Dreiging levert vaak betere prestatie op9 Interview Kerkleiding in Brazilië blijft vooruitstrevend Als u ze allemaal wilt inleveren, moet u nu wel beginnen. Prof. ir. E. Asmussen, expert op gebied verkeersveiligheid: Shell helpt® VRIJDAG 15 APRIL 1983 PAGINA 15 Een paar weken geleden heeft pre sident Franöois Mitterrand zijn landgenoten opgeroepen „bij gelij ke kwaliteit de voorkeur te geven aan Franse produkten", een smeek bede die de Parijse correspondent van Het Parool, Philip Freriks, niet naast zich neer wilde leggen. Hij beschrijft hoe hij zijn Japanse Sony-video wil inruilen voor het Franse merk Thompson, maar de verkoper verzekert hem dat Thompson voor honderd procent een in licentie vervaardigde Sony is. Ook zijn Japanse camera kan hij niet ruilen, de laatste Franse fo- totoestellenfabriek heeft de strijd al jaren geleden opgegeven. Dezelfde problemen blijken zijn schrijfmachine, zijn fotokopieerap paraat, zijn huiscomputer, zijn re kenmachine, zijn verrekijker, zijn transistorradio, zijn gemotoriseer de maaimachine en zijn jachtge weer op te leveren. Conclusie: het valt niet mee om „bij gelijke kwali teit" Franse produkten te kopen. Ze zijn er domweg niet, noch van goe de noch van slechte kwaliteit. Buy British! Vervolgens wenden we de camera naar Groot-Brittannië, dat in zijn „splendid isolation" al een mooie en lange traditie heeft met betrek king tot het propageren van de ei gen produkten: „buy British"! In The Times van 2 april stond een in gezonden brief van de advocaat J. C. Charlton uit Stoke-on-Trent. Hij begint met te verzekeren dat hij En gels is (de naam deed het al een beetje vermoeden), trots te zijn op zijn nationaliteit, nooit er op uit te zijn geweest per sé iets van Engelse of buitenlandse makelij te kopen, maar altijd te zijn afgegaan op het advies van zijn leveranciers inzake de kwaliteit en betrouwbaarheid van de spullen die hij voor zijn kantoor had willen aanschaffen. Vervolgens geeft hij een lijst van de dingen waarmee zijn advocaten kantoor gestoffeerd is: 1. Vloerkleden (Nederlands) 2. Schrijfmachine (Westduits) 3. Dicteermachines (Westduits "én Nederlands) 4. Versnippermachine (Westduits) 5. Foto-apparatuur (Japans) 6. Bandrecorders Oostenrijks 7. Vulling voor vulpennen (Frans) 8. Vlakffum, elastiekjes, stempel- kussens, potloden (Westduits) 9. Saves (Nederlands) 10. Viltstiften (Westduits) en ga zo maar door! Betekent dat nu (gaat J. C. Charl ton voort) dat wij niet in staat zijn al deze produkten te maken, daar te lui voor zijn, de interesse ervoor verloren hebben, of dat we werkelijk van plan zijn de rest van de wereld als onze werkplaats te gaan beschouwen? Nederlands Ik tik dit op een in Nederland gefa briceerde schrijfmachine van een buitenlands merk, op Nederlands papier, en ik zal zo meteen de cor recties aanbrengen met een Ameri kaanse ballpoint. Ik verstuur de kopij met een Amerikaanse telco- pier naar de krant, via een in Ne derland gemaakte telefoon. De stoel waarop ik zit is Nederlands, even als het bureau waaraan ik werk. De lampen, de klok en radio in mijn werkkamer zijn Nederlands, maar de bril waarmee ik op mijn Franse horloge kijk is Frans. Inventarisatie Ik maak nu een rondgang door on ze bezittingen voor een verdere grofkorrelige inventarisatie van de herkomst van de spullen die wij thuis hebben, voor zover zij hun identiteit althans prijs willen ge ven: NEDERLANDS: kleuren-tv, twee zwart-wit tv's, video, grammofoon, cassetterecorder, grill, strijkbout, elektrische handmixer, boiler, wc- installatie, brandblusser, alle fiet sen op één na, NDP-prijs, maatbe ker, meeste voorraadbussen. WESTDUITS: vaatwasmachine, diepvriezer, koelkast, wasmachine, citruspers, elektrische koffiemolen, scheerapparaat, keukenweeg schaal, personenweegschaal, keu- kenschaar, stofzuiger, wekkertje, dekselopener. FRANS: