Hema wil snel uitbreiden Nena en Belmondo bevorderen spreekvaardigheid 'Zuidwester' zet deuren open voor buurtbewoners Derde Wereld in beeld op foto-expositie universiteit Hefplateau in Lakenhal in gebruik Buurtvereniging Maredorp blijft zich verzetten muziek sicking JanDoove(47) overleden VAKTAAL ZATERDAG 16 APRIL 1983 LEIDEN Ook rolstoelgangers kunnen voortaan de eerste ver dieping van museum De Laken hal bezichtigen. De trap die be stegen moet worden om de collec tie schilderijen en de stijlkamers te kunnen zien, is nu beslecht door een hefplateau. De Leidse rolstoelatleet André Moedig nam het hefplateau gistermiddag offi cieel in gebruik. Voorheen was het voor gehandi capten niet mogelijk verder te ko men dan de oude hal van het mu seum en de aangrenzende tege lopstelling. Nu is daar de eerste verdieping van het museum bij gekomen dank zij een gift van de Stichting Steun van de Rabo bank. Voor mensen die een eigen rolstoel niet kunnen meenemen naar het museum, is er ook een 'museum-rolstoel' bijgekomen. Het gaat om een exemplaar dat al werd gebruikt bij de Floriade en grondig is opgeknapt. Nieuw verblijf geestelijk gehandicapten i gebruik, waardoor nu ook de eerste verdieping i LEIDEN - Het nieuwe dagverbijf voor geestelijk gehandicapten, 'De Zuidwester' aan de Kenne- dylaan in Zuid-West houdt dins dag een open dag. Bedoeling is dat buurtbewoners een kijkje ko men nemen in het dagverblijf, waar nu zo'n 38 gehandicapten van vijftien jaar en ouder een plaats hebben gevonden. Buurt bewoners kunnen kennismaken met hen, met de leiding en met de manier waarop zij hun dag doorbrengen. Het dagverblijf 'De Zuidwester' is al sinds begin dit jaar geopend, hoewel de officiële opening pas op 26 mei zal zijn. Het dagverblijf is een project van de Stichting LEIDEN - De Hema wil zo spoedig mogelijk begin nen met de uitbreiding van het filiaal aan de Haar lemmerstraat in Leiden. In een brief aan de buurt vereniging Maredorp laat het bedrijf weten dat en kele wijzigingen in het to taalplan mogelijk zijn, maar dat wordt vastge houden aan een aanzien lijke vergroting van de verkoopruimte op de par terre en een klein restau rant op de eerste verdie ping. De kwestie rond de Hema-uitbrei- ding sleept zich nu al ettelijke ja ren voort omdat de buurtvereni ging zich met hand en tand ver zet tegen nieuwbouw. Gisteren kwam het uitbreidingplan we derom aan de orde bij de Raad van State. Dit keer omdat de buurtvereniging schorsing had gevraagd van het besluit van het provinciebestuur, waarin werd ingestemd met de bouw. Vorig jaar werd het provinciebe- sluit al door de Raad van State geschorst omdat de bouwveror dening van de gemeente niet klopt. Inmiddels is voor Mare dorp een, door de gemeente- en provinciebestuur goedgekeurd bestemmingsplan van kracht waarmee het bouwplan in over eenstemming is. Het enige dat de Hema te doen stond, zo leek het, was hetzelfde plan nog eens in dienen, waarna de procedure op nieuw zou beginnen. Het bouw- plan zou dan getoetst worden aan het bestemmingsplan omdat dat de bouwverordening over treft. De bouwvergunning zou in dat geval niet geweigerd kunnen worden. Wijziging De provincie heeft echter, om te voorkomen dat de zaak opnieuw van vooraf aan zou beginnen, de verklaring van geen bezwaar op grond van de bouwverordening, omgezet in een verklaring van geen bezwaar op grond van het bestemmingsplan. Door deze zet wordt voorkomen dat de kwestie opnieuw jaren in beslag zal ne men. Het is echter de vraag of één en ander juridisch juist is. De voorzitter van de Raad van State zei gisteren dat er voor hem nog wel een aantal juridische puzzels aan deze kwestie vast zitten die de zaak moeilijk maken. Indien de voorzitter van de Raad