CDA wil inzicht boycot Z.-Afrika "RCL is in staat de spanning terug te brengen C "Russische duikboten opereerden in Zweden" Na uitlekken geheim rapport Arbeiderskind lager beoordeeld Wwv-uitkering jongeren CDA en WD wijken niet voor De Graaf Aantal faillissementen blijft stabiel Lugdunum en UVS in derde bekerronde Weer remise van Hübner en Smislov Ondanks roomboter-mentaliteit Regio-jeugd geselecteerd Oranje hockeydames naar halve finales SJZ en Iduna verder VRIJDAG 15 APRIL 1983 STOCKHOLM (DPA) - Uit de Sowjet-Unie afkomstige onder zeeboten hebben vorig jaar herfst voor de geheime Zweedse marinebasis Muskoe bij Stock holm geopereerd. Mogelijk heb ben ze toen tot dusver onbeken de wapensystemen uitgepro beerd. Dit heeft een regerings commissie in Stockholm vastge steld. Bij de nieuwe wapens gaat het om onbemande, van afstand bestuurde mini-duikboten die door het "moederschip" tot vlak bij het centrum van de Zweedse hoofdstad konden worden ge stuurd. Dit heeft het dagblad "Dagens Nyheter" bericht in een Varia voorpublikatie uit het rapport dat later deze maand officieel wordt gepresenteerd. Militaire deskundigen zijn volgens de in Stockholm verschijnende krant tot de overtuiging geko men dat de schepen, waarop op oktober 1982 vergeefs op grote schaal door de Zweedse marine jacht is gemaakt, uit de Sowjet- Unie afkomstig moeten zijn ge weest. In deze richting wees het uitluisteren van de signalen, die door onderwater-microfoons zijn opgevangen. Bovendien hadden de schepen meer dan een schroef, wat er op wijst dat ze uit de Sowjet-Unie kwamen. Ook is de zeebodem voor de mari nebasis "uitgekamd" op sporen naar de boten. Al eerder hebben de Zweedse media gemeld, dat afdrukken van mini-duikboten op de zeebodem gefotografeerd zijn. Het rapport van de commissie valt in drie delen uiteen. In het eerste wordt de vergeefse jacht op de indringers beschreven, die twee weken duurde. Daarna behan delt het rapport de gevolgen van het incident voor de Zweedse veiligheid. Het laatste hoofdstuk bevat een aantal voorstellen om de jacht op duikboten effectiever te maken. DEN HAAG (GPD) - De CDA-fractie wil dat er een hoorzitting komt over sancties tegen het apartheidsbewind in Zuid-Afrika, gevolgd door een debat in de Tweede Kamer. Dat heeft Jan-Nico Scholten namens de Tweede-Kamerfractie gezegd, na het uitlekken van een ambtelijk rapport over de consequenties van Nederlandse sancties tegen Zuid- Afrika. Volgens politieke kringen in Den Haag, die inzicht hebben gehad in het gehei me rapport, worden hierin alle problemen opgesomd die Nederland maar te wachten kunnen staan na het treffen van sancties. GRONINGEN (ANP) - Arbeiders kinderen worden op grond van hun taalgebruik door hun lera ren lager beoordeeld dan kinde ren uit andere milieus. Het feit dat kinderen uit een arbeiders milieu afkomstig zijn is op zich zelf al een aanleiding voor de le raren voor een lagere beoorde ling. Dat concludeert socioloog J.P.L.M. van Oudenhoven (38) uit Groningen in zijn proefschrift over onderwijsongelijkheid, waarop hij 28 april aan de Rijksu niversiteit Groningen promo veert tot doctor in de sociale we tenschappen. Volgens Van Oudenhoven komt dit allemaal door de overheer sende rol die het taalonderwijs inneemt. Het spellingsonderwijs moet volgens hem verbeterd en de prestaties van de individuele leerling moeten hoger worden gewaardeerd. Tijdens een