5DT Hixiault was veruit de beste Hans Vultink geeft Wildförster lesje KNVB handhaaft huidige opzet van bekerstrijd EK 47/2 volgens CEB-systeem gestart Stadion ongeschikt voor WK De das9 rekent af met critici in Waalse Pijl "Niets nieuws onder de zon" Alles blijft bij het oude in topbasketbal Ressel blijft VRIJDAG 15 APRIL 1983 ZEIST (GPD) - Ook volgend seizoen zal de huidige opzet van het KNVB-bekertoemooi gehandhaafd blijven. Het bestuur betaald voetbal van de KNVB is tot de conclusie gekomen dat het spe len van dubbele wedstrijden vanaf de kwartfinales meer toe schouwers naar de stadions trekt dan ooit tevoren het geval is geweest. Ook de finale zal in het seizoen 1983-1984 net als in voorgaande jaren in twee duels beslist worden. Hoewel het sec- tiebestuur er weinig voor voelt het fel bekritiseerde afschaffen van het doelsaldo weer in ere te herstellen, heeft men toch ge meend een enquete onder de clubs uit te schrijven over deze vernieuwing in het bekerreglement. Vanavond al zullen de clubs tijdens een FBO-vergadering in Utrecht zich hierover moeten uitspreken. De besluiten van het sectiebestuur zijn overigens terug te vinden in de nieuwe beleidsbrief, die op 25 april aanstaande ter discus sie zal staan tijdens de voorjaarsvergadering van het betaalde voetbal. Dan ook zal bekend worden of het sectiebestuur bij zijn besluit blijft om het aantal gescoorde doelpunten niet meer te laten meetellen in bekerwedstrijden. De werkgroep 'Competi tie-Opzet', die vorig jaar zelf het idee hiervoor lanceerde evenals voor het spelen van dubbele wedstrijden, heeft het bestuur on langs geadviseerd de nieuwe regel te laten vallen. Met enige terughoudendheid, dat wel. Voorzitter Karei Jansen van die werkgroep: „Voor beide systemen is wat te zeggen. Wanneer club A thuis met 5-0 wint van club B en uit slechts een nederlaag van 1-0 lijdt, dan komt een verlen ging met vier doelpunten verschil inderdaad vreemd over. Aan de andere kant blijkt het publiek, en daar spelen de clubs ten slotte voor, de verlenging en de strafschoppenserie zoals bij FC Groningen-PSV en PSV-Ajax uitermate op prijs te stellen. Na deel kan zijn dat een club die in de eerste wedstrijd in een gesla gen positie komt nier meer aandringt om een tegengoal te sco- ren. Op die manier kan het slot van zo'n wedstrijd teleurstellend verlopen". Gelijk Het bestuur betaald voetbal heeft het advies van de werkgroep echter naast zich neergelegd. De KNVB, die autonoom is waar het om beslissingen rond het bekerreglement gaat, is van me ning dat de toeschouwersaantallen het gelijk van de vernieuwin gen bewijzen. Zo bekeken vorig jaar slechts 28.000 toeschou wers de acht(!) kwartfinalewedstrijden. Op het programma ston den destijds: NEC-Haarlem, DS'79-FC Utrecht, Heracles-Sparta en AZ'67-PEC Zwolle. ELDA (ANP) - De voorzitter van de Europese biljartfederatie (CEB), de Zwitser Gag- naux, is in hoogsteigen persoon naar Elda afgereisd. In dat stoffige provinciestadje in Zuid-Spanje wordt voor het eerst op Europees niveau een biljardtoernooi (om de 47/2- titel) volgens het CEB-systeem afgewerkt. TAMPICO (AFP) - De inspec tiecommissie van de wereld voetbalbond (FIFA), die mo menteel door de Mexico voorgestelde accommoda ties voor de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal 1986 bezoekt, heeft gisteren het stadion van Ta- maulipas afgekeurd. Het stadion voldoet niet aan een aantal veiligheidseisen, zo als die zijn vastgelegd in het reglement van de FIFA. De delegatie, onder voorzitter schap van de Westduitser Herman Neuberger, bevond de afstand tussen de hoofd tribune en het veld te klein. Bij het proefdraaien voor de toe komstige evenementen volgens dat recept wilde Gagnaux niet ontbreken. Per slot van rekening is de inwoner van Bazel de grote initiator van het CEB-idee. Vorig jaar drukte hij het voorstel om vanaf 1983 de internationale toer nooien volgens dat systeem te spelen er met veel persoonlijke pressie doorheen. Gagnaux zwaaide bij het congres in Karl Marxstadt met zijn portefeuille: de rest van Europa, inclusief de licht tegenstribbelende Neder