PLO hervat gesprek met Hoessein -C 3 "Miljoenen aan zwijggeld betaald in Seveso-zaak" Volkstelling in West- Duitsland uitgesteld Chicago houdt haar onfrisse reputatie hoog Reagan wil regering Nicaragua omver werpen contact- /Lr*xu lenzen... miSstt Weekblad Stern: Arafat bevestigt: Sartawi in Amman begraven Walesa na verhoor weer vrijgelaten Smerige verkiezingsstrijd Amerikaanse parlementariërs na onderzoek: DONDERDAG 14 APRIL 1983 HAMBURG (DPA/GPD) - In de affaire van de 41 verdwenen va ten met zwaar giftig dioxine-af val uit de Italiaanse plaats Seve- so is zwijggeld betaald dat in de miljoenen loopt. Het Westduitse geïllustreerde weekblad "Stern" zegt in zijn jongste nummer dat de Franse makelaar in giftige afvalstoffen, Bernard Paringaux, eigenaar van de Firma "Spelidec" de enige is die weet waar de vaten gebleven zijn. Voor zijn zwijgen daarover heeft hij zich een miljoen dollar laten betalen. Hij zit sinds twee weken in voorarrest en wordt voortdurend over de verblijf plaats van het giftige afval aan de tand gevoeld. Het in Zwitserland gevestigde che mische concern Hoffmann-La Roche deelde gisteren mee dat die verblijfplaats haar niet be kend is. Een directeur van het concern, Andre Futterknecht, verklaarde in de "Basler Zei- tung" dat het fout is geweest de afvoer van het afval uit Seveso op te dragen aan de transporton derneming Mannesmann. "Wij zijn misleid en wij betreuren de- Buitenland ze gang van zaken zeer", zei hij. Gisteren zijn alle sinds de milieu ramp van 10 juli 1976 ontruimde gebieden in Seveso voor de land bouw vrijgegeven. Slechts een strook van 400 meter rond de fa briek waar het gif destijds van daan kwam blijft verboden ter- De internationale klopjacht naar de 41 vaten met dioxine-gif wordt door de Europese Com missie in Brussel met spanning gevolgd. De Commissie, het 'da gelijks bestuur' van de Europese Gemeenschap, heeft geen eigen bevoegdheden om het gif op te sporen, maar ze hoopt als gevolg van de affaire van de EG-lidsta- ten in de toekomst meer invloed op dit terrein te krijgen. De Commissie verwacht met name een snellere behandeling van een voorstel om het vervoer van gifti ge stoffen tussen de Europese landen aan zeer gedetailleerde voorwaarden te binden. Dat voorstel was al ingediend voor dat het gif uit Seveso via Italië, Frankrijk en West-Duitsland zoek raakte. „Als die nieuwe richtlijn voor het vervoer van gif tige stoffen al van kracht was ge weest en correct was uitgevoerd door de lidstaten, dan had dit niet kunnen gebeuren", aldus een woordvoerder van de Euro pese Commissie in Brussel. De woordvoerder wees erop dat de hoeveelheid industrieel afval die jaarlijks in Europa geproduceerd wordt, niet te onderschatten valt. Het gaat daarbij om zo'n 150 mil joen ton, waarvan 20 tot 30 mil joen ton als werkelijk gevaarlijke stoffen wordt beschouwd. Van die giftige afvalstoffen wordt zo'n 2 a 3 miljoen ton per jaar van het ene Europese land naar het andere vervoerd om daar opge slagen of vernietigd te worden. Sinds maart 1980 geldt een EG- richtlijn voor deze giftige en ge vaarlijke stoffen. Volgens deze richtlijn moeten de lidstaten ze ker stellen dat giftig afval zonder gevaar voor de menselijke ge zondheid en het milieu opgesla gen of vernietigd wordt. De lid staten zijn echter geheel alleen verantwoordelijk voor de door voer en de controle op de opslag van deze stofen. De rol van de Gemeenschap beperkt zich hier bij tot de wetgeving. Voor de lan den bestaat ook niet de plicht de Europese Commissie te informe ren over doorvoer van deze stof fen. Ook bij het nieuwe voorstel van de Europese Commissie blijven de lidstaten uiteindelijk verant woordelijk voor controle en be waking van het afval. De veilig heidsvoorschriften zouden ech ter zulke gedetailleerde informa tie eisen bij het vervoer van het gif, dat zo'n partij niet meer kan verdwijnen zoals