Mildere aanpak jongeren in wwv Geen ziekte door Kema-afval Fiscus wordt strenger C "Belastingfraude niet via Antillen" Falsificaties bij Rabobank Maastricht Verdachte heroïnehandel belde in cel draadloos met connecties CDA en WD over uitkeringen: Bij scholieren minder vaak ongeluk door politie-actie Werkloze jongeren hongeren Minister over verwijt VS: Conclusie onderzoek na klachten omwonenden: Fanfani - op bezoek - verdedigt EG in VS Tuinmeubelen DONDERDAG 14 APRIL 1983 MAASTRICHT (ANP) - De di recteur en twee employe's van het hoofdkantoor van d« Rabobank in Maastricht zijn gisteren door de politie aan gehouden. Zij worden ervan verdacht meerdere klanten de gelegenheid te hebben ge geven onder valse namen re keningen te openen. Na ver hoor is het drietal weer op vrije voeten gesteld. Dit is van de zijde van justitie mee gedeeld. De stortingen onder valse na men zouden zijn gedaan om voor de belasting de rente- opbrengsten te verzwijgen. De politie vermoedt dat het om zwart geld gaat. De ver zwegen rente zou drie ton be dragen. De gestorte bedragen worden geschat op vier mil joen. Binnenland DEN HAAG (ANP) - Moeilijke aangiften voor de belasting zul len diepgaander worden beke ken. De voorlichting en het hel pen van belastingplichtigen wor den verbeterd. De controles van de belastingdienst zullen inten siever worden zodat de pakkans bij fraudeurs groter wordt. De bevoegdheden van de belasting dienst worden overigens niet verruimd. Binnen de dienst zal automatisering een steeds be langrijker rol gaan spelen. Dat staat in een memorandum dat staatssecretaris Koning (finan ciën) vandaag aan ambtenaren bonden zou voorleggen in het georganiseerd overleg voor de belastingdienst. Het memoran dum is het resultaat van een in terne studie van financiën. Medewerkers die voorheen al wa ren ingeschakeld bij werkzaam heden die met de aanslagrege ling in verband staan, zullen de eenvoudige aangiften gaan be handelen. Hierdoor ontstaat ruimte om de moeilijke aangif ten diepgaander te bekijken. Zo kan ook de selectie worden ver beterd van de aangiften die wor den onderzocht. Daarbij zal ook in teamverband worden geopereerd, mede om te voorkomen dat belastingambte naren verschillende standpunten innemen. Voor een betere voor lichting en hulpverlening aan de belastingplichtige zullen, behal ve de gebruikelijke voorlich tingscampagne ten tijde van de aangifteperiode, 80 mensjaren extra worden gereserveerd. Fouten De belastingdienst wil de kans dat bij belastingplichtigen - al dan niet opzettelijk - fouten in hun ondernnemingsadministratie of aangiften worden ontdekt, de pakkans, vergroten door de te controleren administraties beter te selecteren. Dat moet onder meer met behulp van automati seringsapparatuur gebeuren. Verder wordt het controlerend per soneel uitgebreid zodat gemid deld eenmaal per vijf a zes jaar kan worden gecontroleerd voor de verschillende belastingen. Ook wil de belastingdienst de aanpak van de boekenonderzoe ken meer variëren zodat het ver rassingselement wordt versterkt. Ten slotte wil de dienst de sa menwerking tussen de controle rende afdelingen verbeteren, evenals met controlerende in stanties als bedrijfsverenigingen en de loontechnische dienst van het ministerie van sociale zaken. Hoezeer de fraude ook is toegeno men, aldus het memorandum, een duidelijke uitbreiding van de bevoegdheden van de belasting dienst en van de verplichtingen van de ondernemers zal voorlo pig niet plaatsvinden. Wel zal de dienst proberen de bestaande be voegdheden beter te gebruiken en de verplichtingen scherper in de gaten te houden. ROTTERDAM (ANP) - Een van handel in grote partijen heroï ne verdachte Chinees heeft in zijn cel in het huis van bewa ring in Rotterdam, waar hij in strikte afzondering in voorar rest zat, de beschikking gehad over een draadloze telefoon, waarmee hij de hele wereld kon bellen. Een bewaarder, die 's nachts in de cel hoorde praten, ontdekte de aanwezig heid van het apparaat en sloeg