D Fletse thriller over straatfobie Al Pacino in komedie -C "Haast een hand' gaat naar Cannes v jt JT rjrjr A "Een zaak van leven of dood" '"Illll,, -i| iiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii 'Author, Author': sympathiek, niet zo geslaagd Vrij circuit VRIJDAG 15 APRIL 1983 Film Renee Soutendijk in 'Van de koele meeren des doods'. Een groot succes in Nederland, maar niet goed genoeg voor het filmfestival van Cannes. (foto PR) De korte Nederlandse animatie film 'Haast Een Hand' is geac cepteerd voor deelname aan de competitie om de Gouden Palm tijdens het filmfestival van Can nes. dat over een maand plaats vindt. Haast Een Hand is een in genieuze vervlechting van teke ningen, foto's en live action, die in zeven minuten tijds iemands gang van de wieg tot het graf schetst als tegelijkertijd futiel en betekenisvol. De film werd ver vaardigd door Jacques Over toom, Peter Sweenen en Gerrit van Dijk. De lange Nederlandse speelfilms die voor competitie in Cannes werden aangeboden, zijn overi gens geen van alle door de selec tie gekomen. Achtereenvolgens zijn 'Van De Koele Meren des Doods', 'Als Je Begrijpt Wat Ik Bedoel' en 'De Vierde Man' aan gemeld. Ze werden stuk voor stuk afgewezen. Over deelname van George Schoutens film 'Een Zaak van Leven of Dood' is nog geen uitsluitsel gegeven, maar de kans dat het hiermee wèl lukt, is zo goed als nihil. Wel is het nage noeg zeker dat Ademloos, van Mady Saks, terechtkomt in de se cundaire sectie Semaine de la Critique. Inmiddels is van een aantal buiten landse films een plaats in het hoofdprogramma van Cannes al zeker. Marco Ferreri zal present zijn met Storia di Piera, waarin Marcello Mastroianni, Hannh Schygulla en Isabelle Huppert meespelen. Hongarije heeft De Recidivisten in competitie, een film van Zsolt Kezdi-Kovacs. Au stralië zendt The Year of Living Dangerously in, een door Peter Weir geregisseerde film die zich afspeelt in Indonesië in de tijd dat Soekarno bezig was de Ne derlanders buiten te gooien. Si- gourney Weaver (het meisje uit Alien) en Mel Gibson (uit Road Warrior) spelen de hoofdrollen. Paul Verhoevens "Vierde Man" werd voor Cannes afgewezen. (foto Holvast) Openingsfilm van Cannes wordt op 6 mei King of Comedy, van Martin Scorsese. Deze film, waarin Robert de Niro en Jerry Lewis de rollen spelen van twee komieken op hun retour, werd in de Verenigde Staten zowel ge prezen als verfoeid. Vorig jaar won Eric de Kuyper met Casta Diva de Grand Prix op het festival voor experimentele films in Hyeres. Een paar jaar eerder werd diezelfde prijs veroverd door eveneens een Nederlandse film: Instant Pictures van Geor ge Schouten, gedraaid in 1978. Zo'n internationale onderschei ding kan verlammend werken. Dat wordt bewezen doordat we tot deze week moesten wachten op een nieuwe speelfilm van Schouten. Een Zaak van Leven of Dood, zo luidt de titel. Te vre zen valt dat het werkstuk in de 12 bioscopen waar hij is uitgebracht geen lang leven beschoren zal zijn. Het is een zwak werkstuk. Na Instant Pictures heeft George Schouten het ene script na het andere ontworpen en liep daar alle Nederlandse producenten mee langs. En als er eens eentje hapte, dan gooide het Productie fonds roet in het eten, of CRM, of er bleek geen tv-omroep bereid tot mede-financiering. Uiteinde lijk is Schouten (opgeleid door Frans Zwartjes, maar niet langer een experimentalist) ingegaan op het door Matthijs van Heijnin- gen gedane aanbod om Zonder Dollen aan te pakken, de roman van Hans Vervoort waar eerder Otto