Overheid te weinig openbaar C Rust in coalitie hersteld door Lubbers en Den Uyl Bij RSV-overname personeel wel mee Oldelft leverde Irak nachtkijkers Bewindvoerders Vliegtuigje stort in zee, piloot ongedeerd Wet moet bijgesteld "Watertoerisme" viert hoogtij Klagen over uitkering: vaak succes Philips: order uit Soedan, kantoor in Moskou Aanwijzing justitie: Chinees landingsverbod hindert KLM niet ZATERDAG 16 APRIL 1983 ROTTERDAM (ANP) - De be windvoerders van het RSV-con- cern zijn het niet eens met de uit leg die minister Korthals Altes van justitie heeft gegeven aan het artikel 1639 aa van het Burge- lijk Wetboek. Zij stellen zich op het standpunt, dat bij faillisse ment van RSV-onderdelen alle werknemers moeten worden overgenomen door het nieuwe bedrijf, dat de activiteiten voort zet. Dit hebben de bewindvoerders gis teren aan de vakorganisaties la ten weten. Volgens de nieuwe uitleg van Korthals Altes zou een bedrijf niet meer verplicht zijn om alle personeel van de overge nomen failliete firma in dienst te nemen. De vakbeweging is bijzonder blij met de uitspraak van de bewind voerders, omdat hierdoor de mo gelijkheid wordt ontnomen al op voorhand overtollig personeel te lozen. Volgens bestuurder Aalko van der Veen van de Industrie bond FNV zou het in de con- Binnenland structie van Korthals Altes ook zo zijn, dat de nieuwe bv perso neel aan kan stellen op nieuwe - slechtere - arbeidsvoorwaarden, dan waaronder bij het oude be drijf werd gewerkt. Krachtens de uitspraak van de bewindvoer ders moeten de werknemers on der de oude arbeidsvoorwaarden worden aangesteld. De gevolgen van deze uitspraak voor de oprichting van de RDM Reparatie "nieuwe stijl" zijn vol gens Van der Veen nog niet te overzien. Zoals bekend hebben de financiers als een van de be langrijkste voorwaarden gesteld, dat de bedrijfsvereniging voor de metaalindustrie de loonbetaling overneemt van de 250 RDM'ers die niet bij de reparatie bv te recht kunnen. Van der Veen, die tevens voorzatter is van de be drijfsvereniging, verwacht dat in de loop van volgende week hier over een beslissing wordt geno men. "Aan de ene kant ben ik als voor zitter blij met de uitspraak van de bewindvoerders, omdat dit betekent dat er geen extra aan slag op onze kas wordt gepleegd. Aan de andere kant hoop ik ook dat de oprichting van RDM Re paratie doorgaat", zo verklaarde hij zijn dualistische positie. Als de bedrijfsvereniging besluit een uitzonderihg voor RDM te ma ken, dan zou dit volgens Van der Veen een precedent betekenen voor alle andere (RSV-)bedrij- ven. In het gesprek met de bewindvoer ders hebben de vakbonden ook aangedrongen op haast met het nemen van beslissingen over de verzelfstandiging van de overge bleven RSV-onderdelen. Groot ste probleem hierbij vormt de bepaling van de waarde van het aandelenkapitaal, waarover vol gens Van der Veen een hevige touwtrekkerij bezig is. De be windvoerders hebben tot eind april de tijd. Een verlenging vand e surseance zou volgens Van der Veen geen goede start zijn voor de verzelfstandigde be drijven. DEN HAAG (ANP) - Vrijdagmiddag rond kwart voor vijf is op tien kilometer uit de kust voor Hoek van Holland een vliegtuigje in zee gestort. De enige inzittende, een Westduitse piloot, is ge red. Het vliegtuigje, een Westduits Cessna 337 sportvliegtuigje, werd gezien door een vliegtuigje van rijkswaterstaat. Een vlieg tuig van de opsporings- en reddingsdienst OSRD van het vliegkamp Valkenburg werd vlak voor de start terug geroepen toen bleek dat de piloot gered was. De beroepspiloot is de 33-jarige Friedhelm Kunning uit Bremer haven. Hij was van Londen op weg naar Bremen, toen hij motor storing kreeg. Nadat hij op zee een boot zag varen, besloot hij in de buurt daarvan een noodlanding te maken. Kunning vertelde bij aankomst in Hoek van