proef op scholen, waarbij hij deze twee stelregels toepaste, verminder den de milieuverschillen, vol gens Van Oudenhoven. Met zijn onderzoek wil hij het stereotiepe beeld, dat arbeiderskinderen verbaal minder begaafd zijn, ver minderen. Hoewel er geen cijfers over econo mische gevolgen voor Nederland in het ambtelijke rapport staan, is de conclusie zeer afwijzend. Na overleg met kamerleden van het CDA wordt nu nog een week aan de conclusies gesleuteld om ze wat „zachter" te maken. Scholten houdt echter vast aan zijn eerdere uitspraak, dat het er niet alleen om gaat wat de pro blemen zijn alvorens overgegaan kan worden tot een olie-embar go, importbeperkingen of een in vesteringsstop, maar ook „hoe die problemen kunnen worden overwonnen". Sinds de interdepartementale werkgroep door ex-minister Van der Stoel aan de studie is gezet, is- er bijna niets gebeurd om het apartheidsregime verder te isole ren. Tot de stopzetting van cultu rele betrekkingen en het instel len van een visumplicht, die bei de 1 januari van dit jaar zijn inge gaan, was al eerder besloten. Wel heeft Van Agt als minister van buitenlandse zaken zijn actieve medewerking toegezegd aan een VN-conferentie over het effec tueren van een olie-boycot, die inmiddels door een aantal lan den in acht wordt genomen. Van der Stoel heeft destijds het Ne derlandse bedrijfsleven opgeroe pen vrijwillig het land te boycot ten, maar daar is sindsdien van regeringszijde niets meer over vernomen. Steun voor boycot Inmiddels is volgens Scholten de laatste tijd de situatie in Zuid- Afrika verslechterd en is er ook een bredere steun voor een boy cot onder de Nederlandse bevol king ontstaan. Vooral binnen de kerken zijn er verschillende inci denten geweest met Zuidafri- kaanse autoriteiten en zusterker ken. De Zuidafrikaanse regering probeert de kerken duidelijk te intimideren, aldus Scholten. In het geheime ambtelijke rapport wordt onder meer verwezen naar de bepalingen van de overeen komst over tarieven en handel (GATT) en de EG- en Benelux- verdragen, die eenzijdige boycot maatregelen verbieden. Ook wordt het probleem van de op zegging van het Nederlands- Zuidafrikaanse handels- en scheepvaartverdrag van 1935 ge noemd. Volgens het rapport zou den tegenmaatregelen hierop van Zuid-Afrika aan Nederland aanzienlijke schade kunnen toe brengen. Volgens CDA-woordvoerder Scholten zijn tegenmaatregelen echter helemaal niet te verwach ten. Ook Zweden heeft in 1979 een dergelijke stap genomen, en dat land heeft nog helemaal niets van sancties door Zuid-Afrika gemerkt. Deze timmerman trekt zich niets aan van de tekst boven zijn hoofd. Hij werkt aan de opbouw van de Huishoudbeurs 1983 in de Amsterdamse RAI (die tot en met 24 april wordt gehouden) en dat gaat met enig lawaai gepaard. De stand van de Stichting Geluidshinder ten spijt. (Foto ANP, AMSTERDAM (ANP) - Het aantal uitgesproken faillissementen over het eerste kwartaal van 1983 is ongeveer gelijk gebleven aan dat over dezelfde periode van 1982: 2130 tegen 2150. Aan de spectaculaire stijgingen in de af gelopen jaren lijkt daarmee een halt te zijn toegeroepen, zo meent Van der Graaf Handelsin formatie en Inkassobedrijven. Tot en met 1979 schommelde het aantal jaarlijks rond de 3000. In 1980 was er sprake van een enor me stijging (met bijna 50 pet.). Ongeveer een zelfde stijging was er in 1981. In 1982 werd een re cord aantal faillissementen (bij na 8200) uitgesproken. Toch was in dat jaar de stijging niet meer zo groot (18 pet.). Uit deze cijfers zou volgens Van der Graaf de voorlopige conclu sie kunnen worden getrokken dat het dieptepunt voorbij is en dat er sprake is van een lichte verbetering. De daling van het aantal faillisse menten was het grootst in de sec toren voedings- en genotmidde len (31 pet.), textiel-kleding (28 pet.) en transport-garagebedrij ven (22 pet.). Daarentegen was er een stijging in de sectoren hore ca (28 pet.) en speelgoed-sportar- tekelen (24 pet). DEN HAAG (GPD) - CDA en WD blijven vasthouden aan hun eis om jongeren onder de 23 jaar die ten minste tweeëneen half jaar in dienstverband heb ben gewerkt een jaar lang recht op een wwv-uitkering te laten behouden, maar staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) is niet bereid de wens van beide rege ringsfracties, neergelegd in een amandement, over te nemen. De bewindsman wil de wwv-rech- ten voor werklozen beneden de 23 jaar totaal afschaffen. De Wet werkloosheidsvoorziening kent nu een uitkeringsduur van twee jaar, ongeacht het arbeidsverle den. In de nieuwe situatie luij- gen de jongeren na een half jaar ww een bijstandsuitkering. De Graaf hield de indieners van het wijzigingsvoorstel, Kraaije- veld (CDA) en de WD'er Lin- schoten, gisteren voor dat hun voorstel een gat van 25 tot 30 mil joen gulden in de beoogde bezui- ningsopbrengst slaat. Bovendien zou het voorstel tot gevolg heb ben dat jongeren beneden de 23 jaar anderhalf jaar een aan dit loon gekoppelde werkloosheids uitkering krijgen. De Graaf voelt er op dit moment ook niets voor om het uitkerings percentage van de wwv van 75 tot 70 procent van het loon te ver lagen. Vanuit de Kamer was deze suggestie als alternatief aange dragen voor de maatregel die nu de jongeren onder de 23 treft. Tijdens het debat werd duidelijk dat afschaffing van de wwv voor alle jongeren 45 miljoen gulden meer zal opbrengen dan in het regeerakkoord is opgenomen. Voor het CDA en de WD kan daardoor het wijzigingsvoorstel zonder financiële problemen worden uitgevoerd. De Graaf zeg dit extra geld echter nodig te hebben om elders opgetreden gaten te dekken. Lubbers en Fanfani hopen op overleg in Genève DEN HAAG (GPD) - De Italiaanse premier Amintore Fanfani vindt het uitstel van een Nederlandse beslissing over de plaatsing van kruisraketten geen inbreuk op de samenhang van het NAVO- bondgenootschap. Ondanks de verschillen in het Nederlandse en Italiaanse beleid ten aanzien van de modernisering van Ame rikaanse kernwapens, benadruk te zowel Fanfani als zijn gastheer Lubbers het grote belang van de onderhandelingen die in Genève hierover met de Sowjet-Unie worden gevoerd. De beide chris tendemocratische premiers ga ven gisteren na afloop van hun besprekingen in Den Haag een persconferentie. Fanfani zei dat vooral het einde van dit jaar belangrijk zal zijn om te beslissen over al dan niet plaatsen. Lubbers wilde zich niet op een datum vastleggen, en wees er op dat Nederland aan zienlijk meer tijd heeft dan Italië, dat eind dit of begin het volgend jaar de nieuwe raketten op Sici lië zal installeren. Volgens de plannen komen de raketten in Nederland pas in 1986. LEIDEN - Lugdunum en UVS hebben gisteravond de derde KNVB-bekerronde bereikt. Lugdunum was bereid om te gen hoofdklasser VUC wat extra energie te spenderen en dat werd beloond