nu met het Ita liaanse gif het geval is. STOCKHOLM (UPI/AFP) - Het onderhandelingsproces tussen de Palestijnse bevrijdingsorganistie (PLO) en Jor danië over het vredesplan van president Reagan wordt voortgezet. Dit heeft de Zweedse premier Olof Palme gis teren gezegd na een onderhoud van drie uur dat hij had met PLO-leider Jasser Arafat. Arafat, die op uitnodiging van de sociaal-democratische partij in Zweden is, zei na zijn ontmoe ting met vier Scandinavische so ciaal-democratische leiders: "Ik wacht op een boodschap van zij ne majesteit". Een woordvoerder van Arafat zei dat de boodschap van koning Hoessein van Jorda nië zou komen en over de onder handelingen in Amman zou gaan. PLO-leider Arafat bevestigde later op een persconferentie in de Zweedse hoofdstad dat hij be reid was de besprekingen met koning Hoessein te hervatten. Hij zei dat hij alles wil doen om de onderhandelingen voort te zetten en de misverstanden tus sen de PLO en Amman uit de weg te ruimen. Arafat zei verder dat de buitengewone Arabische topconferentie die voor aan staande zaterdag op het pro gramma stond "enigszins is uit gesteld tot wij een duidelijke overeenstemming hebben be reikt met Jordanië". Arafat zei verder dat er al een afge zant van de PLO in Amman was en dat er een andere vandaag zal vertrekken om te overleggen met Jordaanse functionarissen. Besparing België heeft in het afgelopen jaar ruim zéven miljoen gul den bespaard door slechts ge deeltelijk de verlichting van de autowegen te gebruiken. In het verlichtingssysteem langs de Belgische autowe gen zijn ettelijke miljoenen guldens gestoken. In 1981 echter werd besloten die ver lichting vanaf twaalf uur 's nachts te doven. Een uitzon dering wordt gemaakt voor kruisingen en op- en afritten. Orkanen De orkaan Veena heeft duizen den personen dakloos ge maakt op Tahiti en Moorea in de Stille Oceaan. Een per soon werd gedood en onge veer vijftig gewond. Ook in India heeft een orkaan mensenlevens geëist. In de omgeving van Calcutta zijn twintig mensen omgekomen en 140 gewond. Er werd eveneens grote materiële schade aangericht. Hagelsteen Op een stad in het oosten van China is deze week een hagel steen gevallen die een grootte had van tussen de 50 en 60 centimeter. Zonder iemand te raken viel hij op de grond in kleinere stukjes uiteen. Boeren Het Belgische algemeen boe ren syndicaat (ABS) wil dat boerenzonen die in militiare dienst zijn een speciaal verlof krijgen om een handje te hel pen op de boerenbedrijven van hun ouders. Ook andere militairen die vrijwillig op het land willen werken zou den daarvoor verlof moeten krijgen, aldus het ABS. In de afgelopen weken is het in België zulk slecht weer ge weest, dat de boeren met hun voorjaarswerk sterk achterop zijn geraakt. "Het is mijn duidelijke indruk dat de PLO de onderhandelingen in Amman niet als beëindigd ziet", aldus Palme na zijn gesprek met Arafat. De Zweedse eerste-mi- nister zei verder dat Arafat met het aanvaarden van het vredes plan van de Arabische Liga (plan-Fes) Israël indirect erkent. In het plan staat namelijk de clausule dat "de veiligheid van alle landen in de regio moet wor den gegarandeerd". "Een absolu te voorwaarde voor een erken ning is dat Israël de PLO accep teert als een gesprekspartner", zo zei Palme. "Arafat is zo dicht bij de erkenning van Israël als mogelijk is, in aan merking nemend dat hij zich in een onderhandelingssituatie be vindt", aldus de Deense sociaal democratische leider Anker Jor- gensen. Palme, Jorgensen, de Noorse leider van de Arbeiders partij, Gro Harlem Brundtland, en de Finse sociaal-democrati sche partijsecretaris Erkki Liika- nen verschenen gezamenlijk op een persconferentie. Zij kriti seerden unaniem de Israëlische nederzettingenpolitiek op de be zette westelijke Jordaanoever als illegaal. Zij zeiden dat de neder zettingen het grootste gevaar zijn voor