landse afvaardiging, ging ak koord. Gagnaux, al twaalf jaar voorzitter van de CEB, had reden zich druk te maken. Voor zijn aftreden vol gendjaar wil de Zwitser, die naar verluidt opgevolgd wordt door de oud-penningmeester van de KNBB, Jean Graus, een unifor me toernooiregeling van de grond hebben voor de biljart- sport in Europa. Gagnaux had voor de verwezenlijking daarvan zelf het reglement opgesteld. Dat huiswerk zag Gagnaux, door Raymond Ceulemans ooit beti teld als het feestvarken van de CEB, niet graag in de prulle- mand belanden. Waarschijnlijk voor de eerste keer in zijn loop baan toonde de kettingrokende Zwitser enige ambitie. Twee sets Wat houdt dat CEB-systeem dan wel in? Serierecords van 400 en moyennes van boven de 100 zijn in het ankerkader 47/2 van de toekomst in elk geval niet meer te halen, aangezien de lengte van de set slechts 100 caramboles ge speeld, tot de winnaar bekend is. De winnaar van zijn verlengde par tij krijgt de score 5-3 achter zijn naam, 6-2 geldt voor een partij van twee gewonnen en een verlo ren set, 7-1 staat voor twee ge wonnen en een gelijk gespeelde (100-100) set. Een partij zonder setverlies wordt als 8-0 geno teerd. Na de matchpunten (2 voor een gewonnen partij) geldt die score als het tweede crite rium voor de rangschikking. Het algemeen gemiddelde is naar het derde plan verwezen. Voor de extra moeilijke gevallen, die zich ongetwijfeld in de in Spanje ge bruikelijke organisatie-chaos paan voordoen, heeft CEB-voor- HUY (GPD/ANP) - Bernard Hinault zet de strafexpeditie voort. Twee da gen na zijn machtsvertoon in de grote prijs Pino Cerami, toen hij zijn naaste belagers op meer dan vijf minuten zette, eiste hij elders in België de hoofdprijs op. Hij won de Waalse Pijl, gewoon omdat hij dat wilde. Dit keer niet via een solo, maar desondanks overtuigend. Geen van de vijf medevluchters die hem een strobreed in de weg kon leggen. „Wat mij betreft mogen de criticas ters blijven twijfelen", merkte hij spottend op. „Zij zitten niet op de fiets. Ik wel. Bovendien maak ik zelf uit waar ik rij en waar ik wil toeslaan. Zondag bijvoor beeld in Luik-Bastenaken-Luik. Daarna in de Ronde van Spanje en Tour de France". Degenen die Hinault vroegtijdig afschreven en hem van plichts verzuim betichtten, moet het schaamrood onderhand op de kaken komen. Het peloton even wel voelt erger dan wie ook de gesel van de Breton. Net als eerder deze week ont vluchtte wereldkampioen Saron- ni een rechtstreekse confrontatie met Hinault. De tweestrijd hield op toen voor de tweede keer de DEN HAAG (GPD) - De afgelo pen dagen zijn allerlei be richten opgedoken over een virusziekte, rhinopneumo- nie genoemd, waaraan de vaderlandse paardenstapel te lijden beeft. Vooral paar den uit de draf- en rensport- wereld zouden daarbij be trokken zijn. Zo'n week of zes geleden werd bet virus aangetroffen op een aantal entrainementen van dravers in Noord-Holland en vorige week kwam een fokker uit Wolvega, Nuttert Oosting in het nieuws doordat drie van zijn merries te kampen kre gen met ernstige verlam mingsverschijnselen. Nadat de stichting Nederland se Draf- en Rensport de eer ste meldingen had ontvan gen is direct contact gezocht met de diergeneeskundige faculteit van Utrecht, waar Prof. Breukink zich de afge lopen weken met de ziekte heeft beziggehouden. In een stilleggen van het koerswezen ter voorkoming van verspreiding van het vi rus ziet Breukink weinig. "Het herpes-achtige virus was er al, is er nog steeds en zal er ook blijven. De weten schap moet erkennen dat het virus in zekere zin machti ger is dan wij. Maar eigen lijk is dat niet nieuws onder de zon en de toestand is ze ker niet desastreus". Muur van Huy onder de wielen was doorgegaan.. Er lagen toen nog 45 van de 251 kilometer voor de boeg. Saronni haakte af en be loofde meteen van Luik-Baste naken-Luik zijn eerstvolgende hoofddoel te maken. Alsof hij niet wist dat behalve alle andere verslagenen ook Hinault alweer denkt aan deze volgende Arden- nenklassieker. En wat te denken bijvoorbeeld van de renners uit de ploeg van Peter Post? Zij waren qua