van State besluit de verklaring van geen bezwaar opnieuw te schorsen dan zal dat dus vermoe delijk gebeuren op juridische en niet op inhoudelijke gronden. Een woordvoerder van de pro vincie betoogde dat uitbreiding van de Hema volgens Gedepu teerde Staten een goede zaak is en niet langer door juridisch ge hakketak zou mogen worden op gehouden. De buurtvereniging liet daarente gen andermaal weten dat het uit breidingsplan ongewenst is. Met name de aantasting van het ka rakteristieke straatbeeld van de Janvossensteeg, het onttrekken van woonruimte en de "lelijk heid van de nieuwbouw", zit de bezwaarden dwars. De buurtvereniging meent dat ge wacht moet worden totdat het bestemmingsplan voor Mare dorp is goedgekeurd door de Kroon. Volgens de buurtvereni ging heeft de Hema helemaal niet zo'n haast om met de bouw te beginnen. De huidige situatie, waarin de Hema wijzigingen in het bouwplan wil aanbrengen, zou bij uitstek geschikt zijn om te wachten op een eindoordeel over het bestemmingsplan. Het bouwplan zou aan het bestem mingsplan getoetst kunnen wor den nadat het is goedgekeurd door de Kroon. Dat is de juiste volgorde meent de buurtvereni ging. Een woordvoerder van de gemeen te betoogde dat de Hema als een 'trekker' voor de Leidse binnen stad wordt beschouwd. Onder zoek heeft uitgewezen dat de wa renhuissector in Leiden onder ontwikkeld is en dat het uitbrei dingsplan van de Hema daarom van groot belang is voor het Leidse kernwinkelgebied. Vol gens de gemeente staan ook de winkelorganisaties positief te genover het uitbreidingsplan. De plannen van de Hema zijn in tussen enigszins gewijzigd. Uit gangspunt blijft een uitbreiding van de parterre met aan ingang aan de Janvossensteeg. Volgens de Hema is deze uitbreiding es sentieel en niet op een andere manier te verwezenlijken zoals de buurtvereniging wil. Op de eerste etage wil de Hema een lunch-koffieshop of een klein restaurant. De geplande ruimte voor de bakkerij zal vermoede-* lijk magazijnruimte worden. Die bakkerij komt in De Waard. Ver der blijft het bouwplan ongewij zigd^ Geen verkeer op Haarlemmerweg LEIDEN - De Haarlemmerweg is met ingang van maandag twee weken lang voor doorgaand ver keer afgesloten, in verband met rioleringswerkzaamheden ter hoogte van de Musschenbroek- straat. Verkeer dat via de Willem de Zwijgerlaan naar de Mare- saingel wil (of omgekeerd) wordt door middel van borden omge leid. Voorzieningen Gehandicapten, die in Zuid-West ook een gezins vervangend tehuis voor geeste lijk gehandicapten aan het bou wen is. Veel van de deelnemers van 'De Zuidwester' wonen ook in een dergelijk gezinsvervan gend tehuis. Bovendien zijn er nog elf deelnemers die 's mid dags naar hun ouders in de Leid se regio teruggaan. Doelstelling van het dagverblijf is tegemoet komen aan de indivi duele behoeften en mogelijkhe den van de deelnemers. En die zijn bij iedere deelnemer weer anders. Zo houdt de één van handwerken, de ander van huis houdelijk werk, werken in de tuin, koken of kleding maken. De activiteiten binnen het dag verblijf worden zo aangepast aan de wensen van de deelnemers. Daarnaast volgt iedereen de vas te activiteiten zoals gymnastiek, zwemmen, handenarbeid en mu ziek. De deelnemers van 'De Zuidwes ter' zijn verdeeld over vijf leef groepen die elk hun eigen 'huis kamer' hebben en twee groeps leiders. Nog voor de zomer zal het dagverblijf een zesde leef groep erbij hebben, waarmee de maximale bezetting van 54 is be reikt. Naast de zes huiskamers heeft 'De Zuidwester' nog een handenarbeidlokaal, gymzaal, een ruimte voor fysiotherapie, keuken, en kantoorruimte. Door deze aanpak wil het dagver blijf de zelfstandigheid van de deelnemers zoveel mogelijk be vorderen. Zij die dat