"Natuurlijk" betekent niet "onschadelijk Kloof officiële en alternatieve genezers Vragen over artikel brandweer commandant VRIJDAG 15 APRIL 1983 Kalmerende, chemische middelen, die worden voorgeschreven door een Hoe wanhopig kan men zijn als de auto plotsklaps weigert te star ten, of als het mobiel halverwege de rit met schokkende bewegin gen tot stilstand komt en het ver der laat afweten. Hoe vreemd zouden wij opkijken als een te hulp geroepen monteur, na een bemoedigend klapje op de bum per, de voiture slechts zou toe spreken of alleen maar een kopje water over het dak zou uitgieten, en ons vervolgens zou vertellen dat het euvel weldra verholpen is. In dergelijke behandelingen gelo ven wij niet, daar wij weten dat zij niet tot succes kunnen leiden. Elke arts weet echter dat dergelij ke nep-behandelingen lichame lijke klachten bij de mens in po sitieve zin kunnen beïnvloeden. De mens kan onverwachte, on- verspelbare, onbegrepen reacties vertonen. Lichamelijke klachten ten gevolge van nerveuze span ningen kunnen verminderen of zelfs verdwijnen als aan de be trokkene voldoende aandacht wordt besteed, bijvoorbeeld in de vorm van toegewijd luisteren. door A.J. Porsius Het kind met de kapotte knie vergeet de pijn door een knuffel van moeder. Het glaasje water kan wonderen doen bij een hevige schrikreactie. De wetenschap dat de slaaptabletten met het kopje water binnen handbereik op het nachtkastje staan, verge- Strijdpunt makkelijkt het inslapen. Het dubbel-blind onderzoek Om uit te sluiten dat een stof "slechts" door een placebo-effect in sommige gevallen werkzaam heid bezit, verricht men in de of ficiële geneeskunde een zoge naamd dubbel-blind onderzoek. Kortgezegd is de opzet van een dergelijk experiment als volgt. Een voldoende aantal patiënten met dezelfde aandoening wordt in twee groepen gesplitst. Een groep krijgt het te testen prepa raat toegediend, de andere groep de placebo. De patiënt, noch de arts kent de identiteit van het verstrekte preparaat (dubbel blind). Gedurende en aan het einde van de behandelingsperio de worden de eventuele effecten gemeten. Als nu blijkt dat beide groepen pa tiënten even goed of slecht rea geerden, komt men tot de con clusie, dat er que werkzaamheid geen verschillen zijn tussen het te testen middel en de placebo. Is het resultaat met de te testen stof -beduidend beter dan met het fopmiddel, dan stelt men vast dat het gunstige effect van het preparaat berust op de inhoud- stof(fen). De bewezen werkzaam heid krijgt nog meer kracht, naarmate meer groepen onder zoekers tot die conclusie komen. het genezend effect teweegge bracht door de inhoudstof(fen). Een kenmerk van alternatieve the rapeuten is, dat zij met succes behandelde individuen uit het patiëntenbestand pikken en de zen aan het publiek tonen. Een kenmerk van wetenschappelijk onderzoekers is, dat zij grote groepen patiënten in beschou wing nemen, controles inbou wen en getallen presenteren die volgens wetenschappelijk vast gestelde rekenmethoden tot standgekomen zijn. Op zichzelf- staande individuen zijn niet inte ressant voor het trekken van ge fundeerde conclusies. Zolang de alternatieve behandelaar daar van niet overtuigd is, zal de dia loog tussen aanhangers en tegen standers zich op hetniveau van een "nietes-welles" afspelen. Chemische middelen De meeste officiële geneesmidde len zijn chemische stoffen, ver pakt in een tablet, dragee, capsu le, e.d. Helaas zijn de meeste me dicamenten niet vrij van bijwer kingen. Nederland beschikt over arts. Er zijn mensen die niet zonder lingen van kruiden in de handel, kalmerende effect hebben. een "College ter Beoordeling van Geneesmiddelen", dat op grond van gerapporteerd onderzoek vaststelt of de werkzaamheid van een door de industrie aange boden preparaat bewezen is, en of de schadelijkheid in relatie tot de bestrijden aandoening accep tabel is. Bovendien worden re sultaten van onderzoek gepre senteerd waaruit moet blijken hoe het middel zich in het li chaam gedraagt. In incidentele gevallen is geble ken dat een medicijn na