mankracht het sterkst in de voorste gelede ren vertegenwoordigd toen de ontknoping naderde. Noch Jo- han Lammerts, noch Henk Lub- berding, evenmin Ad Wijnands, Ludo de Keulenaar etc. had de kracht om mee te gaan toen Hi nault het ogenblik gekomen achtte. Lammerts had nog geen minuut eerder tevergeefs gepro beerd uit de greep van de con currentie te blijven. „Wie niet waagt wie niet wint", zei hij over zijn krachtsexplosie. „Ik had misschien te vaak gede marreerd en inspanningen gele verd om andere vluchters terug te pakken", vertelde Lubber- ding. „Op het laatst kreeg ik kramp". Ad Wijnands: „Ik was honderd kilometer eerder door tegenslag op zeker drie minuten terechtgekomen. Zo'n kloof dichtrijden breekt je later op. Bo vendien heb ik extra hard op de pedalen moeten duwen in een fa se dat ik deel uitmaakte van een ontsnapping met zes man". Geen drama Jan Raas en Adrie van Houwelin- gen, twee anderen uit de ploeg van Post, waren allang van de Waalse wegen verdwenen toe Ad Wijnands nog hoopte op het wel slagen van de vlucht. „Niets voor mij, zo'n Ardennen-koers", ver telde Raas. „Mij zien ze zondag beslist niet in Luik aan de start". Chef équipe Peter Post maakte van het Raleigh-optreden geen drama. „We kwamen een beetje macht tekort. Slecht gereden werd er niet". Nederlanders in buitenlandse dienst reden evenmin slecht. Steven Rooks moest evenwel door een val opgeven en zowel Kuiper alsook Van der Poel de den net het beetje teveel, iets dat hun even later, toen het er echt op aankwam, opbrak. „Geen kwestie van minder motivatie", zei Kuiper, „alhoewel ik na mijn succes afgelopen zondag in Pa- rijs-Roubaix nauwelijks iets aan voorbereiding heb kun- doen. Je kent dat; opeens zijn er weer alle mogelijke ver plichtingen". Jos Schipper kon evenmin aanha ken toen Hinault op de helling van Amp sin met nog 16 kilome ter voor de boeg, de breuk in de geslonken kopgroep forceerde. Nog voordat Lammerts alles of niets speelde, had Schipper de op zege beluste Hinault getart. De uitval leverde 25 seconden winst op. Genoeg om illusies te koesteren; te weinig om ze te rea liseren. Joop Zoetemelk had als 36-jarige nog wel kracht om in het wiel van de ontketende Hinault te springen. „Meegaan, meer kon ik niet", liet Zoetemelk weten. Het klonk als een verontschuldiging. Zijn prestatie was niettemin op merkelijk, ook al zou hij in de eindsprint nog minder dan de andere koplopers (de Fransman René Bettinger, de Zwitser Hu- bert Seiz, de Belg Eddy Schepers en de Amerikaan Jonathan Boyer) iets kunnen doen tegen de onstuitbare Hinault. „Hij was de beste van ons allemaal", aldus Zoetemelk. „Als hij er niet ge weest was, zou ik evenmin ge wonnen hebben. Ik had niet in mijn eentje kunnen ontsnappen. Een ding staat vast, met de 251 kilometer van de Waalse Pijl in de benen, vertrek ik zondag vol goede moed in Luik-Bastena ken-Luik." De uitslag: 1. Bernard Hinault (Fra) de 251 km in 7.10.20; 2. René Bittinger (Fra); 3. Hubert Seiz (Zwi); 4. Eddy Schepers (Bel); 5. Jonathan Boyer (Vst); 6. Joop Zoetemelk (Ned) allen in dezelfde tijd als Hinault; 7. Michel Pollentier (Bel) op 1.11; 8. Guido van Calster (Bel) op 1.20; 9. Greg Lemond (Vst) z.t.; 10. Fons de Wolf (Bel) z.t.; 12. Ad Wijnands (Ned) z.t.; 13..Johan Lammerts (Ned) z.t.; 14. Henk Lub- berding (Ned) z.t.; 15. Adrie van der Poel (Ned) z.t.; 16. Hennie Küiper (Ned) z.t. UTRECHT (GPD) - De Topsportli ga van de Nederlandse Basket bal Bond heeft gisteravond tij dens een vergadering in Utrecht besloten ook in de toekomst twee Amerikanen toe te staan in de eredivisie heren. Voorafgaan de aan de bijeenkomst bestond er nogal wat vrees, dat de clubs uit de promotie- en eerste divisie het voorstel van Rotterdam- Zuid, om terug te keren haar één Amerikaan, zouden steunen. Nadat echter de vertegenwoordi gers van de eredivisieclubs het woord hadden gevoerd, bleken de mindere goden de zin niet meer in te zien van een dergelijk voorstel. Slechts vijf clubs steun den het voorstel van RZ, 20 clubs waren ertegen en de rest, meest lagere clubs, onthield zich van stemming. De eredivisieclubs