C Senaat in VS toch akkoord met Adelman Welcome 1 Vrouw Walesa laat niets los tegenover de politie Londen wil werkloze jongeren in het leger Vredesmissie in Midden-Amerika haalt niets uit Leider opstand getto van Warschau onder bewaking Omstreden benoeming Kohl spreekt met Reagan over raketten PLO-beraad opgeschort Tegenspraak Irak-Iran Prima Linea houdt op met terreur Niet en wel naar première VRIJDAG 15 APRIL 1983 Buitenland WARSCHAU (Reuter/UPI) - De laatste levende leider van de get to-opstand in Warschau tegen de nazi's heeft gisteren gezegd dat het hem onmogelijk wordt ge- maaktd de 40e herdenking van die opstand bij te wonen. Dr. Ma- rek Edelman, die nog steeds in Polen woont, had eerder opge roepen de officiële herdenkings plechtigheid die het regime orga niseert te boycotten. Hij schreef in februari een open brief aan joden in de Verenigde Staten en in andere landen waar in hij zei dat zij steun zouden ver lenen aan de „vernedering en knechting" van zijn vaderland als zij dit jaar naar Polen zouden komen. Sindsdien is hij door ver scheidene westerse journalisten bezocht en heeft zijn oproep om de twee weken durende officiële plechtigheden te boycotten veel publiciteit gekregen. Edelman, nu een hartspecialist in de industriestad Lodz op 112 km ten zuidwesten van de Poolse hoofdstad, zei dat hij zich deze week op het kantoor van de plaatselijke „milicia" had moe ten melden waar hem werd ver teld dat zijn gangen zouden wor den nagegaan „voor mijn eigen veiligheid". Hem werd te ver staan gegeven dat hij Lodz niet mocht verlaten op grond van een beschikking van het ministerie van binnenlandse zaken. De joodse leider zei dat dit tot en met 24 april van kracht zou blij ven, de dag na de laatste officiële herdenkingsplechtigheden voor de opstand. Edelman wordt nu permanent „geschaduwd" door twee politiefunctionarissen in burger. Edelman was van plan zondag een niet-officiële betoging en krans- legging bij te wonen, die worden georganiseerd door een onafhan kelijk comité dat banden zou hebben met het verboden vrije vakverbond Solidariteit. Hij was een medewerker van Solidariteit en werd korte tijd geïnterneerd na de afkondiging van de staat van beleg in december 1981. In Warschau probeerden de autori teiten een diplomatiek dilemma op te lossen door de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) te vragen niet deel te nemen aan de officiële kranslegging. Maar een vertegenwoordiger van de PLO zei dat zijn organisatie „de hel den joden" wilde eren. Het nieuws dat de PLO, evenals andere geaccrediteerde diploma tieke missies, zou deelnemen aan de ceremonie wekte de woede op van vele joden die uit het buiten land kwamen, waaronder grote groepen uit Israël en de Verenig de Staten. In Tel Aviv zei de Is raëlische plaatsvervangend mi nister van buitenlandse zaken, Jehuda Ben Meir, dat de Israëli sche delegatie in Warschau niet zou deelnemen aan de plechtig heid als de PLO aanwezig was. Fuad Jassin, de hoogste vertegen woordiger van de PLO in War schau en de deken van de Arabi sche diplomaten in Polen, zei dat hij zich niets aantrok van klach ten of protesten van Arabische of van Israëlische zijde. „Wij gaan door met onze eerbetuiging, om dat wij willen tonen dat wij niet tegen alle joden zijn, alleen tegen de zionisten", aldus Jassin, die de rang van ambassadeur heeft. „Wat de Arabieren betreft, die zijn in het algemeen tegen ons op dit punt, omdat zij niets te ma ken willen hebben met joden", zo voegde hij er aan toe. Het Poolse persbureau Interpress liet echter