Raas in Goldrace weer dè favoriet Kabinet wil advies over eigen risico VWL: eerste stap naar promotie inieiiw remise Ds. Mayson uitgeweken SCOREBORD -C S|""t Zaalvoetbal voor dames Hrubesch naar Standard Luik Bonden in beroep tegen uitspraak Hyster-zaak Metaal wil meer lucht In moordzaak Delft 2e man aangehouden Joan Benoit loopt in Boston naar wereldrecord op marathon Voetbaljeugd verliest van Engeland: 1-2 DINSDAG 19 APRIL 1983 LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Vonk (VWL) heeft gister avond een forse stap in de rich ting van interregionaal voetbal gezet. De Leidse formatie klopte in het eerste duel van de promo tiecompetitie Groeneweg met 6- Zonder Hans Braat en Sjaak Mat ters (beiden geblesseerd) kwam de Leidse ploeg alleen in de tweede helft even in de proble men. Maar wanneer de verdedi ging een steekje liet vallen, toon de doelman Bram Brandt zijn klasse. Bennie Heemskerk en Bart van der Weyden zorgden er voor dat Vonk binnen twaalf mi nuten een 2-0 voorsprong nam. Die stand bleef tot de pauze ge handhaafd. Na de rust sprong de thuisploeg nonchalant om met de kansen. De tegenstander put te hier moed uit en vocht goed terug, maar Cees de Roode maakte hierna aan de Groene- weg-illusies een einde: 3-0. Toch kwam Groeneweg via Johan Versluis op 3-2. Dezelfde Ver sluis zorgde er hierna via een ei gen doelpunt voor, dat Vonk weer op een veiliger marge kwam te staan: 4-2. Het beteken de de genadeklap voor Groene weg. Bennie Heemskerk maakte via twee doelpunten aan alle on zekerheid een einde: 6-2. In de slotfase stopte Bram Brandt nog een door Versluis genomen pe nalty. Zaalselectie De Leidse zaalvoetbalselectie speelde gisteravond een redelij ke partij tegen Van der Plas, dat ex-Nederlands team-speler Koos Schonewille in de gelederen had. Het Leids team, dat beter acteer de dan vorige week tegen Cever- bo, won met 8-6. Uitblinkers in de Leidse ploeg, die aanvallend redelijk, maar verdedigend zwak speelde (er waren zes aanvallers opgetrommeld!), waren Mario Faber en Robert de Roo. Voor de selectie scoorden: Leo van Kam pen (3x), Mario Faber (3x), Ro bert de Roo en Hans van Leeu wen. Voor Van der Plas doel puntten: Jan Hogewoning (2x), Peter Hogewoning (2x), Mart van der Plas en Koos Schonewille. Bram Brandt klasse - (Foto Holvi VELDEN (ANP) - Ook de dertien de partij in de tweekamp voor de kwartfinales van het kandidaten- schaaktoernooi in Velden tussen de Westduitse grootmeester Ro bert Hübner en de Sowjet-Rus Vassili Smislov, die zondag na 41 zetten werd afgebroken, is giste ren in Velden in remise geëin digd. De stand is thans 6V2—6V2. Indien ook de veertiende en laatste partij vandaag in remise eindigt zal het lot moeten uitmaken of de Westduitser, dan wel de oud-we reldkampioen overgaat naar de halve finales van de kandidaten- strijd om het wereldkampioen schap. Hübner speelt in de slot- partij met de witte stukken. De Russin Lydia Semjenova heeft zich in Bad Kissingen geplaatst voor de halve finales van het kandidaten-schaaktoernooi om het wereldkampioenschap voor dames. De tiende partij uit de tweekamp voor de kwartfinales tegen de Roemeense Margerete Wuresan eindigde gisteren in re mise. De eindstand van de twee kamp is 5,5-4,5 voor Semjenova. AMSTERDAM (ANP) - Volgend jaar is de Amstel Goldra ce weer aan de beurt voor de status "hors categorie". Dat is maar goed ook, want over twaalf maanden krijgt de Nederlandse klassieker vooral de concurrentie te duch ten van de tweede ronde van Amerika. Als wedstrijd "hors categorie" kan de organisatie de start van alle renners met een A-status, opei sen. Dat zijn naast de nationale kampioenen de winnaars van al le belangrijke een- en meerdaag se wedstrijden. Tegen de met dollars zwaaiende Amerikanen valt moeilijk te