De bijbel voor jan en alleman KERKDIENSTEN Zwerver Is dat werkelijk zo vreselijk ZATERDAG 16 APRIL 1983 PAGINA 11 Het was wel te verwachten, dat de volledige Groot Nieuws Bijbel - een gezamenlijke uitgave van het Nederlands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting - voer zou worden voor nogal wat kritische geesten in het land der theologen. Het lijkt erop, dat som migen hun mening van tevoren al klaar hadden en zich, zodra het boek uit was, gretig op de nieuwe bijbel hebben gestort om er zwak ke plekken in op te sporen waar mee ze hun vooroordeel konden staven. Hun rappe kritiek dwingt overigens wel bewondering af. Meer dan duizend bladzijden lezen in luttele dagen - en dan van de bijbelis niet niks. Dat de verstaanbaarheid van de - allesbehalve gemakkelijke - bij beltekst voor zoveel mogelijk mensen de grote drijfveer is ge weest om na het Nieuwe Testa ment nu ook de complete bijbel in de algemene omgangstaal uit te geven, is een punt dat in de norse recensies nauwelijks aandacht krijgt. Aanpassing aan het spraak gebruik maakt van de bijbel a priori 'lichte kost'. Daarmee is al les gezegd. Elke poging tot een di recter verstaan en tot tegemoetko ming aan de gebruiker is dan bij voorbaat een mislukking. D. Boers vraagt zich in het Alge meen Doopsgezind Weekblad af, of deze Groot Nieuws Bijbel nu echt zó slecht is, dat hij maar het best meteen op de brandstapel kan worden gegooid. Zelf meent hij van niet, hoewel hij in de vele kritieken tot nu toe elke positie ve benadering heeft gemist. Dat laatste klopt. Er kan geen goed woord op overschieten. Je vraagt je dan in gemoede af, of zulke beoordelingen nog wel serieus genomen kunnen worden. Een vertaling waaraan zoveel des kundige mensen jarenlang met zoveel inzet en zorg hebben ge werkt, moet naast minder geluk kige momenten - die er natuur lijk altijd zijn - toch ook haar goede kanten hebben. De pretentie die uit sommige kri tieken spreekt steekt wel schril af bij de opdracht en de bedoe ling van de vertalers. Dat team van bijbel-, geschied- en taalkun digen heeft uitdrukkelijk geen andere bijbel voor preekstoel en katheder, dus voor intern kerke lijk en theologisch gebruik, op het oog gehad, maar een bijbel die door modern taalgebruik voor veel meer mensen beter toe gankelijk zou worden. Klas setaal In tweehonderd gedrukte regels (Trouw) laat de gereformeerde studentenpredikant drs. J. de Jong (Enschede) van de Groot Nieuws Bijbel geen spaan heel. De taal van dit boek, zo schrijft hij, is het Algemeen Beschaafd Ne derlands, dat in het westen des lands waar de politieke en eco nomische macht gevestigd is wordt gesproken. "Als 'Den Haag' in Twente lag, zou het Twents Algemeen Beschaafd Ne derlands geworden zijn". "Het is niet alleen de officiële taal, maar ook door bijna het hele land de omgangstaal van de mid denklasse. De omgangstaal van de Groot Nieuws Bijbel is dus een klassetaai, de taal van de verta lers zelf en van hun maatschap pelijke klasse anno 1983. Voor de middengroepen dus volmaakt overbodig, omdat dié door oplei ding en taalvaardigheid de Sta-_ tenvertaling - die dicht bij de' oorspronkelijke tekst staat vol doende kunnen begrijpen". Behalve aan de sóórt taal, klasse- taal dus, heeft drs. De Jong zich op zijn snelwandeling ook gesto ten aan een bepaalde 'geest' in deze bijbel. Die is ten eerste 'ka pitalistisch', ten tweede 'gericht op een persoonlijke geloofsrela tie en een persoonlijke ethiek' en 'maakt' - ten derde - 'gebruik van het jargon van het getuige nis-christendom'. "Om maar niet méér te noemen". Van alle drie geeft hij een - weinig overtuigend - voorbeeld. Wat de één in een bepaalde woordkeus hoort, hoeft een ander er nog niet in te horen. Als je 'het Woord' in een bepaald verband vervangt door 'boodschap' en 'gerechtig heid' door 'wil', dan kan de be doeling van de bijbelschrijver voor onbevooroordeelde lezers zoveel duidelijker zijn, dat er van afzwakking van de bijbeltekst geen sprake is. Je moet zulke woorden dan wel in de gehele tekst willen