weten dat Egypte ook voornemens was een krans te leggen. WARSCHAU (GPD/Reuter) - De vrouw van Lech Walesa, leider van de verboden Poolse vakbe weging Solidariteit, is gisteren twee en een half uur lang op het hoofdbureau van politie in Gdansk verhoord. Zij heeft de politie verteld dat zij niets wist van een geheime ont moeting die haar man in het af gelopen weekeinde met leiders van de ondergrondse beweging van Solidariteit heeft gehad. Te genover de politie heeft zij ver klaard dat hij wel drie dagen is weggeweest, maar dat zij niet weet waar hij heeft uitgehangen. Ze zei dat de politie zich tegenover haar zeer correct heeft gedragen en dat zij „een vriendelijk ge sprekje" heeft gevoerd. Na het verhoor gingen zij en haar man in hun witte mini-bus terug naar huis. Walesa, die zijn vrouw naar het politiebureau had ge bracht, zei liever geen commen taar te willen geven op het ge beurde, maar dat hij van plan is volgende week woensdag bij hem thuis een persconferentie te geven, waar hij meer vragen zal kunnen beantwoorden. Leiders van de ondergrondse op positie in Polen hebben opgeroe pen op 1 mei massale demonstra ties te houden los van de officiële plechtigheden. Dit staat in een communique van het coördina tiecomité TKK, dat gisteren is doorgespeeld aan westerse jour nalisten. De leiders van de verbo den vakbond Solidariteit noe men de officiële feestelijkheden op de dag van de arbeid een „be lediging van het recht van de ar beiders zelf hun lot te bepalen" en zij roepen hun landgenoten op de officiële plechtigheden te boycotten. In het slotcommuniqué wordt be vestigd dat Lech Walesa een ge heime ontmoeting heeft gehad met de ondergedoken leiders. Op de vraag of Walesa de oproep tot het boycotten van de 1-meivie ring ondersteunt antwoordde hij: „Diegenen die het (commu nique) hebben ondertekend steunen het, maar u moet begrij pen dat ik geen afstand neem van dat communique". WASHINGTON (GPD) - Na een politieke strijd van drie maanden heeft de Amerikaanse Senaat gisteren met 57 tegen 42 stemmen de benoeming aanvaard van de 36- jarige diplomaat Kenneth L. Adelman tot directeur van het bureau voor wapenbeheersing en ontwapening. Hij volgt daar prof. Eugene V. Rostow op, die het veld moest ruimen, omdat hij volgens president Reagan bij de wa penonderhandelingen in Genève verder was gegaan dan zijn mandaat toeliet. De uitslag betekent, dat het meren deel van de Republikeinse meer derheid Reagan het recht heeft willen gunnen de medewerkers aan te wijzen die hij wenst. In de TWijfel afgelopen 25 jaar heeft de Senaat maar driemaal een benoeming afgewezen en slechts bij uitzon dering heeft een president voor drachten ingetrokken. Adelmans aanstelling, nadat de ze in hoorzittingen zichzelf bij herhaling leek tegen te spreken. Aan de vooravond van zijn gesprek met president Reagan had de Westduitse bondskanselier Kohl (links) een onderhoud met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz rechts). Minister Genscher van buiten landse zaken was daar ook bij. door Henk Kolb Adelman, tweede man bij de VN- missie van de VS in New York, werd een gebrek aan ervaring en deskundigheid aangewreven, met name door Democraten en liberale Republikeinen, die het debat over zijn benoeming uit breidden tot een diepgaande dis cussie over Reagans ontwape- ningsbeleid. De senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkin- gen adviseerde negatief over Kenneth L. Adelman- Betalen De Westduitse deelstaat Beie ren, bolwerk van de CSU, gaat voortaan demonstranten laten betalen voor