kunnen gaan 's middags zelfstandig met de bus naar huis en er bestaat al een band met de middenstand van het Wagnerplein, waar de groep geregeld boodschappen gaat doen. Bedoeling is dat het dagverblijf in de toekomst nog meer naar buiten zal treden. Er wordt dan bijvoorbeeld gedacht aan een uitwisselingsprogramma met scholen of bejaardenhuizen. Tijdens de Open Dag zijn bezoe kers dinsdag welkom van tien uur 's morgens tot drie uur 's middags. Tussen twaalf en een uur sluit het dagverblijf even om de maaltijd te gebruiken. Projecten op gebied ontwikkelingssamenwerking ADVERTENTIE In het zomerfiliaal van muziek Sicking G. v. Uffordstraat 10a, Noordwijk a/Z Elke zondag een ander orgelmerk De fototentoonstelling in het Arsenaal, die tot het einde van de maand te LEIDEN - Mr. Cath, lid van het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit, heeft gistermiddag op de bin nenplaats van het Arsenaal (Witte Singel/Doelen complex) de fototentoonstelling "Door Leidse ogen" geopend. Er zijn honderden kleuren- en zwart-wit foto's, verdeeld over ongeveer zeventien projecten, te bezichtigen. Het materiaal voor deze expositie, die als thema Lei den en de Derde Wereld heeft, is voor het grootste gedeelte uit particulier bezit ter beschikking ge steld. De tentoonstelling biedt een overzicht van activiteiten van door het Bureau Buitenland van de universiteit gecoördineerde projecten op het gebied van ontwik kelingssamenwerking, uitgevoerd in de jaren zeven tig en tachtig. Doel is de bevolking van" Leiden en omstreken in de gelegenheid te stellen kennis te ma ken met het Leids wetenschappelijk onderzoek op dit gebied. Enerzijds geeft de tentoonstelling een beeld van wat in wetenschappelijke zin wordt gedaan. Anderzijds laat ze beelden van dagelijkse gebeurtenissen zien waar wetenschappers tijdens hun verblijf in deze landen door werden getroffen. Voorbeelden van projecten, waarvan fotoseries ter be schikking zijn gesteld: - Family planning in Indonesië - Opgravingen in Egypte door het Rijksmuseum van Oudheden - Christelijke wandschilderkunst in Egypte - Gezondheidszorg in Ethiopiè De tentoonstelling is voorlopig tot eind april op werk dagen van 09.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. LEIDEN Leidenaar Jan Doove is na een korte ziekte onverwacht overleden. Hij werd 47 jaar. Doove genoot in Leiden bekendheid door diverse functies die hij bekleedde. Zo was hij actief in de muziekwereld (schreef muziekrecensies op klassiek gebied), fungeerde enige jaren als voorzitter van de Vereniging Pieters- en Academiewijk en was onbezol digd ambtenaar van de burgerlijke stand. De historie had zijn grote belangstelling. Onlangs nog organiseerde hij naar aanleiding van het overlijden van zijn moeder in zijn woning aan de Papengracht een ten toonstelling, waarvan het materiaal was ontleend aan het familie-ar chief. Frans en Duits: geen verplichte eindexamenkost meer LEIDEN - Frans en Duits, twee vreemde talen die om de beurt in moeilijkheden verkeren. Als de minister roept, dat Frans in de brugklas moet worden ge schrapt, dan wordt er door fran- cofielen zo enthousiast over deze taal geschrevén dat de indruk ontstaat alsof zonder deze taal ei genlijk niet valt te leven. En dit kan weer van invloed zijn op de talenkeuze van leerlingen die een vakkenpakket moeten sa menstellen: want verplichte ein dexamenkost zijn beide talen niet meer. Op de mavo kan men zelfs na het tweede leerjaar al van het Frans verlost zijn. Daarentegen krijgt het Duits bij alle onderwijsvor men pas betekenis in de tweede klas. Het eindexamenbestand schommelt: het ene jaar kiezen meer leerlingen voor Duits, het andere jaar is het Frans in de meerderheid. Toch is het beslist niet