Inkomensoffers onontkoombaar Onnodige angst voor overstroming C Hartinfarct op retour Gevaarlijk oversteken Zigeuners willen niet meer statenloos zijn Als ambtenaren niet inleveren Medische faculteiten moeten reorganiseren STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1383 PER 1383X1333 Hoog water uiterwaarden geen vreemd verschijnsel 'Waterboer" Sieds de Boer van Rijkswaterstaat: VRIJDAG 15 APRIL 1983 Kleuters en ouders GRONINGEN (ANP) Ouders en kleuters maken veel fouten bij het oversteken van een straat. Met een betere training zou daar aan een heleboel gedaan kunnen worden. Tot die conclusie komt de Groninger verkeersdeskundige H.H. van der Molen (36) in zijn proefschrift over het gedrag van voet gangers. Op 28 april promoveert hij daarop in Groningen tot doctor in de sociale wetenschappen. Van der Molen heeft wekenlang het gedrag van kleuters en ouders geobserveerd en op de video opgenomen. Er zijn maar heel wei nig kleuters die om zich heen kijken als ze oversteken. Vaak steken ze vlak voor een passerende auto of fiets over in plaats van daarna. De ouders brengen het er wel beter van af. maar hebben geen enkel idee van het gedrag van kinderen in het verkeer en lichten ze bovendien niet goed voor. Ze brengen kinderen te weinig motivatie over. De verkeersdeskundige heeft een trainingsprogramma met de proefpersonen afgewerkt, waarna de resultaten aanzienlijk be ter waren. Het onderzoek van Van der Molen werd verricht in een rustige straat. Daar gebeuren de meeste ongelukken, vlakbij huis. Binneniand DEN HAAG (ANP) De vereni ging ROM, die de belangen van zigeuners in ons land behartigt, wil dat de Tweede Kamer zich er voor inspant dat de legaal in ons land verblijvende zigeuners in aanmerking kunnen komen tot Nederlander te worden genatu raliseerd. De vereniging drong daar gisteren op aan in eeh gesprek met de vaste kamercommissie voor het minderhedenbeleid. Die praat volgende week met minister Rietkerk over de positie van zi geuners in ons land. De vereniging ROM vreest dat de overheid zich niet zal houden aan de afspraak dat de groep zi geuners die in 1977 na een ille gaal verblijf via een "generaal pardon" in ons land konden blij ven, na vijfjaar een naturalisatie- verzoek zouden kunnen indie- nen. Deze groep bestaat na ge zinshereniging - momenteel uit ongeveer 750 mensen. De vereniging vreest dat Neder land deze afspraak niet zal nako men, omdat het overleg in de Raad van Europa is stukgelopen om statenloze zigeuners de natio naliteit te geven van het land waarmee zij de meeste banden hebben. ROM vroeg de kamerleden verder erop aan te dringen dat de elf op- vanggemeenten waar zigeuners zijn ondergebracht, hun beleid beter op elkaar afstemmen. De vereniging heeft veel kritiek op de contactpersonen die de zigeu ners ter plaatse begeleiden. UTRECHT (ANP) - Het hartin farct is op zijn retour. Sinds 1972 daalt langzaam maar ze ker het aantal mensen dat jaar lijks door een hartaanval om het leven komt. Volgens voor lopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in 1982 800 mensen minder aan een hartaanval overleden dan in het jaar daarvoor. Dat zei dr. D. Hoogendoorn van de stichting Medische Regi stratie gisteren tijdens een bij eenkomst van de Nederlandse Hartstichting over de hart- week, die maandag 18 april be gint. De oorzaak van die ontwikkeling is niet alleen de verbeterde me dische zorg bij infarcten, maar ook het feit dat hartaanvallen minder vaak voorkomen dan tien jaar geleden, aldus dr. Hoogendoorn. Dat is waar schijnlijk te dartken aan gezon dere levensgewoonten. Zo is het aantal gevallen van hoge bloeddruk, een van de factoren die de kans op een hartinfarct doen toenemen, in Nederland