c "Minder aandacht voor bijbrengen van kennis" Bewoners Loethe kunnen stuk grond kopen in Zoeterwoude [Weidse agenda 't Kliekske met pieper en hommel Goed optreden van De Burcht Pedagogische academie vijfenzeventig jaar Dansproduktie verzorgt een programma op hoog niveau Steekpartij Stad en rand ZATERDAG 16 APRIL 1983 ZOETERWOUDE - Bewoners van de Loethe in Zoeterwoude heb ben de mogelijkheid om hun tuin te vergroten. Zij kunnen van de gemeente het stukje grond kopen tussen de achter de hui zen liggende sloot en hun achter tuin. De prijs van de grond was in de commissie van financiën inzet van een vrij uitvoerige dis cussie. Uiteindelijk kwam men tot een eensluidend advies. Alle bewoners moeten tot koop over gaan en ze zullen zelf voor het onderhoud van de sloot moeten zorgen. De stukjes grond (in grootte varië rend van twintig tot vijftig vier kante meter) gaan negentig gul den per vierkante meter kosten als ze aan de sloot grenzen. De overige grond kost honderd gul den per vierkante meter. "Veel te weinig", vond J. van der Geest (CDA). "Zeker als je be kijkt dat de grond in het Blan- kaartpark voor de zelfbouwers het dübbele kost. Daarbij krijgen de zelfbouwers ook nog eens de restrictie dat ze op die toch vrij dure grond twee parkeerplaatsen Ommezwaai Van der Geest was helemaal niet geporteerd van het overdragen van gemeentegrond aan particu lieren. "Ik verbaas me sterk over deze zaak. In het verleden kwa men er ook verzoeken vanuit de bevolking om stukjes grond te kopen van de gemeente om hun tuin te vergroten. Dat werd toen radicaal van de tafel geveegd. Ik begrijp deze ommezwaai van 360 eraden niet." Wethouder A.R. van der Heijden zei over deze zaak die zich in de Kievit afspeelde dat de gemeente de grond toen niet in eigendom had. "Zodra we de grond in be heer hebben, zo hebben we de bewoners toen te verstaan gege ven, zullen we de zaak nader be kijken", aldus Van der Heijden. Het is voor de gemeente een aan trekkelijke zaak om kleine ver spreide stukjes grond aan bewo ners te verkopen. De gemeente kas wordt gespekt en de plant soenendienst heeft minder bij te houden waardoor op deze dienst wordt bezuinigd. De liberaal P. Mulder zat in een moeilijke positie zoals hij zelf voor zijn betoog over de kwestie al aangaf. Mulder is namelijk zelf bij de zaak betrokken daar hij in de Loethe woont. Hij wilde daar om liever niet zelf het woord voe ren maar zijn fractieleider Kre- mer dit laten doen. Deze woont echter ook in de Loethe en viel daarom af. Tevens verkeert de li berale voorman in het buiten land zodat de enige overblijven de partijgenoot van Mulder wet houder Graniewsky was. "Hoe wel de wethouder tevens raads lid is leek het me toch geen juiste zaak haar hier het woord te laten voeren", aldus Mulder die een aanzienlijk lagere grondprijs be pleitte dan het college voorstel de. Volgens hem zou de prijs geba seerd moeten worden op de prijs die in 1974 werd betaald voor grond met recreatieve bestem ming. Deze prijs was 3,17 per vierkante meter. Met indexering en alles meegerekend kwam hij op een minimum-prijs van 25 gulden en een maximum van vijftig gulden. Namens Progressief Zoeterwoude verklaarde W. Ooijendijk zich voorstander van het overdragen van groen aan particulieren. Hij vond dat in de grondprijsbereke ning ook moet worden gekeken naar de waardevermeerdering van de huizen. "Als je het zo be kijkt is het bedrag dat de bewo ners voor de grond betalen een reële waardevermeerdering. Veel meer dan de grond kost in ieder geval", aldus Ooijendijk. Betrokkene én vertegenwoordiger van de Zoeterwoudse gemeen schap Mulder tenslotte: "Je moet naar een prijs streven waarbij je de kopers over de streep kan trekken". Zoals gezegd, wanneer niet de gehele strook achter de huizen aan de Loethe ineens wordt verkocht gaat het hele feest niet door. Een aanwezige bewoonster van de Loethe reageerde verontwaar digd op het bedrag van honderd gulden per vierkantemeter: "Sorry hoor, maar dat klinkt ons een beetje ongelooflijk in de oren. Zeker als je de zaak om draait; de gemeente krijgt een smak geld en het kost ze geen cent meer aan het onderhoud". LEIDEN - In een gemoedelijke, welhaast huiselijke sfeer brachten de leden van het Vlaamse volksmuziekensemble 't Kliekske gisteravond in de Leidse schouwburg een keuze uit hun zeer aanzienlijk repertoire van traditionele volksmuziek. Door op een ontspannen wijze het een en ander te vertellen over de door hen bespeelde volksinstrumenten en ook steeds in liedje en dansjes daarvan iets te laten horen, ontstaat er een muzikaal programma met een zeer