con curreren als het prijzengeld klein is en de startgages totaal ontbre ken. De organisatoren van Pa- rijs-Roubaix, nota bene met de machtige Levitan voorop, had den het er dit jaar al te kwaad mee. Op de persbijeenkomst voor de achttiende editie van Heerlen- Meerssen van zaterdag aanstaan de op het klassieke parcours in Zuid-Limburg, verklaarde Ro bert Elfrink, voor de toekomst de voorkeur te blijven geven aan de vierde zaterdag van april. Een plaats aan het einde van de reeks vooijaarsklassiekers. Zoals dit jaar. Zaterdag ontbreekt het gros van de internationale kampioe nen. Ze zijn niet tot een start ver plicht, omdat de race dit seizoen nog niet "hors categorie" is. Die eer is dit jaar, bij toerbeurt, voorbehouden aan de grote prijs van Frankfurt. Hinault, Kuiper, wereldkampioen Saronni en de Belgische hoop Vanderaerden, rijden de ronde van Spanje. De Wolf, Contini, Moser, Baronchel- li, Battaglin en Visentini, fietsen in de ronde van Apulie. LEIDEN - Vanavond om 19.00 uur wordt in de Leidse Groenoordhallen voor de tweede maal een groot zaalvoetbaltoer nooi gehouden voor dames teams. Het is de damescommisie (Rose Hazebroek, Marianne Verplanc- ke en Albert Klunder) gelukt om de sterkste damesselecties naar het toernooi te lokken. Ploegen als Alkmania, FC Lisse, Iduna, SJZ, Terleede, Docos, Ha- zerswoudse Boys, LSW '70, Lugdunum, UDO, Kickers '69, LFC, Randstad Sport, ROAC '79 en SJC staan borg voor een uit stekende kwaliteit. (Foto ANP) De Goldrace moet het zaterdag doen met Nederlandse, Belgi sche en Franse ploegen. Met Raas, Van Vliet en Rooks, ko men toch drie winnaars van de voorjaarsklassiekers van dit jaar aan de start. Andere bekenden zijn Braun, Van der Poel, Zoete melk, Hoste, Wilmann, Planc- kaert, Maertens, Roche en An derson. Jan Raas, al vijf keer winnaar, is favoriet voor de wed strijd over 242 kilometer. Omdat de rijkspolitie bezuinigt, wordt voor het eerst een legertje (zeventig man) seingevers inge zet op de kruispunten van de we gen. De NOS verzorgt vanaf 15.30 uur tot de finish omstreeks 17.00 een rechtstreeks televi- sieverslag van de slotfase. BOSTON (ANP) - In de 87e edi tie van de marathon van Bos ton, de oudste ter wereld, is gisteren weer een grens ver legd. De 25-jarige Joan Benoit, werkzaam op de universiteit van Boston, verbeterde het of ficieuze wereldrecord voor da mes met bijna drie minuten. De Amerikaanse, die in 1979 in 2.35.15 als eerste dame in Bos ton de finish passeerde, liep de 42 kilometer en 195 meter in 2 uur 22 minuten en 43 secon den. Alison Roe (Nw.Zee) en Grete Waitz (Noo) waren geza menlijk houdster van het we reldrecord met 2.25.29. Joan Benoit bezette op de we reldranglijst aller tijden reeds de derde plaats achter de voor malige wereldrecordhoudsters met een tijd van 2.26.11, waar mee zij Amerikaans record- houdster was. Benoit nam reeds na acht kilometer af stand van haar concurrenten en liep daarna de gehele wed strijd verder aan de zijde van de Nieuwzeelander Kevin Ryan. De wedstrijd bij de heren was be slissend voor de Amerikaane marathonlopers voor deelne ming aan de wereldkampioen schappen atletiek, die van 7 t m 14 augustus in Helsinki wor den gehouden. Wereldrecord- LUIK Horst Hrubesch (32) van Hamburger SV speelt volgend seizoen bij Standard Luik. De Westduitse ex-international te kende in Luik een contract dat hem voor twee jaar bindt aan de Belgische kampioen. De spits met de bijnaam "de tank" gaat bij Standard zo'n 300.000 gulden per jaar verdienen, als de clubs het eens worden over de transferssom. HSV vraagt 850.000 gulden voor de schutter. NIJMEGEN (GPD) - De Indus triebond FNV, de Unie BLHP en de CNV gaan in hoger beroep te gen de uitspraak van de Arnhem se rechtbankpresident mr. J. van Julsingha in de Hyster-zaak. De