alarm. Deze onthulling deed de Rotter damse officier van justitie, mr. R. de Groot, gisteren tij dens zijn requisitoir voor de Rotterdamse rechtban. De in Amstelveen woonachtige Chi nees moest daar terecht staan wegens het organiseren van enkele transporten heroïne met een totaalgewicht van bijna veertig kilo. Hij hoorde daarvoor de maximumstraf van tien jaar en acht maanden cel alsmede 100.00 gulden boe te tegen zich eisen. De 43-jarige man verklaarde de rechtbank dat hij de telefoon geleverd had gekregen van een medegevangene, die ooit wel eens een van zijn gokhui zen in de Amsterdamse Bin- nenbantammerstraat had be zocht, maar die hij niet bij naam kende. Het openbaar ministerie kan slechts gissen hoe de telefoon is binnenge smokkeld. dachte een wel zeer machtige heroïnehandelaar moet zijn, wil hij zulke zaken geregeld krijgen. Ter verdere illustra tie meldde hij dat de Chinees in een eerder stadium zonder succes een bewaarder bij de Rotterdamse politie geld had geboden om hem vrij te laten of om berichten naar buiten te smokkelen. De officier twijfelde niet over het criminele gewicht van verdachte, die naar zijn zeg gen voorkomt op het toptien verlanglijstje van de Drug En forcement Administration, de Amerikaanse narcotica-briga de. "Dit is waarschijnlijk de grootste die ooit voor uw rechtbank zal verschijnen", aldus de openbare aanklager. DEN HAAG (GPD) - De uitkering op grond van de Wet Werkloosheidsvoorziening (wwv) mag niet voor alle werkloze jongeren komen te vervallen. De regeringspartijen VVD en CDA willen staatssecretaris van sociale zaken De Graaf dwingen zijn plannen te veran deren. De fracties van beide partijen dien den daartoe gisteravond in de Tweede Kamer een amendement (wijzigingsvoorstel) in op het wetsontwerp van De Graaf waar mee hij alle wwv-uitkeringen aan werklozen die jonger zijn dan 23 jaar wil afschaffen. Zij zouden na een periode van een half jaar waarin zij recht hebben op een uitkering ingevolge de Werkloos heidswet (ww), direct terugval len in de bijstand. Het wijzigingsvoorstel is bedoeld om werkloos geraakte jongeren die een arbeidsverleden hebben van ten minste tweeënhalf jaar tot op zekere hoogte in bescher ming te nemen. Zij zouden na de ww-periode, waarin zij 80 pro cent van hun laatste loon krijgen, In ?e PP26* nog gedurende één jaar recht moeten hebben op een wwv-uit- kering (75 procent van het loon). "Onredelijk" Een direct terugvallen tot het bij standsniveau werd in een toe lichting op het amendement „on redelijk" genoemd voor diege nen die een betrekkelijk lang ar beidsverleden. hebben. „Het is volstrekt redelijk om in geval van loondervingsverzekeringen de duur van het uitkeringsrecht mede te laten bepalen door de periode die men heeft gewerkt voordat men zijn baan verloor", aldus de WD'er Linschoten. AMERSFOORT (ANP) - Fietsen de en bromfietsende scholieren uit Amersfoort zijn de eerste drie maanden van dit jaar aanzienlijk minder betrokken geweest bij ongevallen dan in dezelfde perio de vorig jaar. Volgens de ge meente is dat een gevolg van de nieuwe aanpak van de Amers- foortse politie om alle verkeers- overtreders zonder pardon te be keuren. In het eerste kwartaal van dit jaar kregen 950 fietsers en 83 brom fietsers een proces-verbaal. In dat kwartaal waren 33 fietsers en 38 bromfietsers bij een ongeval betrokken. Een daling van ruim 49 procent fietsers en ruim 35 procent brom fietsers die bij een ongeval be trokken raakten, vergeleken bij vorig jaar. De gemeente Amersfoort wijst er op dat de daling nog frapanter is, wanneer deze wordt vergeleken met het totale aantal ongevallen. "WEERRAPPORTEN r een algehele her ziening van het sociale-zeker- heidstelsel streeft de regering er trouwens ook naar de duur van werkloosheidsuitkeringen af hankelijk te maken van de tijd dat men heeft gewerkt. In de voorstellen tot afschaffing van de wwv voor beneden 23-jarigen kwam dat principe echter nog niet tot uitdrukking. Staatssecretaris De Graaf ver school zich