extra werk dat zij de politie bezorgen. Beieren volgt hiermee het voorbeeld van Baden Würt- temberg, waar eind vorig jaar een soortgelijke maatregel werd ingevoerd. Meer dan 230 demonstranten kregen rekeningen gepresenteerd die variëerden van 26 tot 210 mark, nadat zij hadden deel genomen aan een zitactie bij een Amerikaans militair hoofdkwartier in Stuttgart. Vrij Een hoge functionaris van een Amerikaanse oliemaatschap pij, die in maart in de Colom biaanse hoofdstad Bogota werd ontvoerd, is gisteren ongedeerd vrijgelaten. Er was een miljoen dollar los geld voor hem betaald. Bij de overval schoten de ontvoer ders de lijfwacht van hun slachtoffer dood. Enige tijd later nam de revolutionaire volksorganisatie de verant woordelijkheid voor de ont voering op zich en dreigde de Amerikaan te doden, als er geen losgeld werd betaald. Vals Er circuleerden gisteren ge ruchten dat de Amerikaanse president Reagan was overle den. Maar een woordvoerder van het Witte Huis noemde de geruchten vals. Op de beurzen zorgden de geruch ten voor enige opschudding. De bron ervan kon niet wor den achterhaald, maar moet volgens ingewijden worden gezocht "in het Verre Oosten en in Londen". De aanstelling van Adelman stuitte nog op andere bezwaren. In Rea gans regering ontbreken top functionarissen met specifieke deskundigheid op het gebied van ontwapeningsvraagstukken. In de VS en onder Amerika's bondgenoten bestaat twijfel aan de ernst waarmee Reagan wa penakkoorden nastreeft. Adel mans benoeming kan de onze kerheid op dat punt alleen maar versterken. Gezien de machtsverhoudingen binnen de regering, hebben de 'hard-liners' van het Pentagon overwegende invloed op de be nadering van wapenbeheersing. Een uit het tweede echelon over geplante functionaris als Adel man kan in die kringen evenmin veel invloed hebben, als tegen over de Sowjet-Unie en de Ame rikaanse bondgenoten. Voor president Reagan betekent Adelmans aanvaarding in de Se naat geen winst. De Republikei nen hebben hem een zeer zware politieke vernedering willen be sparen, nadat zij duidelijk had den gemaakt liever te zien dat Reagan de voordracht zou in trekken. Deze heeft hardnekkig voet bij stuk gehouden, maar ter zelfder tijd een groot stuk van zijn geloofwaardigheid moeten inleveren op een politiek onge lukkig ogenblik. Het verzet te gen zijn wapenbeleid en de enor me bedragen die daarmee zijn gemoeid, neemt toe. Het Huis van Afgevaardigden staat op het punt een resolutie aan te nemen, die van Amerikanen en Russen bevriezing der kemwa- penarsenalen vraagt. De begro tingscommissie van de senaat, onder Republikeinse leiding, heeft in Reagans militaire bud get hardhandig gesnoeid. Het Congres wil hem niet steunen in het uitbreiden van de militaire hulp voor El Salvador en onder zoekt in hoeverre Reagan wetten heeft overtreden by hulp aan re bellen die in Nicaragua tegen de regering opereren. Reagans strategie in de strijd met de volksvertegenwoordiging weerspiegelt het feit dat binnen het Witte Huis de mannen van de harde lijn, bij wie Reagan zich van nature het best thuisvoelt, het de laatste tijd voor het zeg gen hebben gehad. Niet zonder spanning wordt nu in Washing ton afgewacht langs welke weg en tegen welke prijs de onvermij delijke compromissen zullen worden bereikt. WASHINGTON (GPD) - De West duitse bondskanselier Helmuth Kohl voert tijdens een bliksem bezoek van 36 uur besprekingen met de Amerikaanse regering over de vraagstukken die aan de orde moeten komen bij de eco nomische topconferentie, eind mei in het Amerikaanse