Jongerius, Ben Verbond en Bobby Eerhart op waren en afge knapt. Toch was het scherp ge zien van Van Heijningen dat hij de rechten gekocht had: het boek bezit aantrekkelijke moge lijkheden voor een film. Het verhaal heeft als thema de nieuwsgierigheid naar de rede nen van het menselijk doen en laten. Het gaat over marktonder zoekers: snelle jongens (maar niet zo snel als de reclame-boys) die weten om te gaan met lijsten van vragen en antwoorden. Maar in deze geschiedenis blijken ze slecht in staat om inzicht te krij gen in hun eigen gedrag en dat van hun naasten. En het is een verhaal over fobieën: extreme angsten voor stereotiepe situa ties. Hoogtevrees, claustrofobie, pleinvrees, zijn er voorbeelden van. Hitchcock heeft er schitte rende films over gemaakt, fo bieën zijn dankbare dingen over psycho-thrillers. Maar Schouten komt er slecht mee uit de voeten. Peter Faber speelt de rol van marktonderzoeker Hans Janso- nius, die verliefd wordt op zeke re Eefje (Carla Hardy), een typis te van zijn kantoor. Hij trouwt haar, vindt dan dat ze niet langer typiste kan zijn en maar lekker thuis moet blijven. Na enige tijd durft ze ineens de deur niet meer uit: straatangst. Er wordt onvol doende hulp geboden en een on gelukkig toeval brengt Eefje in contact met Derek de Lint ais de door Jansonius verafschuwde Peter Faber en Carla Hardu in een scène uit "Een zaak van leven of dood". collega Jack, die eveneens be hept blijkt met een of andere fo bie. Maar Jack heeft zijn afwij king leren hanteren en dat be looft hij Eefje eveneens bij te brengen. Zonder dat Hans aan vankelijk iets in de gaten heeft, krijgt Jack macht over de vrouw die zich volledig overlevert in een relatie die sado-masochis tisch geaard blijkt. Hans is haar kwijt, maar ook de verhouding met Jack loopt uit de hand. Eefje stort zich in wanhoop van de hoogste etage van Jacks flat. Juridisch kan niets tegen Jack worden ondernomen, maar Hans Jansonius ziet zijn collega als een moordenaar en wil een be kentenis uit hem zien te wringen. Tijdens een congres voor markt onderzoekers zet Hans de vallen uit waarmee hij moet achterha len wat de fobie is van Jack. En als hij de zwakte van zijn tegen stander gevonden heeft, ja, dan gebeurt er iets. Iets dat helaas nogal afwijkt van wat Hans Ver voort had geschreven. Zonder Dollen was leuk en intrige rend om te lezen. Verhuizing van het van Hongarije naar de Rijn mond doet weliswaar het exotis me wegvallen, maar men moet toegeven dat in Rotterdam en Vlaardingen de mogelijkheden om met fobieën te stoeien rede lijk te compenseren zijn. Toch heeft het me moeite gekost om Een Zaak van Leven of Dood braaf uit te zitten. Misschien dat voorkennis van de plot (die is in gewikkelder dan hier net is sa mengevat) afbreuk doet aan wat Schouten heeft mee te delen. "Een zaak van leven en dood", theater: Lido 4, regie: George Schouten, met Peter Faber en Car la Hardy, 16 jr. maar dat is nu eenmaal het risico dat iemand loopt als hij een nog al bekende roman gaat verfil men. Dat Een Zaak van Leven of Dood zo'n fletse indruk maakt, heeft echter minder te maken met het verhaal als zodanig, als met de slome manier waarop het wordt verteld. Zo is het altijd lastig om mee te voelen met stevig verknipte lie den wanneer het hen ontbreekt aan tevens voldoende heldere momenten, of aan herinneringen aan de tijd dat ze nog ongestoord waren. Een verhouding die je ka pot ziet gaan, is een dramatisch gegeven, maar in Schoutens film is niet te begrijpen dat het ooit kon klikken tussen Eefje en