het vredesproces. "Het stichten van nieuwe nederzettin gen moet ophouden, omdat an ders het gevaar bestaat van een Israëlische annexatie van de Westoever", zo voegde Palme er aan toe. AMMAN (Reuter) De gematigde Palestijnse leider Issam Sartawi, die afgelopen zondag in Portugal werd vermoord, is gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman be graven. flij werd ter aarde be steld op de Palestijnse "martela ren begraafplaats" in een een voudige plechtigheid. Bijna 1.000 mensen waren bij de stille plechtigheid aanwezig. On der hen bevond zich de kamer heer van de Jordaanse koning, Prins Raad Bin Zaid, de Jor daanse minister van staat voor de bezette gebieden, Hassan Ibrahim, de Franse ambassadeur Jacques Alain de Sedouyds en verscheidene functionarissen van de Palestijnse bevrijdingsor ganistie (PLO). De Franse minis ter van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, had een krans gestuurd. Sartawi, wiens lijk dinsdagavond naar Amman werd overgevlo gen, werd zondag doodgescho ten in het Portugese Albufeira waar hij als waarnemer aanwezig was bij het congres van de Socia listische Internationale. Een ra dicale Palestijnse splintergroep in Syrië, die wordt geleid door Abu Nidal, liet weten verant woordelijk te zijn voor de moord. De PLO heeft de Israëlische ge heime dienst Mossad de schuld gegeven. PLO-leider Jasser Arafat krijgt een Dalecarliapaard, een typisch Zweeds souvenir, uit handen i medewerkster van het PLO-kantoor in Stockholm. BONN - De voor 27 april geplande volkstelling in de Bondsrepu bliek Duitsland gaat op grond van een rechterlijk besluit voor lopig niet door. De hoogste rech ters van het land, het Constitu tionele Hof in Karlsruhe, gaven gisteren na lang beraad met vijf tegen drie stemmen gevolg aan een reeks bezwaren van grond wettelijke aard. door Hans Amesz De kernvraag of de volkstelling op zich wel of niet in strijd is met de grondwet, werd door de mannen in de rode toga's nog niet beant woord. De beslissing van het Hof stelt de telling „op dit tijdstip en in deze vorm" alleen maar uit. Tevens legt het regering en par lement de plicht op om met een verbeterde wet en meer waarbor gen voor de immuniteit van de individuele burger te komen. De drie advocaten die in een kort geding bij het Hof beroep had den aangetekend tegen de tel ling, wezen weliswaar niet de noodzaak van de volkstelling van de hand, maar zien in de hui dige vorm een aantasting van de persoonlijke vrijheid en vrije me ningsuiting. De regering had toe gezegd dat van de gegevens geen misbruik zou worden gemaakt. Ze was ervan overtuigd de goed keuring van het Hof te krijgen, zodat de voorbereidingskosten van rond honderd miljoen mark geen weggegooid geld zouden blijken. Dat het Hof gisteren toch een ande re beslissing nam, is een zware tegenslag voor de minister van binnenlandse zaken, Zimmer- mann, die nog in de laatste we ken met een grootscheepse pro pagandacampagne had gepro beerd de door alle partijen in de Bondsdag en de Bondsraad een stemmig goedgekeurde wet bij de bevolking populair te maken. Maar de boetes tot tienduizend mark waarmee de overheid dreigde bij weigering van het in vullen van de 36 vragen op de lijst, maakten de zaak er niet be ter op. De tegenstand van de bevolking te gen de ondervraging en in het bijzonder de aard van de gestel de vragen groeide zienderogen. De Groenen - sinds 6 maart met 28 afgevaardigden in het West duitse parlement - riepen zelfs openlijk op tot een boycot. Veel mensen vreesden dat de te beantwoorden vragenlijst niet al leen voor statistieken zou wor den gebruikt - bijvoorbeeld om na te gaan hoeveel behoefte aan woonruimte bestaat, of hoe het met de hygiënische verzorging in huis gesteld is. Ondanks alle be weringen van het tegendeel kon in laatste instantie niet voor de volle honderd procent worden uitgesloten dat bijvoorbeeld in