Nedlloyd: somber '83 C Ministeries scheppen werkloosheid Kort zakelijk marktberichten Lenen van de gemeente soms te duur Scheepvaart naar dieptepunt Furness ziet winst in '82 verdubbelen Saoedies kampen met tekort Met uitkering straks naar aparte winkel? Geding van personeel tegen Vleeschmeester Van der Meulen (CNV): Bijenkorf gaat top inkrimpen Beurs Amsterdam VRIJDAG 15 APRIL 1983 Amev Het verzekeringsconcern Amev heeft 1982 afgesloten met een 9,1 pet. hogere winst van 178,4 min. (1981: 163,6 min.) ofwel 17,43 per gewoon aandeel van 10 (v.j. 16,38 na correctie). De omzet steeg met 11,4 pet. van 3833 min. tot 4270 min., zo heeft het bedrijf meegedeeld. Va lutawijzigingen hebben per sal do geen noemenswaardige in vloed gehad op de stijging van winst en omzet. De winststijging is vooral te dan ken aan de resultaten van het le vensverzekeringsbedrijf, waar de winst voor belastingen steeg van 140,9 min. naar 152,1 min. Het schadeverzekeringsbedrijf boekte vooral in de Verenigde Staten gunstige resultaten. Deze overtroffen de achteruitgang van het resultaat van het Nederland se schadeverzekeringsbedrijf. Van Ommeren Het scheepvaartconcern Van Om meren heeft, conform de eerder uitgesproken verwachting, over 1982 een fors lagere winst be haald van 25,1 min. Over 1981 werd nog een nettoresultaat ge boekt van 91,2 min. De belang rijkste bijdrage tot de winst werd geleverd door de tankopslagsec tor, zo heeft de onderneming be kend gemaakt. Er wordt een dividend voorgesteld van 1,75 in contanten (1981 3,20) per aandeel van ƒ10, waar van al 0,50 werd uitgekeerd als interimdividend. Naar het zich laat aanzien, zal de neerwaartse trend zich niet verder voortzet ten, aldus Van Ommeren. Boskalis Het aannemingsconcern Konink lijke Boskales Westminster n.v. heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 25,8 min. tegen ƒ20,4 min. in 1981. Deze uit komst komt goed overeen met de verwachtingen die op circa 25 min. wezen. Voorgesteld wordt het dividend te handha ven op 3,50 per aandeel van 10,—. De nettowinst per aan deel steeg van 6,03 tot 7,64, zo heeft het concern bekend ge maakt. De omzet daalde van 2743 tot 2530 min. Het bedrijfsresultaat gaf een verdere verbetering te zien tot 264 min. Met name de baggerdivisie heeft goede resul taten behaald. Door een selectiever inschrijvings- beleid dan voorheen en door de afwachtende houding die door een aantal opdrachtgevers wordt ingenomen tijdens de recessie is de werkvoorraad gedaald van 2,7 tot 2 miljard. Daarnaast heeft de toenemende concurren tie een margeverkrappende in vloed. Bedrij fsopvolging De fiscus wordt wat soepeler voor mensen die een eigen onderne ming willen overdragen aan een of meer van hun kinderen. Ook nu al kan er dan onder bepaalde voorwaarden sprake zijn van "geruisloze doorschuiving", wat wil zeggen dat er bij de ouder fis caal geen eindafrekening plaats vindt over fiscale reserves en stil le reserves die in de onderne ming aanwezig zijn. Staatssecretaris Koning van finan ciën heeft nu aan de Tweede Ka mer een wetsontwerp gestuurd, waarin de voorwaarden waaron der die geruisloze doorschuiving kan plaatsvinden, worden ver ruimd. Koning wil dat dit al kan gebeuren als de ouder 55 jaar is. Nu moet deze 65 jaar zijn. De staatssecretaris wil voorts dat de geruisloze overdracht ook kan plaatsvinden bij de overdracht van een gedeelte van de zaak en bij overdracht van de onderne ming aan kleinkinderen. Economie Boeren dwars op Brennerpas BRENNER (DPA) Enige dui zenden Noorditaliaanse boe ren hebben gisteren de weg en spoorwegverbindingen via de Brenner geheel ge blokkeerd uit protest tegen het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap. Tegen de midaag kwam het bij de pas tot incidenten. Ita liaanse politiemannen wier pen traangasgranaten tussen de betogers die met stenen dreigden. De Brennerpas is de belang rijkste grensovergang tussen Oostenrijk en Italië. DEN HAAG (ANP) - Vijf gemeen telijke kredietbanken rekenen voor hun persoonlijke leningen tarieven die hoger liggen dan die van kredietverstrekkers die aan een wettelijk maximum zijn ge bonden. Dat zegt de Consumen tenbond in haar Geldgids van april. Gemeentelijke kredietbanken, in totaal 45 in ons land, zijn veelal opgericht om te voorkomen dat mensen die het niet konden beta len verplicht waren zich tot parti culiere geldgevers te wenden die daarvan misbruik maakten door woekerrentes te vragen. Zij zijn niet aan zo'n wettelijk maximum gebonden. Het vijftal waar de bond haar grie ven vooral op richt zijn de kre dietbanken in Appingedam, En schede, Groningen, Maassluis en Zwolle. Deze banken maken misbruik van de vrijheid die de wetgever hen biedt, aldus de bond. Daarnaast zijn er een aan tal banken die weliswaar op of net onder het maximum zitten, maar die de Consumentenbond toch te hoog vindt gezien de so ciale taak van de instellingen. De bond constateert dat voldoende gemeentelijke kredietbanken be wijzen dat het anders kan en re delijke rentes vragen. Het wettelijk rentemaximum voor een 36-maandslening van 5.000 gulden ligt op 19,9 procent. De bank in Groningen rekent hier voor 21,3, Appingedam 20,'4 en Maassluis 20,1 procent. Dat het anders kan bewijzen bijvoor beeld Zierikzee die 9,2 procent rekent, Roosendaal 10,3 procent, Gorinchem, Hoogezand en Schijndel met rentes tussen de 12 en 13 procent. De Rijkspost spaarbank rekent 15,5 procent. De Consumentenbond trekt als conclusie uit haar onderzoek, dat in januari is uitgevoerd, dat ook de gemeentelijke kredietbanken onder het maximum van de wet op het consumptief geldkrediet moeten vallen. In Leiden beweegt de rente zich tussen de 13,7 (voor leningen bo ven de 3000 gulden) en 17,5 pro cent (100 gulden). ROTTERDAM - De Ko ninklijke Nedlloyd Groep NV voorziet een diepte punt in de scheepvaart dit jaar. Het concern houdt rekening met een aanzien lijke winstdaling ten op zichte van vorig jaar, toen de winst al bijna werd ge halveerd. Vooral de gang van zaken in de lijn- en buikvaart is tegengeval len. De uiteindelijke nettowinst be droeg in 1982 75,5 miljoen. Een jaar daarvoor was dat nog ruim 144 miljoen gulden. In het bij zonder vanwege aanhoudend ge ringe resultaten in het transport van ruwe olie en vloeibaar aard gas, heeft Nedlloyd de 'stroppen- pot' voor waardecorrecties van de vloot aangevuld van 70 tot 320 miljoen gulden. Het uiteindelijke negatieve effect op de winst- en verliesrekening kwam uit op een tekort van 16,5 miljoen na belas ting, waarna de nettowinst uit kwam op 58,9 miljoen. In 1981 was dat 147 miljoen. De inkomsten van Nedlloyd daal den in 1982 van 4,48 miljard tot 4,23 miljard. Het bedrijfsresul taat liep terug van 235 miljoen tot 113 miljoen. Nedlloyd keert een dividend uit van 5,50 per aan deel van 50 gulden tegen 13 gul den over 1981. Daarbij is reke ning gehouden met de ongunsti ge vooruitzichten voor dit jaar. ROTTERDAM (ANP) - Furness NV (havens, transport, assuran tie, handel) heeft over 1982 een nettowinst behaald van 6,1 min, hetgeen een verdubbeling betekent ten opzichte van de winst van 3 min over 1981. Het volgens verwachting toegeno men resultaat betekent voor het eerst een herstel na een terug gang die in de drie voorgaande jaren is opgetreden. De omzet is met ƒ688,3 min (1981: ƒ688,7 min) nagenoeg gelijk gebleven, zo heeft de raad van bestuur be kendgemaakt. Er wordt een divi dend voorgesteld van 3,20 per aandeel van 20 (v.j. 1,60). De verbetering in 1982 was o.m. het gevolg van hogere resultaten van werkmaatschappijen in Ne derland en België. Ook werd bij een aantal deelnemingen een duidelijke vooruitgang geboekt. Waspeen Al-per kist 3,50-13,50, AII-5,00- 13,00, BI-11,60-17,60. Aanvoer: 417 ton. Prei AI per kg 0,63, uien I per kg 0,21- 0,41, peterselie (krul) 0,53, selderij 0,41. De winststijging is verder te dan ken aan een goede kostenbeheer sing