Wil liamsburg. Hij zal ook praten over de Amerikaanse onderhan delingspositie bij de besprekin gen die in Genève met de Russen worden gehouden over vermin dering van kernwapens voor de middenafstand. Hoewel Kohl zich geheel achter Reagans beleid heeft gesteld, hebben de Westduitse socialis- moet maken hoeveel Duitsers een wapenovereenkomst wen sen die de opstelling van nieuwe raketten voor de middenafstand overbodig zou maken. ten hem de boodschap meegege- Kohl krijgt vandaag 2,5 uur de ge ven, dat hij in de VS duidelijk legenheid om Reagan zijn stand punten duidelijk te maken. Naar verwachting zal Reagan zijn be langrijkste Europese bondge noot inlichten over de cijfers waarmee hij zijn bereidheid wil invullen om met de Russen een overeenkomst te sluiten over be perking van het aantal kernwa pens voor de middenafstand, die achterblijft bij de nul-optie. Kohl zal in Washington op korte af stand worden gevolgd door Gas ton Thorn, president van de Eu ropese commissie in Brussel, en Pierre Trudeau, de eerste minis ter van Canada. Ook zij behoren tot de deelnemers aan de topcon ferentie, die wat de economie be treft te maken krijgt met een snel verslechterend internationaal handelsklimaat. LONDEN (AP) - De Britse conser vatieve regering heeft gisteren een plan aangekondigd om 5200 werkloze schoolverlaters met in gang van komend najaar gedu rende een jaar werk te bieden als vrijwilliger in de krijgsmacht. Met het plan is een bedrag ge moeid van 20 miljoen pond (88 miljoen gulden). Woordvoerders van de socialisti sche oppositie noemden het een "somber grafschrift voor vier jaar Tory-bewind", waarin de werkloosheid meer dan verdub beld is tot 3,17 miljoen mensen of 13,6 procent van de beroepsbe volking. "Na duizenden jongeren in de rij voor de bijstandsloketten en de straathoeken te hebben ge bracht, is het enige wat de rege ring nu kan bedenken, sommige van hen voor 12 maanden een militair uniform aan te trekken", aldus Labour-woordvoerder Denzil Davies. Minister van defensie Michael He- seltine gaf toe, dat de chefs van de 321.000 man sterke Britse strijdkrachten, die na de afschaf fing van de dienstplicht uitslui tend uit beroepsmilitairen be staan, "hier niet voor gekozen" zouden hebben. "Maar wij vinden dat wij dit moe ten doen in het algehele belang van de regering en van het land", zei hij. Heseltine zei ervan overtuigd te zijn, dat "genoeg" 16- of 17-jari- gen zich als vrijwilliger zullen melden. De jongeren zullen ge wone uniformen dragen en met een opzegtermijn van twee we ken uit de dienst treden. De mi nister ontkende, dat de maatre gel een eerste stap is naar herin voering van de dienstplicht om de werkloosheid te verkleinen. TUNIS/DAMASCUS (AFP/Reuter) Jasser Arafat, leider van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO, is gisteravond onverwacht uit Tu nis naar Bulgarije vertrokken. Het spoedberaad van de PLO-top dat gisteren of vandaag in de Tunesische hoofdstad zou worden gehouden is in afwachting van de komst van alle leiders enkele dagen uitgesteld. Volgens het Tunesische persbureau gaat Arafat voor een tweedaags offi cieel bezoek naar Sofia. Verwacht werd dat de PLO-leider de spoedbij- eenkomst van het uitvoerend comité van de bevrijdingsorganisatie zou voorzitten. Op die bijeenkomst zou worden gesproken over het misluk ken van de onderhandelingen met koning Hoessein van Jordanië over het vredesplan van president Reagan. Het is nu niet duidelijk tot wan neer het beraad is opgeschoven. De PLO-leider kwam gisteren in Tunis aan na een bezoek