wegen. Anders ver val je in knorrige detailkritiek. Het ligt er maar aan, hoe je leest en met welke bril op. Conclusie van de Enschedese stu dentenpredikant: 'Meer dan 1000 bladzijden eentonigheid'. Meer nadenken "Als alle doopsgezinden thuis uit de Groot Nieuws Bijbel lazen, zouden we een eind verder zijn", schrijft Boers in zijn kerkelijke weekblad. Juist door al die moei lijke zinnen en onbegrijpelijke woorden was zijn catechisatie helemaal geen 'succes'. "Na veel uitleg van het Nederlands konden wij tenslotte toch nog na denken over de betekenis van de tekst voor mensen van deze tijd. De taal van de bijbel was ook voor de meeste doopsgezinde ge meenteleden heel rnpeilijk. Dat is triest, maar helaas wel wddr. Zou het ook daarom zijn, dat in zo weinig gezinnen thuis de bij bel wordt gelezen? Hoe duidelij ker Gods aanwijzingen overko men, des te groter is misschien de kans dat God weer in ons leven gaat meedoen". Boers gelooft niet, dat met een ge makkelijker tekst alle 'gehei men' van de bijbel zomaar voor ieder duidelijk worden. Trou wens, dat geldt voor alle vertalin gen. "Maar hopelijk gaat de lezer wel. meer nadenken over de we zenlijke zaken. Voor het begrip dóórvan zal verdere studie nodig zijn, in het gezin, in bijbelkrin gen, ook in de zondagse ere dienst. Daarin blijft de theoloog een belangrijke functie vervul len". Goed hulpmiddel De doopsgezinde predikant A. Zwartendijk geeft toe, dat bijbel vertaling een riskant werk is. De DEN TONKELAAR ....zeer verheugend.... (foto Holvi Groot Nieuws-vertalers hebben zich afgevraagd, wat de bijbel- schrijver wil zeggen en hoe dat in onze eigen taal duidelijk kan worden. De eigen geloofsopvat ting van de vertaler kan dan ge makkelijk gaan meespelen. Toch is Zwartendijks mening over de nieuwe bijbel positief: 'zeer lees baar'. "Het geheimenis van de bijbel is niét de moeilijke taal. De worsteling begint pas, als we we ten wót er staat en ons afvragen, wat Gods bedoeling daarmee is voor de mens van nu". Tot nu toe leggen veel mensen de bijbel vaak teleurgesteld weg. Ds. Zwartendijk: "Ze lopen stuk op de onbegrijpelijke taal en de hakerige zinnen. De Groot Nieuw Bijbel leest niet alleen be ter, maar kan ook de behoefte door S. J. de Groot doen ontstaan om met anderen te zoeken naar het geheimenis van deze woorden. Wie echt aan tekstonderzoek wil doen, moet deze bijbel niet nemen, maar ook geen NBG-vertaling (Nederlands Bijbelgenootschap, 1951) of Sta tenvertaling (1637). Die moet naar de grondtalen terug. Maar wie voor de opbouw van zijn ge loof het Woord onontbeerlijk vindt, zal aan deze bijbel een goed hulpmiddel hebben, al zal de NBG-vertaling ernaast nuttig kunnen zijn". Lóót jan en alleman de bijbel dan maar weer gaan lezen, vindt Zwartendijk. "Is dat werkelijk zo vreselijk?" Mond gesnoerd De vroegere hervormde predikant van Warmond (nu in Geldermal- sen), A. J. den Tonkelaar, be grijpt die angst voor een nieuwe bijbelvertaling niet goed. "Als we denken dat we met de een of andere vertaling (bijvoorbeeld die van 1637), zij het een beetje aangepast, klaar zouden zijn, dan hebben wij da bijbel wel de mond gesnoerd. Er kan niets op nieuw of helemaal nieuw meer gezegd worden". Schrijft hij in het blad 'Saamhorig' van de Raad van Kerken. "En daarom is het zeer verheugend, dat het jarenlange werk van taalgeleerden, die probeerden de grondtekst van de bijbel in de Ne derlandse omgangstaal weer te geven, nu in de boekhandel ver krijgbaar is". "Ook deze bijbel zal blijven vragen om een totale inzet van de lezer en hoorder. De bijbel is geen vlot geschreven stuiversroman, maar het woord van de Schepper tot zijn schepse len, de brief van de Vader tot zijn kinderen, vertolkt door een bonte rij van schrijvers, die net als wij worstelden met de 'waaroms' van het leven en piekerden over het wereldgebeuren, rampen en ziek ten, zonden en dood". Een zwaarwegend motief voor zijn aanbeveling van de Groot Nieuws Bijbel vindt Den Tonke laar in het feit dat jonge mensen zo'n heel andere taal spreken dan 