Hans Jansonius en dan wordt het allemaal een stuk minder dramatisch. De straatangst van de vrouw is nog te volgen, maar hoe dat dan weer verband houdt met de plotselinge wens om zich op glazen tafels te laten vastbin den, dat blijft mysterieus. Carla Hardy heeft zich in Menuet (van Lili Rademakers) doen ken nen als een erg goed en vooral erg subtiel actrice, maar in de rol die ze nu te spelen kreeg, roept ze weinig meer op dan een vaag medelijden. Maar Peter Faber is erger. Van de sul die hij neerzet als Jansonius, valt niet te snap pen wat Eefje ooit in hem gezien heeft, of wat zijn talent kan zijn in de marketing (dat geldt trou wens ook voor collega's Gerard Cox en Derek de Lint), of waar hij ineens de brille vandaan haalt om Jack als het te laat is zo geraf fineerd aan te pakken. Hoewel ons ook veel te weinig informatie bereikt over De Lints personage, werkt het daar tenminste nog een beetje verontrustend, al ver lopen de confrontaties tussen hem en Faber kleurloos, zelfs al staan ze bovenop de Euromast, onder begeleiding van nerveuze synthesizer-klanken. Ze blijven een ijzeren Hein en een houten Klaas. Net zo stijf en stram als de film zelf. PIETER VAN LIEROP Hl', ''lil,. 1|| 'Author, Author*; regie: Arthur Hiller; hoofdrol- I len: Al Pacino, Dyan Can non en Tuesday Weld; theater: Lido 3, Leiden; al- le leeftijden IIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll 'Author, Author' is de zoveelste Hollywood-aflevering in de serie 'getapte kinderen'. Sinds het par mantige optreden van de kleine Kramer in Kramer vs. Kramer, is er menig wereldwijs, grappig en bijdehand onderdeurtje van de band gerold. Vertederend en leuk, dat zijn twee vliegen in één klap. Al Pacino weet zich in Author, Au thor omringd door zelfs vijf ac- teurtjes en actricetjes, in leeftijd variërend van zeven tot zestien. In zijn eerste filmkomedie speelt Pacino de toneelschrijver Ivan Travalian. Zijn wel en wee wordt op twee fronten beschreven. Daar zijn allereerst de privé-pro- blemen. Zijn huwelijk met Glo ria (Tuesday Weld) loopt op de klippen, ze prefereert het gezel schap van een brave accountant boven dat van een altijd werkende schrijver. Ivan blijft achter met vijf kinderen. Eén van hemzelf en vier van haar. Zo gaat dat in die kringen, niet waar? Al haar vorige echtgeno ten hebben weinig interesse in de haast vergeten kroost, dus dat stroomt allemaal weer tesamen in Ivans huis. Professioneel lijkt het Ivan wel voor de wind te gaan. Broadway heeft veel talent vefzameld voor zijn nieuwste toneelstuk. Maar als er aan de tweede akte nog ge sleuteld moet worden, zitten de huiselijke problemen Ivan te veel in de weg. Author, Author is een typisch voorbeeld van Hollywood-denk- werk. Taboes zijn doorbroken, het beeld van het ideale gezin is stukgeslagen en het publiek wil zo nu en dan best kennisnemen van een intiem drama. Zie het succes van de strijdende Kra mers en Ordinary People. Regis seur Arthur Hiller heeft voor Au thor, Author een wat lichtvoeti ger toon gevonden, maar de be doelingen zijn hetzelfde. Het eindprodukt is in zoverre ge slaagd dat het een sympathiek pleidooi is voor het ouderschap. Gloria wordt onbarmhartig afge schilderd als een egoïstische moeder en Ivan wordt aangepre zen als de kameraadschappelijke vader naar wie alle kinderen - of ze nou van hem zijn of niet - te rugkeren. Al Pacino speelt die rol met verve. Dat neemt niet weg dat Author, Author een film is, waarin veel te veel zijwegen worden ingeslagen en waarin iets te duidelijk veel