Holland dat zijn vlieg tuigje na de noodlanding binnen twee minuten onder de golven was verdwenen. Onder water wist hij zich pas uit zijn veilig heidsriemen te bevrijden en het toestel te verlaten. Daarna werd hij met een jol van de loodsboot uit het water gehaald. DEN HAAG (GPD) - De overheid houdt informatie achter uit politieke overwegingen. De uitzonderingsgronden van de Wet Openbaarheid Bestuur moeten scherper ge formuleerd om dat te voorkomen. Rijngebied verwacht massale toeloop Dit adviseert de evaluatiecommis sie, die het functioneren van de WOB heeft onderzocht, in haar eindconclusie aan premier Lub bers en minister Rietkerk (bin nenlandse zaken). Het gaat om de uitzondering voor „gegevens, die nog in bewerking zijn, of die hoewel gereed, op zichzelf een onvolledig en daar door vertekend beeld zouden ge ven" en om uitzondering vanwe ge „onevenredige bevoordeling of benadeling". Van deze gron den kan de overheid gebruik ma ken om gegevens en documen ten niet te verstrekken uit over wegingen van politieke aard. Dat moet voorkomen worden, meent de commissie. Daarnaast wil de commissie het de aanvrager van informatie een voudiger maken. In de wet staat dat naar een bepaald document èn naar een onderwerp moet worden gevraagd. Hiervan kan misbruik worden gemaakt als de aanvrager een van beide aandui dingen niet kent. De commissie stelt voor verzoeken om een do cument of een onderwerp voor taan te honoreren. Bovendien vindt de commissie dat aanvra gen niet uitsluitend schriftelijk hoeven, zoals nu is voorgeschre ven. Ten slotte vindt de commissie dat de „redelijke termijn", waarbin nen de overheid op een verzoek moet reageren, ingekort moet werden. Binnen vijf dagen moet zijn meegedeeld of het verzoek om informatie wordt ingewilligd en binnen drie weken moet het zijn afgehandeld. Verder behoort het kenbaar ge maakt te worden als ambtenaren in het openbaar spreken namens het departement of alleen op per soonlijke titel. Daarmee wordt eenzijdige voorlichting - of voor lichting met propagandistische trekken - voorkomen, meent de commissie. De WOB is er niet voor om het „beleid van het de partement te verkopen", conclu deert de commissie. Volgens de commissie is de in 1980 aangenomen WOB nu „al met al een hier en daar vage en onvolle dige wet, die enige invloed heeft gehad, doch zeker niet voldoen de. Dat is teleurstellend, maar niet dramatisch". DEN HAAG (GPD) - Klagen over uitkeringen helpt steeds meer. Dit blijkt uit het jaarverslag van de klachtencommissie van de Sociale Verzekeringsraad. In 1981 werden 48,4 procent van de ingekomen klachten gegrond verklaard. In 1982 was dit aantal opgelopen tot 54,3 procent. In 1982 heeft de commissie 1668 klachten afgehandeld, 409 meer dan in 1981. Deze toename werd vooral veroorzaakt door de ver korting van de behandelings- duur. Bijna de helft van de klach ten had betrekking op de ar beidsongeschiktheidswetten WAO en AAW. Een sterke stij ging was er in het aantal klach ten over de uitvoering van de werkloosheidswet. De overige klachten hadden betrekking op de uitvoering van de Ziektewet en de Algemene Kinderbijslag wet. De commissiekreeg een ge ring aantal klachten te behande len over de AOW en de Algeme ne Weduwen en Wezenwet. EINDHOVEN (ANP) - Het minis terie van buitenlandse handel van de Sowjet-Unie heeft Philips toestemming verleend om in Moskou een kantoor te openen. Volgens een woordvoerder van Philips zal het echter nog wel en kele maanden duren voordat het zo ver is. Aan het besluit van het Russische ministerie is een lang durige periode van onderhande lingen vooraf gegaan. Het kantoor moet gaan functione ren als contactpunt voor huidige en toekomstige Russische afne mers van Philips-produkten. Verder wil Philips vanuit het kantoor de Russische markt gaan bewerken. Het