met een 1-0 zege. Henri van der Weij- den scoorde halverwege de tweede helft, waarna de Leid- se ploeg met Leo Wetselaar in het doel (Wim Erades ging geblesseerd af) en vanwege meerdere blessure-perikelen slechts met tien spelers zon der al te grote moeilijkheden de eindstreep haalde. UVS, met vier derde elftalspe lers in de basis, deed het kalmpjes aan tegen Vreden- burch. Door een doelpunt van laatste man Fred Sieval, een kwartier na rust, kwa men de Leidenaars aan een minieme 1-0 zege. In de strijd om de afdelingsbe ker hebben GWS en War- munda goede papieren voor het bereiken van de halve fi nales. De Sassenheimers be ginnen, waarschijnlijk over twee weken, met een 2-0 voorsprong aan de return te gen KRV. Gijs van de Mey en Willem Boot doelpuntten gis teravond in de 'heenwed strijd'. Warmunda sleepte een 2-2 deling weg bij Stompwijkse Boys. Nadat Nico van der Zalm en Wim van de Bosch een 0—1 achter stand hadden omgebogen, scoorde Martin Warmerdam, die de Warmonders ook aan de leiding had gebracht, in de slotseconden de 2—2. TAW-Voorschoten en VNL- Valken vonden afgelopen dinsdagavond geen door gang. Competitie SVLV maakte gisteravond een foute inhaalmanoeuvre tegen ODB. Theo George gaf de Voorschotense vierde-klas- ser weliswaar na acht minu ten een 1—0 voorsprong, maar voor rust kon die marge niet worden uitgebouwd. En na rust overrompelden de Haagse gasten de thuisclub. Günthermohr, Koegler en Dorlas zorgden binnen een kwartier voor 1—3. Pal voor tijd bepaalde Hendriks de eindstand op 4-1. VELDEN (ANP) - De elfde partij van de tweekamp voor de kwartfinales van het kan didatentoernooi tussen Was- sili en Smislov en Robert Hübner is gisteren in Velden na 74 zetten in remise geëin digd. Daarmee staat het in deze match na tien reguliere partijen en een partij van de verlenging 5,5 - 5,5. Er wor den nog drie partijen ge speeld. Wordt het 7—7, dan beslist het lot. De hervatting nam nog drie en een half uur in beslag. Hüb ner bleek bij zijn afgegeven zet te zijn ingegaan op een ruil van dame voor toren. Smislov snoerde de zwarte stelling in, maar Hübner hield precies voldoende zet- ten over. Toen het Smislov tussen de 55ste en 68ste zet niet lukte Hübner uit het de fensief te lokken, bood hij na de 74ste zet remise aan, het geen door de Westduitser da delijk werd aangenomen. Lev Poloegajewski heeft na de gisteren gespeelde negende ronde in het toernooi om het schaakkampioenschap van de Sowjet-Unie nog de lei ding. Hij won van Psakhis. Naaste concurrent Toekma- kov bleef de baas over Roma- nisjin. Wereldkampioen Kar- pov boekte ook winst, op Geiler. De stand aan de kop is: 1. Po loegajewski 5 punten, 2. Toekmakov 4,5 (2 afg.), 3. Ba- lasjov en Psakhis 4,5 (1). De Sowjetrussische schaakster Marta Litinsk^ja heeft voor de tweede achtereenvolgen de keer het damestoernooi van Hyeres gewonnen. Zij had een dusdanige voor sprong dat zij in de laatste twee ronden niet meer op winst behoefde te spelen en genoegen kon nemen met re mises tegen de Hongaars^ Sinka en de Nederlandse Ca thy van der Mije (achiftq) LEIDERDORP - Zijn dagen op De Bloemerd zijn nagenoeg ge teld, maar "een diepgaande ana lyse", zoals hijzelf uitdrukt, be waart Theo de Waard totdat RCL de laatste bal van het seizoen heeft getrapt. Hoewel hij de in druk maakt het afscheidsver- haal, over de drie jaren die hij op het Leiderdorpse sportpark heeft gediend, al voor