sentimenten wordt gemanipu leerd. Hiller legt het er iets te dik op en bovendien werkt de for mule van vroeg-volwassen kin deren hier de film juist tegen. In plaats van leuk is nu voorname lijk irritant. Hollywood moet maar weer eens wat anders ver zinnen. BART JUNGMANN Drie films die tijdens het on langs gehouden Rotterdams filmfestival te zien waren, worden in het,Kijkhuis ver toond: "Casta Diva", het de buut van Erik de Kuyper, op maandag; "Toute une nuit" van de Belgische Chantal Akerman op dinsdag en woensdag; en "The state of Things", de nieuwste van Wim Wenders, van donder dag t/m woensdag (ook zon dag). Aanvang 20.00 en 22.15 uur. K O draait "Aan mij de wraak" van de Japanner Sho- hei Imamura. Het verhaal gaat over een arbeider die na de moord op twee van zijn collega's wegvlucht en gedu rende tachtig dagen uit han den van de politie weet te blijven, (dinsdag 20.00 uur). Het Filmhuis LVC zet de cy clus Russiche klassieken voort met "Storm over Azië" van Pudovkin. (woensdag en donderdag 20.00 en 22.15 uur). Michel Piccoli In het Hooftstraatfilmhuis in Alphen valt vanavond "Me- phisto" van Istvan Szabo te bewonderen (21.00 uur), ter wijl het Filmhuis Lisse maan dagavond "Themroc" pre senteert. Themroc (Michel Piccoli) loopt elke morgen met walging rond in de zelfde tredmolen van het ar beidsproces. Het duurt niet lang of hij breekt met alle normen, (te zien in Artopa, 20.30 uur). In twee delen gesplitst wordt maandag en dinsdag (aan vangstijden respectievelijk 20.07 en 20.28 uur) de ruim drie uur durende film Exo dus op Nederland 1 vertoond. Het is de filmbewerking van Otto Preminger van het ge lijknamige boek van Leon Uris. Met Paul Newman in de hoofdrol wordt verhaald van de periode die vooraf ging aan de vorming van de staat Israël. Newman speelt Ari Ben Canaan, officier van de ondergrondse beweging Ha- gannah. Canaan chartert een schip dat hij Exodus noemt en 600 vluchtelingen van Cy prus naar het Beloofde Land moet brengen. Als dat lukt, wachten echter in Palestina nog grotere problemen. Eind van de week (vrijdag, 23.25 uur) Charade van Stan ley Donen op Nederland 2. Een Hitchcock-achtige thril ler waarin Audrey Hepburn een gefortuneerde weduwe speelt die opeens allerlei schuldeisers op haar dak krijgt. Onderzoek leert dat haar man op niet zo'n frisse wijze zijn kapitaal had ver gaard. Naast Hepburn ook Cary Grant in een mooie rol. Dezelfde avond, maar dan op België 1 om 20.20 uur, Three Women van Robert Altman. De BRT zendt de komende tijd een aantal Altmans uit en dit is een heel fraai?. Een in getogen verfilmd drama waarin Sissy Spacek een nog al wanhopige vriendschap sluit met Shelley Duvall. De twee eenzame vriendinnen brengen hun vrije tijd door in een vreugdeloos pretpark en maken kennis met de vrouw van de eigenaar. Voor wie hem nog niet gezien heeft, brengt de NOS woens dagavond Gekkenbriefje van Olga Madsen nog een keer (20.15 uur). De film is geba seerd op het (ongeveer) ge lijknamige boek van Ger Ver- rips. Onderwerp is de oorlog in Indonesië waar Willem van Jossen (Esgo Heil) aan pro beert te ontkomen door enige gekte te simuleren. Dat lukt, maar eenmaal aangekomen in het militaire hospitaal wordt hij op een nog wrange re manier met de oorlog ge confronteerd. BLIJVERS "Tootsie" - schitterend eigentijdse komedie met Dustin Hoffman als "De Vierde man" - Lof voor Verhoe vens verfilming van Reve, Lido 1. "De Gendarme in paniek" - Louis de Funes voor het laatst als drift kikker, Lido 2. "Gandhi" - Schitterend portret van Indiase