Negen man nog in cel na actie bij huis minister ./tlgjffK y iyeidse agenda -C Aanleg crossbaan begint binnenkort Huur tennisbanen eindelijk geregeld Aan Voorschotense Willem Pijperlaan Auto te water Jongen (15) zwaar gewond na botsing tegen boom in Wassenaar In Zoeterwoude Veel waardering voor comité Verkeer(s)weg Cheque voor speel-o-theek in Leiderdorp Stad en rand VRIJDAG 15 APRIL 1983 VOORSCHOTEN - Negen jongeren van de actiegroep "De kale kip" zitten nog steeds vast. Zij werden gis termorgen gearresteerd na dat zij het huis van minister De Koning (sociale zaken) aan de Voorschotense Wil lem Pijperlaan waren bin nengedrongen. De rijkspoli tie meldde eerst dat er elf mensen waren aangehouden, maar het bleken er slechts negen te zijn. Twee andere le den van de groep bekeken de actie namelijk van een af stand zittend in een auto. De rijkspolitie heeft hen niet aangehouden omdat ze niet hebben meegedaan aan de actie. De jongeren (variërend in leeftijd van 19 tot 25 jaar) is openlijke ge weldpleging en vernieling ten laste gelegd. Zij wilden de ijskast van de minister plunderen. Bo vendien hebben ze muren en ra men van De Konings huis be smeurd met leuzen als "Konin gen en graven stelen als de ra ven". Ook zijn enige kleine ver nielingen in het huis gepleegd. De jongeren wilden op deze ma nier protesteren tegen de verla ging van het minimumjeugdloon en de afschaffing van de WWV- uitkering voor iongeren onder de Actievoerders geleid. Zij ware drongen. 23 jaar. De reactie van minister De Koning was kort en krachtig: "Jammer". De bewindsman heeft nog geen aangifte gedaan bij de rijkspolitie. "De afschaffing van de wwv-uitke- ring was voor ons de directe aan leiding, maar in feite is het de verslechtering die je als jongere in "De kale kip" worden door de rijkspolitie weg- de woning van de minister De Koning binnenge- (foto ANP) keer op keer over je heen krijgt. Minimum jeugdloon dat al een paar keer fors verlaagd is, uitke ringen die worden afgeschaft. Als jongere kun je geen bestaan meer opbouwen. Protesten van duizenden op het Binnenhof hielpen niet. Daarom hebben wij als "De kale kip" besloten over te gaan tot acties", aldus een woordvoerder van de groep. De rijkspolitie van Voorschoten, door omwonenden gewaar schuwd, was zeer snel ter plaat se. Zo kon het negental worden gearresteerd. Tegen de jongeren is proces-verbaal opgemaakt we gens openlijke geweldpleging en vernieling. Bovendien zijn de jongeren in verzekering gesteld. Wanneer namelijk het onderzoek na een verhoorperiode van zes uur nog niet is afgerond kan de hulpofficier van justitie beslis sen of de verdachten in verzeke ring worden gesteld. De inverze keringstelling geldt voor maxi maal twee dagen en kan eenmaal worden verlengd met twee da gen. Volgens een woordvoerder van "De kale kip" zal het niet bij deze actie blijven. Eind vorig jaar kwam de groep al in het nieuws toen het ministerie van sociale zaken werd bezet. Op 22 maart stonden zij voor de deur van het huis van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken in Naar- den, ook met de bedoeling de ijs kast leeg te halen. Die actie werd echter op het laatste moment af gelast omdat er een grote groep pers en politie aanwezig waren. "Dit is pas het begin", vertelt de woordvoerder. "Eigenlijk is dit nog maar een hele lieve actie. Ge weld tegen personen zullen we niet gebruiken. Vernielingen bij onze acties willen we tot een mi- "Koningen en graven stelen als raven", "De kale kip" anarchistenteken sieren de garagedeur van de miniserswoning. (foto Holvast) geren. Dat kunnen bijvoorbeeld ook 'ondernemers zijn of instel lingen". "De kale kip" is geen echte organi satie. "Overal in het land zitten kleine groepen", aldus de woord voerder. Er is geen landelijk overleg orgaan al onderhouden de verschillende groepen wel contact met elkaar. beperken, maar ik denk dat dat heel moeilijk wordt. Of het zo lief blijft, dat weten wij nog niet". De acties zullen niet alleen tegen bewindsheden worden gevoerd. "Eigenlijk