"Kabinet-Vilé" op springen Vrijuit Vuur nogal hoog opgepookt door FBO Leiden ondergaat een metamorfose "Want tweemaal geel betekent rood" 'Verder met harde werkers" In derde ronde Nederlands kampioenschap Tien van de twaalf schakers breken af Dino Zoff bedankt voor Italië DINSDAG 19 APRIL 1983 Sport door Ruud Paauw Het ziet er allemaal heel drei gend uit in de keuken van de KNVB. De FBO (zeg maar: de werkgevers in het betaalde voetbalis op de algemene ver gadering van 25 april van plan een motie van wantrou wen in te dienen tegen het sec- tiebestuur van het betaald voetbal (Eric Vilé en zijn com- panen). Men vindt dat het sec tiebestuur te ver is gegaan in onderhandelingen met de over heid en het Budget Bewakings Instituut over de zwaarste strijdpunten namelijk de af schaffing op den duur van het transfersysteem en de z.g. vere veningssleutel in het op handen zijnde vierjarenplan. Het gaat hier om voorwaarden die de geldschieters van buiten het be taalde voetbal (waaronder de overheid) als voorwaarden hebben gesteld om door te gaan met hun steun. Het vuur wordt nogal hoog opge pookt. Het ziet er naar uit, zo als gisteren in een uitvoerig ar tikel werd betoogd, dat de FBO in één ruk de zwakke broeders in haar gelederen én de be moeienis van de overheid wil afschudden, waarna kan wor den overgegaan tot "de oprich ting van een Profliga, waarin alleen plaats is voor de sportief en financieel sterksten onder de betaald voetbalorganisa ties". Maar ja, denk je dan, wie zijn er nou nog echt financieel ge zond? Een handvol verenigin gen. En dan is nog maar de vraag hoe lang ze het blijven. De FBO (minus de zes eerste-divi- sieclubs die tegenstemden) is weer heel driest bezig. Kenne lijk denkt men dat er alleen een paar miljoen overheidssubsi die verloren gaat als men zijn eigen weg gaat. Dat bedrag wil een aantal clubs wel laten schieten, nu men over de in komsten van shirtreclame be schikt, om BBI en overheid als hinderlijke volgers kwijt te ra ken. Maar Vilé heeft al laten doorschemeren dat in die si tuatie ook de inkomsten uit de toto en de gemeentelijke subsi dies (bij elkaar een heel fors be drag) op het spel staan. En dan wordt het wat anders, heel wat anders. Het is weinig doordacht wat de heren voor ogen hebben. Nogal simpeltjes ook. Bij het gros van de eerste-divisieclubs die nogal onbekommerd met de sterke jongens meestemden, zal lang zamerhand ook wel het inzicht rijpen dat men op deze manier bezig is de poten onder de eigen stoel weg te zagen. De kwesties waarom het zoge naamd gaat (verschil van me ning over de "sleutel" voor het vereveningsfonds en toepas sing van het transfersysteem) daaraan is een mouw te pas sen, als men dat zou willen. Maar men wil dat klaarblijke lijk niet. Er is de laatste dagen nogal wat te doen geweest om deze zaak. En er zal nog wel meer gebeu ren. De vraag is of de FBO tot de cruciale vergadering van 25 april de eenheid in eigen gele deren kan handhaven. Men mag hopen van niet. De soep staat heet te vuur (lees het interview hieronder met FBO-directeur Slager), maar ik moet toch nog zien of men er bij die temperatuur de lippen aan zet. Inenten Zaterdagavond in het VARA- programma "Voetbal '80" heb ik met gêne gekeken en geluis terd naar de trainer van de eerste-divisieclub Eindhoven. Ene Ad Versluis, als ik het mij goed herinner. De flauwekul, het holle ge schreeuw, de aanstelleritis, de min-kukéligheid. Kwartet De krant van zaterdag bevatte het bericht dat de supporters vereniging van Feyenoord een kwartetspel op de markt gaat brengen ("Feyenoord Historie Kwartet") om geld te vergaren voor het afscheidscadeau van Wim van Hanegem. Tweeen dertig kaarten met daarop fo to's van de meest gedenkwaar dige momenten uit de geschie denis van de roodwitten. Uiteraard zitten er kaarten bij die de glorieuze verovering van de Europa Cup en de We reld Cup memoreren. "En", zo lees ik verder, "natuurlijk een kaart met een foto van de in middels opgezette