klok, keukenmachine, espressoapparaat, auto, tennisrac ket. ITALIAANS: naaimachine, bed lampje, kinderfietsje. JAPANS: camera, filmapparaat, horloge. ZWEEDS: badkamerkastje, zaag. AMERIKAANS: polaroidcamera, waterpïk. DEENS: haarkrulset, koffiekan. NOORS: kaasschaaf trouwens een Noorse uitvinding uit 1925 van Thor Bjorklund). BELGISCH: tennisracket. CHINEES: wekker. TAIWANEES: zakrekenmachien- tje. Boventoon U begrijpt dat dit maar een steek proefsgewijs voorbeeld is, bedoeld als aanmoediging om ook bij uzelf zo'n inventarisatie op te maken en daaruit uw conclusies te trekken. Ideaal is als u meer dan 50 procent Nederlands fabrikaat in huis hebt. Aanvaardbaar is nog, dat u daar onder zit, maar wel méér Neder landse produkten dan Westduitse of Franse of Japanse in huis hebt. Staat een andere nationaliteit bij u bovenaan, dan moet u gaan inrui len, of zo snel mogelijk ter compen satie Nederlandse produkten gaan kopen, zodat Nederland ook bij u thuis weer de boventoon voert. -I L_ door Siem Leeuwenkamp _J| Boven: Prof. Asmussen, direc teur SWOV: "We moeten het ge voel van om>eiligheid kwijt". ifotoGPDI Ltnks: Samenvoeging van ver schillende verkeersdeelnemers is vaak het moeilijkst. Itoto GPD> het moeilijkste. Er moet een beslissing genomen worden over wie waar mag komen en met welke snelheid. Asmussen vindt in dat verband de aan dacht voor woonerven over dreven. Hij noemt het geiso- leerde eilandjes waar de snel heid voor kinderen en bejaar den ruim twee keer zo hoog is. „Wil hel echt veilig zijn dan is 10 tot 15 km per uur al meer dan genoeg. Voor een kind dat dan plotseling van achter een geparkeerde auto de weg op rent is dan nog tijdig te rem men. Voor vrachtverkeer is die snelheid, omdat ze zwaarder zijn, eigenlijk nog te hoog". Bejaarden „Met het toenemen van de ver grijzing van onze bevolking is de tijd meer dan ooit gekomen voor de bejaarden. Die groep heeft recht op onze aandacht en dat betekent met name veel meer ontlasting van het verste delijkt gebied. Via ringwegen moet het snelverkeer uit de woongebieden blijven en al leen bestemmingsverkeer mag er komen met aangepaste snel heid". Asmussen vindt dat verhoogde aandacht geschonken moet worden aan het voorspellen van verkeersgedrag. Dan im mers is er de wetenschappelij ke basis hoe je een gebied ver keerstechnisch zo veilig moge lijk kunt inrichten. Slechts via conflictanalyse (bijna-ongeval- len) en ongevalanalyse een maatregel treffen leidt ertoe dat er eerst slachtoffers moe ten vallen of schade wordt ge leden. Voordat er een adequate manier is bedacht om een weg aan te leggen, moetje al weten of in hoge mate kunnen voor spellen wat er gaat gebeuren op zo'n weg. „Die denkwijze en uitvoering kan er het best toe leiden dat de gevolgen van ongevallen verminderen. En dan spreken we niet alleen over doden en gewonden. Daar valt ook de niet onaanzienlijke materiële schade onder. Verder moeten", zo zegt de hoogleraar, „de au to's ook een stuk veiliger ge bouwd kunnen worden. Als je ziet dat 45 procent van de ver keersdoden in auto's valt is er op dat terrein nog veel te ver beteren. Op dat gebied doen we bij de SWOV veel basison derzoek". Bushalte In het eerder genoemde verste delijkt gebied komen met na me bejaarden alleen al door het gevoel van onveiligheid, en dat niet alleen op verkeersgebied, minder hun woning uit. Kleine details kunnen wat dat betreft veel uitmaken. Als voorbeeld noemt Asmussen het plaatsen van bushaltes. „Dat gebeurt puur op economische basis. Waar maakt de maatschappij en op welke uren de meeste kans op passagiers. Er wordt vergeten dat die keuze alles te maken heeft met veiligheid en dat aspect wordt totaal niet meegewogen. Nu heeft zo'n keus alles te maken met bu reaucratie. Want wie moeten er allemaal