een goed deel uit het hoofd te kennen, rept LEIDEN - De verenigingen uit de Leidse regio zijn goed vertegen woordigd in het het Nederlands elftal van veertien- en vijftien-ja rigen, dat zaterdag in Hoogeveen een oefenduel speelt tegen Enge land. Bondscoach Bert van Lin- gen selecteerde de "Leidenaars" Michel van Haaren (Katwijk), Dennis Mieras (Quick Boys), Walter van der Weiden (Wou- brugge) en Richard Polanen (UVS). hij daar voorlopig nog met geen woord over. "Omdat het 't beste is als er rust om het elftal heerst". Waarmee, beklemtoont De Waard, dus niet is gezegd dat die rust ooit verstoord is geweest. Even tjes laat een deel van zijn zelfver zekerdheid hem op dat moment in de steek. Aan hem zal dan ook echt niet onopgemerkt zijn voor bijgegaan dat er binnen de spe lersgroep de nodige opschud ding ontstond, toen plotsklaps Jan Dahrs als opvolger van De Waard aangetrokken werd. En fin, daarover dan wellicht bij het einde van de competitie allemaal ipeer... Een zekere stelligheid valt de 35- jarige projectleider verder niet te ontzeggen. Zo heeft hij zich nog geen nieuw onderdak kunnen verschaffen, maar hij is vast niet van plan om nu dus maar te pak ken wat hij nog pakken'kan. "Ik heb al een paar keer 'nee' gezegd tegen een vereniging, in andere gevallen ketsten de onderhande lingen af. Alleen als ik een goede club kan krijgen, ga ik verder. Ik hoef niet in een opgeschud bedje te komen, maar ik wil bijvoor beeld wel m'n ideeën over jeugd- begeleiding kwijt kunnen". Of hem dat bij RCL gelukt is, zal De Waard ook pas een volgend keer vertellen. Ter informatie dan maar: in zijn eerste jaar bij de Leiderdorpse Racing moest hij het noodgedwongen doen met een zeer jonge linkervleugel Kammenga-Sterk-Schalkers. De eerste groeide onder zijn hoede uit "tot de beste voetballer van RCL, en naar mijn mening ook de beste in de regio", maar Sterk is uit beeld verdwenen en Schal- kers zit voornamelijk nog op de reservebank. "Ruud Boender- maker is de winst van het jaar", zegt De Waard ook in dat ver band. In de loop van dit seizoen veroverde de begin-twintiger zich een vaste plaats in de basis, nadat hij vorige zomer terug kwam van een tweejarig verblijf bij Randstad Sport. De basis is echter nog altijd zeer smal. Tijdens het vorige succes volle seizoen was dat ook al het geval. "De buitenwacht rekende er dus op dat het dit jaar nog be ter zou worden. Ik ook, maar je mag niet voorbijgaan aan de fei ten. Vorig jaar zijn we gespaard Theo de Waard: "We staan weer op de rail". voor blessures, nu ging het in de voorbereiding fout. Bob van Bo- hemen viel weg, één van de meest creatieve spelers en de be tere schakelspeler. Met Henk van der Nat, zeg maar de num mer twaalf, ging het ongeveer net zo. Ook de kniebanden. En Ab Braat herstelde langzamer dan verwacht van een been breuk. Na het eerste valt een enorm gat. In het tweede loopt géén speler die het niveau van het eerste haalt. Niet alleen qua capaciteiten, maar ook qua in stelling. Wie in het eerste wil spe len, moet daar toch iets voor over hebben". Roomboter Daar ontbreekt het echter zelfs in de hoofdmacht aan. "Er lopen spelers in met een roomboter- mentaliteit. 