specteurs van belastingen, de justitie of de burgelijke stand zij delings via de computer van de geboden mogelijkheid tot inzage gebruik zouden maken om men sen misschien op leugens of strafbare handelingen te betrap pen. WARSCHAU (GPD) - De leider van de verboden Poolse vakbeweging Solidariteit, Lech Walesa, is gistermiddag door de politie uit zijn wo ning in Gdansk weggevoerd. Na een ondervraging die bijna vijf uur uur duurde, is Walesa 's avonds weer vrijgelaten. In een communiqué voor de Poolse televisie werd gisteravond bekend gemaakt dat Walesa ge hoord was door de politie over zijn ontmoeting met ondergrondse lei ders van de verboden vakbond Solidariteit. Volgens het Poolse persagentschap PAP zou Walesa tijdens het verhoor hebben ontkend dat hij in het geheim overleg heeft gehad met Solidari- teit-leiders. Hij is na zijn vrijlating gisteravond teruggekeerd naar zijn woning in de voorstad Zaspa van Gedansk. Na een bittere verkiezingsstrijd is de Democraat Harold Was hington (60) de eerste zwarte burgemeester geworden van Chicago, de tweede stad van de VS. Hij kreeg 52 procent van de stemmen en dat betekende een meerderheid van ongeveer 40 000. De Republikein Ber nard Epton heeft het niet ge haald, in weerwil van een ver kiezingscampagne die Chicago scherper dan ooit verdeelde tussen blank en zwart en waar bij rechtmatige twijfel aan de geschiktheid van de kandida ten werd overschaduwd door uiterst smerige persoonlijke aanvallen. Washington, lid van het Huis van Afgevaardigden, behaalde zijn overwinning dank zij een mas saal zwart stemmenblok en ge noeg stemmen van blanken en andere minderheden om Ep ton voor te blijven. Deze moest het vooral hebben van blanke Democraten, die liever op een blanke Republikein stemden, dan op een zwarte Democraat. Het is met name deze groep ge weest, die Chicago, een stad die meer dan enig andere in de VS in etnische groepen is ver deeld, wederom een buitenge woon onfrisse reputatie heeft bezorgd. door Henk Kolb In Chicago heeft de Democrati sche partijmachine vele jaren kans gezien om met corruptie, gemeentelijke banen en gun sten partijgenoten discipline af te dwingen. Ten tijde van de beruchte Richard Daley vooral had de burgemeester zodoen de enorme macht tot ver bui ten de stad en speelde ook in de nationale politiek een eerste viool. Dat was al aan het veran deren, want ook de verslagen burgemeester Jane Byrne werd het partij-apparaat ten spijt gekozen en Harold Was hington heeft aangekondigd het geheel te zullen ontmante len. De aanwijzing' van Washington als kandidaat van de Democra ten, en zijn verkiezing, waarbij hem vrijwel geen zwarte stem is ontgaan, hebben aangetoond dat de zwarte kiezers, van wie nationaal tachtig procent De mocratisch stemt, kunnen worden gemobiliseerd met een beroep op hun huidskleur. Zwarte leiders overwegen vol gend jaar met een eigen zwarte Democratische kandidaat aan de presidentsverkiezingen te gaan meedoen en een van Amerika's meest flamboyante zwarte leiders, Jesse Jackson, lijkt zijn kandidatuur te zullen stellen ook als hij niet de for mele steun krijgt van andere voorlieden uit de innerlijk zeer verdeelde zwarte gemeen schap. Washington verklaarde gisteren dat de massale opkomst van de kiezers (80 procent) aantoont dat een nieuwe Democratische beweging staat te beginnen, waarin zwart, blank, latino's, joden en niet-joden, protestan ten en katholieken een nieuwe coalitie hebben gesloten. Vol gens nationale leiders van de Democratische partij betekent de winst van Harold Washing ton het eerste salvo in de strijd om met de gebundelde stem men van armen, minderheden en arbeiders die van Reagans beleid te lijden hebben, vol gend jaar het Witte Huis te her overen. In meer dan dertig Amerikaanse steden regeren nu zwarte bur gemeesters en daar zijn zulke grote bij als Atlanta, Los Ange les, Detroit, Chicago