en per saldo lagere rentelas- In Lisse is gisteren het nationale kampioenschap voor jonge koks gehouden. Negen van hen werpen zich hier op de opdracht een menu van 5 gangen samen te stellen. De daarbij te hanteren technieken: clarificeren, glaceren, pureren, pocheren en sauteren. ,F0to anpi RIAAD (Reuter) Saoedi-Ara- bië heeft op zijn begroting voor het 14 april beginnende jaar een tekort van 35 miljard rial (27,8 miljard gulden) als gevolg van de prijsdaling voor olie op de wereldmarkt. De inkomsten worden ge steld op 225 miljard en de uit gaven op 260 miljard rial. Het tekort zal worden gedekt uit de reserves die volgens schat tingen van bankiers 410 mil jard gulden omvatten. DORDRECHT (GPD) - De vakbonden FNV en CNV zijn weinig gelukkig met het initiatief pasjes te verstrekken aan Dordrecht- se uitkeringstrekkers, waarmee korting te krijgen is op con sumptiegoederen bij een aantal kleine middenstanders. De FNV vindt dat de uitkeringen zo hoog moeten zijn, dat dit soort acties niet nodig zijn. Het CNV heeft op zich niets tegen de aktie, als die zich maar beperkt tot plaatselijke aktiviteiten. De pasjes zijn een idee van de Stichting Vrijwilligers Organisatie Drechtsteden (SVOD). Hier kunnen uitkeringstrekkers tegen betaling van tien gulden een pasje krijgen waarmee ze korting krijgen bij 24 kleine middenstanders. Het gaat hierbij om kle- dingzakerl, schoenmakers, gordijn- en meubelzaken en dus niet direkt om levensmiddelen. Pasjesbezitters ontvangen een kor ting variërend van 10 tot 30 procent. Tot nu toe telt de lijst van pasjesbezitters 270 personen. De stichting heeft speciaal iemand ingeschakeld om bij de middenstanders belangstelling te wek ken en hoopt dat de lijst met 24 deelnemende zaken nog niet compleet is. Gordijnhandel Popelier is één van de deelnemers aan de aktie. Een woordvoerder van de zaak: „We hebben besloten mee te doen om mensen die al nogal krap bij kas zitten op deze manier een handje te helpen. Het idee van winstbejag zit er beslist niet achter. Het is zeker niet de bedoeling om de supermarkten te beconcurreren. Alleen voor een levensmiddelenzaak is dat inte ressant en ik ken geen levensmiddelenzaak die meedoet". De heer De Pee, eigenaar van een fotohandel, is niet van plan korting te gaan geven. „Ik ben er wel over benaderd, maar ik vind dat we dan eerst de prijzen omhoog moeten kunnen gooi en. Onze winstmarges zijn al zo klein. In principe ben ik ervoor de uitkeringstrekkers een handje te helpen, maar dan moeten er eerst economische maatregelen genomen worden. Ik heb vele kennisen in de Dordtse middenstand, maar kort geleden op een vergadering van de Kamer van Koophandel was er niemand van mijn kennissen die meedeed". Het initiatief mag zich niettemin in een grote belangstelling ver heugen. De verwachting is dan ook dat de actie landelijk zal aanslaan bij andere uitkeringtrekkers. Woordvoerder Ard de Graaf van de Stichting: „Op de invoering van de pasjes is alleen maar positief gereageerd. Uitkeringtrekkers die het discrimine rend vinden, hebben we nog niet gehoord. Hoeft ook niet want de pasjes zijn vrijwillig. Initiatieven voor andere steden moeten van de mensen zelf uitgaan. Wij geven alleen advies hoe wij het hier hebben aangepakt". FNV-districtsbestuurder S. Stroek hoopt van harte dat het Dordt se idee niet landelijk om zich heen zal grijpen: „Het is schanda lig dat de uitkeringen blijkbaar zo minimaal zijn. De mensen zouden vrij moeten kunnen kopen waar ze willen. Ik juich het niet toe dat de middenstand op deze manier een groep mensen naar zich toetrekt. Ook trek ik in twijfel of de middenstand wel zo gebaat is met deze aktie. Die dertig procent is misschien net hun winstmarge. Hopelijk grijpt het niet landelijk om zich heen. Straks krijgen we nog speciale winkels voor uitkeringstrek kers". Ook CNV-distictsbestuurder Beenhakker zet vraagtekens bij het initiatief. „Waarom heeft iemand met een wat