informatief karakter. Rosita Tahon, Herman Dewit, Oswald Tahon en Wilfrid Moonen bespelen "oude" instrumenten, die zij zelf aan de hand van de gevonden origine le exemplaren nauwgezet hebben gekopieerd; zoals een draailier (waar in een wieltje op vergelijkbare wijze functioneert als de strijkstok bij een viool), de klompviool, de eenhandsfluit (waarvoor een speciale ademhalingstechniek noodzakelijk is), de pieper (een rietfluitje), de mondharp (die ook wel vanwege de specifieke geluidseffecten bij te- kenfilmpjes wordt gebruikt), een rommelpot, de hommel (die op een houten tafel wordt gelegd, zodat die tafel als klankkast kan dienen), een aantal doedelzakken enz. Dit gezelschap heeft al een aantal LP's uitgebracht en treedt regelmatig op in het NOS-programma van Ate Doornbosch 'Onder de groene lin de'. Men verwacht zelf, dat men nu zo langzamerhand wel alle instru menten gehad heeft. Alleen zoekt men nog steeds naar uitbreiding van het repertoire; je krijgt de indruk, dat ze zich zelf daarbij ook een inven tariserende taak hebben gesteld. Na afloop werd er gisteravond nu eens geen "strijd" geleverd bij de gar derobe om snel naar huis te kunnen gaan, maar maakten vele toeschou wers gebruik van de gelegenheid de verschillende instrumenten wat nader te bekijken. WIJNAND ZEILSTRA LEIDEN De muziekvereniging De Burcht gaf in de bijna volle Gehoorzaal een invitatie-concert. Orkest, drumband, majorettes, senioren en junioren, ze stalden allen, gedisciplineerd en op een prettige manier uit, wat ze mo menteel aan muziek en vertoon in huis hebben. Het concert was goed georganiseerd. Terwijl het senioren-orkest rustig op de plaats bleef, kwamen de tam boers, de majorettes, de forma ties van de jonge jeugd, op het voor-toneel spelen, resp. sho wen. Deze manier van doen maakte een voortdurende varia tie mogelijk. Hierdoor leefde het klapgrage publiek doorlopend Een foto uit de tijd dat de PA nog kweekschool was. De jonge jeugd, net als senioren in orkest, tamboers en majo(mini-)retten verdeeld, toonde de vorderingen van een half jaar inspanning. Men kon constatëren, dat de samenspel- regels er goed in zaten en dat ze allemaal, in spel resp. beweging, echt hun best deden. "De hoop van De Burcht": de vereniging mag er gelukkig mee zijn. Van de senioren-ensembles vond ik de tamboers het zekerst van hun zaak. Ze bereikten onder hun leider Hans van Egmond, in wisselende dynamiek en ge- luidskleuren, knappe resultaten. En de samenwerking, ook wel in twee groepen, was uitstekend. Ook het orkest was doorgaans te waarderen, tenminste in de sa menwerking en de klankverhou dingen. Ik denk aan de fuga uit "Reflections of this time", heel verdienstelijk tot het einde toe doorgevoerd. Aan de afwerking van de toon moet nog wel veel zorg worden besteed. De majo rettes, in verschillende gedaan ten en kleuren optredend, waren te prijzen. Een orkestlid, Femke Batelaan, is als klarinettiste, de vereniging al 25 jaar trouw. Ze werd zeer waar derend door de voorzitter en de afgevaardigde van het A.N.U.M. toegesproken en kreeg, behalve de bebloemde eerste klarinet, ook de zilveren federatie-speld. De avond werd besloten met een grote show op muziek van "Songs of the Seasons". JOHAN VAN WOLFSWINKEL OEGSTGEEST - De protestant- christelijke pedagogische aca demie te Oegstgeest bestaat de ze maand vijfenzeventig jaar. Ter gelegenheid hiervan heb ben leerlingen en leraren een ju- bileumweek met tal van zeer uiteenlopende activiteiten georganiseerd die maandag wordt ingeluid en zaterdag met een herdenkingsdienst in de Hooglandse Kerk eindigt. Uit een gesprek met directeur J. Bosch blijkt dat de Oegstgeester 'kweekschool', zoals pedagogi sche academies voor de invoe ring van de Mammoetwet wer den genoemd, ontzettend veel gedaanteverwisselingen heeft doorgemaakt en dat aan de reeks van metamorfosen nog lang geen einde is gekomen. De school is geopend op 29 april 1908, vertelt Bosch, die voor dit gesprek in het schoolarchief is gedoken. Het toenmalige ge- LEIDEN - Stichting Dansproduk tie is als enige van de "kleine" dansgroepen in ons land opgeno men in het programma van het Holland Festival van dit jaar. Dat die keuze zeer terecht is, bewees de groep gisteravond in het LAK-theater waar "Feuilleton", de meest recente produktie werd gespeeld. In de eerste jaren van haar bestaan was Dansproduktie een groep die overwegend technisch hoog staande maar nogal bloedeloze voorstellingen maakte. De ethe rische inslag is inmiddels geheel verdwenen. Dansproduktie is nu een groep met kleur op de wan gen, in ruil waarvoor iets van de