aan het dalen sinds 1965, toen het gebruik van de koelkast al gemeen werd en de mensen dus minder gezouten voedsel begonnen te eten. De grafieken over sterfte aan hartinfarcten in Amerika laten duidelijk de invloed van het "joggen" en de rage van ge zond eten en leven zien. Het aantal overlijdens aan hartin farcten, in 1968 nog verreweg het grootst in de wereld, toont sindsdien een dalende lyn naar een veel lager "Europees" ni veau, waarbij de schelste da ling is opgetreden sinds het midden van de jaren '70. Ondanks het minder voorkomen van het hartinfarct is het aantal ziekenhuisopnamen in ver band met hartziekten geste gen. Dat komt onder meer door het aandeel van andere ziekten dan het infarct, door de grotere belangstelling voor mogelijke afwijkingen aan het hart en door het grotere aantal onderzoeksmogelijkheden. Het aantal hartspecialisten is dan ook in dezelfde tien jaar tijd meer c^n verdubbeld. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal in elk geval komen met een wetsontwerp waarin de verlaging van de uitkeringen wordt geregeld. Die wet zal echter pas worden gebruikt als de overtuiging bestaat dat de ambtenaren en de werknemers in het particuliere bedrijfsleven een inkomensoffer hebben gebracht. Dit zei premier Lubbers gisteren tijdens het door oppositieleider Den Uyl aangevraagde debat over de Voorjaarsnota Lubbers zei dat de wet alleen wordt gebruikt indien het over leg over een loonoffer in ruil voor arbeidstijdverkorting resultaat oplevert. Als dat niet gebeurt zal het kabinet een andere inko mensmaatregel voorstellen, waarvan geen enkele groep in de collectieve sector zal worden uit gezonderd. Op die manier verklaarde de minis ter-president een door de PvdA- leider gesignaleerde tegenstel ling tussen uitlatingen van hem zelf en van minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Hij steun de de verklaring van Rietkerk dat er door het kabinet geen au tomatische köppeling is gelegd Kamercommissie wil rapport over Breguet Atlantic DEN HAAG (ANP) - De defensie commissie van de Tweede Ka mer wil van minister De Ruiter (defensie) op korte termijn een rapport over het Breguet Atlan tic patrouillevliegtuig van de Ma rineluchtvaartdienst op Valken burg. De commissie wil dit rap'- port, gezien geruchten over het niet uitvoeren van toegezegde verbeteringen aan dit toestel. De commissie heeft dit gisteren be sloten. Eind 1981 werd besloten het vlieg verbod op te heffen dat sinds het begin van dat jaar voor de zes toestellen van de MLD had ge golden. Daarbij werd toegezegd dat verbeteringen op korte en lange termijn zouden worden uitgevoerd. Volgens voorzitter Schier van de grootste belangenvereniging van marinepersoneel VBZ "groeit de onrust onder het personeel op Valkenburg met de dag. Zij wil len nu hom of kuit". Volgens de VBZ-voorzitter heeft de marineleiding laten weten dat binnen een of twee weken een definitief standpunt verwacht kan worden over de uitvoering van de lange termijnmaatregel. weerrApporten tussen de arbeidstijdverkorting en de verlaging van de uitkerin gen. Lubbers verzette zich tegen de op vatting van Den Uyl dat het kabi net op ontoelaatbare wijze de uit keringen koppelt aan de ambte narensalarissen. Wel geeft het kabinet met deze maatregel ge volg aan de voortrekkersrol voor de collectieve sector, waarover de regeringspartijen het in het regeerakkoord eens zijn. Er wordt uitgegaan van de bereid heid ongeveer twee procent in te leveren, zodat voor de korting op de uitkeringen het bedrag van f225 miljoen (volgend jaar f900 miljoen) is aangegeven. Met na druk zei Lubbers dat de maatre gelen vooral zijn ingegeven door de groeiende jeugdwerkloos heid. „Wij zien dat een