gezamenlijke vakbonden willen onder meer dat de president zijn uitspraak omtrent de betrouw baarheid van de bonden terug neemt. De bestuurders van de vakbonden zijn gistermorgen, direct nadat mr. Van Julsingha o.a. had ge zegd dat de Hyster-directie geen inzage in wereldwijde capaci- teitsrapporten hoefde te geven omdat die gegevens dan via de bonden bij derden terecht zou den kunnen komen, in contact getreden met hun advocaat mr. A. Schellaart. Die zal een dezer dagen het hoger beroep aan gaan tekenen. „In onze cao staat nadrukkelijk de geheimhoudingsplicht beschre ven. We hebben die ook nog nooit overtredenr Deze uitspraak van mr. Van Julsingha kan een precedentwerking hebben: an dere bedrijven kunnen nu ook zeggen dat ze ons geen inzage in stukken hoeven te geven. Het is als het ware een motie van wan trouwen tegen ons en als zodanig zeer kwalijk", aldus Otto Bender van de Unie BLHP. De rechtbank-president bepaalde ook, dat Hyster zich moet ont houden van handelingen die vooruit lopen op de beëindiging van de produktie van een tweetal vorkheftruckseries in de Nij meegse vestiging en daarmee sa menhangende reorganisaties tot dat de Ondernemingskamer van het Gerechtshof te Amsterdam heeft beslist over een door de bonden aan te spannen enquête- procedure over de voorgenomen reorganisaties. DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft de plannen van staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) voor een fundamentele wijziging van de ziektekostenverzeke ring wat meer naar de achtergrond geschoven. Eerst moeten de problemen van de vrijwillige- en de bejaar denziekenfondsverzekering worden opgelost. Daarbij wordt gedacht aan het ge- Dit blijkt uit een adviesaanvraag lijktijdig invoeren van bezuini gingen. Daarna staan twee we gen open: handhaving van de, overige onderdelen met enige aanpassingen dan wel alsnog fundamentele veranderingen van het gehele stelsel. In alle ge vallen speelt invoering van per manente eigen risico's een rol als „prikkel om onnodige vraag te voorkomen". DEN HAAG (GPD) - Werkgevers in het midden- en kleinbedrijf binnen de metaalindustrie vra gen de regering om belastingfa ciliteiten teneinde hun bedrijfs tak meer financiële lucht te ge ven. Onder meer verlangen zij dat van hun bedrijfswinsten de eerste 100.000 gulden wordt vrij gesteld van vennootschapsbelas ting. De organisatie van de metaalondernemers, de CWM, heeft het verzoek gistermiddag aan staatssecretaris van finan ciën Koning overhandigd. „Zo'n maatregel", aldus de metaal- werkgevers, „zal de middelgrote en kleine ondernemingen in staat stellen om door middel van winstinhouding het, evenwicht tussen eigen en vreemd vermo gen (geleend geld) in de onderne ming weer enigszins te herstel len. die de staatssecretarissen Van der Reijden en De Graaf (sociale zaken) aan de Sociaal-Economi sche Raad, de Ziekenfondsraad en de Nationale Raad voor de Volksgezondheid hebben ver zonden. Het betekent een afwij king van de koers, waarop Van der Reijden eerst aanstuurde: volledige herziening van het ziektekostenverzekeringstelsel Gemikt wordt nu op „wijzigin gen in en eventueel van het stel sel". De adviesaanvraag bestaat uit twee delen. Voor 1 september van dit jaar wil het kabinet van de drie colleges weten wat er moet ge beuren met de vrijwillige zieken fondsverzekering en de bejaar denverzekering. Daarbij speelt een rol dat op deze beide verze- keringsvormen, waarin veel „on gunstige risico's" zitten, vele honderden miljoenen tekort wordt geleden. Ook wordt voorgesteld bij op deze verzekeringen een eigen risico onder te brengen. Dit plan moet worden gezien tegen de nood zaak om op de kosten van de ge zondheidszorg in de komende drie jaar enkele miljarden te be zuinigen. De bedoeling is, zo