van een dag aan Zweden. In Stockholm liet hij woensdag weten bereid te zijn de besprekingen met Hoessein te hervatten. De Verenigde Staten hebben verklaard door te gaan met de plannen koning Hoessein te betrekken bij onderhandeingen over Palestijns zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. TEHERAN/BAHREIN (Reuter/ AFP) - Het jongste Iraanse of fensief in de 30 maanden oude Golfoorlog is gisteren zijn vierde dag ingegaan. De Iraanse strijd krachten maken nog steeds vor deringen in de buurt van de Iraanse grensplaats Fakkeh en hebben 30 vierkante kilometer Iraaks grondgebied bezet, zo meldden de Iraniërs. Irak be richtte echter dat het Iraanse of fensief was afgeslagen en dat daarbij meer dan 9.800 Iraniërs waren gedood. De voorzitter van het Iraanse parle ment, Hodjatoleslam Hashemi Rafsandjani, riep Irak en zijn bondgenoten op de Iraanse eisen te accepteren voor het beëindi gen van de oorlog. Uit regeringsbronnen in Koeweit, dat kortelings een afgezant naar Washington en Moskou stuurde om de Golfoorlog te bespreken, werd gisteren vernomen dat men pogingen onderneemt om met een nieuw vredesinitiatief te ko men. Naar verluidde wil Koeweit Javier Perez de Cuellar, secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, vragen daarbij een rol te spelen. BOLOGNA (Reuter) - De Ita liaanse linkse guerrillagroep „Prima Linea" (frontlijn), die eens na de Rode Brigades de sterkste stadsguerrilla-groep van het land was, staakt haar gewapende strijd tegen de autoriteiten. Dit heeft een van haar leiders gisteren ver klaard. Paolo Zambianchi, die terecht staat in verband met acties door de cel van Prima Linea in Bologna, zei tijdens een onderbreking van de rechts zaak tegen journalisten: „Wij hebben besloten dat het afge lopen is met Prima Linea". De organisatie, die halverwege de jaren '70 voor het eerst van zich liet horen in Turijn, had enkele leden die tevoren ac tief waren geweest binnen de Rode Brigades. Vorig jaar werden 87 leden van Prima Linea na een massa-proces in Bergamo tot in totaal 467 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Onder degenen die door aansla gen van Prima Linea de dood hebben gevonden, was Paolo Paoletti. De hoofdingenieur van de chemische fabriek in Seveso, waar in 1976 een wolk dioxine ontsnapte wat tot de ergste milieuramp in de Italiaanse geschiedenis leidde, werd in 1980 doodge schoten. Andere slachtoffers van de ter reurgroep waren magistra ten, gevangenbewaarders, politiemannen, vermoede po- litie-informanten, criminolo gen en vooraanstaande za kenlieden onder wie het hoofd-planning van de Fiat- fabriek, Carlo Chiglieno. MEXICO STAD (GPD) - De bemiddelingspoging in Midden-Amerika door de ministers van buitenlandse zaken van Mexico, Venezuela, Co lombia en Panama heeft slechts weinig succes geboekt. Na woensdag een bliksemreis naar de vijf direct betrokken Middenamerikaanse lan den te hebben afgerond, was het enige dat de ministers als concreet resultaat wisten te noemen „de politieke wil van de vijf regeringen om tot vrede te komen. In Mexico is inmiddels uitgelekt dat de vier bemiddelaars vooral gehoopt hadden een bilateraal overleg tussen Honduras en Nicaragua tot stand te kunnen brengen. De Sandinisten zouden de bemiddelaars dinsdag een reeks van „constructieve voorstellen hebben meegegeven om zo de Hondurese regering van hun goede bedoelingen te kunnen overtuigen. Maar de reis van de vier ministers naar de Hondurese hoofdstad Tegu cigalpa bleek wat dat betreft tevergeefs. Honduras hield vast aan een overleg tussen