nieuwe generatie schoolverlaters eraan komt," zei de premier. Hij ver weet de oppositiepartijen te wei nig aandacht aan dit aspect te be steden. Den Uyl had de interpellatie aan gespannen omdat hij verschil tussen de uitspraken van Lub bers en Rietkerk meende te ho ren. Verder verweet hij het kabi net de ambtenaren verantwoor delijk te maken voor de inko mensontwikkeling van de drie miljoen uitkeringsgerechtigden. Ook riep hij het CDA en de CDA- ministers op om elke aantasting van de koppelingen af te wijzen. „Als het kabinet de herverdeling van werk ernstig neemt, mag dat doorwerken op het uitkeringsni veau, maar dan op een eerlijke manier," zei Den Uyl, „de uitke ringen gekoppeld aan de ontwik keling van de lonen." Hij vroeg het kabinet om een besluit hier over uit te stellen tot na het ko mende overleg met de sociale partners in de Stichting van de Arbeid. ,Den Uyl diende hierover een motie in, die echter door de regerings partijen en klein rechts werd af gewezen. CDA en WD, die niet aan het debat deelnamen, lieten weten de motie overbodig te ach ten omdat deze slechts op een klein onderdeel van de Voor jaarsnota betrekking had. Beide fracties beschikten niet over het volledige stuk. Ook een tweede motie van Den Uyl, waarin deze een koppeling tussen ambtena ren en uitkeringen afwees, werd om deze reden verworpen. De PvdA'er noemde het zwijgen van De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) een „simpele demonstra tie van zwakheid". Daarbij eiste hij duidelijkheid van de VVD-lei- der over de ontwikkeling van de aow-uitkeringen, die de liberalen hadden toegezegd te zullen be schermen. Van de CDA'er wilde Den Uyl horen dat de christen democraten de koppelingsme chanismen zouden blijven be schermen. Beide fractieleiders bleven echter zwijgen. CASTEREN - Staatssecretaris Ploeg (Landbouw) "bikt" het oor van een varken nadat het is ingeënt tegen varkenspest. De bewindsman bracht gisteren een bezoek aan de varkensfokkerij en -mesterij van Th. Coppens (links) in Casteren. In het zuiden van het land is een campagne begonnen tegen de varkenspest, waarbij in twee weken 1,5 miljoen var kens tegen de gevreesde ziekte zullen worden ingeënt. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Twee van de acht medische faculteiten in ons land zullen zich speciaal moeten gaan toeleggen op de gezond heidszorg buiten het ziekenhuis. Het is de bedoeling dat deze twee faculteiten, behalve de gebruike lijke opleiding tot huisarts, de opleidingen na het artsexamen voor gezondheidszorg buiten het ziekenhuis gaan verzorgen. Dat schrijft minister Deetman in een brief aan de besturen van universiteiten en academische ziekenhuizen. De minister maakt in zijn brief niet duidelijk om welke twee universiteiten het gaat. Betrouwbare bronnen in de academische wereld weten ech ter te melden dat het gaat om de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht en de Vrije Universi teit in Amsterdam. Minister Deetman heeft zijn plan nen voor de medische faculteiten bekend gemaakt, omdat de com missie die zich de laatste maan den heeft beziggehouden met de reorganisaties bij de universitei ten, zich in haar eindadvies aan de minister op dit gebied op de vlakte heeft gehouden. Aangezien de medische faculteiten ongeveer 40 procent (93 miljoen gulden) van het op de universi teiten te bezuinigen bedrag moe ten opbrengen, wilde minister Deetman daar niet langer ondui delijkheid over laten bestaan. Aan de twee medische faculteiten die zich moeten gaan specialise ren op de gezondheidszorg bui ten het ziekenhuis zal, aldus mi nister Deetman, alleen het „thans bestaande uitmuntende onderzoek" behouden blijven. De overige zes medische facultei