een aantal jaren onherstelbare schade aanrichtte (de afschu welijke Softenon-affaire). Des ondanks móet men vaststellen dat de farmaceutische indus trie de afgelopen decennia ge neesmiddelen van niet te on derschatten waarde heeft voortgebracht. De ruimte ont breekt om de vele voorbeelden te geven. De groeiende afkeer voor deze zogenoemde chemische midde len is niet terecht. Men kan de onderzoeker niet verwijten dat (nog) niet alle problemen zijn op gelost. Niettemin is het niet altijd onbegrijpelijk dat de patiënt zijn toevlucht neemt in de alternatie ve behandelingsmethoden. De angst voor het geneesmiddel (door het ontbreken van goede voorlichting), teleurstellende er varingen met de geneesheren kunnen. Er zijn ook samenstel- wordt beweerd dat ze hetzelfde (foto Holvast) (nauwelijks aandacht) en een niet te behandelen kwaal, kun nen de aanleiding zijn. De alternatieve genezer stelt hier doorgaans tegenover: ruime aandacht voor de patiënt, de me dedeling dat de kwaal verholpen kan worden, de toepassing van onschadelijke homeopathische of plantaardige preparaten. Het moge in dit stadium duidelijk zijn, dat de wetenschapper een eventuele genezing door een niet-regulier (alternatieve) be handeling vooralsnog toeschrijft aan een placebo-effect. Het kruid In de natuurgeneeswijzen maakt men gebruik van kruiderijen. Als de aandoening dat toelaat, kan men geen bezwaar maken tegen toepassing van onschadelijke planten of plantenaftreksels. Als men gelooft in de werkzaamheid van onschuldige kruiderijen, dan is het heel plezierig te weten dat bijwerkingen niet optreden. Het is echter volstrekt onaanvaar- baar te suggereren dat alles wat natuurlijk is per definitie ook on schadelijk is. De natuur levert ons de meest giftige chemische verbindingen. De mens wordt ronduit bedrogen als gesugge reerd wordt, dat de natuurlijke produkten niets te maken heb ben met chemische stoffen. Elk Niet langer is de huisarts voor al zijn patiënten een man met een onfeilbare diagnose, een gezagheb bend persoon in wie zij blind vertrouwen hebben. Mensen constateren dat lang niet al hun kwalen met een wetenschappelijk onderzochte pil of poe der te genezen zijn. Sommigen keren zich uit wan hoop af van de officiële medische wetenschap en zoeken hun heil bij zogenoemde alternatieve ge neeswijzen'. Is dat wel verantwoord?, vragen artsen zich af. Er is vrijwel geen wetenschappelijk onderzoek ver richt naar de werking van alternatieve genees middelen. Men weet alleen dat het in sommige gevallen inderdaad helpt. Is het dan wel goed dat patiënten zich 'alternatief laten behandelen? Deze vraag werd voorgelegd aan prof. dr. A.J. Por sius, hoogleraar in de geneesmiddelenleer aan de universiteit in Amsterdam, en de heer Van Heer- turn, voorzitter van de Vereniging Gelijke Rech ten Alle Geneeswijzen. Vandaag de bijdrage van professor Porsius, die onder meer stelt dat het niet goed is als de patient zich louter door emo ties en geloof laat leiden, zonder de zakelijke ar gumenten te kennen. kruid op deze aarde is in feite een brok chemie. Elk blaadje, wortel tje en bloempje bestaat uit dui zenden plantecellen, die talloze, veelal onbekende chemische verbindingen bevatten, waarvan men de hoeveelheden en hun ge drag in het lichaam niet kent. Tij dens het drinken van de kruiden thee dringen derhalve honder den chemische stoffen het li chaam binnen. Met klem moet worden gewezen op het feit, dat lang niet alle na tuurlijke produkten "mens vriendelijk" zijn. Geneeskrachti ge kruiderijen die sterk-werkza- me stoffen bevatten dienen niet in de geneeskunde te worden toegepast. Reclameteksten met de nadruk op "natuurlijk" zijn dubieus. Kloof Men is vrij zijn helpers zelf te kie zen. Voor mensen die niet in staat moeten worden geacht naar eigen inzicht te handelen (kinde ren!) blijft men in hoge mate ver antwoordelijk. Als de patiënt de reguliere geneeskunde de rug toe keert, dan stelt hij zich achter theorieën, die tot nu toe niet aan nemelijk zijn gemaakt. Het weer woord van alternatieve genezers getuigt vaak van