werd als het eerste officiële nummer met een oplage van 125.000 exemplaren. Die methode van de streepjes heeft Hans Wiegel van Winston Churchill afgekeken, die zijn befaamde speeches als ge dichten opschreef. Sommige woor den die de klemtoon moesten krij gen, zette hij in hun eentje op een regel, andere onderstreepte hij met kleurenpotlood, en meer van dat soort 'trucjes', als je het trucjes mag noemen in plaats van gecompo neerde spreektechniek. Dat de vrouw nog steeds de onder liggende partij is in onze mannen maatschappij moge wel blijken uit het feit dat Playboy in zijn oor spronkelijke Amerikaanse versie nu al dertig jaar bestaat, terwijl zijn vrouwelijke tegenhanger Play- girl dit jaar pas tien jaar bestaat. Bovendien verschijnt Play girl, dat dunner is dan Playboy (maar het naakt van de mannen is even naakt als het naakt van de vrou wen in Playboy), niet twaalf maar slechts acht keer per jaar. Aan zul ke wantoestanden zou de vrouwen beweging eens wat meer aandacht moeten besteden! Ik zocht gisteren in de People's Almanac even de ge schiedenis op van een ander zeer populair Amerikaans blad dat ook in een Nederlandse editie ver schijnt, en wat mij toen opviel was, dat de ontstaansgeschiedenis van beide succesbladen enigszins pa rallel loopt. In 1918 bracht sergeant DeWitt Wallace vier maanden door in een hospitaal in Aix-les-Bains om van zijn schotwonden te gene zen. Hij verslond het ene Ameri kaanse tijdschrift na het andere, maar hij vond maar een deel van de artikelen de moeite van het lezen waard, en ze waren ook allemaal te lang, vond hij. Genezen terugge keerd. in de Verenigde Staten, stel de hij een tijdschriftnummer sa men van ingekorte artikelen uit andere bladen, bood dat aan enke le uitgevers aan, maar die zagen er geen brood in. Tussen haakjes: toen DeWitt Wallace voor het eerst op het idee van zo'n blad kwam, was hij 27 jaar). Wallace ontmoette Lila Bell Ache son, trouwde met haar in 1921, en in februari 1922 had hij op eigen kosten een eerste nummer van 62 pagina's gemaakt. Wallace en zijn vrouw waren de enige uitgevers, vrijwel al hun geld hadden ze in het eerste nummer ge stoken, maar gelukkig bleek er be langstelling voor zo'n blad, en reeds in het vierde jaar van het be staan van de Reader's Digest kon den ze de ponystal waarin zij hun kantoor gevestigd hadden verrui len voor een lokaal bpven het post kantoor. Ook moesten zij toen een medewerker met volledig betaalde baan aannemen. Enzovoort enzo voort, op het ogenblik verschijnen er elke maand zo'n 30 miljoen ex emplaren in 170 landen, wat er op neerkomt dat van het gebruikte pa pier een lint van 1,68 meter breedte ieder jaar 15 maal rond de aarde zou kunnen worden gewikkeld. Dus u kunt wel nagaan hoe vaak je een papieren lint van slechts 5 cm breedte rond de aarde zou kunnen wikkelen! Met Playboy ging het net zo. Hugh Marston Hefner was 27 jaar oud toen hij het blad 'Stag Party' sticht te. Het tijdschrift 'Stag' maakte be zwaar ('stag' is een Amerikaans woord voor 'man'), een kleine brainstorm leidde toen tot de naam Playboy, en het eerste nummer werd aan de keukentafel in Hef ners huis in elkaar gezet. Zijn vrouw Millie had toen juist het le ven geschonken aan hun dochter Christie, die nu presidente van het Playboy concern is, - wat vliegt de tijd! Het eerste nummer telde 44 bladzijden, de oplage was 70.000 en was gemaakt van de laatste 600 dollar die de Hefners in huis had den, plus de 3000 dollar die zij her en der geleend hadden. Als het blad geen succes had, hadden ze geen cent meer om de kleine Christie te verluieren, maar Playboy sloeg wel degelijk aan, mede dank zij de foto reportage van de naakte Marilyn Monroe, die Hefner voor 500 dollar had gekocht van de man die de fo to's voor een kalender had ge maakt. Marilyn Monroe was dus de eerste Playmate van Playboy, zoals Ellen Soeters (96-66-96, 1.76, 63, 23- 8-56) de eerste Playmate van de Ne derlandse uitgave is. Naakt is ze heel mooi, maar de foto met het bij schrift: 'aan tafel met de hele fami lie plus de man in haar leven' vond ik toch het intrigerendst. Je ziet El len, haar zusje Joke, een oudere ka le heer met bril, en zes koffiekopjes op de tafel. 