de vijf Middenamerikaanse landen, te weten Honduras, El Salvador, Nicaragua, Guatemala en Costa Rica. De Hondurese minister van buitenlandse zaken, Edgardo Paz Barnica, stelde na het onderhoud met de bemiddelaars nog eens vast dat de vrede in Midden-Amerika „bedreigd wordt sinds Nicaragua het even wicht van de regionale veiligheid heeft verbroken met zijn overdreven bewapeningsdrift. Ook de pogingen van de groep van vier om de regering van El Salvador en het gewapende verzet rond de onderhandelingstafel te brengen, lie pen op niets uit. De woorden van de Salvadoriaanse president Alvaro Magana na het gesprek met de bemiddelaars spraken voor zich: „Het Salvadoriaanse probleem zal door de Salvadorianen worden opgelost. De volgende stap van de bemiddelende groep van Contadora zal waar schijnlijk op zich laten wachten. De vier ministers zijn inmiddels al weer in hun eigen landen gearriveerd. Volgens de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken, Bernardo Sepulveda Amor, is door de bemid delingspoging echter toch de hoop op vreedzame oplossingen in Mid den-Amerika toegenomen. Maar, zo bleek uit zijn woorden, voordat er een multinationale vredesconferentie inzake Midden-Amerika zal kun nen plaatsvinden, zullen er toch eerst de nodige bilaterale gesprekken moeten worden gevoerd. En die gesprekken blijken vrijwel onmoge lijk. De Sandinistische regering heeft ondertussen bekendgemaakt dat er in de eerste elf dagen van deze maand 233 doden zijn gevallen tijdens de gevechten tussen regeringstroepen en de vanuit Honduras binnenge vallen anti-sandinisten. Het zou gaan om 199 contrarevolutionairen en 34 sandinistische soldaten. Afgaande op de cijfers van de Sandinisten zou de vorige maand begonnen strijd in totaal al meer dan 700 levens hebben gekost. Ondertussen zouden er zich nog zon 750 gewapende anti-sandinisten in Nicaragua bevinden die op verschillende plaatsen in het land, maar vooral nabij de grens met Honduras, voortdurend met het Sandinistische leger botsen. Susheila Gandhi. (Foto anp) Richard Attenborough. (Foto ap> JOHANNESBURG/LONDEN (Reuter/UPI) Sir Richard At tenborough (rechts), regisseur van de met acht Oscars bekroon de film "Gandhi", zal volgende week in Zuid-Afrika een premiè re van zijn werk bijwonen, die al leen mag worden bezocht door blanken. Susheila Gandhi (links), de 77-jarige schoondoch ter van de Indiase leider, heeft la ten weten dat zij de uitnodiging voor de première niet zal aanne men in verband met de rassen scheiding in de bioscopen. Attenborough verklaarde in een in terview dat hij zich erg "onge makkelijk" voelt over het bijwo nen van de première voor blan ken in Johannesburg. "Maar als een blank publiek meer te weten komt over Gandhi en als ik de avond daarna naar een voorstel ling voor zwarten toe mag, denk ik dat het de prijs waard is", zo zei de Britse regisseur. Hij ver klaarde dat hij tegenstander is van apartheid en dat hij aanbie dingen om in Zuid-Afrika op te treden altijd op principiële gron den heeft geweigerd. ADVERTENTIE maar voor de baby er is, gaat u een dagje winkelen bij Welcomed positiemode baby uitzet - kleertjes tot m. 116 kinderwagens babykamers speelgoed Meer weten over Welcome0^ 1 QUtO stoeltjes kinder Vraag onze gratis [|L^ /&T\ stoe^en wandel kleuren-brochure aan. wagens kinderkamers (o.a. doorgroeisysteem \HètWarenhuisvocrMDeder&Kind Cj? J) Oosteinderweg 249. Aalsmeer. Tel. 02977-20882 Jy Tinnegieterstraat 34-36. Den Bosch. Soetetw Tel 073-424WHyy

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11