Vliegtuigbouw net voor fatale kiap uit de vrille Kater na feest op Damrak Internationaal Beursweek Zwijgzaamheid past een nette bankier Alitalia redt Douglas in doodsnood ePjII 0 ZATERDAG 16 APRIL 1983 De hoofdprijs kwam op het juis te moment. Nog nooit heeft Douglas Aircraft Company (de civiele tak van McDonnell Douglas Corporation) van één enkele civiele klant - Alitalia - een bestelling ter waarde van drie miljard gulden ontvangen. Maar daar moest dan ook wel het een en ander voor op tafel worden gelegd. De DC-9 Super 80-vliegtuigen voor Alitalia gaan niet alleen met een soort kwantum-korting de deur uit, maar ook voor een aanzienlijk lagere stuksprijs dan de vlieg tuigen zouden moeten kosten om een „redelijke winst" te maken. Vandaar ook dat de on derhandelingen bijna een jaar in beslag namen. Toch is verkoop voor een lagere dan gebruikelijke prijs alweer een stap beter dan de verhuur, waartoe Douglas eind vorig jaar besloot toen het erom ging of American Airlines 35 bestel de vliegtuigen zou afnemen - of afbestellen. Boeing veroor deelde dit erosieve besluit in scherpe bewoordingen, maar deed kort daarna hetzelfde en had dus alleen geprotesteerd om niet op een al te lage huur prijs uit te komen. Militair Douglas zette van begin 1979 tot eind vorig jaar 13.000 werkne mers op straat. Bij Boeing in Seattle waren het er alleen al in 1982 11.000. Die bij Douglas waren misschien het minst slecht af, want in het gebied van Los Angeles zitten ook Lockheed, Rockwell (bouwer van de Shuttle en de B-l bom menwerper), Northrop, Hug hes, luchtmacht, marine en een reeks anderen bij wie de voor namelijk militaire bedrijvig heid de laatste jaren nogal angstwekkend is toegenomen. In juli vorig jaar gaf de lucht vaartindustrie in het gebied van Los Angeles werk aan 630.800 mensen, afgezien van militairen. Maar militaire or ders kondigen de betere tijden niet aan. Graadmeter voor de economie is de drukte op het terrein van de burgerlucht vaart. Bewijst Alitalia- dat er weer een zonniger toekomst in aantocht is? Het lijkt erop. Voorzitter Knut Hammarskjold van de LATA sprak kort geleden in Wenen de veronderstelling uit dat de IATA-maatschappijen (lijndienstmaatschappijen over de hele wereld) dit jaar rond drie procent meer zullen vervoeren. In de VS blijkt thans dat dit percentage in 1982 al is gehaald. Teveel optimisme dient daar evenwel niet uit te worden af geleid, want meer vervoer be tekent niet automatisch meer inkomsten: de Amerikaanse resultaten vorig jaar werden mede bereikt door grote kor tingen, die financieel niet zo'n daverend succes zijn geweest. Het bleek dat 80 procent van de passagiers die korting be nutte - voor 260 gulden van kust tot kust - en dat hakte er in. Hadden de acht grootste Ameri kaanse luchtvaartmaatschap pijen 1981 afgesloten met een gezamenlijk verlies van 1,05 miljard gulden en werd voor 1982 een verlies voorzien van 1,18 miljard, dat nog amper kon worden verkleind door de vervoersstijgingen in decem ber, juist door die grote kortin gen bleek in februari dat deze vervoerders hun gezamenlijke verlies hadden vergroot tot bij na 1,6 miljard gulden - bijna een half miljard gulden meer in een tijd van twee weken. Merkwaardig genoeg zien de cij fers - ook de vervoerscijfers er heel wat beter uit, nu de meeste maatschappijen zijn gestopt met de al te forse kor tingen. Elf procent meer ver voer voor de elf grootste maat schappijen in januari 1983 ver geleken met januari '82, der LONG BEACH - Half januari had het maar weinig gescheeld of de vliegtuigfabriek van Douglas in Long Beach bij