ten (Groningen. Nijmegen, Utrecht, Rotterdam, Leiden en de Universiteit van Amsterdam) zullen hun opleidingsmogelijk heden op het gebied van de ge zondheidszorg buiten het zieken huis drastisch moeten inkrim pen. Verder zullen ze onderling een „aanzienlijke taakverdeling en concentratie" tot stand moe ten brengen. UnifUler (19) omgekomen bij wapenonderhoud DEN HAAG (ANP) - De 19-jarige Unifil-soldaat R. B. de Wolf uit Sneek is gisterochtend in Zuid- Libanon overleden aan de gevol gen van een ongeluk dat gebeur de bij het wapenonderhoud. Het ongeval had plaats bij Yatar in het Nederlandse Unifil-gebied. Het slachtoffer werd levensgevaar lijk gewond per helikopter naar het Zweedse Unifil-hospitaal in Nak'oera vervoerd. De soldaat overleed tijdens dit transport. Naar de toedracht wordt een on derzoek ingesteld. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie gistermiddag mee gedeeld. Sinds het Nederlandse bataljon in maart 1979 in Libanon arriveer de, is dit de zesde Nederlandse militair die om het leven is geko men. Het slachtoffer maakte sinds 30 maart deel uit van het Nederlandse Unifil-bataljon. ADVERTENTIE bedrag open bedrag (vaststelling na de inschrijving) koers de koers wordt na de inschrijving op 19 april vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 mei i in 5 jaarlijkse termijnen van 15 mei 1989 af 19 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 16 mei 1983 aflossing inschrijving storting prospectus kosteloos bij banken en commissionairs «1 S|. c» Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tunis jwaar bew. 10 half bew. 12 zwaar bew. 10 regen 10 zwaar bew. 11 half bew. 8 half bew. 10 zwaar bew. 13 zwaar bew. 19 licht bew. 15 regen 6 mist 15 onbew. 11 geheel bew. 10 licht bew. 24 onbew. 15 licht bew. 12 zwaar bew. 6 licht bew. 23 geheel bew. 18 licht bew. 13 licht bew. 17 onbew. 6 regen 9 motregen 8 onbew. 29 licht bew. 22 zwaar bew. 18 Weet u het nog van de aard rijkskundeles? Je hebt een slaperdijk en een wakerdijk langs onze rivieren. Bij ex treem hoge waterstanden blijft de rivier niet in zijn bed ding, treedt buiten de oevers en overspoelt de slaperdijk, waardoor uiterwaarden blank komen te staan. Maar de wakerdijk houdt het was sende water tegen,-zodat ste den en dorpen niet onder wa ter komen te staan. Precies zo gebeurt het op het ogenblik, nu het voor ons land toonaan gevende peilmeetstation van Rijkswaterstaat in Lobith- Tolkamer waterstanden doorgeeft, die schommelen tussen 15.60 en 15.75 meter boven Nieuw Amsterdam Peil (NAP). Een normale zaak dus. De uiterwaarden lo pen vol, maar daar zijn ze voor. Als extra veiligheid. Over de wakerdijk zal het wa ter niet komen. Dat voorspelt de heer S. de Boer (57) uit Arnhem, hoofd van de afdeling berichtge ving van Rijkswaterstaat, die zich al 28 jaar lang elke dag met de waterstanden bezig houdt. Hij is de man die wa- terstaatgegevens verzamelt, interpreteert, prognoses maakt en dat alles doorspeelt naar schippers, landbouwers en belanghebbende instan ties. De man van de stem op het bandje van de autofoon die automatisch waterstan den en belangrijke waterge- gevens doorgeeft aan ieder die het telefoonnummer van de autofoon draait. LOBITH - „Men tracht twee keer per jaar steeds van ons te horen hoe erg het is. Maar er is niets abnormaals aan de hand. Hoog water, ja. Nou en? Dat is alleen erg lastig in de ondergelopen ui terwaarden. Maar er is geen en kele reden tot paniek". Hoezo stugge, zwijgzame noordeling? De 57-jarige Sieds de Boer, wiens scherpe 's' zijn Friese afkomst verraadt, praat honderduit over zijn werk, dat, naar het lijkt, ook zijn hobby is geworden in de 28 jaar dat hij nu al „de man van de waterstanden" is. Want