daarbij achter prakti sche problemen. Doordat geen registratie bestaat van de duur dat mensen een betaalde baan hebben gehad, zou het onder scheid niet of moeilijk te maken zijn tussen degenen die wel en zij die geen recht zouden hebben om een wwv-uitkering. Het amendement wil daarin voor zien door de werkloze die meent voor een wwv-uitkering in aan merking te komen, de plicht op te liggen het bewijs aan te dragen dat hij in de drie jaar vóór zijn werkloosheid in loondienst is ge weest. Hoewel ook niet helemaal geluk kig met de maatregel accepteert de meerderheid van de Tweede Kamer in grote lijnen de ingreep die De Graaf - vooral uit bezuini gingsoverwegingen - in de wwvV wil plegen. PvdA en de andere partijen ter linker zijde verklaar den zich falikant tegen. DEN HAAG (ANP) - Op het Binnenhof in Den Haag zijn gistermorgen drie werkloze jongeren in hongerstaking gegaan. Zij willen daarmee protesteren tegen de afschaf fing van de wwv-uitkering voor werkloze jongeren on der 23 jaar. De jongeren vrezen dat zij er als gevolg van de regeringsplan nen honderden guldens per maand op achteruit zullen gaan. Van een zelfstandig be staan komt op die manier weinig terecht. Het argument van de regering dat kortingen op uitkeringen noodzakelijk zijn om de jeugdwerkloos heid te bestrijden, wordt vol gens de jongeren niet door de praktijk bevestigd. In mei zullen er waarschijnlijk 400.000 werkzoekende jonge ren zijn. De drie hongerstakers hebben van de politie een hoekje van het Binnenhof toegewezen gekregen. Het is nog niet be kend wanneer zij hun actie zullen beëindigen.' AMSTERDAM Politie-agenten namen het nogal luchtig op dat zij een portie witkalk over hun hoofden hadden gekregen. Het gebeurde gister ochtend op de Oudezijds Achterburgwal in Amsterdam, waar het illegale speelhol Club 26 door de politie werd leeggehaald. Een aantal mensen hinderde de politü>. daarbij. Er werden 31 mensen aangehouden en de buit van de actie bedróeg 80.000 gulden. (Foto ANP) WILLEMSTAD (ANP) - De Antil liaanse minister van financiën, Gilbert de Paula, heeft gisteren ten stelligste ontkend dat de Ne derlandse Antillen worden ge bruikt voor belastingontduiking. Volgens de bewindsman is er geen sprake van dat het Antü- liaans-Amerikaans belastingver drag wordt misbruikt en dat de Antillen niet meewerken aan uit wisseling van informatie met de Amerikaanse belastingdienst. Hiermee reageerde De Paula op de conclusies in een Amerikaans rapport voor de ondercommissie voor handel, consumenten- en monetaire zaken van het Huis van Afgevaardigden. In dat rap port staat onder meer dat de An tillen meer dan welk ander land in het Carabisch gebied worden gebruikt voor belastingontdui king aan de Amerikaanse belas tingdienst over maatschappijen, die zich op de eilanden hebben gevestigd om belastingbetaling in de Verenigde Staten te ontdui ken. Volgens het rapport zijn de meeste van de 25.000 off-shore firma's op de Antillen van Amerikanen. Dergelijke bedrijven laten in de VS gemaakte winsten en inkom sten via het Nederlandse rijks deel lopen. Vaak hebben deze off-shore bedrijven niet meer dan een postbus op de Antillen, aldus het rapport. De Paula spreekt tegen dat er zo veel Amerikaanse off-shore fir ma's in het rijksdeel zijn. Hij zegt verder dan de Antillen tijdens de onderhandelingen over een nieuw belastingverdrag met de VS hebben voorgesteld een clau sule in het verdrag op te nemen over informatie-uitwisseling. In kringen van de off-shore indus trie op de Antillen werd gezegd dat er wel degelijk wordt meege werkt met de Amerikaanse be lastingdienst. Volgens deze krin gen wrodt elke vestigingsver- zoek voor een off-shore bedrijf onderzocht. Het "wassen" van geld gebeurt niet via de Antillen omdat die daarvoor veel te duur en te lastig zijn, zo werd gezegd. BREDA (ANP) Op last van burgemeester Merkx van Breda en mede op verzoek van de Bre dase brandweer stelt de Breda se politie een onderzoek in naar de gang van zaken tijdens een brandweeroefening