Los Angeles was gesloten. Ten min ste voor een paar jaar, misschien voor goed. Alle 12.000 werknemers dreigden hun baan te verliezen, de meeste op slag. Maar de beslissende directiever gadering hoefde op het laatste moment niet te wor den gehouden toen de Italiaanse maatschappij Ali talia een reeds lang in discussie zijnde bestelling voor 30 DC-9's definitief maakte, en kort daarop de Amerikaanse luchtmacht een voor 44 tankvliegtui gen; een speciale versie van de DC-10. Twee orders met een gezamenlijke waarde van bijna tien miljard gulden, waarmee Douglas' toekomst zeker voor een reeks van jaren is veilig gesteld. Klimmen lucht vaart en vliegtuigindustrie gezamenlijk uit het dal? De nadere beschouwing van de laatste ontwikkelin gen op de Amerikaanse markt maakt meer duide lijk. tien procent meer in februari en twintig procent meer voor de negen grootste in maart, ter wijl een klein aantal regionale vervoerders stijgingspercenta ges meldt van 30 procent of meer, zijn ontwikkelingen die niet alleen de luchtvaartmaat schappijen hoop geven, maar ook de vliegtuigbouwers. 'Oudjes' Dat lijkt een vanzelfsprekend. Immers, hoe intensiever vlieg tuigen worden gebruikt, zoveel eerder zullen zij vervangen moeten worden door nieuwe of goedkopere. Toch zal het daar de eerste tijd niet van komen. De schitterende, blikkerend hete woestijnen bij Phoenix en Yuma in Arizona, bij Edwards en Barstow in Zuid-Californië zijn dankbare plaatsen om overtollige vliegtuigen neer te zetten, omdat ze er ongeacht hun verblijfsduur gewoonlijk niets onder te Lijden hebben. Er staat nog een voorraad 'oud jes' geparkeerd in deze gara ges. Weliswaar zullen zullen deze toe stellen, zodra zij weer in ge bruik genomen worden, snel aan vervanging toe zijn. Niet alleen wegens hun grotere brandstofverbruik, het meest door het lawaai dat de motoren voortbrengen. Beide omstan digheden leiden als vanzelf tot overtolligheid van de oudste exemplaren (DC-8, Boeing-707 en 727, BAC-111). Wanneer echter zoals thans de brand stofprijzen gaan dalen, blijven scharrelaars in het luchttrans port met hun oude vliegtuigen een forse bedreiging vormen voor vervoerders die een wat hogere taakopvatting koeste- door Harry Kuiper Niemand verwacht dan ook dat alle maatschappijen het einde van de economische recessie zullen halen. In een onlangs gepubliceerde prognose voor het luchtverkeer tot in het mid den van de jaren negentig voorspelt de FAA, de federale luchtvaartdienst van de VS, dat reeds dit jaar een of meer maatschappijen het loodje zul len leggen. PanAm Wie beziet welke enorme verlie zen PanAm in de afgelopen ja ren heeft geleden, de desperate pogingen die PanAm onder neemt om overeind te blijven en wie vervolgens de minimale resultaten onder ogen krijgt, kan voor PanAm niet veel hoop koesteren. Van het eer der genoemde gezamenlijke verlies van 1,6 miljard gulden over 1982 blijkt 1,3 miljard op rekening van PanAm te ko- Juist deze fakkeldrager in de ca tacomben introduceerde de enorme kortingen tot 99 dollar (260 gulden) voor een vlucht van kust tot kust, daarin vrij wel direct gevolgd door Conti nental en Delta. De laatste heeft deze kortingen inmiddels ingetrokken, maar PanAm en Continental gaan ermee door. PanAm is zelfs nog een stapje verder gegaan door de korting ook te geven op vluchten van New York naar Bermuda en daar bovenop nog eens een korting van 25 procent te ver strekken aan kredietkaarthou ders van American Express. En wat levert het op? Vervoers stijgingen met 0,2 procent in februari, 0,4 procent in maart. De maatschappij moest zelfs