'Aan tafel met de hele familie plus de man in haar leven' - dat moet me toch nog eens uitge legd worden. UTRECHT (GPD) - Vele honderden miljoenen dollars zijn er de afgelopen jaren door de handen van de „internationale beleggingsexpert" Rienk Kamer en zijn Ameri kaanse compagnon Bernhard Whitney gegaan. Het geld, bijeengebracht door kleine beleggers en vaak hun laatste spaarcenten, is nu zoek. Kamer is vorige week op vrije voeten gesteld, nadat hij zeven weken in voorarrest heeft gezeten. Verdacht van oplichting, verduistering en valsheid in geschrifte. Bernhard Whitney, die wordt gezocht door de Amerikaanse justitie, is zoek maar verblijft vermoedelijk op de Bahama's. In Nederland probeert de stich ting Beleggers in ALM-projec- ten Antelope Valley en Wheat- lands (BAW) te redden wat er te redden valt. De Hagenaar P. Geerling, werkzaam bij het Eu ropese hoofdkantoor van het Amerikaanse Kellogg-concern in Amsterdam, en B. den Hol lander, kaashandelaar in Zeg veld, zijn secretaris en voorzit ter van de BAW. Beiden inves teerden zij in 1978 in projecten van Rienk Kamer. Kamer had twee jaar eerder sa men met Bernhard Whitney (advocaat, accountant, interna tionaal belastingexpert) het American Land Program opge zet. Zij wilden beleggers in Ne derland, België en Duitsland vinden voor aankoop van on roerend goed in de Verenigde Staten. En dat lukte wonder wel. Luchtje Aangelokt door beloften van gro te winsten, hoge belasting voordelen, of het verkrijgen van een permanente verblijfs vergunning voor de Verenigde Staten stroomden de kleine be leggers toe. Nu, vijf jaar later, moeten zij constateren dat zij hun geld allesbehalve goed hebben geinvesteerd. Integen deel. Het is hoogstwaarschijn lijk verdwenen in wat nu al wordt genoemd „de grootste fi nanciële zwendel aller tijden". Want terwijl in Nederland nog voorzichtig wordt gesproken over vele honderden miljoenen dollars, heeft de Amerikaanse federale recherche, de FBI, het al over één miljard dollar. En het zou de Amerikanen hele maal niet verbazen als daar nog eens één a twee miljard bo venop geteld moet worden. Want zij hebben informatie dat Kamer en Co. ook actief zijn geweest in Australië. P. Geerling was een van de eer sten die vond dat er een luchtje aan de lucratieve beleggingen van Kamer zat. In 1978 kocht hij via Kamers American Land Program (ALP) voor 4000 dol lar een stuk land in de Ameri kaanse staat Utah. Het desbe treffende project draagt de naam Wheatlands, omdat het gaat om landbouwgrond waar op voornamelijk tarwe wordt verbouwd. Geerling dacht dat het allemaal wel goed zat, om dat Kamer de Nederlandse be leggers voorhield dat het land zó goed was dat een Ameri kaanse bank bereid was een 100-procenthypotheek te verle nen. Dat was de Murray First Financial Europe BV, een spe ciaal voor Kamer-zaken en door Kamer en Whitney opge-. zette dochter van de kleine' Amerikaanse bank Ed Vetter Murray First Trust and Loan. Ook was Geerling wel gevoelig voor de superaftrek die de be leggers volgens Kamer konden krijgen. In feite kwam het erop neer, dat de Nederlandse fis cus de gehele Amerikaanse be legging zou financieren. Geld terug Geerling investeerde dus 4000 dollar. Na de eerste aanbeta ling kreeg hij, zoals was afge sproken, documenten thuis ge stuurd. Er was één klein pun tje: het waren niet de goede stukken. De zaak werd in orde gemaakt, maar Geerling voel de nattigheid. Toen de Tweede Kamer bovendien eind 1978 een hele dikke streep door de belastingtruc haalde, vond Geerling het mooi geweest. Hij eiste zijn geld terug. In juni 1980 werd het eindelijk overge maakt. B. den Hollander was minder ge lukkig. Jarenlang had hij al zijn verdiende geld in zijn kaashandel geinvesteerd. In 1978 besloot hij met Kamer in zee te gaan. Hij zag die superaf trek ook wel zitten, maar het ging hem toch vooral om die permanente verblijfsvergun ning, waarop iedere belegger in Amerika, volgens Kamer, recht had. Den Hollander in vesteerde 200.000 gulden. De ene helft stak hij in een win kelcentrum, de andere helft in grond in de Wheatlands. De ca talogus van beide projecten was prima in orde, de projec ten werden begeleid door nota rissen en accountants van naam. Dat