eerder deze week. Daarbij liepen twee figu ranten een ernstige rookvergif tiging op. Een van hen heeft daarvoor een dag in de intensi ve care-afdeling van het Igna- tiusziekenhuis moeten door brengen. Beide mannen maken het nu redelijk maar verblijven nog wel in het ziekenhuis. PUTTE (ANP) - Een legertje van 300 man van de rijkspolitie en van de Belgische rijkswacht heeft gisteren tevergeefs in het grensgebied bij Nederlands en Belgisch Putte gezocht naar de 8-jarige Wendy Willems uit het Belgische plaatsje Stabroek. Het meisje is zoek sinds ze op de middag van Tweede Paasdag een bijeenkomst van de chiro's (de Belgische gidsen) bezocht in Belgisch Putte, vlakbij de Ne derlandse grens. Dit heeft de rijkspolitie meegedeeld. DEN HAAG (GPD) - Het storten van radio-actief afval op het Ke- ma-terrein in Arnhem heeft niet geleid tot de ziektegevallen in de omgeving van de Kema. Deze conclusie staat in een rapport dat in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer is opgesteld naar aanleiding van klachten van omwonenden. Het rapport is vandaag naar de Twee de Kamer gezonden. Minister Winsemius (VROM) schrijft de Kamer dat er geen aanleiding bestaat terug te ko men op de al eerder geformuleer de conclusie dat er geen directe relatie is aan te tonen tussen het storten van het afval en de ziek tegevallen. Wel constateert het rapport dat de door de Kema in dertijd uitgevoerde scheiding van afval van verschillend voor sprong niet altijd optimaal heeft gewerkt. Tijdens het onderzoek werd in to taal 70 kubieke meter afval opge graven. Oorspronkelijk was ge dacht dat de op te graven hoe- veelheid zo'n 300 kubieke meter Het ^PP0" is opgesteld door de Voor een deel was dit afkomstig van werkzaamheden in verband met de nulenergie-reactor. Voorts leverde het onderzoek een aantal zakken met 'aanmer kelijke' hoeveelheden (enkele honderden grammen) natuurlijk uranium en thorium op. Coördinatiecommissie bedragen. Dit afval bestond voornamelijk uit laboratoriumaf- val en afgedankte onderdelen van testcircuits. Verder werd in enkele zakken met afval verrijkt uranium aangetrof fen. De totale hoeveelheid ver rijkt uranium bedroeg 230 gram. 1 i Amsterdam zwaar oew. 10 5 0.9 De BUt regen 10 5 1 Deelen regen 10 3 1 Eelde 9 3 3 Eindhoven 9 5 0.2 Den Helder geheel bew. 8 6 0.7 Rotterdam 9 6 0.3 Twente 9 1 2 Vlissingen 8 6 0.2 Zd.-Limburg geheel bew. 9 2 0 Aberdeen geheel bew. 11 6 0 Athene licht bew. 22 13 0 Barcelona licht bew. 14 6 .8 2 0.4 Bordeaux onbew. 13 1 0 Brussel 8 4 2 Frankfort 9 2 0.9 Genève onbew. 8 -1 0 Helsinki -2 Innsbruck 1 0.2 Klagenfurt half bew. 11 2 0 Lissabon 24 15 0 Londen onbew. 13 2 0 Luxemburg zwaar bew. 8 1 0.7 Madrid onbew. 21 2 0 Malaga gehgeel bew. 19 12 0 Mallorca onbew. 17 0 Malta 17 11 0 München 5 1 3 onbew. 15 8 1 0 onbew. 15 5 Split 16 6 5 Stockholm 4 -1 0 Wenen 8 2 0.3 7 0 0.7 Casa Blanca geheel bew. 31 18 0 Istanbul licht bew. 25 16 0 Las Palmas half bew. 30 21 Beiroet onbew. 20 14 0 Tel-Aviv onbew. 20 12 0 Tunis half bew. 20 9 00 DEN HAAG (GPD) - De Italiaanse premier Amintore Fanfani heeft gisteren in Den Haag geprobeerd premier Lubbers ervan te over tuigen dat Italië op de wereldtop- conferentie komende maand in het Amerikaanse Williamsburg de standpunten van de Europese Gemeenschap zal verdedigen. Aan deze topconferentie van westerse leiders neemt Italië wel en Nederland niet deel. De Ne derlandse regering toonde vol gens de woordvoerder van de Italiaanse premier om die reden reserves ten aanzien van deze kleine topconferentie, die moge lijk de bestaande overlegstructu ren als EG en NAVO kunnen overschaduwen. Over de economische situatie in de wereld waren beide regeringslei ders het eens, namelijk dat „het herstel van de economie moet worden bevestigd en onder bouwd". De Italiaanse en Neder landse premier hadden gister ochtend een gesprek onder vier ogen, waarbij onder meer de plaatsing van de nieuwe Ameri kaanse kernwapens in Europa aan de orde is geweest, zo lieten