een verlies incasseren van 91 miljoen gulden bij de verkoop van elf nogal nieuwe Lock- heed-Tristars, die eruit moes ten omdat ze niet in de vloot pasten. Ook Air Florida gaat het bepaald niet voor de wind. Terwijl haast iedereen thans meer ver voer verwerkt, loopt het bij Air Florida de laatste maanden tel kens met tientallen procenten tegelijk achteruit. Nochtans begint Air Florida in mei met nieuwe wekelijkse verbindin gen van Miami naar Düssel- dorf, Frankfurt, Zürich en Ma drid. Hoop De algemene gang van zaken op het ogenblik geeft Douglas echter voldoende hoop voor de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigen. Een eclatant suc ces blijkt de sterk verlengde DC-9 te zijn, die in het vervolg niet meer als DC-9 maar als Su per 80 door het leven gaat. Vliegtuigen van 60 70 miljoen gulden per stuk, maar twee motoren in plaats van drie zo als de Boeing-727. Zodat Douglas er ondanks de reces sie inmiddels meer dan 200 wist te verkopen, terwijl Boeing heeft besloten de 727- bouw te beëindigen. Jarenlang was Douglas eerste, in 1958 nam Boeing het leiderschap over en op het ogenblik staan beide gelijk. Douglas is best blij met die positie. Bankiers behoren in Nederland vooral tot het zwijgzame deel van de ondernemers. Bankieren is een net vak, bedreven door ver standige mensen. Dat blijkt steeds minder een kwestie van men taliteit, maar vooral van beeldvorming. De klant geeft het de rustige idee dat zijn belangen in bedachtzaamheid worden be hartigd; voor de bankier is het een statusbepalend imago. Het stilzwijgen zal nog wel een andere oorzaak hebben. Echt re den tot klagen heeft men in die kring tenslotte nooit gehad. Als kroon op de toch al niet magere successen van bankiers, liet Nederland zich in de jaren zestig massaal tot de salarisrekening verleiden, hetgeen de banken een zeker toen nogal onderschatte bestendiging van hun machtspositie opleverde. "De wet toezicht kredietwezen" die de controle op het Nederland se bankieren regelt is, om het mild te zeggen, geen instrument dat de banken slapeloze nachten hoeft te bezorgen. Te meer niet omdat de uitvoering van de wet berust bij de Nederlandsche Bank, ook al geen instituut met een wilde reputatie. In de bena dering van "déconfitures", zoals die zich hebben voorgedaan bij de Westland-Utrecht, de Tilburgse Hypotheekbank en de Sla- venburgsbank, toonde de Nederlandsche Bank zich eerder een filiaal van de Nederlandse Bankiersvereniging, dan een insti tuut dat oog had voor het punt waar de wegen van consumenten en banken scheiden. Klanten mogen koning zijn, uiteindelijk gaat het de banken vooral om een groepsbelang. En zoals het de ondernemer past, is dat in de eerste plaats meer de eigen positie dan die van de samenleving. Niet te na gesproken dat het betrekkelijk rustige geldverkeer, Ne derland in de wereld een plezierige reputatie heeft bezorgd, waar menig interessante vrucht van te plukken valt. Bij uitzondering roeren de banken zich en het is opmerkelijk dat het dan nooit gaat om een eigen belang te bepleitten, maar altijd gebeurt om het land voor narigheid te behoeden. Zo steeg er enkele jaren geleden uit de bankiers wereld een beschaafd doch doordringend gepruttel op toen het parlement zich dreigde te scharen achter een motie van het CD A-Tweedekamerlid Van Amelsvoort om de handel in spaarbrieven aan toonder aan ban den te leggen. Van Amelsvoort achtte dat nodig, omdat het hier een favoriet beleggingsobject voor zwart geld betrof. "Dat is een riskante operatie die ongetwijfeld kapitaalvlucht naar het bui tenland tot gevolg zal hebben