meeuw die doelman Treytel in 1970 in het duel tegen Sparta met een uit trap van het leven beroofde". Dat woordje "natuurlijk" in bo venstaande zin begrijp ik niet goed. Wat heeft die zo ongelukkig ge raakte meeuw nu eigenlijk met vóetballen, laat staan met Feyenoords Historie te maken? Afgezien daarvan, ik vind het nou net iets om niet in een kwartetspel op te nemen. Maar ja, over smaék valt nu een maal niet te twisten. Afgedankt Bij PSV is René van de Kerkhof op de reservebank beland. De leiding van de Eindhovense club heeft hem in bedekte ter men laten weten dat men er niet rouwig om zou zijn als hij opstapte. Of PSV daar verstandig aan doet, laat ik hier even buiten beschouwing. Het gaat mij nu even om de reactie van Van de Kerkhof. Hij is boos. Want men heeft hem "als een baksteen" laten vallen, hij is zo maar "afgedankt" en hij vindt het "een soort beledi ging wat de trainer mij nu aandoet". Tja, zulke dingen zijn nooit leuk. Maar ik kan mij andere tijden herinneren. Toen had hij het voortdurend over "het grote geld", hoewel hij bij Philips ook niet direct op het minimumloon zal heb ben gezeten. Hij kon naar En geland en hij kon ook naar Ita lië. Daar glom het goud. Mis schien was het waar, misschien was het een manier om PSV tot een beter contract te pressen. Ik weet het niet. PSV zal met die onrust niet altijd gelukkig zijn geweest. Maar zo gaat het: zaken zijn zaken. Met de komst van het betaalde voet bal begroef men nu eenmaal al die sentimentele kulkoek als clubliefde en zo. Daarom ben ik steeds zo ver baasd dat spelers zo pruilerig en verongelijkt reageren als het mechanisme andersom werkt: de club vindt de speler niet goed genoeg meer en dankt hem zonder veel plichtplegin gen af. Dat is, dunkt me, een voudig een uitvloeisel van de koele verhoudingen in de prof voetballerij. Maar die consequentie wordt niet door iedere speler aan vaard. Dan ineens vallen er woorden als "afgedankt", "be ledigend", "men heeft mij wat aangedaan" enz. Termen uit het amateurutfereldje van weleer, waarmee men nu juist nooit iets te maken wilde hebben. Professioneel blijven, óók als het tegenzit: lang niet iedereen is er toe in staat. Aanpakken Als Nederland in een tak van sport internationaal niet mee telt dan hoor je in allerlei toon aarden dat er aangepakt moet worden, schouders er onder, koe bij de horens gevat, enfin, we hebben daarvoor een heel reservoir uitdrukkingen. Maar dis iemand dan aanpakt, en in sommige sporten betekent dat werkelijk heel hard werken, dan gaan we weer em meren of het eigenlijk wel op te brengen is. AVRO's Sportpanorama van af gelopen zaterdag bevatte zo'n staaltje. Middelpunt van een reportage was de jonge, talentvolle turn ster Thérèse Wilmink, die be reid is alles te doen om in haar sport vooruit te komen. Ze traint 20-22 uur in de week en haar doel is uitgezonden te worden naar de Olympische Spelen van 1984. Leuk denk je dan, een meid met een doel voor ogen. Dat is het type waarvan het KNGV meer zou moeten hebben. Het fundament voor een ploeg. Maar Thérèse had het nog niet al lemaal verteld of ja hoor, de verslaggever begon al te zeu ren: is het niet vreselijk zwaar, kun je dat wel volhouden en hoe zit het met de opofferingen die je je moet getroosten. Hij kreeg het voorspelbare ant woord: Thérèse vindt turnen uitermate plezierig, ze leeft er voor. Het valt buiten het kader van de opoffering. Logisch. Wie niet bezeten van een sport is, stelt zichzelf zo'n doel niet of valt binnen de kortste keren af. In een land als het onze dwingt niemand je daar immers toe. Kunstrijdster Sjoukje Dijkstra werd daar in haar tijd ook veelvuldig naar gevraagd. Ze schoot niet gauw uit haar slof, maar één keer heb ik het toch meegemaakt. Dat ging, tegen een kennis, ongeveer zo: "Hou nou toch eens op met dat pra ten over opofferingen. Jullie be grijpen er niets van. Ik schaats omdat ik het fijn vind. Ik sta nu eenmaal liever op het ijs dan dat ik naar een feest- avondje ga