tweeslachtig heid. Enerzijds beroept men zich op Het fopmiddel Als wij ons beperken tot middelen die wij gebruiken of toegediend krijgen, dan kunnen wij het vol gende vaststellen. De aandacht die de patiënt krijgt, de overre dingskracht van de persoon in de witte jas en de handelingen die worden verricht bij de toedie ning van een fopmiddel, zullen bij een zeker percentage patiën ten en bij bepaalde aandoenin gen een heilzaam effect kunnen hebben. Men noemt die effect een placebo-effect en het fop middel een placebo. Een placebo is een preparaat dat op grond van de bestanddelen nimmer een genezende werking kan hebben. Een tabletje dat slechts suiker bevat zal nooit vanwege de aanwezige suiker een asthma-aanval kunnen voor komen. Op ondubbelzinnige wij ze is aangetoond dat in indivi duele gevallen een placebo het beoogde effect kan hebben en zelfs bijwerkingen kan oproe pen. Zo'n placebo-effect kan optreden met preparaten die bij de alterna tieve geneeswijzen gebruikt wor den, maar tevens met genees middelen die door de moderne farmaceutische industrie zijn ontwikkeld. Geneesmiddelen echter vertonen overwegend Gezien het gegeven dat placebo-ef fecten kunnen optreden en aan doeningen ook "spontaan" kun nen verdwijnen, lijkt het alles zins redelijk te verlangen dat de alternatieve genezers door het verrichten van bovengenoemd onderzoek bewijzen dat hun pre paraten werkzaam zijn op grond van de bestanddelen. Alternatie ve therapeuten menen echter, dat zij zich niet aan natuurweten schappelijke' normen behoeven te houden. Zij stellen dat zij op basis van ervaring eenvoudig wéten dat de toegepaste metho den succes hebben. De observa tie dat een aantal patiënten baat heeft bij alternatieve middelen vormt voor hen het bewijs dat het veronderstelde werkingsme chanisme juist is. Natuurlijk, een ieder zal zich ver heugen als mensen tijdens het gebruik van homeopathische middeleq of kruidenaftreksels van hun asthma, migraine of ec zeem afkomen. Het blijft echter de vraag of door het gebruik van het produkt (spontane gene zing?) of door de samenstelling (placebo?) de klachten verdwe nen of verminderden. Dit geldt uiteraard ook in individuele ge vallen voor de officiële genees middelen. Echter, door een dub bel-blind onderzoek heeft men het placebo-effect en de "sponta ne" genezing, gescheiden van Deze man was tijdens een verkiezingscampagne zijn stem kwijtgeraakt. Geen i helpen. Een acupunctuurbehandeling gaf hem tenslotte zijn stem weer terug. i de door hem geraadpleegde artsen kon de r Het besluit van de Amerikaanse president om een begin te maken met de ontwikkeling van een an ti-raketsysteem in de ruimte, houdt mijns inziens direct ver band met de onvrede in Was hington over de gang van zaken op militair strategisch gebied. Op de achtergrond van het be sluit staat ónder meer een groeiende twijfel aan de geloof- waardheid van het huidige ato maire afschrikkingssysteem. door M. H. von Meyenfeldt De gedachte dat de geldende af schrikkingsstrategie ten slotte niet zal voorkómen dat Amerika eens wordt betrokken bij een mi litair conflict waarin Russische strategische kernwapens mas saal worden ingezet tegen doelen in Amerika, wint in Amerikaanse militaire kringen terrein. Boven dien worden steeds meer politici en militairen zich ervan bewust dat het huidige beleid op atomair gebied Amerika belangrijke be perkingen oplegt voor wat be treft het gebruik van militaire middelen voor de verdediging van nationale belangen (bijvoor beeld een verzekerde aanvoer van essentiële grondstoffen uit de Derde Wereld). Immers een daadwerkelijk ge bruik van het militair potentieel kan, zeker in gebieden waar de belangen van Amerika en Rus land niet parallel lopen, gemak kelijk uit de hand lopen en uit monden in een atomair conflict op wereldniveau waarvan ook Amerika het slachtoffer wordt. Deze beperkingen zijn voor Amerika, mede gelet op de pro blemen in de Derde Wereld waarbij het betrokken is (Zuid- west-Azië, Zuid-Afrika, Midden- Oosten) en de steeds dreigende uitbreiding van de Russische