legt het kabinet zijn visie voor, de zo genaamde verstrekkingen pak ketten voor vrijwillige- en bejaar denverzekering voor de jaren 1984, 1985 en 1986 achtereenvol gens met 3,5 en 6 procent te ver kleinen. Er moest een bode van het stadhuis aan te pas komen om Andre van der Louw de ambtsketen om te hangen die hoort bij zijn nieuwe ambt van voorzitter van de Rijnmondraad. Waarnemend voorzitter De Jong instal leerde de oud-burgemeester van Rotterdam in zijn functie. Van der Louw volgt dr. A. Oele op, die commissaris van de koningin in Drenthe is gewor den. Van der Louw zal als voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond te maken krijgen met het streven van het Rijnmondbestuur naar de status van provincie. (Foto ANP) DELFT (ANP) - De Delftse po litie heeft gistermorgen een 41-jarige inwoner van de stad aangehouden op het Sta tionsplein in verband met de schietpartij in Cafe ,,'t Koet siertje", waardoor zes men sen om het leven kwamen. De is in verzekerde bewa ring gesteld. De man staat volgens de politie in een be paalde relatie tot de schiet partij. De aanhouding is het gevolg van het onderzoek in deze zaak na de arrestatie van de 27-jarige verdachte (Vedet Yilmaz), aldus een politie woordvoerder, die in het ka der van het onderzoek door de officier van justitie geen verdere mededelingen wilde doen. Zwartboek over niet uitvoeren ISP-projeeten ASSEN (ANP) - Het Tweede Ka- merlid S. Faber (CDA) betwijfelt of de bestuurscommissie Noor den des Lands (BCN) wel in vol doende mate garanties heeft kunnen afdwingen van het kabi net over de tot en met 1985 toege zegde 210 miljoen gulden op jaar basis. Hij zei dat gisteren tijdens een bezoek van de bijzondere Tweede-Kamercommissie voor het Integraal Structuurplan (ISP) aan de BCN te Assen. Fa ber zag de BCN als eerst aange wezen instantie om het kabinet waterdichte afspraken af te dwingen. Namens de BCN antwoordde voor zitter Hans Wiegel, commissaris der koningin in Friesland, dat het noorden geen gelegenheid ongebruikt liet om het kabinet te wijzen op zijn plicht de gedane beloften na te komen. De BCN overhandigde de kamerleden een zwartboek over het niet uit voeren van ISP-contracten door het kabinet. houder Alberto Salazar (2.08.13) toonde geen belang stelling voor Boston. Hij wil in Helsinki de tien kilometer lo pen en was daarom dan ook op 9 april aan de start in de stad Rotterdam marathon. De Amerikaan leed in Rotterdam in zijn vijfde marathon zijn eer ste nederlaag en eindigde als vijfde in 2.10.08. Met die tijd zou hij in Boston eveneens vijf de zijn geworden. De mara thon van Boston werd bij de heren in 2.09.00 gewonnen door Greg Meyer, die daarmee slechts negen seconden verwij derd bleef van het parkoersre cord, dat in 1982 door Salazar op 2.08.51 werd gebracht. Met Meyer, die vorig jaar sep tember zegevierde in de mara thon van Chicago (2.10.59) plaatsten zich voor de wereld kampioenschappen in Helsin ki, Ron Tabb, de echtgenoot van Mary Decker de Ameri kaanse wereldrecordhoudster op de vijf en tien kilometer, en Benji Durden. Tabb werd tweede in 2.09.32 en Durden derde in 2.09.58. Voor beide lo pers was het een nieuw per soonlijk record. Greg Meyer schoof met zijn 2.09.00 op naar de achtste plaats op de wereldranglijst al ler tijden. Europees kampioen Gerard Nijboer staat met 2.09.01 nu negende op die lijst. Meyer was direct na de start van de 6664 deelnemers (5946 heren en 718 dames) in de kop van het veld te vinden met viervoudig winnaar van de Bostonmarathon Bill Rodgers en Durden. Laatstgenoemde kwam alleen aan de leiding, maar de 27-jari- ge Meyer bleef zeer dichtbij. Na tweederde van de wedstrijd zakte het tempo bij Durden en Meyer ging bij de beklimming van Heart Break Hill langs zijn concurrent. Hoewel ook