'wij van vóór de oorlog'. Verkoopcijfers Of 'Groot Nieuws' in het taalgevoel van vooral de jonge generaties en in de groeiende behoefte aan per soonlijk bijbelgebruik voorziet, moet worden afgewacht. De eer ste verkoopcijfers zijn hoopge vend. Van de eerste oplage (100.000) zijn inmiddels 80.000 exemplaren afgeleverd. Een tweede druk zal spoedig volgen. Dat zal niet tot genoegen van drs. De Jong zijn. Die vraagt zich af, waarop het optimisme van de producent ten aanzien van de verkoopcijfers berust. Misschien is het hem ontgaan, dat van 'Grodt Nieuws voor u' (alleen het Nieuwe Testament in de om gangstaal) in tien jaar meer dan Met een paar reistassen en een plunjezak trekt de rooms-katho- lieke bisschop Kenneth Untener (45) in de Amerikaanse staat Mi chigan nu al een paar jaar van parochie naar parochie. Zijn vroegere herenhuis wordt opge knapt en staat te koop voor een half miljoen gulden. Sindsdien heeft hij geen huis, alleen een be scheiden werkkamer met wat boeken. Eerst dacht Untener, dat het ver voeren van zijn bagage het moei lijkst zou zijn van zijn trekkersle- ven, maar dat is meegevallen. "Ik heb geleerd, dat een mens veel dingen kan missen". Bovendien doet hij zelf de was. Hij hoeft dus niet veel verschoningen mee te nemen. Uit de auto telefoneert hij regelmatig met zijn secretaris. "Hoe langer ik rondtrek, hoe meer ik ervan overtuigd raak, dat ik hiermee moet doorgaan", zegt de bisschop. "Ik leer de parochies en de pastoors zo veel beter kennen Premier Lubbers kreeg deze week uit handen van dr. A. Kruyswijk rechtsvoorzitter van het Nederlands Bijbelgenootschap, een exemplaar van de complete Groot Nieuws Bijbel. Lubbers zei, het goed te vinden, dat de gescheidenheid van de kerken niet langer wordt geaccentueerd door twee of zelfs vier vertalingen. bijbel is een uitgave van het Nederlands Bijbelgenootschap e een miljoen exemplaren zijn ver kocht. Intellectuele of wetenschappelijke kennis is niet de enige voorwaar de om de bijbel met vrucht te kun nen lezen. 'Gewone' mensen grij pen ernaar, omdat ze er in hun eigen situatie houvast, richting, bemoediging of troost van ver wachten. En omdat het geloof voortspruit uit het woord, moet dat zo direct en eenvoudig zijn als het maar kan. Op het pinksterfeest in Jeruzalem was iedereen blij dat ze de 'grote werken Gods' in eigen taal hoor den verkondigen. dan vanuit mijn werkkamer ooit mogelijk zou zijn. Bovendien krijg ik goed beter Contact met de gelovigen. Geloof is toch veel meer de rode draad die door de levensgeschiedenis van mensen loopt dan een dogma dat je ze op afstand aanbiedt". Untener krijgt veel positieve reac ties. Hij denkt niet, dat andere bisschoppen zijn voorbeeld spoe dig zullen volgen. "Als je telkens in een ander bed maar ligt te woelen, moet je er ook nooit ag,n beginnen". Deze maand is het 150 jaar gele den, dat een paar studenten van de Sorbonne-universiteit in Pa rijs de 'Vincentiusvereniging' rk) oprichtten. Dat was hun ant woord op de lauwe manier waar op kerk en christenen in die tijd reageerden op veranderingen in de samenleving. De jonge studen ten wilden hun geloof vertalen in daden voor mensen-in-nood. Hun voorbeeld werd in België en Nederland spoedig gevolgd. In Den Haag is nog steeds het alge mene secretariaat van de Neder landse vereniging gevestigd. Er zijn hier ongeveer 200 plaatselij ke verenigingen. Zij proberen al le op eigen manier gestalte te ge ven aan hun sociaal-charitatieve taak. Op 7 mei wordt in Arnhem een lan delijke Vincentiusdag gehouden. Vier thema's komen daar aan de orde: jeugdwerkloosheid, bui tenlanders in ons land, Derde Wereld-projekten en de 'nieuwe armen'. Eind deze maand komen in Parijs verenigingsleden uit ve le landen bijeen om met elkaar te praten over internationale hulp verlening. Hervormde Kerk: bedankt voor Surhuisterveen G. Zonneveld Capelle aan de IJssel, voor Vee- nendaal G. Mulder Hasselt, voor Katwijk aan Zee J. L. Ravesloot Heemse. Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Leersum kandidaat A. Altena aldaar. Ge reformeerde Gemeenten: beroe pen te Sint Catharines (Canada) D. Hakkenberg Lisse; bedankt voor Meliskerke H. Hofman Go- rinchem. Voorzitter van de Vereniging van predikanten in de Gereformeer de Kerken in Nederland is ds. H. J. Bavinck (49) te Baarn gewor den. Hij is predikant in algemene dienst voor toerustingswerk. Ds. A. V. de Nooy (40) te Vlissingen nam als zodanig afscheid. Film. Morgenavond om half 8 en maandag en dinsdag om 8 uur wordt in het 'Evangeliecentrum' Zijlsingel 2 in Leiden de Film 'De jaren van het beest' vertoond. "Deze film is gebaseerd op bij belse gegevens en geeft een in druk van wat zich in de toekomst kan gaan afspelen", zo staat in de aankondiging. Muziek. Morgenmiddag van half 4 tot 5 uur wordt in de remon strantse kerk aan de Kerkstraat 41 in Oude Wetering een pro gramma van 'muziek voor de zondagmiddag' uitgevoerd. De toegang is gratis. Het instrumen tale ensemble (fluit, altblokfluit, tenorblokfluit, clavecimbel, cello en viool) bestaat uit Tessa Eder- veen, Hannie van Hoorn, Alex Koek, Marianne Mathijssen, Fred Ottenhof, Hanneke Zwaan en Adri Schoonderwoerd. Zij spelen werken van J. F. Fasch, J. Haydn, G. Ph. Telemann, J. C. F. Bach en J. Boismortier en uit de Peruaanse folklore. "De kerk zou van de joodse ortho doxie een nieuw ontzag voor de heilige naam van God kunnen le ren". (Dr. J. Hoek, predikant in Veenendaal, deze week op de jaarvergadering van de Bond te gen het Vloeken LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 dr. Meijers; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool- Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mey, 11.15 ds. De Mey en pastoor v. Well; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Kramer; Bevrijdingsk.(Montgomerystr) 9 ds. Rietveld, 10.30 ds. Sterringa, 5 ds. Riet- Vredesk.(Burcgravenl.) 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bakker. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, zat. 23 april 10.30 H. Delemarre. Jeugdkapel Middelweg 28: 10.30 M. de Blois; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Voor dienst met doven zie geref. kerk. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. Dronkert, Gouda; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v.d. Vel den, 10.30 hr. P. C. v.d. Bos, met doven; Oude Vest 10 hr. Brouwer, Katwijk, 5 ds. Koolstra; Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Veen- Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Zemel. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Kuyt, zendingspredikant. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 mevr. ds. v. Everdingen. Doopsgez.-Remonstr Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe terw.singel 21): 5 nam. hr. v. Diggelen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. Zijlstra, 7.30 film, ma. en di. 8 film, vr. 8 jeugdsam. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. Riekerk. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamenkomst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Church of England: 5 nam. (in oud-kath. k. Zoeterw.singel). Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 kand. De Boo, 7 kand. Taselaar. Geref. Kerk: 10 dr. v.d. Zwaan, Leiden, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 4 kand. Slagboom, Apeldoorn. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. 10 ds. Schipper, Dordrecht; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 3 ds. v.d. Heiden, ha, afsluiting gemeentedag; M, Esmeyer, jeugddienst; G. dr. v. Vliet. 6.30 ds. Hoo 6.30 ds. Haakman, Zw.dam. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Moor, Wadd- .veen, 6.30 ds. Bruin, Gouda. IBOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom. 6.30 ds. Bogers, Alphen; De Stek 9.30 ds. De Jonge, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, N.-Vennep, 5 ds. Wattel, Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Nieuwen- huijze, Mijdrecht. bergen; Ichthusk. 