po litieke en militaire macht, onaan vaardbaar. Het besluit om een anti-raketsys teem in de ruimte te plaatsen is dan ook vooral bedoeld om Ame rika op politiek en militair ge bied meer armslag te geven. Een dergelijk systeem maakt Ameri ka vrijwel onkwetsbaar voor de Russische strategische vergel dingsmacht. Het geeft daarmee de VS weer de mogelijkheid zijn militaire machtsmiddelen zon der al te veel beperkingen te ge bruiken voor: de verdediging van zijn belangen; het oplossen van regionale conflicten en het onder controle houden van de Sowjet-Unie. Hoe moeten wij de Amerikaanse plannen beoordelen? Ik ga voor bij aan de vraag of de installatie van een doelmatig anti-raketsys teem in de ruimte technisch uit voerbaar is. De geleerden zijn het op dit punt niet met elkaar eens. De Amerikaanse regering wijst vooral op de positieve gevolgen van het besluit. Een anti-raket- systeem in de ruimte maakt de instandhouding van een strate gisch atomaire strijdmacht over bodig. En daarmee komt dan een einde aan een van de grootste be dreigingen (massale vernieti ging) waarmee de mensheid van daag de dag wordt geconfron teerd. De plannen, zo meent zij, passen dan ook in het beleid gericht op wapenvermindering en ontwa pening. Ik deel deze optimisti sche opvatting niet. Waar men in officiële verklaringen al te ge makkelijk aan voorbij gaat, is dat de Amerikaanse plannen bijdra gen aan een versnelling van de wapenwedloop in de ruimte. De Sowjet-Unie zal zeker ook op dit gebied niet willen achterblijven en alles doen om in de ruimte een doelmatige verdediging te organiseren tegen de Ameri kaanse strategische wapensyste- Bovendien zullen zowel Amerika als Rusland zich inspannen wa pens te ontwikkelen die geschikt zijn voor het buiten werking stel len van het anti-raketsysteem van de tegenstander. En als zij daar in slagen worden de strate gische kernwapensystemen van beide partijen weer bruikbaar voor het bereiken van politieke doelstelingen. Het is dan ook niet waarschijnlijk dat de groot machten hun strategische kern bewapening zullen opruimen. De wedloop in de ruimte legt uiter aard een groot beslag op de schaarse financiële middelen. Nu al investeren Amerika en de Sowjet-Unie miljarden guldens in de ontwikkeling en produktie van wapens bestemd voor de strijd in de ruimte. Het lijkt nu nog te vroeg om een enigszins betrouwbare schatting te maken van de kosten verbonden aan de organisatie en instandhouding van een anti-raketsysteem. Wij staan tenslotte nog maar aan het begin van een proces dat nog ja ren kan duren. Desondanks wa gen sommigen zich toch aan een voorspelling en noemen een be drag van 650 miljard gulden (in prijzen 1983); vergelijk de Neder landse defensiebegroting 1982: 11.7 miljard gulden. De wapenwedloop is ook riskant. Wie als eerste zijn verdedigings systeem heeft voltooid, krijgt op militair gebied een belangrijke voorsprong en kan zijn wil opleg gen aan zijn tegenstander. De an dere partij, die dit ongetwijfeld ziet aankomen, wordt uitge daagd zijn strategisch potentieel te gebruiken, voordat het door de ontwikkelingen in de ruimte onschadelijk is gemaakt. De in ternationale politieke situatie wordt er niet veel beter op, wan neer beide partijen erin slagen een anti-raketsysteem in de ruimte te plaatsen. Zeker, een mogelijk militair conflict tussen Oost en West kan dan niet meer uitmonden in een wederzijds ge bruik van de zwaarste middelen (strategische kernwapens). Maar daarmee verdwijnt wel een van de voornaamste belemme ringen om een dergelijk conflict te beginnen. Een ander gevolg is dat het daadwerkeljk gebruik van tactische atoomwapens lo nend wordt. Het wegvallen van de dreiging met massale vernieti ging opent de deur voor een ge controleerd gebruik van takti- sche atoomwapens tijdens een militair conflict. Met andere woorden, een anti-raketsysteem in de ruimte verlaagt de atoom drempel. Voor Europa, waar zo veel atoomwapens liggen opge slagen, is dat bepaald verontrus tend. De ontwikkeling in het Ameri kaanse militaire denken en han delen staat