kantoor zal permanent bemand worden door een Nederlander die geassisteerd wordt door enkele Russische medewerkers. Philips exporteert al geruime tyd op beperkte schaal naar Rusland. Wanneer de Soedanese autoritei ten de financiering van het pro ject rond zullen kunnen krijgen, kan Philips een order verwach ten voor een omvangrijk com municatieproject met een totale waarde van 200 tot 300 miljoen gulden. Dit heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, drs. J.F. Scherpenhuizen gisteren op Schiphol meegedeeld voor zijn vertrek naar de Soedanese hoofdstad Khartoem. Hij maakt de reis op uitnodiging van de re gering van Soedan. Nederland heeft inmiddels Soedan voor dit project een bedrag van 30 miljoen gulden ter beschik king gesteld, deels in de vorm van ontwikkelingssamenwer- kingsgelden, deels in de vorm van leningen tegen zachte voor waarden. Soedan zal voor de fi nanciering van het project een beroep moeten doen op Arabi sche fondsen. Philips is al ongeveer tien jaar ac tief in Soedan, waar het bedrijf een centrale heeft geleverd, die nu aan modernisering toe is. Het nieuwe project omvat in de eer ste fase de modernisering van centrales voor het telefoonver keer. De verdere fases omvatten uitbreidingen van de telefoon centrales. ARNHEM (ANP) - Het kerkhof rondom een oud ka pelletje, net buiten de dijken van het aan de Waal gelegen dorpje Kekerdom, staat vrijwel volledig blank. Slechts hier en daar steken grafstenen en ver weerde kruizen nog uit boven het troebele rivierwa ter. Daartussen drijven wat verwelkte bloemstukjes en een enkel kunststof vaasje. Een triest gezicht? Kekerdom wil daar in elk geval dit weekeinde niets van horen. "De toeristen komen", zegt een horeca ondernemer uit het wat verderop langs de rivier ge legen Erlecom, "dus koffie en belegde broodjes pa raat want dat betekent zaken doen". Rivierenland is helemaal klaar voor het "hoog-watertoerisme". De rijkspolitie in het district Nijmegen rekent op dui zenden mensen die zich, uitgerust met onder meer verrekijkers en fotocamera's, op de hoogte komen stellen van overstroomde uiterwaarden, ondergelo pen polderlandschappen en kaden, door het water bedreigde boerenwoningen, noodgedwongen voor anker liggende rijnaken. Het rivierenland in de drie hoek Lobith, Arnhem en Nijmegen, heeft zich dui delijk opgemaakt voor het op handen zijnde hoog- watertoerisme. Terwijl de rijkspolitie druk in de weer was met het neerzetten van tijdelijke verkeers- aanwijzingen en het uitstippelen van een speciale toeristische hoog-waterroute, verrezen op tal van plaatsen friteskraampjes, koffiekarren en ijscoten tjes. Prima stekjes bleken wat dat betreft vooral de hoog gelegen en dus droge kaden in Tolkamer (bij Lo bith), waar bovendien uitzicht op het meet- en regel werk van rijkswaterstaat gegarandeerd werd, even als de direkte omgeving van de volledig ondergelo pen Waalkade in Nijmegen en natuurlijk de talloze parkeerplaatsen op en bij de rivierdijken langs Rijn, Waal en IJssel. Eef Jeurissen, patatkraamhouder te Huissen, was gis termiddag zelfs nog met kwast en verf in de weer om zijn zaakje een extra fris aanzien te geven. "Sinds het veer over de rivier is gestremd door het hoge water verkocht ik niet zo veel meer. De toeris ten geven me nu de kans om weer voor een week of wat boven jan te komen en die kans grijp ik. Van mij", zegt Jeurissen, "mag dat water in de uiterwaar den blijven staan. Koffie, fris, frites en broodjes heb ik voorlopig genoeg". SCHIPHOL (ANP) - De KLM zal geen enkele hinder ondervinden van het Chinese besluit om Kan ton niet langer beschikbaar te stellen als uitwijkhaven voor KLM-vliegtuigen. Dit heeft een woordvoerder van de KLM giste ren meegedeeld. Het ministerie van buitenlandse zaken liet weten "teleurgesteld te zijn, omdat men van Neder