en die daarom moet worden afge wezen", zei een vertegenwoordiger van de Nederlandse Ban kiersvereniging. ri een vraaggesprek in deze krant sprak de toenmalige minister van financiën Van der Stee een soortgelijke verwachting uit. "Je moet het kind niet met het badwater weggooien. Als we een kapitaalvlucht naar het buitenland krijgen, streven we ons doel voorbij. Dan zijn we kapitaal kwijt en hebben we nog de fraude niet bestreden", aldus Van der Stee. Het probleem werd binnen luttele tijd opgelost: Van Amelsvoort bekeerde zich tot "hogere politiek", werd staatssecretaris en dat gaf hem de macht zijn eigen motie terzijde te schuiven. door Ton van Brussel Op de banken werd het weer stil. Tot afgelopen week, toen de zwijgzaamste onder de zwijgers, de voorzitter van de raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland, dr. A. Batenburg op een persconferentie alarm sloeg over het grote aantal duizendjes dat uit Nederland verdwijnt, omdat de eigenaren ze in Neder landse banken niet meer veilig wanen voor fraudebestrijders. Van het zwart-geld-circuit in Nederland, worden veel mensen wij zer, niet in het minst de banken. Geld dat Nederland uitgaat, daar valt voor de banken weinig aan te verdienen. Nu repte Batenburg daar niet over, hoewel het door hem aangegeven be drag (2,5 miljard gulden per jaar) een omvang heeft om bij stil te staan. Waar het hem om ging is dat als de banken niet langer over dat bedrag zouden beschikken, zij de overheid niet meer konden helpen met het financieringstekort te dekken. Een opmerkelijk standpunt. Er bestaat immers niet zoiets geïso leerds als een Nederlandse kapitaalmarkt. De overheid is dan ook niet afhankelijk van wat Nederlandse beleggers aanbieden (dat ze dat in sommige gevallen wel wil, heeft andere oorzaken, waarover hier nu niet). Bestrijding van het zwarte circuit zal nooit van de grond kunnen komen, zonder bestaande verhoudingen aan te tasten. Dat de banken bij een effectief bestrijdingsbeleid forse veren zullen moeten laten, is omiskenbaar. Het nette door verstandige men sen uitgeoefende vak, heeft zich klaarblijkelijk nogal laten lei den door een met het collectieve belang strijdig eigen belang. Zorgen daarover horen thuis in de directiekamer. Komen ze op deze manier naar buiten, dan leveren ze een nieuwe bijdrage aan de ontluistering van het bankiersvak. door C. Wagenaar Het was feest deze week op de Amsterdamse effectenbeurs. Niet vanwege een jubileum, maar omdat na tien jaar moei zaam worstelen de index voor het algemeen koersgemiddel- de een nieuw hoogterecord wist te bereiken. Dat vorige re cord kwam op 3 april 1973 tot stand op een niveau van 130,2. In 1970 was dat 100, terwijl de ze week dinsdag de beurs met een sprong van twee punten op 131 terecht kwam. In de afgelo pen tien jaar is het koerspeil enorm ingezakt en kwamen er dieptestanden voor van 60. Vo rig jaar augustus, vlak voor de huidige hausse begon, stond de index nog op 85, zodat dui delijk is hoe fors ook hier te lande de beurs in de afgelopen zeven maanden is opgelopen. Tot het gunstige beursklimaat in de eerste helft van deze week werkte Wall Street in niet ge ringe mate mee. Na een week van aanhoudende koersdalin gen sloeg eind vorige week de beursstemming in New York onverwacht om. Deze week ging het in sneltreinvaart om hoog en woensdag bereikte ook Wall Street een nieuwe hoogtestand aller tijden. Met een sprong van tien punten kwam de index van Dow Jones op 1156, om vervolgens don derdag nogeens 9 punten op te lopen. De sterke verbeteringen op de Amerikaanse beursen werd