of naar de televisie zit te kijken. Als ik er mij din gen voor had moeten ontzeg gen, als ik het niet leuk had ge vonden, zou ik het nog geen drie maanden hebben volge houden". Zo is het en niet anders, maar in sommige hoofden wil dat maar niet doordringen. DEN HAAG (GPD) Het bestuur betaald voetbal van de KNVB wordt niet in de gele genheid gesteld om tijdens de algemene vergadering van 25 april het gevoerde beleid ten aanzien van het vergoedingensysteem en het vereveningsfonds te verdedigen. De clubs zullen nog voordat het agendapunt over de voortgang van het gezondmakings- proces aan de orde is bij punt drie van de agenda (ingekomen stukken) de motie van wantrouwen tegen het zittende bestuur in stemming brengen. „Wat heeft het voor zin nog te dis- cussiëren over een beleid dat dit bestuur toch niet zal uitvoeren. De mening van de clubs is duide lijk. Weinig zinvol dus om daar nog langer over te praten". Aldus Gerard Slager, directeur van de FBO, de belangenorganisatie van de clubs, die daarmee aan geeft dat de val van het 'kabinet- Vilé', uitgezonderd de twee WCS-afgevaardigden in het be stuur Karei Jansen en Cees van den Berg onontkoombaar is. „Tweemaal geel betekent een rode kaart", verklaart Slager de harde opstelling van de clubs ten op zichte van het bestuur betaald voetbal. „Tijdens de FBO-verga- dering van februari werd de eer ste 'gele kaart' in de vorm van een waarschuwing aan het sec- tiebestuur uitgedeeld. Afgelopen vrijdag is besloten tot het uitde len van de rode, omdat het me rendeel van de clubs tot de con clusie is gekomen dat dit bestuur toch zijn eigen weg blijft gaan". Dat men met het wegzenden van het sectiebestuur - dat afgelopen maandag in de persoon van voor zitter Vilé nog de hoop uitsprak het gevoerde beleid op 25 april wel te kunnen toelichten - tevens de bijdragen van de rijksover heid (2,6 miljoen gulden) en wel licht ook van de Stichting Natio nale Sporttotalisator (5,6 mil joen) in de schaal stelt, schijnt de clubs niet te storen. De val van het huidige bestuur houdt name lijk automatisch in dat men het onlangs gepubliceerde rapport van het Budget Bewakings Insti tuut verwerpt. In dat rapport zijn de voorwaarden terug te vinden die de externe geldgevers (SNS en ministerie van WVC) aan deze continuering van hun bijdragen aan het be taalde voetbal stellen. Twee van die voorwaarden behelsen de hu manisering van het vergoedin gensysteem en het heffen van een percentage van 3,7 procent over alle inkomsten van de clubs, waardoor het verevenings fonds gevuld moet gaan worden met minimaal twee miljoen gul den. De clubs evenwel wijzen LEIDEN De nieuwe coach van Elmex Leiden is naar alle waar schijnlijkheid Ruud Harre wijn, de man die dit jaar nog het Haar lemse Stars onder zijn hoede had en daarmee leuke resultaten behaalde. Naast de coach wijziging zal ook de selectie grote ver anderingen ondergaan. Het feit dat het budget teruggeschroefd is naar zo'n slordige tweehonderd vijftigduizend gulden is daar niet vreemd aan. Woordvoerder Onno Gerritsen: "Er worden nu harde en goedkope werkers gecontracteerd in plaats van de gril lige en dure vedettes van de afgelopen jaren". Voor peperdure Amerikanen is dus geen geld meer. Het manage ment van Leiden doet pogingen om de twee nieuwe Amerikaan se spelers voor het komend seizoen uit de al in Nederland spe lende Amerikanen te halen. Gerritsen: "We willen op safe spe len. We zoeken betrouwbare jongens, dus met spelers als Wilson Washington zullen we niet meer in zee gaan". Met Randy Wiel lijkt men tot overeenstemming te komen, maar Roland van der Bergh blijkt vooralsnog te duur. Met Bert Kragtwijk en Emill Hagens is Leiden'wel zo goed als rond. Coach Harrewijn krijgt van Leiden de gelegenheid zelf zijn selec tie te bepalen. Als de Haarlemmer het team wat hij in zijn hoofd heeft bij elkaar krijgt, staat niets zijn komst nog in de weg. Uit Haarlem neemt Harrewijn waarschijnlijk forward Frank Wes- sels mee. Ook