tegen alle mensen die verantwoordelijk zijn voor de verslechteringen van de maat schappelijke positie van de jon- Club tekent contract VOORSCHOTEN - Binnen twee weken kan worden begonnen met de aanleg van een fietscross- baan aan de Voorschotense Ad miraal de Ruytersingel. Tijdens de vergadering van de raadscom missie voor welzijn zetten de raadsleden hun handtekening onder een con tract met de fietscrossvereniging de Cross Caters, die zelf een offi ciële fietscrossbaan aanlegt. Van verschillende kanten kwam' echter kritiek op het contract. De WD-fractie vond dat de baan te weinig uren was opengesteld voor pubhek. Raadslid G. Both (PvdA/PPR) was het "volstrekt oneens" met de inhoud van het contract. Hij meende dat het con tract zodanig is opgesteld dat geen uitvoering is gegeven aan het raadsbesluit. In dit raadsbe sluit was opgenomen dat de baan voor een gedeelte van de tijd openbaar zou moeten zijn. Vol- WARMOND - Een 24-jarige man is hchtgewond geraakt toen hij het water in reed op de War- mondse Leidseweg ter hoogte van de "Watertuinen". De man afkomstig uit Delft wilde zijn au to keren net over een bruggetje Een andere automobihst zag hem daardoor niet en botste te gen de wagen. De Delftenaar schoot met zijn hoofd door de voorruit en de auto belandde in het water. De man is met enkele snijwonden aan het hoofd ver voerd naar het Elisabethzieken- huis in Leiderdorp, maar kon na behandehng naar huis. Beide au to's zijn geheel vernield. gens Both is deze openbaarheid een "farce". Weliswaar is in het contract opge nomen dat twee klokuren per week de baan is opengesteld voor niet-leden van de vereni ging en dat het bovendien min stens twee uren per week voor le den mogelijk is introducés mee te nemen. Maar volgens Both is het voor niet-leden zó duur om te crossen dat ze in feite gedwon gen worden lid te worden. Hij doelde hiermee op het feit dat slechts kinderen op het terrein worden toegelaten die in het be zit zijn van een crossfietsje en helm die zijn goedgekeurd door de Koninklijke Nederlandsche Wielren Unie (KNWU). Deze fiet sen zijn prijzig, zo voerde hij aan. Bovendien moeten de kinderen een zodanig hoge toegangsprijs betalen dat het goedkoper is lid te worden wanneer ze regelmatig willen crossen. Voorzitter Morssink van de vereni ging bracht hier tegenin dat de vereniging gedwongen is een toegangsprijs te vragen omdat zij een verzekering moet afsluiten voor de mensen die crossen op de baan. Both was echter niet tevreden ge steld: "De baan moet een recrea tieve voorziening worden en niet de zoveelste besloten vereni ging", voerde hij aan. Het contract werd echter toch afge sloten. Wél zegde wethouder Marselis toe dat hij aan de ver eniging zou vragen rekening te houden met de verschillende ba- zwaren die in de commissie le ven tegen het contract. "Wan neer de vereniging het begrip in troducé ruim interpreteert, zijn we al een heel eind op weg", zei hij. WASSENAAR - Een vijftienjari ge Wassenaarse scholier is gis termiddag om tien voor drie ernstig gewond geraakt toen hij ten val kwam na een botsing te gen een boom. De jongen reed op de Backersha- genlaan en sloeg rechtsaf de Rust en Vreug.dlaan in. In de bocht botste hij tegen een boom en kwam zo ongelukkig ten val dat hij een schedelbasisfractuur opliep. De jongen, die niet in le vensgevaar verkeert, werd overgebracht naar het Haagse Westeindeziekenhuis. De huur van de Zoeterwoudse tennisbanen (op de foto die in het dorp) is eindelijk geregeld. De tennisverenigingen moeten de achterstallige huur alsnog betalen. (foto Holvast) ZOETERWOUDE - Als een nacht kaars is de al jaren slepende dis cussie over de kostendekkende huur van de tennisbanen in Zoe terwoude uitgegaan. Vanaf 1981 werd er regelmatig en langdurig in de gemeenteraad en Meerburg een vijfjarige over eenkomst over de verhuur van de velden wordt aangegaan in plaats van een overeenkomst op jaarbasis. De huurprijs zal jaar lijks via de begroting worden vastgesteld. missievergaderingen over de ZOETERWOUDE - "Met veel waardering voor het gevoerde beleid" staat te lezen in de marge van de brief van het inmiddels ontbonden comité Verkeer(s- )weg aan het college van B en W van Zoeterwoude. Ook gister avond in de commissie van fi nanciën bleek de lof van de raadsleden voor de organisato ren van de groots opgezette feestweek die Zoeterwoude vo rig jaar september beleefde bij de opening van de provinciale rondweg 17. Commissielid W. Ooijendijk (PZ) verwoordde de algemene opvat ting met de woorden "niets dan lof voor deze club". Het feest- week-comité heeft namelijk niet alleen kans gezien een voortref felijk geslaagde week te organi seren maar speelde het ook klaar voor een batig saldo te zorgen. Het overschot komt ten goede aan Zoeterwoudse groeperingen die zich inzetten voor landen uit de Derde Wereld en aan de ge meente. De gemeente zal een fonds oprichten waar volgende feestcomités uit kunnen putten om de start gemakkelijker te ma ken. Het christen-democratischecom missielid R. Hogenelst loofde "het sympathieke gebaar om in dezelfde geest te handelen als het gemeentebestuur destijds deed door Derde Wereldgroepe ringen gelijkelijk geld te geven". LEIDERDORP - De speel-o-theek "De Grabbelton" heeft van het comité kinderpostzegels 7.500 gulden gekregen. Deze week werd het geld door mevrouw Rollema van het Leiderdorpse comité kinderpostzegels over handigd. De speel-o-theek wil op 7 juni be ginnen met het uitlenen van speelgoed. Een week eerder wordt de speel-o-theek officieel geopend. huurprijs van voetbalvelden en tennisbanen gepraat. Er zou met twee maten worden gemeten, er moest een grondig onderzoek naar de verkapte subsidies van de gemeente komen en er moest een uniform beleid komen met duidelijke uitgangspunten. Inmiddels is er een redelijke inven tarisatie van de huurprijzen en de onderhoudskosten die de ge meente voor de diverse vereni gingen moet maken. Om een in gewikkeld financieel verhaal kort te houden: alle ophef in de voorbije maanden lijkt voor niets te zijn geweest. Er veranderd na melijk vrijwel niets. De tennis verenigingen moeten kostendek kend blijven draaien en zullen hun achterstallige huur alsnog moeten voldoen. "Er is naar onze mening al te veel renteverlies ge leden door de gemeente", aldus het college van burgemeester en wethouders in hun concept- raadsvoorstel. Veranderd is slechts dat er met de voetbalclubs SJZ en Meerburg en de tennisverenigingen ZTC de "verkapte subsidies" heb ben verder bekeken of de vereni gingen zelf op de onderhouds kosten kunnen bezuinigen. Dit blijkt bij de tennisverenigingen niet en bij de voetbalclubs wel het geval te zijn. SJZ heeft al toe gezegd zelf een aantal onder houdswerkzaamheden op te knappen. De hoogte van de be sparing door zelfwerkzaamheid is nog onbekend. Overigens moeten de tennisclubs hun achterstallige huur gewoon voldoen op de wijze zoals aan het begin van de slepende affaire door B en w was voorgesteld. Ze krijgen hiervoor driejaar de tijd. In het concept-raadsvoorstel schrijven B en W hoopvol: "Wij vertrouwen erop dat uw raad thans tot een definitief besluit kan komen zodat deze aangele genheid is afgewikkeld en de be treffende rekeningen verzonden kunnen worden". Lindehoeve In de Voorschotense Lindehoeve wordt zaterdagavond weer een Swing Wave-avond gehouden. Vanaf tien uur kan er worden gedanst op New-Wave en andere moderne muziek. Verder zijn er in de Lindehoeve de normale ac tiviteiten zoals disco (vanavond acht uur, zondag vanaf twee uur) en het videocafé (zondag vanaf negen uur). Volksdansen Internationale volksdansen staan vanavond op het programma in de Leiderdorpse Muzenhof. Kin deren van zeven tot twaalf jaar kunnen van zeven tot acht te recht, ouderen vanaf kwart over acht. Jazz In Ons Huis aan het Kosterspad kan vanavond worden gedanst op muziek van de groep Fifty Fi ve. Vanaf half negen worden jazznummers uit de jaren vijftig vertolkt. Bingo (1) In buurthuis De Weipoort wordt vanavond een bingo georgani seerd. Aanvang acht uur. Zater dagochtend