meebeslissen. Wegbe- heerder, busmaatschappij, wijkraad, provincie, gemeente, rijk, welstandscommissie en wie al niet meer. Ieder heeft misschien een andere mening „Het gevoel van dreiging levert in de meeste ge vallen een betere presta tie op. Als dat gevoel overgaat in stress is het raadzaam om niet meer aan het verkeer deel te nemen. Het is ondenk baar dat we een verkeer- en vervoersysteem kun nen maken dat risico loos is. Vandaar dat vei ligheid, of het nu gaat over verkeer of wat an ders, altijd ten koste gaat van iets of iemand". Dat is de mening van prof. ir. E. Asmussen (59), di recteur van de SWOV (Stichting Wetenschape- lij k Onderzoek Verkeers veiligheid) en sinds kort ook buitengewoon hoog leraar aan de TH Delft. Hij was al meer dan tien jaar kroondocent in het vakgebied verkeersvei ligheid. In die hoedanig heid hebben vele inge nieurs van hem geleerd hoe je verkeersveiligheid meeweegt bij het maken van dingen en regels die met verkeer en vervoer samenhangen. Woongebied, Uit zijn kantoorkamer wijzend il lustreert Asmussen het belang van die integratie van de ver keersveiligheid zowel in de plan- als de uitvoeringsfase. Een brede weg met een mid denberm dwars door een woongebied. Vier rijen auto's mogen er 50 km per uur rijden. De weg is kaarsrecht, er kan harder gereden worden. Dat wordt dus ook gedaan. „Vroe ger werd in de operationele fa se pas gedacht aan de ver keersveiligheid. De weg was al klaar en op dat moment kwa men de geleidingssystemen zo als borden, lichten, obstakels, strepen en dergelijke", zegt As- mussen. „Nu wordt er in een veel eerder stadium gekeken naar samenstelling en circula tie van het verkeer en hoe de verschillende deelnemers in zo'n gebied daar geintegreerd gebruik van kunnen maken". Die samenvoeging van verschil lende verkeersdeelnemers is belangrijk, maar tegelijk ook en dat kan de eisen nooit ster ker maken". In dat verband noemde Asmus sen het ontstellend belangrijk om na genomen uitvoeringsbe sluiten het geheel nog eens op z'n werkbaarheid te toetsen. „Helaas is daar bij de SWOV geen ruimte voor en toch is evaluatie voor het uitvoeren van besluiten of het herzien er van heel belangrijk. We heb ben eens vastgesteld dat veel ongelukken plaatsvonden met stilstaande voertuigen. Toen stelden we voor reflecterende kentekenplaten te maken. Dat is na jaren uiteindelijk gelukt, maar niet op de manier die wij hadden gewenst en dat kwam vooral omdat het over zoveel schijven moet lopen". Tijdverlies „Het maken van foto's was bij voorbeeld moeilijker gewor den, zei justitie. Maar wij had den al uitgeprobeerd dat het met een iets andere camera- stand wel goed ging. Er moest een andere reflectiewaarde ge hanteerd worden, anders kreeg een fabrikant die dat alleen kon maken een monopoliepo sitie. En zo was er nog een aan tal zaken, waardoor uiteinde lijk het doel weliswaar bereikt werd, maar ten koste van veel kwaliteit en nog meer tijd". De komst van het Nationaal Ver- keersveiligheidplan, over eni ge maanden te verwachten van staatssecretaris Scherpenhui- zen, betekent ook naar de me ning van de SWOV een honore ring van wat nu al gaande is. Daarin zal ongetwijfeld het be lang van het kennen en her kennen van de samenstelling en circulatie van het verkeer worden aangegeven. Dat Ne derland daarin een vooraan staande positie kan innemen mag blijken uit de keus tot de- monstratieland waarin proe ven en onderzoek worden ge daan voor een OESO-project. Prof. Asmussen is lid van de in ternationale stuurgroep voor vervoers- en verkeers onder zoek van deze Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. In die hoeda nigheid geeft hij leiding aan in ternationale studies op het ge bied van verkeersveiligheid. Dat OESO-project zoekt naar nieuwe wegen en een andere aanpak om te komen tot een beter samenhangend verkeers beeld. Waarin