landse zijde de Chinese autoritei ten niet heeft kunnen overtuigen van het feit dat bij de vluchten tussen Amsterdam en Taiwan sprake is van een zuiver particu liere overeenkomst tussen Marti nair en China Airlines", aldus de woordvoerder. In het algemeen wordt in een luchtvaartovereenkomst tussen twee landen ook een clausule op genomen, waarin het gebruik van vliegvelden wordt vastge legd voor het geval het vliegveld waar de maatschappijen op vliegen om welke reden dan ook niet gebruikt kan worden. Wanneer er sprake is van een ern stig technisch mankement aan een vliegtuig, waardoor de veilig heid van passagiers en beman ningsleden in het geding is, zal in de praktijk het toestel altijd op de dan dichtstbij zijnde luchtha ven een landing maken, on geacht het al dan niet bestaan van welke politieke afspraak dan ook. DEN HAAG (GPD) - De Economische Controledienst heeft in de boekhou ding van de Opti sche Industrie Ol delft aanwijzingen gevonden voor ont duiking van het ex portverbod voor mi litaire spullen naar oorlogvoerende lan den. Langs omwe gen zou het Delftse bedrijf voor tiental len miljoenen gul dens aan nachtkij kers hebben gele verd aan Irak en du bieuze regimes in andere landen. Öe directie van het be drijf ontkent de re gels te hebben ont doken. Uit het feit dat de ECD een deel van de bedijfsadmi- nistratie in handen heeft gesteld van de officier van justitie, mag echter worden afgeleid dat de ECD voldoende bewijzen van het tegendeel meent te hebben ge vonden. Eind fe bruari nam de con troledienst een deel van de administratie van Oldelft in beslag voor nader onder zoek. Al eerder zijn in de Tweede Kamer ver moedens geuit over exporten van Ol delft naar het oor logvoerende Irak. Volgens de minister van economische zaken waren die le veranties echter ge stopt na het uitbre ken van de oorlog tussen Irak en Iran. Nadien zijn berich ten verschenen dat de levering van mili taire nachtzichtap- paratuur via omwe gen toch is doorge gaan. In eendrachtige samenwerking zijn regeringsleider Lubbers en oppositieleider Den Uyl de ze week erin geslaagd de rust in de coalitie te herstellen. Lubbers' tekstverklarende ca paciteiten en Den Uyl's fronta le aanvallen dwongen donder dag de beide kemphanen -frac tieleiders De Vries (CDA) en Nijpels (WD)- tot eendrachtig zwijgen. De vraag is hoelang de eenheid in de coalitie be houden kan blijven. Premier Lubbers toonde zich tij dens het door Den Uyl aange vraagde spoeddebat de ware leider van de coalitie. In tegen stelling tot het wilde geblaas van De Vries en Nijpels eerder door Louis Burgers deze week gebruikte Lubbers zijn tong als een pincet. En passant bevestigde hij daar mee opnieuw dat alleen hij de Lubberiaanse compromissen weet uit te leggen. Duidelijk is geworden dat het ka binet de koppeling tussen lo nen in het bedrijfsleven en de uitkeringen liever kwijt dan rijk is. Niet voor niets kondig de Lubbers aan dat het kabinet alleen streeft naar een gelijke behandeling van, alle inko mens in de collectieve sector. Wel zal de bereidheid van de marktsector om in te leveren voor korter werken medebepa lend zijn voor het doorvoeren van de korting op de uitkerin gen. Deze laatste uitspraak betekent in ieder geval dat Lubbers en het kabinet in de Voorjaarsno ta een ontsnappingsweg heb ben ingebouwd voor het geval de ambtenaren op hun stuk blijven staan. Want wat gaat het kabinet doen indien de ambtenaren zich blij ven verzetten tegen een korte re werkweek per 1 oktober? In de marktsector worden im mers wel afspraken hierover gemaakt. Dus kunnen de uit keringen dan toch met twee procent omlaag gaan. Er is dan toch zicht op een gunstig resul taat? En Lubbers zei niet voor niets dat het kabinet de uitke ringen zou korten, ook indien het inkomensoffer nog niet precies te becijferen