zat dus wel snor, dacht Den Hollander. Ook hij kreeg eerst foute documenten (zij waren gedateerd in 1977, terwijl Den Hollander pas in 1978 met Kamer in zee was ge gaan). „Het vertrouwen was geschaad", zo zegt Den Hollander nu. Hij begon een briefwisseling met Kamer. „Zijn antwoorden wer den steeds volumineuzer. Het was net of je met een Jehova getuige sprak. Hij was de enige ware en echte en hij had ge lijk". In het schip Uiteindelijk deed Den Hollander aan Kamer het voorstel om het verlies te delen. Het winkel centrum was geflopt, jammer, maar die ton verlies wilde Den Hollander wel voor zijn reke ning nemen, als Kamer hem dan die ton voor de Wheat- i Jehova-getuige (foto GPD) lands teruggaf door het land te rug te kopen. Want inmiddels was Den Hollander er wel van overtuigd dat er iets helemaal mis was. Kamer ging hier niet op in. Den Hollander zit voor 200.000 gulden in het schip. Geerling had er inmiddels bijna een levenstaak van gemaakt de handel en wandel van Kamer en Co. aan het licht te brengen, ook al had hij er zelf niet zo'n belang meer bij. „Ik ben gek", zegt hij lachend. Wat serieuzer later: „Het is zó slim en door trapt opgezet Die Whitney is een genie, die heeft volgens mij de zaaik uitgedokterd. Ka mer is helemaal geen domme jongen, maar naar mijn me ning vooral een uitstekende verkoper. Het werd een uitda ging de zaak door te prikken". Het was Geerling dié ten slotte de uiterst ingewikkelde con structie van ALP boven water kreeg. Het draait allemaal om het doorverkopen van land. Met 225 procent winst voor ALP en het aansmeren van hy- door Rian van Kuppenveld pothecaire leningen, die louter op papier bestaan en waarvoor de beleggers wel jaarlijks een rente van 7,25 procent betalen. Actie Geerling en ook Den Hollander verzamelden eind 1980 een aantal beleggers om zich heen om actie tegen Kamer te on dernemen en richtten de stich ting BAW op. Hoewel Kamer vele projecten in de Verenigde Staten heeft, zijn de meeste Nederlandse beleggers het slachtoffer geworden van zijn (uit louter onbebouwbare woestijngrond bestaande) bouwlandprogramma in het Californische Antelope Valley en in het landbouwgebied The Wheatlands in Utah. Vele be leggers bleven toch, tot Geer- lings grote verbazing, gewoon doorgaan met hun jaarlijkse verplichte betalingen aan Ka mer. Men was niet gevoelig voor het argument dat de in middels betaalde centen toch verdwenen zijn, maar men ging er eerder van uit: als ik niet doorbetaal, ben ik alles kwijt De justitie is Kamer en Co. nu op het spoor, maar of dit een op lossing zal betekenen voor de gedupeerde beleggers is de vraag. Den Hollander: „Nie mand kan mij wijsmaken dat het geld niet teruggehaald kan worden. Dat zou toch al te dol zijn". Geerling denkt dat er dure advo caten voor nodig zijn om nog iets van het geld te achterha len. Want Kamer en Co. heb ben zó veel ondoorzichtige maatschappijtjes opgericht, dat het nog een hele klus zal worden te bewijzen dat zij in feite overal achter zitten. En of het vermogen van Kamer en Whitney persoonlijk kan wor den aangesproken, is ook nog maar de vraag. Kamer werd weliswaar op het moment van zijn arrestatie goed geacht voor een half miljard gulden, maar of dat geld ook te vinden is, is nog onzeker. Niet eenvoudig En of de Amerikaanse handlan gers van de heren kunnen wor den aangesproken? Daarvoor zal in de Verenigde Staten ge procedeerd moeten worden. De stichting BAW kan ook nog proberen een aantal projecten in Amerika te redden, maar ook dat zal geen eenvoudige klus zijn. Eén ding is zeker. Eventuele civiele vorderingen op Kamer zullen een stuk een voudiger worden als de recht bank hem voor zijn activiteiten kan veroordelen. ADVERTENTIE De hypotheekrente is in de afgelopen jaren van een angstaanjagend hoogtepunt naar een aantrekkelijk dieptepunt gedaald. a I I A k II T I K. II I r\r Nu leert het verleden ons, dat na iedere daling weer een stijging INtUv l_r\lNVj7 lo l~ I LJ |SJIJ komt. De kans is juist nu groot dat de hypotheekrente weer omhoog gaat. Zet daarom nu de lage rente van dit moment zo lang mogelijk vast. I'll X^l I II—LIXIXL1 NIL. IVyJrAAAIX Vr"A\J I. elk huis, waarmee u 10 jaar lang het voordeligst