leider, Studio, leiden. "First Blood" - Vietnam-veteraan vecht zich letterlijk door de sa menleving. (OP)NIEUW "De kanonnen van Navaronne" - klassieke oorlogsfilm, Euro 2, Al- "Big Bomber" - Nieuwste van Bud Spencer, City 1, Katwijk. "E.T." - Ontroerend sprookje van Spielberg, City 2, Katwijk. SEXFILMS "Love hotel" - Rex, Leiden. Nachtfilms "Drommelwinkel" - Rex, Leiden. "First blood" - Euro 1, Alphen. "Sex tussen start en finish" - Euro 2 Alphen DEN HAAG "Gandhi" - Asta (463500), al. "Qu'est-ce qui fait courir David?" - Bijou (461177), al. 'Tootsie" - Calypso (463502), al. "An officer and an gentleman" - Ba bylon 1 (471656), al. "Annie" en 'The world according to Garp" - Babylon 2, 12 jr. "E.T." - Babylon 3. 12 jr. "De gendarme in paniek" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "Een zaak van leven of dood" - Ci neac 2,12 jr. "Fanny Alexander" - Cineac 3,16 jr. "Missing" - Du Midi (855770), 16 jr. "Ben Hur" - Euro, 12 jr. "De vierde man" - Metropole 1 (456756), 16 jr. "Dark crystal" - Metropole 2, al. "Tootsie" - Metropole 3, al. "Mommie Dearest" - Metropole 4, al. "Aas der Azen" - Metropole 5, al. "First Blood" - Odeon 1 (462400), al. "Tron" - Odeon 2, al. "De vierde man" - Odeon 3, 16 jr. "The Chosen" - Odeon 4,16 jr. "De gendarme in paniek" - Odeon 5, al. "Tussen de lakens" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Verboden spelletjes op de school banken" - Le Paris 2, 18 jr. "First blood" - Passage (460977), 16 "Teenagers op het pornopad" - Eu ro 3, Alphen. 'The New York Ripper" - Euro 4, Alphen. AMSTERDAM "An officer and a gentleman" - Alfa 1 (278806), al. "Five days one summer" - Alfa 2, al. "Death Trap" - Alfa 3,12 jr. "Diner" en E.T. - Alfa 4, al. "Dark crystal" Alhambra 1 (233192), al. "Coup de torchon" - Alhambra 2 (233192), 16 jr. "Gandhi"- Bellevue Cinerama (234876/266227), al. 'Tootsie" - Calypso 1 (266227/ 234876), al. "De gendarme in paniek" - Calypso 2, al. "Annie" en "Victor Victoria"- Ca lypso 3,12 jr. "Om de beurt" - Centraal (248933), 18 jr. "Emanuelle" - Cineac Damrak 2, 16 jr. "Fame" - Cineac (243639), al. "Fanny Alexander" - Cinecenter (236615), 16 jr. "Casanova" (Fellini) - Cinecenter (236615), 12 jr. "Mean Street" - Cinecenter. 16 jr. "La notte di San Lorenzo" - Cine center, 16 jr. "Christiane F." - Cine D 16 jr. "2001 a space odyssey" en "De vier de man" - Cinema 1 (151243), 16 jr. "First Blood" - City 1 (234579), 12 jr. "Coup de torchon"- City 2, 16 jr. "The chosen" - City 3, al. "Aas der azen" - City 4, al. "Tron" - City 5 16 jr. "Fanny Alexander" - Citu 6, al. "Als je begrypt wat ik bedoel" - City 7. al. "Een zaak van leven of dood", city 7 16 jr. "Moonlighting" - Leidsepleinthea- ter (235909), 16 jr. "Sexbommen in actie" - Parisien (248933), 18 jr. "First Blood" - Rembrandtplein- theater 1 (223545). 16 jr. "Evil dead" - Rembrandtpleinthea- ter 2 (223545), 16 jr. "Shogun assasin" - Rex (246132), 16 jr. "Halleluja voor een paar vuisten" - Saskia (244152). 12 jr. "Macbeth" - Studio K 231708), 16 jr. "Catch 22" - Kriterion (231708). 16 jr. "The chosen", "De wilde aarbei- den". "Die Freundin" - The Mo vies (245790), 16 jr. "De vierde man" - Tuschinki 1 (262633), 16 jr. 'Tootsie" - Tuschinski 2, 16 jr. "De gendarme in paniek", Tu schinski 3,16 jr. "Een zaak van leven of dood" - Tu schinski 4. al. "Les uns et les autres" - Tuschinski 5, al. "An officer and a gentleman" - Tu schinski 6, al. "The world according to Garp" - De Uitkijk (237460), 12 jr.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21