zou zijn. Alleen als er geen enkel per spectief zit in de onderhande lingen van kabinet èn van de sociale partners, zal de rege ring naar een alternatieve maatregel op zoek gaan. De uitkeringstrekkers hoeven niet meer te hopen dat ze 1 ok tober de dans zullen ontsprin gen Al op voorhand is een deel van de door Lubbers genoem de voorwaarde vervuld. Trendsettend Hoe lastig de handhaving van de door het CDA zo zeer gewenste koppeling is blijkt nog duide lijker uit opmerkingen van mi nister De Koning (sociale za ken) in een interview met Trouw van gisteren. Hij gaf in dat gesprek deze visie: „Vorig jaar kwam het kabinet tot de conclusie: de koppeling kan fi nancieel niet meer. De over heid moet voor haar inkomens (uitkeringen, ambtenaren) trendsettend worden". Hij geeft voorts toe dat uitke ringstrekkers worden gedwon gen het voortouw te nemen. Maar dat komt ook omdat de ambtenaren op dit moment achterlopen bij de ontwikke lingen in het bedrijfsleven, wat betreft het inleveren van loon voor arbeidstijdverkorting. De Koning zegt verder dat er al een zekere afstand tussen lo nen en uitkeringen is ontstaan. Ook accepteert hij door het trendsettend beleid van de overheid „het risico van een tij delijk grotere afstand". Dat is aanvaardbaar om de herverde ling van arbeid te versnellen, aldus de bewindsman. Ontkoppeling De ontkoppeling is daarmee een feit geworden. Tijdelijk of niet, in het vervolg kan de overheid de inkomensontwikkeling in de collectieve sector zelf bepa len, zonder de ontwikkeling in het bedrijfsleven op de voet te moeten volgen. Het kabinet acht zich niet langer met han den en voeten gebonden aan de tijdens het kabinet Van Agt- Wiegel ingevoerde Wet Aan passingsmechanismen. Daariq is die koppeling geregeld. De uitkeringstrekkers mogen blij zijn als hun inkomen de ont wikkeling van de salarissen van de ambtenaren mag vol gen. Toegegeven moet worden dat oppositieleider Den Uyl deze opvatting van het kabinet al wist te distilleren uit het ver warrende geruzie van de beide fractieleiders. Zowel zijn vra gen voor het spoeddebat als zijn toelichting hierop waren juist op dit aspect toegespitst. Met zijn gebruikelijke emotio nele benadering smeekte hy het kabinet en de regerings fracties haast om de oorspron kelijke koppeling in stand te houden. „Laat het kabinet niet toegeven aan een rommelig compromis tussen CDA en WD. Houdt vast aan een parallelle inkomensontwikkeling van werkenden van hen die van ar beid zijn uitgesloten". Zijn mo tie, waarin hij het CDA om een bevestiging van de koppeling vroeg, maakte echter weinig kans. Fictie Net als in het debat over de rege ringsverklaring, kon de CDA- fractie deze uitspraak om pro cedurele redenen afwijzen. Nog steeds kunnen de chris ten-democraten de fictie vol houden dat zy de koppeling handhaven. Ook al heeft minis ter De Koning in Trouw heeft toegegeven dat ook het CDA voorlopig niet in staat is de koppeling te bewaren (De CDA'er Weijers noemde de koppeling onlangs „een vorm van beschaving De vraag is nu hoe lang de christen-demo craten hun nog slechts formele verzet zullen volhouden. Het debat van donderdagmiddag en de uitlatingen van De Ko ning hebben op dit punt in ie der geval een deel van de ge wenste helderheid gebracht. Een ander effect pakt minder plezierig uit voor Den Uyl en de oppositie. Gedwongen door de aanval van de PvdA hebben De Vries en Nijpels hun poli tieke tegenstellingen moeten toedekken. Lubbers voerde namens de coali tie het woord. CDA en WD hebben als het ware weer plaatsgenomen op de hun toe bedeelde uitersten van de poli tieke balans. Keffen mag, maar te veel opwinding kan leiden tot een verstoring van het pre caire evenwicht. De Vries en Nijpels hebben een belangrij ke politieke les geleerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7