beide delegaties doorschemeren. Koningin Beatrix ontving premier Fanfani en zijn vrouw op paleis Huis ten Bosch. Over de inhoud van dit gesprek wordt echter het grootste stil zwijgen betracht. De Italiaanse regeringscoalitie, met de christen-democraten in de meerderheid, staat volledig achter het NAVO-modernise- ringsbesluit en heeft de basis Co- miso op Sicilië al aangewezen voor plaatsing van de nieuwe kruisraketten. De Nederlandse regering heeft officieel nog geen besluit genomen. Verder is gesproken over de land bouwproblematiek in de EG en de uitbreiding van de Gemeen schap met Spanje en Portugal. Wat deze uitbreiding betreft, die eigenlijk begin '84 verwerkelijkt zou moeten worden, hielden de partijen zich enigszins op de vlakte. Fanfani heeft erop gewe zen dat een uitbreiding van de EG altijd met problemen ge paard is gegaan en dat er ditmaal zorgvuldiger studie aan vooraf moet gaan. Ook vandaag staat nog een aantal politieke discussiepunten op het programma, waarna Fanfani het bezoek op meer informele wijze een dag zal voortzetten. In Am sterdam en Rotterdam worden Italiaanse gemeenschappen be zocht, terwijl ook het Van Gogh Museum en de hogeschool in Til burg worden aangedaan. Me vrouw Maria Pia Fanfani volgt een eigen, meer sociaal-cultureel programma. Ook de minister van landbouw, Calogero Mannino, en staatssecretaris vein buitenland se zaken Mario Fioret maken deel uit van het officiële Italiaan se bezoek. coördinatiecommissie, die was ingesteld voor de uitwisseling van de informatie tussen diege nen die bij de uitvoering van het werkplan waren betrokken. Sa men met dit rapport heeft minis ter Winsemius ook rapporten van de Kema zelf en een rapport met de resultaten van onderzoek door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV) en het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening (RID) aan de Kamer gezonden. Deze twee instituten hebben tij dens de werkzaamheden ook een onderzoek ingesteld naar het af- Duitser (37) in Amsterdam doodgeslagen AMSTERDAM (ANP) - De 37-jari- ge Duitser E. Fisher is gisteroch tend dood in een woning in de Albert Cuypstraat in Amsterdam aangetroffen. Een politiewoordvoerder zei gis teravond dat de man al een jaar of acht in Nederland woonde. De bewoners van het huis, een 24- jarige man en diens 20-jarige vrouw, werden later op de dag aangehouden. Volgens de woordvoerder heeft de man inmiddels verklaard dat hij de Duitser met een koevoet op het hoofd heeft geslagen. Het motief is nog onduidelijk. Het slachtoffer zou by hem op be zoek zijn geweest om te praten over het huren van een kamtr. De man had het slachtoffer ont moet in het cafe waar zijn vrouw werkt. "Plotseling sloegen bij mij de stop pen door, ik heb de koevoet uit de keuken gepakt en hem de schedel ingeslagen", zo heeft verdachte tegenover de recher che verklaard. Hij zou daarbij on der invloed van alcohol zijn ge weest. val en de eventuele besmetting van bodem, water en lucht. In enkele zakken met afval zijn ge ringe hoeveelheden radionucli- den aangetroffen. Deze waren af komstig van bestralingsexperi menten. Tijdens de verwijderingsoperatie hebben geen besmettingen van grondwater of lucht plaatshad, aldus de RIV-RID. Bovendien blijkt uit meetresultaten dat er geen radio-actief materiaal in de bodem is achtergebleven. Verpakking De verwijdering van het afval van het Kema-terrein heeft plaatsge had in de periode van april tot juli 1982. Het afval is voor ver pakking naar het ECN in Petten gebracht en uiteindelijk iva de dumpingsoperatie van vorig jaar in de Atlantische Oceaan gestort. Een klein deel van het afval is bij de Kema en het RIV achtergeble ven voor nader onderzoek. ADVERTENTIE De betere merken als Rover Gar den Allibert-Kettler Kurz en Nistac V~' Motormaaiers Toro-Flymo-Brill en Honda Eigen werkplaats en slijp- inrichting Vrijdagsavonds koopavond. Jan v.d. Meer B.v. Noordeinde 45-53 Tel. 01713-9000 Roelofarendsveen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7