niet zoals nu maar al te vaak het recht van de sterkste geldt: auto wijkt voor bus, fiets wijkt voor auto en voetganger wijkt voor fiets. De rooms-katholieke bisschoppen van Brazilië hebben hun collega Ivo Lorscheiter van Santa Maria herkozen als voorzitter van de Braziliaanse bisschoppenconfe rentie. Ook secretaris bisschop Luciano Mendes, hulpbisschop van Sao Paulo, werd herkozen. De conferentie koos bisschop Be nedito Ulhoa Vieira tot tweede voorzitter. Daarmee blijft de leiding van het grootste episcopaat van Latijns- Amerik^ de komende vier aar in handen van vooruitstrevende bisschoppen. Het is voor de vier de achtereenvolgende maal, dat de progressieve vleugel de ver kiezingen wint. De behoudende stroming heeft inmiddels laten weten, de steun van het Vaticaan te gaan zoeken "om een eind te maken aan gevaarlijke ontwik kelingen binnen het episcopaat" Vlak voor de bijeenkomst had kar dinaal Eugenio Sales van Rio de Janeiro aan de hand van een uit voerig document kritiek geuit op het beleid van de bisschoppen conferentie, vooral op de 'keuze voor de armen'. "Ook de rijken die zijn afgedwaald van God moeten als armen worden be schouwd", zei de kardinaal. "De voorkeur voor de armen moet meer in geestelijke en minder in sociale zin worden uitgelegd" Hij waarschuwde voor een 'ideo logische gedachtengang met marxistische invloeden' ADVERTENTIE U kunt nog twee maanden profiteren van de kortingcoupons uit het Shell helptboekje. Dus: leg dat boekje in uw auto en gebruik het. Anders krijgt u nooit alle coupons op. En dat zou zonde zijn, nietwaar? Vrij algemeen wordt verwacht, dat de opstelling van de bisschop penconferentie in de nabije toe komst niet alleen moeilijkheden gaat opleveren met de nogal 'be houdende' koers van het Vati caan maar ook met het sociaal- economische beleid van de Bra ziliaanse regering. Bisschoppen die in het verleden als 'vaag' en 'gematigd' bekend stonden heb ben zich nu bij hun vooruitstre vende collega's aangesloten. De aanhang van de conservatieve groep kan op ongeveer 100 (van de 257 aanwezige prelaten) wor den gesteld. De vooruitstrevende bisschoppen willen de groei van de basisge meenschappen en hun betrok kenheid bij politieke, sociale en economische conflicten stimule ren. Zij maken er ook geen ge heim van, dat zij, in tegenstelling tot het Vaticaan, sympathiek staan tegenover de progressieve krachten van de kerk in Nicara gua en elders in Midden- en Zuid-Amerika. Wereldraad De Wereldraad van Kerken (Ge- nève) geeft in een telegram aan de Egyptische regering blijk van grote bezorgdheid over de ge rechtelijke uitspraak tegen de Koptische patriarch Shenoeda 3. Het vonnis zou, volgens de Egyp tische landsadvocaat, betekenen, dat de patriarch moet aftreden en dat er een nieuwe kerkleider moet komen. Secretaris-generaal Potter van de Wereldraad vindt dat een 'ernstige schending van de godsdienstvrijheid en van de zelfstandigheid van de Kopti sche kerk, die tot nu toe door de Egyptische grondwet waren ge waarborgd'. De vroegere Egyptische president Sadat had patriarch Shenoeda ervan beschuldigd, tweedracht te zaaien tussen de 5 miljoen Koptische christenen en de 35 miljoen moslims. De kerkleider werd in 1981 verbannen naar een klooster in de woestijn. Potter vraagt in het telegram, in hoever re de gerechtelijke uitspraak te rijmen valt met recente uitlatin gen van de huidige president Moebarak, dat de verbanning van Shenoeda geen aantasting van zijn leiderschap betekende. Druk op Reagan. De Latijnsame- rikaanse Raad van Kerken vraagt in zijn eerste openbare do cument de Amerikaanse protes tanten, druk uit te oefenen op president Reagan om zijn poli tiek tegenover Midden-Amerika te herzien. 