woont. En een aanbieding dus, die u beter niet uw neus voorbij kan laten gaan. 10% 9% Vraag eens naar de 10 jaar RenteVast Hypotheek bij het Bouwfonds infocentrum in uw buurt. Of stuurt u de bon even op, dan komt alle informatie pijlsnel in de bus. I Stuurt u mij alle informatie over uw 10 jaar RenteVast hypotheek. Naam: I Adres:Tel.: I Postcode: Plaats: I Ik heb wel/geen andere hypotheek. '78 '79 '82 '83 '85 '86 '87 I In gesloten envelop zonder postzegel naar Bouwfonds, afd. hypotheken, Antwoordnummer 10306,1 j 2300 WB Leiden. I Ik ga liever even langs bij het Bouwfonds Infocentrum in mijn buurt. Leiden: Botermarkt 2, ^071)134343, Haarlem: Anegang 29, 1023) 313852, Den Haag: Nassauplein 13, (070) 650800. HARARE (Reuter) Met nogal wat militair ver toon en een fel uithalen naar de dissidenten is gisteren in Zimbabwe gevierd dat het land drie jaar geleden onafhanke lijk werd. In een stadion in Harare namen president Banana en premier Robert Mugabe onder het toe ziend oog van duizenden men sen een parade van de presi dentiële garde af. Onder het uitroepen van kreten als "weg met de vijand, weg met dé dis sidenten" paradeerden de mili tairen door het.stadion. President Banana vroeg de Zim- babwezen zich op te maken voor een veeleisend en uitda gend jaar. Ook vroeg hij de be volking samen te werken met de veiligheidstroepen om de "dreiging van de dissidenten" te bestrijden, "die zich het af gelopen jaar als een kankerge zwel heeft verspreid". Zimbabwe gaat, zoals Banana gisteren al voorspelde, een termate moeilijk jaar tege moet. Onrust binnen de gren zen, oorlog langs de handelrou tes naar het oosten, een vijan diggezinde buur in het zuiden, de ernstigste droogte sedert honderd jaar en economische achteruitgang. Dat zijn de problemen waarvoor Zimbabwe zich gesteld ziet aan het begin van zijn vierde jaar als onafhankelijk land. Di plomaten geloven dat dit jaar beslissend kan zijn voor het lot van Zimbabwe, vrede of ver dere strijd. En de uitkomst is niet alleen voor Zimbabwe, maar voor heel Afrika van be lang. Zimbabwe is een belangrijk lid van de frontlijnstaten en van de negen leden tellende Sadcc, een regionaal economisch sa menwerkingsverband. Boven dien is het een belangrijke ex porteur van voedsel naar Afri kaanse landen waar honger heerst. Zimbabwe, dat diende als voor beeld van een multi-raciale de mocratie in Afrika, heeft nu te kampen met interne politieke moeilijkheden, die in Matabe- leland hebben geleid tot ge welddadigheden die aan een paar duizend mensen het leven hebben gekost. Regeringstroe pen, en met name de vijfde bri gade, die naar deze provincie waren gestuurd om een einde te maken aan moorden en ont voeringen door tegenstanders van Mugabe, hebben zich daar zelf schuldig gemaakt aan moorden en wreedheden. Tegenstanders beschuldigen de regering van Mugabe er van bij haar streven naar het vestigen van een een-partij-staat de mensenrechten opzij te schui ven. Mugabe wijst deze aantij gingen af en schrijft ze toe aan zijn politieke vijanden. De Za- pu van de naar Engeland ge vluchte Joshua Nkomo rekent hij tot zijn belangrijkste vijand in het eigen land. Toen Muga be na een grote verkiezings overwinning aan de regering kwam voerde hij een op ver zoening gerichte politiek. Hij gaf een ministerszetel aan Nkomo, zijn strijdmaker tegen het blanke minderheidsbe wind van Ian Smith, maar ook een van zijn grootste rivalen. Dit verstandshuwelijk duurde maar twee jaar. Verleden jaar februari werd Nkomo uit de re gering gezet, beschuldigd van het beramen van een samen zwering. Nkomo's ontslag leid de tot de gewelddadigheden in Matabeleland, zijn machtsba sis, waar de Ndebele-minder- heid woont op wie de Zapu hoofdzakelijk steunt. Economisch gezien gaat het Zimbabwe ook niet voor de wind. Een van de problemen is dat belangrijke oliepijpleidin gen en handelsroutes naar de Indische Oceaan geregeld wor den aangevallen door rechtse opstandelingen in Mozambi que. Deze opstandelingen, die volgens Westerse inlichtingen bronnen gesteund worden door Zuid-Afrika, zeggen dat er 5000 Zimbabwese soldaten in Mozambique zijn gelegerd. Zij eisen hun vertrek.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15