zo lang heeft het hoofd van de afdeling berichtgeving van Rijkswater staat al dag in dag uit te maken met waterstanden en alles wat er bij hoort. door Dick Horst De „waterboer", zo wordt hij ge noemd door Jan Pelleboer, door zijn waterstaatcollega's, door schippers en door journalisten die regelmatig van zijn informa ties gebruik maken. In 28 jaar waterstanden en veldwerk langs de rivieren zijn tal van aardige bijzonderheden in het geheugen van de waterboer gegrift. Zoals de strenge winter van 1963. „Al les was bevroren. Ik heb gezien, dat toen de auto's over de rivier reden". En: „In februari 1970 no teerde ik de hoogste waterstand. We bereikten toen een top van 16.15 meter boven NAP bij Lo- hit.h". Die stand zal nu zeker niet worden bereikt. De heer De Boer houdt het op hooguit 15.85 meter boven NAP. „Al zouden we ooit weer die 16.15 meter bereiken, het wa ter komt nooit over de dijk. Na- Een gehucht bij Lobith, geïsoleerd door het hoge water. tuurlijk ontstaat wel schade aan de landbouw en de veeteelt. De polders lopen onder en de pont veren gaan uit de vaart, maar angst voor een grote overstro ming hoeft er niet te zijn. Geen paniek", zegt de nuchtere Fries relativerend. „In 1926 werd het bij ons bekende maximum be reikt met een stand bij Lobith van 16.97 meter boven NAP. Wij hebben nu, dankzij onze peil- meetstations, zoals hier in Lo bith, een goed beeld van wat er gaat gebeuren. Wat zich op de ri vieren afspeelt. Zo kunnen we ook prognoses maken". Opgeblazen Berichten over het hoge water wor den, zegt hij, vaak door pers en publiek opgeblazen. „Men wil zo graag horen dat het erg is. Maar wij moeten exacte informatie verstrekken zodat boer en schip per kunnen zeggen: nou weet ik waar ik aan toe ben. Gevoelsma tig weet ik, door de ervaring, wat er gaat gebeuren en hoe hoog het water komt. De computer in Den Haag voorspelde dat het 16.10 meter zou worden. Dat heb ik nooit gezegd. Wij hebben het steeds gehouden op een top van 15.80 tot 15.85 meter. Gevoelsma tig weet ik dat, maar dat voor spellen blijft natuurlijk en vooral zenuwslopend. Want je zal het maar eens mis hebben. Er staat kostbaar materiaal in en langs de rivier". Overigens heeft „Den Haag" de foutieve computervoorspelling van 16.10 meter boven NAP bij Lobith al snel laten vallen en de conclusie van de „waterboer" overgenomen. De heer De Boer werkt onder meer met gegevens van de peilmeetstations in Arn hem, Lobith, Pannerdensekop, Nijmegen, IJsselkop. Zutphen en Olst. Bovendien krijgt hij van de Duitse waterstaat de gege vens over de Rijn en de zijrivie ren Neckar, Mainn, Lahn, Moezel en Ruhr. Smeltwater „Die Duitse gegevens zijn heel be langrijk. Ik destilleer daar de ver wachtingen voor ons gebied uit en neem dan een veilige marge van een paar centimeter. Bene den Keulen is op het ogenblik in de zijrivieren van de Rijn overal val. Alleen boven Keulen is nog water was en slechts daarmee houden we nu nog rekening. De oorzaak van het hoge water was, zoals meestal, de combinatie van veel smeltwater in de Zwitserse Alpen en de regen in het Duitse stroomgebied van de Rijn" Boeren in de uiterwaarden hebben de neiging om bij hoog water snel ach en wee te roepen. Maar een boer die voor vele duizenden kunstmest over zijn land strooit kan uit ervaring weten dat dit weggegooid geld is als hij nog hoog water - in deze tijd van het jaar - kin verwachten. Hetzelfde geldt voor boeren die hun vee niet op tijd hebben weggehaald. En voor campinghouders en be zitters van caravans die hun ei gendommen in de uiterwaarden hebben staan. Met wonen en werken in de uiterwaarden moet je leren leven. Zo simpel ligt dat.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9