Meyer in de laatste vijf kilometer de tol voor zijn inspanningen moest betalen, behield hij zijn voorsprong. Ron Tabb passeerde in de slotfa se Durden en eindigde als tweede op iets meer dan een halve minuut. De 35-jarige Rodgers wiens deelnemen tot het laatste moment onzeker was, eindigde als tiende op ruim drie minuten achter zijn trainingsmakker Meyer, die zijn vierde overwinning boekte in de zeven marathons die hij liep. HOOGEVEEN - Het Nederlands elftal van 15-jarigen heeft afgelo pen weekeinde een minieme 1-2 nederlaag geleden tegen de En gelse jeugd. Vooral dankzij uit stekend keeperswerk van Michel van Haaren, normaal onder de lat bij Katwijk, bleef de schade tot 1-2 beperkt. Het enige doelpunt van Nederland werd gescoord door Joop Lauret (Terneuzen). Uit deze regio kwam niet alleen Van Haaren in actie. UVS'er Ri chard Polanen speelde over het geheel genomen een redelijke wedstrijd. Woubruggenaar Wal ter van der Weiden mocht tus sentijds invallen en deed dit niet slecht. Dennis Mieras van Quick Boys moest zijn trainingspak aanhouden Korfbal Zuid West Res. I A: Het Zuiden 2 - Ready 2 7-7, Dee- tos 4 - Die Haghe 2 4-10, Zuiderkwartier 2 - Fides Pacta 2 4-6, Sperwers 2 - Vrienden- schaar(H) 2 13-6; B: HKC 2 - Ons Eibernest 4 10-3, KVS 3 - Excel sior 2 10-6, ADO 2 - Pams 3 6-5, GKV 2 - TOP 2 4-6 Zuid West Res. II A: Achilles 2 - ODO(M) 2 10-3, De Danaïden 2- Het Zuiden 3 7-7, Oranje Wit 2 - Fortuna 3 6-6; B: Albatros 2 - Zuiderkwartier 3 6-4, Ten Donck 2 - KOAG 2 8-7, De Algemene 2 - DKC 2 10-5, WION 2 - Ons Eibernest 5 6-4; C: Fides Pacta 3 - Kinderdijk 2 10-10, PKC 5 - OSCR 2 10-8, De Regenboog 2 - Rozenburg 2 8-5 Zuid West Res. Ill A: Vlaardingen 3 - De Danaïden 3 6-12, DKC 3 - Quick 2 4-4, ELKV 2 - De Bermen 2 10-6; B: VEO 3 - Snel 2 2-5, Animo 2 - GKV 3 6-3, Pernix 2 - Pams 4 6-5, Kwiek(R) 2 - DES 2 2-8 Zuid West Jun. B TOP - Pernix 12-10, De Bermen - Deetos 1-18, Trekvogels - Fortu na 14-4 De Zuidafrikaanse methodis tenpredikant Cedric Mayson, die gisteren in Pretoria moest terechtstaan, is naar het bui tenland gevlucht, volgens persberichten naar het buur land Mozambique. Volgens de aanklacht is hij lid van de verboden bevrijdingsbewe ging African National Con gress en heeft hij zich schul dig gemaakt aan hoogverraad en het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Mayson (56) werd eind 1981 gearresteerd. Er volgde een proces voor het hoogge rechtshof in Pretoria, dat echter werd geschorst omdat de openbare aanklager nieuw bewijsmateriaal wilde verza melen. Nadat een borgsom van f. 2700 was betaald, kwam Mayson in februari van dit jaar voorlopig vrij, in afwachting van hervatting van het proces op 18 april. Hij mocht Johannesburg niet verlaten en moest zich twee keer per week bij de politie melden. Zijn advocaat heeft nu verklaard, dat ds. Mayson niet bij het vervolg van het proces aanwezig zal zijn. Mayson werd in 1974 medewer ker aan het inmiddels verbo den Christelijk Instituut van dominee Beyers Naude. Evenals Naude en andere medewerkers kreeg hij, toen het instituut was verboden, een 'banning' (strenge vrij heidsbeperking) opgelegd. In 1981 verviel voor hem deze maatregel. Hij kon toen zijn vader in Engeland bezoeken. Maar kort na zijn terugkeer in Zuid-Afrika werd hij gearres teerd. Gewetensvrijheid. De Britse rooms-katholieke bisschop penconferentie heeft ter af sluiting van haar voorjaars vergadering een beroep ge daan op de Engelse regering om door te gaan met asielver lening aan Zuid-Afrikanen die uit principe geen militaire dienst willen verrichten of langdurige vervangende dienst zouden moeten ver vullen. De bisschoppen belo ven elke jonge Afrikaan die zich tot hen wendt pastorale steun. Geen visum. Dr. Philip Mor gan, algemeen secretaris van de Britse