kan de jeugd van vier tot tien jaar in het gebouw terecht om allerhande spel letjes te doen. Bingo (2) De evenementencommissie van het Muziekcentrum in Zoeter woude organiseert zaterdag 16 april een bingo-feest. Vanaf acht uur zijn er aan de Schen- kelweg fraaie prijzen te winnen. Bewoners van het bejaarden- centrun Emmaus kunnen gratis worden vervoerd door de mede werking van een plaatselijk touringcar bedrijf. Toneel In het buurthuis Zijlkwartier wordt zaterdag 16 april het to neelstuk "De computerbruid" opgevoerd. Aanvang acht uur. Fancy Drumfanfare De Rijntamboers or ganiseert zondag 17 april een rommelmarkt en fancy fair in de Eendenkooi. De markt duurt van een tot vijf uur. Spelweekeinde De werkgroep informatiefspel van het centrum voor jeugd werk in Zuid-Holland "Janzeu- ven" houdt 23 en 24 april in Zoe terwoude een informatiespel- weekeinde. Deze activiteit is vooral bedoeld voor vrijwilli gers in het kinder- en tiener werk. Meer informatie is te krij gen bij het centrum in Den Haag, telefoon 070-244736. VRIJDAG Leiden - Aniba's Muziekkamer, optre den Duo Onbemind, 20.30 uur. Antonius Clubhuis - ledenvergadering PvdA. 20 uur. Kantine VTL - Voorschoterweg, bingo avond wandelsportvereniging Zuid- West, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Yol' van Yilmaz Guney, vr en za om 20 en 22.15 uur. Schouwburg - Oude Vest, 't Kliekske', volksmuziekgroep, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - invitatieconcert door muziekvereniging De Burcht, na af loop een bal m.m.v. de dansbigband Daddy's Friends, 20 uur. LAK-theater - Levendaal, voorstelling door de groep Dansproductie: Feuil leton, 20.30 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 ZATERDAG Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - theater Rob van Reijn, 19.30 i LAK-Theater - Poppenstudio Hinderik met 'Dat kistje uit China', 20.30 uur. DIVERSEN Vrijdag Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 125202, dag en nacht bereikbaar. Zaterdag Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Kinder- en Jongerentelefoon: 120611, van 14-18 uur. Maandag Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. ARTSEN Leidèn - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, Kernstraat 11, tel. 141225, spreekuur: Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kern straat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk. Burggra- venlaan 16. tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur: 12 en 17 uur. vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen. Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg wordt waargenomen door: za, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk,. Rosmolen 2. zo, Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp - za, P. v. 't Woud, zo, L. Mid dendorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur za en zo van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - E.J. Rdelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - za, J. Vrijenhoek, Bach- laan 1, tel. 2356; zo, C. Meijer, Rouw- cooppark 11, tel. 2493. Wassenaar - noord: M. v.d. Feen, Van Pola'nenpark 128, tel. 18309; zuid: M. van Tolingen, Weteringlaan 4, tel. 78303 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 15 april tot 22 april door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- tel. 146540. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. ZOETERWOUDE - Geboren: Van Leeuwen Gustaaf Petrus, Van der Salm Bart, Zandbergen Maria Corne lia Johanna, Berg Rudolf Franciscus. Gehuwd: Rotteveel Engelbertus Corne lls Joseph met De Groot Clotilda Ge- i Marii entius Petronella Martina. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Vóór betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Directie: G. Koopman Adj.dir.. N Quakernaat Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren. R D Paauw, Rubriekchefs: J Kroon (stad) B.W.T Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o I. 071-144941,1st. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2