'Wilt u op alle mogelij ke manieren bevorderen, dat er snel verandering komt in het on derdrukkende, oorlogszuchtige en oneerlijke beleid van üw lei ders?" Volgens de in november vorig jaar opgerichte Raad van Kerken in Latijns-Amerika zijn de conflic ten in Midden-Amerika het ge volg van langdurige en pijnlijke exploitatie en onderdrukking van het volk door militaire regi mes. "Deze regimes zijn altijd af hankelijk van de goedkeuring en steun van uw regering, uw eco nomie en uw strijdkrachten". Veelbelovend Bij paus. De Amerikaanse lu therse bisschop dr. James Crum ley is bij de paus geweest. Daar heeft hij zijn tevredenheid geuit over de 'voortgang van de inter nationale luthers-katholieke dia loog'. "Wederzijds putten de ker ken moed en inspiratie uit deze moeilijke maar veelbelovende weg", zei Crumley in een ge sprek met een kerkelijk nieuws agentschap in Rome. De lutherse bisschop vertelde de paus over de jongste ontwikke lingen binnen de drie lutherse kerken van de Verenigde Staten en over het geschrift onder de ti tel 'Oecumenische verplichting', dat deze kerken hebben uitgege- Bloed en as. Vier tot de rooms- katholieke vredesbeweging be horende mensen, onder wie een priester, zijn gisteren in Londen gearresteeerd omdat ze bloed en as hadden gesmeerd aan de deur posten en de drempel van de hoofdingang van het ministerie van defensie. Het groepje ver klaarde, dat de actie was bedoeld als een niet-gewelddadig protest tegen het bezit en gebruik van kernwapens. Gift. De heilssoldate Lillian Hogg van het korps Dundonald in Bel fast (Noord-Ierland) kreeg van een rooms-katholiek priester een brief met 33 pond (f150) voor het kopen van een 'kaphoed'. De soldate gaat volgend jaar naar de kweekschool van het Leger des Heils om voor officier te worden opgeleid. In de tienerrubriek van een plaatselijke krant vertelde zij, dat ze daarvoor stevig moet sparen, want het reizen, de uit- rusting en andere noodzakelijke dingen tijdens de opleiding zul len haar naar schatting zo'n 2000 pond (f8000) kosten. Alleen een 'kapgoed' kost al 33 pond. Dat las ook de priester. Hij besloot toen, de hoed voor zijn rekening te nemen. Beroepen Hervormde Kerk: benoemd tot geestelijk verzorger van het be jaardencentrum 'De Rivierenhof te Zwolle W. van der Hoek, aan staand emeritus-predikant al daar; bedankt voor Zoetermeer H. Talsma Harderwijk. Ds. A. Breure te Oud-Alblas gaat 1 mei met emeritaat (pensioen). Van 1960 tot 1962 werkte hij in Oudshoorn (hervormd-gerefor- meerde modaliteit). Doopsgezinden. Het Interkerke lijk Comité Tweezijdige Ontwa pening (Icto) heeft de broeder schapsvergadering van de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit, die eind volgende maand bijeen komt, gevraagd om het Icto als vredesbewewging 'enigerlei vorm van erkenning' te verlenen, zolang de Broederschap een offi ciële band heeft met het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV). Volgens het Icto is er in de Doops gezinde Broederschap sprake van een 'heilloze polarisatie'. Die zou het gevolg zyn van de aan drang op de broederschapsver gadering om zich achter de IKV- campagne ('Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland') te scharen. Bij een raadpleging van de doops gezinde gemeenten - er zijn ruim 20.000 doopsgezinden in Nederland - bleek 57,4 procent voor en 41,3 procent tegen de IKV-campagne te zijn. Erkenning van het Icto zou de po larisatie kunnen tegengaan, zo meent het Icto-bestuur. Ook zou de broederschapsvergadering opnieuw kunnen uitspreken, dat zy niet in staat is en zich even min bevoegd acht om namens de gehele Broederschap de vragen op dit gebied te beantwoorden. Orgel. Volgende maand begint de restauratie van het orgel in dc (hervormde) Adventskerk te Al phen aan den Rijn. Het werk is opgedragen aan de firma Ver meulen (Alkmaar). Adviseur is de heer D. J. Zwart (Rotterdam).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17