'n Mooi woord, hè. Zij staan er als het goed gaat, maar zit het tegen dan laten ze hun koppie hangen. Dat is inge- (Foto Holvast). bakken in deze ploeg. Kwestie van karakters, en een stukje ge schiedenis..". Verder gaat De Waard ook op dit punt (nog) niet. "Een grote dosis mentaliteit", al dus De Waard, is wat RCL mor gen bij Noordw(jk moet opbren gen om de spanning in de com petitie terug te krijgen. "RCL is daar als één van de laatste clubs toe in staat. Ik durf best te zeg gen dat we winnen, maar of dat de realiteit dekt? We missen Hans Braat (verrekte spier in het dijbeen), een werker die zo be langrijk is voor een goed even wicht tussen techniek en karak ter. Maar 't is niet onmogelijk dat we winnen. Nadat we aan het be gin van de competitie punten verspeelden terwijl we niet zwakker waren, ging het steeds krampachtiger. Uit de laatste vier wedstrijden haalden we ech ter zes punten, onder meer tegen Rijnsburgse Boys en Zwart Wi- t'28. We staan weer op de rail". KOEALA LOEMPOER (ANP) - "Het eerste doel is bereikt. De plaats in de halve finales kunnen ze ons niet meer afnemen". Dat waren de eerste woorden van Gijs van Heumen na de slijtage slag met Australië, die Neder land vanochtend in het opnieuw bloedhete Koeala Loempoer niet geheel zonder fortuin met een kleine overwinning kon afslui ten. Net als twee dagen eerder tegen de Verenigde Staten was een benut te strafschop van Fieke Boek horst genoeg voor de zege (1-0). Met slechts vier doelpunten in evenzoveel wedstrijden is Neder land, dat op een puntentotaal van zeven kwam, niettemin al ze ker van kwalificatie bij de laatste Daarbij heeft Australië, dat een iets gunstiger doelsaldo heeft, aan een gelijkspel voldoende. Het laatste duel van Nederlai\d voor groep A, morgen tegen Wa les, kan ontspannen tegemoet worden gezien. Stand in Groep A: Ï.Nederland 4 3 1 0 7 4-1 2. Australië 4 2 1 1 5 9-5 3. Ver. Staten 4 2 1 1 5 5-2 4. Schotland 4 0 2 2 2 2-5 5. Wales 4 0 2 2 2 4-8 6. India 4 0 13 14-7 In groep B werden gisteren drie duels afgewerkt. Engeland nam door een 3-2 zege op Nieuw Zee land de leiding. Canada versloeg hekkesluiter West Duitsland met 2-1 en de Sowjet Unie hield Ar gentinië met 1—0 onder de duim. Stand groep B: De Verenigde Staten (dat met 1-0 van Spanje won) en Australië hebben weliswaar slechts twee punten ipinder, maar moeten nog tegen elkaar uitkomen. West Duitsland Engeland Nw.-Zeeland Canada Argentinië Sowjet Unie 3 1 2 0 4 5-4 3 1113 5-5 3 1113 4-4 3 1113 2-2 3 1113 2-3 3 1 0 2 2 3-3 LEIDEN Na de damesvoetbal- teams van LSW '70 en KRV, die zich dinsdag reeds voor de halve finales van het bekertoernooi plaatsten, volgden gisteren SJZ en Iduna hun voorbeeld. UDO en Iduna hielden de span ning er lang in. Na de normale speeltijd was de stand 1-1. Mar leen Trouw opende de score voor Iduna en Mies van der Mark was verantwoordelijk voor de gelijk maker. Het nemen van straf schoppen bleek een bezigheid die de ploeg uit Ter Aar net even beter beheerste. Iduna miste twee van de vijf strafschoppen en UDO faalde drie keer. SJZ plaaste zich bij de laatste vier via een 3-0 zege op Randstad Sport. Yvonne van Wieringen zette SJZ in de eerste helft op 1—0. Na rust kwam de ploeg uit Zoeterwoude, mede door het uit vallen van Jolanda Overbeek, in de problemen. Een handsbal van Connie Lamberts betekende echter de ommekeer. De door Yvonne van Wieringen ingescho ten penalty werd in eerste instan tie nog wel gekeerd, maar door toedoen van Bettine van Klave ren verdween het leder alsnog in het net. Linda Moojjman maakte er nog 3-0 van.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15