haaks op het Neder-t landse kernwapenbeleid. Wij' hechten grote waarde aan het oorlogsvoorkomend effect van de strategische kernwapenmach ten en ijveren voor een vermin dering van de tactische atoombe wapening. In de praktijk zien wij echter de betekenis van de stra tegische vergeldingswapens ver minderen en die van de tactische atoomwapens groter worden. Begrijpelijk is dan ook dat de Ame rikaanse plannen hier niet met gejuich zijn ontvangen. Geluk kig zijn de anti-raketsystemen nog geen werkelijkheid. De ver wachting is dat het zeker nog tien tot twintig jaar zal duren, voordat een verdedigingssys teem in de ruimte kan functione ren. Dat geeft tijd om de Ameri kanen duidelijk te maken dat een alternatief voor de gevaren verbonden aan de instandhou ding van het huidige atomaire af schrikkingssysteem - die door president Reagan juist worden ingeschat - niet ligt in het ont wikkelen van nieuwe wapens voor de stryd in de ruimte, maar in de verbetering van de samen werking tussen Oost en West, de vermindering van het wederzijd se wantrouwen en een oprecht streven naar wapenverminde ring en ontwapening. (Generaal-majoor b.d. M.H. von Meyenfeldt is militair medewerker van de Gemeenschappelijke Pers schaars (niet goed controleer baar) onderzoek uit het verleden, anderzijds stelt men vast dat een wetenschappelijke bewijsvoe ring onverenigbaar is met de uit gangspunten van de verschillen de niet reguliere methoden. De achtergronden van hun behan delingswijzen zijn veelal in strijd met door de eeuwen heen ver gaarde medische kennis. De we tenschappelijke onderzoeker zit derhalve niet te popelen om zelf experimenten te starten. Bovendien is het de vraag of even tueel negatieve resultaten door de alternatieven geaccepteerd zouden worden. Men moet con stateren dat de kloof welhaast onoverbrugbaar is. Zou echter het wetenschappelijk bewijs ge leverd worden dat een bepaalde alternatieve methode heilzaam kan zijn, dan dient deze bij de re guliere geneeskunde te worden ingelijfd. De toediening van pla cebo's vindt in ieder geval reeds lang toepassing in de officiële ge neeskunde. ii de Universiteit van Amster dam, ook is hij de schrijver van het boekje 'Zelfmedicatie, een kritische beschouwing van huismiddelen') Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs Een artikel over de positie van de vrouw bij de brandweer van de hand van de Leidse brandweer commandant B. Mark is het ge meenteraadslid M. Zonnevylle (WD) in het verkeerde keelgat geschoten. Hij heeft een brief ge schreven aan burgemeester C.H. Goekoop van Leiden. Het raads lid informeert daarin naar de vi sie van de burgemeester over de ze materie. In het artikel somde Mark een aan tal problemen op, die zich zou den voordoen als de brandweer vrouwen in dienst zou nemen. Fysiek zouden vrouwen niet ge schikt zijn voor de "uitruk- dienst", de brandweer zou een typische mannengemeenschap zijn, waardoor de komst van een vrouw wel eens tot conflicten zou kunnen leiden, het feit dat (ook) de vrouwelijke brandweer lieden regelmatig de nacht in de kazerne zouden moeten door brengen zou tot protesten van de echtgenotes van brandweerman nen kunnen leiden en verder voerde Mark als nadeel mogelij ke zwangerschappen aan. Het WD-raadslid Zonnevylle is het duidelijk niet eens met de brandweercommandant. Voor alle zekerheid heeft hij burge meester Goekoop (die formeel hoofd van de brandweer is) een brief gestuurd die de minister van binnenlandse zaken vorig jaar september aan het emanci patiebeleid wijdde. In deze brief, gericht aan alle burgemeesters, wees de minister erop dat met het inwerkingtreden van de Wet gelijke behandeling van mannen en vrouwen met name ook func ties en opleidingen binnen de po litie en de brandweer voor vrou wen openstaan. Hij riep de bur gemeesters daarin op om in ge val van gelijke geschiktheid zo veel mogelijk vrouwen voor funncties te selecteren. Zonne vylle wil van de burgemeester weten in hoeverre Leiden aan dit verzoek gevolg heeft gegeven.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19