en ver moedelijk straks ook Philadel phia. Vrijwel zonder uitzonde ring zijn zij gekozen zonder het gemene raciale tumult dat in Chicago heeft gewoed. Washington heeft geen brand schone reputatie. Omdat hij ja renlang geen belastingaangifte deed, moest hij de gevangenis in: één dag, en hij moest zijn schuld betalen: iets meer dan 500 dollar. Hy heeft, zegt men, zijn waterrekeningen niet vol daan. Hy is echter zwart. In Chicago mondde dat uit in anonieme beschuldigingen over sex met kinderen, geme ne grappen, in witte speldjes zonder tekst op revers. Chicago is allerminst een subtie le stad. De plaatselijke humor draagt daarvan de kenmerken. Een satirische theatergroep voerde een zogenaamde televi sieboodschap op, waarin Adolf Hitler verklaarde vóór Was hington te zijn: „Want Jesse Owens was een geweldige hardloper en de beste zwarte is even goed als de slechtste Duitser, en hoe dan ook, de an dere (Epton) is een jood". De verkiezingsstrijd in Chicago was zo smerig en zo gebaseerd op racisme, dat de kandidaten ten slotte nauwelijks meer dan formeel daarvan afstand na men. Voor het succes van Washington heeft een nu meer dan ooit ver deeld Chicago een zware prijs moeten betalen. De opinies zijn verdeeld over de vraag of aan het Michiganmeer de zaak van een eventuele zwarte pre sidentskandidaat is bevorderd of benadeeld. Ondanks alle wettelijke bepalingen tegen discriminatie is van een werkelijke integratie van ras sen in de VS geen sprake. Ook vele zwarte leiders vrezen voor een kandidaat die de kie zers van de Democratische partij zou verwijderen. Ande ren zeggen dat Washington juist heeft bewezen hoe zwarte kiezers kunnen worden gemo tiveerd en van invloed kunnen zijn op de nationale politiek. Hoe dan ook heeft het kiesge- beuren in de stad met zijn ge ringe etnische integratie, reek sen van subculturen, schitte rende voorbeelden van moder ne architectuur, jazz, Al Capo- ne en Saul Bellow, een school van economisch denken, klei ne en grote misdaad, ervoor ge zorgd dat in Chicago niet al leen het verschil tussen de ras sen in de politiek moest beslis sen, maar dat dit gebeurde te gen een achtergrond van pure haat. Harold Washington. ADVERTENTIE lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 - Heemstede; Haarlemmerstraat 58 - Leiden; Hoofdstraat 253 - Sassenheim WASHINGTON (GPD) - Een Ame rikaanse onderzoekscommissie is in Nicaragua tot de slotsom ge komen dat de VS daar in strijd met de wet met ondergrondse ac tiviteiten poogt de regering om ver te werpen. Bovendien zegt de commissie, dat Nicaraguaanse steun met manschappen en wa pens aan de rebellen in El Salva dor momenteel nauwelijks van betekenis is. De acht man sterke commissie, waarvan Democratische parle mentariërs deel uitmaakten en ook de door Reagan ontslagen oud-ambassadeur in El Salvado Robert White, verbleef vijf dagen in Nicaragua. Zij hebben daar met Nicaraguaanse functionaris sen ook gesproken over de mo gelijkheid dat de Sowjet-Unie in dat land raketten wil plaatsen. „Het viel niet mee hen over te ha len de zaak ernstig te nemen, want die was intern nog nooit op gekomen en ook door de Russen nooit naar voren gebracht", zo zei het lid van het Huis van Af gevaardigden Berkley Bedell. Bedell vroeg zich ook af: „Hoe kan iemand in redelijkheid geloven dat wij in de wereld van vandaag geheim zouden kunnen houden dat wij een groep erkende terro risten (Somoza's oude Nationale Garde) bewapenen, die uit bal lingschap terugkeren naar hun land om daar terroristische da den tegen hun landgenoten te begaan". Ook stelde de commis sie vast: „Wij hebben geen over tuigend bewijsmateriaal gevon den voor de stelling dat man schappen en materieel in aantal len van betekenis door de rege ring van Nicaragua naar El Sal vador of andere landen in de re gio worden gezonden".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9