vroegere perfectie is ingeleverd. Die geleidelijke metamorfose be reikt in "Feuilleton" een voorlo pig hoogtepunt. Het stuk bestaat uit een aantal epi sodes, die tijdens de optredens zijn gegroeid. Een echt samen hangend verhaal is er niet in te ontdekken. Toch vormt de voor stelling duidelijk een geheel. De vijf dansers, vier vrouwen en een man, geven door de verschillen de scènes heen vorm aan een personage, dat door specifieke bewegingen en mimiek gestalte wordt gegeven. Vooral die mi miek is, mede door de komst van twee Penta-spelers, sterk verbe terd in vergelijking met eerdere produkties. De voorstelling begint in een hoog tempo. De dansers komen op met cassetterecorders in de hand. die de muziek van de ge- Dansproduktie verzorgt een schaduwrijke voorstelling. luidsband overnemen. Uit toe vallige ontmoetingen groeit een loopdans, zo ontspannen dat het lijkt alsof elke samenhang ont breekt. Maar dat is schijn, want tijdens de hele dans zijn de be wegingen zeer zorgvuldig op el kaar afgestemd. Dat komt vooral tot uiting in een traag schaduw spel, waarin de patronen zelden synchroon lopen, maar tezamen een intrigerend geheel vormen. Naarmate de tijd verstrijkt, wordt de dans trager en beklem mender. Aan het slot zijn de dan sers zwart bebrilde, starre mario netten geworden en is de vrolijk heid van het begin ver te zoeken. Hoe goed dansers en choreografie ook zijn, in feite is het muzikant Harry de Wit die echt de show steelt. Al bij het begin valt de muziek van de geluidsband op Maar als hij zelf achter vleugel en trommel plaatsneemt en aan de piano de meest onwaarschijnlij ke klanken weet te ontlokken, wordt zijn muziek pas echt over tuigend. Als een bezeten klan kenmagiër graait hij met de han den in de klankkast, bewerkt de pianosnaren rechtstreeks met blokken en papieren, speelt met meterslange stokken op twee mi- LEIDEN - De Leidse politie heeft een 20-jarige Leidenaar aange houden die ervan wordt ver dacht gisteravond een bezoeker van clubhuis Op eigen wieken aan het Valkenpad in de Meren- wijk omstreeks half elf een steekwond te hebben toege bracht in het rechter bovenbeen. Het slachtoffer werd in het AZL behandeld en heeft inmiddels een klacht wegens mishandeling ingediend. niatuurpiano's en ontlokt or gelklanken aan een touwtje. Vooral zijn solo was zowel visu eel als muzikaal verbazingwek kend. Samen met de dans vormt zijn inventieve muziek een ster ke combinatie. ARIEJAN KORTEWEG bouw stond aan de Stille Rijn te Leiden. Eigenlijk was het de be doeling om reeds in 1907 met de school voor aanstaande onder wijzers te beginnen. "Grappige belemmeringen verhinderden dit. Er moest namelijk een leer school (stageschool) aan verbon den zijn met een gymnastieklo kaal en die was er niet want er was in Leiden niet één protes tant-christelijke school met een gymlokaal te vinden. Katholieke scholen zagen toendertijd meer nut in sport dan protestant- christelijke", vertelt Bosch, die eraan toevoegt dat ook financiële door Wim Koevoet problemen een sta-in-de-weg vormden voor eerdere stichting. Debet hieraan was dat de gelijk stelling van het onderwijs pas in 1920 een feit zou worden zodat het beginkapitaal van 30.000 gul den uit eigen zak moest komen. De Oegstgeester PA is sinds '69 gehuisvest in het gebouw aan de Hazenboslaan. Als tussenstation (in '32) en later als dependance fungeerde het onderkomen aan de Paulus Buysstraat. Bosch leidt uit allerlei gegevens af dat de school begon met onge veer 46 leerlingen. Het leerlin genaantal is in de loop van de af gelopen vijfenzeventig jaar aan enorme schommelingen onder hevig geweest. De piek moet er gens aan het eind van de jaren zestig hebben gelegen. Anno '83 is het aantal erg teruggelopen van veertien naar negen klassen. Over de huidige malaise in het on derwijs zegt Bosch: "Eigenlijk is het heel stom dat men nu zo ver rast reageert in het onderwijswe- reldje. Het onderwijs is als enige in staat om zijn werkgelegenheid exact te berekenen door de ge boortecijfers bij elkaar op te tel len. Je kunt bijvoorbeeld nu voor 1995 al vaststellen hoe groot de vraag naar het middelbaar on derwijs zal zijn. Die is immers net zo groot als het aantal kinde ren dat dit jaar is geboren. Er had al veel eerder aan de bel moeten worden getrokken en de minis ters van onderwijs hadden ook al veel eerder moeten waarschu wen voor die enorme golf van mensen die naar de pedagogi sche academies zijn gegaan. Het zou best eens kunnen dat we aan het eind van de jaren tachtig te kampen krijgen met een tekort aan onderwijzers". Bosch vertelt voorts nog over de enorme "vervrouwelijking" op zijn school: "Er zijn nog maar heel weinig jongens die onder wijzer willen worden". Als be langrijkste veranderingen bin nen het onderwijs op zijn school noemt Bosch de verschuiving van het bijbrengen van parate kennis naar het verstevigen van de relatie maatschappij-school. "De opvoedkundige aspecten werden steeds belangrijker. Een verschuiving van minder geheu genwerk naar meer inzicht", ver duidelijkt hij. Op het ogenblik staat de invoering van de wet op de basisschool (1984) voor de deur van Bosch' school. "De opleiding gaat nu vier jaar duren en steekt heel an ders in elkaar dan die van de pe dagogische academie oude stijl". De pedagogische academie gaat in '84 PABO heten. "We gaan dat samen doen met een Haagse christelijke opleiding vóór kleu terleidsters. die komt voor een deel hier naartoe en gaat voor het andere deel naar de PA in Den Haag. Het klassensysteem gaat verdwijnen. In plaats daarvan zal er meer in groepen worden ge werkt", aldus Bosch die van de driekwart eeuw vijfentwintig jaar aan de school is verbonden. "Eerst als gymleraar, toen als ad junct-directeur en nu als direc teur". ZATERDAG Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Schouwburg - Oude Vest, pantomime- theater Rob van Reijn, 19.30 uur. LAK-Theater - Poppenstudio Hinderik met 'Dat kistje uit China'. 20.30 uur. Lagere school 'Koningin Wilhelmina' - Sumatrastraat, kleuterschool 'De Springplank', viering 20-jarige be staan met een Hollandse rommel markt. Zolder Noordeinde van de werkgroep Terre des Hommes - rommelmarkt, 10-16 uur. De Linde - Herenstraat 64, ruilbeurs stichting comité Tuinstadstaalwijk, 10 uur. Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat, opreden Drs. P., 21 uur. Leidse Hout - Oranjeloop De Leidsche Politie Sport Vereniging, vanaf 10 uur inschrijven, start om 11 uur. Hooglandsekerkschool - ingang Kop- penhinksteeg, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan rommelmarkt op het plein bij mooi weer, anders in de gymzaal, 11-15 uur. ZONDAG Leiden - De Regenboog, Watermolen 1, theeconcert Praetorius Blokfluiten semble o.l.v. Piet Kunst, 15 uur. Park bij Oud Poelgeest - vogelzangwan deling, verzamelen om 7 uur bij de hoofdingang. Museum voor Volkenkunde - 'Vrouwen in India', lezing Els Berends, 14.30-16 Leidse Hout - atletiekbaan, bosloop, 11 Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14- 18 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. B'reestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur disco. Foyer Stadsgehoorzaal - koffieconcert door Jo Juda viool en Sumiko Nagoa- ka piano, 11.30 uur. LAK-Theater - kindervoorstelling Pop penstudio Hinderik 'Dat kistje uit China', 15 uur. DIVERSEN ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: •za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, Kernstraat 11, tel. 141225, spreekuur: 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste gracht 131, tel. 132500, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyhe, Kern- straat 11, tel. 141225, spreekuur 12 er» 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- 17 i zo 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg wordt waargenomen door: za, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. zo, Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834, spreekuur 1.1-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp - za, P. v. 't Woud, zo, L. Mid dendorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur za en zo van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - za, J. Vrijenhoek, Bach- laan 1, tel. 2356; zo, C. Meijer, Rouw- cooppark Tl, tel. 2493. Wassenaar - noord: M. v.d. Feen, Van Polanenpark 128, tel. 18309; zuid: M. van Tolingen, Weteringlaan 4, tel. 78303. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 15 april tot 22 april door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- C.M. Mokveld, Oude Singel 210, Leiden, tel 146540. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £1 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Post uitsluitend Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 u Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83.60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie. G. Koopman Adj.dirN. Qüakernaat Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R. D Paauw. W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Plv. Alg. redactiechef; Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H I J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairc tel. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2