met Ron Richel wil Harrewijn wel verder gaan. Andere namen op het verlanglijstje van de Leidse eredivisieclub zijn Ronald Schilp (Black Velvet), Jim van Dam (Punch) en ex-RZ-speler Jaap Verkerk die de afgelopen vier jaar in Ameri ka heeft gespeeld. Ook is het management van plan wat Leide- naars aan de selectie toe te voegen. Gerritsen: "Enkele jongens uit Leiden zijn op de vergadering genoemd, maar er is nog geen beslissing genomen. We zien het nut van Leidse spelers wel in, maar zij moeten toch ook beschikken over het vereiste niveau". Ruud Harre wijn deelt die mening: 'Eerst wil ik de acht man die ik in mijn hoofd heb bij elkaar krijgen en dan zal in de komende weken proberen twee a drie spelers uit de Leidse regio te pluk ken. Zijn die er niet op eredivisie niveau, dan zal ik ze ergens anders vandaan moeten halen. Aanstaande donderdag wil Lei den met enkele van de eerder genoemde spelers tot overeen stemming komen. Veel geld valt er echter voor hen in Leiden niet meer te halen. humanisering van het vergoedin gensysteem volledig af en zijn al leen bereid zeven procent van de recettes aan het solidariteits fonds af te dragen. Gerard Slager: „Ik begrijp niet hoe men aan de veronderstelling is gekomen dat wij met het wegstu ren van dit sectiebestuur het risi co lopen dat geld kwijt te raken. Het gaat puur om een beleids kwestie. Nogmaals, onze af gevaardigden in het bestuur voe ren niet dat beleid uit wat de clubs voorstaan. Dan is er maar één oplossing en dat is die be- stuurderen door andere mensen te vervangen. Zo simpel ligt dat". Slager wil dan ook niet weten van de mogelijk achterliggende ge dachte van de motie om op deze manier de als belemmerend er varen overheidsbemoeienissen kwijt te raken en een Profliga op te richten. „Dat zijn allemaal za ken die niet spelen op 25 april", meent hij. Desondanks zou het verdwijnen van de bijdragen van de externe geldgevers het faillissement in houden van vrijwel de gehele eerste divisie. Uit de voor het volgend seizoen opgestelde ver deelsleutel van de bijdragen zou een club uit die eerste divisie in ieder geval 260.000 gulden kun nen verwachten. Zeker geen be drag dat deze toch al noodlijden de divisie zo maar kan missen. Het mag dan ook op zijn zachtst ge zegd vreemd worden genoemd dat jongstleden vrijdag slechts zes eerstedivisieclubs (FC Den Bosch, SW, Telstar, Wagenin- gen, Eindhoven en Heerenveen) tegen het indienen van de motie van 25 april stemden en de overi gen in principe instemden met hun eigen ondergang. Pas na af loop van de vergadering scheen dit tot enkele 'voor-stemmers' door te dringen. Onmiddellijk werd een spoedvergadering van de eerste divisie uitgeschreven, die morgenavond bij Wagenin- gen plaats zal vinden. Het bestuur van FC Den Haag moest daarvan telefonisch op de hoogte worden gesteld, aange zien men de FBO-vergadering van jongstleden vrijdag uit pro test boycotte. FC Den Haag is het gemanoeuvreer binnen de FBO meer dan zat. Volgens Gerard Slager van de FBO heeft het weinig zin om nog langer met het sectiebestuur te praten. De "val" van het "kabinet-Vile" lijkt daarmee bijna onontkoombaar. Voorzitter Pieter den Duik: „Wan neer je enkele FBO-vergaderin- gen hebt bijgewoond merkje dat het om de mensen gaat en in mindere mate om de zaak. Dat is ook een van de redenen geweest waarom ik uit de commissie ben gestapt die de oprichting van een Profliga moest voorbereiden. Men praatte veel en stelde zich hard op tegen het sectiebestuur, maar kon geen alternatieven aan dragen om de consequenties van de Profliga op te lossen". „Dat is ook het. geval met de huidi ge knelpunten", oordeelt Den Duik. „Men keurt de besluiten van het sectiebestuur inzake het vergoedingensysteem en het ver eveningsfonds af, maar heeft we derom totaal geen alternatieve visie achter de hand. Dat gaat ons bestuur te ver; ook op die manier is er geen beleid te voe ren, wie er dan ook zitting neemt in het sectiebestuur. Daarom zijn we blfj