10 ds. Visser, 5 ds. v. Roon; Pniëlk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Vroe- gindewey; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. v. Sliedregt; Overduin 2.15 ds. Baas. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 hr. Taal, Wasse- NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Cnossen, Delft, 6.30 ds. v. Doom. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v. 't Hoff, Boskoop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Roos, Utrecht Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. Elders- Mayer Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ïeentedag; Mar.kerk 5 hr. 1. Herderk. 10 Vliet, 6.30 ds. Hoogendijk; De Bron 9, 10.30 en 6.30 (vesper) ds. Oost hoek; Albanianae (Diamantstr.) 10 ds. Hanemaayer; Ashram (Marsdiep) 10 hr. P. Buikema; Oudsh.kerk 10 ds. Los, R.dam; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Vree, 5 hr. Esmeyer, Hoenderloojeugddienst; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Vree. Zie Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 dienst, 3 ds. Geelhoed. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 en 4.30 ds. De Jong. ha. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4 dienst, di. 19 april 7.15 ds. Kamp. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Klein Haneveld, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. W. Veenstra. Volle-evang.gem. ('De Ark\ Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn, 7.30 off. ingebruikneming kerkzaal. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): buitendag. Raad van Kerken: 5 nam. in kerk, pastoor De Graaff. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7,2 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9.30 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Visser, Katwijk, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Geref. Gem.: 9.30 leesd., 7 ds. Hakken berg. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Harten, te Noorden, 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Hassefras, Maas dijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 7 ds. Femhout, Alphen. Geref. Kerk: 10 ds. P. Kooy. Zie ook Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. De Jong, Veenendaal. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Hoek. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. v. 't Veld; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar- Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Geref. Kerk: 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Kersten. Wijkgebouw De Wiek (Fresiastraat): 10 pastoor v. Mastwijk en ds. v. Melle, opendeurdienst Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Drie- Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 ds. Kersten, 5 ds. Kos ter. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Janse, 7 kand. Horsman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. Kuizenga, Waarder. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 zie herv. LEIDERDKRP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 mevr. ds. Westera; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman; Leythenrode 10 ds. Lutmers. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. Schouten. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. De Put- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 ds. W. Jansen, 7 ds. Mul. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dij ken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg, wo. 20 apr. 7.30 ds. Honkoop. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9, 10.30 en 5.45 ds. Molenaar (nam. jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 ds. Buikema, Zw.dam, 7 ds. Dronkert, Gouda. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11; NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Ver duin, Zeist, 7 ds. Schalk, Leimuiden. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Streefland, Nykerk, 5 hr. Visser; Vinkenl. 5 ds. Kuiper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Eekhof, Leiden, 5 ds. Keuning, ha; Sole Mio 9 kand. De Jong; De Rank (Golfbaan) 10 kand. mr. De Man, Sprang. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui- Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Zijl&tra, Vor- den, 5 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Zie ook herv. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Bloemendaal, Delft. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 hr. Bakker, Katwijk; De Zilk 10 hr. De Vries, Heemstede. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. Heemskerk, oecum. dienst, Pauluskerk 9.30 ds. Kooman; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Spelberg, Utrecht, 7 ds. Kooman. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Zie ook herv. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 ds. De Putter, 4.30 leesd. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. v.d. Heuvel, Almkerk, nam. avondmaal. Van Wyckerslooth: 4 ds. Boer, Katwijk. Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 5 ds. De Korte, jeugddienst in geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 hr. Schoenmaker, Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. Went. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Romein; Bethelkerk 9.30 ds. Romein. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge Evang. Christengem. (aula mavo): 10 evang. Niemeyer. Alphen. 7.30 zen dingsavond Katwijkerweg 15. Rk Kerk: zat. 7.30, zo. 10.30 7, zo. 9 SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Mulders, Haarlem, 7 ds. Germans Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas, 7 ds. Ferwer- da, ha. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Drechsler, Haarlem. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 ds. Luikinga, Beverwijk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 hr. Taselaar, Alphen. 5 ds. Rang, N.-Vennep. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 kand. De Boo, Koude kerk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Raadt, Doesburg. Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesd., 5 ds. Heida. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch)lO ds. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw. 7 ds. Blanken. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Box- Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 gespreksdienst, thema: 'Gehoorzaam aan het licht'. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk z 7, z 10. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Bro- O.geest. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. v.d. Hoef, Bodegraven, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Jongebreur, Som- melsdijk, 2.30 ds. Maasland (met gehan dicapten). 6.30 kand. Estrik; Bethelk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Koud- staal; Imm.kerk 9.30 en 7 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. Modderaar, 5 ds. J. de Bruijn; Ontm.kerk 10 ds. Bronswijk, Zwolle. Remonstr. Gem. 10 ds. Laforet, R.dam. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Keu- ning, Noordwijk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. Kievietk. 10 ds. v. Bruggen en ds. v.d. Kamp, gez. dienst, belijdenis en ha; Messiask. 10 ds. v. Waas bergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk: Zijllaan 10 mevr. ds. Atte- ma-Roosjen, 5 ds. Joh. Heule; Zuid (Bloemcamplaan) zie herv. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 mevr. ds. Westerouen van Meeteren, Door- WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 kand. Paul, 6.30 dr. Meyers, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Aalders, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Woudenberg. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Leeuwen, Rui- nerwold, 7 hr. Vermeer. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 12 gezinsdienst in St. Jan. Rk Kerk: St Jan 9.30 hoogmis, 12 gez. gezinsdienst; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Haakman, 6.30 ds. Richter. Geref. Kerk: 10 ds. Verdoorn, Wadd- .veen, 6.30 ds. Buikema. Remonstr. Gem.: 10 dr. Metering,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11