toegeschreven aan toenemen de duidelijkheid inzake de ren te-ontwikkeling. Rond de paasdagen was vrij veel ver warring ontstaan over de te verwachten trend. Maar het be gon er deze week naar uit te zien dat zich een fase van nieu we dalingen aan het voorberei den was. Sommige grote ban ken verlaagden de rente o.p ef fectenleningen en de rente op overheidspapier ging eveneens omlaag. Bovendien steeg de obligatiemarkt op Wall Street vrij sterk. Tegenover het optimisme over rentedalingen in Amerika te kende zich in ons land enig pessimisme en zeker teleur stelling af over de zich hier voordoende rijzing. Die rijzing trad overigens de laatste we ken al vrij duidelijk op, want de obligatiemarkt brokkelde steeds verder af. Deze week kwam de index daar zes pun ten onder de top van begin ja nuari die er toen toe leidde dat er drie achtereenvolgende dis conto-verlagingen konden worden doorgevoerd. Maar vooral sedert de gulden in ge revalueerd bleef het buiten land buitenspel en werden nauwelijks meer kooporders in de obligatiehoek op de beurs geplaatst. De pijnlijke conse quentie hiervan is dat het mi nisterie volgende week dins dag voor een nieuwe staatsle ning acht procent rente zal moeten betalen, terwijl de eer der dit jaar geplaatste staatsle ningen het met 7,5 procent af konden. Met de neus op de feiten gedrukt die indirect al waarneembaar waren maar met een half pro cent rentestijging voor ieder nog eens duidelijk werden on derstreept, reageerde de beurs woensdag nogal geschokt op de staatslening. Het feest van dinsdag kreeg daardoor een le lijke kater. Als het ministerie één dag eerder was geweest met de emissie-aankondiging zou het beursrecord van tien jaar geleden zeker niet aange slagen zijn. Nu dook de index met een terugslag van ruim een punt weer beneden de stand van 1973. Rentestijging is nimmer goed voor de beurs want dan wor den de rendementseisen opge schroefd. Gelukkig geeft het buitenland nog altijd de toon aan op het Damrak, want ook al wendt men zich nu van onze obligatiemarkt af, de belang rijkste aandelen van onze beurs worden nog steeds gul zig gekocht. Bovendien wordt in financiële kringen de huidi ge rentestijging als van voor bijgaande aard gezien. Vooral als in Amerika de rente inder daad tot beneden de tien pro cent zou gaan zakken - mo menteel ligt het peil er nog juist even boven - lijkt een ver dere rentestijging hier te lande niet erg voor de hand te liggen. Toch was de schrik over de dui delijk zichtbare rentestijging zo groot, dat ook donderdag de kater niet bleek te zijn uitge werkt. Hernieuwde winstne mingen brachten het koerspeil verder omlaag zodat deze beurs week een aanzienlijk minder positief slot kreeg dan de opening op maandag deed verwachten. Vele tot woens dag geboekte vaak zeer grote koerswinsten, gingen later in de week vrijwel volledig verlo ren. Sommige vooraanstaande aandelen hielden er zelfs nog een daling aan over. Koninklijke Petroleum ont sprong grotendeels de dans en boekte een stijging van een paar gulden. Van de f30 winst voor Elsevier-NDU ging de helft verloren en ook Unilever en Philips zagen de koersver- beteringen tot de helft wegval len. ACF kwam zelfs f 10 bene den het slotniveau van de vori ge week te liggen en Océ van der Grinten f 5. Een paar gul den verlies door tegenvallende bedrijfsberichten liepen bo vendien Verenigde Machinefa brieken Stork, VNU, Meneba en Naarden op. Maar Wessa- nen trok door een prachtig ver slag per saldo f 5 aan en Nutri- cia liep door sterke vraag bijna f 10 op.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25