hogere uitkering wel recht op korting en een minimumloner niet? De pasjes wor den naamloos verstrekt. Hoe kunnen ze controleren of iemand die inmiddels weer werk heeft gevonden er geen misbruik van maakt? Als de middenstand dan zo nodig wil concurreren, waar om geven ze de pasjes dan niet aan iedereen? Ik heb er wel begrip dat de uitkeringstrekkers zo'n kans met beide handen aangrijpen". AMSTERDAM (ANP) - Vieren dertig werknemers van de Am sterdamse bv Vleeschmeester C.J. Kruijer onderdeel van het in opspraak gekomen Vleesch- meesterconcern willen via een rechterlijke uitspraak voorko men dat zij worden ontslagen. Bovendien eisen zij dat hun be drijfsonderdelen - kantoor, ho reca- en distributiecentrum aan de Veelaan in Amsterdam - voorlopig niet worden gesloten. De werknemers eisen dit in een kort geding tegen de staat, de di recteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau en Vleeschmeester Kruijer. Gisteren diende dit ge ding voor de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W.J. Borgerhoff Mulder. Vleeschmeester Kruijer vroeg be gin februari dit jaar ontslag aan voor 34 van de ruim driehonderd werknemers in Amsterdam. Het bedrijf wil het kantoor, waar 6 mensen werken, vandaag 15 april al sluiten. Het horeca- en distributiecentrum aan de Veel aan zou later dicht gaan. Volgens de werknemers is hun ontslag aangevraagd zonder enig overleg met hen of met de vak bonden. Dit zou in strijd zijn met de wet melding collectief ont slag. "Vleeschmeester Kruijer kent geen ondernemingsraad als gevolg van nalatigheid van de ondernemer. Dit betekent echter niet dat zomaar aan de medezeg- genschapsrechten van de werk nemer voorbij kan worden ge gaan", aldus mr. E.P.M. ter Hark, raadsman van de eisers. Volgens de advocateh van Kruijer, de staat en de GAB-directeur, mr. P.A. Mastenbroek en mr. J.L. de Wijkerslooth, hebben de werknemers wel degelijk de kans gehad zich over sluiting van het bedrijfsonderdeel en hun ontslag uit te laten. Er zou echter geen vraag of mededeling daar over van de 34 werknemers bij de directie zijn binnengekomen. Ook was er overleg met de bon den geweest volgens de advoca ten. Er werd toen echter niet al leen over de reorganisatieplan nen in Amsterdam gesproken maar over de totale reorganisatie binnen het landelijke concern. "Het is een overtrokken eis dat nu ook nog op lokaal niveau gepraat zou moeten worden. Bovendien is het onaannemelijk dat uit een nader te voeren overleg de nood zaak van de sluiting en het daar mee samenhangende ontslag van de 34 zou wegvallen", aldus de raadslieden. Dat Vleeschmeester Kruijer geen ondernemingsraad kent, is vol gens de raadslieden niet te wij ten aan de directie. Er zou nooit een verzoek om een or zijn geko men van de werknemers. Mr. Borgerhoff Mulder doet op 21 april uitspraak. 99 OOSTERHOUT (GPD) - De mi nisteries leggen hun problemen op de deurmat van Sociale Za ken. Het lijkt erop of de departe menten hun bezuinigingswerk goed hebben gedaan, maar de realiteit is dat §ociale Zaken als sluitstuk wordt gedwongen dras tisch in te grijpen in de sociale zekerheid. We scheppen dus geen werk, maar creëren werklo-' Dit zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen op een regionale CNV-manifestatie in Oosterhout „De departementen stoten men sen af, die vervolgens ontdekken dat noodzakelijk werk niet meer wordt gedaan, terwijl zij met uit keringen thuis zitten", aldus Van der Meulen. Als voorbeeld noem de hij bezuinigingen op verkeer en waterstaat. „Wegen worden niet meer hersteld, de dijken in Friesland zijn te laag. Ook volks huisvesting heeft veie projecten geschrapt en vervolgens de werklozen doorgeschoven naar Sociale Zaken," zei Van der Meu len. Hij verveet het kabinet te trachten een wig te drijven tussen de soli dariteit tussen werkenden en niet-werkenden, door te probe ren de uitkeringen los te koppe len van de in het bedrijfsleven verdiende