zo, dat de docenten Duits en Frans van de Louise de Coligny Scholengemeenschap elkaar nu in de haren zullen vliegen. Op merkelijk is wel dat er drie verte genwoordigers van de vakgroep Frans (weten zij hun vak soms beter te verkopen?) en slechts één leraar Duits bij dit gesprek aanwezig waren. Leraar Van der Laan moet toege ven - alle inzet ten spijt - dat het Frans veel verder van de middel bare scholieren afstaat dan het Engels of het Duits. "Het Frans komt er op de Nederlandse tele visie ook bekaaid af', zegt hij Wot heeft er zich na de invoering von de mammoetwet in 1968 op de scholengemeenschappen voor mavo/havo en vwo afgespeeld? De vakkenpaketten zijn ingevoerd, de leerstof is veranderd en de schoolboeken zijn mooier gewor den. In deze serie 'vaktaal' komen docenten van Leidse middelbare scholen aan het woord, die kri tisch zullen vertellen over leerlin gen, schoolboeken en de ontwik kelingen binnen hun eigen vak. mopperend. "We kennen alle maal de Engels- en Duitstalige feuilletons a la Dallas, Brides- head en Derrick, maar een Fran se tv-serie is zeldzaam. Hetzelfde geldt voor de popmuziek, het do- door Saskia Stoelinga mein van onze scholieren. Slechts Michel Sardou heeft vo rig jaar de top 10 bereikt". Naamvallen Lachend wordt er door het drietal geconstateerd, dat de leraar Duits, H. v.d. Veen, op het mo ment niet heeft te klagen. De Duitse Nena staat met haar liedje "99 Luftballons" immers op de earste plaats. "Wij hebben ande re problemen" zegt hij. "Het naamvallenvraagstuk is voor ve len een struikelblok. Populair zullen de naamvalsregels wel nooit geweest zijn, maar men tobt er thans veel meer mee dan vroeger: voor de leerlingen maakt het niet zoveel meer uit of er nu een tweede of een derde naamval moet staan". De rijtjes van de voorzetsels "mit, nach, nebenmoeten nog steeds worden onthouden. De rijtjes van de zelfstandige naam woorden hoeven er niet meer te worden 'ingestampt'. Van der Veen: "Woordjes worden er nog wel geleerd. In de onderbouw beperkt men dat tot de woordjes die in de leeslesjes aan de orde komen. In de bovenbouw be staat nog steeds het langzamer hand gehaat wordende boek "Wordschatz". Onmiddellijk voegt hij daaraan toe dat het le ren van losse woordjes weinig produktief is, "tenminste als je het niét leert, zijn de resultaten niet duidelijk anders". Lerares Koot weet daar meer over. "Je kunt niet meer zoals vroeger zeggen: als je dit boek uit het hoofd kent, haal je voor de verta ling een zes. "Kijk", ze slaat het Franse leerboek open bij de C, "dit is heel frustrerend. Je laat ze toch niet 'le chant=het gezang' leren. Als ze 'chanter=zingen' weten, komen ze er heus wel uit". Flop In het schooljaar '73/'74 werd het talenpracticum op de Louise de Coligny, zoals dat toentertijd op elke school het geval was, met trompetgeschal binnengehaald. Van dit hulpmiddel verwachtte de onderwijswereld veel. Op de ze manier zou men pas goed het accent kunnen leggen op de spreekvaardigheid. De verwach tingen bleken te hoog gespan nen; het liep uit op een flop. Gevieren kijken ze nog even terug op die periode. Mevrouw Kemp van Frans: "Inderdaad, in eerste instantie leek het talenpracticum mij het einde. Echter al spoedig bleek dat het instrumentarium snel defect raakte. Ook verdwe nen er om de haverklap koptele foons. Van der Laan: "En voor dat je alles paraat had, was de helft van de les al voorbij. Het idee om op zo'n manier een taal te leren is gebaseerd op het aan kweken van automatismen door middel van structuuroefeningen. Dat werkt heel goed als je elke dag oefent, anders heeft het geen enkel effect. Praktisch elke school is ervan terug gekomen". Van de Veen: "Volgens mij is het nog steeds de manier om een taal te