motiveerden hun standpunt onder meer door te stellen dat het spelen in de Eu ropa Cup met één Amerikaan weinig zin heeft en dat een extra Amerikaan alleen voor de inter nationale wedstrijden een te du re zaak zou worden. Bram Bra- kel, voorzitter van Black Velvet Canadians, stelde bovendien dat in andere landen langzaam maar zeker weer wordt teruggekomen op het spelen met één Ameri kaan. In België is het toeschou wersaantal mede daardoor het afgelopen seizoen bijna gehal veerd, zodat ook daar de kans be staat dat de zaak weer wordt te ruggedraaid. Later in de vergadering toonden de eredivisieclubs hun dankbaar heid door in meerderheid blanco te stemmen bij een bestuurs voorstel aangaande verplichte li centies voor coaches, hetgeen een kostbare aangelegenheid is voor de kleinere clubs. Gediplo meerde coaches zouden name lijk bij het verplicht stellen van licenties hun eisen flink kunnen opschroeven. Gagnaux heeft overigens een con- cesie moeten doen aan zijn plan nen. In plaats van het door hem voorgestelde knock-out systeem werd overeengekomen, dat er in poules wordt gespeeld. Poules van vier wel te verstaan, maar daar had de Spaanse organisatie in Elda geen boodschap aan. Het deelnemersveld voor de strijd om het Europees kampioen schap 47/2 wordt door tien biljar ters gevormd: groepjes van vijf heette de oplossing. Dat leverde in elk geval de Nederlandse ver tegenwoordiger, Hans Vultink, een rustige eerste dag op. Vul tink, als eerste geplaatst in poule B en derhalve vrijgeloot, mocht in de eerste ronde vanaf de tribu ne ervaren hoe de spanning een rol speelt in het CEB-systeem. Gewaarschuwd De Westduitse favoriet Thomas Wildförster ging er in zijn partij tegen de Spaanse publieksspeler Jose Albert in drie set aan onder door. Vultink was door de neder laag van de Westduitser gewaar schuwd. In de tweede ronde kwam de Nederlandse kampioen tegen diezelfde Wildförster tot een opvallende demonstratie van zijn mogelijkheden in het kader- spel, en van de verhoogde span ning van het setsysteem. In de eerste set benutte de 28-jarige Westduitse tegenstander een kansje, dat Vultink had laten lig gen, via een serie van 97. Vultink begreep dat slechts opperste concentratie hem kon redden in deze partij. In de tweede set speelde de Needenaar, na een poedel in de eerste beurt, veel agressiever. De daaropvolgende serie van 100 van Vultink was voldoende voor de 100-10 winst en een derde set en beslissende set. Nadat Wildförster vier ca ramboles had gemaakt in die set, haalde de Nederlandse vertegen woordiger voor zijn tweede serie van 100 punten uit: 100-4. Wildförster was, uitgerekend met de Belg Bracke, de enige biljar ter met routine in het van andere balsporten afgekeken wedstrijd plan. In West-Duitsland werden dit seizoen wegens tijdgebrek de verschillende titeltoernooien in drie dagen en in sets gespeeld. Europees kampioen Hose kon zelfs voor die driedaagse in Glad- beek geen tijd vrijmaken en bleef weg. In België hanteert de bond al twee jaar het setsysteem. "En met onverwacht succes", meldt de in Elda aanwezige bondsvoorzitter Frans Gombeer. "De toeschouweraantallen zijn bij de nationale biljarttoernooien verdubbeld. De bar is leeg, het publiek komt voor de spanning en het spektakel, dat hier aanwe zig is. Verliezers klagen altijd, maar een feit is dat de spelers nu toppres taties moeten leveren om in een begrensde hoeveelheid carambo les hun superioriteit ten opzichte van de tegenstander te tonen. Vultink liet dat zien dat dit nieu we systeem hard nodig is, want het spelletje was duidelijk op weg naar zijn begrafenis". De stand in poule B: 1. Albert 2-4 (12-4) 18.70 2. Vultink 1-2 (6-2) 42.33 3. Bracke 1-2 (6-2) 20.60 4. Wildförster 2-0 (4-12) 18.76 5. Wijnen 2-0 (4-12) 18.26 VENLO - De 37-jarige Peter Ressel heeft zijn contract met de eerste divisieclub VVV met een jaar verlengd. Het volgende seizoen zal Ressel dan twintig jaar ac tief zijn in het betaalde voet bal. Naast Ressel heeft ook mid denvelder Hans Coort (26) zijn contract met VW een jaar verlengd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13