dat er morgenavond een vergadering met alle eerstedivi sieclubs op het programma staat. Daar kunnen we in ieder geval de desastreuze gevolgen en de achterliggende gedachte van de motie bespreken". HILVERSUM (ANP) - Arbeids tijdverkorting is geen begrip dat in de nationale schaakwereld aanslaat. In de derde ronde van het Nederlands kampioenschap vonden tien van de twaalf deel nemers vijf uur denkarbeid een wat magere beloning voor start- geld, daggeld, logies en het uit zicht op enig prijzengeld, dat de AVRO beschikbaar stelt. Zij braken hun partijen af, schoven hun schaakbord naast het etens bord, analyseerden twee uur lang en begonnen vervolgens vrolijk opnieuw. De enige, die niet in was voor dit ritueel, was Hans Ree. De titelhouder dwong oud-kampioen Gert Ligterink op de 41ste zet tot opgeven. Met de volle winst uit drie partijen stel de Ree daarmee de concurrentie voor de niet geringe opgave hem bij te houden. Jan-Hein Donner was de eerste, die de scheiding tussen degenen die winnen en van wie gewonnen moet worden zag aankomen. De momenteel inactieve recupere rende grootmeester weet uit ei gen ervaring hoe groot de krachtsverschillen bij de natio nale titelstrijd zijn. Een uur later binnengekomen dan verwacht, omdat hij zich in de datum had vergist, had Donner in zijn func tie van commentator aan een en kele blik voldoende om Timman tot de winnaar te verklaren in het duel tegen Van Wijgerden. Ter wijl Timman nog druk doende was compensatie te vinden voor een kwaliteitsoffer, veegde Don ner alvast de stukken van het de monstratiebord. Dat bleek nogal prematuur. Nederlands sterkste schaker en de bondscoach van de topjeugd werkten intussen verder aan de vervolmaking van een Pirc-partij, waarin zij met verwisselde kleuren tijdens het IBM-toernooi 1977 waren begon- Timman meende met de lange ro- chade een versterking voor wit te hebben gevonden. De Amster dammer nam daar meer dan an derhalf uur de tijd voor. Intussen bepaalde Van Wijgerden het tempo van de twee categorie wandelaars, die het schaakwe reldje kent: de doorstappers en de sjokkers. Als Hans Böhm bij voorbeeld zijn benen van onder het tafeltje wegtrekt, geeft hij on middellijk de indruk van een kwieke stapper. In tegenstelling tot Ree en Timman, die er in zijn geslaagd het voortbewegen tot de essentie terug te brengen: de verplaatsing van het eigen volu me. Timman was niet de eerste, die er 's avonds een einde aan maakte. Dat was voorbehouden aan Frans Cuijpers, die door herha ling van zetten Van der Sterren remise afdwong. Ongetwijfeld een tegenvaller voor de Limbur ger, die in een Pirc werd verrast door- een vroege doorstoot langs de e-lijn, maar zich goed herstel de en bij het afbreken een pion voorstond. In de stand werd Van der Sterren gepasseerd door Kick Lange- weg, die met een overwinning op Van Scheltinga zijn score op tweeëneenhalf uit drie bracht. Alleen de eerste zitting was de nestor van het gezelschap aan een capitulatie toe, maar Lange- weg talmde toen met het toe brengen van de genadeklap. John van der Wiel herstelde zich enigszins van zijn zwakke start door Hans Böhm tot opgave te dwingen. Na drie ronden is de stand: 1. Ree 3 punten; 2. Timman en Lange- weg 2,5; 4. Van der Sterren 2; 5. Van der Wiel 1,5; 6. Van Scheltinga, Cuijpers, Ligterink, Böhm, Van der Vliet, Van Wijgerden allen 1; 12. Timmerman 0,5. TURIJN (ANP) Voor hij door bondscoach Enzo Bearzot gepas seerd zou worden, heeft de Ita liaanse doelman Dino Zoff be dankt voor het Italiaanse voet balelftal. De 41-jarige Zoff was afgelopen zaterdag persoonlijk verantwoordelijk voor de neder laag van 0-1 tegen Roemenië in de voorronden van het Europees kampioenschap. Het verlies be tekende praktisch de uitschake ling van de ploeg, die vorig jaar nog goed was voor de wereldti tel. Zoff verkeek zich totaal op een onschuldige schuiver van 25 meter afstand. Y de qbst t/rrIE A/V4WOUCEXJ c^5

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11