Raad van Kerken, is een visum voor een bezoek aan Argentinië geweigerd. Hij zou naar dat land gaan op uitnodiging van de Argen tijnse Raad van Kerken. Mor gan wilde niet alleen met mensen van deze raad praten maar ook met vertegenwoor digers van de rooms-katho lieke bisschoppenconferen tie, die niet bij de raad is aan gesloten. Hij had daarvoor een brief meegekregen van kardinaal Basil Hume, hoofd van de bisschoppen van En geland en Wales. Beroepen de godsdienstige plichten van deze groepering, zoals het geregeld naar de kerk gaan en het betalen van de 'tienden' (tiende deel van het inkomen) aan de kerk. Vol gens de Amerikaanse Unie voor de Burgerrechten is het ontslag in strijd met de anti discriminatiewet zowel van de federatie als van de staat Utah. De ontslagenen eisen ieder een schadevergoeding van f. 270.000. De Mormonenkerk vindt het ontslag terecht, om dat de federale wet religieuze organisaties het recht geeft, eigen leden met voorrang in dienst te r Hervormde Kerk: beroepen te Rotterdam-I Jsselmonde R. P. Ytsma Bleiswijk, te Krim pen aan de IJssel D. H. Bos- ma Rotterdam-IJsselmonde, te Groot-Ammers H. Veld huizen Alblasserdam, die be dankte voor Harderwijk; aan genomen naar Maarssen A. Tromp Zwijndrecht, naar Mastenbroek kandidaat J. van Estrik Zwijndrecht; be dankt voor Scherpenisse L. H. Oosten Wouterswoude. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Delfzijl J. Vree Alphen aan den Rijn en L. Bouman Rockanje, te Wieringerwerf Th. A. van Beyeren Bergen en Henegouwen Wijhe; aan genomen naar De Lier J. Jon ker Buitenpost; bedankt voor Ulrum N. J. Dekker Olst. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Spakenburg-Zuid W. Sherff Zutphen; bedankt voor Bun schoten J. Kruidhof Harden- berg. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Ouderkerk aan de Amstel kandidaat Th. Hofman Slie- drecht, naar Heerenveen kan didaat W. van 't Spijker Utrecht, die daarmee be dankte voor onder andere Sassenheim. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Utrecht J. van Eckeveld Zeist, voor Rotter dam-West A. Moerkerken Nxeuw-Beyerland. Baptistengemeenten: bedankt voor Emmen W. P. van Ber- kel Winschoten. Discriminatie Mormomen. Twee onderne mingen van de Mormonen- kerk in de Amerikaanse staat Utah z(jn aangeklaagd we gens discriminatie, omdat ze vijf werknemers hebben ont slagen die niet voldeden aan Graham. In Charlotte zijn geboorteplaats - in de Ame rikaanse staat Noord-Caroli- na is een acht kilometer lange weg naar het vliegveld Douglas genoemd naar de evangelist Billy Graham (64). Wapenindustrie. Dertien Amerikaanse kloosterorden in en rond Chicago zullen hun aandelen uit vijftien on dernemingen die belang heb ben bij de produktie van kernwapens terugtrekken. "Wij hebben vele jaren gepro beerd, het beleid van de on dernemingen te veranderen, maar onze pogingen zijn vruchteloos gebleven", zeg gen de orden in een verkla ring. Geen bevriezing. Dominee Jerry Falwell, leider van de beweging van conservatieve christenen in Amerika ('Mo ral Majority'), zal de komende achttien maanden ten strijde trekken tegen de zogenaam de 'freeze-beweging', die be vriezing wil van het huidige aantal kernwapens. Tot aan de presidentsverkiezingen in november 1984 zal hij Reagan en conservatieve politici met miljoenen dollars steunen, zo heeft hij aangekondigd. 'Mo ral Majority' wil een aparte organisatie voor politieke ac tie in het leven roepen. "Als de Verenigde Staten toe geven aan de bevriezingsge dachte, dan zullen we hier nog eens een communisti sche maatschappij meema ken", zegt Falwell in zijn laat ste rondzendbrief aan enkele honderdduizenden adressen. De freeze-beweging be schouwt hij als 'nationale zelfmoord'.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13