leren als je gemotiveerd bent èn de tijd hebt. De scholieren van nu hebben wel iets anders aan het hoofd. Onder de les van Duits zitten ze al te denken aan het proefwerk Frans". Wat de Duitse leraar van het talen practicum heeft gehouden, is de bandrecorder. "Ik doe veel aan luistervaardigheid. In de boven bouw laat ik ze toneelstukken le zen - vaak sappiger dan proza - die op de band staan ingespro ken. Dat werkt heel prettig. Ze vallen dan in elk geval niet in slaap", zegt hij vergenoegzaamd. Absolveren Bij alle vier de docenten komt de spreekvaardigheid op de eerste plaats. Lerares Koot traint die spreekvaardigheid door ze spreekbeurten te laten houden over een artikel dat in het tijd schrift 'Paris-Match' heeft ge staan. In de pauze mogen ze dan bij haar een mooi Frans verhaal komen afsteken. Van der Veen laat de leerlingen van het laatste en voorlaatste leerjaar voor de klas een verhaal over een zelf gekozen boek hou den. Als ze daarvoor een vol doende halen (6- rekent hij daar ook toe) dan mogen ze een boek minder op de literatuurlijst zet ten: absolveren noemt men dat in het onderwijs. Mevrouw Koot zegt dat ze wat strenger is. "Boe ken absolveren kan alleen als er meer dan een 6 wordt gehaald" Veel kritiek wordt er geuit op de cito-teksten - in het leven geroe pen om de tekstvaardigheid van de leerlingen te toetsen. "Een du bieuze zaak" noemt lerares Kemp deze methode. "Het is al lemaal veel te passief. Geen en kele creativiteit komt er aan te pas. De fantasie wordt gewoon doodgedrukt". Koot valt haar bij: "Ja, dat is zonde. Als ze iets niet weten dan gokken ze of het a/b/c/ of d moet zijn. Ze worden nauwelijks gedwongen na te denken. Bij de vertalingen die wij vroeger voorgeschoteld kre gen, leerde je tenminste nog for muleren". Weerzin Een ander nadeel is dat ze bij alle talen hetzelfde doen. Van der Veen: "Overal moeten ze teksten maken. Vooral in de eindexa menklassen. Je merkt de weer zin. Je moet als leraar heel inven tief zijn om de vaart erin te hou den. Sommige leraren hebben wel het gezicht van André van Duin maar kunnen er qua humor niet tegenop. W(j zijn soms met dingen bezig die ze totaal niet in teresseren". Hij laat de de boe ken met oefenteksten zien. Thie- me's verzamelbundel havo Duits; kleur donkergroen. Thie- me's verzamelbundel vwo Frans; kleur licht groen. "Dat is toch af grijselijk", zegt hij vol medele ven met zijn leerlingen. Van der Laan: "Er moet afwisse ling in een les zitten. Bij voor beeld een film van Jean-Paul Belmondo - niet ondertiteld - gaat erin als koek. Al spelende le ren ze op die manier door te kij ken en te luisteren. We zouden nog veel meer moeten insprin gen op de actualiteit. Niet als ver vanging, maar als verrijking". Afwisseling biedt ook de nieuwe aanpak van het boek On y va tous' voor brugklasleerlingen. De docenten van de sectie Frans zijn met deze methode erg inge nomen. Het dagelijks leven in Frankrijk wordt - verluchtigd met kleurenfoto's op leuke wij ze aan de man gebracht. Het spreken wordt geoefend door 'mini-gespreKjes'. Leerlingen stellen elkaar vragen zoals 'Ca va?', je m'apelleet toi?'. Ook speelt het boek in op de Franse chansons, die via een band kun nen worden beluisterd. De vier docenten zijn het er over eens: de belangrijkste doelstel ling van het hedendaagse talen onderwijs is dat zowel de begaaf de als de minder begaafde leer ling, zich iets van het Frans of Duits eigen maakt en dat hij of zij zich in Frankrijk of Duitsland weet te redden. Van der Laan: "Het maakt mij dan niet uit of ze zeggen 'Monsieur, deux grands cafés avec du lait' of'Garcon, au- riez vous l'obligeance de m'ap- porter deux grands crèmes?".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3