lonen. „De rekening van de slechte economische si tuatie wordt eenzijdig bij de uit keringstrekkers gelegd", aldus Van der Meulen, die in dit kader de opstelling van het Nederlands AMSTERDAM (ANP) - Koninklijke Bijenkorf Be heer (KBB) is niet ontevreden over de resultaten in de eerste maanden van het op 1 februari begonnen boekjaar 1983-84. De omzetten ontwikkelen zich goed in verhouding met de economische situatie in de detailhandel in Nederland. De resultaten passen binnen de prognose, dat dit jaar een beperkt verlies zal opleveren, zo zei bestuursvoorzitter drs. J. Bons in de jaarvergadering. In de vergadering werden voorts de plannen bekend gemaakt om de top van het concern in te krimpen. "Dit is mogelijk en wenselijk wegens de verminde ring van het aantal werkmaatschappijen en voorlo pig achterwege blijven van expansie". Vanaf 1 mei zal de raad van bestuur volgens de plannen in plaats van met vijf voorlopig met drie leden werken, te weten de heren Bons, Maas en Ten Hoonte, die thans het presidium vormen. Het bestuurslid drs. A.D. Isaac treedt zoals eerder werd bekendgemaakt af, vertrekt bij KBB en legt daarmee ook zijn functie af als directeur-voorzitter van de directie van werk maatschappij Maxis-Praxis. Christelijk Werkgeversverbond fel hekelde. Hij noemde de christelijke werkgevers suppor ters van de WD, die in hun over ijverig kortingsbeleid nog harder willen lopen dat de liberalen zelf. Van der Meulen hekelde ook de opstelling van het kabinet, door opnieuw sociale premies te gaan gebruiken om de rijksfinanciën te ontlasten en om te kunnen korten op uitkeringen en ambte narensalarissen. De jongste aan kondigingen, om de wao-premie te verhogen, vond Van der Meu len onnodig. „Het fonds het geld genoeg", zei hij. Hij vond de bes te methode om de druk op de so ciale zekerheid te verlichten, werk te scheppen en te behou den. Van der Meulen vond dat werken met behoud van uitke ring veel krachtiger moet wor den bevorderd dan nu nog ge beurt. AANDELEN binnenland doorlopend 142.00 143.00 1880 109.00+ 27800 270 50 223^00 2 perioden blyd 1000 c bols c caland hold Noteringen van vrijdag 15 april 1983 (tot 12:30 uur) 260.00 260.00 574^00 580.00 125 80 126.00 64 60 65.05 burroughs 45.50 42.40 8 44.65 108.75 110.400 schlumberg 42.1C 164.30 164.25 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen nl 12*4 81-91 130.60 130 80 11570 114.30 110.80 108.20 106.50 bng bg11'/4 82-07 117.8 bg 10*4 82-07 114.2 bg 10 80-88 106 1 bg 9Vi 82-07 107 S bedrijfsleven amro 1082-89 106.20 amro 81/» 83a 98.00 ar s10'£ 82-87 119.70 nmb 10V4 82 107.70 nmb s 8'£ 77 153.90 nmb S 8*4 78 147 20 nmb S 7'^ 78 144 50 pandbrieven fgh 11 81-88 104.50 Igh 7% 77-85 99 30 9'£79-87 101.05 parallelmarkt officieel toegelaten 155.00 L 150.00 indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Bankleningen Pandbneven goud en zilver Goud (onbew.) 37980 Zilver (onbew 100-1 (nolermgen 15'4 09.0< Zwits franc (100) Noorse kroon (100) Spaanse peseta (100) (100) 35.00 38.00 VERKLARING DER TEKENS O gedaan en laten NG offoèle nol geschorst a achtergestelde lerang HOGERE KOERSEN Op de laatste beursdag van de week zijn de koersen overwegend gestegen. Zowel aandelen als obli gaties gaven een zeer vaste stem ming te zien. Boskalis ging met ruim 13 naar bo ven De overige bouwaandeien waren ook wat hoger De goede verwachtingen van Van Ommeren lokten enige vraag uit De eerste notering bracht een winst van f 1,70. Nedlloyd was f 0,50 in herstel Unilever ging ruim t 2 vooruit en Akzo ging met f 0,60 naar boven Philips won I 0.20 maar Kon Olie moest f 0,20 inleveren, in verband met de daling van de prijs van de US dollar De bankaandelen waren verdeeld De hypotheekbanken waren onver anderd Amev ging 12 omhoog door de goede resultaten over 82. Ennia was f 1 in herstel Vanmiddag zi|n de uitkomsten van dit fonds gepubliceerd De jitgevc

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25